Gezamenlijk milieubeleid nodig in de Bollenstreek Verkeersmaatregelen op Oost-West route in Wassenaar Emotionele bezwaren tegen parkeergarage LEIDEN OMGEVING QeidóaOowtant DINSDAG 4 JULI 1989 PAGINA Noordwijker moet schuur opknappen NOORDWIJK Het hoogbejaarde echtpaar C. van den Berg uit de Schoolstraat moet van de gemeente Noordwijk haar schuur opknappen. Er moeten goten en een windveer worden aangebracht en balkankers en kozijnen worden vervangen. Mocht Van den Berg niet aan alle wensen van de ge meente voldoen, dan wordt het karwei door de gemeente uitgevoerd. Een schoonzoon van de bewoner T. van Duin vertelde gisteravond aan de leden van de commissie voor ruimtelijke or dening hoe hard deze brief bij z'n schoonouders was aangekomen. De voorgeschreven opknapbeurt gaat dui zenden guldens kosten wat niet betaald kan worden van een AOW-inkomen, aldus Van Duin. Fietsertje aangereden LISSE Een 12-jarig jon gen uit Sassenheim is gis termiddag om even voor zes uur aangereden op de Loosterweg-Zuid in Lisse. Hij kwam samen met een vriendinnetje een uitrit uitrijden. Op hetzelfde moment naderde er een auto uit de richting Lisse. bestuurd door een 24-jari- ge Lissenaar. Hij kon niet meer op tijd stoppen en botste tegen het fietsertje Het Sassenheimertje werd voor onderzoek naar de dokter in Sassenheim ver- Motorrijder ernstig gewond na aanrijding NIEUWKOOP Een mo- torrijder uit Nieuwkoop is gisteravond met hersenletsel in het Academisch Zieken huis Leiden opgenomen. Zijn toestand is kritiek. De man kwam rond zes uur op de Achterweg frontaal in bot sing met een auto, bestuurd door een 32-jarige man uit Nieuwkoop. De motor reed volgens de politie op het mid den van de weg en zou hard hebben gereden. Het ongeluk gebeurde in de boch bij de brandweerkazerne. Met auto van tante op pad WASSENAAR Een 15-jarige jongen uit Wassenaar heeft gister avond rond half zeven de auto van zijn tante flink beschadigd. Hij had de auto, zonder dal zijn tante het wist mee genomen. Komend van af de Konijnenlaan reed hij het ruiterpad naast de Stoeplaan op. Daar ramde hij een aantal hekjes, bomen en palen. Hij raakte daarbij niet ge\yond. De jongen is door de politie gehoord en naar huis gestuurd. Bibliotheek wordt duurder NOORDWIJKERHOUT Het abonnementsgeld voor de bibliotheek in Noordwijkerhout zal voor volwassenen in twee fasen verhoogd worden tot 5 gulden. In twee jaar tijd zal een uit- leenkaart daarmee van 20 gulden naar 25 gulden gaan. Daarmee stemde de commissie welzijn giste ren in. De boetes gaan omhoog tot 35 cent en er zal geen maximum van 5 gulden meer gelden. Wassenaar koopt Chinees restaurant WASSENAAR De gemeente Wassenaar gaat voor 835.000 gulden het Chinees restaurant Suzi Wong en de onderliggende 775 vierkante meters grond aan de Rijksstraatweg aankopen. Dat heeft wethouder C. Barning gisteren meegedeeld in de vergadering van de raadscommissie voor financiën en economische zaken in Wassenaar. Naast overeenstemming over de aankoop zijn er door gemeente en eigenaar nog an dere afspraken in het voorlopig koopkontrakt vast gelegd. Zo verplicht de verkoper zich om al het mo gelijke te doen om tijdig vervangende huisvesting te zoeken. Op dit moment woont de eigenaar nog boven het restaurant. De gemeente heeft zich verplicht hem te helpen aan een passende driekamerwoning. De eigenaar van Suzi-Wong heeft in de voorlopige koopakte laten opnemen dat zijn voorkeur uitgaat naar een huurwoning in de Haagse wijk Mariahoeve. De gemeente Wassenaar wordt geacht aan haar in spanningsverplichting te hebben voldaan wanneer de verkoper tot driemaal toe een passende huurwo ning aangeboden heeft gekregen. Reddingspost in Wassenaar WASSENAAR Aan het Wassenaarse strar staat een nieuwe strandpost van de Wassenaar Reddings Brigade. Nadat vorig