Haagse kunst in zomeropstelling Over de grens onder de maat Eenmalig weerzien grote meesters in Mauritshuis Jarig Rotterdam krijgt beeld Beknopte foto-expositie Den Haag in oorlogstijd KUNST £eidóc0ou4O/nt ZATERDAG 1 JULI 1989 PAGINA 19 Leiding HF: „Met USSR-project hebben we iets bijzonders in huis gehaald" Rotterdam heeft zilveren BNA-kubus ROTTERDAM Minister Nijpels heeft gisteren in de ha venstad de Architectuurprijs 1989 uitgereikt aan de ge meente Rotterdam. Het is voor het eerst dat de zilveren kubus van de Bond van Nedei'landse Architecten (BNA), de hoogste onderscheiding op het gebied van architectuur, aan een ge meente is toegekend. Het ge meentebestuur van Rotterdam en de dienst ruimtelijke orde ning hebben de onderschei ding gekregen vanwege de creatieve samenwerking bij de totstandkoming van de hoog waardige stedelijk gebouwde omgeving in vijftig jaar we deropbouw van de stad. Sytsema Gallery, Aert van der Goes- straat 15, Den Haag. Haagse Kunst- maand-expositie. Geopend van dinsdag 10.00 uur tot 18.00 uur. Za terdag en zondag van 13.00 uur tot 17.00 uur. Tot en met 13 juli. Galerie Van Kranendonk, Westeinde 29, Den Haag. Frans van der Steen (schilderijen). Expositie inmiddels afgesloten. Bijna anderhalf jaar geleden opende Folkert Sytsema in het Statenkwartier de Sytsema Gallery. Hij koos bewust voor een locatie ver van het stads centrum, maar wel op een steenworp afstand van het Ge meentemuseum. De komst van Rudi Fuchs deed vermoeden dat het Gemeentemuseum bin nenkort kunstliefhebbers uit binnen- en buitenland zou gaan trekken. Geen betere lo catie voor een galerie dan in buurt van een straks zonder twijfel spraakmakend mu seum, zo dacht Sytsema. Helaas trok het Gemeentemu seum zelden minder bezoekers dan juist de laatste tijd; Sytse ma Gallery moet het geheel op eigen kracht doen. Dat klinkt dramatischer dan het is: het Statenkwartier biedt een goe de ambiance voor een galerie en de liefhebbers laten zich niet weerhouden door de a- centrische ligging. 'Sytsema Gallery doet momen teel mee aan de Haagse Kunst- maand.Er hangt werk van ze ven kunstenaars, waartussen echter wel een landschap van de Amsterdammer Grotenberg AMSTERDAM Kind in oorlogstijd, volwassene nu: hoe was het ook maar weer om, met een pannetje in de hand en een lege maag in de rij te staan voor een schep roggepap, koolraapsoep of die verschrik kelijke erwtensoep zonder erwten? Hulzenwater, heette dat toen. Als kind in de rij. Wat voor rij was dat ook maar weer? Kind tussen allemaal volwassenen? De foto-exposi tie in het Amsterdams Ver zetsmuseum toont de vergeten werkelijkheid: uitsluitend hongerige kinderen, met pan netje. De weeïge geur en smaak - smaak? - van pap en soep dampt van de foto, even als het gevoel van toen: wach ten op iets dat niemand lustte,- maar bij gebrek aan iets an ders wel gegeten moest wor- Foto uit 1944: een vrouw die het schors van een boom staat af te bikken. Foto uit 1944: de weggekapte bomen van' de Scheveningse Bosjes. Verbo- HILVERSUM De Neder landse prijs voor de Blaasmu ziek wordt dit jaar toegekend aan de Friese musicus Piebe Bakker (60) uit Wommels. Burgemeester mr. T. Elzenga van Bolsward zal de prijs op 21 oktober uitreiken in Hilver sum. De prijs werd vijf jaar ge leden ingesteld door het BFO (voormalig BUMA-fonds), de Nederlandse componisten èn de VARA-radio. Ter gelegen heid van de prijsuitreiking di rigeert Piebe Bakker het Frysk Fanfare Orkest, dat een rechtstreeks concert zal geven op Radio 4. Eerdere prijswin naars waren Piet Stalmijer, dr. ir. H. Barinks, Henk van Lijnschoten en Meindert Boe kei. In 1980 werd Piebe Bak ker onderscheiden met het