Turkije ontvangt vluchtelingen met open armen, maar heeft geen werk Bulgaarse ambassadeur: berichten eenzijdig" Minister ontslagen in Cubaans drugsschandaal Vonhoff weigert verlof aan burgemeester Winschoten FEESTELIJKE RECEPTIE ad sanctos Kritiek wapenexperts op officiële verklaring schietpartij gijzeling Tbc bij medewerker Rotterdamse kliniek €£1 Kom mij niet aan het spoortje BINNENLAND £eidó<iQounanl VRIJDAG 3D JUNI 1989 PAGIN HAVANA De Cubaanse minister van binnenlandse zaken José Abrantes Fernandez is ontslagen. Hij is het eerste slachtof fer in Cubaanse regeringskringen van het drugsschandaal dat onlangs aan het licht kwam. Abrantis zal worden opgevolgd door drie-sterren generaal Ibarra, zo heeft president Fidel Castro aankondigd. Abrantes, die sinds 1985 minister was en lange tijd als bondgenoot van Castro werd gezien, is ontslagen vanwege het feit dat functionarissen op zijn ministerie zich tweeëneenhalf jaar „schaamteloos en zonder ontdekt te wor den" schuldig hebben gemaakt aan drugshandel, zo meldde het Cu baanse persbureau Prensa Latina. Deze maand werden negen mili taire officieren gearresteerd in verband met de drugssmokkel. Een van hen, generaal Arnaldo Ochoa, moet binnenkort voor de krijgs raad verschijnen. Als hij schuldig wordt bevonden kan hij ter dood worden veroordeeld. WINSCHOTEN De Groningse commissaris der koningin Vonhoff heeft geweigerd burgemeester drs. J Postma van Winschoten verlof te geven. Deze had gisteren aangekondigd voor onbepaalde tijd verlof te nemen en deze verlofperiode te gebruiken voor rust en bezinning. De burgemeester deed dit nadat hij woensdagavond scherpe kritiek te verduren had gekre gen vanuit de gemeenteraad op het door hem en de wethouders gevoerde beleid over een reorganisatie van het gemeentelijk apparaat. Commissaris Vonhoff zei de poging van burgemeester Postma om verlof aan te vragen teneinde de spanning in de raadsvergadering te verminderen te waarde ren. Maar „om redenen van algemene bestuurspraktijk" acht hij het nemen van verlof „geen begaanbaar traject". De burgemeester heeft daarop in Winschoten zijn werk hervat en zat gisteravond al weer een gemeente raadsvergadering voor. De spanningen in de gemeenteraad van Winscho ten zijn opgelopen omdat een deel van de raad vreest dat B en W gemeen tesecretaris G. Wijers niet in aanmerking willen laten komen voor de nieu we functie van sectorhoofd van een gemeentelijke dienst en hem in plaats daarvan met een gouden handdruk willen ontslaan. Bezoeken VS kan vanaf 29 juli zonder visum DEN HAAG Toeristen en zakenlieden uit Nederland hebben vanaf 29 juli geen visum meer nodig voor een bezoek van minder dan 90 dagen aan de Verenigde Staten. De Ameri kaanse consul Walter N. Davenport verklaarde gisteren in Den Haag dat deze groep Nederlan ders echter wel in het bezit moét zijn van een geldig paspoort en met een retourticket in de VS moet aankomen met een lucht- of scheep vaartmaatschappij die akkoord is gegaan met de nieuwe visumregels. Tevens moeten de toe risten en zakenlieden voor aankomst een ont heffingsformulier invullen, aldus de consul. Nederlanders die in de VS willen werken of studeren hebben nog altijd een visum nodig. Dat geldt eveneens voor onder anderen men sen die de VS ooit zijn uitgezet of die in het verleden een visum is geweigerd. ISTANBUL Turkije dat te kampen heeft met een inflatie van 75 pro cent, een hoog werkloos heidscijfer en een onver wacht slecht toeristenjaar, probeert manmoedig het hoofd te bieden aan de tweede toevloed van vluchtelingen van over de grens in minder dan een jaar. De voorspellingen zijn dat het aantal ethnische Turken dat uit Bulgarije naar Turkije vlucht eind juli meer dan 150.000 zal