,eger Sudan grijpt opnieuw in Israëliërs in voettocht door bezette gebieden LAND GEPLAAGD DOOR SCHULDEN EN VOEDSELTEKORTEN 'apandreou sn Mitsotakis jien af van premierschap Poolse communisten verdeeld over nieuwe presidentskandidaat Opperste Sovjet weigert voor het eerst benoeming vice-premier UITENLAND SiaidóQ Commit ZATERDAG 1 JULI 1989 PAGINA 5 Tsjechoslowakije wijst diplomaat uit Britse astronauten' melden zich massaal quino benoemt rouw tot minister ndhervormingen ANILA De Filipijnse president quino heeft gisteren Miriam Defen- r-Santiago benoemd tot minister van hndhervormingen, als opvolger van hilip Juico. Juico nam onlangs ont- lag vanwege zijn betrokkenheid bij icn financieel schandaal. De benoe- ning van mevrouw Defensor, die be- end staat als een energiek type en als [emand die niet valt om te kopen, pmt op een cruciaal moment. De Fili- lijnse regering gaat maandag op een injeenkomst van 19 kredietverlenende 'inden en enkele banken in Tokyo Jroberen nieuwe leningen voor het jmdhervormingsprogramma los te leuteren. PRAAG Tsjechoslowakije heeft een Amerikaanse diplomaat uitgewe zen die nauwe contacten heeft met dissidenten, zo heeft een woordvoer der van de Amerikaanse ambassade gisteren in Praag bekend gemaakt. Het zou gaan om de attaché politieke zaken Bob Norman. Norman spreekt Tsjechisch en is zeer goed geïnfor meerd over de dissidentenbeweging in het land. Eind juli liep zijn ambts termijn van drie jaar af, maar hij moet Tsjechoslowakije nu al verlaten. De woordvoerder ontkende dat Nor man buiten zijn bevoegdheden was gegaan, en zei dat al diens acties ,,in overeenstemming waren met zijn taak". LONDEN De aankondiging in de Lon- dense kranten van een vacature voor de eerste Britse astronaut- is massaal beant woord. Binnen drie uur nadat gisteren 16 speciale telefoonlijnen waren geopend om de kandidaten te woord te staan, hadden al meer dan 1.000 mensen gebeld die er van dromen om in 1991 samen met twee Sovjet-kosmonauten aan boord te gaan van het ruimtestation Mir. Donderdag sloten Groot-Brittannië en de Sovjetunie een akkoord over hun eerste gezamenlij ke ruimtemissie die ,Juno' werd gedoopt. De kandidaat-astronauten moeten tussen 21 en 40 jaar zijn, een wetenschappelijke training hebben doorlopen, een talenk nobbel hebben en vlot kunnen omgaan met buitenlanders. Turkse gevangenen in hongerstaking ESKEHIR In de gevangenis van Eskehir, 250 kilometer ten westen van Ankara, zijn sinds donderdag tachtig politieke ge vangenen in hongerstaking om te protesteren tegen de omstandig heden in de gevangenis en de slechte behandeling die zij daar krijgen. Ze worden onder meer gemarteld, zo hebben enkele ge detineerden tegenover het Fran se persbureau AFP verklaard. De gevangenen beklaagden zich over het verbod op boeken en kranten en de slechte kwaliteit van het eten, tijdens een bezoek van Turkse en westerse journa listen. Iran ontkent invoer gifgasgrondstoffen NICOSIA Iran heeft ontkend dat het via een Westduitse firma gepro beerd heeft chemicaliën in te voeren waarmee mosterdgas kan worden ge maakt. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft volgens het Iraanse persbureau Irna gisteren gezegd dat dit gerucht deel uitmaakt van een lastercampag ne van de VS. De Westduitse politie deed woensdag een inval bij het be drijf Rheinesen Chemical Products in Düsseldorf, na informatie uit de VS dat er vanuit de Bondsrepubliek grondstoffen voor gifgas aan Iran ge leverd werden Het bedrijf gaf toe dat het bemiddeld heeft bij het transport van in totaal 257 ton thionylchloride naar Iran. Angola schort vredesoverleg UNITA op LUANDA De Angolese regering heeft het vredesoverleg met de verzetsbeweging UNITA opgeschort, nadat UNITA het bestand in de burgeroorlog had geschonden. Dit heeft de Ango lese minister van buitenlandse zaken Pedro de Castro Van-Du- nem bekendgemaakt. Van-Dunem zei gisteren echter niet te verwachten dat dit „kleine incident" het vredesproces zou ver storen dat 22 juni in gang werd gezet door president José Edu- ardo dos Santos en UNITA-leider Jonas Savimbi. Luanda verklaarde dat UNITA het bestand had geschonden door de electriciteitstoevoer naar de hoofdstad af te snijden. Daardoor kwamen grote delen van de stad zonder stroom te zitten. UNITA pleegde de daad van sabotage op het moment dat delegaties van de regering en het verzet