Chinese studentenleider naar Hongkong gevlucht ER WAS EENS... EEN FIL Bush wil schending vlag met nieuwe wet voorkomen Botsing Thatcher-MitterranI valt niet lang te vermijden Voorlopig geen vrede voor Mozambique Aangeven broer wekt woede op BUITENLAND Eaidw Soutont WOENSDAG 28 JUNI 1989 PAcflTl WASHINGTON De Amerikaanse presi dent Bush wil een amendement indienen op de Amerikaanse grondwet om de ont heiliging van de Amerikaanse vlag te ver bieden. Hij reageert hiermee op een om streden uitspraak van het Hooggerechtshof, dat vorige week bepaalde dat het verbran den van de vlag een vorm van vrije me ningsuiting is, en derhalve toegestaan. Op een persconferentie zei Bush gisteren het Hooggerechtshof te respecteren en voor vrijheid van meningsuiting te zijn, maar dat het verbran den van de vlag in zijn ogen te ver gaat. De Amerikaanse president staat hierin niet aleen. Uit een opiniepeiling is gebleken dat zeventig pro cent van de Amerikanen maatregelen toejuicht ter bescherming van de vlag. Het enige dat Bush kan doen tegen de uitspraak van het Hof is een amen dement op de grondwet indienen, waarin de vlag expliciet wordt beschermd. Voor zo'n aanvulling op de Amerikaanse grondwet is de goedkeuring nodig van een twee derde meer derheid in het Congres. De amendering moet bo vendien door 38 van de 50 deelstaten van de VS worden bekrachtigd. Een dergelijk voorstel maakt een uitstekende kans om te worden aangenomen, omdat niemand het risico willen lopen beschuldigd te worden van anti-patriottistisch gedrag. De uitspraak over de vlag is een uit een recente reeks opvallende oordelen van het Hooggerechts hof. Uitspraken die, op die over de vlag na, de snelle verrechtsing markeren van het Amerikaan se gerechtelijke systeem, als gevolg van de benoe ming van uiterts conservatieve leden van het hoogste rechtscollege. De laatste controversiële uit spraak ging over het feit dat minderjarigen vanaf 16 jaar en gehandicapten de doodstraf kunnen krij gen. Het merendeel van het negen leden tellende colle ge is door president Reagan benoemd. De vrees dat de invloed van de voormalige president nog zeer lang zal dooriverken in Amerika's gerechtelijke sy steem, lijkt door de jongste uitspraken van het Hof te worden bewaarheid. Zo besliste het Hof enkele weken geleden al dat de afzonderlijke staten geen rechtshulp meer hoeven te verlenen aan onbemiddelde misdadigers die op hun doodstraf wachten, maar die niettemin de laatste juridische middelen willen aangrijpen om hun straf alsnog gewijzigd te krijgen. Andere uit spraken komen erop neer dat een aantal in de wet vastgelegde anti-discriminatievoorzieningen geheel of gedeeltelijk worden teruggedraaid. Opvallend is dat deze beslissingen niet hebben geleid tot een al gemene onvrede, terwijl de emoties over de ver branding van de vlag juist wel hoog zijn opgelopen. Binnen enkele weken zal het Hooggerechtshof een uitspraak doen over abortus in de VS. Abortus is op dit ogenblik toegestaan, maar het vermoeden bestaat dat het Hooggerechtshof onder de enorme druk van de „pro-life-groepen" zijn uit 1972 date rende uitspraak, die abortus sanctioneerde, geheel of gedeeltelijk zal terugdraaien. Brusselse gemeente Turkse winkeliers dva* BRUSSEL Caféhouders en winkBERI de Brusselse gemeente Schaarbeekjan 1 hun uithangborden en opschriften >p af, in één van de negen EG-talen. Datdie een nieuw politieregelement dat voribanl is goedgekeurd. De maatregel is duidtmak richt tegen de talrijke Turken en tyrdee nen die een winkel hebben in de gfond De Arabische uithangborden zouden® vai Belgen niet