leioóccouacwil-l» stad omgeving Collegepartij en houden nog vast aan zevende wethouder Groen Links Leiden mikt op zes zetels Tijd voor ontspanning CDA: „VERSPILLING VAN BELASTINGGELD" 3rotesten tegen uitstel rijksweg 11 te eenzijdig Gemeente komt niet met veiligheidsdienst m A DINSDAG 4 JULI 1989 PAGINA 11 LEIDEN Het Leidse college blijft tot de ge meenteraadsverkiezin gen in maart bestaan uit zeven wethouders, ook al vinden de oppositiepartij en dat de gemeente ook door zes wethouders en de burgemeester kan worden bestuurd. Met 21 stemmen voor is gister avond tijdens de ge meenteraadsvergadering VVD'er M. van der Nat benoemd tot opvolger van J. Fase-Dubbelboer. De fracties van CDA, D66 en Socialistiese Par tij onthielden zich van stemming. Van der Nat neemt de portefeuille (economische aangele genheden) over van zijn voorgangster, die water- graaf is geworden van het zuiveringsschap West-Overijssel. De oppositiepartijen vinden zeven wethouders te veel van het goede omdat dat aan tal voornamelijk zou zijn ge kozen om partij-politieke re denen en niet vanwege de hoeveelheid werk. „Wij zijn fel gekant tegen een zevende wethouder als zodanig en vinden het zinloos en onver standig om zo kort voor de verkiezingen een wethouder te vervangen", aldus CDA- fractievoorzitter J. Walen kamp. „Dit is verspilling van belastinggeld en van bestuur lijke capaciteiten. Bovendien is een goed alternatief voor handen, want de burgemees ter heeft al eens openlijk ver klaard dat hij een veel te kleine portefeuille heeft". Naar aanleiding daarvan merkte burgemeester C. Goe- koop op dat de leden van het college „bereid en verplicht" zijn de hen opgelegde taken uit te voeren. „Maar welke dat zijn, dat bepaalt de raad". Walenkamp noemde de op stelling van de VVD-fractie onbegrijpelijk omdat de libe ralen het anderhalf jaar gele den niet zo nodig vonden om de vacature van wethouder J. Peters te vervullen. „Toen riep Van der Nat de PvdA op om zich af te vragen of er een opvolger moest worden benoemd. Hoe kunt u dat rij men met de gretigheid waar mee u nu aast op een wet- houderszetel", zo vroeg de CDA-voorman. G. Bakker, die Van der Nat is opgevolgd als voorzitter van de VVD- fractie, ontkende dat er spra ke was van een beleidswijzi ging. R. van Lint van Links Leiden herinnerde zich ook opmerkingen van de VVD over de noodzakelijkheid van de vervulling van de vacatu re-Peters en noemde die uit latingen „buitengewoon goedkoop". „Er wordt maar wat gesjoemeld bij de VVD", zo zei hij. De drie collegepartijen (PvdA, Links Leiden en VVD) vinden dat moet wor den vastgehouden aan de af spraken die ruim drie jaar geleden zijn gemaakt bij de vorming van het college. „Tien maanden is te lang om de vacature onvervuld te la ten", vond Bakker. Op vra gen van SP en CDA of de VVD nu de mening is toege daan dat ook het nieuwe col lege moet bestaan uit zeven wethouders, gaf hij geen ant woord: „Dat is nu niet aan de orde". Van der Nat is gisteravond tevens benoemd tot commis saris van de Energie- en Wa tervoorziening Rijnland. Als nieuw VVD-raadslid is R. van Cruijsen geïnstalleerd. Optreden De Amazing Stroopwafels spe len morgen om 20.30 uur op het waterpodium aan de Hoog straat. De tweemans-formatie uit de Rijnmond zou vorige week donderdag optreden, i maar dat werd toen van wegel het slechte weer afgelast. Jazz Na de peurbakkentocht door de Leidse grachten wordt don-1 derdagavond jazz-muziek ten gehore gebracht op het Stad huisplein. Om 21.00 uur begint1 het optreden van de Frits Lan- des bergen big band. De orga-1 nisatie is in handen van de ge-1 meente Leiden