„Geloof Nederlandse jongeren is veel individualisliseher Rust In het labyrint van het moderne leven kerk wereld Werkloosheid en Europa GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócSouomit ZATERDAG 1 JULI 1989 PAGINA j door Marinus van der Berg ..Verdriet en rust waren als broer en zus". Deze gedachte kwam bij me op in de voorbije week, waarin ik betrokken was bij iemands sterven. Als het goed is kunnen broer en zus veel aan elkaar heb ben. Verdriet vraagt om rust. Elkaar rustig de tijd gunnen. In die rust kun je het verdriet voelen. Verdriet moet gevoeld worden. De rust is als een schaal die het verdriet draagt, beschermt en zorgt dat het niet verloren gaat. Verdriet is kostbaar. Ze is de achterkant van de liefde. Rust kan als een weldaad zijn als je het verdriet op de bodem van jezelf voelt, als het soms met hevige pijn scheuten door je heentrekt. Verdriet reist. Soms is ze er en soms lijkt ze er niet te zijn. Ze rust, ze laat jou met rust. Verdriet en rust als broer en zus. Als het goed is helpen ze elkaar verder. Ze laten elkaar niet in de kou staan. Ze ne men de tijd voor elkaar. We leven in een tijd die rust onderwaardeert. We leven meer in een tijd van ,,we moeten verder"; ,,je kunt niet stil blijven staan". Rust is ver dacht gemaakt, een onderge schoven kind, een stiefzus ge worden. Rust roest, wordt ge zegd. Maar dit is een groot misverstand. U kunt het zelf proefondervindelijk ervaren. Als u nu eens rustig gaat zit ten, niet laat afleiden, niet laat storen en u luistert naar u zelf... hoort u? ...wat een le ven. In de rust komt een mens bij zichzelf. En hier gebeurt het spannende: durf ik bij me zelf te komen? Of sla ik op de vlucht? De Vlaamse filosoof Libert Vanderkerken, vraagt in een van zijn bijdragen in het boek: .Wonen aan de Zuidkant" om begrip voor de avond. In de avond komt de mens thuis. Je laat de drukte van de dag achter je. Je sluit de deur. Je komt thuis, bij jezelf en bij hen die je lief zijn. Of alleen, hoe pijnlijk kan dat zijn. Nog pijn lijker is het soms als je bij hen met wie je het huis deelt niet meer thuis komt. Als je er geen rust vindt. Maar als het goed is, als het je deugd doet, dan kom je tot rust. Ik geniet het meest van die dagen waarop ik vroeg in de avond terugkeer. Dat biedt me gelegenheid om de dag te overwegen, om er over te ver tellen, om de dag tot rust te brengen in mezelf. In de rust van de avond hoor ik de dag beter. De pijn van de dag, maar ook het goede dat de dag bracht. De ontmoetingen die me raakten. Het is een goede gewoonte, die meer geëerbiedigd zou moeten worden, om avond vergaderingen tijdig te beëin digen. Velen zijn er dankbaar voor. Ze zeggen: ,,dan heb ik nog iets aan de avond". De avond, het thuis-zijn, de rust hebben hun eigen waarde het mensenleven. De avond, de rust helpen ons om het le ven te doorleven, om de pijn te doorleven en de vreugde te vieren. Natuurlijk besef ik ook dat avonden lang kunnen zijn, leeg, saai, nauwelijks uit te houden. In de avond voelen we sterker dat het een mens vaak niet goed doet alleen te zijn. De avond kan de mens ook onrustig maken, neer slachtig, angstig en opge jaagd. De avond brengt dan meer verdriet dan rust. Wan neer we weten van een mens voor wie de avond eenzaam heid brengt, kan een bezoek, soms een hartelijke uitnodi ging, die het plichtmatige overstijgt goed doen. De rust van de avond kan ook de tijd zijn voor het goede ge sprek, het intieme gesprek waarin je je hart voor elkaar kunt openen zonder angstig te hoeven zijn. Het gesprek waarin er tedere ruimte groeit om te luisteren naar het hart dat onrustig is. Een goed ge sprek vraagt ook steeds om rust. Geen weg zonder rust punten. Geen gesprek zonder adempauzes. Geen geschre ven woord zonder tussenruim te. Het inelkaargedrukte is on leesbaar. Leven zonder rust verstikt. Verdriet vraagt om rust, opdat het diepere leven in onszelf niet stikt. ,,We leven in een tijd van samenzwering tegen het gevoel: de aanbid ding van maat en getal", zegt P.C. Kuiper in „De mens en zijn