Greg Lemonds geest is verder dan zijn lichaam TOUR DE FRANCE Tour de France op radio en tv Steve Bauer voelt zich niet te oud Andrew Hampsten houdt niet van Bourgondiërs ZATERDAG 1 JULI 1989 PAGINA 26 HILVERSUM Radio en tv besteden weer uitge breid aandacht aan het grootste wielerevenement van het jaar. Radio Tour de France is vanaf vandaag drie we ken lang in de lucht. Het programma begint elke dag om twee uur op Radio 1 en duurt tot vijf en soms zes uur, al naar gelang de lengte van de etappe. Leo Driessen, Jorrit Jorritsma en Arno Vermeulen zorgen voor het verslag, in de studio in Hilversum zitten Felix Meurders, Koos Poste- ma en Klaas Samplonius. Studio Sport brengt elke dag een Tourjournaal tussen 19.00 en 20.00 uur, eveneens op Neder- land-3. Morgen, 2 juli, aanvang 11.30 uur is er een extra reportage van de etappe Luxemburg- Luxemburg. Op 18 en 19 juli, telkens 13.30 uur, zijn er extra rechtstreekse televisie-uitzendingen van beklimmingen van grote Alpen. Voor Studio Sport zijn in Frankrijk: Martijn Lin- denberg (chef d'equipe), Mart Smeets (commen taar) en Jean Nelissen (commentaar). Het tv-uitzendschema ziet er - inclusief andere evenementen - als volgt uit: Vandaag: 16.30-17.45 Tour; 19.24^19.50 samen vatting Tour. 'Morgen: 11.30-12.45 Tour; 16.30-18.20 Tour; 19.00-20.00 samenvatting Tour in Studio Sport. Maandag 3 juli: 14.00-18.20 Tour en Wimbledon; 19.00-19.52 samenvatting Tour en Wimbledon. Dinsdag 4 juli: 15.00-18.20 Tour en Wimbledon; 19.00-19.52 samenvatting Tour en Wimbledon. Woensdag 5 juli: Rustdag. Donderdag 6 juli: 15.00-18.20 Tour en Wimble don; 19.00-19.52 samenvatting Tour en Wimble don. Vrijdag 7 juli: 14.00-18.20 Tour en Wimbledon; 19.00-19.50 samenvatting Tour en Wimbledon. Zaterdag 8 juli: 15.00-18.20 Tour, Wimbledon (fi nale dames); 19.00-19.52 samenvatting Tour en Wimbledon. Zondag 9 juli: 14.20-17.45 Tour, Wimbledon (fi nale heren); 19.00-20.00 samenvatting Tour en Wimbledon in Studio Sport. Maandag 10 juli: 15.00-16.45 Tour; 19.18-19.50 samenvatting Tour. (Vanaf vandaag is er in de avonduitzending iedere dag een eigen Tourjour naal). Dinsdag 11 juli: 12.55-14.15 Tour; 15.00-16.45 Tour; 19.15-19.55 samenvatting Tour. Woensdag 12 juli: 15.00-16.45 Tour; 19.18-19.52 samenvatting Tour. Donderdag 13 juli: 15.30-17.15 Tour; 19.16- 19,55 samenvatting Tour. Vrijdag 14 juli: 15.00-16.45 Tour; 19.17-19.55 sa menvatting Tour. Zaterdag 15 juli: 15.30-17.15 Tour; 19.17-19.50 samenvatting Tour. Zondag 16 juli: 15.25-17.45 Tour; 19.00-20.00 samenvatting Tour in Studio Sport. Maandag 17 juli: 19.18-1942 Rustdag in de Tour, de NOS-equipe verzorgt een eigen bijdrage. Dinsdag 18 juli: 13.30-14.15 Tour; 15.00-16.45 Tour; 19.18-19.55 samenvatting Tour. Woensdag 19 juli: 13.30-17.00 Tour (vandaag de beklimming van de Alpe d'Huez, in de studio in Hilversum zullen een aantal speciale gasten wor den uitgenodigd; 19.18-19.55 samenvatting Tour. Donderdag 20 juli: 15.00-16.45 Tour; 19.19- 19.55 samenvatting Tour. Vrijdag 21 juli: 15.00-16.55 Tour; 19.19-19.55 sa menvatting Tour. Zaterdag 22 juli: 14.00-15.45 Tour; 19.15-19.50 samenvatting Tour. Zondag 23 juli: 15.00-17.45 Tour (haventoer- nooi); 19.00-20.00 samenvatting Tour in Studio Sport. LUXEMBURG In zijn omgang met de pers is Greg Lemond een en al vriendelijkheid. Hij wordt niet gauw boos en gaat geen onder werp uit de weg, hoe controver- sioneel ook. Sterker nog, de Ame rikaan betracht in principe de grootst mogelijke openheid. Op één item reageert hij echter als door een wesp gestoken. Als de Tourwinaar van 1986 een reactie wordt gevraagd op de veronderstelling dat hij een geld wolf is, geeft hij blijk van irritatie. Het zit hem allerminst lekker dat hij in Europa wordt afgeschilderd als iemand die met dollartekens in zijn ogen rondfietst. Hij