Van Klooster beschermheer zwemmers Egbert Streuer maakt einde aan lijdensweg Nederlands paard Europees kampioen Goede start Brazilië Winst en verlies voor softbalteam Damesvoetballers West-Duitsland Europees kampioen SPORT CcidóeSou/ta/rit MAANDAG 3 JULI 1989 PAGINA 1 BRAZILIAANSE COACH BELAAGD SALVADOR Lazaroni, de coach van het Braziliaanse voetbalelftal, is in zijn geboor teland op het moment een weinig geliefd man. De drie nederlagen van het team tij dens de Europese tour, onder andere 4-0 te gen Denemarken, hebben de positie van de bondscaoch aardig ondermijnd. Bij de wed strijd tegen Venezuela, voor het Zuidameri- kaanse kampioenschap, werd Lazaroni za terdag door de toeschouwers uitgefloten, uitgescholden en met water bekogeld. De woede van de 30.000 fans in de Noordbrazi- liaanse stad Salvador werd nog eens gevoed door het wegvallen uit de selectie van de lo kale held, Charles. De emoties liepen zo hoog op dat in het stadion, dat 80.000 toe schouwers kan bevatten, een grote Brazili aanse vlag werd verbrand. RKC start met zege in Intertoto ILMENAU #- RKC is de Intertoto-competitie begon nen met een overwinning van 1-0 op Carl Zeiss Jena. Voor ruim 3000 toeschouwers in de Oostduitse plaats Ilmenau maakte Ricardo Moniz na 35 minuten het doelpunt. Doelman Teeuwen van RKC stopte na 32 minuten een strafschop van Raab, toegekend na een overtreding van Joore. In de andere wedstrijd van groep 11 won Vienna thuis met 3-0 van Kaiserslautern. Woensdag ontvangt de club uit Waalwijk Vienna. Kiens wint kwart-triathlon SCHERPENZEEL Harry Kiens heeft zaterdag in Scherpenzeel een kwart-triathlon uit de super-prestige serie gewonnen. De atleet uit Eibergen had aan de eindstreep een voorsprong van slechts veertien secon den op Alex Koenders. Ben van Zeist werd op ruim een minuut van Koenders derde. Bij de vrouwen zege vierde Irma Zwartkruis voor Kiep en Van de Does. NUENEN De traditie dat in Nederland gefokte paarden bij in ternationale wedstrijden met buitenlandse ruiters topprestaties le veren, is bij de strijd om het Europees kampioenschap voor junio ren in Nuenen voortgezet. De Engelse amazone Marie Edgar vormde met Sure Thing de bes te combinatie van de deelnemers tot achttien jaar. De achttien jarige dochter van de bekende Liz Edgar verdedigde met succes haar titej, die ze vorig jaar in België voor de eerste keer, met het zelfde paard, won. Beste Nederlander was Jochem Munsterhuis. De ruiter uit De Lutte werd met The Vox achtste. Het winnende paard Sure Thing is afkomstig uit dé stallen van Hans Hom. De werkgever van Nederlands succesvolste ruiter van dit moment Jos Lansink, leidde het paard destijds zelf op in de lagere rubrieken van de regionale concoursen. Waterpolosters op eerste plek SOPRON Het nationale vrouwen waterpoloteam heeft het internationale toernooi in Sopron (Hongarije) gewon nen. De Nederlandse ploeg versloeg de Amerikanen twee keer. Tegen Honga rije volgde een winst- en verliespartij. Het toernooi diende als voorbereiding op de strijd om de FIN A-Cup, over twee weken in Eindhoven. Sportprijsvragen Lotto 26: 9-13-19-23-24-39. Reserve: 7. Deelne mers: 527 665. Inleg 2.224.952. Prijzen: 1.156.995. (inclusief jackpot van 100.143). Jokernummer: 2 9 3 6 2 9 2. Sloothaak weer beste) WEST-BERLIJN Franke Sloothaak is vocf de tweede keer kampioen van West-DuitslanP geworden. De van orgine Nederlandse spring ruiter, in 1981 ook al de beste van zijn tweedf vaderland, maakte gisteren met Walzerkönig ÏP West-Berlijn zijn rol van grote favoriet waaf Verrassender dan de overwinning van Sloof1 haak was in West-Berlijn de tweede plaats var zijn baas Paul Schockemöhle op de oude Dei^1 ter. Het zestien-jarige paard, met wie de miljd5 