Speciale polis is erg in trek bij bejaarden 49,50 Lubbers vindt aanpassing van de Mediawet te controversieel Lezen service Mosselen meten kwaliteit kustwater 'Jf 1 1 Ai herzet van SLM tegen êlndienen van claims uit de VS Koningin bezoekt Engelse Nederlanders PvdA scherpt programma aan 'SIJTHOFF PERS SSKs. „Topje van vervuilde ijsberg is schoon" Binnenland CeidócSouoxmt ZATERDAG 1 JULI 1989 PAGINA 3 Logeerhuis geopend ^oor gehandicapten JeEMSTEDE Ongeveer 450 gezinnen net een thuiswonend geestelijk gehandicapt iind kunnen in de nabije toekomst zo nu en ian even op adem komen dank zij de moge- nkheid, hun kind een paar dagen uit loge- pn te sturen. Staatssecretaris Dees (volksge- pndheid) berekende dit gisteren in Heem- Jede waar hij het eerste van zeven „logeer- luizen" opende die dit jaar van start gaan. tinderen kunnen er maximaal zeven dagen h nachten per maand logeren. Het gaat om en initatief van de Landelijke Federatie tón Ouderverenigingen waarvoor Dees eind JJ88 drie miljoen gulden beschikbaar heeft Jesteld. Behalve in Heemstede komen er lo- éerhuizen in Delft, Gouda, Hoofddorp, 'larneveld, Genemuiden en Hengelo. Lubbers niet betrokken bij aftreden Evenhuis DEN HAAG Premier Lubbers is deze week niet betrokken geweest bij de beslis sing van VVD-staatssecretaris Evenhuis (economische zaken) om af te treden. Ook in de week vóór het vertrek van Evenhuis, toen het D66-kamerlid Engwirda vragen had gesteld over diens financiële handel en wandel, heeft de premier geen contact met de staatssecretaris gezocht. De premier wil de ook geen oordeel geven over het besluit van Evenhuis en weigerde in te gaan op de vraag of Evenhuis naar zijn mening al dan niet terecht is afgetreden. „Ik ken het volle dige dossier over deze zaak niet", aldus Lubbers. „Ik kan er niets anders over zeg gen dan dat ik hoop dat Evenhuis voor het eerst sinds lange tijd weer een rustig week end heeft". DEN HELDER Op vijftien plaatsen langs de Nederlandse kust zijn gisteren vijftienhonderd mosselen uitgezet om de kwa liteit van het water te meten. TNO in Den Helder heeft dit bio logisch meetnet in opdracht van en in samenwerking met de Dienst Getijdewateren opgezet. De mosselen worden drie keer per jaar in manden uitgehangen op vaste punten in de Waddenzee, de Westerschelde, de Ooster- schelde, de Grevelingen en in het kustwater van de Noordzee. Ze komen uit de kom van de Oosterschelde. De honderd mosse len per mand pompen in zes weken zo'n 200.000 liter door hun lijf. I I Daarbij filteren ze met de nodige algen, die tot voedsel dienen, ook verontreinigingen uit het zeewater. Deze blijven als gifstof fen in het mosselweefsel achter. Hieruit kan na verloop van de tijd worden opgemaakt hoe het met de vervuiling staat. Voorzitter D66 verwijt CDA-VVD hooghartigheid DEN BOSCH Partijvoorzitter Jager van D66 ver wijt de huidige regeringscoalitie van CDA en VVD de afgelopen jaren een hooghartige opstelling te heb ben ingenomen. De coalitie, zo zei hij, sloot zich de afgelopen periode in feite hoog en machtig af voor een zakelijke en politieke dialoog met andersdenken den. zowel in het parlement als daarbuiten. Jager zei dit gisteravond in Den Bosch bij de opening van een tweedaags congres van zijn partij. De coalitie is er in geslaagd het vertrouwen in de politiek en in de over heid voortdurend te ondermijnen door volstrekt on genuanceerd uit te dragen dat de samenleving van de overheid niet veel goeds te verwachten had. De partijvoorzitter