m m Van der Bent en Guyt redden Katwijkse eer T E N NI IS CIRCUIT Oost-Duitsland grootste vuilnisbelt van Europa QeidócOounant Rabobank Q Unicum SPORT LEIDEN DINSDAG 4 JULI 1989 PAGINA 15 LEIDEN Mariëlle van der Bent en Pieter Guyt hielden in de B2-afdeling van de districtskampioen schappen op de banen van tennisclub Unicum de eer van Katwijk hoog. Mark Fleischeuer was in BI de meerdere van Frank Lief- broer, Thomas Koemans versloeg hardhitter Johan Draulans. Mark van Doorn bracht Maurice de Lijster aardig in de pro blemen. Eveneens in de Cl ging Saskia Paauw via Frangoise Velzel voort met haar zegereeks. Jessi ca van der Jagt belette fa voriete Carine Smaal het verder spelen. Mariëlle van de Bent en Pie ter Guyt hebben bij de strijd om de districts B2-titels de eer van Katwijk hoog gehou den. Van de Bent zorgde voor een grote verrassing haar bij Unicum in het over gangsklasse B-team spelende plaatsgenote Wil den Hollan der te verslaan. Vierdeklas speelster Van de Bent zege vierde met 6-3, 4-6, 6-3. Ook Pieter Guyt -kwam tot een opmerkelijke verrichting, de Katwijker bleef de op papier sterker ingeschatte teamge noot van Den Hollander, Maarten Kallenberg voor met 5-7 en twee maal 6-3. De vierde Katwijker, die binnen de lijnen kwam, was Perry Paauw. De bij De Munnik spelende Paauw kon alleen in de tweede set Onno van Paridon goed volgen. Patrick Kieboom kreeg de tiebreak van de eerste set van Loek Verhees vrijwel cadeau. Ook in de tweede set een surprise. Katwijker Verhees kon zijn bridgematen niet in de steek laten en gaf op een 1-1 stand de partij op. In de Bl-klasse klopte Mark Fleischeuer de bij TEAN spelende Nieuwvenneper Frank Liefbroer in twee de len. Twee sets, die in de B2 voldoende voor de winst wa ren voor Onno Guinau tegen Philip Nagtegeller, voor Mark Mellema tegen Jan- Arie Bakker en voor Anne- Jan van der Meer in het ach tentwintigste treffen tegen Hans van Bijsterveldt. Tho mas Koemans stond bij tijd en wijle met verbazing te kij ken naar het geweld, dat Jo han Draulans bij vlagen ont ketende. De Koudekerker hield op de beslissende mo dat tegenstander Johan Draulans ontketende. De Koudekerker FOTO: KEES VAN DEN BURG menten het hoofd koel, pa reerde geconcentreerd de slagen en maakte vervolgens gebruik van de vaart van zijn opponent om de zege binnen te slepen. Bij de B2- dames had Marie-Louise Goedhart drie sets nodig om Petra Velzel voor te blijven. Nathalie van Lint doorbrak een reeks nare nederlagen met een zege op de opko mende C-speelster, Petra Wille. Volgens Cindy Berk hout en Liesbeth Hooghoudt sloegen beide dames in hun enkelspel geen hout. Berk hout bleek nog het meest van hardhout en won in twee sets. C-toernooi Mark van Doorn heeft in de Cl de favoriet voor de C2-ti- tel, Maurice de Lijster be hoorlijk in de problemen ge bracht. Met 6-4 in de derde set zegevierde de Hillegom- mer alsnog, waar Van Doorn het voorecht had één game meer gewonnen te hebben. Jack Manuputty had een tie break in de eerste set nodig om Arthur Turk in twee sets op de knieën te krijgen. Een gewonnen tiebreak leverde Rudolf Kampers de enige set tegen Marcel Ooms op. Peter van Paridon