jaar was vastgeste dat het oude gebouw niet meer voldeed, werd i samenwerking met de gemeente omgekeken na; een nieuwe strandpost. Vanmiddag om vier uur de nieuwe post opgeleverd door aannemersbedr Brouwer uit Nijkerk. Zaterdag zal de strandpo officieel worden geopend door de burgemeesti van Wassenaar drs. P.H. Schoute. Voorzitter J. van Ravensteijn van de brigade: „V zijn nu perfect geoutilleerd. Verder hebben we ee moderne en snelle vloot van reddingboten. Wat r nog ontbreekt, zijn de redders aan het strand. V zoeken dringend jongeren vanaf twaalf jaar die o] geleid willen worden voor de diploma's strant wacht A en B". Al tijdens de cursus voor het beh len van het strandwachtdiploma kunnen de jong ren aktief meedraaien met de bewaking van h strand. WASSENAAR Op de zogeheten Oost-West rou te in Wassenaar (Lange Kerkdam, Van Oldenbar- neveltweg en de Van Zuylen van Nijeveltstraat) worden maatregelen ge nomen om de verkeers druk te verlagen. Dat is het resultaat van overleg tussen burgemeester drs. P.H. Schoute, wethouder A.F. Cocheret de la Mori- nière (VVD, ruimtelijke ordening), ambtelijke ver- keersdeskundigen en le den van de buurtvereni ging Oost West, Thuis Best. Van gemeentelijke zijde werd de toezegging gedaan, dat op de Oost-West route borden worden geplaatst met daarop de tekst „adviessnelheid 40 km". Op de Lange Kerkdam zal ter hoogte van de Middel weg een „obstakel" worden geplaatst dat ervoor moet zor gen dat het verkeer minder snelheid kan maken. Op de Van Zuylen van Nijeveldt- straat worden de middendrup pels verbreed en de belijning veranderd. Volgens B. Schade, secretaris van de buurtvereniging erkent het gemeentebestuur van Was senaar, dat het vele en zware vrachtverkeer op de Lange Kerkdam een onaanvaardbare geluidsoverlast veroorzaakt. Over de voorgestelde plannen zegt Schade: „Op dit ogenblik is het zo, dat een flink aantal automobilisten de maximum snelheid eenvoudig aan hun laars lapt. De geluidsoverlast irriteert omwonenden ook bij zonder. Over de plannen zijn wij erg tevreden. Wij hopen echter wel, dat het niet blijft bij goede voornemens, maar dat snel actie wordt onderno- Tot het aanwijzen van '*een speciale route gevaarlijk stof fen wil de gemeente nog niet overgaan. Dat wordt door,de leden van het actiecomité be treurt. Nu denderen, aldus de Oost-West bestuursleden, da gelijks grote aantallen vracht wagens met soms uiterst ge vaarlijke stoffen door de woonstraten. Het bepalen van een „route gevaarlijke stoffen" wil de gemeente pas wanneer de Secundaire Weg 4 is aange legd die dan als zodanig kan functioneren. In het gesprek met de burge meester en wethouder werd de Oost-West actievoerders dui delijk gemaakt dat de aanleg van een Noordelijke Randweg op Wassenaars grondgebied een „onhaalbare zaak is". De daarvoor benodigde grond is in de ogen van het gemeente bestuur van een te grote histo rische en agrarische waarde om een weg aan te leggen. „Alleen voor sociale woning bouw zou deze grond ontei gend kunnen worden, menen B en W", aldus de Oost-West bestuursleden. Viaduct wordt opgeknapt Het viaduct over de Ruishor laan in Lisse wordt opgeknai De voormalige brug over e deel van de Greveling vertoo onder andere lekkages. In ve band met de werkzaamhedt geldt voor het over het viadui lopende wegvak Gladiolei straat- Laan van Rijckevors eenrichtingsverkeer. Omd< veel weggebruikers dat neg< ren, zijn inmiddels al heel w; bekeuringen uitgeschreven. foto: henk van den end Bewoners Goohorstlaan klagen over autobussen NOORDWIJK De bewo ners van de Goohorstlaan wil len maatregelen tegen het par keren van vrachtwagens en autobussen. Dat schrijven ze in een brief aan de gemeente Noordwijk. De bewoners wij zen de gemeente er op dat hun privacy wordt aangetast door het in- en uitstappen van