galant Dynamic 4: kostbaar hebbeding [suzu ook met automaat Nieuwe motor voor Ford Sierra/Scorpio HIER 100 olitie in West-Brabant start nieuwe alcoholaanpak GM 'UTO QeidóaQoWUmt DONDERDAG 29 JUNI 1989 PAGINA 19 Sierlijsten van chroom „Het kan anders. Een auto komt langsrijden en een vluchtig mo ment lang sprankelt de zon in het metaal dat de wielkuip om randt". Het zijn de woorden van Bovo Inter Auto Parts, die met zijn via autoshops verkrijgbare sierlijsten de vrolijke schittering wil laten terugkeren in de „chroomloze autowereld". Er is nog niet voor elk merk of type een set wielkast sierlijsten (van ver chroomd edelstaal). Een set kost gemiddeld 229,-. Aangifteformulier tegen 'gratis tanken' De politie in Arnhem hoopt met de ihvoering van een standaard aangifteformulier voor pomphouders het tanken zonder betalen te verminderen. Het 'gratis tanken' komt in Arnhem steeds va ker voor. terwijl pomphouders vaak geen gelegenheid hebben om aangifte doen. De pomphouders in Arnhem deden vorig jaar 27 keer aangifte van automobilisten die wegreden zonder de ge tankte brandstof af te rekenen. Het aantal aangiftes tot nu toe in 1989 bedraagt 15, maar is waarschijnlijk hoger. De pomphouders doen echter in veel gevallen geen aangifte, omdat ze geen tijd hebben of er weinig van verwachten. De in overleg met justitie tot stand gekomen aangifteformulieren liggen daarom nu al klaar bij de pomphouders, die de papieren bij een diefstal snel kunnen invullen en vervolgens opsturen of meegeven aan de gewaarschuwde politie. De Arnhemse politie spreekt van een landelijke primeur. h-tech is in: het ge- kelijke technisch ni- 1 van de auto is tegen- rdig al hoog, maar het altijd nog fantasti- ;r. Wie bij wil blijven it heel wat verschil- le systemen ontwikke- een multikleps motor, gestuurde wielen, wielaandrijving, elek- ïisch gestuurde vering ovoort. Wie het laatst it, lacht het best, zo het spreekwoord. Dat misschien wel op Mitsubishi, die niet luidelijk voorop liep in ontwikkelingen ir nu komt met een waarin al die syste- ineens gecombineerd •den. Dat wil zeggen: auto was er al in.Ja- maar komt nu ook r ons land. ül|ral heeft Mitsubishi er ï||nelijk oog voor dat niet ie- ~;en een met elektronische volgepakte auto wil. Die zelfs uitzondering; meer echt seriemodel wordt de lant GLSi 4WD. Die heeft leen maar' vierwielaandrij- in beperkte aantallen daarnaast de GTi/X- f -Dynamic 4 leverbaar met Irnaast nog vierwielbestu- Behalve dat bood Mitsu- i voor de Galant GTi/X al 1 soort actieve vering, die ue vierdeurs Mitsubishi Galant GTi-16V Dynamic 4 komt op 71.495.-. de Dynamic 4 uiteraard ook heeft, evenals een ABS-rem- systeem. Die vering bestaat uit verstelbare schokdempers en elektronisch geregelde lucht vering, waarmee dus zowel vering als demping aangepast kunnen worden aan de rij-om- standighedeh. Enerzijds wordt de carrosserie op constante hoogte gehouden en overhel len in lengte- of dwarsrichting tegengegaan, anderzijds wor den vering en demping bij sportieve rijstijl stugger. Het inbouwen van (permanen te) vierwielaandrijving vereis te uiteraard een andere ach terwielophanging dan de door een torsiebuis verbonden lang- sarmen die een gewone Galant heeft. In plaats daarvan ko men per wiel drie schuin ge plaatste armen die al voor een koerscorrigerend effect zor gen. Voor het overige hield Mitsubishi het zo simpel moge lijk. Er is een centraal diffe rentieel dat het vermogen tus sen voor- en achteras verdeelt, voorzien van een visco-koppe- ling die de vermogensverde ling regelt en als automatische sperinrichting werkt. Nog een sperinrichting in de achteras zoals andere kostbare vierwie- laandrijvers hebben, om de kans dat één wiel doorslipt he lemaal te minimaliseren, be spaarde men zich. De GLSi met vierwielaandrij ving beschikt over de normale tweeliter injectiemotor van de Galant-reeks, goed voor 80 kW/109 pk. Hij is leverbaar als vierdeurs sedan (ƒ57.995,-) of vijfdeurs hatchback (voor 1500,- meer), beide standaard met airconditioning. Om vol strekt duistere reden wordt de GTi-16V Dynamic 4 als vier- deurs-model standaard van een schuifdak voorzien, en als vijfdeurs-versie van aircondi tioning; desondanks