boekte een nut tige zege op Jan van Leeu wen. In de B2-klasse bleven Maurice de Lijster en Ar mando Paoloni eenvoudig overeind en moest Patrick Kleian ervaren, dat snel (af schrijven tot de kwaliteiten van Jelle.Raap behoort. Fred Rotteveel won ondanks vijf dubbelfouten van Bart Al- bers de eerste set pas met een 12-10 tiebreak, de twee de set ging in 6-1. Mark van der Schoor en Mickel Ver kerk braken om kwart voor twaalf 's nachts hun bij kunstlicht gespeelde partij af tot vandaag. Saskia Paauw ging bij de Cl- dames voort met winnen. De altijd lastige Frangoise Velzel werd door de jongste Paauw met 6-4, 7-5 aan de zegekar gebonden. Zus Jacqueline nam revanche voor de ne derlaag van nichtje Wil den Hollander en versloeg met het verlies van slechts één game in de laatste twee sets Mariëlle van de Bent. Sandra Faas pakte de eerste set met 7-5 tegen een met een ge leend racket spelende Anouk de Jong. Set twee ging snel ler. Het over goed gevulde deel nemerslijsten beschikkende D-toernooi verloopt voor spoedig. Verassend was de zege, die Jessica van de Jagt behaalde op de Dl-finaliste van De Munnik, Carine Smaal. Na elk een set met 6- 3 gewonnen te hebben, sloot de Leidse Houtspeelster haar jacht in de derde af met een 6-0 score. Bij de Veteranen 35-plussers opende Bert Bos met een tweesets zege op Klaas de Boer en was Pierre van Overloop niet meer jarig tegen opponent de Groot. Lammie van de Bent en Arie Wesseling doorstonden bij de 45-plussers de eerste ronde. PETER KLEIN Uitslagen districtskampioenschap- Maandag 3 juli: HEB1: R v.d. Wilk - H. Janssen w.o M Fleischeuer - F Liefbroer 6-4. 6-2 HEB2: O. Guinau - Ph. Nagtegeller 6-4. 6-0: M. Melle ma - J.A. Bakker 6-3. 6-4; P Guyt - M. Kallenberg 5-7. 6-3. 6-3 O van Paridon - Perrv Paauw 6-2. 7-5. Th Koemans - J Draulans 6-4. 7-5: P Kieboom - L. Verhees 7-6, 1-1 opga ve; A J v.d Meer - H van Bijster veldt 6-4. 6-2 DEB2: M L Goedhart - P Velzel 3-6, 6-1. 6-1: N. van Lint - P Wille 7-6, 6-2; C. Berkhout - L. Hooghoudt 7-6. 6-4. M. v.d. Bent - W den Hollander 6-3, 1-6. 6-3. GDB: Padt/Damen - Staal/Roven 6-1. 6-0. HEC1: M. de Lijster - M. van Doorn 6-4, 1-6, 6-4, K. Stroo - M. Snut 6-4, 6- 2; D Wijnveldt - W. Steggerda 6-4, 6- 1; J. Manuputty - A Turk 7-6. 6-1. J P Hartwijk - D. Lesquillier 6-1, 6-4; P van Paridon - J van Leeuwen 6-4, 7-5, M. Ooms - R. Kampers 6-1, 6-7, 6-3; M. van Buuren - D. Kleyn 6-3, 6- 1. DEC1: S. Paauw - F. Velzel 6-4, 7- 5, M. Engel - M. Kusano 6-2, 6-3; J Paauw - M v.d. Bent 2-6, 6-0, 6-1 CeicLeSoiwtmt HÉC2: R. Poots - R. Jansen 6-2, 6-4; M. de Lijster - J. van Delft 6-3, 6-2; A. Paoloni - L. van Wijk 6-3, 6-0; J. Raap - P. Kleian 6-3, 6-2; F. Rotte veel - B. Albers 7-6, 6-1; M. v.d. Schoor - Mi. Verkerk 3-6, 6-4 afge broken. DEC2: S. Faas - A. de Jong 7-5, 6-2; J. Verhoeff - M. Zeilmaker 6-1.' 6-1; A. Bonnet - M Booms 6-2, 6- 3; Nic. v.d. Voort - Y. Hoogeveen 6-3, 6-2; M Engel - A. Salvatori 6-3, 4-6, 6-4 HED1: S. Vrij - J. Biekart w.o.. Mi. Verkerk - R. Phillips 6-0. 6-1; M Vrij - M. Pannebakker 7-5, 6-3; M. Dahl- haus - M Tijsterman 6-4. 7-5; T. Nij- hoff - J Sperwer 6-2. 6-1; G. de Jeu - E Mink 3-6. 6-1. 