bedragen. Turkije heeft aangeboden al deze vluchtelingen op te nemen. Op het moment is de situatie nog onder controle. Nu het warm is kunnen veel vluchte lingen opgevangen worden in tentenkampen, die als padde stoelen uit de grond schieten. Ook heeft de regering voor de duur van de schoolvakanties 30.000 bedden in schoolslaap- zalen ter beschikking kunnen stellen. De chaos bij de grens is in goe dé banen geleid en er is een computernetwerk opgezet om in Turkije woonachtige fami lieleden op te sporen. Onge veer 20.000 vluchtelingen heeft men hierdoor kunnen onderbrengen bij familie. Onder de indruk Westerse deskundigen zijn zeer onder de indruk van de efficiëntie en de schaal van de opvang. De inzet van de rege ring is zo groot, omdat de Turkse bevolking zich emotio neel betrokken voelt bij de exodus. Bovendien heeft de Turkse regering de noodzaak onderkend het humanitaire imago wat op te vijzelen, als het een lidstaat wil worden van de Europese Gemeen schap. De huidige inzet staat in scherp contrast met de opvang van de 36.000 Kurden die vo rig jaar uit Iraq verdreven werden. De Turkse regering heeft zich toen nauwelijks eni ge moeite getroost een oplos sing op lange termijn te vin den voor dit probleem. De Kurden leven nu in vergetel heid in drie kampen in Zuid- oost-Turkije. Hun Kurdische nationaliteit wordt niet erkend en de regering beschouwt ze als een bedreiging voor de staatsveiligheid. Maar de opvang van de Bul gaarse Turken heeft, ondanks alle inzet, met grote moeilijk heden te kampen. Een onver wachte regenval deze week boven het tentenkamp in Edirne, waar 5.000 Bulgaarse Turken zijn ondergebracht, liet zien hoe verontrustend snel een relatief comfortabele accomodatie een vieze, modde rige nachtmerrie kan worden. En in september zijn de schoolvakanties afgelopen en moet voor tenminste 30.000 vluchtelingen een nieuwe be huizing worden gevonden. Verwarring „Het zou allemaal wat makke lijker gaan als Bulgarije de Turken rustig zou laten ver trekken met medeneming van hun geld en bezittingen", zei een Turkse functionaris, „maar hun geld wordt vaak il legaal geconfisceerd of mag niet van de bank gehaald wor den". In het kamp in Edirne, onge veer 17 kilometer van de grens, heeft de aanvankelijke vreugde ontsnapt te zijn aan de onderdrukking in veel ge vallen plaats gemaakt voor verwarring en depressie. De vluchtelingen beginnen zich te realiseren dat hun toekomst onzeker is en dat ze weinig kans hebben op werk. De Turkse functionarissen er kennen dat het opvangpro- gramma ernstig gehandicapt is door het gebrek aan vooruit zichten voor de nieuwkomers. Maar die vooruitzichten zijn er ook niet voor de Turken met miljoenen trekken ze door het land op zoek naar werk. Wat de opvang van de Bul gaarse Turken ook moeilijk maakt is hun communistische achtergrond. Veel van de vluchtelingen zijn niet gewend aan verantwoordelijkheid en hebben nooit keuzes hoeven maken. Ze komen uit een maatschappij waar eigen initi atief niet aangemoedigd wordt, en zullen daarom nog meer tijd nodig hebben zich aan te passen. CHRISTOPHER WALKER (c) The Times, Londen 99 DEN HAAG „Stel dat in Dordrecht opeens tien duizend mensen hun pas poort komen ophalen op het stadhuis en allemaal tegelijk hun tegoeden van de bank halen. Dat gaat toch niet?". Met deze rethorische vraag probeert de Bulgaarse am bassadeur in Nederland, Christo Miladinov, de pro blemen te illustreren waar voor de massale uittocht van etnische Turken de Bulgaar se autoriteiten stelt. De ambassadeur belegde gis teren een persconferentie om de Bulgaarse visie te geven op de exodus van Bulgaarse Turken van de afgelopen weken, als tegenwicht tegen de „eenzijdige" berichtge ving in de pers. Volgens