tien tallen toeristen. Dit gebeurt, volgens de negen klagende be woners, vaak met draaiende motor waardoor de lucht wordt vervuild. De briefschrij vers klagen verder over het feit dat de bussen vaak tijdens het seizoen al heel vroeg op zondagmorgen vertrekken. „Tijdens het bollenseizoen, wanneer er soms nog nacht vorst is, moeten ze minuten lang warm draaien. Slapen met open ramen is vanwege dieselstank en motorlawaai ernstig af te raden", schrijven ze. Verder wijzen ze op ono verzichtelijke verkeerssituaties en een daling van de waarde van hun huis door de voortdu rend geparkeerde bussen en vrachtwagens. Volgens de be woners moet er een parkeer verbod worden ingesteld op de Goohorstlaan en eventueel de hele wijk Boerenburg. De bus sen en vrachtwagens kunnen dan parkeren op het terrein bij de Northgohal. Haringkade taboe voor vrachtwagens KATWIJK Het parkeren van vrachtauto's bij de jacht haven op de Haringkade wordt verboden. Bij de jacht haven liggen enkele parkeer vakken die bestemd zijn voor personenwagens maar nu ook vaak gebruikt worden door vrachtwagens. Het is de be doeling dat hier een einde aan komt. De vrachtwagens zullen nog wel mogen parkeren aan de zuidzijde van de Haringka de. De maatregel wordt van daag besproken tijdens de ver gadering van de commissie al gemeen bestuurlijke zaken. Klaar-overs gehuldigd De gemeente Oegstgeest heeft gisteren zestig klaar-overs gehul- sisschool Gevers Deutz/Terwee werden de klaar-overs toege- digd. Dat gebeurde in het kader van de veilig-verkeersactie -25 sproken door burgemeester Sj. Scheenstra die hen, aan het ein- procent, die is gericht op bef verminderen van het aantal ver- de van het schooljaar, een paraplu overhandigde, keersslachtoffers met een kwart. In de aula van de openbare ba- foto: henk van den ende Voorschoten wil afdeling algemene zaken opheffen VOORSCHOTEN Het gemeentebestuur van Voorschoten wil in het kader van een kleine ambtelijke reorganisatie de directie algemene za ken eventueel opheffen. Op deze directie zijn in to taal ongeveer 50 personen werkzaam. C. Scholtes, hoofd personeel en orga nisatie, verwacht niet dat hierdoor arbeidsplaatsen zullen verdwijnen. Via een herschikking zullen de personeelsleden een andere plaats in de orga nisatie krijgen. Over het plan zal overleg gevoerd worden met de bonden. „Het gaat om voornemens voor een reorganisatie, een herschikking van functies over het ambtelijk apparaat. De opheffing van de directie algemene zaken wordt over wogen Enkele afdelingen, die hieronder ressorteren, kunnen in zijn geheel in de rest van de organisatie worden ingepast. De afdeling bestuursonder- steuning. waar 25 personen merendeels op het archief werkzaam zijn zou recht streeks onder de gemeentese cretaris geplaatst kunnen wor den", aldus Scholtes. Andere functionarissen zouden hér- plaatst kunnen worden naar andere afdelingen, waar ze vanuit hun functie het meest mee te maken hebben. Het is volgens Scholtes niet ondenk baar dat een aantal functiona rissen ook andere taken moet gaan uitvoeren. Het personeelshoofd bena drukt het feit dat de plannen nog met de vakorganisaties moeten worden besproken Doelmatigheidsoverwegingen liggen ten grondslag aan de re organisatie. Volgens Scholtes heeft de wijziging niets te ma ken met de bezuiniging van ruim een half miljoen gulden die de gemeente tussen 1990 en 1992 wil verwezenlijken De directeur algemene zaken van Voorschoten, drs. A J. Bonouvrié, die per 1 augustus benoemd is tot gemeente-se cretaris van de gemeente Waalre in Noord-Brabant, wordt waarschijnlijk niet ver vangen. Na kwart eeuw terugkeer harddraverij in Warmond WARMOND Vijfentwintig jaar geleden werd in War mond de 100e harddraverij ge houden. Op de Herenweg ter hoogte van het Overbos werd Jan Wagenaar met het paard