geeft toe niet vies te zijn van geld, maar niet door grote sommen te worden ge dreven. Lemond is bovenal een sport man. ,,lk snap echt niet waaraan ik die naam heb te danken", opent Lemond de te genaanval. ,,lk heb de zorg voor vrouw en kinderen. Die verantwoordelijkheid neem ik zwaar. En als er geld is en een sponsor is bereid het gevraagde te be talen, don't blame me". Natuurlijk, Lemond ontkent niet dat hij lucratieve contracten heeft afgesloten. Maar willen de verslaggevers dan ook nota nemen van het feit dat hij heeft meegewerkt aan zijn contractontbin ding met PDM, terwijl hij nog een jaar tegoed had? En dat hij voor een aan merkelijk lager salaris is overgestapt naar ADR? Dan kan er van geldzucht toch geen sprake zijn? Nee, Lemond is naar ADR gegaan om in alle rust aan zijn terugkeer te kunnen werken. „Bij PDM werden prestaties geëist en die kon ik vorig jaar na het jachtonge- luk gewoon niet leveren", doet hij uit de doeken. Dat is hem overigens wel te gengevallen van de Nederlandse ploeg. „Geen kwaad woord over de organisa tie. Daarin is PDM een van de betere ploegen, maar ik werd vorig jaar wel fijntjes gewezen op DflP het ontbreken van resultaten, terwijl \A/&k0n de ploegleiding ook vvzrrwïi i wist dat het me ze ker twee jaar zou kosten 'om terug te niveau komen. Bij PDM werd geen geduld /7/Crö/7 betracht. Kijk wat Guimard heeft ge- KQf! daan met Fignon. Die kreeg alle tijd om a; keer t heeft zijn vruchten afgeworpen, want hij wint toch maar de Giro" niet Om zijn betoog kracht bij te zetten, noemt Lemond zonder schroom bedra gen. Met zijn eerste contract bij Renault verdiende hij 12.000 dollar per jaar. Bij La Vie Claire bedong de Amerikaan vervolgens een miljoen dollar voor drie jaar. „Ik vroeg het en Bernard Tapie voldeed aan die wens", stelt Lemond simpel vast. „Het enige waar Tapie van opkeek, was dat ik met hem in onder handeling trad. Hij was gewend om Hi- nault een contract voor te leggen dat vervolgens werd getekend. Het spel van loven en bieden met wielrenners was nieuw voor hem. Maar zo werken wij Amerikanen. Onze instelling is gewoon zakelijker, daar zijn we mee opge groeid." Bij PDM sloot Lemond een overeen komst van een miljoen dollar voor twee jaar, terwijl hem een bonus van 300.000 dollar in het vooruitzicht werd gesteld als hij een grote ronde zou winnen. Bij ADR fietst de voormalige Tourwinnaar en wereldkampioen voor een bedrag van 350.000 dollar. „Dat is toch aan zienlijker minder dan bij PDM", voegt hij er veelbetekenend aan toe. Verder wil hij nog wel kwijt na zijn jach- tongeluk geen gebruik te hebben ge maakt van de verzekeringspremie van een miljoen dollar. Hij had zich tenslotte gemakkelijk arbeidsongeschikt kunnen laten verklaren. Dat zou financieel inter essant zijn geweest. Lemond: „Als ik na mijn ongeluk alle hagel uit mijn lichaam had laten verwijderen, had ik nooit meer kunnen fietsen. De chirurgen had den me dan helemaal binnenste buiten moeten keren. Nu is alleen de hagel op vitale en gevaarlijke plaatsen wegge haald. De rest is blijven zitten, omdat het medisch gezien geen kwaad kan. Maar vergeet nie't, dat er nog steeds lood in mijn lichaam zit". Kalkoen Vanaf het moment dat Lemonds zwager hem per ongeluk onder vuur nam in de veronderstelling een kalkoen in het vi zier te hebben, is de vriendelijke Ameri kaan bezig uit een diep dal omhoog te klauteren. In de wetenschap dat hij nooit meer het niveau van zijn topjaren zal bereiken, maar eveneens met het besef dat hij nog wel degelijk in staat is om prestaties van formaat te leveren. „Een Tourzege zit er normaal gespro ken niet meer in", realiseert Lemond zich. „Eenvoudigweg, omdat mijn li chaam het niet kan opbrengen om drie weken lang op een constant hoog ni veau te presteren. Ik heb ook nog niet het gevoel