en de stichting Jazz on Sunday. De opening van het evenement wordt ver richt door wethouder F. Kuij- ers van cultuur. Chi Kung De Droomfabriek houdt zater dag en zondag een weekeind- cursus Chi-Kung. Het gaat hier om Chinese lichaamsoefe ningen die een rustgevende uitwerking hebben op het li chaam en geest. Begin augus tus wordt eenzelfde cursus over T'ai Chi gegeven. Voor inlich tingen 070- 764648. Open huis De Offsetdrukkerij Nautilus aan de Koppenhinksteeg (tus sen Kaasmarkt en Hooglandse Kerkgarcht) houdt vrijdag van 15.00 tot 18.00 uur open huis. I Nautilus is ontstaan door de overname van de voormalige STAG-drukkerij door Bert Le- Manifestatie In verband met het tienjarig bestaan van de Nicaraguaanse revolutie wordt op zaterdag een manifestatie op de Burcht gehouden. Om 18.00 uur wordt begonnen met een Latijns- Amerikaanse maaltijd waar voor telefonisch (via 126411) inschrijven noodzakelijk is. Om 19.30 uur zal een made- werker van de Nicaraguaans ambassade een toespraak. Daarna is er een feest met de band Los Ensalados. Vrijmarkt De promotiecommissie van winkelcentrum De Kopermo len houdt zaterdag een vrij markt voor kinderen in het winkelcentrum. Zo'n honderd kinderen hebben zich inge schreven voor de kramen. De vrijmarkt is vanaf 9.00 uur ge opend. Mislukte inbraak in Stadsbouwhuis LEIDEN Een inbraak in het Stadsbouwhuis aan de Langegracht is gisteravond rond elf uur mislukt. De twee inbre kers, die een ruit insloe gen om binnen te ko men, werden overlopen. Het is onbekend wat de inbrekers op de vlucht heeft doen slaan. De po litie trof in het pand twee met bloed be smeurde gymschoenen die op een overhaaste aftocht wijzen. Ook stond er buiten het ge bouw al een personal computer klaar. Lakenfeesten bij Rijnland ,EIDEN Rijnland Radio besteedt de komen- le weken regelmatig aandacht aan de Leidse ,akenfeesten. In het dagelijkse actualiteiten- irogramma tussen 18.00 en 19.00 uur wordt rerslag gedaan van de evenementen en tevens ivordt een aantal directe reportages uitgezon- len. :o is er woensdagavond een rechtstreekse uit- ending over het straatthaterfestival op het Stadhuisplein, wordt donderdagavond verslag edaan van de peurbakkentocht en vrijdag van le polonaise. Zondag is er tussen 14.00 en 18.00 lur een programma vanaf de Lakenmarkt. Volgende week zaterdag is tussen 15.00 en 19.00 iur een reportage te horen over het Arsenaal- iopfestival, de zondag erna is er tussen 14.00 en uur en tussen 19.00 en 22.00 uur een pro- ma over het Gouden-Pet-concours. )mroep Rijnland zendt uit via de fraquenties 105,7 FM en 88,1 kabel. Alphense wethouder wordt president-commissaris EWR LEIDEN Niet de nieuwbakken Leid se wethouder M. van der Nat, maar zijn Alphense collega K. Mollema is gister ochtend benoemd tot voorzitter van de raad van commissarissen van de Ener gie en Watervoorzienigen Rijnland (EWR). Mollema vervangt de Leidse wethouder mevrouw J. Fase die water- graaf is geworden bij het zuiverings schap West-Overijssel in Zwolle. De be noeming van Mollema is opmerkelijk omdat het een ongeschreven regel is dat een Leidse vertegenwoordiger voorzit ter is van de raad van commissarissen. De commissarissen hebben zijn in on derling overleg tot deze keus gekomen, hetgeen samenhangt met het gegeven dat Van der Nat een volstrekte nieuw komer is binnen het EWR. Winsemius voorzitter op symposium Minerva LEIDEN Oud minister P. Winsemius is op 11 juli de voorzitter van het het symposi um „Naar een nieuwe groentijd". Het sym posium wordt gehouden door de Leidse Stu denten Vereniging Minerva vanwege het 35e lustrum. Het symposium gaat