trulls Christelijke politiek vind ik een afschuwelijke term" daarom doet Lubbers zijn aandelen niet van de hand? Politiek Partij Parlement r JUN GENLAND Oeid-MOowumt ZATERDAG 24 JUNI 1989 PAGINA 5 HAAG Toen wij- jop den Uyl in de van 1982 net als ie- nder werd verrast ie mededeling dat de steigers staande VVD-kabinet niet Dries van Agt maar tuud Lubbers geleid Drden, reageerde hij ins merkwaardig. In van blij te zijn, zoals £«este andere PvdA- ^at de 'ultra-conser- e' Van Agt weg zou trok Den Uyl het iofd in diepe rim- 7 ■"H Hij voorspelde dat de J 00° over ^nanc^ë^e •en van Lubbers en de (schappen van zijn fa- ieeds weer de kop zou- 5teken. Den Uyl vond in het belang van de lt de integriteit van de I-president, een ambt :elf bijna vijf jaar had niet bij voorbaat bo- twijfel verheven was. nmalige PvdA-leider ssoinop de perikelen van parijS in de jaren zeventig j j firma R-3. Deze onder- Lubbers, investeerde geld in onder andere winkelcentra. Daarvoor ontving R-3 een vet te subsidie (Wir-premie) van het departement van economi sche zaken, waar Ruud minis ter was. Na de val van het ka binet-Den Uyl, waardoor Lub bers zijn ministerschap verloor (hij nam zitting in de Tweede Kamer), kwam uit dat sommi ge investeringen van R-3 ge daan waren vlak vóórdat de Wet Investeringsrekening was veranderd. De firma had nog juist kunnen profiteren van de oude regeling, die in het alge meen gunstiger was dan de nieuwe. Dat feit trok sterk de aandacht omdat velen geloofden dat Ruud Lubbers het toeval een handje had geholpen. Hij zou gebruik hebben gemaakt van voorwetenschap. Lubbers ont kende echter dat hij R-3 had 'getipt'. Maar ook al had hij dat wel gedaan, dan zou er vermoedeljk nog niets aan de hand zijn geweest. Een derge lijke handelwijze was - zeker in die tijd - niet verboden. Geen belasting Enige tijd bleef het stil rond Lubbers' privé-kwesties. Er trok echter opnieuw een golf van verbazing, verrassing en verontwaardiging door het land toen enkele jaren later een schoonmaker in een ac countantskantoor een stapel interessante belastingpapieren in een vuilniszak aantrof. Zo kwam aan het licht dat de mil jonair Lubbers als minister van economische zaken (vrij wel) geen inkomstenbelasing had betaald. Doordat R-3 een commanditaire vennootschap was, mocht Lubbers de aan loopverliezen van de firma in mindering brengen op zijn persoonlijk inkomen. Dit laatste wekte zoveel op schudding Lubbers was in middels fractieleider van het CDA geworden dat de Tweede Kamer tot een onder zoek besloot. Onder leiding van voorzitter Dolman kwam men tot de slotsom dat Lub bers niets onwettigs had ge daan en dat hem evenmin iets verweten kon worden. Hij had gewoon gebruik gemaakt van de mogelijkheden die de wet hem bood. Desondanks trof de CDA-poli- ticus een schikking met de fis cus. Vrijwillig betaalde hij als nog een flink bedrag. Ingewij den vertelden dat Lubbers het bij nader inzien toch te gek vond dat iemand met een mi nisterssalaris niets bijdroeg aan de inhoud van 's lands schatkist. Ook zag de Rotter damse econoom in dat het be drijven van actieve politiek en het bezit van grote aandelen pakketten (zeker waar het een eigen onderneming betrof) ge makkelijk de indruk van be langenverstrengeling zouden kunnen wekken. Daarom richtte Lubbers een stichting op waarin zijn aandelenbezit werd ondergebracht. In het stichtingsbestuur