noemde D66 een „constante factor in de Nederlandse politiek". Op het tweedaags congres wordt het partijprogramma voor de komende vier jaar vastgesteld. Geldtransportauto beschoten bij overval GULPEN Een geldtransportauto van Van Gend en Loos is gisteren in het Zuidlimburgse Gulpen, door twee nog onbekende mannen met jachtgeweren beschoten. De chauffeur van de geldtransportwagen werd door glas splinters licht gewond toen een kogelgaatje ontstond in een zijruit. Hij en zijn bijrijder wisten in de laadruimte te komen. Toen de overvallers merkten dat ze niet in de wagen konden doordringen, sloegen zij met een ge reedstaande auto met Belgisch kenteken op de vlucht. Met deze wagen, waarin een derde man zat, wisten zij te ontkomen. De overval lers lieten ter plaatse een andere wagen ach ter waarmee zij de weg hadden versperd. Deze wagen voorzien van een vals Nederlands kenteken, bleek gestolen te zijn in het Belgi sche Luik, aldus de politie. ifEN HAAG Zo goed (ls alle particulier verze- terden van 65 jaar en ou- jer hebben gebruik ge kaakt van hun recht op den 'standaardpakketpo- js'. Zowel de ouderen- jonden als de verzeke- 'jjngsmaatschappijen heb- c|en de indruk dat bijna Jeen bejaarde de kans op Jeze speciale ziektekos- ^nverzekering (181 gul len per maand) aan zich foorbij heeft laten gaan, j leverde het lang niet ie- 'fereen direct financieel foordeel op. Dat oudere particulier verze kerden een speciale standaard polis konden afsluiten, was het gevolg van een wetvoorstel van staatssecretaris Dees dat in december door de Tweede Kamer werd aangenomen. Be paald werd dat 65-pluss°rs tot 1 mei 1989 de mogelijkheid zouden krijgen hun oude ver zekering om te zetten in een standaardpolispakket. Toen vervolgens bleek dat op 1 mei nog lang niet alle belangstel lenden daarin geslaagd waren, werd een nieuwe datum vast gesteld, met het verzoek die soepel te hanteren: 1 juli. Nu die datum is aangebroken, bestaat bij het Cosbo (Centraal Orgaan Samenwerkende Bon den van Ouderen) en bij het CLOZ (Contactorgaan Lande lijke Organisaties van Ziekte kostenverzekeraars) de indruk dat vrijwel alle bejaarden die voor de regeling in aanmer king kwamen (zo'n vierhon derdduizend) er gebruik van hebben gemaakt. Het Cosbo tekent daar wel bij aan dat de verzekeringsmaatschappijen soms „zachte dwang" hebben toegepast, door cliënten sim pelweg te melden ervan uit te gaan dat zij zonder tegenbe richt wel een standaardpak ketpolis zouden willen hebben. Volgens een woordvoerder van de ouderenbonden zijn de verzekeraars bovendien pas laat met hun voorlichting be gonnen en hebben ze het hun cliënten niet gemakkelijk ge maakt de verschillende paket- ten goed te vergelijken, zodat een afgewogen keuze niet mo gelijk was De standaardpak ketpolis was volgens de woordvoerder niet zonder meer goedkoper: „Sommigen betaalden vroeger wat meer, anderen wat minder". Het CLOZ (dat het „volstrekt oneens" is met de kritiek en zegt ruimschoots op tijd en helder voorlichting te hebben gegeven) zegt dat de stan daardpakketpolis „een hele boel mensen financieel voor deel" opgeleverd heeft. Is het niet door een lagere premie, zo zegt een woordvoerder, dan wel door een uitgebreidere dekking of het verdwijnen van een eigen risico. V' ;s#*np,V nMt? 1 w -4 V '™Y Wy 1 v? Vlootdagen Den Helder De met vlaggetjes versierde marineschepen in Den Helder trokken gisteren, op de eerste van de drie vlootdagen, al aardig wat belangstelling. In totaal worden zo'n 200.000 