„Afwijzing van tucht is oproep' ÊeidóeSoiMO/Ë, k AVONDJE UIT? KIJKINDEKRAN kerk wereld Raad van Kerken op bezoek in Israel Staatssecretaris Lou de Graaf: Armoede is godgeklaagd, maar wanneer is iemand arm ri o lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócSouimit WOENSDAG 28 JUNI 1989 P. ^[EN Bisschoppen geven VBOK eenmalige subsidie UTRECHT De RK bisschoppenconferentie heeft de Vereni ging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK) een eenmalige extra subsidie van 40.000 gulden toegekend. Daar mee kan de vereniging een deel van de salariskosten van een maatschappelijk werkster betalen. Dat bericht '1-2-1', het offi ciële orgaan van de Nederlandse RK kerkprovincie. De bis schoppen geven al jaarlijks 20.000 gulden aan de vereniging, die hulp geeft aan vrouwen die ongewenst zwanger zijn en geen abortus willen ondergaan. De voorzitter van de bisschopo- penconferentie, kardinaal dr. A.J. Simonis, is lid van het comi té van aanbeveling van de VBOK, die zich niet uitdrukkelijk christelijk noemt, maar zich richt op iedere tegenstander van abortus. Gemeente mag evangelische school niet weigeren ARNHEM De gemeenteraad van Arnhem heeft ten onrech te de oprichting van een evangelische basisschool in de ge meente tegengehouden. Dat vindt de Provinciale Kamer van Geschillenbehandeling beslist. De raad voerde weigerde mede werking omdat de neiwue school niet wezenlijk zou verschillen van de andere protestants-christelijke scholen in Arnhem en de raad was het niet eens met de afwijzing door het schoolbe stuur van homoseksuele leerkrachten. De Kamer van Geschil lenbehandeling meent dat de voorgestelde chool wel degelijk iets anders is dan andere scholen van prot.-chr. signatuur. De Kamer zegt over eventuele discriminatie van homoseksuele leerkrachten dat de overheid zich niet mag inlaten met het (personeels)beleid van bijzondere scholen. Niets maakt sneller oud dan de voortdurende gedachte dat men oud wordt G.F. Lichtenberg SYNODEBESTUUR MET „OPLOSSING" GEWRAAKT BESLUIT LEIDSCHENDAM Er is nadere bezinning nodig ten aanzien van de vra gen rond homoseksuali teit en kerkelijke tucht. Gedurende deze bezin ning kan de uitspraak van de hervormde synode die tucht vanwege homo seksualiteit afwijst, moei lijk anders worden uitge legd dan een „uiterste op roep tot terughoudend heid' Tot die uitleg kwam het mo- deramen (bestuur) van de sy node gisteren na een tweede overleg over de zo gewraaak- te synodeuitspraak van 16 juni die iedere tucht vanwege homoseksualiteit afwijst. De indienster van het besluit, mevrouw G.D. te Velde- Kloosterboer uit PatersWolde was vanmorgen niet bereik baar, zodat haar mening over het moderamenbesluit niet gehoord kon worden. Het besluit dat de synode nam met 29 tegen 23 stemmen ver oorzaakte verwarring in de synode en opschudding in de Gereformeerde Bond, de rechtervleugel van de Neder landse Hervormde Kerk. In die kring leeft de overtuiging dat homoseksualiteit zonde is en net als andere zonden on der het vermaan en de tucht valt. Door het synodebesluit zou dat onmogelijk zijn ge worden, aldus de Bonders. Het moderamen verklaarde zich nader te moeten beraden over de status en consequen ties van de motie. Dat gebeur de vorige week en gisteren. Vlak voordat de stemming op 16 juni plaatsvond, raadde al gemeen secretaris dr. K. Blei de synode aan de motie niet te aanvaarden, omdat de daarin opgenomen afwijzing van tucht het eindpunt zou bete kenen van een „weg van een breed kerkelijk gesprek". Het moderamen en de commissie van voorbereiding wilden juist de weg op van het voort gaand gesprek over homosek sualiteit in de kerk en intus sen oproepen tot uiterste te rughoudendheid