Gouden Viooltje van het Frysk Orkest. In 1986 kreeg hij de Gerard Boedijnpenning, een speciaal op de blaasmuziek toegespitste onderscheiding. In 1964 nam Bakker de leiding over van Peet van Bruggen van het Nationaal Jeugd Fan fare-orkest. Morgen (zaterdag 1 juli 1989) neemt Bakker af scheid als dirigent van het jeugdorkest. AMSTERDAM De lei ding van het Holland Fes tival betoonde zich bij monde van directeur Ad 's Gravesande niet ontevre den over het Holland Fes tival 1989, dat vanavond wordt afgesloten met de vertolking van Wagners „Götterdammerung" in het Concertgebouw in Amsterdam. „Met het USSR-project hebben we iets bijzonder in huis ge haald. Vooral het muziekaan bod heeft de ogen en oren op een frisse manier geopenend, ^■XPOSITIES is gesmokkeld. De expositie bevat ernstige en romantische schilderijen, maar ook meer frivool en lichtzinnig werk. In de eerste categorie past een ab stract doek van Eric Hirdes, het van hem zo bekende ko baltblauw en de wirwar van verfstreken zijn beeldbepa lend. Ook heeft hij weer vreemd materiaal (onder an dere papier) op het doek ge plakt. Eric Hirdes accentueert die opgeplakte dingen niet, maar beschildert het doek als of het een egaal oppervlak vormt. Pas bij nadere beschou wing wordt het reliëf van het schilderij zichtbaar. Dit werk van Eric Hirdes is een van zijn meer afgewogen en harmo nieuze doeken; erg mooi en mysterieus. Yvonne van Eeden maakt eveneens serieus, bijna somber werk met' zwart als overheer sende kleur. Bij haar zijn wel figuratieve elementen te on derscheiden, bijvoorbeeld een magere arm met een wijdopen den toegang. Met het bord: „Op overtreders wordt gescho ten". Maar hout was het enige dat wat warmte kon verschaf fen, in die gruwelijk koude winter van 1944-1945. Fotose rie: man berooft vrouw van planken. Berusting bij beiden, het potkacheltje, het noodka- cheltje moest immers branden. Het zijn alle foto's van Menno Huizinga (1907 - 1947), die met al dan niet verborgen camera de vijf oorlogsjaren in Den Haag op foto zette, met het ac cent op 'de destijds actuele ge beurtenissen die de bevolking zo gevoelig raakten. Honger en kou, daar draaide het dat laatste oorlogsjaar voorname lijk om en daarvan maakte Huizinga de meest treffende platen. Die hongerwinter zal de meesten nog het scherpst zijn bijgebleven, maar Huizin ga toont dat er die vijf jaren meer aan de hand was: de Duitse soldaat die als vanzelf in het straatbeeld paste en zonder opzien een krantje aan een kiosk kan kopen. DEN HAAG Het Maurits huis aan de Korte Vijverberg wordt in de periode 27 septem ber 1990 tot 13 januari 1991 ge heel ontruimd voor een grote expositie die een eenmalig weerzien moet opleveren met de oude Hollandse meesters die nu voorgoed in Ameri kaans bezit zijn. Behalve schil derijen van de grote drie: Rembrandt, Vermeer'en Frans Hals worden werken getoond van Albert Cuyp, Gerard Dou, Jan van Goyen, Meindert Hobbema, Pieter de Hoogh, Philips Koninck, Gabriël Met- su, Jan Steen, Gerard ter Borgh, Willem van de Velde en anderen. De topstukken uit de vaste collectie worden tijdelijk in de Schilderijengalerij Prins Wil lem V tentoongesteld. De grote weerzienstentoonstelling gaat van Den Haag naar San Fran cisco, waar The Fine Arts Mu seums de werken tonen van 17 februari 1991 tot 5 mei 1991. Dat de oude Hollandse mees ters in Amerikaans bezit toch zowel in kwantitatieve als kwalitatieve zin", aldus Ad 's Gravesande gistermiddag tij dens de afrondende persconfe rentie. De gemiddelde zaalbezetting bedroeg 77%. Dat is 1% hoger dan verleden jaar. In totaal waren er 49 produkties voor 104 voorstellingen, die bij el kaar ruim 65.000 bezoekers