Mi ladinov laat de westerse pers zijn oren veel te veel hangen naar de Turkse „propaganda machine". De Turken zeggen als min derheid in Bulgarije op grove wijze te worden onderdrukt. Zo mogen zij hun eigen isla mitische namen niet voëren, is hun de uitoefening van hun godsdienst verboden en is ook het spreken van de Turkse taal in het openbaar niet toegestaan. De massale uittocht heeft volgens de ambassadeur ech ter niets te maken met on vrede tegen het assimilatie- beleid van de Bulgaarse au toriteiten. Ook alle verhalen dat de Turken onder dwang over de grens worden gezet, zijn volgens hem uit de lucht gegrepen. „Alle mensen die uit Bulgarije weggaan, doen dat uit vrije wil". De Bulgaarse regering heeft gisteren beschuldigingen van de hand gewezen als zouden de etnische Turken in Bulga rije gedwongen worden zich injecties toe te laten dienen, die tot onvruchtbaarheid lei den. De beschuldiging kwam van de Turkse minister van gezondheid. Bulgarije heeft over de Turkse beschuldi ging geklaagd bij de Wereld Gezondheidsorganisatie van de Verebigde Naties, de WHO. Bulgarije heeft ingestemd met een bezoek van West- duitse parlementariërs aan de Turkse minderheid in Bulgarije. Dat heeft het mi nisterie van buitenlandse za ken in Bonn bekendge maakt. De Westduitse minis ter van buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher heeft zijn Bulgaarse ambtge noot Peter Mladenov meege deeld dat ook de Bondsrepu bliek zich grote zorgen maakt over het lot van de Turkse minderheid in Bulga rije. Het bestuur van de Kath. Onderwijsstichting Lisse nodigt alle ouders/ver zorgers, leerlingen en oud-leerlingen, oud-col lega's en andere belang stellenden uit voor een ter gelegenheid van het afscheid van de directeur van de St.-Dominicus Savio-mavo de heer J. A. Weitenberg op woensdag 12 juli a.s. van 16.30-18.30 uur Hotel De Nachtegaal Heereweg 10 te Lisse. begrafenissen crematies lammermarkt 43 leiden 071-126618 SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL veel aanpapfmet dat kereltjeIdees er maar zeker van dat iJi hem niet uil hel oo$ zal verliezen (c) Standaard Uitgeveril, i Vijfjaar cel geëist voor drugstransporten bloemenhandelaar HAARLEM De officier van justitie bij de recht bank in Haarlem heeft gisteren vijf jaar gevange nisstraf en een geldboete van tweehonderdduizend gulden geëist tegen de 42- jarige T.H.F. uit Aalsmeer. De man wordt ervan ver dacht betrokken te zijn geweest bij meerdere drugstransporten naar Groot-Brittannië in de eerste helft van 1987. De verdovende middelen, hasj en marihuana, werden verbor gen in vrachtauto's met bloe men en planten De organisa tie gebruikte een bloemenex- portbedrijf als dekmantel voor de smokkel. Behalve F. wordt een 35-jarige Amsterdammer door justitie als belangrijkste organisator gezien van de transporten. Diens zaak werd uitgesteld tot begin november om nog enke le getuigen te kunnen horen. Aan de drugszendingen naar Engeland kwam eind juli 1987 een eind toen de Britse douane een grote partij marihuana on derschepte. De Nederlandse vrachtwagenchauffeur werd aangehouden en is in Enge land inmiddels tot zeven jaar celstraf veroordeeld. Dezelfde organisatie wordt ook verantwoordelijk geacht voor de invoer van grote par tijen drugs uit Thailand. Zo wordt F. ervan beschuldigd dat hij in oktober en december 1987 zendingen heeft georga niseerd, waarbij naast orchi deeën ook hasj en marihuana werden aangetroffen. De verdachte ontkende alle beschuldigingen. De rechtbank doet 11 juli uit spraak. ARNHEM In kringen van wapenexperts is veel kritiek op de lezing die het openbaar ministerie heeft gegeven op de be ëindiging van de gijzeling van kolonel K. van de Kieft. De eerste kogel