met kerkelij ke tucht. Ondanks de op 16 juni door het moderamen zelf geformu leerde scherpe tegenstelling tussen de standpunten, meent het moderamen nu dat gedu rende de noodzakelijk geachte bezinning kan de motie met daarin afwijzing van kerkelij ke tucht moeilijk anders kan worden gezien dan als een op roep tot terughoudendheid, zoals verwoord in het oor spronkelijke voorstel, aldus het moderamen in een ver klaring. De beraadslagingen in het moderamen werden bijge woond door leden van de commissie die de synodale be spreking van de homoseksua liteit hebben voorbereid over legd. Onder hen was dr. J. Hoek, lid van de Gerefor meerde Bond. Ds. A. Tromp, lid van de Gereformeerde Bond en van het moderamen, heeft zich achter dé verkla ring gesteld. Het synodebestuur zal zijn standpunt op korte termijn in een brief aan de synodeleden en de kerkeraden verduidelij ken en besloot een commissie in te stellen, die de exegeti sche vragen inzake seksuali teit in het algemeen en homo seksualiteit in het bijzonder moet bestuderen. Aan de hand van het rapport van die commissie zouden binnen af zienbare tijd ethische en ker krechtelijke richtlijnen voor het omgaan met homoseksua liteit moeten worden opge steld. De commissie inzake homo seksualiteit en de indienster van het omstreden voorstel, mevr. G.D. Te Velde-Kloos- terboer, hadden op een derge lijke studie aangedrongen. Het synodebestuur overweegt voorts de Raad voor Kerk en Theologie een studie te vra gen over de kerkelijke tucht. De kwestie zal in november tijdens de volgende vergade ring van de Hervormde syno de opnieuw aan de orde ko men. Donderdag komen in Soest 20 predikanten bijeen, onder wie Hoek en Tromp, om zich te beraden over hun positie bin nen de Hervormde kerk na het synodebesluit. Dr. J. Hoek zegt in een reac tie de oproep van het modera men tot uiterste terughou dendheid met tuchtmaatrege len te delen. Maar het is de vraag, of de uitspraak van de synode als zö'n oproep kan worden geïnterpreteerd. Aan de vier commissieleden, die dinsdag met het moderamen hebben overlegd, is niet om instemming met de verkla ring van het moderamen ge vraagd. Er kan daarom ook niet worden gesproken van een gezamenlijke verklaring van het moderamen en de vier aanwezige commissiele den. Overigens heeft Hoek „erg veel waardering" voor de ma nier waarop het moderamen tot nu toe heeft gehandeld. Hij is verheugd over het be sluit de kwestie tijdens de eerstvolgende synodevergade ring opnieuw aan de orde te stellen. „Theologische faculteiten zijn overbodig" DEN HAAG De verken ningscommissie godgeleerd heid heeft volgens de Raad van Advies voor het Weten schapsbeleid ten onrechte geen aandacht besteed aan de vraag, of er aparte faculteiten voor theologie moeten blijven bestaan. De Raad heeft waar dering voor de grondige cij fermatige analyse van de commissie, maar meent, dat zij ook haar visie had moeten geven op de wetenschappelij ke status van de theologie, zo blijkt uit het advies van de Raad over het rapport van de verkenningscommissie. De Raad meent dat „theolo gie" de nieuwe omschrijving moet krijgen van „de weten schappelijke bestudering van het verschijnsel religie", waarbij onder „religie" ook de niet-christelijke godsdiensten vallen. Zo'n nieuwe omschrijving zou naar de mening van de Raad aparte theologische facultei ten overbodig maken. Het verschijnsel religie wordt im mers allang bestudeerd door de culturele anthropologie en in de faculteiten der letteren. Een kerkelijke ambtsoplei ding is in de eerste plaats een beroepsopleiding en dient niet bij een universiteit, die zich op onderzoek richt, maar bij een HBO-instelling te worden ondergebracht. De Raad vindt