trokken. De concertante ope ra-vertolkingen scoorden het hoogst in bezoekersaantallen met als topper „Götterdëmme- rung", dat een bezettingsgraad haalde van 95%. De concertan te uitvoering van „King Ar thur" in Den Haag leverde de hand. Van Sytske de Jong hangt in de galerie een twee luik, 'gemengde techniek' staat 'erbij. Op afstand lijken het twee platen steen of marmer die zijn bewerkt en opgehan gen. Het materiaal blijkt ech ter board, maar zodanig be werkt dat het oogt als steen. Op beide panelen heeft Sytske de Jong een vierkant stukje zwarte stof geplakt. De rafels van de stof lopen uit over het hele werk. Het sobere twee luik wekt een bijzonder monu mentale indruk. Een totaal andere sfeer ade men de gouaches van Jurjen de Haan: kleurrijk, vrolijk, met snelle streken geschetst. Werk dat onmiddellijk associa ties oproept met een mooie zo merse dag. Jurjen de Haan brengt in al zijn werk steeds weer een ode aan het schilde ren en aan de kleuren. De gouches zijn met zichtbaar veel vreugde gemaakt. Voorts is in de galerie nog werk van Christie van der Haak en Han- ny Reneman te zien. Sytsema Gallery toont een evenwichtige zomeropstelling met goede, maar niet zo ver rassende Haagse kunst. De ga lerie had iets heel anders aan gekondigd voor de Haagse Kunstmaand. Het is de moeite waard dat nog even te memo reren. Deze zomer zou het 'constructivistisch drieluik' in Den Haag worden getoond. Een multi-disciplinair project met schilderijen van Bob Bo- nies, mode-ontwerpen van Of de zelfgemaakte karretjes waarmee vele kilometers wer den afgelegd door evacué's die voor bombardementen, V 1 of V 2 op de vlucht gingen of ge woon bang waren en maar weg trokken, met het laatste beetje have en goed, dat nog niet was geruild tegen voedsel of brandstof. Men werd wel vindingrijk. weer in Nederland zijn te zien, al is het maar tijdelijk, is een tegenprestatie van Ameri kaanse particulieren en open bare instellingen. Zij reageer den op de selectie topstukken die het Maritshuis tijdelijk aan Amerika afstond toen het toch gerestauratreerd moest wor den. Van april 1982 tot sep tember 1983 trokken werken van onder anderen Rem brandt, Hals en Vermeer een miljoenenpubliek in Washing ton, Fort Worth, Chicago, Los Angeles en New York. De goodwill die het Mauritshuis toen verwierf, kon worden ge voegd bij het internationale prestige dat de oudste openba re verzameling van Nederland zich al lang had verworven. Kort hierop ontstond naar de beste Hollandse traditie het idee een tegenprestatie te vra gen aan de Amerikaanse mu sea, waarop ook particulieren reageerden. Na de heropening van het Mauritshuis in 1987 reisde di recteur Hoetink door Amerika laagste percentage op: 39%. De gemiddelde zaalbezetting in Den Haag (56%) viel lager uit dan in Amsterdam. Als ver moedelijke reden noemde Ad 's Gravesande dat de Holland Festival-evenementen in de hofstad minder opvielen in het totale culturele aanbod. Er wordt gewerkt aan een verho ging van de publieke belang stelling, want „Den Haag en wij hebben de intentie het Holland Festival ook in deze stad voort te laten bestaan". Louis Andriessens „De Mate rie" behoorde tot de grote pu bliekstrekkers met een zaalbe zetting van 80%. Niet de Russi- Frans Molenaar en muziek van Simon ten Holt. Alle drie maakten werk met het con structivisme als inspiratiebron. Begin dit jaar was het project te zien in het Centraal Mu seum in Utrecht, in april was er een presentatie in Tokyo en in juni zou de Haagse première zijn. Het drieluik is echter snel na Tokyo uit elkaar gevallen. Twee van de kunstenaars en de bedenker van de combina tie, Folkert Sytsema, hebben een fikse