nair uit Mühlen drie keer Europees kampioejr werd, wekte opnieuw de indruk aan zijn twee' de jeugd bezig te zijn. Het Westduitse Olympf sche Comité voor de paardesport (DOKIF maakte enkele uren na de titelstrijd de selectif^ bekend voor de wedstrijden om het Europee1 kampioenschap. Sloothaak, Hafemeister, Hucf' en Schockemöhle werden aangewezen. De Eu'c ropese titelstrijd wordt van 16 tot en met 20 ai^ gustus in Rotterdam gehouden. L! SALVADOR DE BAHIA Brazilië heeft de eerste wed strijd om de Copa America, het Zuidamerikaanse landen- kampioenschap, met 4-1 ge wonnen van Venezuela. Bij Brazilië speelde PSV-spits Ro- mario mee. Romario, die niet tot scoren kwam, vormde met Baltazar de voorhoede. Roma rio mag van PSV de groeps wedstrijden meedoen. Hij dient zich op 10 juli in Eindho ven te melden. Het toernooi in Brazilië duurt tot de zestiende. Titelhouder Uruguay verloor in de eerste wedstrijd van groep B verrassend van Ecua dor. Benitez maakte drie mi nuten voor het einde de enige treffer van de wedstrijd, die voor 40.000 toeschouwers werd gespeeld in Goiania. Amerikaans volleybal sluit periode af INGLEWOOD Karch Kira- ly en Steve „Red" Timmons hebben hun volleybal-loop baan als international beëin digd met de eindzege in het toernooi om de Beker van de Verenigde Staten. De twee waren de gangmakers van de Amerikaanse ploeg, die zater dagavond in Inglewood in de eindstrijd de vloer veegde met de Sovjetunie: 15-9, 15-9, 15-5. Het was de zevende opeenvol gende zege van de Amerika nen op de Sovjetunie en de 34e in de 45 ontmoetingen sedert 1984. Kiraly en Timmons wa ren in 1984 in Los Angeles en in '88 in Seoul basis-spelers in de ploeg, die op beide Olympi sche Spelen het goud verover de. Met hun vertrek sluit het Amerikaanse volleybal een bijzonder succesvolle periode af. Sportwereld Bridge - De Nederlandse mannenploeg is de strijd om het Europees kampioenschap bridge in Turku (Fin) slecht begonnen. De openingswed strijd tegen Tjechoslowakije ging verloren, 14-16 (59-69). Boksen - De Nederlandse profbokser John Held heeft tijdens een internationaal gala in Hamburg in'het halfzwaar- gewicht een nederlaag op pun ten geleden tegen de Westduit ser Markus Bott. Het was het eerste gevecht als beroepsbok ser van de 27-jarige Bott. IJshockey - De Russische ijs- hockey-toppers Igor Larionov en Sergej Makarov hebben een contract getekend bij de clubs in de Amerikaanse profliga NHL. Volgens het persbureau Tass speelt Larionov komend seizoen bij de Vancouver Ca nucks, Makarov bij de Calgary Flames. Volleybal - De mannen vol- leybalploegen van de Verenig de Staten en de Sovjetunie ontmoeten elkaar in de finale van het toernooi om de Beker van de Verenigde Staten in Ir vine. De olympische kam pioen, die de laatste zes duels van de Russen heeft gewon nen, versloeg in de halve eind strijd Zuidkorea in vier sets. De Sovjetunie was veel te sterk voor Brazilië: 3-0. Judo - Jessica Gal heeft in de finale van het internationale judotoernooi in Leonding (Oos) na beslissing van de scheidsrechter verloren van Sharon Rendle uit Groot-Brit- tannië. Jenny Gal en Carla van Gameren voegden derde plaatsen toe aan het zilver Gal. Het oudere zusje Gal verover de brons in de klasse tot 61 kg, Van Gameren in de zwaarste categorie. Cricket - De cricketwedstrijd Nederland - Canada, die zater dag in Rotterdam gespeeld zou worden, is verregend. Morgen speelt Nederland in Schiedam tegen Denemarken, donderdag in Deventer tegen Canada. Schaatsen - De oud-Nederlan der Hans van Helden is be noemd tot bondscoach van de Franse schaatsenrijders. De 41-jarige Van Helden, die op de Olympische Winterspelen van 1976 in Innsbruck twee maal brons veroverde en van 1982 tot 1988 