het voorstel van de verkenningscommissie het aantal instellingen voor theologisch onderwijs en on derzoek terug te brengen van 13 naar 9 te voorzichtig. Op grond van het onderzoek van de verkenningscommissie zouden 6 instellingen (4 open bare, 1 rooms-katholieke en 1 gereformeerde) „meer dan ge noeg" zijn. Bluem temidden van de zwarten van Alexandra. Westduitse minister Bleum in zwarte woonwijk JOHANNESBURG De Westduitse minister van arbeid, Norbert Bluem, heeft tijdens zijn bezoek aan Zuid-Afrika ontmoetingen gehad met bewoners van de zwarte woonwijk Alexandra, Johannesburg. De minister werd eerder deze week gecon fronteerd met de grimmigheid van de strijd tegen apartheid via de gifaffaire waardoor sinds enige tijd leden van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken worden bedreigd. Bluem zou met de Raad praten in een universiteits kapel, waar gif gespoten bleek te zijn. Contact met het gif, via de kleren bijvoorbeeld, zou zeer schadelijk zijn geweest. Gisteren deed de Duitse minister het verzoek om met Nelson Mandela te praten, maar dat werd hem geweigerd. AMERSFOORT Van 5 tot en met 15 september a.s. verblijft een delegatie van de Raad van Kerken in Nederland in Israël en de bezette gebieden. Dat heeft de secretaris van de Raad, ds. W.R. van der Zee, desgevraagd meege deeld. De reis heeft plaats op uitnodiging van de Raad van Kerken in het Midden-Oosten. Het programma staat nog niet vast, maar de delegatie wil in ieder geval spreken met Pale stijnse christenen op de bezette Westoever van de Jordaan en met vertegenwoordigers van de vredesbeweging in Israël. Van de delegatie maken deel uit de voorzitter van de Raad, prof.dr. D.C. Mulder, de secre taris-generaal van de Neder landse Hervormde Kerk, dr. K. Blei, en bisschop H.J.A. Bomers van Haarlem. Ook de voorzitter van de Gerefor meerde synode, ds. E. Over- eem, en mevr. drs. J.M. de Boer-De Leeuw, lid van de Hervormde synode en van de werkgroep 'De Palestijnen en Israël' van de Raad van Ker ken, reizen naar Israël. Vijf jaar geleden bracht een delegatie van de Raad een be zoek aan Libanon, Israël, Sy rië en Egypte. De delegatiele den toonden zich toen ge schokt over de situatie van de mensenrechten in Israël. Als schendingen van de mensen rechten noemde ds. Van der Zee toen onder meer het be staan van een aparte rechts pleging voor Joden en Arabie ren op de bezette Westoever van de Jordaan, het onteige nen van huizen van Palestij nen en de situatie in de gevan genis van Nabloes, waar veel Palestijnen gevangen zitten. De Raad drong toen tevergeefs bij de Tweede Kamer aan op een hoorzitting over de situatie in de bezette gebieden. AMSTERDAM Staats secretaris De Graaf van sociale zaken is het met secretaris ds. W.R. van der Zee van de Raad van Kerken eens dat armoede „godgeklaagd en mens onterend" is. Hij verschilt met ds. Van der Zee van mening over de vraag wat armoede is. „Dat is een relatief begrip. Het minimuminkomen is en blijft laag, maar het is niet te laag." Na een hele middag ren met werkloze scheepsbou wers en met uitkeringsge rechtigden in Amsterdam- Noord is De Graaf nog steeds van mening dat de sociale mi nima voldoende zijn om in de noodzakelijke kosten van le vensonderhoud te voorzien. „Zelfs als zouden deze men sen er honderd gulden bij krijgen, waar DISK voor pleit, dan voelen ze zich nog tekort gedaan." Het bezoek van de staatsse cretaris aan de Baanderij, het gebouw van de werkloze en arbeidsongeschikte scheeps bouwers van ADM en NSM, en aan de Regenboogkerk (het gezangenbord meldde al leen „armoede is onrecht") was het vervolg op de discus sie over de armoede in Neder land in april op het ministerie tussen DISK (Dienst in de in dustriële samenleving vanwe ge de kerken) en minister De Koning en staatssecretaris De Graaf. De kern van het armoedepro bleem is dat de mensen geen werk hebben, aldus De Graaf. Het beleid van de kabinetten- Lubbers was er dan ook op gericht door bevriezing van de ambtenarensalarissen en uitkeringen („verlaging zult u bedoelen", zo klonk het uit de zaal) meer werkgelegenheid te scheppen. Het lijkt er ech ter op, dat de vruchten van dat beleid langzamerhand ge plukt kunnen worden, zo zei de staatssecretaris. „U zegt nou wel dat het goed met Nederland gaat, maar wat kopen wij daarvoor? Ik zal U zeggen: het gaat goed fout met ons land. Jaren hebben we premies betaald en nu we werkloos zijn de vruchten er van plukken? Ho maar. Ik wil wel es weten of dat recht of onrecht is," zei Flip Waldram namens de 14.000 scheepsbou wers in Amsterdam die hun baan hebben verloren. „Daar heb ik niks aan toe te voegen. U schetst de reali teit," zei De Graaf, waarna hij uiteenzette dat na de achter uitgang onder Lubbers-I de koopkracht onder Lubbers-II kon worden gehandhaafd, ,,'t Is niet waar. Dat is een lul- verhaal," voegde Joop 't Hoen hem toe. „Van hogerhand moest dit bedrijf hier naar de gallemieze (knoppen)." „Dat de koopkracht is ge handhaafd, is een foefje. Daar rekenen ze dure dingen bij die een uitkeringsgerechtigde toch nooit zal kopen. Maar wat mensen dagelijks moeten halen, brood, melk, suiker, dat wordt alleen maar duur der. Zo is de werkelijkheid. Gaat u wel 'es met uw vrouw boodschappen doen," vroeg Joop 't Hoen aan de staatsse cretaris. Staatssecretaris De Graaf in gesprek Deze moest erkennen dat het daar niet vaak van komt! „Dan weet u er ook niets van," zo repliceerde 't Hoen. De Graaf handhaafde echter zijn opvatting dat het index cijfer een goede weergave is, ook van de inkomens van uit keringsgerechtigden. „U heeft de sociale zekerheid om zeep geholpen," was de volgende opmerking van Van de Hoek. Er is niks afgebroken, zei De Graaf, er heeft alleen maar een afslanking plaats gevon den. Een enkele keer werd hij op de C van het CDA aangespro ken. „Er is niks christelijks aan uw beleid," zei de een. En „U dient Colijn meer dan Christus," zei de ander. Dat laatste stak de staatsssecreta- ris. „Vanuit mijn christen-zijn probeer ik politiek te bedrij ven, al pretendeer ik niet dat dat christelijke politiek is. Maar ik noem het onchriste lijk als er vanuit de kerken eisen worden gesteld die geen enkel kabinet kan waarma ken." Zo keerde hij zich fel tegen de Zaanse bedrijfspastor Pim Ligtvoet, die tegen werklozen zegt „blijf maar thuis" als ze voor honderd gulden meer slecht werk moeten doen. „Dat is een heel slechte zaak. Dat is een foute mentaliteit die de samenleving verpest. Elke gulden uitkering moet door de gewone man worden betaald. Als een werkloze weigert te werken, dan leidt dat tot een verhoging van de collectieve lastendruk." De werklozen hebben volgens de staatssecretaris de plicht werk aan te nemen als ze de kans krijgen. Hij stelde de vroegere scheepsbouwers, die hij in de Baanderij het eerste uur had gesproken, ten voorbeeld. „Zij zeiden dat hun werk zwaar, smerig en ongezond was. Maar ze waren trots op hun werk en hun bedrijf. Ik heb niemand horen zeggen: schaf de arbeid maar af en geef me honderd gulden minder, dan blijf ik wel thuis. Uw redene ring is een heel slechte rede nering. Ik ben blij dat ik dat hier kan zeggen," zo beet De Graaf de bedrijfspastor toe. DIRK VISSER Foute spelling Toen ik in de krant het artikel over de 'Hoovercraft' las, dacht ik eerst dat de spelling woede van het ANP weer had toegeslagen (u weet wel, de vreemde spelling van Kuwayt en Mozambique), maar