verhaal" (Athenaeum, Am sterdam, 1989, 3e druk). In de rust kan de mens zich open baren. Een merkwaardig woord: „baren": geboren wor den met pijn en moeite, op nieuw worden. Leven. We hebben rust nodig om te le ven. Balke geen hoogleraar Groningen wegens Zuidaf rikaanse conncties GRONINGEN De theologi sche faculteit van de Rijks universiteit Groningen is te gen een hoogleraarschap van de Hervormde predikant dr. W. Balke te 's-Graveland we gens diens „herhaalde activi teiten aan een zeer bepaalde kant in en met betrekking tot Zuid-Afrika". Deze zijn „niet verenigbaar met het beleid van de universiteit inzake culturele en wetenschappelij ke contacten". Dit heeft de fa culteitsraad vrijdag unaniem besloten. Faculteitsbestuur noch faculteitsraad heeft met Balke zelf gesproken. Balke (56) was niet voor commen taar bereikbaar. De synode der Nederlandse Hervormde Kerk besloot veertien dagen geleden Balke voor te dragen voor een nog in te stellen bij zondere leerstoel voor de ge schiedenis van de Reformatie en de Contra-Reformatie. De faculteit is via de werkgroep Kairos (christenen tegen apartheid) op Balke's Zuid- Afrika-activiteiten gewezen door enkele gemeenteleden uit 's-Graveland die weigeren met naam en toenaam ge noemd te worden. Ook heb ben zij Balke zelf niet van hun activiteiten op de hoogte gesteld. De enorme wereld die ik in mijn hoofd heb. Maar hoe mij bevrijden en haar bevrijden zonder in stukken te worden gescheurd? Franz Kafka LCGJ-CONFRONTATIE MET NAZATEN GEEMIGREERDE GEREFORMEERDEN: YSSELSTEYN „Het verschil in geloofsbele ving tussen Nederlandse en buitenlandse jongeren is frappant. Onze jeugd is veel individualistischer bezig." Woorden van Tielenaar Cees Anker, coördinator van het zogenaamde „Derde Generatie Pro ject", dat ter gelegenheid van honderd jaar gerefor meerd jeugdwerk in Ne derland wordt gehouden. Het project bestaat uit een uit wisselingsprogramma dat on der andere een internationale jongerenconferentie omvat. Deze conferentie werd deze week in het Limburgse Yssel- steyn gehouden. Jonge men sen uit onder andere Neder land, de Verenigde Staten, Canada, Brazilië en Australië kwamen daar bijeen. Het Derde Generatie Project vormt de afsluiting van het jubileumseizoen '88-'89 voor het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk (LCGJ). „In de afgelopen eeuw zijn veel gereformeer den geëmigreerd naar landen als de Verenigde Staten en Canada, maar ook naar Brazi lië, Nieuw-Zeeland, Australië en Argentinië. Zij hebben hun kerk en hun jeugdverenigin gen meegenomen en daarom vonden wij het leuk om hen bij de viering van ons eeuw feest te betrekken." Verschil Volgens Anker is er duidelijk verschil tussen de derde gene ratie Nederlanders uit de zes landen overzee: „De Neder landse Amerikanen hebben zich het meest aangepast; die spreken zelfs geen woord Ne derlands meer. Nederlanders die naar Brazilië en Argenti nië zijn geëmigreerd leven daarentegen in kolonies, waar ze de eigen taal en cultuur nog hebben weten te behou- Onrust in Seoel Het blijft onrustig in Seoul, de hoofdstad van Zuidkorea. Opnieuw raakten studenten slaags met eenheden van de politie en opnieuw was de inzet de herenigng met Noordkorea. Eerder deze week protesteerde een groep van onge veer vijfhonderd christen-studenten tegen de in hechtenisneming van een Zuidkoreaanse predikant die met Noordkoreaanse leiders had gesproken over dse mogelijkheden voor here niging. Op de foto: Radicale studenten raakten slaags met oproerpolitie nadat het hen was gewei gerd naar Noordkorea te gaan om een jeugd- festival bij te wonen. FOTO: AP den. Je hoort aan het dialect van hun kinderen en klein kinderen nog waar de familie vandaan is gekomen. Dat zijn twee extremen; de Canadezen en de Australiërs zitten daar wat tussenin." Na een periode van acclimati seren bij gastgezinnen in ver schillende plaatsen in Neder land, waren de 43 buitenland se jongeren samen met hun Nederlandse leeftijdsgenoten voor een tiendaagse conferen tie in Ysselsteyn. „Als thema hebben we