Frans kampioen werd, volgt Marc Vernier op. Autosport Arie Luyendijk is gisteren negende geworden in de autorace om de Grote Prijs van Cleveland, tellend voor het klassement om de CART-Indy titel. Hij had met zijn Lola-Cosworth een achter stand van een ronde op de Braziliaanse winnaar Emerson Fittipaldi. AMERSFOORT Het had er vijf NK-wedstrijd- dagen alle schijn van dat Nederland op het Euro pees kampioenschap zwemmen in Bonn zonder mannelijke deelnemers aan zou treden. Zelfs Ron Dekker, door bondscoör- dinator Ton van Klooster eens ten voorbeeld gesteld gezien zijn mentaliteit en trainingsijver, sneuvelde zaterdag op de 100 meter schoolslag in de jacht op de EK-limiet. De KNZB leek voor het toch tje langs de Rijn te kunnen volstaan met het charteren van een Volkswagenbusje, aangezien slechts een sextet zwemsters zich op eigen kracht voor Bonn had weten te plaatsen op individuele dis ciplines en estafettes. Maar op de laatste dag van de NK-zes- daagse in het Sportfondsenbad in Amersfoort toverde Van Klooster een vijftien hoofdige selectie uit de hoge hoed. De opvolger van Bert Sitters had bij de keuzecommissie van de zwembond in arren moede toch op de afvaardiging van de vier snelste mannen op de af zonderlijke 100 meter-num mers (Dekker, Ronald Sloeser- wij, Casper van Dam en Erik Ran) aangedrongen en in één adem op het meezenden van Richard Granneman als scha kel in de 4x100 meter vrije slag-ploeg. Omdat het Europees kampi oenschap bij de oosterburen plaatsgrijpt, en de reiskosten te verwaarlozen zijn, behoefde Van Klooster niet met de vuist op tafel te slaan om de keuze- heren voor zijn idee te win nen. Ook aan diens verzoek Marieke Mastebroek (4x100 meter vrij), Natasja Robert, Kira Bulten en Linda Moes (estafette-reserves) in de EK- ploeg op te nemen, al was het alleen maar om ze internatio naal te laten rijpen, gaf het se lectie-comité zonder veel om haal zijn fiat. Afschaffing Van een afschaffing van de ift zwemland verguisde richttij- den, c.q. limieten, waarmee de deelnemers aan de Nederland se kampioenschappen sinds jaar en dag worden opgeza deld, wilde Van Klooster nog niets weten. „Zwemmen is nu eenmaal een meetbare sport. De kracht van ons selectie-sy steem is altijd geweest dat de zwemmers zich in een éénma lige wedstrijd moesten bewij zen". Maar die kracht was de laatste jaren aan erosie onder hevig. Nu de 1981-generatie Conny van Bentum, Jolanda de Rover, Hans Kroes, Frank Drost en Patrick Dybiona de zwemsport definitief op topni veau vaarwel heeft gezegd, blijkt het selectie-systeem aan zijn doel voorbij te schieten. De KNZB kan niet langer put ten uit een breed arsenaal top pers. Marianne- en Mildred Muis zijn als enigen in staat gebleken bij de echte top van Europa èn daarbuiten aan te haken. Met het karig-aanwezi ge talent (Ellen Elzerman, Di ana van der Plaats, Natasja Robert en Kira Bulten) dient zuinig te worden omgespron gen. Van Klooster nam de youngsters in bescherming en praatte hen, aan tafel met de keuze-commissie, in de rich ting van het EK. „Met het oog op het wereld- kampioenchap (januari 1991, Perth, Australië) zal het selec- tie-beleid nader besproken dienen te worden." Met die uitspraak gaf de full-time bondstrainer, de eerste binnen de KNZB sinds 25 jaar, te ken nen de wijze van selecteren noodgedwongen aan te willen passen aan de huidige omstan digheden. In september wil de voormalige sportdocent uit Eemnes een beschermde kern ploeg op de rails zetten. Nieu we prikkels zijn hard nodig om zwemmers, clubcoaches en niet in de laatste plaats de KNZB tot optimale prestaties aan te zetten. Daartoe wil Van Klooster, binnen de mogelijk heden die het beperkte budget van de zwembond nu eenmaal biedt, betere