Het kan betermaar er is al veel geleerd van Otto LANGS OMWEGEN Mechanisch geplant helmgras levert grote besparingen op FONDS GESTART OM CONTROLE AFVALSTORT TE BEKOSTIGEN £IDEN OMGEVING QeidwQowuvnt DINSDAG 4 JULI 19 89 PAGINA 13 Budget- J vergroting j De lange, studentikoze J man stond kaarsrecht en in de houding voor kantonrechter Mors huis. Het hekje van de balie leek hij bewust juist niet te gebruiken om zich te ondersteu nen. Ruim een jaar ge leden was hij met zijn auto door het rode licht gereden. Op de vraag van rechter Morshuis, of dat klopte, verklaarde hij: „Dat zou goed kunnen. Ik vind ech ter dat er teveel tijd zit tussen de datum van de overtreding en het per post krijgen van een schikking". Zeven maan den vond hij te lang. „Ik vind dat, voor een goede afhandeling van verkeers overtredingen, dit sneller moet gebeuren. Daarom heb ik de zaak laten voor komen". Rechter Morshuis betuigde daar glimlachend zijn in stemming mee. Maar hoe wel officier van justitie De Moor de hoop uitspreekt dat dat het Openbaar Mi nisterie in de toekomst een groter budget krijgt om dit soort zaken sneller af te handelen, eist hij toch een boete van 190 gulden. Op de vraag van Morshui zen of de verdachte zich in de eis kon vinden, volgde een tactisch antwoord. „Als dat bedrag ten goede komt aan een snellere af handeling, door het Open baar Ministerie, ga ik ak koord", merkte hij gevat l op. „Ik had al zo'n ver moeden dat u zo iets zou antwoorden", verklaarde Morshuis zichtbaar geamu seerd. Hetgeen aan het be drag niets afdeed. Dilemma „Ik geef mijn nalatigheid toe", verklaarde de be baarde man. Hij had op de A-44 gereden zonder dat zijn wagen verzekerd of APK-gekeurd was. Een kwestie van vergeten en laten verlopen. Hij had een drukke baan en had zijn auto iedere dag nodig voor zijn werk. Daarbij had hij al een afspraak, ,om zijn wagen opnieuw te laten keuren, gehad. Op die voor hem ongeluk kige dag werd hij op de oprit van de A-44 aange houden en werd zijn wa gen, na een kort onder houd met de politie, weg gesleept naar het Oegst- geester bureau. En toen ontstonden de echte pro blemen. „Ik kwam daardoor voor een dilemma te staan", verklaarde de man. „Als mijn auto op het poitiebu- reau staat kan hij niet ge keurd worden en hij mag niet weg omdat hij niet ge keurd is", hield hij rechter Morshuis en officier De Moor voor. Morshuis was toch wel be nieuwd hoe dit probleem nu was opgelost. „Dat was niet makkelijk geweest", volgens de verdachte. Er was volgens hem een goedwillende agent voor nodig die bereid was de regels wat te verbuigen. „Alles was echter snel daarna geregeld", volgens de verdachte. Officier De Moor ver klaarde dat het hier om een zeer serieuze overtre ding ging. „Als iemand het slachtoffer wordt van een aanrijding, veroorzaakt door iemand die niet ver zekerd is, geeft het de grootste problemen de schade te verhalen", aldus De Moor. Hij eiste derhal ve 600 gulden, te storten in het waarborgfonds. Een bedrag waar de verdachte van schrok. „Waarom nu 600 terwijl op de schikking 400 staat". Rechter Morshuis legde rustig uit dat de verhoging gebruikelijk is, als geen gevolg wordt gegeven aan het schikkingsvoorstel. Hij volgde om die reden de eis dan ook, 600 gulden boete of 12 dagen hechtenis. „Is het ook mogelijk dat ik die dagen in het weekein de kan uitzitten", was de aangeslagen reactie van de andere kant van het hekje. Morshuis verklaarde aan het uiterlijk en de gema nierdheid van de man te kunnen opmaken dat hij een grapje maakte. Maar uit de manier waarop hij afdroop, met het hoofd voorover gebogen, was dat niet op te maken. LOMAN LEEFMANS HISTORISCHE VERENIGING WOUBRUGGE BESTAAT 10 JAAR Ze schijnt best de moeite