bezoekers verwacht. foto: anp ai Amsterdam De slm d|al zich hevig verzetten ;I£gen het indienen van ^hadeclaims in de Vere ngde Staten door nabe- 'bjaanden van de vlieg- Hmp in Suriname. Vol- -c%ns de SLM kan de zaak pet in de Verenigde Sta- bn aanhangig worden ge smaakt. [dit heeft een aantal advocaten iln nabestaanden gisteren be nend gemaakt nadat zij over ig hadden gevoerd met advo- tftten van de SLM, de direc- raur in Nederland R. Lachmi- rijng en een vertegenwoordiger .Jan de Engelse verzekerings- jjurs Lloyd's. ?n|e SLM erkende in het ge- trek aansprakelijk te zijn dj)or de vliegramp van 7 juni v3ider de beperkingen van het gelgeheten verdrag van War- njhau. De beperkingen zouden L oral gelden voor de hoogte n de toe te kennen schade- ims. advocaten van de nabe- aanden onderzoeken de mo eilijkheden voor het indienen (in claims in de VS. Aankno- ngspunten hierbij zijn de merikaanse bemanning, het ^M-kantoor in Miami en het 3derhoudscontract voor de ,M-vliegtuigen in Miami. In Verenigde Staten kunnen, tegenstelling tot Nederland, ik claims worden ingediend >or geleden immateriële hade. Van de Amerikaanse lvocaat K. Sobels is bekend it hij schadeclaims gaat in- enen in de Verenigde Staten imens een aantal nabestaan- advocaten van de nabe- aanden hebben van de SLM igd gekregen binnen- >rt meer informatie te ont- ngen. Volgens de advocaten in de nabestaanden is het jlashelder" dat de SLM „gro- nalatigheid" kan worden rweten Het is nog niet be nd hoeveel nabestaanden n schadeclaim willen indie- De meesten familieleden rblijven nog in Paramaribo. (ADVERTENTIE) LONDEN Koningin Beatrix en prins Claus hebben hun bezoek aan Groot-Brittannië gisteren afgesloten met bezoeken aan de plaatsjes Wisbech en Kings Lynn in Cam bridgeshire en Norfolk. In Wisbech bezocht de konin gin het Wisbech en Fenland- jxiuseum. In dit museum zagen ^koningin en prins de speciale eizende tentoonstelling over Woonwagens verwijderd Gelaten kijkt een bewoner met zijn kind toe hoe Gisteren volgde de ontruiming. De woonwagens een woonwagen wordt weggesleept. De ge- zijn versleept naar een gemeentelijk terrein in meente Amsterdam besloot onlangs dat de tien het westelijk havengebied. Ook hier mogen de woonwagens op het Stenen Hoofd in het een- bewoners slechts tijdelijk verblijven, trum van Amsterdam daar niet konden blijven. foto: anp DEN HAAG Het wets voorstel tot aanpassing van de Mediawet wordt door het kabinet voorlo pig niet ingediend omdat de zaak in de Tweede Ka mer te controversieel is. Dat zei premier Lubbers gisteren na afloop van het kabinetsberaad. Het wetsvoorstel houdt een aanpassing in van het omstre den artikel 66 dat de voor waarden regelt waaronder buitenlandse programma's door kabelexploitanten mogen worden doorgegeven. Voorts wordt een forse uitbreiding van de STER-reclame in het voorstel geregeld. Volgens Lubbers wordt het voorstel ook niet uitgesplitst. Indiening van alleen een voor stel tot uitbreiding van de re clamezendtijd wordt door de premier ook niet haalbaar ge acht. De premier merkte op dat het om „een moeilijke zaak" gaat. Geconstateerd kan worden dat de Europese wetgeving afwijkt van de Mediawet. Maar over de zogenoemde U-bochtcon- structie wordt weinig duide lijkheid gegeven. Ook niet in de voorgestelde richtlijn voor grensoverschrijdende televisie. Volgens de premier zal deze constructie ook in Brussel aan dacht moeten krijgen. Daarbij zou gekeken kunnen worden of voor audio-visuele produk- ties een