in Zaïre onder handelden over de details van het vredesproces. Van- Dunem zei niet wanneer het overleg met UNITA weer hervat zal wor den. De opschorting van de onderhandelingen is het eerste grote ob stakel in de uitvoering van het vredesakkoord dat een eind moet maken aan de 14-jarige burgeroorlog in Angola. Het voornaamste onderdeel van het plan is de integratie van leden van de UNITA in de Angolese regering en het leger. Vervolg van de voorpagina) HARTOUM Het is |iet de eerste keer dat het tger duidelijk laat blij- n dat de militairen het eens zijn met de toe- land in Sudan. Nog in fe- uari dit jaar stelden officieren een ulti- atum aan de regering n premier Sadiq Al- iahdi om beleidsveran deringen af te dwingen. Al-Mahdi ontbond daarop zijn kabinet, vormde een nieuwe, brede regering. Sinds Sudan in 1953 onafhan kelijk werd van Groot-Brit tannië woedt in steeds wisse lende hevigheid een burger oorlog tussen de overwegend christelijke en animistische in woners van het zuiden, die zich sterk achtergesteld en ge domineerd voelen, en de isla mieten in het noorden van het land. In 1969 kwam Jafar an-Nu- mayri, na een geweldloze staatsgreep van het leger, aan de macht. Hij voerde in het hele land het islamitische recht (de sharia) in, waarin onder meer is bepaald dat bij dieven de hand moet worden wordt afgehakt en dat over spel bestraft wordt met steni ging- Zijn politieke tegenstander en latere premier Al-Mahdi rea* geerde daarop dat in een echte islamitische staat geen nood zaak bestaat om te stelen. Zo lang een regering niet kan ga randeren dat haar onderdanen in vrijheid en waardigheid kunnen leven draagt de rege ring zelf schuld. Hij verdween daarop in de gevangenis. In de jaren '70 schafte an-Nu- mayri de beperkte autonomie van Zuid-Sudan af en sloot hij een militair verdrag met Egypte. De spanningen liepen als gevolg daarvan hoog op en in 1983 braken weer bloedige gevechten uit. An-Numeyri werd in 1985 na een staats greep zonder bloedvergieten afgezet toen hij in Amerika was. Een militaire overgangs regering schreef in april 1986 verkiezingen uit die werden gewonnen door de Umma-par- tij van Sadiq al-Mahdi. Al- Mahdi vormde een regering van nationale eenheid en werd zelf premier. Hij knoopte hechtere banden aan met Libië en paste de Sha ria aan. Desondanks lukte het hem niet de eenheid in het land te herstellen. Het land wordt geplaagd door buiten landse schulden en voedselte korten. Protest Actievoerders van de milieu-organisatie Greenpeace hebben in de Baltische zee een vlag met het symbool voor radio-activiteit op een Russische onderzeeër geplaatst. De Sovjets ondernamen niets tegen de actievoerders, maar stuurden na enige tijd een militair naar het dek om de vlag te ver wijderen. FOTO: AP THENE De Griekse aarnemend premier An- i reas Papandreou en zijn pnservatieve rivaal Con- i jantine Mitsotakis heb- pn aangeboden in een i jtalitieregering met de 1 jimmunisten te stappen, jnder zelf het premier- hap op zich te nemen. ||et dat aanbod willen de sliders van de twee groot- jje partijen tegemoet ko lken aan het voorstel van >Lfe communistische Coali- [je van Links en Vooruit- ng om een regering van itionale eenheid te vor en die over brede steun ischikt, maar niet wordt 'leid door een van de fee voormannen uit de riekse politiek. Is de communisten met hetzij socialisten, hetzij de conser- itieven tot 'een akkoord ko- :n, zouden nieuwe verkie- gen worden vermeden en ju de politieke impasse in griekenland worden doorbro- politieke commissie van de [4 mmunistische coalitie voer- 13' gisteren overleg over het U.nbod van de twee partijen. 12 larna zou de communistische [J der Harilaos Florakis op- ï'euw met de socialistische 1ASOK en met de conserva tive Nieuwe Democratie gaan aten. ipandreou deed zijn aanbod snuit het staatsziekenhuis in Bthene waar hij momenteel prstelt van hart- en nierpro- ftmen. Hij suggereerde een alitieregering van de PA- )K en de communisten on- 'r leiding van Kostis Stefa- ipoulos, de leider van de s nservatieve splintergroep ftmocratische Vernieuwing. Bitsotakis deed een soortgelijk |nbod en stelde als kandi- at-premier Tzanis Tzanneta- s voor, een parlementslid n zijn eigen partij. Met zijn nbod deed de conservatieve ider een stap terug. Eerder id hij geëist dat hijzelf als lei- r van de grootste partij aan t roer zou