„Positie geregistreerde blijft zwak" 1% 1 nnal Ie Visserboten vergaan door onderzeeërs NIEUWE WET MOET PRIVACY BURGER BESCHERMEN 'CddóeGouAOtit ZATERDAG 1 JULI 19 89 PAGINA 36 Iedere Nederlander is (gevraagd en ongevraagd) opgenomen in zo'n 80 tot 120 bestanden met persoonsgegevens. Lang niet iedereen is hiervan op de hoogte; veel mensen denken dat het er veel minder zijn. Desondanks vrezen twee van de drie Nederlanders dat persoonsgegevens misbruikt worden. De Wet Persoonsregistraties, die vandaag van kracht wordt, moet leiden tot bescherming van de privacy. Maar zal met die wet misbruik van de meest uiteenlopende gegevens inderdaad tegengegaan kunnen worden? De in Amsterdam zetelende stichting Waakzaamheid Persoonsregistraties durft die vraag met een volmondig 'nee' te beantwoorden. Hoewel de stichting een reeks kanttekeningen bij de nieuwe wet plaatst, is er evenwel ook tevredenheid te bespeuren: „De wet geeft de burger in elk geval houvast als hij ergens een zaak van wil maken". AMSTERDAM - „Iemand die duidelijk geen zin heeft om te wer ken". Een vrouw constateerde tot haar stomme verbazing dat deze mededeling over haar was opgeno men in het bestand van het Ar beidsbureau. Dit voorval staat niet op zich. Het komt geregeld voor dat onjuiste of niet ter zake doende informatie is opgenomen in bestan den. De nieuwe Wet Persoonsregi straties biedt de mogelijkheid de gegevens te controleren, maar wa terdicht is de wet zeker niet. Dat is de reden dat de stichting Waak zaamheid Persoonsregistratie nu al aandringt op aanpassing. „Want de positie van de geregistreerde blijft zwak". Naar schatting zijn er in Nederland zo'n 400.000 persoonsregistraties. In veel ge vallen zijn de gegevens opgeslagen in on voldoende of zelfs helemaal niet bevei ligde computers. Waarvoor deze gege vens allemaal gebruikt worden, is niet volledig in kaart gebracht. Wel is al her haaldelijk gebleken dat gebruik ervan kan leiden tot vervelende situaties. „Een incassobureau drukte in een krantje na men af van mensen die volgens het bu reau wanbetalers waren. Dat is een dui delijk voorbeeld van verkeerd gebruik van de gegevens". Kees de Bakker, coör dinator van de stichting Waakzaamheid, kan eindeloos verhalen over gesjoemel met persoonsgegevens. Hij noemt het „een schimmig wereldje". Dat het voordelen heeft dat een huisarts, bank of uitkerende instantie over gege vens van de patiént/klant/uitkeringsge- rechtigde beschikt, spreekt overigens vanzelf, zo kan De Bakker met evenveel voorbeelden onderstrepen. Een maat schappij zonder registraties is dan ook ondenkbaar. Dat neemt niet weg dat het de taak van de overheid is misbruik te voorkomen. Hoewel sommige instanties en bedrijven (en ook de overheid zelf) grossieren in persoonsgegevens, bleef een Orwelliaan se nachtmerrie de mensheid in 1984 be spaard. Misschien \%rgiste Orwell zich in de datum, misschien ook blijft de door hem gevreesde dictatuur helemaal uit. De wellicht best aardige 'Big Bro ther' in Den Haag weet veel, maar zeker niet alles. Waar Orwell niet over repte, zijn de talloze 'kleine broertjes'. Behalve de overheid zijn er tal van bedrijven en instanties die over persoonsgegevens be schikken. Aan een verkeerd gebruik daarvan moet de nieuwe wet een einde maken. Deskundigen vrezen dat dat niet zal lukken. „Het ontwerp bevat te veel te ruim geformuleerde uitzonderingen, achterpoorten. Mits een en ander aange past wordt, achten we dit toch een goed ontwerp", was het commentaar van prof. dr. G. Vandenberghe (verbonden aan de Vrije Universiteit in Amsterdam) op het wetsontwerp. Mr. F. Kuitenbrou wer (commentator van NRC Handels