over de milieuproblematiek. Centraal staat de rol die de student hierin kan gaan spelen. On der leiding van Winsemius zullen vertegen woordigers van het bedrijfsleven, weten schap en overheid hun visie geven op een mogelijke aanpak van de vele milieuproble men. De sprekers willen het besef vergro ten dat het „nu of nooit" is wat de milieu- aanpak betreft en instrumenten aanreiken „om mee aan het werk te gaan". De bijeen komst begint om 12.00 uur in het Academie- gebowu aan hét Rapenburg in Leiden. Leiderdorper neergeslagen LEIDEN Een 39-jarige Li banees heeft gisteren een 63- jarige Leiderdorper neergesla gen. De Libanees is aangehou den. De Libanees, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, vroeg de Leiderdorper gistermiddag om geld. De man ging daarop niet in, waarop de ander hem volgde naar een terras aan de Stationsweg. Daar vroeg hij de Leiderdor per nogmaals om geld. Toen dat andermaal geweigerd werd, sloeg hij de Leiderdor per neer. Het slachtoffer liep daarbij hoofdletsel op en is overgebracht naar het AZL. jEIDEN Niet iedereen s het eens met de protes- en tegen het uitstel van le aanleg van Rijksweg 11 ussen Leiden en Bode graven. De rijksweg was, s en blijft een omstreden aak. Dat schrijft de Werkgroep Milieubeheer Leiden in een brief aan minister N. Smit-Kroes van Verkeer en Water staat. De afgelopen dagen hebben verschillende gemeenten en bedrijven protest aangetekend tegen het plan van de minister om de weg pas in 1998 aan te leggen. „In de protesten wordt eenzijdig de nadruk gelegd op het vermeende economisch be lang, dat met de aanleg van deze oost-westverbinding zou zijn gediend. Niet aangegeven wordt om hoeveel permanente arbeidsplaatsen het nu eigen lijk gaat, laat staan hoe groot de overheidsinvestering per nieuw te verwachten arbeids plaats is", aldus de brief. De werkgroep wijst erop dat door de nieuwe verbinding het autoverkeer toeneemt waar door het Groene Hart zal dichtslibben. Om de luchtver ontreiniging terug te dringen moet onder andere meer wor den geïnvesteerd in het open baar vervoer, vindt* de werk groep. „Uitstel van de afbouw van rijksweg 11 biedt de mo gelijkheid om een aantal maat regelen (zoals de integrale spoorverdubbeling tussen Lei den en Woerden en de omlei dingen bij Zoeterwoude en Al phen aan den Rijn) op hun ef fect te beoordelen", zo besluit de werkgroep de brief. Uitvoering muziekschool LEIDEN Leer- lingen van de Streekmuziekschool Leiden geven op za terdagavond 8 juli hun einduitvoering. De uitvoering is te vens bedoeld als start van een nieuw cursusjaar. Op het programma staan zangers, gitaristen, blokfluitisten en strijkers. Het con cert begint om 20.00 uur in het Kerkcen trum de Regenboog, Watermolen 1 in Leiden. Formule van Leidse sport- verkiezlng nog ongewijzigd LEIDEN De sportverkiezing van de Leidse sportman, -vrouw en -team van het jaar zal dit jaar nog op de traditionele wijze plaatsvinden. Het bestuur van de Leidato overweegt echter drastische wij zigingen. Leidato-secretaris Jan Bemer denkt erover om voor de uitreiking van de Zilveren Sleutels een sportgala in het leven te roepen. De huidige traditie wil dat de uitreiking plaatsvindt tijdens de nieuwjaarsreceptie van de LSF. Dit is de uitkomst van het gesprek dat de besturen van de Leidato (de initiatiefne mer van deze verkiezing) en de Leidsé Sport Federatie de afgelopen week had den. Dat gesprek was noodzakelijk ge worden nadat bleek dat beide partijen duidelijk anders dachten over de toe komst van de sportverkiezing. De Zwaluw kampt met ruimtegebrek LEIDEN De christelijke ba sisschool De Zwaluw