X-Hannover de laatste win naar Na een kwart eeuw zal donderdag om 14.00 uur de 101e editie van dit spektakel plaatsvinden. De onlangs in het leven geroe pen Stichting Harddraverij is er in korte tijd in geslaagd alle organisatorische en financiële obstakels te overwinnen. Kon in 1964 het verkeer door War mond nog geheel stil gelegd worden, nu ligt dat wat an ders. Daarom is het 275 meter lange parcours uitgezet op het stuk Herenweg tussen het ge meentehuis en de de Juliana- straat, zodat het doorgaande verkeer omgeleid kan worden. Vervolgens moet de baan voorzien worden van een laag zand en afgezet worden met dranghekken. Een goed over leg tussen de Stichting ener zijds en de gemeente, politie en busmaatschappijen ander zijds heeft dit mogelijk ge maakt. De totale kosten, een bedrag van ruim twintigduizend gul den, worden gedragen doo een groot aantal sponsors. Daarnaast zijn er een kleine tachtig donateurs die iedei voor zich, goed zijn voor hon derd gulden. De donateurs zor gen met hun bijdrage voor een financiële basis die het moge lijk moet maken de Harddra verij te laten uitgroeien tot een jaarlijks terugkerend evene ment Maximaal vierentwintig combinaties strijden donder dag om een totale prijzenpot van ruim achtduizend gulden, waarvan bijna de helft voor de Onder de deelnemers bevindt zich wellicht de vorige kam pioen. Helemaal zeker is dat niet omdat de organisatie pas donderdagochtend van de Ne derlandse Draf- en Rensport de lijst van deelnemende paar den en pikeurs ontvangt. Na tuurlijk kan er ook gewed worden. Details daarover staan in het programmaboekje dat vanaf 13.00 uur te koop zal zijn en waarin ook de deelne merslijst is opgenomen. „NOORDWIJKS GROENE HART AANGETAST" NOORDWIJK Met hef tige en soms emotionele betogen is gisteren op een hoorzitting van de ge meente Noordwijk het bouwplan aangevochten van Piet Veentjer Sport bv voor een parkeergara ge en villa's op het Casi no-terrein. Eerder waren al meer dan zestig be zwaarschriften ingediend. Gevreesd wordt dat het „het groene hart van Noordwijk" wordt aange tast. Felle verwijten werden giste ren gericht aan het adres van het gemeentebestuur gericht. Voor wethouder V. Salman waren andermaal aanleiding het publiek te verzekeren, dat het half miljoen, dat de meente in het projekt wenst te steken, per se niet dient om het avondtoerisme te bevorde ren. Het gaat volgens Salman juist om het beperken van de overlast die de bevolking van het uitgaanscentrum onder vindt. De parkeergarage op het Casino-terrein biedt plaats aan circa 160 auto's. Bestuur ders krijgen volgens Salman geen kans krijgen om hun wa gens elders in het uitgaansge bied te stallen. „Desnoods plaatsen we betonnen palen", verklaarde de wethouder. Hij liet er geen twijfel over staan persoonlijk niet rouwig te zijn als een deel van het nachtleven uit de badplaats •verdwijnt. Er komen dan ook geen nieuwe bar-dancings en discotheken in de kern van Noordwijk a^n Zee. Oegstgeest afwachtend over TY10 OEGSTGEEST De gemeei te Oegstgeest is voorlopig a wachtend over het toelate TV10 op de kabel. Kabe exploitant CASEMA heeft verklaard het commercie! station te willen doorgeven vi het kabelnet. De Oegstgeester commissie a gemene bestuurlijke aangek genheden werd gisteren g< vraagd daarmee in te sten men. De radicaal van Else vroeg zich echter af of het ni« te vroeg was om daarmee in t stemmen. „Dit kan alleen al TV door de overheid formei gelegaliseerd is", aldus Vai Eisen die een uitspraak than „burgerlijke ongehoorzaam heid" noemde. CDA'er Verh; gen stelde voop de beslissin op te schorten tot er binnen d Algemene Regeling wordt gesproken. Alleen de li beralen stemden daar niet me in. Burgemeester Scheenstr merkte op dat Oegs TV 10 niet zal kunnen tegen houden. De gemeente heel namelijk