gelijke benadering zou kunnen gelden als voor boe ken. U-bochtconstructies bij boeken zijn wel bestrijdbaar gebleken, aldus Lubbers. Lubbers doelde op de situótie waarbij boeken eerst werden uitgevoerd om vervolgens weer te worden ingevoerd om tegen een gunstiger prijs op de markt te worden gebracht. Hiermee probeerde men in dertijd de vaste boekenprijs te omzeilen. Zouden audio-visue- le produkties op gelijke wijze kunnen worden behandeld, dan zou dat een mogelijkheid op kunnen leveren om de komst van TV-10 en wellicht ook Véronique tegen te gaan. Volgens Lubbers zal het wets voorstel nu alleen nog worden ingediend als aanpassing van de Europese richtlijn daartoe dringend aanleiding zou ge ven. Zo niet, dan zal tot na de verkiezingen worden gewacht. Vrijetijds- wetenschappen TILBURG Aan de Katho lieke Universiteit Brabant in Tilburg hebben gisteren de eerste vier afgestudeerden in de richting vrijetijdsweten- schappen hun doctoraaldiplo ma ontvangen. De studierich ting, uniek voor het land, ging in 1986 van start en besteedt op universitair niveau aan dacht aan toerisme en recrea tie. Het aantal studenten in de vrijetijdswetenschappen be draagt momenteel ongeveer 100. de Fenlands. Dit veengebied bij Cambridge werd in de eer ste helft van de zeventiende eeuw drooggemaakt vanwege de behoefte aan landbouw grond. Daarbij werd de hulp van Nederland ingeroepen. Er wonen daardoor nog steeds mensen van Nederlandse oor sprong in het gebied en tot op heden komen er Nederlanders naar toe als adviseurs. Op het eind van de dag vertrokken de koningin en prins naar de Royal Airforce Basis Marham om van daaruit naar Neder land te vliegen. De man die donderdag in Lon den zakjes water naar konin gin Beatrix gooide is veroor deeld tot een boete van onge veer 700 gulden voor „drei gend gedrag". Er is hem ook nog een voorwaardelijke boete van ongeveer 1200 gulden op gelegd met een proeftijd van achttien maanden. De man, die door het incident ook zijn baan is kwijtgeraakt, verklaar de voor de grap met het water te hebben gegooid. Het incident lijkt, net als het hele bezoek van koningin Bea trix en prins Claus aan Enge land, nauwelijks indruk te hebben gemaakt op de Engelse pers. In de kranten van vrij dag waren alleen foto's van de prinsjes William en Harry te vinden, die donderdag aanwe zig waren bij de ontvangst van het Nederlands koninklijk paar door prins Charles en prinses Margareth. Olie Met een scherm (rechtsonder) werd gisteren in Sliedrecht de olie die bij een botsing tussen een Nederlandse tanker en een Duits vrachtschip was vrijgekomen, zoveel mogelijk tegengehouden. Op die manier manier werd voorkomen dat nog meer olie de Merwede in zou stromen.. Direct na botsing verloor de tanker 40 duizend liter olie. foto: anp DEN HAAG Het partij bestuur van de PvdA .heeft het ontwerp-verkie- zingsprogramma naar links bijgesteld wat be treft de defensie-uitgaven en de positie van de mini ma. Dat is gebeurd onder druk van de achterban of zoals PvdA-voorzitter Sint het gisteren uitdrukte „om tegemoet te komen aan een stroom van amen dementen". In het ontwerp-programma is nu opgenomen dat de koppe ling van lonen en uitkeringen met terugwerkende kracht tot 1 juli 1989 wordt toegepast. Ook is een passage opgenomen over het inlopen van inko mensachterstanden van de laagste inkomensgroepen bij economische meevallers. Het afwijken van de hoofdre gel dat de koppeling wordt toegepast wordt in het pro gramma strikter omschreven. In de