in de Stevenshof kampt met ruimte gebrek. De school, gevestigd in het complex aan de Antoinette Kleynstraat, dreigt het ko mende schooljaar in grote pro blemen te komen omdat er drie lokalen te weinig zijn, zo staat in een brief van de pro testants-christelijke schoolver eniging aan de Leidse gemeen teraad. Op dit moment zijn al groepen ondergebracht in het speellokaal van de kleuters en in de lerarenkamer. Het volgende schooljaar telt de school 424 leerlingen en dat betekent volgens het bestuur dat vier extra lokalen nodig zijn. Een ruimte is beschikbaar gesteld door het openbaar on derwijs. „Pogingen om noodlo- kalen te verkrijgen hebben tot op heden geen resultaat opge leverd", aldus de brief. Daarin verwondert het schoolbestuur zich over het feit dat noodlo- kalen in de Stevenshof wor den gebruikt als tijdelijk on derkomen voor leerlingen van De Twee Sleutels, een openba re school voor speciaal onder wijs die wordt gerenoveerd. Dit terwijl in 1988 is besloten noodlokalen in de wijk te ge bruiken voor scholen die met een tekort aan ruimte kampen LEIDEN Er komt voor lopig nog geen gemeente lijke veiligheidsdienst in Leiden. Dat blijkt uit een nota, die is opgesteld door gemeente-ambtenaar C. van Viegen en N. van Ooik en P. van Dussel- dorp van de Leidse politie. Daarin wordt voorgesteld verder onderzoek te doen naar het idee van een „stichting veiligheids zorg", samengesteld uit vertegenwoordigers van ondernemers, gemeente en politie. Uitgangspunten zijn dat tussen de politie en particuliere beveili gingsdiensten „de nodige zakelijke afstand" moet bestaan en dat de politie geen personeel van de particuliere diensten moet opleiden. Omdat binnen het rijkspoli tiedistrict 's Gravenhage de eerste ideeën voor een derge lijke stichting zijn ontstaan, zou Leiden bij het verdere on derzoek met de rijkspolitie moeten samenwerken. Voor de nadere studie naar de haal baarheid van een stichting moet een projectleider worden aangesteld, vinden de schrij vers van de nota, die is opge steld naar aanleiding van een motie van de PvdA-raadsleden L. Geradts en H. Koek. Het plan dat leeft binnen het rijkspolitiedistrict 's Graven hage heeft tot doel het „pre ventief beheer" op een groot industrieterrein te verbeteren door samen met de onderne mers een contract af te sluiten met een of twee goede particu liere bewakingsdiensten. Daardoor hoeft de politie min der te surveilleren en neemt het aantal veiligheidsdiensten dat op dat ene terrein werkt drastisch af. Alleen na een melding van de dienst hoeft de politie in actie te komen, zo is de gedachte. De stichting heeft verder een taak op het gebied van voorkoming van misdrij ven. Ondernemers betalen een bij drage aan de stichting, afhan kelijk van de grootte van het bedrijf. De stichting kan van dat geld politie- of andere des kundigen inhuren. )t en Sien èerlingen van de jubi- irende Dr. A. van 'oorthuijsenschool aan _e Marnixstraat in Lei- j en luidden hun feest- leek gisteren op pass ende wijze in. De chool voor speciaal on- lerwijs werd in 1914 ipgericht. De jaren aan et begin van deze euw herleefden toen Ie kinderen in Ot-en- iien-kleding naar chool kwamen. De serlingen van het ge- leelte voor voortgezet peciaal onderwijs wa- en volgens de laatste node gekleed. Ie leerlingen konden eelnemen aan een vos- ejacht en 's middags rerd er een straatte- enwedstrijd gehouden. Ie wedstrijd werd afge- loten door het oplaten Bn ballonnen. Wethou- ler H. van Dongen (on- lerwijs) reikte 's mid- lags de prijzen uit. De erste dag van de feest- leek werd besloten met en receptie voor ou