6-4; J. Vergeest - O Rolf van de Baumen 6-1. 6-0; M. Pie- terse - R. Wijnveldt 6-3, 6-2; B. Blok - J. Adriaanse 3-6. 6-3, 6-2; P. Wijffel- man - D. van de Berg 7-5, 6-3; S. Steggerda - S Vrij 6-2, 6-3. R Canter Visscher - A. Royen 7-5, 6-1; S Brug man - E" Monsfils 6-2, 6-3; A. Vonk - A. van Kooperen 6-1, 6-1; R Froma - R.J. den Hollander 6-3. 6-4. G Heemskerk - R Poots 4-6. 6-3. 6-2. DED1: P. Groenewegen - M. Stierum 6-1. 6-1; J van de Jagt - C. Smaal 3-6, 6-3. 6-0. HEV 35+: N. Dofferhoff - J Stouten 6-0. 6-0; F van der Berg - P Pracht 6-4. 6-2; E. Bos - K. de Boer 6-4, 6-1, M. de Groot - P van Overloop 7-5, 6- 2; A v.d Berg - P. van Blommen- stein 6-3. 6-3 DDV 35+: L vander Heiden N Vogelaar - L van der Laan A Veerkamp 6-2. 7-6 HEV 45+: A. Wesseling - D. van der Berg 6-2. 6-2. DEV 45+: L van de Bent - A Vink 6-4. 7-5 Programma B-partijen: Dinsdag 1S.OO uur: HEB1: M Smit - K van Uden. J. van Leeuwen - E. Snellenberg; M. Visser - P Kieboom DEB1: W. den Hollander - C. Berk hout. 19.30 uur: HEB1: M. Krans - A Gelevert: M. Nagelkerken - M Lol ling; L Damen - M. Mellema DEB2: C Witteman - L. van Laarhoven. 21.00 uur: HEB1: M van Trigt - O van Paridon; M. van Rijn - Th. Koe mans Woensdag 10.30 uur: K J Schuilenburg - M. Fleischeuer; K. Heemskerk - winn Van .Rijn/Koe mans. 12.00 uur: HEB2; M. Mellema - O. Guinau; P. Kieboom - W. Jan sen. 13.30 uur: DEB2: N van Lint - M. van de Bent. Een unicum zijn ze wel, de kampioenschappen van het district Leiden van de Ko ninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond. Geen district koestert haar titel strijd zo als het district Lei den, geen club koestert diezelfde strijd zo als Uni cum. Al vierentwintig jaar is de Leidse vereniging gastheer van wat het be langrijkste toernooi van het district heet te zijn. Volgens de kalender zijn de districts op Unicum het in ieder geval wel. Geen toernooi prijkt naast de kampioenschappen, die de meest begeerde titel moet opleveren, die het district kent. Een unicum zijn ze wel. de kampioenschappen van het district Leiden. In Neder land zeker, want geen dis trict koestert haar titel strijd zo, zoals dat in Lei den gebeurt. Er zijn distric ten, die al jaren vinden, dat een dergelijk evene ment niet belangrijk heet te zijn. De kalenders van die districten bieden naast hun kampioenschap vele alternatieven. Wie zijn do micilie in een dergelijk dis trict heeft kan dus kiezen uit vele titels, maar zelden één, die echt begeerd wordt. De districts van Leiden zijn de enige echte en dus een unicum op Uni cum. Zijn ze nog wel een uni cum, de kampioenschap pen van het district Lei den? Koesteren wij met z'n allen niet een instituut, dat eens in een nieuw jasje ge stoken moet worden? Niet in een blauwe blazer na tuurlijk. ook de districts kunnen een modern toer nooi zijn. Passen de dis tricts nog wel op Unicum, of moeten de districts op nieuw pasklaar gemaakt worden0 Na vierentwintig jaren op Unicum lijkt elke aanpassing of zelfs ver plaatsing een unicum te zijn. Toch maakten de ve teranen reeds een uitstapje naar' Warmond. Het is ge lukkig geen jaarlijkse trip geworden. Zijn ze nog wel een uni cum, de kampioenschap pen op Unicum Geen