zaten prof. Sanders (CDA) en de oud-mi nisters van financiën prof. Hofstra (PvdA) en prof. Witte- veen (VVD). Kuwayt Daarmee leek er dan eindelijk rust gekomen rond Lubbers' privé-aangelegenheden. Totdat het weekblad Vrij Nederland in 1984 achterhaalde dat het emiraat Kuwayt in de clinch lag met Hollandia Kloos NV. Dit staalconstructiebedrijf in Krimpen a/d IJssel is het voornaamste bedrijf van de fa milie Lubbers. Voordat hij in 1973 door Den Uyl in de land- spolitiek werd gehaald, was Lubbers er een aantal jaren di recteur. Tegenwoordig zwaait broer Rob er de scepter. Ruud en Rob bezitten elk veertig procent van de aandelen in Hollandia-Kloos. Begin 1980 sleepte het bedrijf een order in de wacht van Ku wayt Airways Corporation (KAC). Het ging om de bouw van een hangar voor twee jumbojets, die gereed moest zijn in april 1981. Door allerlei omstandigheden werd het ech ter mei 1982 eer de hal klaar was. Wegens die vertraging betaalde KAC de laatste ter mijn van de aanneemsom niet uit. Bovendien legde de maat schappij beslag op de ruim tien miljoen gulden die Hollandia bij wijze van bankgarantie in Kuwayt had moeten depone- Directeur Rob Lubbers durfde het niet aan het geschil voor te leggen aan de rechter in Ku wayt, zoals in het contract met KAC was overeengekomen. In plaats daarvan stapte hij naar de Nederlandse Credietverze- keringsmaatschappij (NCM), bij wie hij de aanneemsom had verzekerd. Hoewel het niet ge bruikelijk is dat betwiste vor deringen worden gehonoreerd, vergoedde de NCM in 1983 de bankgarantie aan Hollandia. Het jaar daarop werd nog maals 10 miljoen uitgekeerd. Voor Hollandia Kloos waren die uitkeringen van levensbe lang, omdat het bedrijf in gro te financiële moeilijkheden verkeerde. Naar verluidt moesten de gebroeders Lub bers af en toe putten uit hun persoonlijk vermogen om de zaak overeind te houden. In 1983 leed Hollandia een verlies van ruim zeven miljoen gul den. Mede dankzij de verzeke ringspenningen kon het vol gende jaar weer worden afge sloten met winst (3 miljoen). Slapeloze nachten Als men weet dat de familie Lubbers tegen Hollandia Kloos aankijkt als ware het een ei gen kind, dan wekt het geen verbazing dat niet alleen Rob maar ook Ruud Lubbers slape loze nachten heeft gehad van het geschil met Kuwayt Air ways. Daarom is het ook be grijpelijk dat de minister-pre sident in 1984 een officiëel be zoek aan het emiraat aangreep om de kwestie daar op het hoogste niveau aan de orde te stellen. Ook is er begrip voor op te brengen dat Lubbers, nu dat bezoek niets blijkt te hebben uitgehaald, een tweetal brie ven heeft geschreven aan zijn ambtgenoot in Kuwayt. Per slot van rekening heeft de staat, die het risico van de NCM heeft herverzekerd, sa men met Hollandia Kloos nog steeds zo'n 48 miljoen van Kuwayt Airways te goed. Maar is dat voldoende reden voor Lubbers om de diploma tieke betrekkingen tussen Ne derland en Kuwayt op een laag pitje te laten zetten ten einde druk op het emiraat uit te oefenen? Door die maatre gel kunnen immers andere Nederlandse belangen ge schaad worden, bijvoorbeeld van andere bedrijven die met met Kuwayt zaken doen. Vandaar dus de belangstelling van de Tweede Kamer. „Is er nu wel of geen sprake van een belangenverstrengeling?", luidt een van de logische vra gen. En waarom mocht de Ka mer niets weten van de diplo matieke stappen tegen Ku