Martelgang voor Pedro Delgado Spaan brengt fabriek in verlegenheid ficldócScHi^cmt^ sport 14 14 15 v' 16 17 17 18 18 Da Silva houdt zich aan woord Persoonlijke schrijfmap VANDAAG Nicole Jagerman ontsnapt aan diskwalificatie McEnroe met de dood bedreigd TOUR DE FRANCE I m MAANDAG 3 JULI 1989 PAGINA 13 Nicole Jagerman volgens insiders gemeengoed is, is ooit alleen een scheids rechter daarop betrapt. De man werd in Londen meteen tot „persona non grata" gede gradeerd. In het verleden kwam het re gelmatig voor dat kaartjes werden verpatst. Vandaar dat The All England Club op maatregelen zon. De scheids rechters vielen eerst af; zij krijgen nu een dagelijkse ver goeding. De 2100 obligatie- houders, de steunpilaren van Wimbledon uit de twintiger ja ren, of hun erfgenamen, kre gen wel een aantrekkelijk bod: 1600 gulden per set zitplaatsen; het twaalfvoudige van de offi ciële waarde. De kaarten gaan naar de officiële tenthouders op het complex, die hun rela ties willen verwennen. Deze volwassen schrijfmap is voorzien van een slot en daar om uitermate geschikt voor uw privécorrespondentie. U vindt er een blocnote, een uitstekende balpen en ruimte voor postzegels en enveloppen in. Deze map is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abon nee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i Noteer als nieuwe abonnee ii Naam: Voori.: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de persoonlijke schrijfmap naar Naam: j Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I J Leidse Qprrant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 1 Ccidóe 2ou/ta/nt Van Klooster beschermheer zwemmers Egbert Streuer maakt einde aan lijdensweg Schapers staat Chang revanche toe - j M Silverentand verrassend naar goud op NKatletiek Martijn Krans knokt naar twee zeges Open Alphense Van Weerde komt tekort Ted Immers wacht op rinkelen van de telefoon Marjan Olijslager ook bij slecht weer naar zege Trainer Morais verongelukt LISSABON De Portugese voetbaltrainer Antonio Morais is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Morais was technisch mede-verant woordelijk voor de nationale ploeg, die tijdens de Europese titelstrijd van 1984 in Frank rijk goed speelde en in de hal ve finales werd uitgeschakeld door het gastland. Onderweg van Lissabon naar zijn vakantie-bestemming in de Algarve, botste de auto met de 53-jarige Morais tegen een ander voertuig. Ook de vrouw en de zoon van de trainer von den de dood. Antonio Morais was in het verleden oefen- meester van de topclubs FC Porto en Sporting Lissabon. FIM ANNULEERT 500CC-RACE SPA Uren na de Grand Prix-races op het circuit van Francorchamps heeft de Internationale Motorsport Federatie giste ren besloten de wedstrijd in de 500cc-klas- se te annuleren na diverse protesten van de coureurs. De jury wilde na de in drieën gesplitste race Eddie Lawson tot winnaar Verklaren in plaats van diens landgenoot Wayne Rainey, die aanvankelijk als win naar was uitgeroepen. Volgens de juryle den kwamen alleen de eerste twee delen van de wedstrijd in aanmerking voor het opmaken van de eindstand. De wedstrijd leider had volgens de wijze mannen nooit tot een derde start mogen overgaan, nadat de rijders op eigen initiatief twee keer de race hadden onderbroken wegens diverse ongelukken. Toernooi om de FA Cup te koop LONDEN Het toernooi om de FA Cup in Engeland, 's werelds oudste voetbalcompetitie, is te koop. Geïnteresseerden dienen wel 25 miljoen pond sterling neer te tellen, ongeveer tachtig miljoen gulden. De voetbalbond FA is op zoek naar de grootste sponsor in de Britse sportwereld, om verbeterin gen in de stadions te kunnen aan brengen. De discussie over de vei ligheid in en om de voetbaltempels laaide op na de Hillsborough ramp in april, die