gekozen voor de kreet „Facing life", oftewel „Geloof in het leven". Dat is eigenlijk een variatie op het Conciliair Proces. Voor veel jongeren zijn de thema's daar van gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping - behoorlijk vaag. Ze kunnen er gewoon niets mee. „Geloof in het leven" blijkt hen meer aan te spreken, het gaat toch om de centrale vraag wat het geloof in Jezus Christus voor ieder persoonlijk in het dage lijks leven betekent." „De mensen die hier komen zijn tussen de 17 en 23 jaar, vandaar dat we het program ma niet alleen maar op the mabesprekingen hebben ge richt. Er zitten veel creatieve elementen in de conferentie De onderwerpen gerechtig heid, vrede en milieu kunnen dan worden uitgebeeld in een toneelspel of we sturen de deelnemers er als journalisten op uit om een column over het milieu te schrijven Bo- •endien willen we simpelweg v- GwJerlinge band verstevi- G'. jr allerlei ontspannen de bezigheden als volleybal len, fietsen en kanoen De jool en de leut komen dus ruim aan bod." Milieu Er is duidelijk onderscheid tussen de jongeren van de verschillende nationaliteiten volgens Anker. Een vraagstuk als milieu leeft meer bij de Nederlanders en de Canade zen, dan bij de de Australiërs en de Amerikanen. Anker: „Niet alleen de belangstelling voor bepaalde thema's ver schilt, maar wat mij vooral opvalt, is het verschil in ge loofsbeleving. Nederlanders zijn heel individualistisch be zig, terwijl de buitenlanders meer op de eigen gemeen schap zijn gericht." Cees Anker zoekt de verkla ring voor dat opvallende ge geven in onze sterk gesecula riseerde maatschappij: „Wij leven hier als individuen in een niet-christelijke omge ving, terwijl men elders met name in Amerika, Cana da en Australië een eigen sociaal netwerk heeft als ge loofsgemeenschap." Dat heeft volgens Anker twee consequenties: „Nederlandse jongeren moeten veel meer zélf beslissingen nemen, ter wijl dat in die andere landen voor een groot deel samen met de hele gemeenschap ge daan wordt. Daarnaast zijn 'de Nederlanders geneigd bij het denken over vraagstukken als vrede, gerechtigheid en mi lieu de hele maatschappij te betrekken. Voor een Ameri kaanse christen-jongere is dat in de eerste plaats een zaak van de eigen groep." „Het is leuk als je de reacties van de deelnemers ziet. Aan de ene kant voel je een soort jaloezie van de buitenlandse jongeren op de vrijheid om individuele beslissingen te ne men. Maar aan de andere kant leeft er aan beide zijden een zekere nieuwsgierigheid: hoe breng je dat geloof in praktijk in jouw situatie?" Betuwnaar Cees Anker is en thousiast over het project: „Het belang hiervan is het le ren begrijpen van leeftijdge noten in andere culturen, el kaar enthousiast maken en het wegnemen van vooroor delen over en weer. Bij ons leeft bijvoorbeeld_het idee dat Canadezen en Amerikanen zo conservatief zijn als de pest, nou door die hele uitwisseling kun je dat relativeren." De nu gehouden conferentie zal dan ook zeker een vervolg krijgen in de andere deelne mende landen. ERNA CORNELISSEN Franz Kafka Het Procea. Vertaald door Thomae Graftdijk. Met teke ningen van Jan Vlasveld. Uitgave Amber. Prijs 34,50. Het aantal interpretaties dat de romans en verhalen van Franz Kafka in de afgelopen zestig jaar heeft opgeleverd, lijkt onuitputtelijk. Zes jaar geleden toen de honderdste geboortedag van Kafka werd herdacht, heeft Niels Bokhove in Reiziger in seheerappara- ten een overzicht gegeven van de ontvangst die Kafka's werk in Nederland is bereid. Een belangrijk onderdeel vor men de theologische, christe lijk geïnspireerde commenta ren en de titel van Bokhoves boek verwijst naar een uit voerig opstel, een van de eer ste in zijn soort, van de her vormde theoloog K. Miskotte. In de verzekeringsjurist Kaf ka zag hij per abuis een reizi ger in scheerapparaten. De re ligieuze commentaren zijn niet de minst voor de hand liggende. Het is immers Kaf ka's vriend Max Brod die in zijn biografie wijst op de gods dienstige, in feite joodse, ont wikkelingsgang