staan van een iï alitieregering. Ook gisteren waren er weer rellen in Warschau. De bevolking wil op c de kandidatuur van generaal Jaruzelski voor het presidentsschap. manier protesteren tegen (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU De Pool se Communisten zijn naar verluidt verdeeld tussen conservatieven en hervor mers, die een sociaal-de7 mocratische partij nastre ven. Aanhangers van Ja ruzelski waren aan het begin van het plenum nog vol vertrouwen dat hun man de partijkandidaat zou worden. Welingelich te kringen maakten ech ter melding van verzet binnen het partijparle- ment tegen zijn kandida tuur. Een groep hervor mingsgezinde partijleden zou daarom Kisczak als kandidaat naar voren hebben geschoven. Of Jaruzelski zich uiteindelijk toch kandidaat zal stellen, hangt af van de houding van de twee coalitiepartners van de communistische partij, de Boerenpartij en de Democrati sche Partij. Dit heeft een woordvoerder van de commu nistische partij, Jan Bisztyga, op een persconferentie gezegd. Jaruzelski stelt als voorwaarde dat de twee partijen zijn kan didatuur steunen en bij stem ming fractiediscipline tonen. De Boerenpartij en de Demo cratische Partij hebben zich de laatste tijd onafhankelijker op gesteld tegenover hun grote coalitiepartner. Hun leiders zijn gisteren bijeengekomen om te beslissen wie zij voor het presidentschap moeten steu nen. De definitieve keuze van een partijkandidaat voor het presidentschap zal in de ko mende dagen worden geno men. In het centrum van Warschau hebben de gevechten tussen oproerpolitie en demonstran ten voortgeduurd. Daarbij zou den aan beide zijden gewon den zijn gevallen. De laatste dagen is in verscheidene Pool se steden gedemonstreerd te gen de kandidatuur van Jaru zelski. 24.000 MIJLEN OCEAANRACE BATTIR Honderden Israëliërs zijn gisteren te voet of met de auto door de bezette gebieden ge trokken onder begelei ding van soldaten en heli kopters, om de vermeende joodse rechten op Palesti na kracht bij te zetten. De Israëlische radio berichtte dat ongeveer 2.000 mensen deelnamen aan veertig voet tochten die op touw waren ge- »*:et door de kolonistengroepe ring Gush Emunim of Blok van de Getrouwen. Het leger beval dat alle marsen zouden worden begeleid door militaire patrouilles en dat afgelegen Arabische dorpen niet zouden worden aangedaan. Volgens het leger deden er zich geen grote problemen voor. Palestijnse ooggetuigen meldden twee kleine inciden ten in Hebron en dichtbij Bethlèhem, waar Arabieren stenen gooiden naar joodse ko lonisten. Manschappen van de elitebri gade Golani verhinderden dat een groep Israëlische mannen en jongens zonder officiële toestemming door het dorp Battir dichtbij Bethlehem trokken. Het betrof leden van de uiterst rechtse Kach-partij van rabbi Meir Kahane, die waren gewapend met automa tische geweren en messen. De Kach-leden boden geen weer stand toen ze de elitebrigade op hun weg vonden en keer den terug naar Jeruzalem. De voettochten werden geor ganiseerd na herhaalde klach ten van joodse kolonisten in de bezette gebieden dat het leger Israëlische jongeren lopen met vlaggen door de straten van het Arabische deel van Jeruzalem. Ze deden gisteren mee aan één van de veertig voettochten, voornamelijk in bezet gebied, om hun rechten op het land op te eisen. niet genoeg doet om hen te be schermen tegen de Palestijnse opstandelingen. Zij volgden op recente botsingen tussen Pa- lestijnen en kolonisten, waar bij twee Arabieren om het le ven kwamen. Linkse politici in Israel lever den kritiek op de voettochten die zij een provocatie aan het adres van de Palestijnen en een onnodige belasting voor het leger noemden. Brigadier- generaal Ephraim Sneh, een parlementslid voor de Arbei derspartij en voormalig hoofd van het militaire bestuur op de Westelijke Jordaanoever, zei dat de voettochten, die hij als politieke protesten bestempel de, alleen maar de spanningen zouden verhogen. Zhao Ziyang raakt ook laatste functie kwijt PEKING De voormali ge Chinese partijleider Zhao Ziyang is gisteren ook van zijn laatste poli tieke functie ontheven. Het Nationale Volkscongres onthief de oud-partijleider van zijn functie van ondervoorzit ter van de invloedrijke Cen trale Militaire Commissie. Verwacht wordt wel dat Zhao lid zal mogen blijven van de communistische partij en niet terecht zal hoeven