ver eniging in het district Lei den of ze organiseert wel een toernooi. Leiden heeft gelet op haar omvang de meest dichte toernooibezet- ting, bijna een overbevol king dus. Toch is er één vereniging, die geen eigen toernooi organiseert, (een) Unicum dus. De districts kampioenschappen zijn van en voor Leiden en niet van Unicum. En ook de LC-Masters vinden er slechts een overigens zeer gastvrij onderdak. Een aan de eigen vereniging gekop peld toernooi, zou dus een unicum voor de Leidenaars zijn. Er is stellig een unicum bij de kampioenschappen van het district Leiden. Zeven tien jaar is hij er al bij, de wedstrijdleider pur sang, Lode wijk Kallenberg. De titelstrijd is dan ook een soepel "verlopend evene ment, waar elke speler zijn snipperdagen gaarne aan opoffert. Ook dit jaar wordt 'Logeassisteerd door de man, die hem tij dens de zaterdagse compe- titiedagen in Algemeen Be schaafd Nederlands oppep pend en vermanend toe spreekt. Eén jaar langer dan de titelstrijd spreekt Gé van Kan er al over. de laatste elf jaar werkt hij mee aan de districts. De districtskampioen schappen zijn een unicum bij Unicum. De hechte band lijkt onlosmakelijk. Het vijfde lustrum dient voorbehouden te zijn aan de Leidenaars, die ander zijds dat eigen unieke eve nement missen. Waar de nationale B aan jubilaris Artesia voorbij gaan, is nieuw leven in de titel strijd van het district stel lig te overwegen. Nieuw leven in Unicum, toch een 'eigen' toernooi of wellicht een nieuw unicum in Lei den in welke vorm dan ook. Het is het overwegen waard. Maar laten we de districts wel de unicum van vijfentwintig jaar op Unicum laten volmaken. PETER KLEIN Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Nu de jongeren op vakantie zijn. wil len wij de 65+ érs laten profiteren van onze zomeraktie die eindigt op 31 augustus. U betaalt deze zomer slechts 37,50 voor een montuur". (Dit geldt alleen in combinatie met nieuwe glazen of overzetten van bestaande glazen.) Dus maar liefst 50% korting j op de toch al lage montuurprijs van -j' Hans Anders. Bovendien geven wij 25% korting* op de glazen uit ons Rod'ac Opties glasprogramma bij overlegging van een oogartsrecept. LEIPZIG De milieu verontreiniging begint in Oost-Duitsland dramati sche vo.rmen aan te ne men. Volgens westerse ex perts zijn de gevolgen daarvan tot ver buiten de Oostduitse grenzen voel baar. Hoewel water- en luchtveront reiniging in Oost-Europa een algemeen verschijnsel is, is vooral in Oost-Duitsland de si tuatie verontrustend. „De wa terkwaliteit van de Elbe is vooral kritiek wanneer de ri vier West-Duitsland bereikt", zegt woorvoerder Karl Huth- macher van het Westduitse ministerie van milieu. Hoewel Oost-Duitsland als één van de eerste Oosteuropese Tanden strikte milieuwetten heeft in gevoerd, worden die bepalin gen volgens westerse functio narissen nauwelijks toegepast. In Leipzig en vele andere Oosteuropese steden wasemen krachtcentrales die gebruik maken van bruinkool met een hoog zwavelgehalte grote rookwolken uit die de ogen ir riteren en gebouwen onder een zwarte stoflaag bedekken. Uitlaatgassen van auto's, bus sen en vrachtwagens dragen ook bij tot de