al gauw realiseerde ik me dat het gewoon onkunde van de des betreffende schrijver was. Het is natuurlijk Hovercraft, met één o. De schrijver had de juis te spelling in Van Dale kun nen lezen, want daarin komt het woord ook al voor! Mr. W.C.A. Riem Vis, DEN HAAG. Armoede We zien de geestelijke armoe de op ons afkomen, ondanks het algemeen vormend onder wijs, maar dat zonder de nodi ge geloofsinformatie gegeven wordt. Hoe kunnen de op groeiende jongeren dan nog kiezen, tenzij wat de reclames dagelijks aan materialisme presenteren. Getuigen voor God en godsdienst, mag niet meer, het beleven van het ge loof waar ziet men het nog? Waar haalt men voor zelfstu die de juiste lectuur vandaan? En hoe kan men leiding vin den als gezag niet meer wordt aanvaard? De onwetendheid inzake geloofszaken is institu tioneel geworden en nu zitten we met generaties die Christus niet meer kennen omdat het geloof niet werd doorgegeven, en zien we de geloofsarmoede, zelfs de barbarisering om ons heen toenemen. Als men nooit over het geloof heeft horen spreken, hoe kan men er dan iets van wetën? H. Rutges, DEN HAAG. Eenrichtingsverkeer De geleerde Witte Pater Hugo Hinfelaar die vorige week in de rubriek Kerk en Wereld werd geïnterviewd (en die in tegratie van christendom en eigen cultuur in Afrika be pleit, en daarmee een twee richtingsverkeer in de geloofs verkondiging, red.), zou ik willen aanraden zich nog eens te verdiepen in het Nieuwe Testament. Dan moet hem toch weer duidelijk worden dat Christus zelf en zijn apos telen bij hun geloofsverkondi ging altijd „eenrichtingsver keer" hebben toegepast. Zon der die inkapseling zou van hun geloofsverkondiging niets terecht zijn gekomen, en zou den er ook nooit moedige witte paters bestaan hebben. W.J.A. Arntz, WASSENAAR. Reislustig bedrijfsleven ^AG beha >au in ffo'f dat men „reizende heren niet moet tegenhouden". geerde daarmee op het in deze kolom reeds eerder bq dreigement van enkele grote verzekeringsmaatscl hun beleggingsfondsen naar het buitenland te zullen;een velen als de demissionaire bewindsman zijn aanëe^oede belastingplannen doorzet. Koning is niet onder de in<L.ken raakt van dat dreigement. Na overleg met de Kamjreau hij zijn oorspronkelijke wetsvoorstel zelfs aangescheieenm terugwerkende kracht zullen ook de koerswinsten ^oppe beleggingsfondsen fiscaal worden belast. Lstin T-ï Fn kr HE verzekeraars zijn woedend over deze nieuwe ma waarover met hen geen overleg is gepleegd. Zij vrezej. onder het toekomstige fiscale regiem in Nederland hipTj naamste klanten, de pensioenfondsen, kwijt zullenU-tJ Een vlucht over de grens naar een land met een mij lastingklimaat is volgens de boze verzekeraars de eri nier om dat te voorkomen. De staatssecretaris heeft formeel niet onjuist gehan A dra een wetsvoorstel is ingediend, behoort het parleip enige officiële gesprekspartner van het kabinet te zijn voortraject is de complexe materie echter uitvoerig; betrokken maatschappijen doorgesproken. Het was niet onredelijk geweest als Koning een ingrijpend wij voorstel tussentijds ook met hen had doorgesproken, het iets aan de feiten had veranderd, maar er zou r^B gedaan aan de zorgvuldigheid van de procedure. Het laconieke commentaar van de bewindsman vj moedelijk mede ingegeven door de overtuiging dat c soep straks minder heet wordt gegeten dan ze worJ diend. Hij kan trouwens niet anders reageren, wil schijn vermijden te bezwijken voor morele chantl „reizende heren" gaan uiteindelijk toch hun eigen gal ze vandaag hun koffers niet pakken, dan vertrekken I gen wel. HET probleem is wel dat op dit moment niemand we ke buitenlandse reisplannen het Nederlandse bedrijpRT heeft, hoe serieus die zijn' en welke consequenties ze P* hebben. Zeker is alleen dat het wenkende perspectP"c een Europa zonder binnengrenzen hier en daar voor i aanvallen van reiskoorts zorgt. Zeker is ook dat de o€b r zich daarover de nodige zorgen maakt, ondanks alle tae van EG-gezindheid. 