terug dat ik in 1986 had. Mijn gevoelens zijn zo moeilijk uit te leggen. Mijn lichaam moet alles op nieuw leren, terwijl ik geestelijk vaak veel verder ben. Dat is moeilijk te ac cepteren, maar het zal wel moeten. Na mijn ongeluk stond ik weer op nul. Ei genlijk nog minder. Vergelijk het met ie mand die prof wordt. Hij heeft dan nog een voorsprong op basis van een jaar of vier amateurschap. Dat had ik zelfs niet. Realiseer goed, dat wielrennen echt de moeilijkste sport ter wereld is. Het kost veel inspanning en vooral ge duld om op het oude niveau terug te keren. Niemand weet of en wanneer dat het geval is. Zelfs ik niet". HENK STOUWDAM Steve Bauer: Criquiellion raakte mij het eerst en niet omgekeerd". foto: sp Andrew Hampsten: ,,De honger naar succes is alleen maar toegenomen", foto: sp LUXEMBURG Het grote succes lijkt voor Steve Bauer niet te zijn weggelegd. De Canadees wordt weliswaar algemeen erkend als een toprenner, maar die status ontleent hij aan schaduwplaatsen. Desondanks blijft de dertigjarige Noordamerikaan een positivo, zelfs na het WK-incident in Ronse. Doemdenken past niet in de aard van Bauer, ook al kreeg hij na de memorabele botsing met Claude Criquielion in België veel vuilspui terij te verwerken. Bauer ontkent in alle toonaarden de valpartij in Ronse als een last te be schouwen en evenmin te worden gedre ven door wraakgevoelens. „Ik heb in Ronse wielerhistorie geschreven. That's it", is zijn verklaring. Het volgende wereldkampioenschap wordt voor de Canadees ook niet de wedstrijd van zijn revanche. „Zo werkt dat niet in de wielersport. Ik probeer in Chambéry de wereldtitel te veroveren. Als ik de beste ben, zal dat lukken. Zo niet dan gaat de regenboogtrui naar een ander. Zo simpel is dat. Ik zal daar absoluut niet moeilijk over doen". Om zich te kunnen verweren in een mo gelijke rechtzaak heeft de Canadees in nauwe samenwerking met ploegleider Paul Köchli een videoband samenge steld waarop de gewraakte sprint van alle kanten wordt belicht. Uit die tape zou blijken dat Bauer niet van zijn lijn is afgeweken, maar dat de hekken niet in een rechte lijn stonden opge- steld. Om die re- -»//, den is de Belg ZOetetTielK volgens het won OOk Bauer-kamp ih de vvu' uuA hekken beland. OD latere Bauer: „Mijn /o^/f/iW sprint was regie- IGGTIIJO mentair, zonder rfe Tnnr" meer. Wie mijn Ut? 'UU' videoband ziet, zal dat beamen. Ik vrees ook absoluut geen rechterlijke uitspraak. Om de doodeenvoudige re den dat ik niet fout ben geweest. Trou wens, Criquielion raakte mij het eerst en niet omgekeerd". UCI-congres De videoband had Bauer afgelopen jaar ook willen tonen tijdens het UCI-con gres. De heren van de internationale wielrenunie verboden dat. Een beslis sing die Bauer ten zeerste betreurt, maar waarvoor hij wel begrip kan op brengen. „Beschouw de UCI in dit geval maar als een scheidsrechter. Die zal ook nimmer op een beslissing terugko men. Als mijn tape wel tijdens het con gres was vertoond, had de UCI ge zichtsverlies geleden. Je kunt je voor stellen dat men daar niet op zat te wachten", veronderstelt Bauer, die de afwijzing van de UCI in zekere zin als een bewijs van zijn gelijk beschouwt. Hoewel hij het gespreksonderwerp Ron se bepaald niet uit de weg gaat, blikt Bauer met meer plezier terug op de Tour de France van '88. Hij won een etappe, reed vijf dagen in de gele trui en bezette in het eindklassement een keurige vierde plaats. Een prestatie waar Bauer bijzonder content mee was. „Omdat ik nooit had verwacht dat zo'n hoge klassering in de Tour voor mij was weggelegd", verklaart de immer goed gemutste renner. Bauer beseft dat de vierde plaats van vorig jaar geen garantie voor opnieuw een goede Tour is, ook al omdat de concurrentie - op papier althans - aan zienlijk is toegenomen. „Mijn opzet