die de scherpschutter schoot, ketste vermoedelijk door dat het hekwerk geraakt werd, af op de voorruit van de auto waarin de ko lonel en zijn 33-jarige gij zelnemer zaten. De twee de kogel trof de kolonel dodelijk, aldus persofficier mr. H. Overbosch. „Als een kogel wat raakt, al is het maar een takje, dan veran dert een kogel al van rich ting", zo verklaart de Amster damse wapendeskundige A. Dorst. Schieten op een autoruit vanuit.een schuine invalshoek is volgens Dorst überhaupt al risicovol. Wapenexpert Van Sijp uit Harskamp heeft te za- men met twee reporters v, de omroep Gelderland een re constructie van het gebeuren gemaakt. „De politieman had onder de omstandigheden nooit mogen schieten", zo luidt zijn oordeel. „Door de ma noeuvre van de auto moest de politieman plotseling schuin door het gaas schieten. Door de spanning van het moment heeft de man waarschijnlijk niet beseft dat hij voor het gaas lag. Met zijn telescoop heeft hij het gaas niet kunnen waarnemen omdat de afstand te kort was". Volgens Van Sijp kan niemand precies stellen of ook de tweede kogel het gaas heeft geraakt. De cruciale vraag of dé betrokken schutter geautoriseerd was om te schie ten, wilde de Arnhemse offi cier van justitie mr.H.R. Lau- waars gisteren niet beantwoor den. Ook wilde hij niet zeggen of er niet beter geschoten had kunnen worden door de sluip schutters die op enkele meters afstand achter een auto ston den opgesteld, zoals uit de tele visiebeelden bleek. ROTTERDAM Bij een medewerker van één van de be stralingstoestellen van de Dr. Daniel den Hoedkliniek in Rotterdam is een besmettelijke vorm van tuberculose vastge steld. Enkele personeelsleden zijn besmet. Zij worden inmid dels behandeld. Omdat besmetting van patiënten die op dit toestel zijn bestraald niet is uitgesloten, zullen de patiënten die hiervoor in aanmerking komen worden gecontroleerd. Zij krijgen hiervoor een oproep. Tuberculose is een goed te behandelen ziekte. Het is wel van belang geïnfecteerden zo vroeg mogelijk te behandelen en verdere besmetting te voor komen. 89 In de serie verha over de 150-jarige vandaag een besp king van „Verzonk spoor", een boek wa in oud-werknem aan het woord komi F. Rademakers was lokettiste. Ze begon in 1930 in Lei voor 23 gulden per week. FOT( DEN HAAG '„Als ik terugdenk aan mijn veertig jaar bij het spoor, dan doe ik dat met ple zier en voldoening: ik ben voor het minste baantje bij het spoor ge-" komen en ik heb het ge bracht tot chef-lading- meester. Dan ben ik een beetje trots op mijn ei gen. Maar dat ben ik ook op het bedrijf. Ja, ik ben een echte spoorman. Kom mij niet aan het spoortje". Aldus Minte Mulder, een van de veertien oud-werk nemers van de Nederlandse Spoorwegen die prof.dr G.H. Jansen het verhaal van hun leven, bij wat zo mooi „het spoortje" wordt ge noemd, hebben verteld. De geportretteerden staan in het boek „Verzonken spoor" dat alle NS-medewerkers gratis toegestuurd hebben gekregen. Het boek ver scheen onlangs als paper back bij Uitgeverij Meulen- hoff. In de speciale perso neelsuitgave geeft de direc tieraad onder de titel „NS door de wissels" zijn visie op de rol van de NS in de 21e eeuw. Prof. Jansen is hoogleraar sociologie aan de rijksuni versiteit te Utrecht. Hij schreef eerder over het wel en weer van het kermisvolk en onder de titel „Ballonnen en Brood" een reeks Utrechtse portretten. Voor „Verzonken Spoor" sprak hij met twaalf mannen en vrouwen in leeftijden van 76 en 94 jaar. Hun beroepen va rieerden van een machinist die nog op de stoom gereden heeft tot een chef dienst van exploitatie, van een poetser tot een stationschef en van een gereedschapsknecht tot de chef goederenstation Rot terdam-Zuid. De twee dames