van Kafka, en meende dat een tragisch fi guur als Job van centrale be tekenis was voor Kafka en zijn romanfiguren". Maar Bok hove signaleert ook histo- risch-biografische, filosofi sche, psychologische en com mentaren waarin de tekst sec wordt bestudeerd. De ene uitleg maakt de ande re niet bij voorbaat ongeldig. De resoneerruimte is net als bij de romans van Dostojevski ongekend groot, juist omdat het om zo'n centrale proble matiek gaat, maar het gelijk of het failliet van een levens overtuiging valt er niet mee te bewijzen. Een bijkomstige moeilijkheid is dat het meeste werk van Kafka onaf is. Tegen de uit drukkelijke wil van de schrij ver publiceerde Brod na Kaf ka's dood in 1924 postuum zijn romans. „Men moet zwijgen wanneer men niet helpen kan. Niemand mag door zijn hopeloosheid de toestand van de patiënt verergeren. Daar om moet al mijn gekrabbel vernietigd worden. Ik ben geen licht, ik ben slechts in mijn eigen doornstruiken ver strikt geraakt. Ik ben een doodlopende weg", zei Kafka tegen een andere bewonde raar van hem, Gustav Ja- nouch, die zijn gesprekken met Kafka publiceerde nadat Brods biografie, dertien jaar na Kafka's dood, was versche nen. Voor zijn romans had Kafka de juiste vorm niet we ten te vinden maar dat kwam weer omdat hij, althans vol gens Brod, ongelukkig was over de uitzichtloosheid van zijn romanfiguren. Maar ook zijn eigen lot weerspiegelt zich daarin. Hij voelde zich door tralies van zijn mede mensen gescheiden zoals hij tegen Janouch zei. Hoe groot de interpretatie ruimte ook moge zijn, dat er begrenzingen zijn is zonnek laar. Kafka, betekent ook Praag, (Midden-)Europa rond de eerste wereldoorlog, waar in eeuwenlange zingevings tradities lijken te zijn uitge werkt. Een nieuwe wereld komt op, industrialisering, au tomatisering, bureaucratise ring doen hun intrede in al hun verwarrende aspecten en roepen extreme politieke te genstellingen op, en^die oude en die nieuwe wereld lijken in Kafka's werk over elkaar heen te schuiven, mensen die zich daartussen bevinden ver malend. Niets heeft het lezen en voor al het interpreteren van het werk van Kafka na de oorlog zozeer bevorderd als toen bleek dat deze bureaucrati sche fictie werkelijkheid leek te zijn geworden in de Oost- europese dictaturen. Het kreeg daardoor een profeti sche kracht. Waar er zoveel interpretaties zijn, kan het ook niet anders of ook de vertalingen zijn daarvan een afspiegeling, op de eerste plaats die van Der ProzeJi, dat al drie keer Franz Kafka. eerder is vertaald. Nu is er dan een nieuwe vertaling ver schenen van Thomas Graft dijk waarin er naar gestreefd lijkt te zijn de tekst zo neu traal mogelijk weer te geven. Ook zijn alle varianten en los se eindjes - Kafka had het im mers niet voor publicatie be stemd - in een apart aanhang sel weergegeven. Het lijkt op een poging de Kafka-inter- pretatie met een schone lei te beginnen, en daarvoor een tekst te creëren die als een soort canon kan fungeren. (Een misser daarin js overi gens het gebruik van de woorden predikant en kansel in het negende hoofdstuk als een overduidelijk katholieke domkerk beschreven wordt») FOTO: SP Nu is het zeker niet ondenk baar dat daar behoefte aan is, ook om de volgende reden. De naoorlogse Europese con text die zo'n extreme echo vormde voor Kafka's werk, is die niet sterk veranderd? Heeft de bureaucratische heil staat zijn langste tijd niet ge had en lijken de werelden die in Kafka's tijd nog zo sterk met elkaar botsten, niet bezig tot een nieuw evenwicht te versmelten? Er zijn in ieder geval nieuwe interpretaties mogelijk. Recht In Het Proces vertelt een geestelijke aan Josef K., in het voorlaatste hoofdstuk, kort voordat hij op raadsel achtige wijze geëxecuteerd wordt, een parabel over een man die zijn leven lang toegang zoekt tot het recht. Het lijkt op een verintensive ring van het thema van het boek waarin dezelfde Josef K. vergeefs zoekt naar toegang tot het recht. Het gebouw van het recht wordt bewaakt door een waker en wie die waker passeert komt weer