is om een etappe te winnen en zo hoog mogelijk te eindigen in het algemeen klassement", poogt de Canadees hoge verwachtingen in te dammen. „Vorig jaar verliep de Tour voor mij perfect, omdat ik de eerste etappe won. Ik was toen van de druk van sponsors en pu bliek verlost en kon vervolgens relaxed aan een zo hoog mogelijke klassering werken. Als het dit jaar weer zo gaat, teken ik daarvoor. Mocht het niet luk ken dat stort mijn wereld echt niet in. Dan ga ik me voorbereiden op de vol gende wedstrijd. Het seizoen is te lang om alleen op de Tour de France te mik ken". Verongelijkt Op de vraag of Bauer ais dertigjarige inmiddels niet te oud is om aan het front mee te strijden, reageert hij zeer verongelijkt. Hij mag dan strijdbaar zijn en zijn krachten nog wel eens onecono misch verdelen, opgebrand is hij aller minst. „Wat zegt leeftijd?", werpt hij te gen. „Zoetemelk won tenslotte ook op latere leeftijd de Tour de France. Zodra ik te oud ben, voel ik dat wél. Dat Is nu zeker nog niet het geval. En ik ga er van uit dat zonder gebruik van doping een carrière langer duurt. Of ik kan bewij zen dat ik geen stimulerende middelen gebruik? Ja natuurlijk, ga maar mee naar een laboratorium voor een test. Ik laat mijn bloed onderzoeken en ieder een die dat wil, kan kennis nemen van de resultaten. Trouwens, ik zou de re sultaten wel eens willen zien als 's we relds beste twintig renners zich gelijktij dig aan zo'n test zouden onderwerpen. Er bestaat een dopingprobleem in de wielersport, dat staat voor mij vast. Over de omvang ervan heb ik geen idee. De ene keer schat ik dat tien pro cent van het peloton gebruikt, maar er zijn ook dagen dat ik aan tachtig pro cent denk. Het komt voor dat een ren ner één dag alles kan en de volgende niets. Ik vind dat verdacht. De competi tie wordt vervalst door dopinggebruik. Maar dat geeft mij nog niet de legitima tie om daaraan mee te doen. Het is ver velend, maar ik moet in mezelf blijven geloven. Ik wens niet gelijk Ben John son of Gert-Jan Theunisse risico's te nemen. Die hebben gebruikt. Dat is be wezen. Positief is positief. Delgado is een ander verhaal, maar wie kent het ware verhaal? Ik kan hem niet beschul digen, maar heb wel mijn vraagtekens". HENK STOUWDAM LUXEMBURG Andrew Hamp sten is er nog steeds van over tuigd dat hij de Tour de France kan winnen, hoewel hij de vierde plaats in zijn debuutjaar 1986 na dien niet heeft kunnen overtreffen. Sterker nog, de vriendelijke Ame rikaan heeft de hoge verwachtin gen in Frankrijk nimmer kunnen waarmaken. Drie jaar geleden le vérde hij zijn opmerkelijke presta tie in de luwte van zijn toenmalige ploeggenoten Bernard Hinault en Greg Lemond, maar eenmaal be last met de druk van het kopman schap bij 7-Eleven ging het tot twee keer toe mis. Daarin wil Hampsten dit jaar verandering brengen. Hij heeft zijn seizoen he lemaal afgestemd op de Ronde van Frankrijk. Na twee miskleunen is Hampsten er van overtuigd dit jaar een rol van betekenis te kunnen spelen. Hij draagt daar een aantal zwaarwegende argumenten voor aan. De belangrijkste is wel dat zijn toch al niet geringe zelfvertrouwen is toegenomen sinds hij vorig jaar de Ron de van Italië won. „De Giro-zege in 1988 kwam precies op tijd", evalueert Amerikanen de vastberaden urilllttr meil&ll Amerikaan. „Ik zijn leverde voor J mezelf het be- mentaal wijs een grote ctarkar ronde te kun- nen winnen. Ik (jan had dan welis- waar twee keer bUrOpeanen de Ronde van Zwitserland ge- wonnen, maar daaraan wordt toch min der waarde gehecht. Sinds mijn over winning in Italië ben ik relaxed en is de honger naar succes alleen maar toege nomen. Nu weet ik wat ik kan. Dat is een lekker gevoel en een rustgevende gedachte". Minstens zo belangrijk voor Hampsten is dat hij meent te weten waaraan zijn teleurstellende