wayt? Dat moest Lubbers alle maal maar eens haarfijn uit leggen. Als Lubbers nog een verdere carrière in de politiek na streeft, zou hij er goed aan doen eens te overwegen zijn aandelen in Hollandia Kloos van de hand te doen. Bij de huidige, hoge beurskoers van circa 580 gulden per aandeel van 100 gulden, is zijn aande lenpakket maar liefst 14 mil joen waard. Na verkoop kan Lubbers met een gerust hart zeggen dat er voor hem geen persoonlijke belangen (meer) op het spel staan. En als hij de opbrengst vervolgens belegt in staatsobligaties, kan hij minis ter Ruding, die weer miljarden moet lenen om z'n huishoud boekje kloppend te krijgen, ook nog een beetje gelukkig maken. RIK IN 'T HOUT Het leukste van verkiezingen vind ik altijd de volgende dag. Lekker onderuitgezakt op een stoel met de benen op het bureau de krantepagina's spellen waarop de kolommetjes staan afgedrukt van de uitslagen in alle Nederlandse gemeenten, van Schiermonnikoog tot het Zeeuwsvlaamse St. Anna ter Muiden. En dan bedoel ik ook echt spellen: partij voor partij, percentage voor percentage. Tot onbegrip van de collega 's ter redactie kan ik daar uren zoet mee zijn. Naarstig speur ik naar opmerkelijke uitslagen en opkomstpercentages, die sterk afwijken van het landelijke gemiddelde en een onbeschrijflijk gevoel van voldoening overvalt me als m'n ogen een buitenbeentje aantreffen. Afgelopen maandag kon ik m 'n hart weer ophalen. Mijn eerste doel was het vinden van een gemeente waar de VVD, de grote verliezer van de Euroslag, in tegenstelling tot de alom heersende malaise had gewonnen. Zulke uitzonderingen zijn er altijd, is m'n ervaring. Ditmaal leek die regel echter niet op te gaan. Zover het oog reikte had de VVD stemmen moeten inleveren, soms wel tien procent zoals in Alphen aan den Rijn. Maar gelukkig, bijna aan het eind van m 'n speurtocht gekomen zag ik het liberale klavertje vier staan: in de Limburgse gemeente Meerssen had de VVD winst geboekt en niet zo zuinig ook. Scoorden de liberalen daar bij de kamerverkiezingen van 1986 nog slechts 14,7 procent van de stemmen, ditmaal was het aantal aanhangers uitgegroeid tot een percentage van maar liefst 31,9. Ik geloofde m'n ogen niet. Wat was daar in Meerssen aan de hand? Was het nieuws over de kabinetscrisis aan deze Limburgse dorpelingen voorbijgegaan Een andere krant, die ik er ter vergelijking bii nam, gaf hetzelfde resultaat weer. Verbijsterd besloot ik de zaak- Meerssen tot op de bodem uit te zoeken. Een telefoontje naar VVD-campagneleider Hugo Dittmar bracht me echter geen stap verder. „O ja? Dat heb ik nog helemaal niet opgemerkt", sprak hij. „Ik zou er in de verste verten geen verklaring voor weten. Maar wacht even, dan geef ik je het telefoonnummer van de voorzitter van onze afdeling Meerssen Even later belde ik het opgegeven nummer. De liberale functionaris in kwestie was mevrouw Robberts, Lo had ik vernomen. Die was echter helaas niet thuis, meldde haar echtgenoot die de telefoon opnam. Maar misschien kon hij mij op enigerlei wijze van dienst zijn? Ik begon m'n verhaal, maar Robberts viel me al na enkele zinnen somber in de rede. „Dat klopt jammer genoeg niet, meneer. De landelijke kranten hebben een verkeerde uitslag gepubliceerd. De werkelijkheid is dat de VVD hier in Meerssen ook verloren heeft. Bent u in het bezit van dagblad De Limburger? Daar staat de goeie