woorden van het partij bestuur: „Deze afwijking komt eerst aan de orde nadat de in zet dan wel intensivering van andere beleidsinstrumenten, zoals een actief werkgelegen heidsbeleid en een beleid ge richt op het bereiken van een sociaal akkoord, ontoereikend is gebleken". De defensie-uitgaven zouden, volgens het ontwerp-program ma „in ieder geval niet stijgen en bij voorkeur dalen". Het partijbestuur stelt nu voor het als volgt te formuleren: De de fensie-uitgaven zullen in de komende periode reëel dalen. De mate waarin is mede af hankelijk van de voortgang van internationale onderhan delingen Het congres, dat op 6 en 7 juli het programma vaststelt, zal zich nog moeten buigen over een reeks voorstellen, waarin de daling van de defensie-uit gaven in percentages is uitge drukt. Het meest vergaande voorstel komt van de afdeling Den Haag-2 en luidt: De de fensie-uitgaven zullen iri de komende periode met min stens tien procent dalen. Tk 1 Tl A ¥1 ¥C uur Terugkomst op zondagochtend om U/MlIUlHI l i lil JA ongeveer 07 00 uur Vertrek zaterdag 15 juli Wie kent deze stad niet' Is het de Seine, of zijn het de majesteuze boulevards die de stad, ondanks het immens drukke ver keer, haar vriendelijke gezicht geven? Eén ding is zeker: Parijs verveelt nooit! Van ongeveer 13.00 uur tot 01.00 uur kunt u op eigen gelegenheid deze stad gaan (her)ontdekken Let op: gewijzigde opstaptijden' Vertrek uit Gouda 07.00 uur en Den Haag 07.30 Uitsluitend persoonlijk reserveren, Spui, Oen Haag en bij de Go tegen contente betaling, bij de Courant, Markt 26, Gouda, Haagsche Courant/dagblad Het geopend van ma. t/m vrij. vi Het Binnenhof, Spuistraat 71/hoek 9.00 t/m 17.00 uur. VAN DER VLIST: (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG „Dat be drijven zelf gaan opdraai en voor de kosten van bo demsanering is een goed voorbeeld van het princi pe: de vervuiler moet be talen", zegt gedeputeerde J. van de Vlist. „Dit standpunt zal in de toe komst door de provincie steeds meer worden bena drukt". Zuid-Holland heeft de afgelo pen tien jaar voor pakweg twee a drie miljard gulden aan vervuilde grond gesaneerd. „Het topje van de vervuilde ijsberg is nu schoon. Ik ben niet ontevreden, maar er moet echt veel meer gebeuren en dat kost handenvol geld". Volgens de Zuidhollandse mi lieu-gedeputeerde hebben pro vincies op dit moment nog geen instrumenten om voor het reinigen van vervuilde grond aan bedrijven de reke ning te presenteren. De wet Bodembescherming - met daarin meer bevoegdheden voor GS - moet nog door de Tweede Kamer worden be handeld. „Op z'n vroegst treedt die wet, afhankelijk van de duur van de kabinetsfor matie. begin 1991 in werking", aldus Van der Vlist. „De pro vincie kan weigerachtige be drijven echter wel op een zo genaamde verdachtenlijst zet ten en na bodemsanering langs juridische weg alsnog tot beta ling dwingen Dat doen we slechts in het uiterste geval". Volgens de gedeputeerde heeft een groot aantal bedrijven in Zuid-Holland „enthousiast" gereageerd op de nota „Ik vind het opmerkelijk, dat er zoveel goede wil is om zaak te financieren". Zolang met de Kamers van Koophandel over een op te richten stichting wordt onderhandeld, blijft de provincie voorlopig zelf „ver dachte bedrijfsterreinen" on derzoeken. Van der Vlist noemt in dit verband het on derzoek naar de bodemkwali teit bij 200 autosloperijen in Zuid-Holland. De resulaten daarvan worden binnenkort verwacht.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3