begrepen worden. Dat sc^traf klimaat van agressiviteit, aldus burgein L Weustenraad. Volgens de liberale w^ns h Charels kunnen de Arabische opschflema leen door de beugel als ze worden vbeto£ door een vertaling in een EG-taal. Eello, bisch uithangbord met een Griekse v is perfect in orde, aldus Charels. HONGKONG De 21-ja- rige Chinese student Wu'er Kaixi, die de de monstraties leidde van studenten op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking, blijkt naar de Britse kroonkolonie Hongkong te zijn ge vlucht. Op een videoband, die gisteren werd uitge zonden door de Ameri kaanse omroepmaatschap- pij NBC, zegt hij dat de re gering in Peking de strijd niet kan winnen, omdat zij „een vijand van het volk is". In ons land zijn zeker vier Chinese studenten ondergedo ken uit vrees voor vergel dingsacties van de ambassade, vanwege hun rol bij de recente betogingen voor de Chinese ambassade in Den Haag. De vier werden naar hun eigen zeggen telefonisch geïntimi deerd en op straat aangespro ken door personeel van de Chinese ambassade, iets wat de ambassade echter uitdrukke lijk ontkent. Volgens een woordvoerder is het contact tussen de studen- PEKING De Chinese vrouw die haar broer heeft aangegeven bij de veiligheidsdienst, omdat hij een van de studenten leiders was, is nu om haar eigen veiligheid opgeslo ten. Dat meldt het Britse blad The Guardian. De vrouw had haar broer aangegeven toen hij vanuit Peking naar Xian was gevlucht, in een poging aan arrestatie te ontkomen. De daad van de vrouw, in de offi ciële media verheerlijkt, is haar door haar omgeving ui terst kwalijk genomen. Vol gens een woordvoerder is zij na talrijke boze telefoontjes met een soort zenuwinzinking voor haar eigen veiligheid op gesloten. In China gaat de jacht op leiders van en deelne mers aan de demonstraties voor meer vrijheid en demo cratie onverminderd voort. ten en de ambassade juist zeer goed. Ook degenen die aan de demonstraties hebben deelge nomen, komen nog geregeld op de ambassade om hun stu die te regelen, aldus de woord voerder. „Er wordt hen niets verweten" zo lie.t hij weten. Ook een student die zich als woordvoerder van de officiële Chinese Student Association presenteerde zei niets te weten van bedreigingen. De Associa tion was ook betrokken bij de demonstraties. De ministeries van buitenlandse zaken en jus titie wisten gistermiddag nog niets van studenten die zouden zijn ondergedoken. Bush Tijdens een persconferentie op het Witte Huis heeft Ameri ka's president Bush gisteren zijn China-beleid verdedigd, na verwijten dat Washington strategische overwegingen voorop stelt en de mensen rechten op de tweede plaats komen. Volgens Bush klopt dit niet. „Ik heb mijn bezorgdheid geuit over wat er in de China gebeurde". Hij zei dat de be trekkingen met Peking niet zijn verbroken maar worden gehandhaafd omdat de contac ten met het Westen de econo mische hervormingen in Chi na vooruit hebben geholpen „en hopelijk eens ook de poli tieke hervormingen vooruit zullen helpen". Verder ontkende Bush dat China alleen van strategisch belang is voor de VS is als te genwicht tegen de Sovjetunie. Washington heeft volgens hem nooit de twee communistische landen tegen elkaar willen uit spelen. China, zo zei hij, is strategisch belangrijk vanwege zijn positie in Zuidoost-Azië. Intussen hebben drie Chinese diplomaten in Groot-Brittan- nië, allen eerste-secretaris, di plomatiek asiel aangevraagd. Een Britse woordvoerder wil de niet ingaan op een bericht in het Amerikaanse blad Newsweek dat de zoon van Qiao She, die tot zaterdag werd getipt als