ernstige lucht verontreiniging. Statistieken over milieuver ontreiniging worden in Oost- Duitsland niet bekendge maakt, maar Oostduitse func tionarissen zeiden op een re cente milieuconferentie dat ze maatregelen hebben genomen om de rivierverv\iiling tegen te gaan. Ze verwachten dat de Elbe tegen 1992 kan worden gezuiverd. De Oostduitse mi nister van milieu, Hans Rei- chelt, zei voor de staatsmedia dat alle nieuwe krachtcentra les vanaf volgend jaar met luchtfilters zullen worden uit gerust. Zwaveldioxide Uit westerse studies blijkt dat Oost-Duitsland meer dan welk ander land in Europa verant woordelijk is voor de luchtver ontreiniging op het continent. Jaarlijks pompt het nu bijna vijf miljoen zwaveldioxide de lucht in. Na de dramatische stijging van de olieprijzen in de jaren zeventig deed het steeds meer een beroep op zijn reserves aan bruinkool voor energie-opwekking. Westerse studies doen ook ver moeden dat de schoonmaako- peratie moeilijk zal verlopen omdat Oost-Duitsland de afge lopen jaren zijn programma's voor milieubescherming goed deels heeft opgegeven. „De laatste twee vijfjarenplannen bevatten een gedetailleerd mi lieuprogramma noch fondsen om projecten uit te voeren die in vroegere plannen waren op genomenstaat in een studie te lezen. „Omwille van toene mende economische druk heeft Oost-Duitsland voorrang gegeven aan industriële groei en stijgende produktie boven milieubescherming". In de concurrentiestrijd met het Westen hebben Oost- Duitsland en andere landen van het Warschaupact enorm veel kapitaal geïnvesteerd in de aanmoediging van de in dustriële produktie, terwijl ze nauwelijks acht hebben gesla gen op de kosten voor het mi lieu. De Westduitse autoriteiten hebben hun handen vol aan hun eigen milieuproblemen, maar de verontreiniging in Oost-Duitsland is ook hun 'zorg. „Onze eigen inspannin gen om de milieuproblemen te verhelpen worden in grote mate bemoeilijkt door veront reiniging in Oost-Duitsland", zei Huthmacher van het West duitse ministerie van milieu. Bovendien dumpen Oostduitse fabrieken onbewerkt afval veelal rechtstreeks in grote ri- veren die niet ophouden aan de grens tussen de twee Duits- landen. De internationale mi lieuorganisatie Greenpeace be weert dat meer dan 100 ton aan afval elke dag in de Oost duitse Elbe terechtkomt. Het zou daarbij gaan om zware metalen, industrieel slib, onge zuiverd afvalwater en verdel gingsmiddelen. De Westduitse afdeling van Greenpeace zei dat de Elbe het afval voert naar de Noordzee waar „flora en fauna ernstig worden be dreigd en vernietigd". Volgens de milieuorganisatie vormt be smet drinkwater ook een toe nemend gevaar voor de volks gezondheid. Repressie Oostduitse milieu-activisten, die nog steeds moeten optor nen tegen officiële repressie, beweren ook dat de Oostduitse afvalbelten gevaarlijk zijn en het milieu verder aantasten. Volgens hen is ook West- Duitsland daarvoor gedeelte lijk verantwoordelijk omdat het duizenden tonnen huis houdelijk vuilnis en giftige stoffen verscheept naar Oost duitse belten die ontoereikend zijn uitgerust om het afval te verwerken en op te slaan. In een recente oproep tot de overheid