aan 95 supporters van Liverpool het leven kostte. De FA vraagt 6,5 miljoen gulden per jaar, voor een periode van vijf jaar FA Cup-toernooi. SPA Hans Spaan heeft met zijn derde opeenvol gende zege in een Grand Prix de stalbazen van Honda in verlegenheid (gebracht. De Castricum- mer, die na zijn glorieuze winst op Assen zijn zege- reeks gisteren in de Grote Prijs van België voortzet te, was dit seizoen aanvan kelijk de tweede man ach ter de Spanjaard Ezio Gia- nola. De Nederlander deelt echter na de Grand Prix op het circuit van Francorchamps de eerste plaats in de strijd om de wereldtitel met zijn stal- genoot, een ontwikkeling die bij Honda niet was voorzien. Gianola kreeg aan het begin van de cyclus om de wereldti tel de voorkeur boven Spaan. Door de matige seizoenstart van de Nederlander - uitgeval len in Japan en Spanje en een teleurstellende achtste plaats in Australië - leken de Japan ners op de juiste coureur te hebben gegokt. Spaan sloop na de tegenvallen de Grand Prix in Spanje lang zaam naar de top van de 125cc-klasse. Zijn zege in Salz burg, het gekkenhuis in Assen en zijn perfecte race in Spa brachten hem aan de leiding in het wereldkampioenschap. Gianola, tweede in Spa, heeft eveneens 98 punten, maar won een race minder. Koploper Crivillé viel met pech uit en staat nu derde met zes punten minder dan het Honda-duo. Met twee kansrijke coureurs I zal er de komende weken druk overleg in Japan plaats- vinden. In de nog resterende vier Grote Prijzen zullen ze el kaar geen overwinning gun nen. De rivaliteit mag niet zo ver gaan, dat beide rijders naast de hoofdprijs grijpen. Spaan zal geen genoegen ne- ■men met een bijrol. „Ik ga nu ■voor de punten rijden. Van stalorders wil ik niets weten. Met drie overwinningen heb ik mijn klasse bewezen. Ik durf de strijd wel aan", luidde de zelfverzekerde verklaring na zijn derde zege. Wilco Zeelenberg slaagde er in de race in de 250cc klasse niet in zich in de punten te rijden. Hij kwam in de laatste ronde ten val. Zijspanklasse Het Nederlandse succes in Francorchamps werd gisteren compleet toen Egbert Streuer en Geral de Haas in de zij spanklasse wonnen. Het was de eerste zege van Streuer in twee jaar. De Britse wereld kampioenen Webster en He witt werden tweede en voeren de strijd om de wereldtitel aan met 78 punten. Streuer en De Haas bezetten na vijf Grote Prijzen de tweede plaats met 71. tegelijktijd deed een fotograaf zijn „werk". Onwetend van het dreigende publicitaire on heil ging Jagerman naar het spelershotel, waar zij midden in de nacht door een journalist van Daily Mail werd gebeld met verzoek om commentaar. Haar kamernummer zou door de receptie van het hotel tegen betaling zijn prijsgegeven, waardoor de kans groot is dat dit hotel volgend jaar door de organisatie van Wimbledon zal worden geboycot. „Er was duidelijk sprake van opzet", aldus bondscoach Stan ley Franker over het met een sisser afgelopen incident. Zo wel de internationale dames- tennis-associatie als de toer- nooi-organisatie beperkten zich na de lezing van Jager- man (die de volgende dag in de eerste ronde verloor) tot een waarschuwing. Hoewel het verkopen van vrijkaartjes Hans Spaan ondergaat bijna gewoonte getrouw de huldiging na zijn derde opeen volgende zege in de 125cc. FOTO: ANP John McEnroe kreeg afgelopen zaterdag extra bewaking op Wimbledon na dreigementen. FOTO: AP LONDEN John McEnroe wordt door de Londense poli tie geen moment meer alleen gelaten, nadat hij zaterdag tot driemaal toe met de dood is bedreigd. In twee anonieme telefoontjes naar Wimbledon en één naar een Engelse krant dreigde „een man met een Londens accent" de 30-jarige Amerikaan om het leven te brengen. De politie kon niet zeggen hoe drievoudig Wim- bledon-winnaar McEnroe tij dens de