optreden in de laatste twee afleveringen van de Tour is te wij ten. „Ik was in 1987 overgeconcen treerd, te emotioneel en te gretig", do ceert hij. „Bovendien kreeg ik bronchi tis. Al met al was er sprake van een stress-situatie. In 1986 ging het juist zo goed, omdat ik zonder druk reed. La Vie Claire was een goede ploeg, waarin ik in dienst moest rijden van Hinault en Lemond. Ik hoefde niet aan te vallen, maar had tot taak de koers helpen con troleren. Perfecte omstandigheden om goed te presteren". Vorig jaar was Hampsten naar zijn zeg gen verlost van de spanning, maar kwam hij niet uitgerust aan de start. De Giro had veel kracht gekost. Vervolgens maakte hij de fout om tussen de Ronde van Italië en Frankrijk naar de Verenig de Staten te reizen om te kunnen bij tanken. „Dat was te veel van het goe de", weet Hampsten nu. „Tweemaal moest ik het tijdsverschil overbruggen. Goed presteren in twee grote ronden is mogelijk, onder voorwaarde dat je vol doende rust neemt. Die fout heb ik dit jaar niet gemaakt. Hoewel ik na de Giro erg naar huis verlangde, ben ik in Euro pa gebleven. In Zwitserland, waar ik een huis heb, heb ik me in alle stilte gepre pareerd. In een ontspannen sfeer naar de Tour toegewerkt. In Italië was ik steeds beter in vorm gekomen. Ik ben er dan ook van overtuigd dat ik tijdens de Tour kan pieken". Hampsten mag zich vaker in die zin hebben uitgelaten zonder dat hij zijn woorden in daden omzette, hij dient wel degelijk serieus te worden genomen. Met name omdat hij zich als pionier een plaats tussen de vedetten heeft verwor ven. De Verenigde Staten kende geen wielersportcultuur toen Hampsten zo'n tien jaar geleden zijn eerste wedstrijd jes reed. En helemaal niet in Noord- Dakota, waar Hampsten opgroeide als zoon van een hooglerarenechtpaar. In de vlakke landbouwstaat tegen de grens met Canada maakte de jonge Andy veel fietstochten met zijn broer Stephen. Hij raakte geïnteresseerd in de wielersport en was vastbesloten wielrenner te worden. Tot grote verba zing van zijn ouders, die zich voorname lijk ophielden tussen de intelligentia en in het geheel geen belangstelling voor sport hadden. Zij hadden hun zoon een toekomst in de wetenschap toegedacht. Zoonlief zag dat minder zitten en verliet als achttienjarige het ouderlijk huis om uiteindelijk in Colorado terecht te ko men. In de Rocky Mountains ontdekte hij zijn klimcapaciteiten en vervolgens stelde hij zich ten doel om beroepsren ner in Europa te worden. Europese ploeg Het vervolg is inmiddels bekend. Hamp sten slaagde als professional, zij het dat hij zijn verblijf in een Europese ploeg tot één jaar beperkte. Hij voelde zich beter thuis tussen landgenoten bij 7-Eleven, ook al omdat de Bourgondische inslag van de Fransen niet de zijne is. De Amerikaan voelt zich als een vis in het water tussen renners die net als hij doorzettingsvermogen hebben moeten tonen om hun doel te bereiken. „Daar om zijn wij Amerikanen mentaal ook zo sterk", beweert Hampsten. „In Neder land breken er op 50.000 wielrenners tien per jaar door als prof. Bij ons ligt die verhouding 50:10. Het is voor een Amerikaan vele malen moeilijker om de top te bereiken dan een Europeaan. In Noord-Dakota was het bijvoorbeeld zeer moeilijk aan informatie over de wielersport te komen. Als ik eens een blad te pakken kreeg, las ik dat wel honderd keer. Inmiddels is de situatie verbeterd, maar mijn generatie heeft er zo verschrikkelijk veel voor moeten doen. De wielersport is onze sport, wij hebben het ontwikkeld in de Verenigde Staten. Het heeft ons zeker tien jaar ge kost om dit te bereiken. Dat geef je niet zo maar uit handen en dat blijft je moti veren". HENK STOUWDAM Greg Lemond: .Vergeet niet dat er nog steeds lood in mijn lichaam zit' foto: sp

Leidse Courant | 1989 | | pagina 26