ruzie gekregen met als inzet (onder andere) het auteursrecht. Uiteraard berust het auteursrecht van de afzon derlijke delen (de schilderijen, de mode-ontwerpen en de composities) bij de individuele kunstenaars. De confrontatie van de drie is echter door Syt sema bedacht. Met name Frans .Molenaar betwist of hij daar aan rechten mag ontlenen. Molenaar wilde zonder tussen komst van de initiator het drieluik tonen. De gemoede ren liepen zo hoog op dat de onderhandelingen over de zaak nog slechts door de advo caten van beide partijen wer- Huizinga heeft de oorlogsjaren met gevoel voor persoonlijke1 betrokkenheid uitmuntend op foto vastgelégd; totaal maakte hij zo'n 750 meestal illegale op namen. Daarvan toost de ex positie in Amsterdam dertig foto's; een nogal teleurstellend aantal. Zelfs als die dertig op namen de meest typerende zijn voor het werk van Huizin- om oriënterende gesprekken te voeren met de belangrijkste potentiële bruikleengevers, die zich bepaald enthousiast toon den. Ze vonden het een goed idee om het Europese publiek een mogelijkheid te bieden zich een beeld te vormen van de rijkdom van het Ameri kaans kunstbezit en de verza melactiviteit op het gebied van de Hollandse 17e eeuwse schil derkunst. Er zijn inmiddels vele toezeggingen gedaan, die de komende expositie in het Mauritshuis een grote allure garanderen. Uit alle windstre ken van de VS komen schilde rijen die een toerist slechts ge durende een maandenlange reis te zien zou krijgen. Ter gelegenheid van de ten toonstelling zal een uitvoerige geïllustreerde catalogus ver schijnen waarin met name aandacht wordt geschonken aan de geschiedenis van het verzamelen in Amerika. De Shell (Koninklijke Nederland se Petroleum Maatschappij) treedt op als sponsor. sche voorstellingen, maar de Nederlandse produktie „Pro metheus" door Maatschappij Hollandia is in de sector thea ter de grote klapper geweest. Elke avond was de opvoering in een autosloperij in West- zaan uitverkocht. Aan de Russische componiste Sofia Goebaidoelina, van wie enkele werken tijdens het Hol land Festival werden uitge voerd, is een opdracht ver leend voor het schrijven van een nieuwe compositie. Het werk zal op haar verzoek in de nabije toekomst - ook voor een plaatopname - worden vertolkt door het Schönberg den gevoerd. Het drieluik is nu definitief van de baan, er rest nog slechts een video-op- Frans van der Steen Galerie Van Kranendonk koos ervoor in de Haagse kunst maand één kunstenaar te pre senteren: de schilder/graficus Frans van der Steen (1944). Sinds het midden van de jaren zeventig exposeert hij in bin nen- en buitenland (onder an dere in New York), toch is hij in Den Haag niet zo bekend. Het zou te maken kunnen hebben met de nogal strenge en sobere stijl waarin hij nu al jaren werkt. Zijn olieverf schilderijen op doek, hout of papier zien er, bij de eerste aanblik, uit als hermetische, compositieloze werken. In elk opzicht zijn het sobere werken: ze bevatten slechts een of twee kleuren die in duidelijke vlak ken zijn opgebracht. De doe ken dragen geen titels. Voor de toeschouwers zijn de schilderijen van Frans van der Steen moeilijk te bedwingen bergtoppen. Het parcours is stijl en de lucht is ijl. De kun- ga, dan valt toch op dat „er iets incompleets" aan de ten toonstelling kleeft. Veel hon gerwinter, iets van de bevrij ding door de Canadezen, te weinig van de bezetting als ge heel, hoewel Huizinga ze wel De organisatoren van de expo sitie krijgen het vanzelf op hun brood; een gedeelte van de expositieruimte biedt de be zoeker gelegenheid video-ap- paratuur te bedienen voor meer gegevens over de oorlog. Ook ligt er een schrift waarin