Ted Immers wacht op rinkelen van de telefoon r Macht McCormack begint te tanen Marjan Olijslager ook bij slecht weer naar zege SPORT CcidócSotncmt MAANDAG 3 JULI 1989 PAGINA 18 Ivan Lendl heeft ook een knieval gedaan voor het invloedrijke bureau van Mark McCormack. FOTO: AP LONDEN Wimbledon wordt dit jaar voor de zo veelste keer gewonnen door Mark McCormack. Iedere keer wanneer Ivan Lendl of Martina Navrati- lova een wedstrijd wint, strijkt McCormack een flink percentage op van het prijzengeld. Iedere keer dat een tennisfan in Tokyo zijn tv aanzet om naar Wimbledon te kijken of een tiener in Brooklyn een paar Nike Wimbledon tennisschoenen koopt ver dient McCormacks bedrijf IMG een dollar. Of liever, miljoenen dollars. De Rolex-klok op het score bord van het Centre Court is daar geplaatst door McCor mack. Hij is ook verantwoor delijk voor de papieren Coca Cola-bekertjes waaruit de spe lers drinken. Zelfs de hand doeken van de spelers zijn op McCormacks initiatief voor zien van een logo. Hij heeft ook een vinger in de pap bij de uitzending van Wimbledon. Hij heeft de rech ten voor de Verenigde Staten aan het televisiestation NBC verkocht en vertegenwoordigt de BBC commentatoren, John Barrett en Virginia Wade. McCormack, vroeger advocaat, is nu de machtigste man in de sportwereld, en Wimbledon is zijn grootste, en meest onwaar schijnlijke triomf. Hij heeft van de jaarlijkse kampioen schappen van de All England Lawn Tennis and Croquet Club, één van de meest tradi tionele en conservatieve sport evenementen ter wereld, Wimbledon Inc. gemaakt, een wereldwijde marketing-orga- nisatie. Het woord revolutie is hier op z'n plaats. De grootste verandering is wel die op fi nancieel gebied. De winst van Wimbledon bedroeg in 1968, vlak nadat McCormack voor de eerste keer een onderhoud had met het comité van de All England Club, 35.960 Engelse pond. Het afgelopen jaar be droeg de winst 7.670.657 En gelse pond, 'een stijging van 21.000 in twintig jaar. Alhoewel veel leden van het All England comité dit zullen ontkennen is het karakter van Wimbledon met de komst van McCormack volkomen veran derd. De klimop op het club huis en het tuinfeestsfeertje zijn er nog steeds, maar gere duceerd tot marketingtruc om de Amerikanen en Japanners aan te trekken. De realiteit is dat Wimbledon door de ver commercialisering een enorm handelscentrum is geworden. McCormack heeft veel vijan den. Men beschuldigt hem er van dat hij het traditionele Wimbledon heeft vernietigd, belangenconflicten creëert en alleen, maar dan ook alleen maar aan winst kan denken. Twintig jaar lang heeft McCormack zijn lasteraars van het tegendeel kunnen overtui gen, maar er zijn signalen dat zijn macht in Wimbledon be gint te tanen. Klantenlijst Op McCormacks klantenlijst komen zo'n beetje alle spelers en toernooien voor die in de tennis- en golfwereld wat be tekenen. Wimbledon was het eerste evenement op de lijst. McCormacks stap om naast spelers ook evenementen te vertegenwoordigen riep echter veel vragen op. Men vreesde dat hij zo conflicterende belan gen zou behartigen. Philippe Chatrier, de voorzitter van de Internationale Tennis Federa tie, die herhaaldelijk scherpe kritiek geleverd heeft op McCormacks activiteiten, is van mening dat „IMG van twee walletjes wil eten. Het geeft spelers premies om deel te nemen aan toernooien die door IMG worden georgani seerd, en die ook nog door IMG op de televisie worden gebracht. Dit is een flagrant belangenconflict". McCor macks klanten kunnen nadeel ondervinden van zijn dubbel rollen. Wat goed is voor IMG hoeft immers niet altijd goed te zijn voor een klant. Tessa Sanderson, voormalig olym pisch kampioene speerwerpen: „McCormack concentreerde zich op de grotere klanten en liet mij stikken". McCormacks verdedigt zich met de bewe ring dat „alle bedrijven meer tijd steken in hun belangrijke klanten". Hij geeft weliswaar wel toe dat moeilijke situaties onvermijdelijk zijn, maar zegt dat het bedrijf