E acht zat „Als jochie van ik al onder de koe Thomas Koemans onderuit tegen Philip Nagtegeller TENNIS CIRCUIT Sunter favoriet op Nederlandse kampioenschappen atletiek Rabobank Q CcidóG Qowiant VRIJDAG 30 JUNI 1989 PAGINA "L, LEIDEN Holland-at leet Jeroen Sunter is dit weekeinde tijdens de na tionale kampioenschappen voor junioren in Bergen op Zoom een van de grootste medaillekandida ten. De laatstejaars junior krijgt in het rijtje van mo gelijke kampioenen gezel schap van Stefan Mole naar, die debuteert op dit kampioenschap. Het gaat goed met de junioren sprintgroep van Holland. Na de dubbele winst in het esta fettekampioenschap moet dat dit weekeinde in Bergen op Zoom opnieuw duidelijk wor den. Liefst acht deelnemers vertegenwoordigen de grootste atletiekclub uit Leiden op het NK voor de jeugd: bij de B ju nioren treden Bianca Ver mond (200 en 400 meter), Fabi an Ross (100 en 200 meter), Marco Kortleever (200 meter) en Menno Jansen (400 meter) aan. Bij de iets oudere jeugd zijn eveneens vier Holland-ju nioren aktief: Joyce Emons, Reinder Peek, Wilmar Kort- leever en natuurlijk Jeroen Sunter. Van dit grote gezel schap heeft Sunter de mpeste kans op een ereplaats, hoewel ook Vermond en de Marco Kortleever hoge ogen zullen gooien. Peek is een onbekende voor velen, maar na dit week einde mogelijk niet meer, ter wijl Jansen en Wilmar Kort leever te lang geblesseerd ge weest zijn om serieus kansheb ber te zijn. Joyce Emons ver raste de atletiekvrienden al tij dens de eerste training, haar beste tijd van 12.7 seconden geeft geen kans op medailles, maar belooft wel veel voor de toekomst. De enige die tijdens dit NK een technisch nummer mag doen, is Onno van Hey- ningen die met zijn constante serié polsstoksprongen van rond de vier meter een outsi- Ook AAV'36 kent een forse afvaardiging tijdens de drie wedstrijddagen in Bergen op Zoom. Vrijdagavond al doet Bob Dongelmans letterijk een gooi naar een medaille om zo doende in de voetsproren van Paul Boere te treden. Boere pakte brons in Leiden in 1985. Ook zijn clubgenoten Jeroen Jansen (800 meter jongens B) en Anita Mulder (300 meter horden meisjes B) moeten die eerste avond al hun beste nummer afwerken. Mulder zal dan af moeten rekenen met Eefke van der Drift van Hol land, die haar vorige week donderdag nog afstrafte op diezelfde 300 meter horden. Jansen krijgt op de 800 meter te maken met twee Bataven. Zowel Mark van Bel als Pascal Steenvoorden hebben (met veel-optimisme) ingeschreven. Bij AAV verwacht men daar naast veel van Wouter Her- zberger (110 meter horden) en Marc van der Jagt (100 en 200 meter). De meeste medailles zouden wel eens naar De Spartaan kunnen gaan. Toch is de wit groene ploeg de kleinste van de vier uit de regio. Marijn van der Ploeg is echter op de 2000 meter steeple chase een geducht kandidaat, Erik Bak ker mag bijna zeker iets om zijn nek laten hangen op de 5000 meter en Stefan Mole naar zal niet willen vertrek ken met tenminste een aantal plakken. De grote Lissenaar, nog maar eerstejaars B-junior heeft op vijf nummers inge schreven. Met name bij het verspringen en op de 110 me ter horden mogen hem de meeste titelkansen toegedicht worden, maar ook bij het hoogspringen, 100 meter en speerwerpen is er uitzicht op eremetaal. De kleinste van de vier grote regioclubs, De Bataven, heeft ook drie A-junioren in de strijd: Peter Rijnsburger, Jo- han van Velzen en Ellen Sil- verentand. Zeker de twee laat stejaars junioren (Rijnsbuger op de 1500 meter en Silveren- tand op de 100 meter horden) hebben