waard te zijn, de histori sche vereniging in de ge meente Woubrugge. An ders zou „Otto Cornelis van Hemessen" zo heet ze niet rond de 250 leden tellen. Al be klaagt de huidige voor zitter, Cees Kroon, zich een beetje dat hij op „onze bijeenkomsten" weieens voor 10 of 12 mensen staat te praten. Daarom heeft het be stuur voorlopig het orga niseren van avonden maar wat laten schieten. Maar dat is een bekend zeer dat menige vereni ging treft. Niet zelden schijnt een vereniging slechts uit een bestuur van voorgangers te be staan. Zo ook bij „O.C- .van H.", waar men te vens nog beschikt over een enthousiaste be schermheer als de hono rabele burgemeester Dirk Brouwer de Ko ning. En voor de rest staat alles af gedrukt in „De Jacobslad- der", de kwartaaluitgave van de vereniging en thans in haar 9e jaargang actief. Ge schiedkundig sterke en niet voor één heerlijkheidsgaatje te vangen Cees Kroon uit Hazerswoude is sinds twee jaar voorzitter; zijn secretaris heet Hans van der Wereld, die ook heel wat in zijn plaat selijke, historische bagage heeft, en de penningmeester is C.Karmelk, wonend aan de Watermunt; wat een bedui dende financiële link lijkt te zijn. Maar nu d&n de opening van de revue. Vóór ons para deren „bevlogenen van de geschiedenis", een geschiede nis die gegrondvest is in het veense land met z'n eigen, typische karaktertrekken. Om hierin te graven moet je een zekere dosis geestdrift op kunnen brengen. Welnu, dat Naar deze knevel, sabel en het bezoldigd gezag dragende functionaris werd 10 jaar geleden de historische vereniging in Woubrugge vernoemd: Otto Cornelis van Hemessen, veldwachter en lokaal historicus. Op deze foto uit 1913 poseert de ambtsdrager, breeduit en martiaal tussen de wat verdrongen H.J.de Boer, hoofd van de Chr.Nationale school (links), en H.J.Drenthen, hoofd der openbare school. doet „Otto Cornelis van He messen" sinds tien jaar; een jubileum dat onze aandacht mag trekken. Voor een doeltreffend over zicht bedien ik mij van een artikel in de jongste Jacobs- ladder van de hand van Hans van der Wereld. Er broeide wat zo vernam ik ruim tien jaar geleden, onder een paar lieden uit Woubrugge en Hoogmade bij wie het his torisch bloed kroop waar het niet gaan kon. Daar was op de eerste plaats de geletterde dr.Dick de Boer en ook Ge rard Jansen, assistent-conser vator in museum „Van He messen", die een historische club wilden oprichten, ge steund door rijksambtenaar Jan Keyser en Hans van der Wereld wie geen enkel ge schiedkundig spitwerk te diep kan gaan. Op 12 juni 1979 werd in De W^jk de oprichtingsbijeen komst gehouden: 15 aanwezi gen gaven zich spontaan als lid op. Zij waren stut en steun van de nieuwe vereni ging, die al gauw een een voudig periodiek te verzor gen kreeg dat „Het Ottootje" heette, een naam uit een ze kere nood geboren, maar nie mand was er content mee. Als je jezelf wilde respecte ren zou je met een nadere naam moeten komen. Via A5 en A4 formaat kwam men op „De Jacobsladder". Daarna werd het orgaan nog enkele malen aangepast en tegen woordig bedient de redactie van de „ladder" zich zelfs van een personal computer. Moord aan de Braassem De verenigingsavonden ver toonden aanvankelijk een opgaande lijn, hetgeen niet in het minst te danken was aan een optreden in november '83 van Van der Wereld die furore maakte met een lezjng uit eigen werk: het verhaal van de wanderhafte Pruis Heinrich Helmich, die in het begin der 19e eeuw op het Braassemermeer zijn zwager vermoordde. Men huiverde onder de zeggingskracht van dit sublieme voorbeeld van suspense. Als men in die da gen Hans v.d.W. tegenkwam sidderde men en werd er wel gezegd: „Daar heb je die enge man van het lijk". Nu kende ik