uitslag in. U kunt trouwens ook de Kiesraad bellen". Einde gesprek. Onmiddellijk spoedde ik me naar de Tweede Kamer, die slechts op een steenworp afstand van onze Haagse redactie is gelegen. Daar zijn immeis alle kranten van Nederland te vinden. Tien minuten later was de affaire- Mee rssen van alle sensatie beroofd. De VVD bleek er ten opzichte van '86 vijf procent van de kiezers te zijn kwijtgeraakt. Arme mijnheer en mevrouw Robberts! Toch is m'n uitslagenmanie nog öp verschillende wijzen bevredigd. Zo vond ik onder meer de gemeente met het laagste opkomstpercentage: in Rucphen (N.B.) kwam slechts 31,9 procent van de kiesgerechtigden naar de stemlokalen. De hoogste opkomst had Schiermonnikoog (82,9), gevolgd door een andere Waddengemeente, Vlieland, met 76. En wat zijn de twee 'groenstegem een ten van Nederland? Amsterdam en Nijmegen, waar respectievelijk 19,2 en 18,9 procent op 'Groen Links' (in Sraatsburg 'Regenboog' gehetenstemde. En tenslotte nog dit: het CDA scoorde het best in Tubbergen (80,4 procent!) en de kleine christelijke partijen op Urk, waar SGP, GPV en RPF tezamen maar liefst 61 procent in de wacht sleepten. TRUBBELS we vroeger in de KVP uit drukten als: de bijbel in de ene hand, de krant in de andere. In '68 heb ik nog lang geaar zeld of ik niet net als veel an deren in die tijd uit de KVP zou stappen om toe te treden tot de PPR. Uiteindelijk heb ik dat uit louter machtsoverwe gingen niet gedaan. Ik dacht: als je echt wat wilt veranderen in de KVP, moet je binnen die club bezig blijven Ik zei het al: ik ben een realistisch politi cus". Dat realisme heeft Steef Weijers in 1982 en 1986 ook doen instemmen met de rege ringssamenwerking tussen CDA en VVD, hoewel hij in zijn hart altijd voorstander is geweest (en gebleven) van coalities met de PvdA. „De PvdA had het er zelf naar ge maakt. Er moest gewoon kei hard bezuinigd worden, anders zou ons land diep in het moe ras zijn gezonken. Barre tijden vragen nu eenmaal om barre maatregelen en die konden we op dat moment alleen nemen met de VVD. Ik vind niet dat we met het bezuinigingsbeleid te ver zijn gegaan, maar wat me wèl vaak heeft dwarsgeze ten is dat we niet wat meer fi nanciële compensatie hebben geboden aan gezinnen met kinderen waar maandelijks maar één minimum-inkomen binnenkomt. De hoogte van de kinderbijslag moet naar mijn mening afhankelijk worden gesteld van de hoogte van het inkomen. Dus méér kinderbij slag voor de mensen die wei nig verdienen en minder voor degenen die het met hun inko men best kunnen rooien. He laas is dat in de. Kamer tot nu toe nooit haalbaar gebleken". Heeft Steef Weijers in al die jaren wel eens afwijkend van zijn fractie gestemd? Hij schiet in de lach. „Nee, zo dissident was ik niet. Voor zover ik me kan herinneren heb ik maar één keer dwars gelegen. Ik heb tegen de instelling van Flevoland als nieuwe provin cie gestemd. Pure onzin vond ik dat, nodeloze geldverspil ling ter meerdere eer en glorie van een luttel aantal gemeen ten. Zonde!" DICK VAN RIETSCHOTEN zeer brede sociaal-economi sche vorming, waar ik in m'n verdere leven veel plezier van heb gehad". Mensonterende toe standen Via het bestuurswerk voor de metaalbewerkersbond kwam Weijers na enkele omzwervin gen in Twente terecht. Daar begon in de jaren zestig zijn politieke loopbaan. Hij werd lid van Provinciale Staten voor de KVP en maakte in