blad) heeft eveneens zijn bedenkingen, bij vreest vooral de mogelijkheid van computerkoppelingen. „Een levensge vaarlijk lek", aldus Kuitenbrouwer. Bekend De televisiekijker wordt al enige tijd via een voorlichtingsfilmpje van Postbus 51 op de nieuwe wet geattendeerd. („Mis schien ben ik iets bekender dan u, maar u bent ook een bekende Nederlander. Niet alleen uw naam en leeftijd staan ge registreerd, maar ook of u schulden hebt en soms nog veel meer"). De vraag dringt zich op of veel Neder landers zich terecht zorgen maken over de uitdijende bestanden. Dat is volgens Ruud Ketelaar, medewerker van de stichting Waakzaamheid, inderdaad vaak het geval. Hij merkt op dat er als gevolg van de automatisering een af stand is ontstaan tussen vergaring van gegevens en het gebruik ervan. Daardoor is moeilijk te achterhalen wie gebruik maakt van welke informatie. Met de gegevens op zich kun je overi gens niets, stelt Ketelaar. „Neem het ge geven dat een auto zestig kilometer per uur rijdt; dat zegt niets. Het wordt pas relevant als je vertelt dat de auto zestig rijdt in een drukke straat waar kinderen De nieuwe wet moet meer bescherming bieden aan geregistreerde personen, maar of dat lukt is de vraag. TEKENING: PERS UNIE spelen; te hard dus. Als je daarentegen vertelt dat de auto op de snelweg zestig rijdt, dan zegt men dat dat veel te lang zaam is. Hetzelfde geldt voor persoons gegevens. Door ze in een bepaalde con text te plaatsen kan het vervelende con sequenties hebben. Het gegeven bijvoor beeld dat ik een man ben, kan me last bezorgen bij een sollicitatie als de voor keur uitgaat naar een vrouw. Dat proces, het plaatsen van gegevens in een bepaal de context, onttrekt zich aan het zicht van de geregistreerde". Hoewel veel mensen vrezen dat hun ge gevens misbruikt worden,'verstrekken ze die vaak zelf. Een voorbeeld: de stich ting Consumenteninformatie heeft al een of twee miljoen huishoudens gevraagd een vragenlijst in te vullen. Vragen die veel inzicht geven in de positie van de mensen. „Wij raden mensen af die lijst in te vullen, want je raakt het overzicht kwijt, je weet niet meer waar die infor matie allemaal voor gebruikt wordt", zegt Ruud Ketelaar. Maar lang niet alle informatie wordt Iedere Nederlander is opgenomen in tal van bestanden met persoonsgegevens. Gevraagd en ongevraagd. FOTO'S: SP door de personen zelf verstrekt. De gege vens waarover het Bureau Krediet Re gistratie in Tiel beschikt, zijn bijvoor beeld door anderen aangeleverd. Kete laar: „Dat is een besloten club, waarbij zo'n 1200 instellingen aangesloten zijn; banken, postorderbedrijven, enzovoort. Bij dit bureau is alles opgenomen over de schulden en hypotheken die mensen hebben. Veel mensen weten niet van het bestaan van dit bureau". Toch zijn de gegevens van 2,3 miljoen mensen erin opgenomen. De stichting Waakzaamheid vindt dat dit registratie bureau nu alle ingeschrevenen op de hoogte moet stellen van het feit dat zij genoteerd staan. Het Bureau Krediet Re gistratie bestrijdt dat en huldigt het standpunt dat hij zó bekend is dat ieder een weet dat hun financiële gegevens hier opgeslagen zijn. Veel mensen vragen zich af wie welke bestanden kan raadplegen. Enkele wille keurige voorbeelden tonen aan dat soms meer mensen inzage hebben dan wense lijk is. Neem bijvoorbeeld een bestand met gegevens over mensen die ooit in de gevangenis hebben gezeten. Die bestan den zijn toegankelijk voor onder meer het personeel van de gevangenis, de rechterlijke macht (die met dit detentie verleden rekening houdt bij bepaling van een straf), mogelijk medewerkers van de reclassering en de advocaat van de