£eidóe0oiwa/nt CDA wil meubelzaak aan Korevaarstraat STAD OMGEVING Overzichtstentoonstelling Munthe geopend door Brinkman "Jonge monumenten verdienen steun" Fietsster aangereden „COLLEGE MOET STANDPUNT HEROVERWEGEN" Bei jen uit gemeenteraad Vrouw gewond bij aanrijding CDA-fraktie wil einde aan misbruik parkeerontheffingen Northgo-wandeltocht verregend Zoon burgemeester maakt het beter WETHOUDER M. VAN DER MOLEN: MAANDAG 3 JULI Snackbarbezoeker bedreigd met pistool LEIDEN Een 21-jarige Leidenaar is zaterdag rond half zeven in een snackbar in de Breestraat door twee mannen met een pistool en een mes bedreigd. De man die het mes trok is kort daarna op de Lange- brug gearresteerd. De 21-jarige Leidenaar was met twee vrienden in de snackbar toen hij door een man die hij als een „hardrocker" omschreef werd uitge daagd om te vechten. Hij kreeg direct daarna een kopstoot, maar slaagde er in zijn opponent onderuit te halen. Die trok daarop een pistool, terwijl zijn metgezel het mes tevoorschijn haalde. De 20-jarige man zonder woon- of verblijfplaats die het mes trok, werd kort daarna aangehouden. Door een procedure fout van de politie moest hij zondagmorgen op vrije voeten worden gesteld, zonder dat hij een verklaring had afgelegd. De man legde de verklaring voor hij vertrok niettemin toch, vrijwillig, af. VOORHOUT Een 36-ja- rige Voorhoutse is zaterdag middag om half vijf aange reden op de kruising van het Rietpad en de Bloemen- schans. De vrouw kwam uit de fietstunnel over het Riet pad. Een 56-jarige automo bilist uit Voorhout, die over de Bloemenschans reed, zag de vrouw aankomen en remde. De fietsster reed echter in volle vaart tegen de wagen aan. Ze werd met een hersenschudding naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. Jongens afgetuigd op Haarlemmerstraat LEIDEN Drie jongens van 20 en 19 jaar oud uit Leiderdorp en Leiden zijn zaterdagnacht rond kwart over twee op de Haarlem merstraat afgetuigd. Een van hen werd buiten bewust zijn met een groot aantal kneuzin gen naar het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp gebracht. Een ander liep letsel aan zijn neus en gezicht en kneuzingen op. De derde wist met een buil te ontkomen. De da ders waren twee fietsers, die kwaad werden toen een opmerkng over het aanlopen van een van de fietsen gemaakt werd en op kara- te-achtige manier op de drie in sloegen. Verdiende loon LISSE Zes wat al te uitbundige bezoekers van een examenfeestje heb ben in de nacht van za terdag op zondag een hek dwars op de Laan van Rijckevorsel in Lisse ge zet. Daardoor een gat in die laan, waaraan werk zaamheden worden ver richt, onbeschermd kwam te liggen. De jolige 'Boontjes' kwamen ech ter om hun loontje. Agenten in een auto kwamen voordat er on gelukken gebeurden, bij het gat. Ze stopten voor het gat en hielden de zes verantwoordelijke feest gangers aan. Inbrekers stelen drieduizend gulden ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een inbraak in een woning aan de Rembrandtlaan in Al phen aan den Rijn werd zon dagmiddag 3000 gulden gesto len. Ook werden twee spaar potten geleegd. Dit leverde een bedrag op van 250 gulden. De buit van de dieven bedroeg verder 230 Duitse Mark en een 'mini-wereldontvanger. De die ven braken de voordeur open. Bij een inbraak in een woning aan de Fazantstraat in Alphen werd zondagmiddag een spaar varken met 500 gulden gesto len. De dieven braken de voordeur open. Eenden gekanteld LEIDEN Twee lelijke eenden zijn zaterdagoch tend op verschillende plekken in de stad gekan teld aangetroffen. Boven dien was het dak van bei de auto's opengesneden. De vernielde wagens, ei gendom van een 22-jarige en een 25-jarige- Leide naar, werden om