in die dagen Hans al langer en hij heeft steeds beloofd voor nog ande re griezelverhalen te zullen zorgen. Ik weet dat hij wel wat aan kan, maar zit daar nog steeds op te wachten. Echter, ik heb goede hoop. Zijn kennis van betamelijke en onbetamelijke weder waardigheden is ongehoord groot. Maar in '84 was het een eeuw geleden dat O.C.van Hemes sen in Woubrugge als ge meenteveldwachter in func tie trad, en een uitgebreide biografie van deze figuur kon niet uitblijven. Daar werkten veel familieleden en andere nazaten aan mee die „het prachtig vonden dat er een boek over het leven van „opa" verscheen". Ook de be faamde Woubrugse predikant Alexander Comrie (250 jaar eerder op de kansel werk zaam) kreeg een speciale uit gave ter nagedachtenis. Op merkelijk ook was in die 80- er jaren een referaat van prof.dr.H.van der Linden die de oprechte Woubruggenaren in de houdgreep nam. Zo zei deze hooggeleerde inleider, nota bene, dat Jacobswoude nooit bestaan had en voorts veegde hij de vloer aan met Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. Van Hemessen, die hij „een fantast" noemde. Woubrugge, geestelijk en door Hoogmade- se stemmen gesteund, dreun de op z'n grondvesten bij het vernemen van zoveel af breuk en vermeende laster Otto aangedaan. Van der Linden is nooit meer terug gekomen. Hij ging niet „in discussie met amateur-histo rici...", zei hij later. Geen rozengeur De historische vereniging, evenwel, kon niet meer stuk. Bestuursleden kwamen jui chend en gingen snikkend. De activiteiten bleven een bestuursaangelegenheid en er werd een traan weggepinkt toen voorzitter Ineke Bon tenbal na twee jaar presi dentschap om haar gezond heid het veld moest ruimen. Hans van der Wereld doet ons inmiddels veronderstel len, dat tot dan toe het be staan van „Otto Cornelis van Hemessen" een kwestie van rozengeur en maneschijn was. „Maar dan vergist u zich deerlijk! In verschillende be stuursvergaderingen vielen soms harde woorden". Er was sprake van botsingen en budgetten die overschreden dreigden te worden. „Maar het was gelukkig nooit zo dat we vechtend over straat gin gen als er eens een verschil van mening was. Discussie moet kunnen en verschil van mening moet ook kunnen", zegt Hans van der Wereld, ook al zou het prettig zijn als er louter eendracht binnen deze historische club heerste. Laten we nu maar voorbij gaan aan een oprisping van Van der Wereld, waarin hij zegt: „Als wij het niet meer kunnen, laat dan een jongere generatie klaar staan om de fakkel over te nemen". Maar er is geen sprake van een ou weman netjesbeleid. Wat mij betreft: laat Hans maar schuiven. Zelf zegt hij ook, bij het 10-jarig bestaan van de vereniging: „Onze vereni ging mag nooit ten onder gaan. We moeten blijven werken om de geschiedenis van onze (twee) dorpen zo goed mogelijk te ontrafelen en vast te leggen. We weten dat wij daar velen een plezier mee doen. Blijft u ons trouw??!" Wat doen die 250 leden nu eigenlijk? Lezen natuurlijk, per kwartaal in De Jacobs ladder. En die bestuursleden maar spitten, tot ze er wat van krijgen. Woubrugge en Hoogmade zijn het geheel van de som, maar in onder delen erg interessant te ont leden. Morgen is het doel waarnaar wij streven, maar het verleden is erg boeiend en leerzaam. Dat komt ook door de activiteiten die de fa meuze veldwachter aan de dag heeft gelegd. Jammer, ik kan niet meer over hem ver tellen. Er is al eerder over hem geschreven en de oud sten onder ons omtrent Wou brugge kunnen nog wel een boekje opendoen over Otto, wiens regelende, politiële taak, naast het beoefenen van zijn hooggeprezen hobby, sterk tot de verbeelding heeft gesproken. Anecdotes over veldwachter en burgemeester doen op verzoek