de bezoekers hun mening over de foto-expositie kwijt kun nen; de meningen zijn niet mis. Sommige bezoekers blij ken geboeid en zeggen veel te hebben opgestoken, anderen gebruiken het woord „saai" en beloven nooit meer terug te zullen komen. Hoewel de geëxposeerde foto's voor zichzelf spreken en boei end genoeg zijn, lijkt deze ten toonstelling er ook een te zijn van de gemiste kansen. Zon der overdreven veel moeite Ensemble. Bij Off Holland, het randgebeuren rond het Hol land Festival, dat dit jaar ook in Den Haag plaatsvond, schommelde de bezettings graad tussen de 40 en 100%. Door een 'straffe kostenbe heersing en scherpe begroting' is het onwaarschijnlijk dat het Holland Festival dit jaar in de rode cijfers komt, is de stellig ste overtuiging van directielid G. Dales. Hij voegde er nog aan toe, dat de totale schuld van het Holland Festival min der dan drie miljoen gulden bedraagt en daar zijn in de be groting voorzieningen voor ge troffen. MAX SMITH FOTO: MILAN KONVALINKA stenaar biedt geen enkel aan knopingspunt voor een associ atie of een emotie. Maar toch, bij nadere beschou wing blijken de werken wel een zeker reliëf en organische structuur te bevatten. Het op pervlak is niet totaal glad zoals vaak bij geometrisch getint werk waarbij de schilderijen soms bijna mechanisch ge maakt lijken: volledig egale en monochrome kleurvlakken. Bij Frans van der Steen is dat niet het geval, de hand of lie ver het paletmes heeft een duidelijke stempel op het werk gedrukt. De schilderijen zijn daarom meer dan de koele vi sualisatie van een gedachte; de toeschouwer ziet de kunste naar worstelen die gedachte vorm te geven. De afdruk van het paletmes en de verschillen in dikte van de opgebrachte verf, laten zien dat het men senwerk is. Het werk van een toegewijde en voorzichtig af tastende kunstenaar. Met deze constatering heeft de kijker de schilderijen nog lang niet ver overd, maar er is het begin van bekoring. HANS OERLEMANS had enig materiaal bij de foto's verzameld kunnen worden: een krant uit het verzet, een noodkacheltje, een fietsdyna mo met aandrijfmechaniek, dat soort zaken. En méér fo to's. De volwassen bezoeker zal naar aanleiding van de dertig foto's zelf wel een massa her inneringen uit het geheugen kunnen vissen. Maar jeugdige bezoekers, voor wie de ten toonstelling bedoeld lijkt, krij gen snufjes oorlogsgeur aange reikt waaraan een teveel aan nostalgie kleeft, méér dan de ellende die de betrokkenen destijds in werkelijkheid te verwerken kregen. Daar kan ook het portret van een uitge hongerde vrouw weinig aan verhelpen. FRITS BROMBERG Verzetsmuseum Amsterdam, Lekstraat 63: „Menno Hui zinga, fotograaf van de be zetting 1940 - 1945. Geopend di. t/m vr. 10.00-17.00, za. en zo. 13.00-17.00. Tot en met 31 juli. Voor een uitgebreide agen da, ook voor de komende dagen, raadplege men „UIT", de gratis wekelijkse -bijlage van deze krant. kunstagenda Zaterdag 1 juli DEN HAAG Circustheater (Ge vers Deynootplein 50 tel. 558800) 20.15: Musical 'A night at the Cot ton Club', regie Barrie Stevens: met o.a. Madeline Bell en Ruth Ja- cott. Muziektheater (Spui) 20.15: Resi- dentie-Ork. olv Jac. van Steen;' mmv Frances-Marie Uitti (cello): werken van Verbey, Berg, Wage- 'Theater Branoul (Maliestr. 12, tel. 657285) 20.30: Rein Edzard en Mi- chiel Kerbosch: 'Muizen en men sen' van John Steinbeck; mmv Jan van Dijk (gitaar). Koninklijk Conservatorium (Julia na van Stolberglaan 1, tel. 814251) 14.15: Eindexamen Orkestdirectie: Hendrik-JarVlindhout; mmv symfo- nie-ork. Stichting Jeugd en Muziek Den Haag; werken van Pijper, Stra- vinski en Tsjaikovski. Remonstr. Kerk (L van Meerder- voort'OSS) 20.00: Kamerork. Feria olv Ffits de Boer; mmv Joop Al- bracht (piano); werken van Bach, Beethoven, Schubert en Mozart. Opstandingskerk (Daal en Berg- sel.) 20.00: Viotta Jeugdork. olv Wim Bredenhorst en Jeugdensem- ble olv Ing Cornelissen; mmv sol.; werken van Gluck en Bach. Omniversum (Pres. Kennedyl. 