'ur aar A.LS een verzekeringsmaatschappij haar beleggingsaij ten vanuit een ander (EG)land wil ondernemen, zijn «r.-i juridische constructies die dat mogelijk maken. Ze l J nu al en het worden er na 1992 nog veel meer. N; overheden proberen, in weerwil van de Europese g< juridische tegenmaatregelen te bedenken teneinde iggi, wachte schade voor de eigen economie binnen de pej)6-li houden; de Europese eenwording moet immers allee^bv, delen brengen. Dit soort schermutselingen valt in de m rie achterhoedegevechten. De vrije Europese markf te aantocht en laat zich, gelukkig, niet meer afstoppen cQP cidentele oprispingen van nationaal eigenbelang. aar tt Dat nationale eigenbelang heeft overigens een aantjkeli respectabele facetten, zoals ruime werkgelegenhei^iste schoon milieu en een goed stelsel van collectieve vooqn v gen. Die elementen zijn het beschermen waard. DaCodt echter niet gebeuren door het toepassen van allerleiplle sche kunstgrepen die toch maar beperkte tijd helpefn dat betreft heeft staatssecretaris Koning groot gelijk: zichzelf weg wil, laat zich op den duur toch niet tegLjar den. knt ssie Het betekent wel dat ons land in alle opzichten eenr^ ving moet scheppen waarin het voor werkgevers en wiaai, mers goed toeven is en blijft. Een goede infrastih p: variërend van scholen tot spoorwegen gefinar)De via een aanvaardbare (collectieve) lastendruk is in <Pcre zicht van het allergrootste belang. Af en toe regen DE BILT (KNMI) Het koe lere weertype dat nu bij ons heerst is van korte duur. Van af het weekeinde breidt een hogedrukgebied zich vanaf de Britse eilanden naar onze om geving uit en gaat weer voor enkele dagen zonnig weer zor gen met oplopende temperatu ren. Voor het zover is krijgen wij morgen nog te maken met een oceaanfront. Het blijft morgen aan de koele kant, na een nacht van rond 13 graden wordt het 's middags niet war mer dan 18 'a 19 graden. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot en met morgen: Engeland: veel bewolking en perio den met regen. Morgen af en toe zon en een enkele bui. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Belgiè en Luxemburg: af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. In Luxemburg mogelijk een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 21 gra- West-Duitsland: eerst nog een enkele regen- of onweersbui. Morgen meer zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Frankrijk: perioden met zon, maar vooral in Noord-Frankrijk ook wol kenvelden Droog weer. Middagtem peratuur van 17 graden langs de Ka- naalkust tot 23 graden in het binnen land. Langs de Cöte-d'Azur loopt het kwik tot zo'n 29 graden op. Spanje en Portugal: zonnig en droog. Middagtemperatuur van 21 graden in Noordwest-Spanje tot 35 graden in het Spaanse binnenland. Middagtem- Italiëoverwegend zonnig kleine kans op een regen weersbui gedurende de m avond. Middagtemperatuur 28 graden j- J3T 1 Kopenhagen regen Vdi M fd' Nieuwe 06-nummers voor weer Eur<iü DEN HAAG Het KNMI heeft het aantal telefonische^ voor het weer in Europa met drie 06-nummers uitgebrel Europese weersverwachtingen reiken tot vijf dagen vooiferj- zijn vooral voor de eerstvolgende twee dagen gedetailleefl telefoonnummers, die alleen in ons land kunnen wordfJ»J draaid, zijn: noord-Europa 06-911 223 23; zuidwest-Europa uz 223.24; zuidoost-Europa 06-911 223 25. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2