nog graag de ronde. Woubrugge heeft een „Bromsnor" gekend die met macht en waardigheid be kleed was en daarbij wroette in de wortels van een nage noeg ontgonnen gemeen schap. Laat nu het tweede decennium van de Woubrug se historische vereniging vruchtbaar zijn. Zoals het bij na desperate bestuur tot Woubruggenaren en die van Hoogmade zegt: „Wij bidden u, verhoor ons!" Tien jaar en nu het vervolg. Het is de moeite waard. LEIDEN Helmgras, dat wordt gebruikt om duin zand vast te leggen en zo zeewerende duinen in stand te houden, kan nu mechanisch worden ge plant. Bovendien kan de groei van helmgras gesti muleerd worden door stuivend zand, doordat helmmoeheid van de bo dem wordt voorkomen. Dit zijn de conclusies van een onderzoek, waarop ir. W.H. Van der Putten on langs promoveerde aan de Landbouwuniversiteit van Wageningen. 'De resultaten van het onder zoek zijn van belang voor het kustverdedigingsbeleid. Van der Putten, die werkt aan het instituut voor oeologisch on derzoek in Oostvoorne: „In de studie die Rijkswaterstaat heeft uitgevoerd naar de zees piegelstijging, worden ver schillende alternatieven aan gevoerd voor de kustverdedi ging. Daaronder zijn het terug trekken van de duinen, het uitbouwen van de duinen naar voren en het ophogen van het strand met zand. Als je voor die laatste methode kiest, is te gelijk het helmgras ermee ge baat, omdat de groei gestimu leerd wordt door stuivend zand". De breedte van het strand speelt daarbij ook een belang rijke rol: hoe breder het strand, hoe beter. Het onder zoek van Van der Putten, dat in opdracht van Rijkswater staat is uitgevoerd, is al drie keer in de praktijk gebracht. Zo werd door hoogheemraad schap Delfland tussen Den Haag en Hoek van Holland ter hoogte van Huis ter Heide een stuk duinen van acht kilome ter lengte mechanisch met helmgras gepoot. Helm is een grassoort die van nature de vegetatie van bui tenduinen domineert. Het taaie gras vestigt zich op hoge delen van het strand. Daar ontspruit het uit wortelstok ken, stengelstukken of soms uit zaad. Door de aanwezig heid van helmplanten wordt de wind gebroken, en als ge volg daarvan komt stuivend zand tot rust en worden dui nen gevormd. Op bestaande duinen wordt helm aangeplant om ze tegen verstuiving en af kalving te beschermen. Helm groeit zeer goed aan de zeezij de van buitenduinen, waar re gelmatig vers strandzand door de wind wordt gedeponeerd. Meer landinwaarts is helm minder.vitaal: het degenereert en verdwijnt uit de vegetatie. Eg Volgens de traditionele poot- methode, die voor het eerst in 1423 in Voorne werd toege past, worden planten eerst met een deel van de ondergronde stengel afgestoken en weer in Het poten van helmgras is een tijdrovende en kostbare methode. Onderzoeker ir. W.H. Van der Putten heeft een mechanische pootmethode ontdekt, die een besparing van zeker dertig procent oplevert. FOTO: SP gesneden en tegelijkertijd on- dergeploegd. Door ook nog stro in te leggen of rietbundels te poten wordt het zandopper- vlak vastgelegd. Na grootscha lige toepassing van de nieuwe methode op Voorne hoefde slechts vijf procent van het to tale oppervlak opnieuw te worden beplant. De zandvast- legging was zeer effectief. Een exacte opgave van de kosten die met deze methode be spaard kunnen worden, is moeilijk. Van der Putten: „Dat is afhankelijk van de opper- bosjes uitgeplant. Dat gebeurt in de winter, waarna in het voorjaar de knoppen uitlopen en zich nieuwe planten vor men. Het vaak slecht aanslaan van, het plantmateriaal, waar door in het proefgebied op Voorne drie tot vijf keer ge poot moest worden, was de re den om naar een nieuwe me thode te gaan zoeken. Het een malig aanplanten van een hec tare