kwart voor zes aan de Schubert- laan en om half acht aan de Morsweg aangetroffen. Voor zover bekend is er niets uit gestolen. Eerder dezelfde nacht werd een Honda motor fiets gestolen aan het Noordeinde. Man gooit vriendin in Utrechtse Veer LEIDEN Een 38-jarige Leidenaar heeft zaterdaga vond rond tien uur zijn 28- jarige vriendin in het Utrechtse Veer gegooid. Dat gebeurde nadat de man tijdens een ruzie een asbak naar zijn hoofd had gekregen. Hij was daar door zo kwaad geworden dat hij zijn vriendin „ter afkoeling" in het water gooide. De vrouw is met hulp van haar vriend weer op de kant gekomen. Ze is daarna door de EHD voor onderzoek naar het Aca demisch Ziekenhuis ge bracht.- Bejaarde breekt pols bij beroving LEIDEN Een 74-jari- ge vrouw heeft zaterdag rond kwart over zes haar pols gebroken toen ze in de Kagerstraat door een jongeman op een fiets van haar tas werd beroofd. Ze liep verder.nog een kneuzing aan haar arm en een verstuikte enkel op. De vrouw raakte gewond doordat ze de tas stevig vasthield en ten val kwam. Ze liet bij de val de tas alsnog los. De po litie verzoekt die getui gen zich te melden via 071-258888. Kindertheater in Leidse Hout Het openluchttheater in de Leidse Hout beleefde gistermiddag maar ook de volwassenen keken ademloos toe bij de capriolen de inmiddels traditionele jaarlijkse kindertheatervoorstelling. Dit die een vcan de twee uithaalde op een hoge, wankele kist. keer waren het de clowns Pof en Kul van het gezelschap Zapza- rapp die de kinderen een middagje amuseerden. De kinderen, foto: wim van noort LEIDEN Vestiging van een meubelzaak aan de Korevaarstraat kan een positieve uitwerking hebben op de belangstel ling voor de winkels in de binnenstad. Dat is de mening van de CDA- fractie in de Leidse ge meenteraad. In tegen stelling tot het college van burgemeester en wethouders heeft het CDA geen bezwaar tegen de verhuizing van „Het Meubelcentrum" van de Haarlemmerstraat naar de panden Korevaar straat 43-47 en Garen- markt 36-44. Dat blijkt uit schriftelijke vragen over dit onderwerp Hond vergiftigd RIJNSBURG De waakhond van een tuinderij aan de Klei- pettenlaan in Rijnsburg is za terdagmorgen vroeg schuim bekkend aangetroffen door zijn baas. Het dier bleek te zijn vergiftigd en overleed binnen een paar uur bij de dierenarts. De aanleiding is niet bekend. Nieuwe gegadigde voor pand apparatenfabriek LEIDEN Een nieuwe gega digde heeft zich gemeld voor het kantoorpand van de voor malige Leidse Apparatenfa briek aan de Os- en Paarden- laan. Het is het bedrijf Grafi- Call n.v. momenteel gevestigd aan de Willem Barentszstraat in Leiden. Het bestuur van de Stichting Moslimgroep Leiden zag om financiële redenen af van het vestigen van een mos kee in het voormalige fabriekspand. De nieuwe gega digde houdt zich bezig met de handel in gebruikte grafische zetmachines. De gemeente Leiden verwacht geen par keeroverlast voor de omwo nenden. LEIDEN Twee 23-jarige Leidenaars zijn vannacht rond tien voor half een gewond ge raakt bij een slippartij op de Schi'pholweg. Ze zijn met hechtwonden, gekneusde en mogelijk gebroken ribben naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Het ongeluk ont stond tijdens een inhaalma noeuvre. De auto van de Lei denaars die in de richting van het station reden, raakte in een slip. Al tollend raakte de auto een boom en kwam uit eindelijk op de andere rijbaan tot stilstand. die zijn ingediend door CDA- raadslid D. van Duijn. Vol gens het CDA is de verkoop van meubels aan de Kore vaarstraat niet in strijd met het bestemmingsplan en past het in het beleid van de ge meente om de meubelbran che te versterken in „de aan looproutes van het kernwin- kelapparaat". In de