5 tel. 545454) 11.00: 'Het heelal, onze oerbron' en 3D-film 'We are born of stars'; 12.00, 14.00 en 16.00: 'De vier jaargetijden'; 13.00 en 15.00: 'To the limit, de mens in topvorm'. Pr. Hendrikplein vanaf 11.30: Zee heldenfestival: 'Wijkfeest'; met o.a. Big Band Noord C (11.30), oude ren- zangkoor Alden Eijck (14.00), Residentie Brass-band (15.30), De Zomerkoninkjes (16.30), Little Whi te Bear (18.30), D3 huisband (19.30), Senegalese danser Ibu Diao (21.00) en Harry's Blind Date (22.00). Malieveld 12.30-23.00: Pasar Ma- lam Besar. Kijkhuis (Noordeinde 140) 20.00 en 22.00: Videoline: 'Am nachsten Morgen kehrte der Minister nicht an seinen Arbeitsplatz zurück' van Monika Funke Stern. Zondag 2 juli Muziektheater (Spui) 14.15: Eind examen Orkestdirectie: Loes Vis ser; mmv VU-ork. Op progr. 'Sym- fonie 5' van Mahler. )bioscopen ALPHEN AAN DEN RIJN EURO CINEMA I (Van Boetzelaerstraat 6, tel. 01720-20800): Licence to kill (al); 13.30, 20.30. za. zo. ook 16.30. EUROCINEMA II: Licence to kill (al); 13.30, 20.30. za. zo. ook 16.30. Lady en de vagebond (al); za. zo. wo 14.00. EUROCINEMA III: Po lice academy VI (al); 13 45, 18.45, 21.30. zo. ook 16.15. EUROCI NEMA IV: Naked gun (al); 13.45, 18.45, 21.15. zo. ook 16.15. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19, tel. 071-121239). Police Academy VI (al); 19.00, 21.15. za. zo. wo. ook 14.30. LIDO en STUDIO (Steen straat 39, tel. 124130): Scandal (al); 14.30, 18.45, 21 15 Licence to kill (al); 14.15, 18.45 21.15. Na ked gun (al); My stepmother is an alien (al); 14.30, 19.00, 21.15. Dan gerous liaisons (al); 18.45, 21.15. Taran en de toverketel (al); za. zo. wo. 14.30. «TRIANON (Breestraat 31, tel. 123875): The Bear (al); 19.00. za. zo. wo. ook 14.30. 9Vj Weeks (16); 21.15. REX (Haar lemmerstraat 52, tel. 071-125414): Object ot desire (16); 14.30, 19.00, 21.15. DEN HAAGASTA: 1 (Spui 27, tel. 463500): Johnny five he's alive (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ASTA 2: My stepmother is an alien (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ASTA 3 Dead bang (12); 14.00. 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. BA BYLON 1 (naast Den Haag Cen traal tel. 471656): Scandal (16); 14.00, 19.15, 21.45. za. zo. 14.00, 16.45, 19.15, 21 45. BABYLON 2: Dangerous liaisons (al); 14.00, 19.00, 21.30. za. zo. 14.00, 16.30, 19.00, 21.30. BABYLON 3 A cry in the dark (al); 19.00, 21.30 do. vr. ma. di. ook 14.00. CINEAC 1 Toneelgroep Kameleon speelt: „Over de grens" van Lodewijk de Boer in de regie van Paul Flaton. Theater De Poort, gisteravond. Her halingen: 2 en 3 juli om 20.15 uur Toneelgroep Kameleon heeft de beschikking over een aan tal debutanten, die in een avondvullende voorstelling zijn visie op het toneel laat zien van een bij voorbaat al moeilijk toneelspel. Paul Fla ton heeft de drie spelers bege leid en hen eigenlijk maar in het diepe geworpen, zonder zich af te vragen of het thea traal wel verantwoord zou zijn. Het .décor suggereerde een verlaten oerwoud, waarin op een rotspartij een auto is gestrand. Tony (Jeroen Ros) ontwaakt uit zijn versuffing en ontdekt dat zich op de achter bank een vrouwspersoon be vindt (Janine Don). Het twee tal wordt geconfronteerd met Max(Jan Dijkhof) en het spel kan beginnen. Inhoudelijk biedt de voorstelling alle gele genheid om in talloze situaties een acteerprestatie