kost 20.000 tot 30.000 gul den, de herinplantingskosten komen daar nog bij. Bij het ontwikkelen van de nieuwe methode ging Van der Putten uit van de situatie, dat zich in een helmduin ondergrondse stengels bevinden met knop pen die in rust zijn. Na duinaf slag kunnen deze stengels op het strand terecht komen en onder gunstige omstandighe den uitlopen en nieuwe scheu ten vormen. De nieuw ontwik kelde methode is een geme chaniseerde versie van dit pro ces. Ondergrondse stengels worden machinaal uit het duin verwijderd en door middel van een schijveneg in stukjes vlakte van het te bepoten ter rein. Op het proefterrein in Voorne werd 40 hectare me chanisch beplant en dat lever de een besparing van dertig procent op". Een ander doel van het onder zoek was de oorzaak van de degeneratie van helm op te sporen. Helmgras groeit goed als de planten regelmatig met vers zand worden overstoven. In duinen waar dat niet ge beurt, degeneren de planten en verdwijnen tenslotte. In de plaats van helmplanten komen dan andere soorten zoals duin doorn. Degeneratie komt ook op buitenduinen voor als het strand smal is en er geen zand met de wind kan worden aan gevoerd. Een gedegenereerde begroeiing op buitenduinen vergroot het gevaar van win- derosie,- waardoor de zeewe rende functie van de duinen afneemt. Van der Putten toon de aan, dat zich in het duin zand schadelijke bodemorga nismen zoals aaltjes en schim mels bevinden, die de wortels van de helmplanten aantasten. Als de planten regelmatig worden overstoven met vers zand, vormen ze voortdurend wortels in bovenliggende la gen. Als gevolg hiervan ont snappen de planten tevens aan schadelijke bodemorganismen. Aanvoer van vers zand bevor dert dus de gezonde groei van helmgras. DEN HAAG De pro vincie Zuid-Holland gaat een „Fonds Afvalstoffen" instellen, waaruit het con troleren van de stort van bouw- en sloopafval wordt bekostigd. Het fonds wordt gevoed door de beheerders van provin ciale stortplaatsen en ver brandingsinrichtingen, die sinds eind 1988 per ton ge stort afval twee gulden voor controle-activiteiten ontvangen. Momenteel wordt er in Zuid- Holland jaarlijks 1.265.000 ton bouw- en sloopafval gestort, wat leidt tot een bijdrage van 2.530.000 gulden aan het fonds. In de toekomst wordt uitge gaan van een toenemend her gebruik van het afval waar door in 1993 nog 925.000 ton wordt gestort en 1,8 miljoen naar het fonds vloeit. Tien jaar later, in 2003, moet de stort van bouw- en sloopafval zijn teruggebracht tot 490.000 ton per jaar. Hiermee zou er nog minder dan een miljoen gul den naar het fonds gaan. Vanaf september van dit jaar komt er nog een gulden per ton gestort afval bij. De op brengst van die heffing zal worden aangewend voor het stimuleren van nieuwe tech nieken en nieuwe hergebruik- stoepassingen. Deze maatregel geldt voorlopig voor een jaar. Het Fonds afvalstoffen wordt beheerd door Gedeputeerde Staten. Een puinbreker berekent per ton twee gulden en een stort plaats dertig. Voor afval dat hergebruikt kan worden geldt zelfs een heffing van 50 pro cent, waarmee de tonprijs 45 gulden wordt. Voorlopig is het storten van puin echter aan trekkelijker dan het aanleve ren bii een puinbreker die het geschikt maakt voor herge bruik. In de praktijk namelijk is er op de meeste stortplaat sen een grote behoefte aan bouwafval omdat daarmee de wettelijk vereiste onderafdich ting gerealiseerd kan worden. Vaak kunnen puinleveran- ciers daarom voor niets op stortplaatsen terecht of krijgen ze zelfs geld toe. De verwach ting is dat die situatie niet lang meer zal voortduren, zodat het hergebruik daadwerkelijk ge stimuleerd kan worden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13