verdachte. Bovendien is niet te controleren of tele fonisch of schriftelijk informatie uit de bestanden (illegaal) aan derden verstrekt wordt. Daar komt men hooguit achter als het in feite al te laat is: als de gege vens al ten onrechte aan onbevoegden verstrekt zijn. Politieregister Volgens de wet hebben mensen straks het recht gegevens in bestanden te con troleren. Er zijn echter uitzonderingen. Gezien de aard van de materie geldt bij voorbeeld voor het politieregister slechts een beperkt inzagerecht. „Dat is voor een deel terecht. Het is niet de bedoeling dat een bankovervaller kan bekijken hoeveel de politie weet over zijn werk wijze". Het blijft niettemin vervelend dat burgers de gegevens niet op hun juistheid kunnen toetsen. Voor enkele andere bestanden is nog nieLduidelijk of ze onder de nieuwe wet Een maatschappij zonder registraties is ondenkbaar. moeten vallen. Het bestand van de kin derbescherming bijvoorbeeld. Of het KNVB-bestand met voetbalvandalen. In principe valt dit onder de wet, maar Ke telaar vreest dat de KNVB zal trachten onder het inzagerecht uit te komen om dat de gegevens van belang zijn bij de opsporing van strafbare feiten. De nieuwe wet biedt verschillende mo gelijkheden om inzage te weigeren. Bij voorbeeld als de registratiehouder van oordeel is dat er 'gewichtige belangen' in het geding zijn. Deze passage in de wet is veel te ruim geformuleerd, oordeelt Ketelaar. Hij verwacht dan ook dat hier over nog wel enkele processen gevoerd zullen worden. Toch heeft hij er begrip voor dat soms problemen ontstaan bij de registratie houders. „Neem het AMC in Amster dam, die ziekenfabriek. Stel dat zij pa tiënten inzagerecht geven en bovendien een arts vrijmaken die uitleg verschaft. Als tien mensen per jaar gebruik maken van die mogelijkheid, is dat geen pro bleem. Maar komen er duizend, dan is dat nauwelijks te doen en bovendien kostbaar. Uiteindelijk zal de rechter in dit soort gevallen uit moeten maken of van 'gewichtig belang' gesproken kan worden". Nog vervelender is het als iemand niet weet of gegevens van hem of haar in een bestand zijn opgenomen en de registra tiehouder weigert het inzagerecht op grond van 'gewichtige belangen'. Dan is er slechts één mogelijkheid om toch in zage te krijgen, namelijk via een rechter. Stelt de rechter de registratiehouder in het gelijk, dan zal de betrokkene nooit weten of en zo ja welke gegevens in het betreffende bestand zijn opgenomen. Dan is er nog zoiets als 'gevoelige infor matie', hoewel die gevoeligheid niet al tijd onderkend wordt. „Neem bijvoor beeld bijzonder makkelijk te verkrijgen gegevens als naam, telefoonnummer, adres en postcode. Aan de hand van die gegevens kan een verzekeringsmaat schappij al besluiten een zwarte lijst op te stellen en sommige mensen bijvoor beeld niet te verzekeren tegen brand, omdat in hun wijk geregeld brand ge sticht wordt. Die dingen gebeuren echt". De stichting Waakzaamheid stelt zich ten doel te waken over de naleving van de Wet Persoonsregistratie. Dat lijkt on begonnen werk, maar de stichting staat er niet alleen voor. Door de overheid is de Registratiekamer in het leven geroe pen, die zal toezien op de juiste uitvoe ring van de wet. Ketelaar vreest echter dat deze niet op die taak berekend is. „De Registratiekamer zal beschikken over twintig medewerkers, maar voor zover ons bekend zijn pas vijf vacatures opgevuld. En dat terwijl na het weekend de eerste verzoeken tot advisering bin nen zullen komen. Geen eenvoudig werk. Wel verwachten we dat als de Re gistratiekamer in spraakmakende zaken een beslissing neemt, daarvan een pre ventieve werking zal uitgaan". PETER