edrijven kiezen liever estroomlijnd personeel' Ienland Man aangehouden na gooien van i jszakken naar koningin lEUWi eluding verdoezelt 8,6 mld overschrijdingen" Japanse kranten: dagen Uno geteld „Claim Hollandia veel te hoog" Minister Van den Broek betreurt negeren Kamer EVENHUIS TREKT ZICH TERUG VAN VVD-LIJST PAG! ÊcidócSowumt VRIJDAG 30 JUNI 1989 PAGINA 3 rtje en I onder ^ïiswagen Wegtransport wil aanpak verscherpte controle Oostenrijk DEN HAAG NOB Wegtransport zal bij het ministerie van verkeer en water staat aandringen op overleg met de Oos tenrijkse regering over de verscherpte grenscontrole op buitenlandse vrachtau to's door de Oostenrijkse politie. De Oos tenrijkse politie ontzegt sinds enkele maanden vrachtwagens die breder zijn dan 2,50 meter de toegang tot het land. Deze vrachtwagens, die als bestemming Italië hebben, moeten daarom (1100 km) omrijden via Frankrijk. Het gevolg is een belemmering van het vrije goede renverkeer binnen de EG en een extra belasting van het milieu, zo stelt de orga nisatie. LONDEN Scotland Yard heeft gisteren een 28-jarige man aangehouden op verdenking van het gooien van plastic zakken met blokjes ijs en water naar ko ningin Beatrix in Londen. De verdachte is officieel in staat van beschuldiging gesteld we gens „dreigend gedrag". Hij moest vandaag al voorkomen. De man, een voedselverpakker uit Noord-Londen, gooide de zakken van circa twaalf meter hoogte naar beneden tijdens een wandeling van het koninklijk paar door de Londense wijk Co- vent Garden. De zakken spatten vlak achter de koningin op de straat uiteen. De koningin maakte gister avond, luttele uren na het inci dent, ten huize van kroonprins Charles alweer een volledig ont spannen indruk. De ontvangst op Kensington Palace, waarbij ook prinses Margaret aanwezig was, ging gepaard met een tap toe. Koningin en prins zijn in Engeland voor een driedaags be zoek ter gelegenheid van de af sluiting van de William-and- Mary-festiviteiten. De tweede dag begon gisteren met een bezoek aan de burge meester van Londen. Vervol gens ging het paar in de stro mende regen naar het Itec Cen tre in de Londense Docklands waar werkloze jongeren een computeropleiding krijgen. De 100-jarige Marianne Loupa-Mag- tig bood de koningin daar bloe men aan. Mevrouw Loupa werd geboren in Den Haag maar ver huisde op vier-jarige leeftijd naar Engeland. Ze is nog steeds Nederlandse. Nieuwe milieustudie Boskoop goed voor kringloopgedachte BOSKOOP „Alles wijst erop dat werken in een kringloopeconomie een voorwaarde is voor een duurzaam bestaan. Niettemin wordt deze wijsheid met voeten getreden. We leven in een wegwerpmaatschappij, die uit loopt op een toenemend aantal al dan niet gecon troleerde storten". Dat zei prof. Lucas Reijnders van de stichting Natuur en Milieu vanmiddag bij de uitreiking van het 1000e diploma aan een afge studeerde van de agrarische hogeschool in Boskoop (tuin- en landschapsinrichting). Volgens Reijnders moeten we naar een situatie waarin de voedings stoffen in schone vorm worden teruggewonnen en hergebruikt. „De opleiding groen- en milieubeheer biedt daar goede aanknopingspunten voor". Deze nieuwe afstudeerrichting, die opleidt voor leiding gevende functies op milieu-afdelingen van ge meenten, gaat volgend jaar augustus in Boskoop van start. Schildkliermedicijn door fout te sterk UTRECHT De hoofdinspecteur geneesmiddelen adviseert patiën ten die het geneesmiddel Eltroxin 50 microgram (charge S 890119 B) van Glaxo bv gebruiken, dit medi cijn om te ruilen bij de apotheek of apotheekhoudende huisarts. In een klein gedeelte van een par tij van dit