ters, leerkrachten, oud- nerkrachten en oud erlingen. Vandaag ma- en de leerlingen een litstapje naar het pret park Drievliet. fOTO: WIM VAN NOORT I Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 (voor controle bezorging) Stuur als dank de stopwatch naar Naam: Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar J Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. ezza Notte gooit bijltje erbij neer LEIDEN De politieke partij Links Leiden (PPR, PSP en CPN) denkt zes zetels te kunnen behalen bij de gemeenteraadsver kiezingen die volgend jaar maart worden gehouden. De partij wil het liefst deelnemen aan een pro gressief meerderheidscol lege, maar sluit ook een coalitie met ook VVD of CDA op voorhand niet uit. Dat blijkt uit een schriftelijk stuk dat vanavond wordt be sproken tijdens de ledenverga dering. Aan de orde komt on der meer het voorstel om de naam van de fractie met on middellijke ingang te wijzigen in Groen Links Leiden. Dit omdat de kleine linkse partij en landelijk onder de naam Groen Links zijn gaan opere- Een verdergaand voorstel is een nieuwe vereniging op te richten met deze naam. Daar mee kan volgens de initiatief nemers worden geprofiteerd van de landelijke naamsbe kendheid, en bovendien zou dit een eerste stap kunnen zijn in de richting van een landelij ke vereniging van kleine link se partijen. Leden van CPN, PPR, PSP en eventueel EVP zouden automatisch lid moeten worden van de nieuwe partij en ook zouden mensen direct lid moeten kunnen worden. Het voorstel moet eerst nog door de afzonderlijke partijen worden besproken. Vanavond wordt ook gespro ken over de samenstelling van de kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen. De lijst moet volgens een voorstel van raadslid J. Laurier „conti nuïteit uitdrukken van het de afgelopen jaren gevoerde be leid". Op de lijst moeten even veel mannen als vrouwen voorkomen en een van de eer ste zes plaatsen zou moeten worden ingenomen door een onafhankelijke kandidaat, die geen lid is van een van de drie deelnemenende partijen. Deze chronometer, waar mee u tot op 1/100 secon de nauwkeurig de sport prestaties van uw vrienden kunt meten, is tevens klok en wekker. Hij wordt van u bij het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eer ste twee weken gratis. ïxtra geld voor vrouwengezondheidscentrum S .EIDEN De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond 89.000 gulden extra beschikbaar gesteld voor de oprichting van een 'rouwengezondheidscentrum. Daarmee komt het uiteindelijke beginkapitaal op ruim twee ton. - let centrum komt in Leiden-Noord/De Kooi en wordt verbon- en aan een nieuwe huisartsenpraktijk. Een door de CDA- aadsleden C. Kramp en A. Hugens ingediende motie om te stre- en naar vestiging in het centrum van de stad, werd met acht temmen voor en twintig tegen verworpen. Het college ontraad- e het voorstel omdat in de binnenstad geen ruimte is voor een xtra huisarts. e nachtvergunning van discotheek Mezza Notte, in de Pieters- Terkchoorsteeg, is door de gemeente ingetrokken. Door de poli- j e was in de afgelopen maanden verscheidene keren geconsta teerd dat de eigenaar het niet zo nauw nam met het vastgestelde 5 luitingsuur. poor het intrekken van de vergunning mag de disco op doorde weekse dagen nog maar tot 12.00 uur en op vrijdag en zaterdag fOt 01.00 uur open blijven. De directie van Mezza Notte heeft chter besloten de 'tent' maar helemaal dicht te gooien. Middels Sien houten bordje, dat op de ingang van de discotheek is getim merd, stelt de directie de cliëntèle op de hoogte.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11