van de Westduitse deelstaat en van West-Berlijn heeft de Oostduitse milieu groep 'Groene Netwerkboog' gevraagd het afvaltransport te stoppen. „We verzoeken u om onze regering niet te helpen bij haar inspanningen van ons mooie land Europa's grootste vuilnisbelt te maken", aldus de groep. Roland Mais, een zegsman voor het Hessische ministerie van milieu, zei niet over aan wijzingen te beschikken dat de belt waarnaar de deelstaat jaarlijks 65.000 ton afval ver scheept, een bedreiging vormt voor het milieu. „Onze techni ci hebben de belt geïnspec teerd en vastgesteld dat het af val adequaat wordt verwerkt en opgeslagen", zei Mais. Westduitse functionarissen er kennen echter dat de Oost duitse belt waarschijnlijk met voldoet aan de strikte milieu richtlijnen die in West-Duits land gelden. De 'Groene Netwerkboog' eist ook dat de Oostduitse regering „bewijsmateriaal in verband met milieuverontreiniging niet langer behandelt als staatsge heimen". Ondergrondse mi lieukranten die berichten over lokale milieuproblemen wor den veelvuldig in beslag geno men door de autoriteiten. Ofschoon Oostduitse functio narissen in toenemende mate bereid blijken om met de Bondsrepubliek samen te wer ken op het vlak van milieube scherming, zeggen westerse experts dat de Oostduitsers nog lang niet toe zijn aan het uitwerken van concrete en af doende maatregelen. Westduitse functionarissen zeggen ook dat ze hun oostelij ke buur technologische en fi nanciële hulp zullen moeten geven, willen ze snel voortuit gang boeken. Een hoogge plaatste functionaris gaf dan ook te kennen dat „we zullen moeten betalen om de klus te klaren". Opleiding in metaal voor anderstaligen LEIDEN Het coördinatie punt PBVE Leiden/Lisse start met een opleiding in metaal voor anderstaligen. De oplei ding kan met behoud van uit kering in een jaar voltooid worden. Tijdens de opleiding wordt onder meer lassen, hardsolderen, plaatknippen, walsen, zagen en boren ge leerd. Ook wordt er aandacht besteed aan tappen, autogeen- lassen en tekening lezen. Tij dens de opleiding is er extra ondersteuning wat het Neder lands betreft en er is studiebe geleiding. Aangezien de behoefte aan goed opgeleide mensen in de metaal groot is, is de kans op een baan na scholing groot. Belangstellenden kunnen bel len naar het PBVE-coördina- tiepunt aan de Middelstegracht 89 u in Leiden, telefoonnum mer 071-120043. Het spreekuur van het centrum is elke don derdag van 16.00 tot 17.30 uur. Bestek gestolen LEIDEN De onbekenden die dit weekeinde inbraken bij een winkel in huishoudelijke artikelen kunnen vorstelijk ta felen. De inbrekers vernielden- bij de winkel in de-JfaarTem- merstraat een ruitje op de eer ste verdieping. Ze gingen er vandoor met bestekken en couverts ter waarde van tien duizend gulden. Chr. MAVO „Juliana" te Katwijk MAVO Tessa Koelma, Teun van der Plas. Shanta Rampersad, Agatha van Rhijn en Amber Stoffer. Het Agnes College MAVO: M. Straathof. M. Tegelaar HAVO: I. van Asch, B. van Ginkel, R. v.d. Hoorn, B Kroeks, P. Romijn. VWO: R. Huiskamp. B de Koning. L. v.d. Lugt. M. Overdijk. B. Wolvers. M. van Zeil.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15