middel is een afwijking gevonden. Het geneesmiddel is door deze fout maximaal vijftig procent sterker dan voorgeschre ven, zo meldt het ministerie van wvc. Het medicijn wordt voorge schreven aan patiënten met een afwijkende schildklierwerking en kan sinds 1 maart vanuit de apo theek aan patiënten zijn verstrekt. kelijlj ANDICAPTEN CENTRAAL IN HAAGSE WERKMANIFESTATIE VANDAAGi IN HET ,1S 1HAAG Wie jong sidei ^hept is met een li- Sele »lijke handicap heeft vein ei gevallen dubbel problemen met het i van een (aangepas- °P (an als andere werk- *eninden. Indien bedrij- iet in0gen kiezen voor het ehandicapte of een "terbomlijnde' jongere ïlan nen maar al te vaak r..n(emand uit de laatste zijn )rje) zo concludeert werkgroep van de jongerenorganisatie des jrond van enkele >roeven. p be ft a< ens zjjn het njet alleen te gtiandicapte jongeren die nen met het vinden van beidsplaats hebben. Van .000 lichamelijk gehan- ;n die ons land telt, voe- k veel ouderen zich (in rolstoelen letterlijk) aan ht gezet, terwijl ze - zij Bt enkele aanpassingen - >urgbt nuttig werk in staat uis f zijn Marian van Teef- en j/an de CNV-jongerenor- jjiJtie: „Hun probleem pr vooral op neer dat zij env[werk-ervaring kunnen ierPn en min of meer auto- Op weg naar het zoveelste sollicitatiegesprek. matisch in het 'uitkeringscir cuit' terecht komen". Volgens Van Teeffelen is het niet pre cies duidelijk hoe groot haar doelgroep is, maar ze houdt het toch op zeker 100.000. „Hoeveel procent daarvan werkloos is, is niet bekend. De meesten vallen vanaf hun 18e onder de Algemene Arbeids ongeschiktheidswet. De sociale diensten lijken er echter wei nig begrip voor te hebben dat deze jongeren ook de handen wel eens uit de mouwen wil len steken. Met hun aaw-uit- kering hoeven ze niet bij een Arbeidsbureau ingeschreven te staan, dus die hebben ovqr het aantal werkzoekenden geen goede cijfers. Het laatste min of meer betrouwbare on derzoek wast in 1973. Er is sindsdien weer een hele nieu we generatie gehandicapte jongeren bijgekomen. Daar FOTO: SP kunnen we nu niet meer mee aankomen". Afhankelijk van de uitkomst van een nieuwe, grotere en quête stelt de CNV-jongeren- organisatie zich voor om deze herfst een speciale sollicitatie actie te houden. Van Teeffe len: „Veel bedrijven beweren dat er bij hen geen of onvol doende gehandicapten sollici teren, zodat ze ze ook niet in dienst kunnen nemen. Daarom willen we gedurende een week een aantal bedrijven bombarderen met sollicitatie brieven van jongere gehandi capten. Hopelijk bereiken we door zo'n overbluffingsstrate- gie wel resultaten". 'Werk-wens'manifes- tatie Hoewel de jongere gehandi capten, zoals gezegd, in veel gevallen zelfs geen werkerva ring kunnen opdoen, is de si tuatie onder de oudere gehan dicapten (vanaf 25 jaar) ook niet optimaal. Voor werkne mers die eenmaal ergens in dienst zijn en dan pas gehandi capt raken wordt meestal wel aangepast werk gevonden of geschapen. Op grond van de drie jaar ge leden afgekondigde wet Ar beid Gehandicapte Werkne mers (wagw) wordt morgen in Den Haag (gebouw Amicitia) door de Gehandicaptenraad een 'werk-wens'manifestatie gehouden waarbij alle gehan dicapten centraal staan. Op grond van deze wet zouden bedrijven tussen 3 en 7 pro cent gehandicapten in dienst moeten hebben/nemen. Ge vreesd wordt dat deze norm door de meeste bedrijven niet wordt gehaald. Woordvoerder C. de Heus van de Gehandicaptenraad: „On langs bleek dat deze norm ook op het departement van staats secretaris De Graaf van sociale zaken niet wordt gehaald. Waar blijf je dan met je voor beeldfunctie? Dan kun je toch ook niet