JANSEN Voor meer informatie is bij postkantoren en bibliotheken een földer te verkrijgen. Ook kan men terecht bij de stichting Waakzaamheid Persoonsregistratie, postbus 711, 1000 AS Amsterdam. Voor bemiddeling: Registratiekamer, Sir Winston Churchilllaan 362, postbus 3011, 2080 GA Rijswijk tel. 070 -190190 (na 1 december: 3190190). FISHGUARD - Op een zonnige middag in september vorig jaar voeren schipper Terry Jones, Sam Skinner Ronald Laugharne en Da vid Webster de haven van Fish guard uit om zeekreeften te van gen. Na veertien kilometer varen bereikten ze de visgrond. Terwijl de boot, de Inspire, zich door de lichte deining werkte en een flauwe bocht beschreef, wierp Skinner een blik over zijn schouder. „Plotseling zag ik een twee meter hoge golf recht op het achterdek afkomen. Hij sloeg over de re ling en overspoelde ons. We zonken snel. Ik greep de radio en zond een noodsignaal uit. Terry en David spron gen overboord". Terry Jones had bijna al zijn kleren uit getrokken omdat hij bang was dat die hem zouden hinderen bij het zwemmen. Skinner bevrijdde Laugharne van de zin kende boot, maar zag dat zijn maat ge troffen was door een hartaanval en niet meer leefde. Webster probeerde zich vast 'te klampen aan de boei van een kreeftenfuik, maar werd meegesleurd door de stroming. Skinner en Jones kon den zich drijvende houden met behulp van een oliedrum. Maar na tien uur raakte Jones door de kou bevangen, ver loor het bewustzijn en verdronk. Twee uur later werd Skinner gevonden. Hij was onderkoeld maar had het overleefd omdat hij zijn kleren had aangehouden. Skinner denkt dat de plotselinge vloed golf veroorzaakt is door een onderzeeër. „Er waren op dat moment geen vissers schepen in de buurt. De zee was verlaten en ik* ken geen stroming of andere ver schijnselen waardoor zo'n gigantische golf uit het niets kan ontstaan. Daarom denk ik dat het een onderzeeër was die ons fataal werd". Vandaar dat Skinner een gerechtelijke procedure is begonnen tegen het Britse ministerie van defensie. Zijn advocaat probeert documenten te pakken te krij gen waarop exact is aangegeven waar zich duikboten bevonden op het mo ment dat de Inspire zonk. Onderzeeërs, afkomstig van Britse en Amerikaanse bases voor atoomonder zeeërs aan de Firth of Clyde, zouden de oorzaak zijn van nog veel meer ongeluk ken op de Ierse Zee (naar schatting zon ken zestien schepen en verloren tussen de vijftig en honderd vissers het leven). Weliswaar is niet elke aanvaring zo ern stig dat er doden vallen, maar het is al lang geen uitzondering meer dat een vis sersboot vele mijlen over het waterop pervlak wordt gesleurd door een on zichtbare kracht die in de netten ver strikt is geraakt. Veelal proberen de vis sers zich van zo'n vangst te ontdoen door de staalkabels van de netten te kap pen. Een karwei dat echter ook niet van gevaar is ontbloot. In 1982 werd voor het eerst duidelijk dat vissen in de Ierse Zee vanwege de duikboten een riskante onderneming kan zijn. In dat jaar ging de vissersbpot Sharelga naar de kelder. De bemanning viste met sleepnetten in een uiterst kal me zee toen de Sharelga plotseling met een enorme vaart achteruit werd getrok ken. Vijftien kilometer lang werd het schip meegesleurd, totdat de sleper opeens van richting veranderde. Door die manoeuvre kapseisde de Sharelga en zonk. De bemanning werd gered door vissers van andere boten die het bizarre schouwspel met verbijstering gevolgd hadden. Het ministéne van defensie heeft na vijf jaar touwtrekken een scha devergoeding uitgekeerd omdat er over tuigende bewijzen op tafel gelegd kon den worden en er veel ooggetuigen wa ren. Een