de laatste weken aan getoond in een meer dan goe de vorm te steken. Johan van Velzen zal ongetwijfeld veel leren en een dubrecord pak ken, hij krijgt volgend jaar weer een^ans. Vj,^THUIZEN Ichthusschool, Chr. sch ids voor MAVO, Alphen tpt r den Rijn. 11 f Sander Alberts, Jaqueline van sterdam, Jantine Baas, Arina Dennis Beekelaar, Marinke van Berg, Saskia Beulakker, Judith Beusekom, Fatima Bezzih, Petra Sandra Blijleven, Jerry Boender, I mon Borst, Lia Bos, Remco I Truus Bos, Hans Bredewoud, Fr« ke Breeveld, Andy Brinkman, We Broekhuizen. Stephanie de Br Anja van Buren, Marjanne van Bu Marco Burgers. Linda van Burik, annette van Deuren. Monique Du Mark van Dongen. Jan Drenth, Wi Drolenga, Folkert-Jan Duynstee, chiel Duynstee, Martiin Edinga, Br te van Esch, Ftudi Esveld, Mira Freeke, Remco Galenkamp, Nico Gans, Wilma de Geus, Jolanda G Ludo Goudkuil, Peter Grundm Onno Guinau, Mark van Gurp, Si hia Hanoeman, Marco Haring, Ma van Harskamp. Sandor de Heij, S van Heijningen. Ellen den Hertog, rintha van Holland, Constance I geveen, Ellen Houtman, Richard Helga van Iperen, Mirelle Jac Diko Joha, Diana Joha, Erwin Jong, Saskia de Jong, Danny Klark, Marco van Klaveren, Cor j Klompe, Esther Kloppenborg, Wo van der Knaap. Femke Kooistra, ter Kooistra, Mariska Kradolfer, scha Kremer, Hilma van 't Kruis, rije Kuijl, Benjamin Lammers, Ar Lankhaar, Gert-Jan van der Le Mariëlle van Leeuwen, Renate Leeuwen, Perah van Leth, Koos der Linden-van Sprankhuizen, Mo van der Loo. Jeroen Lugtigheid, I no van der Mark. Edwin Mart Marja van der Meijden, Brigitte M naar, Ferry Molenaar, Klaas Molle Stella Muusse, Susanne Neall. ben van der Neut, Wendy van Nie Joletta Noomen, Bart van Oort, I halie Ouwerkerk, Carina Peeters, Reatsch, Ingmar Remmelzwaal, mara Renee, Rebecca van 't I Marco Rietveld, Dick van Rijn, S) Rodenburg, Linda Roos, I Schaap. Gerton Schreuder, Sar Schreuder, Sander Siebel, Re van der Stigchel, Erik Stigter, Pal Siauta, Henk Tamerus. Maritza 7 pelaar. Jan-Chris Tiemersma, Yvo van Veen, Ronald Vegt, Diana der Ven, Mickel Verkerk, Tineke I kleij, Judith Verlaan, Perry Ven Arjan van Vliet, Sandy Vons, Ann i de Vries, Kees de Vries, Natasja Vries, Robert Vrouwenvelder, Ir borg Warning, Esther van der W Eric Wildenburg, Dennis Windho pi Jeroen Wolmerstett, Annemari Zinkstok en Martien van der Zwaï SPORT LEIDEN Ceidae Soman* ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN Thomas Koemans, die vorige week nog de enkelspelfinale B2 bij de Munnik op zijn naam schreef kan sinds gisteren een hoge klasse ring in Alphen aan den Rijn vergeten. Indoor, want ook de organisatie van TEAN zag zich gister middag door de regen voor problemen geplaatst, werd de speler van de Munnik door Philip Nag tegeller verslagen. Al in de openingsfase kreeg de voor OLTC uitkomende Nag tegeller de indruk dat Koe mans verslaanbaar was. Al wenste de Koudekerker zijn noodlot nog tot de derde set uit te stellen. Maar de cijfers 6-1 maakten de tekortkomingen van Koemans op dat moment toch duidelijk. Later op de avond, toen drie buitenbanen weer bespeelbaar bleken, ken de thuisspeler Mare Nagelker- ken weinig problemen tegen de in Leiden studerende Coen van Bemmel In de twee sets beslaande partij gaf hij vijf ga mes cadeau. Het dubbelspel met Martijn Krans bracht de Unicum-speler meer succes. De combinatie uit de sleutel stad bleek te sterk voor Onno Guinau en Marco Smit (de Munnik), 6-3, 7-5 De wedstrijd tussen Sijmen Moerman/Igna- ce Ponsioen en de gebroeders Rogier en Frank Liefbroer