opvolger van Zhao Ziyang, met zijn vrouw ook politiek asiel heeft aange vraagd. Volgens Newsweek heeft Qiao jr., die economie studeert in Cambridge, politie bescherming gekregen nadat Scotland Yard lucht had ge kregen van plannen om hem te ontvoeren en te doden uit wraak voor het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking op 3 en 4 juni. Het dodental van de aanslag op een trein in de omgeving van Shanghai is opgelopen tot 24. Hoewel niet duidelijk is of de sabotage verband houdt met de politieke situatie in China, vrezen waarnemers dat de Chinese autoriteiten de ont ploffing zullen aangrijpen om opnieuw hard in te grijpen. Voor buitenlandse journalisten in China is het werken intus sen door de toenemende obsta kels enstig bemoeilijkt. Toch weten velen via slinkse ma nieren ongestoord aan het werk te blijven. „De effectiefs te truc is je voor te doen als een onnozele toerist", zegt een Aziatische fotograaf. „Draag opzichtige lichte kleren en een korte broek en verberg vooral je camera niet". Buitenlandse cameraploegen ondervinden de grootste hin der van de beperkende maat regelen die de pers zijn opge legd, omdat zij hun apparatuur niet in een binnenzak kunnen verbergen. Maar ook de ge schreven pers ondervindt gro te problemen. De meeste Chi nezen durven geen woord meer tegen een buitenlandse journalist te zeggen uit vrees voor arrestatie. Een toerist in de s het rijk vrijwel voc i grote attracties FOTO: AP Heineken liet er geen gras over groeien. De sloop van de omstreden villa ligt momenteel echter weer stil. FOTO: AP Heineken-vf afgebroken aa zonder in sloopvergunjjQ ST. MORITZ In ee6KC moperatie is de omstrq h€ la bij de residentie vaijji^ derlandse biermagnaat j Heineken in het Zwit» Moritz deels afgebrokj11 d wel daarvoor geen V2 sloopvergunning was prik ven. De afbraakwerk^ gi den werden halverwi stopt door de boui Sinds 1984 probeert Iff® de villa dichtbij zijn Zr residentie te doen af 0 omdat „het afschuwelij 9e gedrocht" zijn uitzicht'rin telijk belemmert. Kuiïrige rici en architectuur! jun echter willen Villa Böliledt ontwerp van de Westdpi v chitect Heinrich Tesseither beschermd monumentjov seerd zien. Heineken ien van de bliksemoperatkei hebben afgeweten, aliy on architect die de afbj;nr>r gang heeft gezet. >he (Van onze correspondent) MADRID „De gemeen schap heeft goede voort gang gemaakt. Er is een algemene consensus over meer monetaire en econo mische samenwerking. Waar het nu om gaat is dat we de EG meer ruim te geven voor beleid. Be leid dat de komende de cennia harder nodig zal zijn dan ooit". Jacques Delors, voorzitter van de Europese Commissie, was gisteravond zichtbaar opge lucht dat zijn geesteskind, de Economische en Monetaire Unie, in elk geval deze week nog geen voortijdige dood is gestorven. Twee dagen lang zag het daar naar uit. Slechts op het nippertje wisten de twaalf ÈG-regeringsleiders een institutionele crisis af te wenden. Een crisis die overi gens maar tijdelijk bezworen is en in de tweede helft van 1990, onder Italiaans voorzit terschap, onverbiddelijk terug komt. Na afloop van de Europese top in Madrid toonden gisteren alle twaalf EG-regeringslei- ders zich opgelucht. Na meer dan tien jaar is nu de monetai re samenwerking weer vlot getrokken. Het sluitstuk, de Economische en Monetaire Unie, gloort aan de einder. De lors wil daar in drie etappes naartoe. Volgend jaar juli al treedt de eerste fase in wer king. Binnen het bestaande EG-verdrag wordt dan de mo netaire samenwerking ver sterkt. De presidenten van de nationale banken krijgen het recht direct