neer te zet- (Buitenhof 20, tel. 630637): Police academy 6 (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30 CINEAC 2: Pet Sematary (16); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. CINEAC 3: Her alibi (al); 18.45, 21.30. do. vr. ma. di. ook 14.00. METROPOLE 1 (Carnegielaan, tel. 456756): Li cence to kill (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. METROPOLE 2: Rain man (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ME TROPOLE 3: Police academy 6 (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. METROPO LE 4: The naked gun (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. METROPOLE 5: Filmzomer '89; 14.00, 18.45, 21.30. zo 13.15, 16.00, 18.45. ma. 14.00, 20.30. Spoorloos; do. Hope and glory; vr. A clockwork orange; za. Hair; zo. The unbearable lightness of Being; ma. Au revoir les en- fants; di. The man who knew too much; wo. ODEON 1 (Heren gracht 13, tel. 462400): Licence to kill (al); 13.45, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ODE ON 2 Alien nation (16); 13.45, 18.45, 21.30. zo. 13.30, 16.00, 18 45, 21.30. ODEON 3: The na ked gun (al); 13.45, 18.45, 21.30. zo 13.30, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 4 Manhunter (16); 13.45, 18.45, 21.30. zo. 13.30, 16.00, 18.45, 21.30. STUDIO 1 (Kettingstraat 12b, tel. 656402): Pascali's island; 19.15, 21.15. zo. ook 14.15. STUDIO 2: La lectrice (16); 19.00. Moments of love (16); 21.00. zo. ook 14.00. STUDIO 3: Another woman (al); 19.00, 21.30. zo. ook 14.00. HAAGS FILM HUIS: Zaal 1: De kommissaris; 19.30. Homeboy. 21.45. Zaal 2. Os .Canibais; 19.30, 21.45. Zaal 3: 19.30, 21.45. zo. 19.30, 22.00. Les nuits de la Pleine Lune; do. The believers; vr. The breakfast club; za Wall Street, zo Detective sto ry; ma. Le charme discret de la Bourgeoisie; di. La femme aux bottes rouges; wo. NACHTVOORSTELLINGEN CINEAC 1: The fly II; (16); za. 00.15. CINEAC 2: Pet Sematary (16); za. 00.15. CINEAC 3: Poli ce academy 6 (16); za. 00.15 KINDERVOORSTELLINGEN Babyion 3: Taran en de toverke tel; za. zo 14.00, 16.30. wo. 14.00. CINEAC 3: Taran en de toverke tel; za. wo. 14.00. zo. 13.15, 16.00. ALPHEN AAN DEN RIJN EURO CINEMA I (Van Boetzelaerstraat 6. tel. 01720-20800): Licence to kill (al); 13.30, 20.30. za. zo. ook 16.30. EUROCINEMA II: Licence to kill (al); 13.30, 20.30 za. zo. ook 16.30. Lady en de vagebond (al); za. zo. wo. 14.00. EUROCINEMA III: Po lice academy VI (al); 13.45, 18.45, 21.30. zo. ook 16.15. EUROCI NEMA IV: Naked gun (al); 13.45, 18.45, 21.15. zo. ook 16.15. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19, tel. 071-121239): Police Academy VI (al); 19.00, 21.15. za. zo. wo. ook 14.30. LIDO en STUDIO (Steen straat 39, tel 124130)- Scandal (al); 14.30, 18.45, 21.15. Licence to kill (al); 14.15, 18.45 21.15. Na ked gun (al); My stepmother is an alien (al); 14.30, 19.00, 21.15. Dan gerous liaisons (al); 18.45, 21.15. Taran en de toverketel (al); za. zo. wo. 14.30. «TRIANON (Breestraat 31. tel. 123875): The Bear (al); 19.00. za. zo. wo. ook 14.30. 9Vj Weeks (16); 21.15. REX (Haar lemmerstraat 52, tel. 071-125414): Object of desire (16); 14.30, 19.00, 21 15. KATWIJK CITY THEATER I (Badstraat 30, tel. 01718-74075): The accused (16); 19.00 Naked gun; 21.15. za, zo. wo. ook 14.45. CITY THEATER II: Tequila sunrise; 19.00. zo. ook 14.45. My stepmo ther is an alien; 21.15. Frank en vrij (al); za. wo. 14.45. VOORSCHOTEN GREENWAY tel. 01717-4354): Rainman (al); do. t/m zo. 19.00, 21.15. ma. t/m wo. 20.15. za. zo. wo. 15.45. Gorilla's in de mist (al); do. t/m zo. 19.00. za. zo. wo. 15.45. Working girls (al); do. t/m zo. 21.00. ma. t/m wo. 20.45. KINDERVOORSTELLINGEN