eisen dat anderen het wel doen!" Volgens De Heus is het hoog tijd dat er flinke sancties op het niet-naleven en subsidies op het wel naleven van de wagw worden gezet. „En dan moet het niet beperkt blijven tot bedragen van honderd gul den of zoiets. Echt zoden aan de dijk zet dat pas als bedrij ven bij nalatigheid worden be boet met een bedrag dat gelijk is aan het bruto-salaris van een niet in dienst genomen ge handicapte". WESSEL POST 25 Dagen jï honger staking Bloemen voor Riet Monteyne die in Breda nu al 25 dagèn in hongerstaking is om de identiteit van haar vader te achterhalen. De kraaminrichting Valkenhorst die de gegevens vroeger onder geheimhouding heeft verkregen, hoeft die niet te openbaren, zo heeft de rechtbank in Breda onlangs bepaald. FOTO: ANP d STERDAM Minister ng van financiën de zogeheten jaarsnota zorgvuldig !I wegen dat de ver- dene ministeries sa- 8,6 miljard gulden r hebben uitgegeven I op Prinsjesdag vorig nië in de Miljoenennota je p aangekondigd. ei KNOLLEN 'TISGEM pfwnice JURK, WAR UC2MTM Dat stellen prof.dr. C.A. de Kam, dr. J. de Haan en dr. C.G.M. Sterks van de vak groep algemene economie van de economische faculteit van de Rijksuniversiteit Groningen in het vakblad Economisch Statistische Berichten van deze week. Ruding is volgens hen bepaald niet de kampioen bezuiniger waarvoor het grote publiek hem houdt. Volgens De Kam en zijn me dewerkers „verdoezelt" minis ter Ruding de werkelijkheid om te kunnen aantonen dat het financieringstekort van de rijksoverheid volgens plan steeds kleiner wordt. Zij laten zien dat alle ministeries sinds de derde dinsdag in september 1988 meer tot zeer veel meer geld hebben uitgegeven dan zij oorspronkelijk hadden be groot. Uitschieters zijn Deet- man (onderwijs en weten schappen), Heerma (volkshuis vesting) en De Graaf (sociale zaken). In totaal gaat het om bijna 8,6 miljard gulden. Daar tegenover staan lagere uitga ven dan geraamd tot een totaal van 4,2 miljard gulden. Per saldo bedraagt de overschrij ding van de rijksbegroting dus 4,4 miljard gulden. Drukke barbecue Voor de vijftiende keer konden bewindslieden, kamerleden en medewerkers zich op het Binnenhof tegoed doen aan een barbecue-maaltijd op de laatste dag voor het zomerreces. m|lan K0NVAL|NKA DEN HAAG Een van de weinige VVD'ers die gisteren de traditionele barbe cue (de 15e) op het Binnenhof bijwoonden was milieuminister Ed Nijpels. Hij had het bijzonder druk met het beantwoorden van vragen over het aftre den van VVD-be- windsman Evenhuis. De afsluiting van het parlementaire jaar had voor de liberalen een vervelende bijsmaak, omdat de staatssecre taris juist deze dag ge dwongen was zijn ont slag in te dienen van wege het onjuist voor lichten van de Tweede Kamer over zijn fi nanciële handel en wandel. Aanvankelijk gooide de regen tijdens de barbecue roet in het eten. Maar toen het even droog werd was de run op de karbo naatjes en de hambur gers toch nog van eni ge betekenis. In een poging de bar becue te verstoren gooiden leden van het Anti-Diergebruik Ko- mité stinkbommetjes. Ook werd een span doek met de tekst „het stinkt hier naar moord" uitgevouwen. Ierse premier mag niet meer DUBLIN In Ierland is een politieke crisis ontstaan om dat premier Haughey er niet in is geslaagd voldoende steun te krijgen voor zijn kandidatuur voor een her nieuwd premierschap. Haug hey kreeg gisteren 78 van de 166 stemmen in het parle ment. Hij heeft formeel zijn ontslag aangeboden en gaat nu als demissionair premier verder tot er een opvolger is. Hij zei niet uit te zijn op nieuwe verkiezingen. Tijdens gelijktijdig met de Europese