celdóesomcmt^ stad omgeving Spannend" ontwerp VOOR LEIDSE HORTUS WEEK EINDE Leiden moet Bush aanspreken over Nicaragua Slimme EHBO-kit ijÜ a ZATERDAG 1 IULI 1989 PAGINA 13 IKW en Leidse Hogeschool gaan meer samenwerken LEIDEN Het Integraal Kankercentrum West (IKW) tekent 6 juli een samenwerkingsovereen komst met de Leidse Hogeschool voor Beroepson derwijs. Het doel van de overeenkomst is het sa men organiseren en verzorgen van nascholingsac tiviteiten op het gebied van de oncologie. Het IKW en de Leidse Hogeschool breidden hun samenwer king op scholingsgebied in de toekomst verder uit. De eerste gezamenlijke cursus is al opgezet. Het be treft de cursus oncologische verpleegkunde, die in september van dit jaar van start gaat. De cursus is bedoeld voor verpleegkundigen die de zorg voor patiënten met kanker tot taak hebben. Door de vele ontwikkelingen op medisch en verpleegkun dig gebied worden aan de zorg voor kankerpatiën ten steeds hogere eisen gesteld. In de nieuwe cur sus wordt die verpleegkundige zorg van alle hoe ken belicht. Rijnland televisie LEIDEN Rijnland tele visie brengt vandaag een verslag van het optreden van Leidse popmuzikan ten onder het motto „Lei den gaat vreemd" in het LVC aan de Breestraat. Leden van uiteenlopende bands speelden toen in verschillende samenstel lingen samen. Ook wordt er in de uitzending aan dacht besteed aan de wie lerronde in Zoeterwoude. De koers werd verreden op 18 juni. Rijnland televi sie is te zien op kanaal 2 vanaf 18.00 uur Morgen wordt de uitzending op de zelfde tijd herhaald. AZL krijgt een eigen veiligheidsdienst LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden stelt per 1 augustus een veilig heidsdienst in. De oprichting van een dergelijke dienst is noodzakelijk door de invoering van de Wet op de Arbeidsom standigheden. Tot de taken van de veilig heidsdienst behoren het voorkomen en bestrijden van ongevallen. Daarnaast moeten schadelijke invloeden zoals scha delijke dampen, gassen en stralingen waaraan medewerkers kunnen worden blootgesteld, worden geweerd. Ook gaat deze dienst voorlichting en onderricht geven aan de medewerkers van het zie kenhuis. Op dit moment wordt nog beke ken of in de toekomst samenwerking mo gelijk is met het Bureau Veiligheid van de Leidse universiteit. Postkantoor gesloten LEIDEN In ver band met werk zaamheden van het energiebedrijf is maandag aanstaan de het postkantoor op het Bevrijdings plein 's ochtends ge sloten. Poststukken kunnen door de postbushouders al leen tussen 08.30 en 09.00 uur worden opgehaald. Vanaf 13.00 uur is het kantoor weer voor het publiek geo pend. Lintje voor J. van Kampen LEIDEN J. van Kampen, werk zaam bij de directie civiele werken van de gemeente Leiden, is gisteren onderscheiden met de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de onder scheiding opgespeld door loco-burge meester M. van der Molen. Van Kampen kreeg de onderschei ding op een receptie op de stadswerf bij zijn afscheid als opperman-straat maker bij de gemeente. Hij begon in 1946 met werken bij diverse bedrij ven. In 1958 kwam hij in dienst van de gemeente. Van Kampen was in 1983 mede-oprichter van de buurt vereniging Noord-Rijneveld. Sinds 1986 is hij voorzitter van de vereni ging. Buro Slachtoffer hulp 's middags gesloten LEIDEN Het Buro Slachtoffer hulp aan de Lange- gracht in Leiden is van 1 juli tot en met 31 augustus geopend van 9,00 tot 13.00 uur. Mensen die be geleiding willen in verband met een misdrijf of verkeers ongeval worden di rect geholpen. De dienst is gevestigd in het bureau van de Leidse politie, tele foonnummer: 071- 258797. Zwemweek in Bollenbad NOORDWIJK