wedstrijden zal wor den beschermd. Van enige controle, bijvoorbeeld in de vorm van fouilleren bij de toe gangspoorten, is op Wimble don geen sprake. fvdii unz,c vciaidggcvci; LONDEN De Amstel- veense tennisster Nicole Jagerman, die op Wimble don nog deelnam aan het damesdubbel-toernooi, is ontsnapt aan diskwalifica tie. De Engelse krant Dai ly Mail toonde het afgelo pen weekeinde op de voorpagina twee grote fo to's waaruit moest blijken dat Jagerman haar vrij kaartjes verkocht aan een zwarthandelaar. Op der gelijke „heiligschennnis" staat op Wimbledon zo on geveer levenslang. Jager- man betoogde echter dat zij in de val was gelokt en ontsprong daarmee de dans. De 21-jarige Jagerman werd buiten het stadion lastig geval len door een Engelsman, die bleef bedelen om haar kaartje. De Amstelveense weigerde aanvankelijk, maar zwichtte minuten later voor de smeek bedes en wilde haar kaartje gratis afstaan. Daarop stopte de man haar „als dank" twee briefes van vijf pond toe en moedstoestand. Maar naar de oorzaak kon ook Eche- varri slechts gissen. Hij wist het eenvoudigweg niet. Niet mopperen In zekere zin mocht Delga- do niet mopperen dat hij gisteren nog in staat werd gesteld om te starten, want voor de eerste keer in de Tourgeschiedenis was re glementaire tijdsoverschrij ding in een proloog onmo gelijk. Dat artikel had de nieuwe Tourdirectie ge schrapt. Zou de limiet waarbinnen gefinisht moet worden wel van toepassing zijn geweest, dan had Del- gado zaterdag de Tour kun nen verlaten. Zoals Fons de Wolf in 1985 overkwam. De Belg verscheen toen te laat aan de start en kon dezelf de dag nog naar huis. Eén van de redenen dat de Tourdirectie had besloten geen tijdslimiet voor de proloog in het wedstrijdre glement op te nemen, was het colletje dat in de 7,7 km lange tijdrit was opgeno men. De vrees bestond dat de mindere goden als ge volg van die klim te veel tijd zouden verspelen en de Tourbazen waren er niet op uit om al na een dag cou reurs te elimineren. Delgado, die als reden voor zijn valse start onoplettend heid opgaf, mocht dus blij ven, om een dag later de grootste desillusie in zijn loopbaan te beleven. Het wegstrepen van de favorie ten is dus nu al begonnen. HENK STOUWDAM LUXEMBURG De aanval rondbazuinen, de daad bij het woord voe gen en nog iedereen uit het wiel rijden ook. Aca- cio da Silva was de ren ner van het eerste week einde in de Ronde van Frankrijk. Hij won de eerste etappe en nestelde zich stevig op de eerste plaats in het algemeen klassement. De 28-jarige Portugees wist precies wat hij deed. In Lu xemburg kende hij elke me ter van het parkoers, elk heuveltje, elke bocht, elke af daling. Acacio da Silva kwam 25 jaar geleden als kleuter naar het Groothertogdom. Hij groeide op in Dudelange en reed in de jeugdcatego- rieën honderden wedstrijden in Luxemburg. Als beroeps- renner ging hij door Europa zwerven. Hij woont tegen woordig in Zwitserland en rijdt voor een Italiaanse fir ma. Hij was ook al in Spaan- se dienst (Kas) en werkte voor een Ierse kopman (Kei- iy). Van alle renners is Da Silva het meest Europeaan. Voor de poorten van één van de drie bolwerken van verenigd Europa werd hij tijdelijk heerser over het gemengde gezelschap in de Tour. „Ik ga in de aanval", had Da Silva zijn talrijke supporters in Lu xemburg dagen van tevoren al laten weten. Op de glooiende wegen was Sören Lilholt hem voor. De Deen demarreerde onmiddel lijk na de start. Op de Poteau de Kayl, het eerste bergje, ging Da Silva naar hem op zoek, met de Fransman Ro land Leclerc in zijn gezel schap. Het peloton gaf dit trio ruim baan, de voorsprong liep op tot bijna twaalf minu ten. In de slotfase was Da Silva al zeker van de gele trui. Dat vond hij niet genoeg. Hij vond dat hij familie en sup porters