verkiezingen gehouden par lementsverkiezingen verloor de partij van Haughey zetels. Er is echter geen partij die wel een meerderheid heeft in het parlement. TOKYO Het aftreden van de Japanse premier Sousuke Uno lijkt nabij, nu de premier er niet in is geslaagd voldoen de steun te verwerven voor de zwaar aangeslagen regerings partij (LDP). Vier belangrijke Japanse kranten citeerden vanmorgen kabinetssecretaris Masajuro Shiokawa, die heeft gezegd dat het aftreden van Uno naar zijn mening nog slechts een „kwestie van tijd" is. Volgens peilingen staat de Liberaal Democratische Partij zondag zwaar verlies te wach ten bij gemeenteraadsverkie zingen in Tokyo. Volgens de krant Manaichi Shimbun overweegt de leiding van de LDP een waarnemend pre mier te benoemen, als de partij zondag inderdaad zwaar ver liest. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hollandia Kloos, het staalbedrijf van de familie Lubbers, heeft ten onrechte 48 miljoen gulden gevorderd van Kuwayt Airways. Volgens Hollandia bestond het be drag, dat later werd ge halveerd om de kans op betaling door Kuwayt groter te maken, voor een flink deel uit 'meerwerk'. Maar de kans is groot dat dit meerwerk (dat door vertraging bovenop de af gesproken bedragen komt) niet door Hollandia Kloos is uitgevoerd. Dat menen de onderaanne mers die in 1982 samen met Hollandia Kloos een vliegtuig hangar voor Kuwayt Airways hebben gebouwd. Het Eindho- vense bouwbedrijf Hurks en het in Amstelveen gevestigde Ballast Nedam zeggen dat zij het grootste deel van het werk hebben verricht en dat de door Hollandia geleverde staalcon structie voor de hangar onge veer tien miljoen gulden heeft gekost. Het is volgens deze on deraannemers uiterst onwaar schijnlijk dat op dit bedrag meerwerk is verricht van vele tientallen miljoenen guldens. De financiële afwikkeling van het werk in Kuwayt is voor Ballast Nedam en Hurks gro tendeels afgerond. Maar beide bedrijven vinden het vreemd dat Hollandia met zo'n grote claim voor meerwerk is geko men. Het meerwerk is essen tieel geweest voor de verstoor de relatie tussen Nederland en Kuwayt. Dit onderdeel van de claim heeft volgens drs. P. Lake- man, directeur van de Stich ting Onderzoek Bedrijfsinfor matie, een schikking tussen Nederland en Kuwayt uiterst moeilijk of zelfs onmogelijk gemaakt. Doordat de staat in een vroeg stadium op basis van een rapport van het orga nisatiebureau Berenschot de claim voor 'meerwerk' erken de, zijn de vorderingen van de staat en Hollandia onverbre kelijk met elkaar verbonden. Bovendien moet Hollandia toestemming geven voor iede re financiële tegemoetkoming die de staat aan Kuwayt zou kunnen doen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister Van den Broek (buiten landse zaken) maakte eveneens een kniebuiging voor de Kamer door te verklaren dat de regering er achteraf gezien niet goed aan had gedaan de diplomatieke contacten met Kuwayt vanaf januari voor onbepaalde tijd op een laag pitje te zetten zonder de Kamer daar over in te lichten. „Het was beter geweest de Ka mer er vertrouwelijk van op de hoogte te stellen", aldus Van den Broek. Het drukmiddel dat op Ku wayt is toegepast achtte de be windsman in tegenstelling tot de kamermeerderheid verre van overdreven. „Na vijf jaar vruchteloos onderhandelen was een duidelijk signaal no dig bij wijze van protest. De genomen maatregel kan echter niet als verregaand worden gekwalificeerd. In het diplo matieke instrumentarium be hoort dit tot de categorie lichte maatregelen". Van den Broek nam ruim de tijd om de be moeienissen van Lubbers met de Kuwayt-affaire te verdedi