Het Bollenbad in Noordwijk staat van maandag 3 tot en met vrijdag 7 juli in het teken van de zwemweek. In deze week wordt te vens de veertiende zwemvierdaagse gehouden, 's Avonds tussen zes uur en half negen kan worden gestart voor de vierdaagse. Deelnemers moeten mi nimaal 500 meter afleggen, de allerjongsten 250 meter. Vrijdag is een inhaalavond gepland. Deel name kost ƒ7,50. Wie wel aan de vierdaagse wil meedoen, maar niet in het buitenbad- wil zwem men, kan zijn baantjes in de ochtenduren, van tien tot twaalf uur, in het binnenbad trekken. Tijdens de zwemweek is voor ƒ7,50 een kaart te koop die vijf dagen toegang tot het Bollenbad geeft. Er is een springkussen en op maandag- en woensdaga vond wordt een waterpolotoernooi voor bedrijven- teams gehouden Donderdagavond staat vanaf zes uur een melkpakkenrace op het programma. Tij dens de zwemweek wordt een nieuw rooster ge presenteerd. Zo zal vanaf 1 september het aantal uren vrij zwemmen worden uitgebreid. Markt Mereriwijk geopend Wethouder Kuijers (rechts) opende gisteren op gepaste wijze de nieuwe weekmarkt in de Me- renwijk. Samen met directeur warenmarkten M. Logtenberg deelden zij aan de toegesnelde huisvrouwen gratis bloemen uit. In zijn openingstoespraak herhaalde Kuijers dat het totstandkomen van een warenmarkt in de Merenwijk niet zonder slag of stoot was bereikt. Hij toonde zich opgelucht dat op het terrein aan de Rosmolen nu ook eindelijk op vrijdag een LEIDEN Tuinarchi tect G.J. de Jong heeft gistermiddag voor zijn ontwerp „Cedaar" de eerste prijs van 2.500 gulden in de Ideeën- prijsvraag Voortuin Hor tus gekregen. ,,Het ont werp gaat uit van de spanning die het betre den van de Leidse Hor tus zou moeten oproe pen", aldus jurylid M. de Ruyter. De universiteit zoekt een sponsor om de uitvoering van het ont werp te bekostigen. Sinds de grote bruine beuk in de voortuin van de Leidse Hortus Botanicus werd ge veld, restte de bezoeker niets anders dan een kale ruimte. Prof. C. Kalkman, directeur van de Hortus, omschreef de voortuin gistermiddag als „een soort woestijn". Vanuit de Vereniging Vrienden van de Leidse Hortus en het be heer van de tuin kwam het voorstel om de tuin via een prijsvraag voor jonge tuinar chitecten opnieuw in te la ten richten. Het aantal in zendingen wat daadwerke lijk aan de gestelde voor waarden voldeed, acht, noemde Kalkman teleurstel- In het winnende ontwerp is de ruimte van de voortuin opgevat als een plek waar de Hortus bezoekers ontvangt en uitgeleide doet. De be schutte binnenruimte wordt gebruikt als een rustgebied in het Hortuscomplex. De ruimte in de vorm van een ovaal onderscheidt zich door eenvoud, rust en soberheid van beplanting. De ruimte wordt aan de ene kant afge schermd door een muur en aan de andere kant door een taxushaag. De muur is vol gens het ontwerp 2,6 meter hoog. Een woordvoerder van de Hortus verklaarde echter dat het nog niet zeker is of de muur wel zo hoog wordt. Het winnende ontwerp van tuinarchitect De Jong. Het terrein binnen de ovaal moet een rustpunt gaan vormen in de Hortus. Binnenin staat de grote Li- banonceder. Deze boom is ter vervanging van de beuk geschonken aan de Hortus door de vriendenvereniging. Om de boom wordt een zi- FOTO: PR trand gemetseld. In de muur zitten een drietal ronde ope ningen met een doorsnede van 1,5 meter. „Deze „kijk gaten" maken visueel con tact mogelijk tussen de por tiersloge en de brug over de gracht. De taxushaag en de muur zorgen samen voor be schutting, rust en intimiteit binnen de verschillende drukke gevelwanden. De ovale vorm werkt niet al leen ruimtelijk zeer sterk, maar dient ook om de bezoe kers