panden was tot voor kort een garagebedrijf geves tigd. Dit bedrijf is verhuisd naar de Zoeterwoudseweg en de oude panden zijn ver huurd aan de eigenaar van Het Meubelcentrum dat nu nog is gevestigd aan de Haar lemmerstraat. Volgens Van Duijn is tot drie maal toe door Leidse ambte naren gesteld dat verkoop van meubels aan de Kore- KATWIJK In het Kat- wijks Museum heeft mi nister Mr. drs. L. C. Brinkman (WVC) zater dag de tentoonstelling van werken van de schilder G.A.L. „Morgenstjerne" Munthe geopend.In zijn openingswoorden sprak de minister Waardering uit voor de schitterende tentoonstelling in het fraaie, geheel door vrij- LEIDEN Het PvdA ge meenteraadslid L. Beijen neemt in september afscheid van de Leidse gemeenteraad. Hij stopt omdat het raadswerk een te grote aanslag op zijn ge zinsleven is. Aangezien Beijen het raadswerk „niet op halve kracht" wil doen, heeft hij be sloten zijn lidmaatschap van de raad te beëindigen. Beijen was eerder raadslid in de jaren 1974-1980 en sinds 1986. Het raadslid wordt opgevolgd door Tjeerd van Rij. NOORDWIJK De 29e Northgo-wandeltocht is voor de helft verregend en voor de andere helft vrijwel verwaaid. Als gevolg van de weersom standigheden verschenen er zaterdag slechts vijftig wande laars aan de start in het Noordwijkse Bowlingcentrum. Het was de stoere kern voor wie geen duin te hoog en geen polder te nat is. De volgende dag stond er wel eén stevige bries, maar het was in ieder geval droog. Nu verschenen er vaarstraat niet in strijd is met het geldende bestemmings plan. Daarop werd in maart een huurovereenkomst afge sloten. De bodem onder de panden werden gesaneerd en de huur van de winkel aan de Haarlemmerstraat werd per 1 augustus opgezegd. Nadat de huurovereenkomst was afgesloten, liet de ge meente alsnog weten dat ves tiging van een meubelzaak in strijd is met het bestem mingsplan, zo schrijft Van Duijn. De belanghebbenden tekenden bezwaar aan bij de commissie voor beroep- en bezwaarschriften. De zaak is op 10 maart behandeld maar een uitspraak is nog niet ge daan. Van Duijn vraagt het college aan te dringen op een spoedige beslissing van de commissie. Ook wil hij dat B en W hun standpunt „op willigers gerunde, mu seum aan de Voorstraat. De opening van de ten toonstelling van werken van de in 1927 overleden kunstenaar Munthe werd bijgewoond door de doch ter van Munthe, mevrouw Sigrid L. J.. C. Munthe. Brinkman opende zater dag ook in Oegstgeest een expositie. Dat gebeurde in De Beukenhof. Het betrof L. Beijen foto: tejo ringers in totaal 129 deelnemers, deel de secretaris Van der Weel mede. De jongste was drie, de oudste telde 81 jaren. Het was mevrouw Van der Ploeg uit Noordwijk, die de tocht voor de 29e keer meeliep. Uiteraard genoot het traject van 25 en 40 kilometer de voorkeur, omdat het als oefening geldt voor de vierdaagse. Het organiserende comité sprak zijn grote waar dering uit voor het korps Rijn land van het Nederlandse Rode Kruis, dat de wandelaars op de route bijstond. nieuw in overweging" ne men. Dit omdat voor zowel het garagebedrijf als de meu- belhandel „grote belangen" in het geding zijn. De enige oplossing die op dit moment resteert is volgens Van Duijn dat de meubelzaak verhuist naar het pand aan de Zoeterwoudseweg en dat de garage teruggaat naar de Korevaarstraat. Dat laatste is naar de mening van het CDA ongewenst. „Ten behoeve van een goed ondernemersklimaat in de stad is het vereist dat naar een voor ieder bevredigende oplossing wordt gezocht", al dus Van Duijn. Bovendien is het volgens hem van belang dat de meubelwinkel in Lei den blijft omdat in het verle den „in de meubelbranche veel terrein is prijsgegeven aan Leiderdorp". een zomer-expositie