werd in de beslissende derde chael van Maaren, dubbelpart- ner van Cardinaal, verging het in de singles minder goed. De als tweede geplaatste speler verloor van Ronald Klein met 7-6, 6-0. De tegen zichzelf spe lende Erik en Martin Kip ble ven de dubbelspelers Frank v.d. Kei en Peter Chaudron maar met moeite de baas. Zover kwamen Remco Crama en Peter Fles in D niet. Fles verdraaide na een paar games al zijn knie waardoor de tegen Addy Overbeek/Mark Jan Westerlaken spelende combi natie al snel moest opgeven. In de singles verloor Westerlaken op zijn beurt van Mickel Ver kerk, terwijl Mark Spigt in drie sets Roy Froma de baas bleef. Konden bij TEAN de meeste partijen nog doorgang vinden, bij Dekker kon men pas laat op de avond gaan denken aan het inhalen van de achterstal lige partijen. Het weerhield Mark Fleischeuer er niet van om Wouter v.d. Heiden in twee sets naar huis te sturen. Het Dl 35+ toernooi in Wou- brugge verloor in de personen Van Druten/Van Driel de als tweede geplaatste combinatie in het herendubbelspel. Van Royen en Ter Louw wonnen met 5-7, 6-3, 6-3. De organisatie van het open toernooi van Zevenhoven diende uit te wijken naar Am stelveen Daar behaalde Mi- Chiel van Buuren na drie sets een zege op S. Oomen. In het dubbelspel kwamen de favo rieten voor de eindzege Leon van Vliet/Marco Mensink te gen Jan Koek/Ronald Ver- set noodgedwongen onderbro ken. Bij de stand 5-5 ketste een volley op het racket van Rogier Liefbroer af. Daarbij werd zijn bril geraakt. Na een bezoekje aan de opticiën kon de partij een twintigtal minu ten later hervat worden met een voor de Nieuw Vennepse broertjes gunstige ontwikke ling, zij wonnen de tie-break. René Cardinaal plaatste zich in C zowel in het enkel- als het dubbelspel voor de volgen de ronde. Patrick Laan en de combinatie Paul Bakker/Jan van Leeuwen moesten in drie sets het onderspit delven. Mi- daasdonk niet voor onver wachtse problemen te staan. Het als tweede in het ge- mengddubbel geplaatste kop pel Hoogendoorn/Wijfje ver loor van Van Haaren/Van Scheppingen. Bij de 35-plus- sers raakte het toernooi met J. Hakkenberg in het enkelspel D eveneerts een getipte finalist kwijt. Dick Vader zegevierde met de cijfers 6-7, 6-1, 6-4. Topspinners Kees Jan Schuilenburg plaat ste zich gisteren tijdens het A- toernooi van het Enschedese Topspinners voor de tweede ronde na een drie setsoverwin ning op Armando Rodriquez. Nadat Schuilenburg op 6-0, 2-0 in de stromende regen vier ga mes cadeau deed, werd de par tij afgebroken In het tennis- centrum werd het, met één break in het begin van de der de set, 4-6 en 6-3. De Leider dorper komt vandaag uit tegen Hagenaar Mark v.d. Donk. Bionda Zonderop kwam in de in de eerste ronde van de kwalificatie tot winst tegen de Duitse Inez Brembde (6-3, 6-3), maar moest vervolgens haar meerdere erkennen in de hoofdklasse-speelster Lion Groenen 5-7, 5-7. Amy v.d. Linden, vorige week nog fina- liste in Leiderdorp, verloor in de tweede ronde van de Duitse Stefanie Thiemann met de cij fers 3-6, 2-6, terwijl Erik Bak ker in de eerste kwalificatie ronde in de Zweed Jan Ots een sterkere opponent had, 6- 7, 7-5, 0-6. PETER VAN DER HULST Marc Nagelkerken had van Coen van Bemmel weinig tegenstand te dulden. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN BINNENLAND „BOERENPAUS" JORIS SCHOUTEN WEG BIJ KNBTB de de Hogere Landbouwschool in Dordrecht. „Mijn ouders wilden graag dat ik veearts zou worden of landbouwinge nieur, maar ik had niet veel zin in die technische vakken. Ik voelde meer voor economie. Maar het stond voor mij wel vast dat ik in de landbouwsec tor zou blijven. Ik hoopte op een baan bij het ministerie of bij een produktschap". Het werd de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond, één van de bij de KNBTB aange sloten bonden. Via het hoofd redacteurschap van het blad Boer en Tuinder (van 1967 tot 1980) werd hij in 1975 voorzit ter van de KNBTB. Vijf jaar later ging Schouten daarnaast de politiek in: hij werd lid van de Eerste Kamer voor het CDA, een functie die hij tot op heden vervult. Het neerleggen van de voorzit tershamer van de boerenbond is voor Joris Schouten geen re den om lui achterover te gaan zitten in een gemakkelijke stoel. Verkoeling zoekend in de schaduw zit hij in zijn goed onderhouden tuin kamerstuk ken te lezen. Zijn politieke lec tuur ligt op een tafeltje dat grotendeels in beslag wordt genomen door een groot wit geel boeket in een rieten mand. Hoewel hij het rustiger aan wil doen, behoudt niet al leen de politiek maar ook de land- en tuinbouw zijn warme belangstelling. In rep en roer Eind vorig jaar bracht Schou ten politici en milieubescher mers nog in rep en roer met zijn tirade over de manier waarop boeren worden geacht mee te werken aan het milieu beleid. De uitspraak van een aantal Nijmeegse wetenschap pers dat de veestapel veel en veel kleiner moest worden om nog iets van de bossen te spa ren, ontlokte de boerenvoor- man de uitdrukking: „Dat wordt dan een keus tussen bo men of boeren!" Een verklei ning van de veestapel bete kent volgens Schouten name lijk onherroepelijk dat een groot aantal boeren zonder werk komt te zitten. ,,Ja, mijn opmerking is toen hier en daar verkeerd geval len", verzucht hij nu. „Ik snap dat trouwens nog steeds niet. Het lijkt er veel op dat het een Joris Schouten in zijn tuin in Voorhout. aantal mensen in de politiek en de milieugelederen gewoon niet goed uitkwam. Jarenlang werden de boeren gezien als enorm inventief, als moderne ondernemers, als mensen die voor een groot overschot op de handelsbalans wisten te zor gen. Nu men begint te besef fen dat het milieu in gevaar komt, worden ze ineens als de grootste vervuilers afgeschil derd", klinkt het verongelijkt. Schouten vindt nog steeds dat de belangen van 'zijn' mensen voorop moeten staan in het milieubeleid. Hij waarschuwt tegen verarming van de boe renstand. „Wat heb je nu aan een schoon platteland, met prachtig schoon water, een lucht waar niks aan mankeert en een grond waarvan je bij wijze van spreken kunt eten, als er tegelijkertijd grote ver paupering ontstaat onder de boeren? Dan ben je bezig men sen in een slechtere situatie te brengen. Dat noem ik óók mi lieu-onvriendelijk", zegt de boerenvoorvechter met een driftig armgebaar. Tijd nodig „De boeren zijn zich donders goed bewust van de milieupro blematiek", vervolgt hij fel. „Maar je moet. een weg probe ren te vinden waarbij je én het milieu redt èn de mensen tege moet komt". Schouten ziet daarom het meeste heil in technische maatregelen. „Be strijding van de mestover schotten en andere milieupro blemen kan alleen tot stand worden gebracht als de veesta pel in ieder geval niet kleiner wordt. Als een boer weet dat hij over één of twee jaar een deel van zijn varkensstapel moet wegdoen zal hij ongemo tiveerd zijn om oplossingen te zoeken. Daarmee wil ik niet zeggen dat er niets moet ge beuren, maar het moet wel haalbaar en betaalbaar zijn. Daar is tijd voor nodig!". „In de land- en tuinbouw zijn we bezig met een groot aantal maatregelen waardoor het