die „erg voor zichtig" benadert door bij iede re klant de kaarten op tafel te leggen. „Men heeft het over belangenconflicten, maar nie mand kan ook maar één voor beeld geven van een benadeel de klant of sport," zo zei hij. T ele visierechten Een illustratie van de belan genconflicten die zijn onstaan door McCormacks winstbejag is de deal die McCormacks te- levisiearm, Trans World Inter national, sloot voor de Europe se televisierechten van Wim bledon. Wimbledon had jarenlang een overenkomst met de European Broadcasting Union, het con sortium van Europese nationa le televisiestations. Hoewel EBU dit jaar veel meer heeft geboden dan de voorgaande ja ren verkocht TWI de rechten aan een Westduits communi catiebedrijf dat nog meer bood. Dit bedrijf verkocht de rech ten dooraan een aantal parti culiere stations dat meestal over de kabel of per satelliet uitzendt, en enkele openbare stations, waaronder de NOS. Wimbledon, TWI en de sta tions die de exclusieve rechten kochten profiteren van deze deal, maar het publiek is de dupe: een groot aantal Europe se kijkers is niet in staat de signalen te ontvangen van de stations die Wimbledon nu mogen uitzenden. De tennis- fans in West-Duitsland, Frankrijk en Zweden zijn het ergst in het nadeel. In Zweden wordt Wimbledon uitgezonden door SCAN, een satellietbe- drijf, dat maar door 600.000 kijkers kan worden ontvan gen. Slechts een kwart van de Zweden kan Stefan Edberg zijn titel zien verdedigen. Dollars Richard Bunn, hoofd sport van de EBU, zegt hierover: „Ze waren alleen op dollars uit. Het kon ze niet schelen hoe veel mensen de kampioen schappen kunnen zien. Als de Zweedse nationale televisie Wimbledon had willen uitzen den, hadden 44 andere pro gramma's moeten vervallen". Nu gaat het om de Europese uitzendrechten, maar volgend jaar is het contract van de BBC met Wimbledon afgelo pen. Zal het worden verlengd? „Het zal de grootste transactie worden die ooit in Europa heeft plaatsgehad," voorspelt McCormack. Toch is McCormacks positie in de tenniswereld in wankel evenwicht. In navolging van de Franse Open kampioen schappen, waar een eigen team de marketing en uitzen ding regelde, en Flushing Me adow in Amerika, een toer nooi dat ook een eigen staf heeft om zich met dergelijke zaken bezig te houden, begint ook Wimbledon nu eigen ex perts in huis te halen. Hiermee maakt Wimbledon zich lang zaam los van IGM. ADRIANNE BLUE en KEITH WHEATLEY (c) The Tlmes-Londen ESSEN Marjan Olijsla ger blijkt geen gunstige omstandigheden nodig te hebben om de 100 meter horden in minder dan dertien seconden af te leg gen. De Nederlandse re cordhoudster zegevierde gisteren tijdens internatio nale wedstrijden in Essen in 12,98 seconden. Evenals een week tevoren in Villeneuve d'Asq versloeg Olijslager de Amerikaanse Linda Tolbert (13,04). Derde werd de Westduitse Claudia Zackiewicz in 13,11. In Ville neuve d'Asq bracht Olijslager, die in haar laatste wedstrijd- jaar rustig aan traint, het re cord op 12,77 seconden. Op de door de regen spekglad de baan, waar op een gegeven moment ook nog de electroni- sche tijdwaarneming uitviel, won Achmed de Kom de B- loop van de 100 meter in 10,74 seconden. Het nieuwe 1500- metertalent Bob Dielis, die on langs 3.37,50 noteerde, won zijn race in de stromende re gen in 3.40,84. Het aloude Bislett in Oslo heeft zijn faam als stadion waar bij atletiekwedstrijden topprestaties worden geleverd, weer eens waar gemaakt. Za terdagavond, tijdens de vijfde Grand Prix-wedstrijd van het seizoen, werden dan weliswaar geen wereldrecords verbeterd maar wel zeven prestaties ge leverd en een geëvenaard, die de beste van het nog jonge sei zoen zijn. Op twee onderdelen, de 3000 en 5000 meter kwamen de we reldrecords niet echt in gevaar maar werden zij wel zeer dicht benaderd. Said Aouita won de 3000 meter in 7.34,79, een tijd waarmee hij slechts ruim twee seconden verwijderd bleef van de reeds elf jaar oude toppres tatie, die Henry Rono (Ken) elf jaar