op een subtiele manier de weg naar de kassen en de tuinen te wijzen", aldus de ontwerper. Een winstpunt in het ont werp was volgens de jury de verplaatsing van de portiers loge. De portiersloge zit nu bij de ingang om de hoek en dat levert nog wel eens wat problemen op met zoekende bezoekers. De portiersloge komt in de vorm van een „kiosk" in de voortuin. „Het is een subliem en briljant plan en we hopen de finan ciering op korte termijn rond te krijgen", aldus De Ruyter. M. van der Zwet uit Amsterdam won de tweede prijs en P. Loeliger en H. Krouwel uit Boskoop de der- el markt wordt gehouden. Het terrein was namelijk al meer dan tien jaar geleden als markt be stemd. „Voortaan is het hier vrijdag marktdag", aldus een opgewekte wethouder. Het marktje in de Rosmolen telt op dit moment een kleine veertig kraampjes maar kan nog wor den uitgebreid. Namens de ambulante handel sprak de heer K. Kluts de hoop uit dat de markt een succes zal worden. Vast en zeker ,,De brug stond open", zo luidt ongeveer het oudste smoesje voor te laatkomers op school.-ln dit geval kunnen we de onge lukkige deze foto van de renovatie van de Marebrug als be wijsmateriaal voor een boze leraar aanbieden. Eén troost: de tweewieler was in elk geval gevrijwaard van de lange vingers van fietsendieven. FOTO: TEJO RINGERS Bijdragen van Frank Buur- rhan, Rudolf Kleijn en Lo- man Leefmans. Kijkspel Watersport in Leiden bete kent voor velen met mooi weer als een gek over de grachten rondscheuren in een speedbootje. Iedereen die er over klaagt als het drie dagen mooi weer is en niemand die er wat aan doet. Pas als het echt uit de hand loopt is er weieens wat politiecontrole. De afgelopen drie jaar beleeft de Leidse watersport een hoogtepunt tijdens de Peur bakkentocht. Want wat is er leuker dan rakelings langs al die die zelfgemaakte al dan niet zeewaardige vaarsels te scheren. En om er iets van te zien moet je dan wel tien keer langsgaan, want in de gauwig heid lukt zoiets natuurlijk niet. Dat de opvarenden van de peurbakken door alle golf slag al snel wit om hun neus zien, hoort erbij. Jaarlijks ontdekken meer Leidse speedbooteigenaren deze kant van de Peurbak- kentocht. En tot vorig jaar hield ook iedereen vol dat het wel vervelend was, maar dat er geen redenwas om in te grijpen. De vorige keer zorg den speedbootbezitters voor wat „vervelende incidenten", heette het volgens de politie. Kennelijk is daarmee de grens bereikt, want deze week kwam de mededeling dat er dit jaar wel iets aan gaat gebeuren. De brandweer die de tocht organiseert, heeft speedboten geregeld om agen ten in staat te stellen in te grijpen als het uit de hand loopt in het water. Nu maar afwachten of het echt wat uithaalt. Want af gaande op de manier waarop de ene speedbootproleet ge woonlijk achter de andere aanvaart op de grachten, kan het niet anders dan dat de Peurbakkentocht 1989 voor hen nieuwe uitdagingen biedt. Zoiets als in de film Amster- damned, maar dan met hin dernissen. Zo'n spektakel een Peurbakkentocht met daaromheen achtervolgingen per speedboot heeft in elk geval één voordeel. Het feest wordt een behalve een kleur rijk nu ook een spectaculair kijkspel. Smaak (1) Beeldende kunst op straat blijkt nog altijd hevige emo ties te kunnen oproepen om dat over smaken nu eenmaal niet valt te twisten. Wat ge meentelijke kunstcommissies mooi vinden komt lang niet altijd overeen met de smaak van de bewoners, die natuur lijk wel verder met het object in hun wijk opgescheept zit ten. Naarmate de meestal ab stracte kunstwerken in volu me en omvang toenemen worden de protesten heviger. Bewoners van de wijk Bosch geest in Voorschoten lopen bijvoorbeeld te hoop tegen het werk „Groene zode" in hun woongebied, een gigantische stalen opkrullende grastegel. Zij proberen zelfs via de Raad van State de komst van dit kunstwerk te verhinderen.»