voor een ander waker te staan enzo voort. Toch is die waker daar voor de wachtende. Juist hij is de aangewezene om de wach tende te redden, maar deze krijgt dat pas te horen als hij stervende is en dus het ge bouw van het recht niet meer kan binnengaan. Dan volgt er een ijzingwekkende discussie tussen de geestelijke en Josef K. over de parabel, waarin een eindeloos lijkend aantal mogelijkheden voor het gelijk van de representant van het recht, de waker, en die van de vrager van het recht, de - wachtende, worden uitgewis seld. Ijzingwekkend, want wat zo helder leek, het recht en de dragers ervan worden in hun rechtmatigheid ont kend. Niet alleen de bron en de dragers van het recht, ook de aard van dat recht zelf worden in twijfel getrokken. Het beeld van de bureaucrati sche, anonieme staat, waarop in Kafka's romans op vooruit wordt gelopen, heeft mis schien aan herkenbaarheid ingeboet, maar wat het juiste richtsnoer is om te handelen en aan wiens gezag dat ont leend wordt, is, zelfs wanneer daar bij de spraakmakende elites een pragmatische eens gezindheid over lijkt te be staan, in een wereld waarin zoveel ideologieën en leerstel sels, al dan niet religieus, met elkaar botsen, een explosieve aangelegenheid waarvan de uitkomst net als in Kafka's boek ongewis is. Hoe zeer de wereld sinds Kafka zijn ro mans schreef ook veranderd is, in dit opzicht blijft zij drei gend en onontwarbaar of an ders gezegd: kafkaiaans. PAUL VAN VELTHOVEN In een rapport over de eenwording van Europa hebben eed nomische deskundigen van de Sociaal Economische Raad orj langs geconcludeerd dat het in ons land steeds moeilijke wordt voldoende (overheids)geld in kas te krijgen om q enorme last aan sociale voorzieningen te kunnen opbrengei} Vergrijzing van de bevolking, toenemende Europese concui rentie en de noodzaak meer geld te besteden aan het miliel kunnen het wankel evenwicht verstoren tussen opbrengsta (aan belastingen en premies) en uitgaven. De SER-deskundj gen orlder leiding van prof. dr. D.B.J. Schouten, zijn daai over niet optimistisch. NEDERLAND vergrijst vrij snel, hetgeen betekent dat eel dalend aantal actieven de zorg krijgt voor een grotere groei niet werkende landgenoten. Dat zal dan vooral gaan om hei die de pensioengerechtigde leeftijd nog niet hebben bereik) Gelukkig verkeren wij in ons land in de omstandigheid da de pensioenvoorzieningen voor veel ouderen van dien aarj zijn dat hun inkomsten veilig zijn gesteld. VAN hen is geen extra beroep op de overheidsmiddelen nc dig, althans niet in de directe sfeer. Wel levert de vergrijzin indirect hogere kosten op, bijvoorbeeld wegens de relatief ir tensievere medische zorg. De kans is groot dat bij deze vei} grijzing en het gecompliceerder worden van het produktie proces steeds meer werknemers vroegtijdig in de wao belaij den. Wie de in het rapport gesignaleerde problematiek anal] seert komt al gauw tot de conclusie dat de belasting- en prfi miedruk voor de werkenden omhoog zal moeten. Maar di zou alleen maar nieuwe problemen opleveren. In onze wel vaartsstaat zijn belastingen en premies al zo hoog opg^ schroefd dat we bijna de wereldranglijst op dit gebied aan voeren. Verdere verhoging betekent dat Nederland ziel vooral na 1992 uit de markt prijst als het om de loonkosta gaat en dat betekent een vlucht van het bedrijfsleven na3 andere landen. Instroom van elders kan dan helemaal woij den vergeten. De arbeidsdeelname in ons land is gering vergeleken md die in andere landen van de EG, zo constateren de economi sche deskundigen. We kampen nog steeds met een torenhog werkloosheid, die schril afsteekt tegen de grote vraag naa arbeidskrachten. Er zijn te weinig adequaat opgeleide krach ten voorhanden, hetgeen ook betekent dat de kwaliteit vai het werk afneemt en het bedrijfsleven steeds meer zijn hei zoekt in automatisering. De zorg voor het milieu staat hoog in het Nederlands vaandel geschreven, ook al gaan de recentelijk in het Natio naai Milieu Beleidsplan aangekondigde maatregelen velei nog lang niet ver