geleden met 7.32,1 in Oslo vestigde. De frêle Marok kaan zinde op wraak. Hij was geweigerd deel te nemen aan de „Gouden Mijl", het traditio nele hoofdnummer van de wedstrijden in Noorse hoofd stad. Aouita wilde aanvanke lijk de wedstrijd boycotten maar besloot toen de 3000 me ter te lopen. Yobes Ondieki, die Aouita dit seizoen in Sevilla versloeg, liep een imponerende 5000 meter. De Kenyaan miste in de slotfase de tegenstand om met succes een greep te doen naar het wereldrecord, dat met 12.58,39 in handen is van Aouita. Ondieki zegevierde in 13.04,21, de zesde tijd ooit gelo pen. De Kenyanen die vorig jaar in Seoul imponeerden met olympische titels op de 800, 1500, 5000 en 3000 meter stee ple chase, beheersen die num mers dit seizoen opnieuw. In Oslo werd met Robert Kibet, die onlangs een hand geklokte 1.42.2 op de 800 meter liep, een nieuw wapen in de strijd ge worpen. De 23-jarige atleet ging in Oslo voortvarend van start maar moest in de slotfase buigen voor de Amerikaan Johnny Gray, die met 1.43,69 voor de beste 800 meter tijd van dit seizoen zorgde. Kibet finishte 0,31 seconden later. In de snelle race kon Rob Drup pers in de slotfase niet meer meekomen. De Utrechter werd negende in 1.46,52. Olympisch kampioen Julius Kariuki, die vorig jaar in Seoul het wereldrecord op de 3000 meter steeple chase van Henry Rono (8.05.40) met 0,11 seconden miste omdat hij op de laatste meters naar het pu bliek zwaaide in> plaats van voluit door te gaan, bevestigde zijn reputatie. De Afrikaan die zijn eerste hindernisloop van het seizoen afwerkte, deed dat in 8.14,39. Hij loste zijn landge noot Julius Sang, donderdag in Helsinki goed voor 8.15,06, af als eerste op de wereldranglijst van dit jaar. Steve Cram, vier jaar geleden in Oslo met 3.46,32 wereldre cordhouder op de mijl gewor den, leek aanvankelijk op weg naar zijn vijfde achtereenvol gende overwinning op het hoofdnummer van de wed strijden in Oslo. De fraai lo pende Brit moest echter ook buigen voor Afrikaans geweld al kwam dat nu niet uit Keny; I maar uit Somalië in de per l soon van Abde Bile, de we reldkampioen op de 1500 me ter van 1987. De lange Afri kaan kwam in de slotfase on weerstaanbaar naar voren er zegevierde in 3.49,40. Crarr werd ook nog voorbij gestreefc door de wereldkampioen bij d(j junioren, de 19-jarige Wilfrec Kirochi (Ken), en de verras- sende Amerikaan Joe Falcon. Een verassing was de neder- laag van Carl Lewis op de IOC V meter. De zesvoudige Ameri- kaanse Olympische kampioen moest, op zijn 28e veijaardagj buigen voor zijn landgenoot en oud-wereldrecordhouder Cal- vin Smith, die 10,05 seconden won. Lewis finishte 0,06 se- PERIODETITEL HEERENVEEN NIET ZO'N BESTE SOLLICITATIE HEERENVEEN Pre tenties kunnen behoor lijk uit de hand lopen. Niet alleen in het dage lijks leven, maar zeker in de voetballerij. Een ver wachtingspatroon dat niet uitkomt, leidde reeds menigmaal tot wonderbaarlijke beslis singen in deze volkssport nummer een. Een simpel j verschil van mening of visie kan uitmonden in een onwerkbare situatie en de verstandhouding danig verstoren. Theo- door Immers (48), kort weg Ted genoemd, weet er van mee te praten. Hij is van professie voetbal trainer en kreeg al maanden geleden onver wacht de zak bij Heeren veen. Een ploeg waar mee hij vervolgens een niet geringe prestatie neerzette: periodekam pioen en tot het laatste weekeinde kanshebber op promotie naar de ere divisie via de nacompeti- tie. Immers heeft/had een han delsmerk. De verschijning in tweedelig grijs bij een voet balwedstrijd is/ was opgelegd pandoer. Akelig rustig werk- t(e) hij zijn tweemaal 45 mi nuten af op de bank. Geen geren en geschreeuw en zel den een taktische ingreep. Altijd beducht voor het on verwachte en dan is een ap peltje voor de dorst nooit weg. Anders gezegd: Immers gaat/ging bijna nooit op de bluftoer en wisselt/wisselde een verdediger voor een aan valler. Nee, de Haarlemmer houdt van zekerheid en ver wacht dat zijn