gen. Dat de premier enkele brieven aan Kuwayt heeft verstuurd is op zichzelf niet ongebruikelijk, zo betoogde Van den Broek, omdat het veel vaker voorkomt dat de premier van een land zich in kwesties waarbij handelsbe langen op het spel staan per soonlijk tot ambtgenoten in andere landen richt. Hoewel PvdA-woordvoerder Kom brink zich in de slotfase van het debat nog niet geheel te vreden toonde, zag hij er mede door de toezeggingen van Lub bers en Van den Broek van af een motie in te dienen waarin kritiek werd geuit op de han delwijze van de regering en de premier. Minister Ruding van finan ciën, het woord voerend van wege zijn verantwoordelijk heid voor de Nederlandsche Credietverzekeringsmaat- schappij, die al een deel van de miljoenenvordering aan Hol landia Kloos heeft vergoed (vandaar dat de staat nu ook schuldeiser is), noemde de af- faire-Kuwayt „uniek" en „zeer uitzonderlijk". „Het gaat hier om een rijk land dat wei- PvdA-kamerlid Hans Kombrink grijpt de interruptiemicrofoon tijdens het debat over de Ku wayt-affaire. FOTO: ANP gert een betaling te verrichten aan een ander land. Dat is ex ceptioneel", aldus Ruding. „We hebben wel meer vorde ringen op bepaalde landen, maar dat zijn arme landen die gewoonweg niet kunnen beta len. Kuwayt kan dat wel, maar de overheid daar ge draagt zich als een onwillige debiteur". De minister zei ech ter te verwachten dat diplo matieke maatregelen tegen Kuwayt effect zullen sorteren. (Van onze parlementaire dactie) DEN HAAG Zoals ver wacht heeft de gisteren afge treden staatssecretaris Even- huis (economische zaken) zich ook teruggetrokken van de kandidatenlijst van de VVD voor de Tweede-Kamerver kiezingen van 6 september. Evenhuis stond 24e op de ont- werp-lijst, die het komende weekeinde definitief wordt vastgesteld tijdens een speciale Verkiezingsraad van de VVD. Voor de opengevallen plaats wordt geen nieuwe kandidaat aangewezen. De kandidaten vanaf de 25e plaats schuiven allen één plek op. De 24e plaats wordt nu bezet door het kamerlid Margreet Kamp, ge volgd door haar fractiegenoten Blaauw, Van Rey, Rempt en Lauxtermann. Het hoofdbe stuur heeft „respect" voor het besluit van Evenhuis, vooral omdat hij de partij geen schade heeft willen berokkenen. De vacature die Evenhuis op het ministerie van economi sche zaken achterlaat, wordt waarschijnlijk niet meer opge vuld in deze demissionaire ka binetsperiode. De kans is groot dat minister De Korte de post zal waarnemen. Evenhuis was verantwoorde lijk voor het midden- en kleinbedrijf. Omdat in deze sector de komende maanden geen gevoelige zaken spelen wordt verwacht dat De Korte geen behoefte heeft aan een nieuwe staatssecretaris. Pas na het weekeinde, als koningin Beatrix terug is van haar be zoek aan Engeland, zal een de finitief besluit worden geno men. Het KNOV, de grootste werk geversorganisatie in het mid den- en kleinbedrijf, heeft „begrip" voor het aftreden van Evenhuis. Net als de christelij ke zusterorganisatie NCOV re kent het KNOV er op dat het demissionaire kabinet de be langen van kleine en middel grote bedrijven blijft beharti gen. De Tweede-Kamerfracties van CDA, PvdA en D66 noemen het vertrek van Evenhuis „on vermijdelijk en dus verstan dig". „De inzet van Evenhuis voor het midden- en kleinbe drijf was onbetwist", aldus CD A-fractieleider De Vries. VVD-fractievoorzitter Voor hoeve heeft respect voor het besluit van Evenhuis: „De staatssecretaris was door de berichten ovei? zijn privé-pro- blemen in zulke moeilijkheden gekomen, dat zijn positie on houdbaar was geworden".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3