september 1970 de sprong naar het Binnenhof, waar premier De Jong nog demissionair re geerde en Barend Biesheuvel ARP-fractieleider was, onwe tend van het feit dat hij negen maanden later De Jong zou opvolgen. In de KVP-fractie onder voor zitterschap van Norbert Schmelzer kreeg Weijers als nieuwkomer allerlei kleine iir - .in piel ^ek ||ak :AAG Z'n blik intonatie van zijn krijgen iets nostal- ïtBdals hij vertelt over delrste echte baan die Drt na de oorlog vliegtuigmonteur les' KLM. „Mooie tijd it. Ik was gespeciali- in de hydraulische leien. Leuk werk iekker sleutelen aan ikota of een DC-4. kwamen de Con- ions, dat waren he- v°°1 schitterende toe- ^*j. KLM-werknemers JHHi ook de mazzel dat HJpergoedkoop konden KjjjjjÉj Ik weet nog goed voor een retourtje gulden naar Rome it lie ;en). tmerlid Steef Weijers nrrafn huis uit KVP'er, is h de zeventien volks- woord igers die zich met e - komende verkiezin- oekt gener beweging geen nke- jat meer hebben ge- .«ftstien jaar heeft hij er ad. jt Binnenhof op zitten: ve vp0 tot 1972 en vervol- i mefanaf 1975 tot heden. JO mj alles wat in de politiek is heeft hij al eens SPoPaakt- Toen hij begin r werd benaderd om ieschikbaar te stellen sjgt voorzitterschap van ^niging van Nederland- artypfnfondsen (VNZ) greep ir. blians dan ook met beide =ri aan. Op 1 juli vertrekt er tel naar VNZ-hoofd- reiatrc in Zeist om daar, zo- a. Grfelf zegt, „de zieken- 9- 02> te stimuleren en te n. j.vöen bij de intrede in idsctyker-tijdperk". Br- mstelling tot de jonge -TT-lie kamerleden heeft jr yeijers, die in Hillegom SP9$reld kwam maar al D jaar in Hengelo woont f)en een ongeboren geen academische op- genoten. „Ik ging naar t b, maar door de oorlog m A omstandigheden thuis I I daar nauwelijks twee I B gehad. Vervolgens ben I w de lts gegaan en van I kwam ik bij de KLM B W'. Bij de luchtvaart- pappij werd de kiem dit livoor Weijers' latere po- „Ik interes- erg voor het vak- en sloot me aan bij zondjtholieke metaalbewer- jn_ Jid. Eén van de be lden was Piet van Zeil, 5ren '|er ook KVP-kamerlid I, |irden. Op een dag zei Igen me: jij moet naar Er', naar de kader-oplei- de vakbond, dat is Ö'<H> lts voor jou. Een paar 8,48 fn later was ik geen ir meer maar een aan- d vakbondsbestuurder. 0,18 jaar duurde die oplei- kreeg er een zware en Steef Weijers: „Ik ben een realistisch politicus, met een stijl die we vroeger in de KVP uitdrukten als: de bijbel in de ene hand, de krant in de andere". FOTO: CEES VERKERK CDA-KAMERLID WEIJERS STAPT OP NA ZESTIEN JAAR onderwerpen toegewezen. „Mijn maidenspeech hield ik over het wetsontwerp inzake de vaarplicht. Daarin staat dat koopvaardijpersoneel ver plicht is zich in oorlogstijd ten dienste van het vaderland in te zetten. Ik héb nog een leuke wijziging in dat wetsontwerp aangebracht. Er stond dat het alleen gold voor mannen. Dat vond ik onzin, dus dat heb ik eruit gehaald, de tekst ont mand zogezegd, zodat de wet sindsdien voor beide geslach ten geldt". „Toen ik in de Kamer kwam had ik wel idealen, maar niet zulke hooggestemde in de zin van: dit ga ik eens even snel verbeteren. In m'n vakbond- stijd had ik wel geleerd dat je belangrijke zaken maar stap voor stap kunt veranderen. Ik wist dat het in de politiek net zo werkte. Wat het hoogst op mijn wensenlijst stond was de verbetering van de arbeidsom standigheden in fabrieken en bedrijven. In