spelers, hoe hectisch een verloop van een duel ook mag zijn, hun ver antwoording oppikken. Te genwoordige en verleden tijd zijn met opzet gekozen, om dat de toekomst van de vroe gere spits van Telstar nog zeer onduidelijk is: hij heeft in elk geval nog geen club. Even was onlangs De Graaf schap in beeld na het plotse linge vertrek van Pim Ver beek naar Feyenoord, maar in Doetinchem werd Arie Stehouwer gekozen. Die daarmee uit de anonimiteit stapte, waarin Immers lijkt te belanden. Tweede plan Uitgerekend deze man werd naar Heerenveen gehaald toen daar trainer Foppe de Haan naar het tweede plan werd verwezen. De Haan is ook al geen prototype van een voetbaltrainer, wat dat ook moge zijn. Een prima op leider, zo typeerde het we reldje hem, maar geen coach. Te statisch op de bank, geen uitstraling en meer van dat soort gemeenplaatsen, die op den duur een onoverkomen- lijke drempel vormden suc cesvol te functioneren. Op het gelegde fundament mocht Ted Immers voortbou wen. „Ted Immers, wie is dat nou weer," klonk het, nadat zijn komst werd bekendgemaakt. Een tussenpaus, zo zou later blijken. Een substituut voor Johan Cruyff en later voor Sandor Popovics. 's Lands beste technisch directeur bleek nog te ambitieus voor een avontuur in Friesland en verkoos Barcelona, al waren de avances serieus. Popovics zou kiezen voor het meer tot de verbeelding sprekende SC Cambuur. De Hongaar lever de en passant wel een spon sor af bij het Abe Lenstra stadion. Een vrijage die werd omgezet in een huwelijk en onlangs werd bezegeld door de ondertekening van een vijfjarig contract. Immers' voorganger De Haan had drie jaar geprobeerd de Feansters op een hoger plan te brengen. Riemer van der Velde, de illustere praeses van Heerenveen, achtte de tijd rijp te gaan oogsten. Im mers kreeg het vriendelijke doch uitdrukkelijke verzoek een prijs te behalen. Recht streekse promotie, een plaats bij de eerste drie of vier of een periodetitel. „Zoiets belo ven is moeilijk, maar je kunt er wel naar toe werken," herinnert Immers zich de sollicitatiegesprekken. Reeds toen werd hem duidelijk dat het Heeren veen-bestuur uit één man bestond. Na een half jaar kreeg dat vermoeden alom bevestiging. Bakens verzetten „Toch durfde ik de uitdaging aan", zegt Immers nu en kreeg - te laat - gelijk. Heer enveen haalde dan wel een periodetitel, maar had in de eerste en tweede fase misge- lukt. Dat wilde ik ook bij Heerenveen. De eerste die ik daarna tegenkwam op het trainingsveld was Foppè de Haan. Die schrok zich we zenloos toen ik het vertelde. Die wist echt van niks en vermoedde ook niets. Later zou hij voor de microfoon van Omroep Friesland zeg gen dat een half jaar wel erg kort is om een trainer goed te beoordelen. Ik kwam om te winnen, maar ben nu wel de enige die heeft verloren!". Lange adem Immers zat wel met twee voeten in één kous. Als geen ander besefte hij dat het ver der aankwam op de lange adem. De beste sollicitatie el ders was een periodetitel. Die kwam met hangen en wur gen en de spandoeken met steunende teksten versche-_ nen in het stadion. Tot op de laatste dag staken de suppor ters de aimabele trainer een hart onder de riem. Echter, de gedane zaken namen geen keer. „Daar is Riemer waar schijnlijk te trots voor. Ja na tuurlijk, ik ken ook mijn trots, maar ik zou zijn geble ven als het me was gevraagd. Het klikte tenslotte tussen Foppe en mij. Maar goed, Heerenveen is zijn speeltje nietwaar?" Immers kon zich niet voorstellen dat de voor zitter zakelijk ook zo zou rea geren. Een verkoper ont slaan, die de geplande omzet haalt. Hij wilde echter van geen vijfde colonne weten. Een eenmansactie dan? Heeft de voorzitter hem een been tje gelicht, omdat die hem niet zag zitten? „Ik begrijp er niets van", zegt Immers. Hij staart voor zich uit: „Ik begrijp er niets van. Heerenveen is altijd een sta biele club geweest. Henk van Brussel bleef vijf of zes jaar. De Haan drie jaar. Goed ik maar een jaar, dat is erg kort. Toch ben ik