van drie kunstenaars. Tot en met 30 september van dit jaar is de overzichtsten toonstelling in het museum aan de Katwijkse Voorstraat te zien. De Duits-Nederlandse schilder Gerhard Ary Ludvig Munthe leefde van 7 augustus 1875 tot 15 april 1927. Munthe werd in Düsseldorf geboren als oudste zoon van een Noorse vader en een Hollandse moe- LEIDEN „Jonge monu menten verdienen steun". Dit stelde de Leidse wet houder M. van der Molen zaterdagmorgen tijdens de presentatie van de archi tectuurgids Rijnland 1900- 1989. Zij wees erop dat ge bouwen als het Bonaven- tura, Lucas van Leyden en de Sociale dienst al op een lijst staan. „Met het Stadsbouwhuis heb ik echter enige aarzelingen", meldde de wethouder, verwijzend naar de archi tectuurgids waarin het ge bouw aan de Langegracht wel is vermeld. De architectuurgids Rijnland 1900-1989 bevat foto's met be geleidende teksten van 104 ka rakteristieke gebouwen uit Leiden en de wijde omgeving. LEIDEN De bouwplannen van aan aantal bedrijfspanden op het voormalige industie- en veilingterrein aan de Zoeter woudseweg (het HCG-terrein) zijn gewijzigd. De opdrachtge ver De Raad Bouwontwikke- ling BV heeft een nieuw plan bij de gemeente ingediend, na dat een eerdere bouwaanvraag op grond van het bestem mingsplan door de gemeente was afgewezen. Vrijdag werd door vertegenwoordigers van de opdrachtgever officieel be zwaar gemaakt tegen die af wijzing maar tevens kwam WASSENAAR Bastiaan Schoute (17), de zoon van de Wassenaarse burgemeester drs. P.H. Schoute, die vrijdag middag na een aanrijding met ernstig letsel werd opgenomen op afdeling intensive-care van het Westeindeziekenhuis in Den Haag, is aan de beterende hand. Bij de aanrijding liep hij der. Dit gezin ging jaarlijks met zomervakantie naar Kat wijk en genoot dan, aldus de dochter van de schilder me vrouw Sigrid Munthe, van Holland, het strand en de zee. Na de dood van Munthe sr., die hoogleraar was aan de kunstacademie te Düsseldorf, vestigde de familie zich in Den Haag. Daar betrekt Gerhard Munthe een eigen atelier en toog aan het werk. Na enige tijd werd hij lid van „Pulchri „Het gaat om gebouwen die een architectonische waarde hebben. Gebouwen die op de lange termijn niet door de mand vallen, maar juist hun waarde behouden. Een goed voorbeeld daarvan is het Schröderhuis van Rietveld in Utrecht. Op het moment dat het gebouwd werd, viel ieder een over het huis omdat het niet in de omgeving paste. Nu wordt er eerderg epraat over het afbreken van de omgeving dan het huis zelf", aldus S. Loomans, voorzitter van de Bond van Nederlandse Archi tecten (BNA), kring Leiden. In de gids zijn veel bekende ge bouwen opgenomen zoals het gebouw van Vroom en Drees- mann aan de Aalmarkt, de kerk aan de Lammenschans- weg, de universiteitsbiblio theek, het centraal-facilitei- tengebouw van de universiteit, de fietsenstalling van het NS- station, de Leidse vuilverbran- men met een nieuwe plan dat beter op de eisen van de ge meente is afgestemd. De gemeente had een pakket van zes bouwaanvragen, voor evenzovele gebouwen, van De Raad B.V. geweigerd op grond van het niet voldoen aan het bestemmingsplan en de par- keerverordening. De gemeen telijke bestemming voor dit terrein is groothandel en in dustrie. Het bouwplan van De Raad B.V, dat door de Haagse architecten Nieuwpoort en Splinter is vervaardigd, vond de gemeente op dit gebied te een gebroken pols, een hersen schudding en een inwendige bloeding aan de linkerschou der op. Hij is inmiddels van de afdeling intensive-care af. De jongen reed op een brommer op de Backershavenlaan in de richting van het Rijnlands ly ceum. Hem werd geen voor rang verleend door een 58-ja- Studio", daartoe aangenomen