scheelt het ook bij dit topmodel maar 1500,- tussen vier- en vijf- deursversie. Heel apart is de vierwielbe- struing voor de Dynamic 4, waarbij Mitsubishi opnieuw heel ingenieus de zaak zo sim pel mogelijk hield. In tegen stelling tot bij andere vierwiel- gestuurde modellen (Honda Prelude, Mazda 626) kunnen de Mitsubishi-achterwielen al leen met de voorwielen in ge lijke richting meedraaien. Geen tegensturend achtereind bij lage snelheid dus, wat de wendbaarheid zeer vergroot maar enige gewenning vereist. De meesturende achterwielen zorgen wel voor duidelijk gro tere stuurstabiliteit bij hoge snelheid. Exclusief Nogal exclusief is de precieze uitwerking bij Mitsubishi. Men koos voor het bewegen van de voorwaarts gerichte achter- wieldraagarm met een hy IPEL START MASTERFIT-SERVICE iids vorig jaar worden terrein- en bedrijfswa- jns van Isuzu niet alleen jor speciale dealers gele erd, maar zijn ze bij elke bei-dealer te koop. pel-moeder General Mo- irs heeft een belang in juzu, zeggen we er ter prklaring maar even bij. (en van de meest beken- p Isuzu-modellen in ons |nd is de Trooper ter- sinwagen, waarvan er nu pk een versie met auto- pat verschijnt. Die wordt pleverd met 2,6 liter ben- ine- injectiemotor van 85 W/115 pk, pas vorig jaar ji de Trooper verschenen. Ie automaat telt vier versnel- ngen en elektronische rege- pg, in terreinwagens maar Blden te Vinden. Dat past in et streven van Isuzu om de tooper juist ook op de gewo- e weg zoveel mogelijk perso- Jenwagen-comfort te laten ieden. De automaat heeft jvee schakelprogramma's; de vierde versnelling kan ook nog eens met een apart knopje op de keuzehendel buiten wer king gesteld worden. Evenals bij de handgeschakelde versie kunnen vierwielaandrijving en hoge/lage overbrenging tij dens het rijden ingeschakeld worden. De Power/Economy programma's van de automaat werken kennelijk goed, want de automatische Trooper is even snel als de handgescha kelde, en niet onzuiniger. Snelle service In het najaar zal een aantal Opel-dealers bij wijze van ex periment een bijzondere servi ce gaan verlenen. Het is merk dealers natuurlijk al lang een doorn in het oog dat de 'fastfit- centers' veel klanten wegtrek ken die eventjes snél nieuwe banden, schokdempers of een uitlaat-willen hebben. Boven dien proberen die centers nu nog meer werk uit de dealer werkplaats weg te houden met snelle kleine servicebeurten Oliemerk Pennzoil heeft zo'n snelservice-bedrijf en Kwikfit biedt deze service in een groot aantal filialen. General Motors neemt de handschoen op en draulische cilinder, in plaats van een klassiek stuursysteem met aparte stuurstangen zoals Honda en Mazda gebruiken. Zo combineert men ruwweg de technische eenvoud van het (mechanisch bediende) Honda- systeem met de fraaiere elek tronische regeling van de veel ingewikkelder Mazda-con- structie. Waarbij die beide trouwens niet zoals de Mitsu bishi ook nog vierwielaandrij ving hebben, wat de Dynamic 4 dus extra bijzonder maakt. Zoveel moeite deed men niet voor niets, want de prestaties vragen wel enige extra weglig- gingscapaciteiten. Het gaat bij de Dynamic 4 namelijk niet om een gewone GTi-16V met een ander onderstel. De tweel-, iter zestienklepsmotor van de gewone GTi-16V mag met 106 kW/144 pk aan boord nog niet echt als spektakulair snel gel den, hoewel je er in dagelijks gebruik natuurlijk al meer dan genoeg aan hebt. Nee, voor de Dynamic 4 gooide men er nog een turbo tegenaan, waarmee de motor op 151 kW/205 pk komt en de topsnelheid zo'n 30 km/h hoger uitkomt dan de 200 die zonder turbo bereik baar is. Met dit in gedachten is de Galant Dynamic 4 helemaal niet duur te noemen. De vier deurs sedan komt op ƒ71.495,-, de vijfdeurs-versie komt in ja nuari 1990 voor 1500,- meer. Vooralsnog is Mitsubishi de enige die zoveel high-tech sy stemen in één auto samen brengt. PETER FOKKER gaat die centers met eigen wa pens bestrijden, aldus David Herman, directeur Europa 'Accessoires en Onderdelen'. Opel-dealers moeten dezelfde fastfit-service gaan verlenen: geen afspraak nodig en vaste prijzen die vooraf bekend zijn. Dat zal gelden voor werk zaamheden als vernieuwen van uitlaat, banden, schok dempers of