voorstellen te doen aan de EG-ministers van financiën; de Griekse drach me, de Portugese escudo en het Britse pond worden als laatste EG-munten opgenomen in het Europees Monetair Stel sel, dat de wisselkoersen in de hand houdt. Vooral premier Thatcher heeft haar verzet hiertegen niet vol kunnen houden. Voor de echte monetaire sa menwerking in Europa zijn de volgende trwee fases van' het plan-Delors van veel meer be lang. Daarin moeten via een wijziging van het EG-verdrag de nationale hoofdsteden nieu we bevoegdheden op finan- cieel-economisch gebied aan Brussel overdragen. In die door Mitterrand vurig gewen ste situatie is er één Europese munt en één centrale bank; krijgt Brussel het laatste woord over de wisselkoersver anderingen en geeft de EG de lidstaten dringende richtlijnen voor hun begrotingsleid. Veel te vroeg De Franse president had nu al tot afspraken willen komen over het bijeenroepen van een intergouvernementele confe rentie, nodig om de hierboven genoemde verdragswijziging voor te bereiden. Thatcher evenwel verzet zich daar vier kant tegen. Zij vindt het nog veel te vroeg en verklaart luidkeels dat een nieuwe over dracht van bevoegdheden aan de EG „voor ons parlement nooit aanvaardbaar" zal zijn. De Britse premier haalde op dit punt haar slag volledig thuis, tot verdriet van presi dent Mitterrand, met wie Thatcher in Madrid enige zeer felle woordenwisselingen zou hebben gevoerd. Maar voor de invoering van de volgende fa sen van de EMU zijn geen data genoemd. In de EG wordt maar al te selii clooi pe goed beseft dat waar ij meest extreme partije0{ stellingen zo duidelijk j betrokken, de confix, slechts tijdelijk is afivJ] Met ingang van 1 juli i jaar kan een enkelUO meerderheid van EG' an; de door Thatcher zo gefcer geringsconferentie ovtj^ vervolg van de monetf j menwerking bijeera. Mitterrand en anderen1^ dat dan EG-voorzitter prw len daar geen dag me^)rs( ten- (err Thatcher op haar beuien al aangekondigd dat zij conferentie elk haar orkt vallig besluit zal bloroö( Iedereen is nu blij daPR Madrid geen ongelukkig gebeurd. Maar iedereeP dat vroeg of laat de conL n tie onvermijdelijk is. i Bij alle moeizame gespl'r over de monetaire unir de gedachtenwisseling! ng een Europees sociaal haf het tweede hoofdondl van de Europese top, I beperkt. Ook hier verzë"^ al" premier Thatcher ziel 1 maatregelen, die in het i I van na 1992 de belang!^ de werknemers moetf schermen. (ADVERTENTIE) ft, eiing^/j DE N 261 IS VANAF VANDAAG IN EEN RIANTE 4-BAANSWEG OMGETOVERD zi 5tUl jnei (gei MAPUTO Met de onaf hankelijkheid van Nami bia in het verschiet en een staakt-het-vuren in Ango la, zal de aandacht van di plomaten voor de politie ke puzzel in zuidelijk Afrika zich de komende tijd richten op een ander probleem: de oorlog in Mozambique. De oplossing voor deze erfe nis uit het koloniale tijdperk lijkt echter nog ver weg, vanwege de ingewikkelde si tuatie in de voormalige Por tugese kolonie. Vooral de aard van het geweld biedt vooralsnog weinig hoop op vrede, zo onderstrepen wes terse diplomaten. Op het Mogambiquaanse platteland heerst de terreur van bandietenbendes, die vooral voor eigen gewin ro ven, plunderen en moorden, en waarvan de rechtse guer rillabeweging, het Mogambi- quaans Nationaal verzet Re- namo, vaak gebruik maakt voor gelijktijdige acties. De bendes, die geen politieke achtergrond hebben, hebben geen belang bij een eventue le beëindiging van de oorlog tussen de Mogambiquaanse regering en Renamo. Enorme rijkdom Mozambique zou, net als An gola, tot een van de rijkste landen van Afrika kunnen horen door