staan voor zijn steun aan de „contra-revo lutionaire rebellie". Zhao viel in ongenade bij ster ke man Deng Xiaoping omdat hij zich verzette tegen de af kondiging van de staat van be leg door de conservatieve pre mier Li Peng en tegen de bloedige onderdrukking van de beweging voor meer demo cratie. Vorig weekeinde werd Zhao al als partijleider opgevolgd door Jiang Zemin, de voormalige burgemeester van Shanghai. Volgens waarnemers zal het hervonden machtsevenwicht in de Chinese leiding de ko mende maanden zijn weerslag krijgen in de nieuwe samen stelling van de. Centrale Mili taire Comissie. Naar verluidt zou president Yang Shangkun druk in de weer zijn de plaats van Zhao te bemachtigen. De burgemeester van de Chi nese hoofdstad, Chen Xitong, zei gisteren dat meer dan 200 burgers zijn omgekomen bij de ontruiming van het Tianan- men-plein. Volgens Chen von den ook tientallen soldaten de dood in de gevechten. Eerder spraken de autoriteiten van ongeveer 300 doden, van wie de helft soldaten. Ooggetuigen en westerse bronnen schatten het aantal slachtoffers echter op een paar duizend. Brazilië weigert lossen afvalschip RIO DE JANEIRO Een uit Nederland afkomstig schip met zinkoxide-afval mag in Brazilië niet gelost worden omdat Produqui- mica, het bedrijf dat het afval heeft gekocht, geen invoervergunning h^eft aangevraagd. Het overige deel van de lading ligt nog in Rotterdam, na een actie van de milieu-organisatie Greenpeace, die betoogde dat het om giftig afval gaat dat niet naar Derde-Wereldlanden uitgevoerd moet worden. Greenpeace verhinderde dat de Russische .Alexandr Oelja- nov' in Rotterdam werd gela den met het overige metaalaf- val. Volgens de organisatie gaat het om giftig zinkoxide, dat door de Britse firma Euro met wordt verhandeld. Produquimica, dat de 1.000 ton zinkoxide-afval voor 220.000 gulden heeft gekocht, heeft in R10 de Janeiro ontkend dat het afval een gevaar zou kun nen opleveren voor het milieu. De invoer is in Brazilië ook niet wettelijk verboden, maar moet wel goedgekeurd wor den. MOSKOU Voor het eerst heeft de Opperste Sovjet, het parlement van de Sovjetunie, de benoe ming van een vice-pre mier geweigerd. Vladimir Kamentsev, die de commissie voor buitenlandse economische betrekkingen leidt, slaagde er niet in de ver eiste 50 procent van de stem men te verkrijgen. De afge vaardigden trokken Kament- sevs „professionalisme" in twijfel en verweten hem de negatieve ontwikkeling van de buitenlandse handel van de Sovjetunie. Vorige week keur de een aantal parlementaire commissies Kamentsevs kan didatuur pas na enige reserves goed. Zes andere kandidaat ministers werden toen afgewe zen. Van de 542 leden van de Op perste Sovjet stemden er giste ren 246 voor Kamentsev en 97 tegen. Er waren 56 onthoudin gen en bijna 70 afwezigen. Een tweede stemming is voorzien. Kamentsev onthulde gisteren voor de Opperste Sovjet dat de schuld van de Derde Wereld aan de Sovjetunie 308 miljard gulden bedraagt, waarvan een kwart aan deviezen. Hij noem de onder meer Syrië, Iraq, Ethiopië, Angola, Turkije en Egypte als wanbetalers. Kamentsev hoopt „ongeveer 50 procent" van deze schuld 'terug te krijgen door andere middelen, „door bijvoorbeeld bouwvakkers uit de schulden landen in de Sovjetunie te la ten werken". President Mi- chail Gorbatsjov onderbrak hem om te zeggen dat 50 pro cent te weinig is. Eduard Sjevardnadze werd met algemene stemmen beves tigd als minister van buiten landse zaken. De populaire be windsman, die de Sovjetunie onder meer een ontwapenings verdrag, terugtrekking uit Af ghanistan en sterk verbeterde betrekkingen met buurlanden als China en Iran heeft be zorgd, kreeg bij een hoofdelij ke stemming alle handen om hoog. (ADVERTENTIE) schip ben ik vanmorgen tegengekomen. Het koerst om de Zuid!" Prachtig, denkt Nils, nu heb ik het sppor ten minste te pakken. Hij kijkt nog even om naar de 'Hydra'. Toch een mooi schip en.... heeft hij het niet ergens méér gezien? Maar de naam 'Hydra' zegt hem niets. Dan opeens trekt iets anders de aandacht van Nils. Een klein voorwerp wordt door het achterluik van de 'Hydra' gegooid: het is een fles! Larry heeft de 'Viking' al van ver herkend en hij heeft naar beneden gestuurd. Zelf heeft hij een donkere zon- opgezet en zijn pet voor een strooien hoed verwisseld.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5