- In Oegstgeest is het kunst werk „Doorgaande beweging" van Frans de Wit een steen des aanstoots. Dit werk, dat gemakshalve als een lange rij poortjes kan worden omschre ven stond oorspronkelijk in de nieuwe wijk Haaswijk, op de kruising Haaswijklaan- /Kleyn Proffijtlaan. In deze wijk in aanbouw viel nie mand er over. Integendeel. Men liep met veel genoegen onder de poortjes door. Helaas moest de kruising zo nodig een rotonde worden. In te genstelling tot het kruis van het kruispunt verdroeg de cir kel van de rotonde de door gaande beweging niet en het werk werd afgebroken en op de gemeentewerf opgeslagen. Vervolgens werd gekeken naar een geschikte nieuwe plaats in het oudere Oegst geest. En toen kwamen de problemen. Tuinarchitecte Mien Ruys werd ingeschakeld en die kwam na een grondige analy se tot de conclusie dat het park op de hoek van de Ha- zenboslaan en de Laan van Alkemade het meest geschikt was. De doorgaande beweging zou prachtig van de Laan van Alkemade naar de Hofdijck kunnen lopen, begeleid door de grote populieren in het park. Een proefopstelling van het kunstwerk, uitgevoerd onder toezicht van Frans de Wit gaf de doorslag voor de kunstkenners. Een betere plaats was nauwelijks denk- Smaak (2) Omwonenden dachten daar anders over. Het parkje, nota bene indertijd door Mien Ruys zelf ontworpen, zou vol komen verpest worden door het weliswaar fragiele, maar zeer veel ruimte in beslag ne mende kunstwerk. Alterna tieve plaatsen, zoals de Ken- nedylaan en de vijver van Haaswijk werden aangedra gen. Een Oegstgeester drieman schap van eerbiedwaardige kunstkenners, waaronder de voormalige Lakenhal-direc teur Maarten Wurfbain werd om advies gevraagd. Dit trio stelt zich vierkant achter Mien Ruys op. Volgens het deskundige drietal is het alle maal een kwestie van ruimte werking. „De kunstenaar is oorspronkelijk uitgegaan van de ruimtewerking aan de Haaswijklaan. De doorgaande beweging moet weer de juiste ruimtelijkheid krijgen, de ruimte verduidelijken. Dat gebeurt in de voorgestelde nieuwe opstelling. Wanneer men de moeite neemt het spel met deze ruimte en doorgaan de beweging aan te gaan zal men kunnen ontdekken hoe de poortjes afwisselend zich vernauwen en opengaan en de vijver vangen. Straks zul len de rechte strakke vormen in metaal tegenover het vrije schilderachtige, dat bomen met loof kenmerkt, een bij zondere spanning oproepen, terwijl het wisselende licht het metaal vele tinten zal ge ven, die uitstekend zullen harmoniëren met de vele tin ten groen ter plekke. Het lijkt ons onjuist om het genot, dat dit kunstwerk kan oproepen, ter willen van enkelen aan velen te ontnemen". Je moet wel een uiterst botte cultuurbarbaar zijn om een dergelijk paradijs, zo beeldend opgeroepen en straks gratis voor de deur neergezet, af te wijzen. Omwonenden die het allemaal toch niet zien zitten kunnen zich mogelijk troosten met de gedachte dat de voet ballende jeugd zich zal kun nen vermaken met een zeer groot aantal doeltjes; waar el ders kun je immers in één doorgaande beweging in korte tijd zoveel doelpunten scoren? Referendum Leiden heeft zoals het er nu naar uitziet over twee jaar de primeur van een gemeentelijk referendum. Om de kosten te beperken tot ruim 40.000 gul den wordt het gecombineerd met de statenverkiezingen. Waar het over moet gaan, is nog niet duidelijk, maar het zal de Breestraat wel worden. Uiteindelijk moest het onder werp volgens het