niet zoveel stemme binnen de gemeenschappelijk regeling. Wandeldriedaagse WARMOND De avondwan deldriedaagse van Warmon gaat morgen van start, driedaagse wordt door mu ziekvereniging St. Matthia georganiseerd. Er zijn dri avonden routes van 5 en 10 ki lometer uitgezet. De start is ie dere avond tussen 18.00 e 19.00 uuur vanaf 't Trefpun De eerste dag voert de toch door Haaswijk, de tweede da door de Merenwijk. Op vele verzoek is voor de derd avond een tocht door de pol der gepland. De wandelaai worden daarvoor met een boe overgezet. Inschrijfgeld gulden voor volwassenen e een rijksdaalder voor de jeugd GEDEPUTEERDE OP BIJEENKOMST IN SASSENHEIM: SASSENHEIM Wil de Bollenstreekregio een goede bijdrage leveren aan de verbetering van het milieu, dan zullen de betreffende gemeenten onderling moeten streven naar intensieve samen werking. Dit verklaarde gedeputeerde J. v.d. Vlist gisteravond op een bijeen komst in motel Sassen heim over het milieube leidsplan van Zuid-Hol land. De provincie wil naar zijn zeggen af van „die halve arbeidskracht' per dorp, die moet waken over een gezonde plaatselijke leef omgeving". „Hoe kan iemand in een klei ne gemeente, met slechts 20 uur tot zijn beschikking, een goed milieubeleid voeren, waarbij deze persoon in zijn eentje ook nog de verschillen de problemen moest beoorde len die een bezinepomp, duin waterleiding of een verffa- briek kunnen veroorzaken", zo luidde een van de voobeel- den die Van der Vlist het aan wezige publiek van vooral raadsleden voorhield om dui delijk te maken dat regionale samenwerking de oplossing is voor vele lokale leefproble- Bundelen Volgens Van der Vlist kan door een bundeling van krach ten veel know-how verzameld worden. Hij zag hier een taak weggelegd voor het Samen werkingsorgaan Duin- en Bol lenstreek (SDB). Op die ma nier kunnen de betrokken ge meenten bedrijven identiek gaan behandelen waar het gaat om hinderwetvergunnin gen. De Provincie hoopt dit met name te bereiken via haar pas uitgebrachte milieubeleids plan. Hierin staan beleidsvoor nemens inzake de woonomge ving voor de eerstkomende tien jaar. Die hebben betrek king op verontreiniging van bodem en water door bestrij dingsmiddelen, zware metalen, mest en zure stoffen. Voorts heeft de zorg voor een goed water- en wegennet voor de verwerking van afvalstof fen voor de provincie een hoge prioriteit. Daarnaast moet de milieubelasting door koolwa terstoffen sterk worden ver minderd. Het Katwijkse PvdA-raadlid Haasnoot sprak van mooie in tenties. Zij vroeg zich af of er voor de gemeenten die volgens het beleidsplan een grote ver antwoordelijkheid krijgen voor het milieu wel voldoende geld beschikbaar was. Hierbij noemde ze het voorbeeld van de schadelijke CFK-gassen in koelkasten. Katwijk kan geen geld vrijmaken een speciale ophaaldienst hiervoor in te stellen. Centraal Van der Vlist verklaarde dat Zuid-Holland in dit ene geval een regionale oplossing kan aanbieden. Gekeken wordt of er een speciaal inzamelingsap paraat komt of een centraal punt om koelkasten in te leve ren. Maar het gaat hierbij wel om een uitzondering. De ge meenten moeten niet rekenen op exra milieugelden. Volgens Van der Vlist heeft de provin cie een milieubegroting met de omvang van die van een stad als Dordrecht. Voor de finan ciën moet de lokale overheid maar putten uit de reinigings heffingen- Van der. Vlist zag voor de Pro vincie meer een coördinerende milieutaak Als voorbeeld noemde hij een toekomstige stortplaats bij de gemeente Al kemade. „Iedereen is over tuigd van dit nut. Maar nie mand wil een vuilnisbelt naast zijn deur. In dit geval helpt re gionale samenwerking waar schijnlijk ook niet. Daarom is het goed dat de provinciale overheid de knoop kan door hakken".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14