The lady and the tramp;; za. zo. wo 14.00. Avontuur met een staartje; za. zo. wo. 14.00 WASSENAAR ASTRA tel. 01751-13269):Mississippi burning (12); vr. t/m wo. 20.00. KINDERVOORSTELLINGEN Alleen op de wereld; za. zo. wo. 14.00. ten, maar helaas zijn de spelers er niet in geslaagd om er ge bruik van te maken. Het ge brek aan toneelervaring en de nervositeit, maakte het voor de kijker ook een opgave om geboeid te raken. Het spel ont brandde derhalve in nietszeg gende dialogen die gevoelloos hun einde beleefden. De vaak beklemmend bedoelde scènes kwamen totaal niet uit de verf en met moeite haalde men dan ook de pauze. Het spektakulai- re begin erna, met veel geknal en rookontwikkelingen, maak te slechts met moeite duidelijk dat de totale berg met auto en al was opgeblazen en het spel ging even emotieloos verder. Het is zonde dat Paul Flatön dit enthousiaste drietal zo ge bruikt. Het maakt de spelers emotioneel zwak en het ver trouwen in hun kunnen is bij voorbaat al geschaad. In een eenvoudiger toneelstuk zullen zij zeker op hun plaats zijn en nog jaren plezier beleven aan hun creatieve tijdspassering. ROB VAN DER MIJL Nederlandse prijs voor Blaasmuziek voor Piebe Bakker TEGENPRESTATIE VAN AMERIKA: ROTTERDAM De stad Rotterdam krijgt volgend jaar van het kabinet een monumentaal beeld cadeau. Het kunst werk wordt ge plaatst in het cen trum van de stad, midden in de Maas. De havenstad krijgt het geschenk naar aanlei ding van 50 jaar weder opbouw van de stad en het feit dat de Maasstad in 1990 het 650-jarig be staan viert. Er is één miljoen gulden beschik baar voor het beeld. Mi nister Brinkman (cul tuur) heeft dit vandaag bekend gemaakt. Het beeld moet qua af meting en vorm van in ternationale allure wor den en passen in de en tourage van het nieuwe Rotterdam, dat wordt gekenmerkt door nieu we architectuur en mo derne beeldhouwkunst, zo vindt de Rotterdam se Kunststichting die met de uitvoering van het project, is belast. De plaats in de Maas, de ri vier die de stad mede groot maakte, is geko zen in overleg met het gemeentebestuur, het gemeentelijk havenbe drijf en de stichting Rotterdam 1990. Aan vijf kunstenaars is in middels opdracht gege ven een schetsontwerp te maken. Het zijn de Engelsman Richard De acon, Jeff Koons en Marc di Suvero uit de Verenigde Staten en de Nederlanders Niek Kemps en David Van- dekop. Een jury onder voorzitterschap van de Rotterdamse wethouder kunstzaken J. Linthorst zal in de loop van dit jaar vaststellen welk ontwerp wordt uitge voerd. Het beeld wordt op 2 september 1990 onthuld. Stagnatie boekenmarkt lijkt voorbij AMSTERDAM De boe kenverkoop is in het eer ste kwartaal van dit jaar licht gestegen. Zowel het aantal gekochte boeken (plus 4 procent) als de om zet in guldens (plus 3,5 procent) liggen op een ho ger niveau ten opzichte van het eerste kwartaal van 1988. De kwartaal omzet bedroeg 143,5 mil joen gulden tegen ruim 138 miljoen gulden in de zelfde periode vorig jaar. Dit heeft de Stichting Speur werk gisteren bekend ge maakt. Het NIPO onderzoekt wekelijks de boekenverkoop voor deze stichting. De cijfers kunnen, volgens Speurwerk, betekenen dat de stagnatie op de boekenmarkt plaats maakt voor groei. Een andere moge lijkheid is een verschuiving van de stijgende verkoop in het vierde kwartaal (feestda gen) naar de eerste drie kwar talen. Dit omdat de boekver koop in het vierde kwartaal van 1988 tegen viel. Frans van der Steen, „Het geloof in hout en verf", 1989. IN VERZETSMUSEUM AMSTERDAM Hongerwinter in Den Haag: in drie dagen niet gegeten, alle hout qeruild tegen voedsel. 3 FOTO- MFNNO HIII7INGA

Leidse Courant | 1989 | | pagina 19