door de bekende schilder H. W. Mesdag. Na zijn huwelijk in 1901 met Christine J. van Gendt, ging het jonge paar Munthe in Kat wijk wonen. Zij betrokken de door aannemer De Best ge bouwde woning aan het eind van de Boulevard nabij de sluis (thans hotel Savoy). In 1902 werd het eerste kind ge boren, dat al zes was toen de familie uit Katwijk vertrok. ding, de 'bunker' van Minerva en het huidige gebouw van de Leidse parkeerpolitie aan de Zonneveldstraat. Verder staan de gemeentehuizen van Sas- senheim, Ter Aar en Katwijk in de gids, maar ook het net geopende complex op het ES- TEC-terrein en de Soefi-tem- pel in Katwijk. "Ook een com plex huurwoningen in de Voorhoutse wijk Oosthout, het Lissese arbeidsbureau, het Warmondse Huis aan de Lee- de en het dienstgebouw bij de psychiatrische inrichting En degeest hebben een plaatsje in de gids gekregen. Het kantoor gebouw van Heineken en de watertoren van Hazerswoude hebben eveneens voldoende architectonische waarde om in de gids genoemd te worden. „Het gaat er niet om of een ge bouw mooi is. Dat is een bui tengewoon moeilijke, discussie. De vuilverbranding en Miner- onnauwkeurig. Namens de gemeente liet E. Bunt weten dat de afwijzing van het bouwplan het overleg tussen gemeente en De Raad BV niet zou bemoeilijken. Men zou zich over het nieuwe plan gaan buigen en de procedure opnieuw in gang zetten. De commissie beroep en bezwaar deed (nog) geen uitspraak over het beroep op de afwijzing van het bouwplan. De commissie wacht tot de gemeente en de bouwontwikkelaar zich over het nieuwe plan hebben gebo gen. rige automobilist uit Wasse naar, die op de Admiraal Hel- frichlaan stilstond, voor een deel op het fietspad omdat hij te weinig uitzicht naar links had. De jongen klapte frontaal op de linkervoorzijde van de auto. De automobilist liep geen verwondingen op. Na Katwijk volgde respectie velijk Den Haag, Zierikzee, Noordwijk, Noordwijkerhout en Warmond. In Noordwijk woonde het gezin Munthe van 1912-1922. De op 15 april 1927 in War mond overleden Gerhard „Morgenstjerne" Munthe (de extra naam koos hij om zich te onderscheiden van zijn oom, die dezelfde naam had en ook schilderde) ligt begraven op de begraafplaats bij het „Groene va worden niet door iedereen mooi gevonden. Architecten kijken daar toch anders naar". De presentatie van architec tuurgids, waarvan er zaterdag 250 werden verkocht, viel een klein beetje in het water. Oor spronkelijk wilde de kring Rijnland van de BNA het boekje op de Botermarkt pre senteren tegenover het pand nummer 18. Dat pand zou als aandachtstrekker in zwart fo lie worden verpakt. Uiteinde lijk werd de stand verplaatst naar een droog maar afgezon derd hoekje onder de trap van het gemeentehuis. „Zodra ar chitecten de markt opgaan, lij ken er problemen te komen", grapte S. Loomans die hoopte op een snelle tweede uitgebrei dere druk van de gids. De gra tis bustochtjes langs de ver schillendemonumenten uit de gids trokken wel veel belang stelling. De kring voorzitter wees er op Informatie-avond De sector opleidingen sociale arbeid (SOSA) van de Haar lemse Hogeschool houdt van daag een informatie-avond. De SOSA verzorgt in Leiden drie opleidingen op MBO-niveau: Sociale Dienstverlening. Ar beidsmarkt- en Personeelsbe leid en Maatschappelijk Werk. De informatie-avond wordt gehouden in het SOSA-ge- bouw aan de Boerhaavelaan 345 in Leiden. De aap vang is om 20.00 uur. Alhoewel Munthe als een veel-schilder bekend staat, wist hij toch een eigen stijl te ontwikkelen en bijzondere ta fereeltjes vast te leggen. Veel van het genre dat de schilder beoefende is in het Katwijks Museum, Voorstraat 46, te zien. De tentoonstelling loopt tot en met 30 september. Ope ningstijden Katwijks Museum, dinsdag t/m zaterdag van 10- 12 uur en 14-17 uur. dat de wortels van de heden- daagsearchitectuur vooral in het begin van de twintigste eeuw liggen.