remblokken. Het gaat Masterfit heten, waarbij de Opel-dealer uiteraard als sterk punt aanvoert dat hij de specifieke kennis voor uw Opel in huis heeft en de origi nele onderdelen (die echter meestal duurder zijn). Het ver eist de nodige aanpassing van een dealer, zowel in uitrusting als opstelling tegenover zijn werk, dus begint men met een proef bij een beperkt aantal bedrijven. Het eerst kwam de Britse dealerorganisatie aan de beurt, in de herfst volgen de voornaamste Europese landen waaronder het onze met een aantal aangepaste dealerbedrij- ven. Of het leuk is voor het autobedrijf valt te bezien, maar harde concurrentie le vert in elk geval gunstige prij zen op voor de klant. FoldiCar Met de FoldiCar is een opvouwbare aanhangwagen op de markt gebracht die de verkeersveiligheid bevordert, veel gebruiksmogelijkheden heeft en weinig opbergruimte vraagt. En hij is alleszins be taalbaar: f 1295,- (basisprijs incl. btw). Meer informatie: FoldiCar Nederland, telefoon 030-894174). foto's: pr Een aantal politiekorpsen in West-Brabant start morgen met een geheel nieuwe aanpak van alcoholcontroles. Bij iede re aanrijding zal steevast door beide bestuurders geblazen moeten worden op het elektro nische blaaspijpje. Ongeacht de mate van schuld van de aanrij ding, de materiëlé schade, slachtoffers en ongeacht het tijdstip waarop de aanrijding plaatsvindt. Deze actie, die in het kader van de landelijke min 25-pro- cent-actie wordt gehouden, is een primeur en gezamenlijk initiatief van de politiekorpsen in Bergen op Zoom, Halsteren, Hoogerheide, Roosendaal, Steenbergen en Tholen. Ge tracht wordt door gezamenlij ke inspanningen het aantal verkeerslachtoffers met 25 procent te doen verminderen. Proefnemingen met deze, voor Nederland, nieuwe manier van alcoholcontrole werden eerder in Papendrecht geno men. „De aanpak is over ko men waaien uit Australië, waar de politie al jaren op deze manier alcoholcontroles uitvoerd", aldus C. Breure van de Centrale Politie Verkeers- commissie (CPVC). Met deze methode wil de poli tie de pakkans verhogen op het rijden onder invloed. Iede re bestuurder weet dat bij het rijden onder invloed de kans op een aanrijding veel groter is, aldus een politiewoordvoer der. Als men nu weet dat bij elke aanrijding gecontroleerd wordt op alcoholgebruik, dan verwacht de Westbrabantse politie dat de drempel om toch onder invloed te gaan rijden, sterk zal verhogen. Dit effect is bij eerdere alcoholacties in een andere vorm reeds aange toond. Volgens de politiewoordvoer der weten bij voorbeeld auto mobilisten die 's morgens ach ter het stuur van een auto gaan zitten na een avondje stappen en een paar uur slaap, niet dat de alcohol in hun lijf enkele uren later nog lang niet is afgebroken. Ook zij lopen dus een gerede kans om ge pakt te worden. (ADVERTENTIE) OPEL BEREKEND OP DE TOEKOMST Officieel Opel en Isuzu service-dealer VAN ELSWIJK Dorpsstraat 257 Hazerswoude Tel. 01728-9697 Het presenteren van nieuws bij Ford lijkt wei nig gestructureerd te ver lopen. Vorig jaar werd tweemaal een turbodiesel motor voor de Scorpio in het vooruitzicht gesteld, die pas dit jaar uiteinde lijk verscheen. De presen tatie van de Fiesta, net even na de Auto-RAI, kwam wat ongelukkig uit omdat de Europese Ford directie nu eenmaal het oog op de tentoonstelling van Genève, een maand later, gericht had. Daarna kregen we de aankon diging van een nieuwe benzi nemotor voor de Sierra/Scor pio, waarnaast een Sierra pickup-versie met 1,8 liter tur bodiesel zou debuteren. Weer een presentatie die toch maar niet doorging, al hebben we nu wel op papier kennis mogen maken met de genoemde nieu we benzinemotor. Eerder kregen we bericht dat deze tweeliter viercilinder met twee nokkenassen ingezet werd in een speciale formule- raceserie in Engeland (waar de motor gebouwd wordt), als een soort afsluitende praktijkbe proeving voor de serieproduk- tie. Maar nu schijnt die serie- produktie 'binnenkort' al te beginnen. De Sierra pickup zal dan ook wel komen, een soort verlate opvolger voor de Tau- nus pickup die er in Groot- Brittanië altijd was. Op zo'n model zullen de meesten mis schien niet zitten te wachten, maar een turbo-versie