waren lokettiste en over- wegwachteres. Verder be vonden zich in het gezel schap een conducteur, een ploegbaas een seinwachter, een wagenverdeler die als 'surnumerair', d.w.z. jongste bediende, begon en het tot sectorchef bracht, een han delsagent en de huismeester van een van de hoofdgebou wen in Utrecht. De veertien vertellers laten vooral zien hoe en waarin de wereld van het spoor veran derd is. Ze deden hun ver haal, aldus prof. Jansen, met een persoonlijke betrokken heid, een bevlogenheid die nog eens goed duidelijk maakte hoe belangrijk werk voor een mens is. Ze hebben op het spoor gesakkerd en gescholden maar ze waren ook trots op hun bedrijf dat ze met z'n allen uitbouwden en dat gezien mocht worden. Kwartje Veel verhalen over de oor log uiteraard, maar ook over de arbeidstoestanden van zo'n veertig, vijftig jaar gele den. De sancties die stonden op kleine en grote fouten. Van „het kwartje met op schorting" waarbij het kwar tje pas bij een herhaling van het vergrijp moest worden betaald tot zeven dagen loonderving en - erger - ontslag. De in Den Haag geboren Jan Ploeg die het tot stationschef heeft gebracht: „Je moest goudeerlijk zijn. Er was een wagen appels gelost en ter wijl ik met de ladingmeester de loods inloop, zie ik een grote appel liggen, hem met mijn voet toe en ik wil hem pak Tegelijk geeft de li meester er zo'n schop dat ie in stukken uit el spat. Waarom doe je dat. ik. Vóórdat jij hem op; zegt ie. Als ze zagen d; ook maar een kers of pi van een lading fruit p stond je gelijk op straat Francine Rademakers, Utrecht geboren en twi jaar geleden met pens gegaan, is veertig jaar lo tiste geweest op het sU Leiden. Zij verdiende 1930 23 gulden in de w Toen 17 september 194' spoorwegstaking uitbral zij op advies van stations Idsinga, „een ijskoude, h rustig naar huis gegaan waren wel razzia's, ja, i niet op vrouwen. Mijn en ik hebben toen de e loppen met loon en pen nen rondgebracht. Nee, daar heb ik nooit gedacht. En over heb ik geen moment gep kiseerd". Johanna Ruys-Verha „Moeke" voor haar 17 deren en alle anderen in venaar en omstreken, in 1932 overwegwacht bij Wachtpost 7 op de sing van de rijksweg van venaar naar Babberich. man was spoorwegwei „Moet jouw vrouw mei kinderen het spoor b< nen?", vroegen ze. Je k een cape en een hoed, zwarte hoed met een bies erover, de cape rood van binnen. Ik kon binnenuit naar de keet de signalen en de hen Onveilig voor de kinde Nee hoor, als er een kwam was je toch zelf buiten. Lawaai ook nie hoorde het echt niet. Tr wel, het hele huis ston trillen maar de kind werden er helemaal wakker van". Kop en kont Jan Hendrik Wiggers op Zestienjarige leeftijd ling-machinist. Voor zf gulden in de week stapl 's morgens om half zeve de lokaaltrein en 's av( tegen negen uur af. Vier later ging hij naar Am dam., Daar kreeg hij de geerdienst met de 700, kop- en kontmachines den we altijd". Stoom was veel leuker elektrisch, zegt hij prof. Jansen. „Je moest meer doen, je zat er twee man op, nu zitten leen. Geen moer aan Ik alleen stoom. Nooit dies elektrisch gereden. Dat me niks. Zo'n 3700 zoi nog wel aan de praat nen krijgen". Hij is nu 94 en woont in Olst, naast de spoorlijn maar interesseert hem niks, kent alleen stoom. President-directeur L. F. Ploeger zegt in een Geleide dat de NS de sp mannen en spoorvrou dankbaar is voor alles zij in hun zeer verschill taken hebben veri Vroeger werd de NS gf als een familiebedrijf, i drs. Ploeger, „nu spri wij zeer bewust over NS-gevoel" waarmee mannen als vrouwen i bedrijfssamenleving zijn vlogen". „Verzonken spoor" G.H. Jansen; gesprek met oud-werknemers de spoorwegen. Uitgei MeulenhoffPrijs 25,

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4