mestoverschot en de verzuring afnemen. Ook wordt gewerkt aan het terugdringen van het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen". Een aantal maanden geleden heeft het landbouwschap een milieu-ac tieplan uitgegeven, waarin concrete plannen werden aan gekondigd. „Wij steken onze nek uit. wij blijven niet lijde lijk toezien, maar wij dóen wat. En wat gebeurt er met het verkeer? Ja..., praten over een katalysator over zoveel jaar, die dan bovendien in be paalde opzichten nog weinig blijkt te helpen ook, bijvoor beeld in files en in de stad", roept hij schamper uit. Bij technische oplossingen in de land- en tuinbouw denkt de voormalige boerenleider bij voorbeeld aan rijenbespuiting. FOTO: HENK VAN DE ENDE „De boer spuit daarbij alleen op de rijen aardappelen of bie ten, maar niet langer tussen de rijen in. Hiermee kan wel veertig of vijftig procent aan gewasbeschermingsmiddelen worden bespaard. Bovendien kan het aantal bespuitingen worden verminderd als de weerberichten secuurder wor den. Als de boer precies weet uit welke richting de wind waait, kan hij nauwkeuriger dan nu bepalen of het nodig is met verdelgingsmiddelen uit te rijden. Veevoeders met minder fosfaat en minder ni traat kunnen ook bijdragen aan een beter milieu. „Als je aan de voorkant minder in het varken stopt komt er aan de achterkant minder uit", licht Schouten toe. Prachtvinding Sommige vindingen vergen slechts eenvoudige ingrepen. Tot nu toe lieten veel boeren bij voorbeeld het regenwater VOORHOUT „De jacht op de boeren is een stuk minder geworden, maar nog niet helemaal voor bij", vindt Joris Jan Schouten (62), de pas afge treden voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond (KNBTB). Met de belofte van de politiek de veesta pel voorlopig niet in te krimpen is het grootste gevaar voor de veeteeltbe drijven vooralsnog afge wend. „Maar", zegt Schouten „de ene boer is de andere niet. De ak kerbouwers en de glastuinders hebben er natuurlijk niets aan dat de veestapel niet langer wordt bedreigd". De jongste plannen van minister Braks van landbouw, onlangs gepu bliceerd in de Structuurnota Landbouw, liegen er volgens de voormalig boerenleider niet om. Na een carrière van ruim vijf endertig jaar in de landbouw nam 'boerenpaus' Joris Schou ten vorige week afscheid van de KNBTB, waarvan hij veer tien jaar lang voorzitter is ge weest. Op een feestelijke af scheidsbijeenkomst in het Haagse Congresgebouw, waar ongeveer zevenhonderd geno digden bijeen waren, werd Schouten door minister Braks bevorderd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw Ook werd hij benoemd tot erelid en erevoorzitter van de KNBTB. Geen vetpot De landbouw, het boerenleven en alles wat daarbij hoort zijn Schouten, geboren in het Noordhollandse Blokker, met de -paplepel ingegoten. „Als klein jochie van acht zat ik al onder de koe. Dat was heel ge woon Als oudste van zeven kinderen heb ik altijd meege holpen op het boerenbedrijf van mijn ouders. Tijdens de crisis van de jaren dertig was het bij ons thuis bepaald geen vetpot. We moesten alle zeilen bijzetten om het bedrijf te la ten draaien". De school mocht echter door het werk op de boerderij niet in het gedrang komen. Na de mulo en de hbs in Hoorn vplg- Jiji de overgrote meerderheid de Nederlandse boeren finaJe. cieel redelijk tot goed voor er wind gaat. Er zou dus voldoe iaj de ruimte zijn om wat me geld in milieu-investeringen steken. Schouten is dat i met hem eens: „De mini: moet op dat moment erg m zijn geweest of een black-ou iai hebben