college geen zaak van korte adem zijn en een kwestie die door alle par tijen heenloopt. Of de stad zit te wachten op een proef met een gemeente lijke volksraadpleging is wat anders. De uitslag is niet bin dend, want dat mag niet vol gens de wet. Het vervangt de bestaande inspraak niet, die naar ieders mening in de Sleutelstad voor zover moge lijk vrij goed is geregeld. En het moet naar het idee van het college pas aan het eind van de discussie komen. Want als het eerder gehouden wordt zou een afwijkend be sluit demotiverend zijn voor de bevolking om een volgen de keer weer op te komen draven. De vraag is waarom er eigen lijk nog een proef met al die mitsen en maren er omheen wordt gehouden. Wellicht om D66 dat overigens door de rest van de raad wordt ge steund in het verzoek de mo gelijkheden van een referen dum te onderzoeken een brokje toe te werpen. Maar voor 40.000 gulden kun je toch ook een aardige en re presentatieve opiniepeiling kunnen houden. Dan weet je ook hoe de bevolking ergens over denkt. Dan krijgen de stemgerechtigde Leidenaren tenminste niet het idee opge drongen dat ze over een be paald onderwerp mogen stem men, terwijl het in feite om een tot niets verplichtende en erg dure fopspeen gaat die na alle inspraak en adviezen vrijblijvend aan de besluitvor ming wordt toegevoegd. Scheepsrecht Wethouder H. van Dongen vroeg de commissie onderwijs woensdagavond of het college van B en W het vertrouwen kon krijgen om zonder de commissie om advies te vra gen, een nieuw hoofd te be noemen aan de openbare ba sisschool Woutertje Pieterse. De huidige directeur W. Hof man, neemt de volgende maand afscheid, maar er moet door de gemeente nog een op volger worden gevonden. Het is gebruikelijk dat deze aan de commissie ter goedkeuring wordt voorgesteld, maar woensdag was de laatste com missievergadering voor het zomerreces. Met de gewone procedure zou de school aan de Antonie Duycklaan dan een half jaar zonder directeur komen te zitten. Vandaar het voorstel van Van Dongen. De commissie besloot na kort be raad niet op dit voorstel in te gaan. De wethouder werd verzocht de leden tijdens de zomervakantie schriftelijk van een eventuele kandida tuur op de hoogte stellen. Een gang van zaken die voor Van Dongen nauwelijks verras send zal zijn geweest. Het zat er immers dik in dat de com missie, die nu al tweemaal buitenspel is gezet bij benoe mingen op de Rembrandt Scholen Gemeenschap, Van Dongen niet weer vrij spel zou geven. Drie keer blijft scheepsrecht, niet waar? Beuken Cor Vergeer beukt verder. Zo zou het aanvalletje dat SP- raadslid Vergeer de afgelopen week opende in de richting van wethouder Dick Tesse- laar getypeerd kunnen wor den. Kennelijk had onze eni ge echte socialist in de raad moed geschept uit de bijval die hij eerder uit onverwachte hoek had gekregen. Toen ging het om een rëisje naar een congres in Japan van Tesse- laar en zijn collega Marietje van der Molen Volgens Ver geer een typisch voorbeeld van grotesk geldverspillen door het gemeentebestuur. Door de sneren van Tesselaar die suggereerde dan maar te bezuinigen door met Van der Molen een hotelkamer te de len, liet hij zich al helemaal niet van de wijs brengen toen notabene CDA-fractievoorzit ter Joop Walenkamp hem be gon bij te vallen. Uiteindelijk kreeg hij daarmee zowaar een handjevol medestanders dat hem in elk geval het prettige gevoel gaf dat hij nu eens niet in zijn eentje in het zand hoefde te bijten. Deze keer heeft de onver moeibare strijder tegen on recht, verspilling en onbe hoorlijk bestuur vragen ge steld over denevenfunctie van Tesselaar bij het organi satie-adviesbureau De