ook de etappezege moest aanbieden. Op de laat ste helling schudde hij eerst Leclerc af en tracteerde ver volgens Lilholt op zijn ver mogen tot een dubbele de marrage. Da Silva toonde op die manier eens te meer zijn specialiteit: uitblinken in de eerste week van een grote ronde. Hij deed het twee jaar geleden al in de Tour met de etappezege in Stuttgart. Vo rig jaar versloeg hij Steven Rooks in Evreux in de sprint van de vierde etappe met banddikte. Dit seizoen won Da Silva in de Giro d'Italia op de vul kaan Etna de tweede etappe en onttroonde hij Jean-Paul van Poppel als rose-truidra- ger. Zeven dagen later pakte de Portugees Erik Breukink, voor één dag, de rose trui af. In deze Tour greep hij de gele trui. Weer was Breukink de verliezende partij. Lang mogelijk Da Silva sprak in Luxem burg de hoop uit de gele trui zo lang mogelijk te mogen houden, maar hij maakte zich geen enkele illusie wat be treft het eindklassement. „Ik kan de topvorm nooit drie weken lang vasthouden". Die bewering kon worden ge staafd met de feiten. Zijn eindklassering in de grote ronden waren: Giro d'Italia: 1982: 78e, 1984: 23e, 1985: 33e, 1986: 7e, 1989: 48e; Vuelta d'Espagna: 1988: 38e; Tour de France: 1986: 82e, 1987: 64e, 1988: 92e. kon verklaren. „Wat tijdens de proloog gebeurde was kinderspel, maar wat zich in de ploegentijdrit afspeel de was dramatisch", gaf hij blijk van zijn slechte ge- Acacio da Silva kan breeduit lachen. De in Luxemburg wonen de Portugees won een rit en greep de gele trui. FOTO: AP breid te woord, ook al had hij kort daarvoor een stom miteit begaan door te laat aan de start van de proloog te verschijnen. „Ik heb de proloog verloren, niet de Tour", sprak hij toen lako- niek en opmerkelijk mon ter. Driemaal lossen Zijn fout van zaterdag is schijnbaar harder aangeko men dan hij de buitenwe reld, en mogelijk zichzelf, wilde doen geloven. Anders is het niet te verklaren dat hij een dag later in de ploe gentijdrit tot driemaal toe moest lossen. Zijn ploegge noten moesten even zo vaak op hem wachten, met als gevolg een verlies ten opzichte van de winnende ploeg Fignon van 4.26 mi nuut. Dramatisch De enige die uitleg gaf was Delgado's ploegleider Jose- Miguel Echevarri. Ophelde ring kon hij niet verschaf fen, omdat hij de ineenstor ting van zijn kopman niet Vlak voor de start van de proloog was Pedro Delgado nog in voor een geintje. Na het weekeinde leek het wel of hij had ge reden op de fiets, waarop hij staat afgebeeld. FOTO: ANP LUXEMBURG Na twee dagen Tour de France staat het welhaast vast dat Pedro Delgado in Parijs niet voor de tweede keer op rij als winnaar wordt gehul digd. De Spanjaard ver speelde zijn kansen in het openingsweekeinde op een even onbenullige als onbegrijpelijke wijze. „El Perico" kan de anabo len-smet die op zijn zege in '88 rust niet meer uitwissen, omdat hij zaterdag ruim twee minuten te laat aan de proloog begon en gistermid dag met zijn teamgenoten een dramatisch slechte ploegentijdrit afleverde. Het enige dat hem nog kan redden is een wonder, maar daar zal de kleine Span jaard ook zelf niet meer in geloven. Delgado leverde in het weekeindje Luxemburg maar liefs zeven minuten in bij Laurent Fignon en Erik Breukink, die van de favo rieten de beste zaken de den. Zij worden op geringe afstand gevolgd door kans hebbers als Kelly, Hamp- sten, Rooks, Theunisse en Mottet. De Colombianen Herrera en Parra staan er iets beroerder voor. £ij ver loren op Fignon zo'n vier minuten. Delgado besefte gisteren ook zelf dat hij zichzelf in kansloze positie heeft ge manoeuvreerd. Hij sloot zich na de ploegentijdrit op in zijn hotelkamer en was voor niemand aanspreek baar. Een dag eerder stond Delgado de pers nog uitge-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13