„Uit die tijd stamt architectuur van niveau die we in ere moeten houden. We zijn ons niet bewust van deze rijke traditie van bouwen. Door de gids willen we hier belangstelling voor kweken", aldus Loomans die wees op de verschillende architectuurstij len die in Leiden en de regio te vinden zijn. Wethouder Van der Molen wees de aanwezi gen, voornamelijk architecten en wethouders van ruimtelijke ordening uit de Leidse regio, op het beleid dat door de ge meente Leiden wordt ontwik keld over het aanpassen en te- "rugrestaureren van monumen ten. „We denken eraan het blauw-gele huis aan de Oude Rijn als eerste object te nemen mits de eigenaar zijn bezwaar schrift intrekt". Koorzang Het Kopenhaagse Motetten Koor geeft vanavond een con cert in de Hooglandse Kerk. Het koor. bestaande uit 45 per sonen. zingt stukken van Mon teverdi. Nielsen en La Cour. Kaarten zijn voor 10 gulden te verkrijgen bij de kerk of de bij de VVV. Het concert onder leiding van J or gen Berg begint om 20.00 uur. Verkiezingen De Leidse afdeling van de PvdA houdt op woensdag een ledenvergadering. Hoofdon derwerp zijn de komende Tweede Kamer verkiezingen zijn in september. De openbare vergadering vindt plaats in Aktief', Berlagestraat 2. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN Een 81-jarige Leidse vrouw heeft vrijdag een been gebroken bij eèn aanrijding op het kruispunt Belle van Zuylen- straat-Stevenshofdreef. De fietsende vrouw werd aangereden door een 23-jarige Haagse automobiliste. De Leidse is naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. LEIDEN De CDA-frak tie wil opheldering over het misbruik van parkeer- ontheffingen in de Leidse binnenstad. „Een situatie die niet langer duldbaar is en waaraan nu toch echt op de kortst mogelijke ter mijn definitief een einde gemaakt dient te wor den". Dit schrijft de frac tie in een brief aan het college van B&W. De fraktie vreest het ontstaan van een „grijs circuit van onrechtmatig verkregen ontheffingen". Aanleiding tot deze brief iss het parkeren van medewer kers van de Leidse Schouw burg. Deze ambtenaren par keerden hun auto's zonder parkeervergunning aan de achteruitgang van de schouw burg. In de auto's lag wel een parkeerontheffing afgegeven door de hoofdcommissaris van de politie. Deze ontheffing is echter bedoeld als tijdelijke ontheffing voor ladende en lossende auto's. Dit systeem werd in juni 1988 ontdekt. Het CDA wees de hoofdcom missaris, de heer H. Mostert, op dit misbruik van ontheffin gen. „Tot onze stomme verba zing zien wij dat het misbruik maken van de parkeeronthef fing in volle omvang terug is bij de Schouwburg. De aktie van de commissaris moet als weinig effectief beschouwd worden", aldus het CDA in de brief. Het CDA vindt de situa tie niet langer duldbaar. In de brief vraagt de fraktie welke maatregelen het college wil nemen om misbruik van ontheffingen tegen te gaan. De fraktie pleit voor een aantal waarborgen en controles. Ook wil de fraktie een overzicht van de tijdelijk ontheffingen die in omloop zijn. „De schaar se ruimte die de binnenstad nog biedt voor het parkeren, dient dan ook op een eerlijke en evenwichtige wijze te wor den verdeeld tussen binnen stadsbewoners en noodzakelij ke economische bedrijvigheid. Zo'n systeem moet open en voor iedereen controleerbaar zijn. Het mag niet de mogelijk heid bieden tot het ontstaan van een grijs circuit van on rechtmatig verkregen heffin gen". Slippartij Bouwplannen HCG-terrein gewijzigd

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7