genoeg. Maar serieuze aanpak van de mi lieuproblematiek vergt ook veel geld van een overheid di dat elders moet 'wegsnijden': bij bedrijfsleven en/of werkne HET lijkt allemaal op een vicieuze cirkel, die slechts kaï worden doorbroken door meer werklozen aan de slag te krij gen. Dat betekent een betere opleiding, toegesneden op d' verlangens van degenen die voor banen kunnen zorgen Daarmee wordt dan tevens voorkomen dat afgestudeerdei hun heil elders in Europa gaan zoeken, nadat zij eerst op kos ten van de Nederlandse belastingbetaler een dure studie heb ben gevolgd. In dat verband is het ook niet onredelijk da een groter deel van de studiekosten door de overheid word teruggevorderd. De interne EG-markt met zijn voordelen van het ver dwijnen van vervelende en tijdrovende formaliteiten be tekent voor het bedrijfsleven een grote concurrentie en du een uitdaging. De Nederlandse regering zal met draaglijk belasting- en premietarieven moeten voorkomen dat on land zich uit de markt prijst. Veel aandacht zal in de komen de jaren dus nodig blijven voor het probleem van de werk loosheid. Want alleen door meer mensen aan de slag te krij gen kan het draagvlak worden vergroot en komt er een be ter evenwicht tussen de betalende en ontvangende partijen Veel bewolking DE BILT (KNMI) Er is vandaag tamelijk veel bewol king en vooral in het noorden van het land valt er regen. Het zuiden is waarschijnlijk wat beter af, misschien dat daar de zon af en toe flauwtjes schijnt. Dit weerbeeld wordt veroor zaakt door een depressie die vanmiddag via de Noordzee naar het oosten koerst. De middagtemperatuur loopt uiteen van zo'n 17 graden in het noorden tot plaatselijk 20 graden in het zuiden. Op de passage van het koufront in de middag kunnen er zich in het oosten en zuidoosten enkele buien ontwikkelen, mogelijk met onweer. De zwakke tot matige wind komt aanvanke lijk uit een zuidelijke richting, in de avond draait de wind naar een noordelijke richting. Frankrijk: In het zuiden periode met zon, elders toenemende bewa king gevolgd door af en toe regel Middagtemperatuur van 18 graden i het noorden tot tot rond 30 in hi Spanje en Portugal: Zonnig, maar i de middag en avond plaatselijk kal op een regen of onweersbui Midda| temperatuur langs de Atlantiscl] kust van 22 tot 28 graden, langs C Middellandse Zee rond 30 graden e in het binnenland plaatselijk tot nal 40 graden. Zwitserland en Oostenrijk Toeni mende bewolking en vooral morg< af en toe regen. Middagtemperatu^ rond 26 graden, zondag enkele gn den lager Italië In het noorden regen of oj weersbuien, maar ook zonnige peril den In het zuiden zonnig Middaj temperatuur rond 28 graden Joegoslavië: Zonnige perioden en de middag en avond regen of o| weersbuien. Middagtemperatuur vi 27 graden aan de kust tot 30 landi| Griekenland: Zonnig maar in middag en avond regen of onweer buien Middagtemperatuur rond graden aan de kust en op de eilandJ tot 31 graden in het binnenland. WEERRAPPORT Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig tot en met morgen: Noorwegen. Aan de westkust eerst nog wat regen, vanaf morgen opkla ringen Middagtemperatuur langs de kust ongeveer 17 graden in het bin nenland enkele graden hoger Zweden Perioden met zon. Middag temperatuur langs de kust rond 18 graden, in het binnenland tot 22 gra- Denemarken: Vooral in het zuiden af en toe regen, morgen in de loop van de dag opklaringen. Middagtempera tuur geleidelijk oplopend naar 20 graden. Britse Eilanden Veel bewolking en af en toe regen. Morgen wolkenvel den en droog. Middagtemperatuur van 17 graden in Schotland tot 21 in zuidoost Engeland. Belgie en Luxemburg: Veel bewol king en perioden met regen. Middag temperatuur rond 18 graden. Bondsrepubliek Duitsland: Vanuit het westen toenemende bewolking en vooral in het zuiden af en toe re gen, mogelijk met onweer. Middag temperatuur van 21 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Max Min Ragi Rotterdam Twente Vllssingen Zuid-Limburg

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2