gehad. Hij mag i boeren niet over één k scheren. De inkomens van akkerbouwers zijn op dit n ment enorm slecht. Hoewel varkensprijzen nu weer z gestegen heeft de varkensho derij nog steeds te kamp Jg met verliezen uit voorgaan -ij; jaren. Nogal wat melkveetxtie ren verdienen flink, maar ie zijn er ook bij wie dat niet I ;ei geval is, omdat ze een te kif melkquotum hebben. Als weinig kan melken zet e £e hoge melkprijs toch weinig i Vr den aan de dijk. Nee, normt. weet Braks deksels goed wa< over hij praat, maar toen is echt een beetje in de fout Gerrit Braks is van de drie t nisters die Schouten in zijn t als voorzitter van de KNB ne op het ministerie van lar ij- bouw heeft meegemaakt, gene met wie hij het best k opschieten. „Braks ken ik al lang. In mijn journalistent veel gesprekken met hem. voelden elkaar goed aan. hoofdlijnen zijn we het steeds eens, maar over de werking verschillen we no eens van mening". Vóór Braks zat Jan de Kom kortstondig op Landbouw daarvoor Fons van der St Alle drie van CDA-huize. laatste landbouwminister een andere politieke signati was de PvdA'er Anne Voni ling in 1958. Volgens Schout is het geen toeval dat Lat bouw al meer dan dertig jJ in handen van het CDA Q „De boeren voelen zich tra tioneel goed thuis bij het CC daarom proberen we altijd e CD A-minister voor die post -vinden". Schouten grinni „Ook ónze invloed heeft da mee te maken. We hebben eenmaal net als de NederlanJ se Christelijke Boeren- Tuindersbond veel contact met de CDA-top". ELSBETH KEG( van hun schuren en boerderij en gewoon in de mestput lo pen. „Maar veel water bij de mest betekent een grotere mestoverschot waardoor de boer vaker moet uitrijden om de mest over zijn land te ver spreiden Nu de zaken nijpen der worden voeren de meeste boeren het water af via de sloot. Dat is zo simpel als wat". Over de nieuwe mestverwer kingsfabriek, die samen met het bedrijf Volker Stevin door de Landbouwuniversiteit van Wageningen is ontwikkeld, is Schouten zeer te spreken. „Een prachtvinding! Deze fa briek heeft volgens mij erg veel kans om te slagen, omdat er degelijk wetenschappelijk onderzoek achter zit. Aanvan kelijk was ik wel een beetje sceptisch, hoor", geeft hij la chend toe. „De laatste jaren zijn er zo veel lieden geweest die zeiden dat ze de vondst van de eeuw hadden gedaan. Luchtkastelen waren het met weinig realistische inhoud. Maar het initiatief van Volker Stevin is heel serieus. Ik wil dan ook niets liever dan dat ze die fabriek op zo kort mogelij ke termijn neerzetten, zodat iedereen kan zien dat het Het procédé, waarvan de start in 1991 in Dordrecht is voor zien, zet mest om in warmte, elektriciteit en eiwitten die ge schikt zijn voor zowel mense lijke als dierlijke consumptie. Schouten spreekt van een „duidelijke vooruitgang. Men houdt aan het einde van het proces eigenlijk niets aan el lende over: alleen een heel klein aantal schadelijke mine ralen die naar de vuilverbran ding kunnen. Voor de boeren zijn de kosten te overzien want zij hoeven alleen maar het transport naar de verwer kingsfabriek te betalen". Het enige waar Schouten nog vraagtekens bij zet is de totale capaciteit. „De fabriek in Dor drecht is berekend op een half miljoen ton mest per jaar. Maar over zo'n tien jaar zal er misschien wel twintig miljoen ton te verwerken zijn!". Of dat economisch haalbaar is betwij felt hij, maar hij wil graag op timistisch blijven. Black-outje Minister Braks van landbouw heeft onlangs beweerd dat het

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10