topsportvoor- waarden scheppen. Dat het roer snel om moet, geeft het algehele beeld van het afgelopen NK aan. In na volging van de korte baan- kampioenschappen in Dor drecht, afgelopen winter, waar niet één Nederlands record werd bijgesteld, moest Amers foort het voor het eerst sinds mensenheugenis ook stellen zonder een nationale topver- richting. Van Klooster: „Ik wil het woord aftakeling niet in de mond nemen, maar ik dacht dat we van de winter het dieptepunt al hadden be reikt. De tijden die 's winters in de 25 meterbaan worden ge zwommen kunnen al een paar jaar op het zomerkampioen- schap in een 50 meter-bad niet worden herhaald. We leveren elke keer een stapje in". HANS VOS Marian van de Heijkant tikt op het derde honk de Italiaanse Sabrina Comberlato uit. FOTO: ANP HAARLEM Nederland heeft de vijfde editie van de Haarlemse softbalweek geo pend met een nederlaag tegen Italië: 3-2. De ploeg van mana ger Diane Schumacher was vooral aanvallend niet opge wassen tegen de Italiaansen. Alleen in de tweede slagbeurt slaagde Nederland er in de thuisplaat te passeren. Later in de avond herstelde de Neder landse ploeg zich door Taiwan met 1-0 te verslaan. Voor dui zend toeschouwers op het Noordersportpark won Taiwan de tweede wedstrijd van het toernooi met 2-0 van het Ame rikaanse clubteam St. Louis Express. Italië boekte de twee de minimale overwinning. Na de zege met 3-2 op Nederland werd de ploeg van TWA uit de Verenigde Staten met 1-0 ver slagen. OSNABRUCK Het dames voetbalteam van West-Duits land is gisteren in Osnabruck Europees kampioen geworden. In de eindstrijd versloegen de gastvrouwen titelverdediger Noorwegen met 4-1. Bij rust was de stand al 2-0 in het voordeel van de Westduitse dames door treffers van Lohn. Na rust zorgde Mohr voor 3-0 alvorens Grude de stand te rugbracht tot 3-1. Vlak voor tijd bracht Fehrmahn het ver schil weer op drie treffers. In de strijd om de derde plaats versloeg Zweden Italië met 2-1 na verlenging. Het Nederlands dames voet balelftal is in de voorronde van de strijd om de Europese titel in 1991 ingedeeld in groep één met Ierland en Noord-Ier- land. De loting vond zaterdag in Kamen (Wdl) plaats. De wedstrijden moeten voor 15 oktober 1990 worden ge speeld. De groepswinnaar plaatst zich voor de kwartfina les van het toernooi. De halve- finalisten kwalificeren zich rechtstreeks voor de eindron de van het wereldkampioen schap in 1992. Indeling voorronde EK 1991 (voor kwartfinales EK plaat sen zich winnaars van de groe pen 1 en 2 en de nummers één en twee van de groepen 3, 4 en 5): groep 1: Nederland, Noord- Ierland en Ierland; groep 2: Zweden, Polen en Frankrijk; groep 3: Noorwegen, Finland, Engeland en België; groep 4: Bondsrepubliek Duitsland, Bulgarije, Hongarije en Tsjechoslowakije; groep 5: Ita lië, Spanje, Denemarken en Zwitserland. Basketballer Sabonis met omweg naar Portland MOSKOU Tussen Kaunas in Litouwen en Portland in de Verenigde Staten ligt Valladolid in Spanje. Het touwtrekken om Sabonis is in het voordeel van Valladolid beslist. De center van de basketbalploeg van Kaunas en de nationale ploeg van de Sov jetunie gaat één seizoen in Spanje spelen. De Spaanse club telt voor de „beer uit Litouwen" 800.000 dollar (1,6 miljoen gulden) neer. Na dat seizoen maakt Sabonis de oversteek naar de Vere nigde Staten, naar de Portland Trailblazers. De speler heeft uit gezondsheidsredenen afgezien van een directe overstap naar de Amerikaanse profcompetitie. Na zware operaties aan beide achillespezen wil hij in Spanje een seizoen revalideren alvorens op het hoogste niveau te debuteren. Italië sterkst vertegenwoordigd in Europa Cups DEN HAAG In het komen de seizoen zal Italië het sterkst