niet uniek hoor. Rob Baan werd ongeslagen kampioen met FC Den Haag en die probeerden ze het zie kenhuis in te praten. Nol de Ruiter overkwam hetzelfde met FC Utrecht toen hij Eu ropees voetbal realiseerde. Ik weet het echt niet". Weinig pretenties Die stabiliteit kon bestaan omdat Heerenveen eigenlijk weinig pretenties had. Het voetbalde gezellig en een goede sfeer was belangrijker dan met betonvoetbal in de top meedraaien. Maar dat be leid werd herzien. Van het Friese ongeduld werd Im mers indirect de dupe, ook al beweerde Van der Velde dat de eredivisie volgend seizoen pas mag worden gehaald. Of viel de introverte trainer uit de toon bij de illustere en bourgondische voorzitter. Pasten zogezegd de karakters niet op elkaar? Immers zal altijd het antwoord schuldig blijven, althans uitspreken doet hij zijn mening niet. Een ander punt van kritiek vormden de tactische bespre kingen. Die zouden véél weg- hebben van navelstaren en weinig inhoud hebben. „Ik vond het belangrijk dat de spelers zelf met commentaar kwamen. Dat is beter dan dat ik loop te schreeuwen van: jij hebt dat verkeerd gedaan klootzak en jij moet het zo doen sufferd... Maar ze hebben nooit gevoeld dat de verantwoording meer en meer naar de spelers werd toegeschoven. Dat hadden ze niet door. Ik heb met volwas sen kerels te maken. Dat merk je als je niet over voet bal met hen praat. Het is me gelukt de spelers verant woording bij te brengen, al thans de meesten. Sommigen zijn gewoon niet „coachable". Die gaan hun eigen weg". tweedelig grijs, kort geleden vlak met collega Fritz Korbach (rechts) voor het duel Heerenveen- Go Ahead Eagles in de nacompetitie voor een plaats in de eredivisie. „Rob Baan werd ongeslagen kampioen met FC Den Haag en werd vervolgens het ziekenhuis ingepraat". „We gaan nu weer terug naar de Spaarne", besluit Im mers. „We hebben een schit terend huis in het centrum van Haarlem met aan de overkant van het water An ton Pieck-achtige huisjes. En dan maar wachten op tele- Immers heeft geen concrete ijzers in het vuur. „Er wordt aan gewerkt door iemand", is zo ongeveer hetzelfde als: er heeft zich nog geen club ge meld. Immers heeft contact gehad met Kortrijk, gebeld voor een afspraak zelfs, maar vernam dat Henk Houwaart weer terugkeerde. „Er stond zelfs in de VI dat ik met De Graafschap een gesprek heb gehad. Maar ik ben Immers en ik weet zeker dat er niet is gepraat". Ted Immers mag zich mengen in het circuit van „bestuurskamer- bezoe kers". Evenwel niet in Ne derland, waar de koek is ver deeld. Heerenveen heeft zijn Foppe de Haan terug, terzijde gestaan door nieuwkomer Ab Gritter. Ted Immers moet in tussen oppassen dat het ge zegde „Uit het oog uit het hart" niet te veel op hem van toepassing wordt. Een perio detitel op zak is tegenwoor dig zelfs in Nederland niet meer de beste sollicitatie. GERT DE JONG grepen. Waarop voorzitter Riemer van der Velde het nodig achtte rijp de bakens te verzetten. „Ik moest de dag na het mis lopen van de tweede periode titel op kantoor komen en had geen notie van wat me stond tè wachten. Uw con tract zal niet worden ver lengd, zei men. Perplex stond ik. De kans op een prijs was nog levensgroot aanwezig. We stonden op een vijfde of zesde plaats en hadden slechts drie punten achter stand. Die mededeling was toch wel wat voorbarig. In zo'n vroeg stadium was nog van alles mogelijk. De moti- verering? Ze hadden drie jaar Foppe meegemaakt. Dat was een andere trainer. Mijn manier van trainer werd ge woon gediskwalificeerd. On begrijpelijk. Ze wisten toch wat ze in huis haalden. Ik ben iemand die de groep als totaal laat voetballen. Foppe is een ander soort trainer. Kijk, toen ik bij Eindhoven kwam had ik een groot pro bleem. Wat ben je stil, zei mijn vrouw, toen we na de eerste gesprekken terug re den naar Haarlem. Ik wist niet hoe ik die ploeg zou moeten laten voetballen. Via veel positiespel, dat liep via een centrale man, is dat ge

Leidse Courant | 1989 | | pagina 18