parlementslid, George Foulkes, wiens kiesdistrict voor een deel aan de Firth of Clyde ligt, heeft inmiddels vra gen gesteld in het Lagerhuis. Volgens hem heeft het ministerie de laatste jaren weliswaar miljoenen aan schadevergoe dingen uitgekeerd, maar moet deson danks getwijfeld worden aan de goede trouw van dit departement. Want het is, aldus Foulkes, onmogelijk gebleken het ministerie tot een bekentenis te dwingen in gevallen dat de bemanning van een vissersboot een aanvaring niet overleef de en er dus geen getuigen meer waren. Het ministerie daarentegen ontkent dat er ooit één visser het leven heeft verlo ren door toedoen yan Britse duikboten. Waarbij wordt aangetekend dat „we na tuurlijk niet kunnen instaan voor onze NAVO-bondgenoten, laat staan vopr de Sovjetunie, die immers ook met duikbo ten voor de Britse kust patrouilleert". Onbegrijpelijk Foulkes vindt het trouwens onbegrijpe lijk dat die ongelukken gebeuren. De duikboten zijn uitgerust met de meest geavanceerde technische apparatuur. Een doelwit op duizenden kilometers af stand kan tot op de millimeter nauwkeu rig worden geraakt. Maar de instrumen ten schijnen niet in staat te zijn een vis sersboot waar te nemen die zich op hon derd meter afstand bevindt. Generaties vissersvrouwen hebben ge leerd te leven met de gevaren die hun mannen op zee lopen: storm, hoge zeeën, verraderlijke stromingen. En daar zijn dan nu de duikboten bij gekomen. Elaine Campbell uit Dumfries zwaaide haar man Keith uit toen hij het zeegat uitvoer op een avond in februari 1985. Ze heeft hem nooit meer teruggezien. Keith Campbell stierf in de golven sa men met zijn vier bemanningsleden van de Mhari-L. Elaine twijfelt er niet aan dat een onderzeeër de Mhari-L fataal werd. Ze heeft, zonder succes, gepro beerd een officieel onderzoek van de grond te krijgen. Ze weigert te geloven dat het toeval was dat een dag na het vergaan van het schip een beschadigde duikboot terugkeerde naar de basis in Faslane. Amerikanen In februari 1987 werd even ten westen van het eiland Man de trawlvisser Sum mer Morn over vijftien kilometer mee gesleurd. Een Amerikaanse duikboot wordt ervan verdacht de boot gedurende drie uur op sleeptouw te hebben geno men. De Summer Morn slaagde erin zich te bevrijden en viste even later een communicatiebaken op met Amerikaan se merktekens. Er was ook geen vergissing mogelijk om trent de Amerikaanse kernonderzeeër die opdook voor de kust van Donegal vorige maand. De vlak in de buurt va rende vissersboot Rathcormac maakte daardoor plotseling water. Schipper Hugh McBride zond ogenblikkelijk noodsignalen uit over de radio. De duik boot bleef daarop doodstil naast de Rathcormac drijven tot een helikopter en een reddingsboot arriveerden. Het Amerikaanse gevaarte verdween toen pijlsnel uit het zicht. Alle verzoeken tot identificatie werden door de gezagvoer der in de wind geslagen. Er bestaat een sterk vermoeden dat een andere Amerikaanse duikboot de be manning van de trawler Laurel vorige maand de schrik van hun leven bezorg de. Volgens schipper Geoff waren ze bij rustig weer aan het vissen. Opeens werd het dertien meter lange vaartuig achter uit getrokken. De eerste klap werd door de twee sleepkabels opgevangen, maar vervolgens werd het schip twintig minu ten lang meegesleurd waardoor het over al onheilspellend begon te kraken. „Ik moest de kabels kappen, en weg was een kapitaal aan vistuig", aldus een verbit terde Comber. Even later kwam een ki lometer verderop een Amerikaanse kern onderzeeër boven water, op zoek naar een boot die ze te pakken hadden geno men. RONALD FAUX

Leidse Courant | 1989 | | pagina 36