zijn bezit aan grond- en delfstoffen en gunstige - omstandigheden voor de landbouw. In plaats daarvan zijn beide landen door de oorlogshandelingen economisch uitgeput. Een derde van de vijftien miljoen Mogambiquanen is het land ontvlucht, heeft toe vlucht gezocht rond de grote steden of wacht in vluchte lingenkampen op internatio nale noodhulp, de enige steun die hen van de honger dood kan redden. Dorpen liggen er verlaten bij en landbouwgronden worden niet langer bewerkt. De politieke en vooral mili taire positie van het Mogam- biquaanse bewind in eigen land is nog minder sterk dan die van het MPLA-bewind in Angola. Het linkse bewind in Maputo heeft de controle over het land, dat tweedui zend kilometer lang is, gro tendeels verloren. Het Mo- gambiquaanse leger kan de veiligheid al op twintig kilo- Mobutu zoekt geld in VS WASHINGTON/KINS HASA De Zaïrese pre sident Mobutu Sese Seko is vandaag een bezoek be gonnen aan de Verenigde Staten waar de Ameri kaanse regering hem uit bundig zal prijzen voor zijn rol als bemiddelaar bij de onderhandelingen over het einde van de burger oorlog van Angola. Mobu tu is van plan financiële steun te vragen voor het economisch herstelpro gramma van zijn land. Het Amerikaanse Congres denkt echter niet zo posi tief over Mobutu. Het heeft vooral kritiek op de mensenrechtensituatie in het land en wil veel min der hulp aan Zaïre geven. Het Congres verwijt Zaïre een desastreus beheer dat er toe geleid heeft dat 400 miljoen dollar van de be- gróting „verdwenen" is. meter buiten Maputo niet waarborgen. Het leger is voornamelijk ge stationeerd in de hoofdsteden van de tien provincies. Hoe wel het bij tijden wordt ge steund door Zimbabwaanse en Tanzaniaanse troepen, be perkt het zich tot het be schermen van vitale installa ties en herovert het van tijd tot tijd hoofdsteden die het Renamo eerder innam. Portugal Zowel Angola als Mozambi que werden na jarenlange guerrillaoorlogen tegen het Portugese koloniale bewind in 1975 onafhankelijk, nadat Portugal onder dictator Sala- zar de strijd niet langer kon volhouden. Direct na de onafhankelijk heid van Angola brak een burgeroorlog uit tussen het marxistische MPLA-bewind in Luanda en de door de Verenigde Staten en Zuid- afrika gesteunde rechtse ver zetsbeweging Unita onder leiding van Jonas Savimbi. Renamo is een erfenis van de anti-koloniale strijd rond het buurland Rhodesië, het huidige Zimbabwe. Als te genwicht voor Rhodesische guerrillastrijders in Mozam bique, vormde het Rhodesi sche blanke minderheidsbe-' wind daar de opstandelin genbeweging Renamo. Het is de vraag of het voor beeld van Angola, waar is af gesproken dat de Unita deel gaat uitmaken van de rege ring en haar strijders worden opgenomen in alle geledin gen van de samenleving, een impuls zal geven tot onder handelingen over Mozambi que. Onofficieel, in een docu ment dat in Maputo onder buitenlandse ambassades werd verspreid, heeft presi dent Chissano gewag ge maakt van een mogelijke di aloog met de Renamo-rebel- len. Hoewel er geen aanbod ligt voor onderhandelingen, gaan de voorstellen verder dan het amnestie-aanbod voor opstandelingen van eind 1987. Maar de positie van de leider van het Renamo, Afonso Dhlakama, is veel ongewis ser en hij heeft minder gezag dan Jonas Savimbi. Een reeks moorden en desertie- gevallen binnen Renamo geeft interne geschillen aan en maakt het moeilijker gesprekspartners te vinden voor eventuele vredesonder handelingen. Bovendien blijft het politieke program ma van Renamo grotendeels duister.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6