vertegenwoordigd zijn in de Europese bekertoernooien. Door zeven clubs namelijk. Bekerhouder AC Milan en kampioen Internazionale in Europacup 1, Sampdoria bij de bekerwinnaars en Napoli, Ju- ventus, Atalanta en Fiorentina in de strijd om de UEFA-be- ker. Zou Napoli zich dit jaar in Italië geen plaats veroverd hebben, dan had de club van Maradonna toch Europees ge speeld door zijn winst in het toernooi om de UEFA-beker. De verenigingen die in de laatste vijf jaar tenminste de halve finales hebben bereikt in één van de drie bekertoer nooien, zijn geplaatst voor de eerste ronde. PSV en Ajax zijn de enige Ne derlandse verenigingen met een voorkeursbehandeling. De landskampioen zal daardoor in de eerste ronde niet kunnen loten tegen Mechelen, Sredets Sofia, Dinamo Dresden, Bay- ern München, Olympique Marseille, Internazionale en AC Milan, Tirol Innsbruck, Benfica, Steaua Bukarest en Real Madrid. Ajax „ontloopt" Köln, HSV Hamburg, Stutt gart en Werder Bremen, Na poli, Juventus en Atalanta, Rapid Wien, Porto, Dundee United, Atletico Madrid en Za- ragoza, Dinamo Kiev en Gala- tasaray. De loting voor de Eu ropese bekertoernooien is op 12 juli in Génève. SPA Egbert Streuer heeft eindelijk een einde gemaakt aan een lijdens weg, die ruim twee jaar duurde. Een week gele den greep hij op zijn eigen grondgebied in Assen op het nippertje naast de zege, acht dagen later op het circuit van Francor- champs loste hij de ver wachtingen wel in. Met de lichtgewicht „Ballie" de Haas in de bak nam hij niet alleen revanche op de Britse wereldkampioenen Steve Webster en Tony Hewitt, die hem in Assen in de laatste ronde de zege ontnamen, maar vooral op zichzelf. Ruim twee jaar moest Streuer wachten op zijn zestiende Grand-Prixzege. Twee seizoe nen geleden zette hij zijn ge boorteplaats Assen op zijn kop door met zijn bakkenist van het eerste uur Bernard Schnie- ders naar de zege te rijden. Daarna volgde slechts een pe riode van pech en problemen. Niet alleen met de machine maar ook met Schriieders, die steeds minder tijd wilde vrij maken voor de zijspan-sport. Voor Streuer, die dag en nacht aan de machine knutselt, een onverteerbare zaak. Met de komst van De Haas keerden ook de resultaten te rug. Tweede plaatsen in Hoc- kenheim, Salzburg en Assen gaven aan, dat de nieuwe com- Politie Spa gebruikt waterkanon SPA De politie is tijdens de Grote Prijs van België in Spa met waterkanonnen en traan gas opgetreden tegen ongeveer duizend rel schoppende motor fanaten. Volgens de politie zijn dertig supporters uit Neder land en West-Duitsland gear resteerd, van wie twintig later werden vrijgelaten. De tien anderen moeten zich vanwege het begaan van verschillende vergrijpen voor de Belgische rechter verantwoorden. Bij de opstootjes raakten tien mensen gewond, onder wie een politie man die een voet brak. Een auto en een caravan werden in brand gestoken, een hotel en een postkantoor vernield. Vo rig jaar werden bij soortgelijke rellen tachtig personen gear resteerd. binatie de aansluiting met Bi- land/Waltisperg en Webster- /Hewitt had gevonden. Alleen een zege ontbrak nog. „Op Francorchamps", verklaarde Streuer na zijn domme neder laag in Assen, „maken we een goede kans. Het circuit ligt me wel en de verschillen met de andere toppers zijn miniem". De regen in Spa maakte de op dracht van Streuer nog ge makkelijker. In het door mist omgeven circuit was hij als eerste weg en stond die positie niet meer af. Achttien secon den na de winnaar arriveerde Webster en Hewitt de finish. De Haas kwam al honderden meters voor het vallen van de finishvlag omhoog en vierde zijn eerste Grand Prix-over- winning met opgeheven ar men. Een week geleden durfde Hans Spaan nog niet aan een eventuele