Beuk. Dat ooit door een groepje pro minente PvdA'ers opgezette Gooise bureau is betrokken bij het cultuurveranderings project van de gemeente dat er weer toe moet leiden dan burgers hun brieven sneller beantwoord krijgen, niet meer van het kastje naar de muur gestuurd worden en beleefd worden bejegend aan de lo ketten. Allemaal samengevat onder klantvriendelijkheid. Beuken (2) Het project wordt door de hele raad gesteund, behalve door Vergeer die al eens in een commissievergadering liet weten ruim 180.000 gulden te veel geld te vinden voor iets dat er toch gewoon hoort te zijn. Inmiddels is luid en duidelijk aan het daglicht gekomen dat Dick Tesselaar niet alleen wethouder is, maar ook be stuurslid van De Beuk. Een soort combinatie van functies die in een grijs verleden door de PvdA altijd verontwaar digd aan de kaak is gesteld bij de anderen. Maar ja, Tesselaar verdient er niets aan. Hij doet er goede contacten op en gaat één keer per jaar smakelijk eten met de club in een ideo logisch verantwoord etablisse ment. Eerder al namen alle fracties genoegen met de aankondi ging van de wethouder dat hij zijn nevenfunctie niet neer legt, omdat er volgens hem geen sprake is van belangen vermenging. Ook het tijdelijk afscheid nemen van De Beuk was volgens hem niet nodig. En als die discussie dan achter de rug is komt Cor Vergeer hijgend ten tonele om de mos terd na de maaltijd op te die nen in de vorm van een brief je met vragen. Misschien hoopt Vergeer wel dat Walen kamp hem in een moment van verstandsverbijstering opnieuw zijn steun betuigt. Hoewel je dat bij vragen naar de bekende weg natuurlijk niet mag blijven verwachten. LEIDEN Het Nicaragua Komitee Leiden wil dat het Leidse gemeentebestuur de po litiek van de Verenigde Staten ten aanzien van Nicaragua aan de orde stelt tijdens het bezoek van de Amerikaanse president Bush. Dit blijkt uit een brief van het comité aan de ge meenteraad. „Het bezoek van de president van de Verenigde Staten geeft de gemeente Lei den een goede gelegenheid zich uit te spreken op het ge bied van de internationale verhoudingen, haar streven naar vrede uit te dragen, en blijk te geven van de vriend schapsband met Juigalpa in Nicaragua", aldus de brief schrijvers. Het comité wil dat het college aan de president vraagt de politiek ten opzichte van Nicaragua te wijzigen en de relatie tussen de beide lan den te verbeteren. Ook zou B W kunnen vragen of de Amerikaanse regering de hulp aan de contra's niet wil her vatten en of zij controle wil uitoefenen op het gebruik van de humanitaire hulp, meent het comité. „Zoals u waarschijnlijk bekend is, hebben de Verenigde Staten dg afgelopen jaren een agres sieve politiek gevoerd ten aan zien van Nicaragua. Door mid del van steun aan de zoge naamde contra's, de gewapen de oppositie, heeft de regering van de V.S. gepoogd Nicara gua te destabiliseren", aldus het comité in de brief. Niet alleen met militaire mid delen, maar ook door een eco nomische boycot, hebben de Verenigde Staten Nicaragua zwaar getroffen, aldus het co mité. Ook haalt het comité de stedenband van Leiden met de Nicaraguaanse stad Juigalpa aan. „Ook Juigalpa heeft te lij den onder de oorlog. Terwijl Leiden probeert de bevolking van Juigalpa te ondersteunen, wordt deze ontwikkeling wreed verstoord door de con tra's, die gefinancierd worden door de regering van de Vere nigde Staten", luidt het betoog van het comité. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Vfpr.s^>vu° Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72.34 1 Stuur als dank de EHBO-kit naar (voor controle

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13