Twente had ik wat dat betreft nog mensont erende toestanden gezien, in de ijzergieterijen bijvoorbeeld. Eén van mijn mooiste 'politie ke kinderen' vind ik dan ook dé Arbeidsomstandighedenwet die aan het begin van de jaren tachtig van kracht werd. Met de totstandkoming daarvan heb ik me heel intensief be moeid. En nu ik het toch over de hoogtepunten heb: mijn vice-voorzitterschap van de parlementaire enquêtecommis sie inzake de bouwsubsidies hoort daar uiteraard ook toe. Geweldig enerverend en dankbaar werk was dat". „Ik heb tijdens mijn kamerlid maatschap altijd zoveel moge lijk contact met het maat schappelijk leven willen hou den. Kamerleden kunnen en mogen zich niet in een ivoren toren opsluiten. Wie dat wel doet is geen goede volksverte genwoordiger. Je moet toch weten waarover je praat? Daarom ben ik heel vaak op bezoek geweest bij fabrieken, woonwagenkampen, zieken huizen, allerlei organisaties, noem maar op. Bovendien had ik in Hengelo een kantoortje dat een soort aanspreekpunt was voor de mensen in Twen te. Tijdens de spreekuren die ik hield, kreeg ik een goede indruk van de problemen in de samenleving. Soms kon je mensen écht niet helpen, maar dan waren ze tóch blij, gewoon omdat er eindelijk eens een politicus was die naar ze luis terde". Relativeren De sfeer in de oude KVP-frac tie omschrijft Weijers als „een stuk losser" dan die in de sinds 1977 bestaande CDA-fractie. „Katholieken onder elkaar hebben een soort natuurlijke gave tot relativeren. Ernst en luim wisselden elkaar dan ook in hoog tempo af. Ik heb in de KVP-fractie heel wat meer af- gefratst en gelachen dan in al die jaren daarna onder de CDA-structuur. 't Was wel wennen hoor, toen die AR- P'ers en CHU'ers erbij kwa men. Die spraken echt een an dere taal. Het heeft een paar jaar geduurd eer iedereen el kaar verstond". Ondanks de verwachte aan passingsproblemen is Steef Weijers altijd een warm voor stander geweest van het sa mengaan van KVP, ARP en CHU. „Ik heb me altijd zeer verwonderd over de verdeeld heid van de christenen in de politiek, in de vakbeweging en in het onderwijs. Kruip toch bij elkaar als je gelijkluidende inzichten hebt! Trouwens, po litiek is toch niet hetzelfde als religie? Het gaat vooral om de praktische afwegingen en keu zes die je als politieke groepe ring maakt. Het geloof mag daarbij voor christenen een in spiratiebron zijn, maar meer ook niet. Het moet geen over heersende rol spelen. Ik maak te een keer deel uit van een forum in Rijssen, waarbij on der meer werd gedebatteerd over abortus. Ik nam daar een redelijk en genuanceerd stand punt over in en dat zinde een RPF-politicus naast mij abso luut niet. Nu wilde het toeval dat die man gevraagd werd de avond met gebed te besluiten. Nou, dat heb ik geweteh hoor. Hij ging in dat gebed toch te gen me tekeer, onvoorstelbaar Ik was daar zo nijdig over dat ik, toen hij klaar was, opstond en ijskoud vroeg: mag ik mis schien ook nog een stukje bid den?" Barre tijden „Christelijke politiek vind ik een afschuwelijke term waar je mij nooit mee zult horen schermen. Ik ben een realis tisch politicus, met een stijl die EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL De uerheltjhe dader heeft alles hunnen t/en via videocamera sDaarOp het iihermDe pop ir J- Ljerrt plrkrrnniuh hntuum Drein zit veilig erjem

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5