van de vorig jaar tot 1,8 liter vergrote diesel (eerst 1,6 liter groot) lijkt wel heel interessant. Aan genomen mag worden dat die naast de oude 2,3 liter diesel zonder turbo in de hele Sierra- reeks leverbaar zal worden, zoals er voor de Scorpio nu ook een zeer welkome diesel met turbo is. We houden nu natuurlijk alle mogelijke sla gen om de arm, maar het eerstvolgende belangrijke Ford- nieuws zou de vierdeurs sedanversie van de Scorpio moeten worden, mogelijk in septemher te zien op de show van Frankfurt. Voorlopig doen we het dus even met de gegevens die ons bereikten over een nieuwe tweeliter-motor, die de oude tweeliters bij de Sierra en Scorpio zal vervangen. Het gaat hier inderdaad om een to taal nieuwe motor, niet afge leid van reeds bekende Ford- ontwerpen. Het is de eerste se riemotor met twee nokkenas sen die Ford zelf bouwt (sport- motoren met twee nokkenas sen laat men elders bouwen). Zeer voor de hand liggend is wel dat men zich bij het moto- rontwerp vooral richtte op een zo efficiënt mogelijke verbran ding, dus laag verbruik en schone uitlaatgassen. Daar naast is de nieuwe tweeliter erg compact, licht en simpel van opbouw. Omdat het juist geen sportmotor moest worden koos Ford voor twee grote kleppen per cilinder in plaats van drie of vier kleinere zoals de mode is in Japanse auto's; drie of vier kleppen levert vooral bij hoger toerental en motorbelasting nut op. Door speciale vormgeving van de verbrandingsruimte en plaatsing van de kleppen wor den wervelingen opgewekt, die het mogelijk maken arme benzine/luchtmengsels goed te verbranden. Een ware 'arm- mengsel motor' werd het nog niet, maar met een mengver- houding van 19:1 in plaats van de gebruikelijke 15:1 is de eer ste stap gezet. Technisch ge zien zou het doorgaan op deze weg de beste manier zijn om schone motoren te ontwikke len die het zonder of met een heel eenvoudige katalysator kunnen doen, wat in principe goedkoper is en een lager brandstofverbruik oplevert dan de huidige katalysator-sy stemen. Normen Wat Ford nu met deze motor bereikt mag al gezien worden. Er zullen versies zijn met car burateur en ongeregelde kata lysator of met inspuiting en geregelde katalysator. De eer ste is schoon volgens de huidi ge Europese normen, de twee de volgens de strenger Ameri kaanse normen, die ook hier als maatstaf voor de nabije toekomst worden genomen. De carburateurmotor levert 75 kW/102 pk. de injectieversie komt op 87 kW/118 pk; de oude tweeliter leverde zowel met carburatie als injectie in katalysator-versie 74 kW/100 pk. Winst dus voor de nieuwe injectiemotor vooral, maar daarnaast leveren beide nieu we tweeliters heel wat meer trekkracht bij aanzienlijk la ger toerental dan hun voor gangers. En dat zal een aange namer, soepel rijgedrag ople veren. Een positief punt is ook dat de nieuwe motoren zuini ger zijn; met name de carbura teurversie moet circa tien pro cent minder dorstig zijn dan zijn voorganger. De nieuwe motoren worden uiteraard ge koppeld aan de nieuwe, zeer prettig werkende vijfbak die Ford onlangs presenteerde in de Scorpio Turbodiesel. Daar naast is er een verbeterde au tomaat-versie met vier ver snellingen en een beperkte elektronische regeling (voor het schakelen tussen derde en vierde versnelling). Hopelijk komt die vierversnellings-au- tomaat ook nog eens in de Es cort. PETER FOKKER Speedcontrol HSM Industriële Ontwerpers is de bedenker van de Speed control, die lijkt op een waar schuwingskastje voor radar- snelheidsmeting. Daarvan zijn er vele, maar betrouwbaar is er niet één. De Speedcontrol probeert het niet eens, het is slechts een instelbare waar schuwingszoemer die bij twee vooraf in te stellen snelheden afgaat. Hij waakt dus niet voor snelheidscontrole door de poli tie, maar voor hen die altijd vergeten op hun eigen snel heidsmeter te letten. De Speedcontrol kan - naar keus - een geluids- of lichtsig naal geven. Het geheel is ver pakt in een 'luxe kastje', dat dan ook 99,50 kost. Zelf- waakzaamheid is toch goedko per. maar als je nu echt nooit naar het dashboard kijkt tij dens het rijden kost een bon voor te hard rijden gauw meer, dat wel. foto: pr

Leidse Courant | 1989 | | pagina 19