wereldtitel te den ken. Met rode oogjes verklaar de hij op de Drentse hei meer dan tevreden te zijn met twee Grand Prix-overwinningen, met als hoogtepunt de massale huldiging in Assen. De afgete kende overwinning in Spa heeft Spaan kennelijk op an dere gedachten gebracht. „Het wordt een harde strijd. Er zijn nog drie kanshebbers, want ook Crivillé is niet uitge schakeld. Het moet alleen niet zo zijn, dat hij profiteert van de rivaliteit tussen mij en Gia- nola", zei Spaan. In tegenstelling tot Assen, waar hij direkt de koppositie opeiste en daarna voortdurend stuivertje wisselde met Crivil lé, wachtte Spaan in België op het juiste moment om aan te vallen. „Ik had de juiste ban den gekozen. Dat voordeel was beslissend". Gianola, die geen onnodige ri sico's wenste te nemen, zag Spaan enkele ronden voor het einde voorbij flitsen. Het gat groeide daarna uit tot ruim twaalf seconden. Er was geen spoor van onzekerheid in het rijden van Spaan te vinden. Ondanks de uitglijder, die hij donderdag in de training maakte. 90VM9JS HXIJ rtloT? Egbert Streuer (met baard) en „Ballie" de Haas (met snor) vieren de overwinning van de GP van België. FOTO: EPA John van den Berk f verliest terrein MARACAY John vaij den Berk heeft opniemr terrein verspeeld in d< strijd om de wereldtite motorcross 250 cc. In dei Grote Prijs van Venezue la, die in grote hitte ir i Maracay werd gehouden werd hij nog wel tweedt in de eerste manche. In d( tweede race moest hij ech ter de strijd staken toer hij bij de start over de mo tor van de ten val geko men Belg Peter Dirkx struikelde. „Mijn motorblok zat vast on der zijn wiel", aldus een te leurgestelde Van den Berk, dit kort voor zijn tweede start noj last had van maagstoornissen „Ik heb eerst het schakelpe daal moeten rechtbuigen. Al: laatste was ik wég. Ik nam mt voor niet als een dwaas te gaan rijden. Toch voelde ik) mijn krachten na twee ronden wegvloeien. Dat kwam omdat ik had moeten overgeven. Dat, is me in de hitte al eerder overkomen". Gert-Jan van Doorn zette een imponerende race neer. De Suzuki-coureur, die de reis naar Venezuela en daarna naar de Verenigde Staten uit eigen zak moet betalen, raakte bij de start ingesloten. Na een lange inhaalrace finishte hi; als derde. Na het vroegtijdige uitvallen van Van den Berk stond de; tweede manche geheel in hetj, teken van de tweestrijd tussenk Bayle en Vehkonen. Ondanksy de hitte en hoge vochtigheids-L graad zweepten de coureurs: elkaar tot het uiterste op. Uit-i eindelijk verloor de Fin del conditieslag tegen de 20-jarigeL Fransman, die zo de grote, winnaar van de wedstrijd, werd. Het zit het Suzuki-team van Dave Strijbos dit seizoen niet mee. Nadat eerst de Brabantse kopman met een knieblessure de Grand Prix-cyclus vaarwel zei, volgde gisteren in Stone- chester de tweede domper. Pe dro Tragter staakte in de och tenduren de training en liet weten voorlopig niet meer op de motor te kruipen. Hij wil zijn polsblessure in alle rust la ten genezen. Daarmee is de. weg naar de wereldtitel voor de Amerikaan Trampas Parker vrijgekomen. De met een Italiaanse licentie rijdende coureur vergrootte tijdens de Grote Prijs van En geland zijn voorsprong op zijn enige rivaal Alessandro Puzar tot 54 punten. Kees van der Ven is tijdens de Grand Prix 500cc-cross in San Marino als vierde geëindigd. De coureur uit Bakel werd in beide manches in Baldesserona vierde. De zege ging naar de Australiër Jeff Leisk, die de eerste manche won en in de tweede de tweede plaats vero verde. In de stand om de we reldtitel verkleinde de Brit Thorpe zijn achterstand op kampioen Geboers van 29 tot 10 punten. Thorpe haalde 35 punten in San Marino.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14