Joop van den Ende: „Ik koop niemand weg „OMROEPEN HEBBEN TOCH NEE GEZEGD TEGEN DE STERREN?" CcicUc Sou^ont' ZATERDAG 24 JUNI 1989 PAGINA 29 Alj\ALSMEER - „Succes!" Joop van benden Ende aarzelt geen seconde. Het va.IWoord ploft neer in de directieka- met de kracht waarmee de za- aaterdagkrant op de deurmat valt. iet antwoord komt sneller dan de deVraag kan worden gestéld. Wat is rhenfijn persoonlijke ambitie? Wat wil t elehij met een kapitaal studiocomplex ntaaijn Aalsmeer, een musicaltheater in n Amsterdam en de commerciële |al^ïender TV 10? „Ik heb maar een lien joel voor °êen: wat ik nu doe wil ik succesvol beëindigen". Klog een poging om zijn drijfveren te achterhalen. Al die grote projecten, die die hij zich op de haalt. Is hij niet bang voor een vrije De toon wordt ietwat bestraffend, ook. „Dat is een beetje Neder- hè. Laten wij vooral niet te groot Natuurlijk, ik kan elke dag naar jbeneden vallen. En ik neem de grootste risico's die er zijn. Maar stel dat er geen mensen meer zijn die risico's durven ne- J men. Als Swarttouw niet bij Fokker had geroepen dat Fokker twee vliegtuigtypes neti-gaat ontwikkelen, dan had de fabriek nu >indsniet meer bestaan. Dan hadden wij alle- Zemaa' êezegd: oh, wat verschrikkelijk, n ajsBabbel de babbel de babbel. Fokker is Ne_nu weer een bloeiend bedrijf'. ^Blikvanger du- Nog geen half jaar geleden: de geblokte naarverscbijning van Joop van den Ende is hui-blikvanger in de kranten. Paginagrote in- Geen woord over TV 10, geen QQ^'zinspeling op wat Hilversum in rep en jk inroer zou brengen. Hij had toen toch al •liike P'annen v00r commerciële televisie? T-Xp Joop van den Ende formuleert fluweel zacht. „Die plannen waren er absoluut PeP"niet", zegt hij met grote stelligheid. ,.Ik n in heb nooit de echte bedoeling gehad met een commerciële zender te beginnen. Ik vind dat het geld dat de Nederlandse kij ker moet betalen en het geld dat via de STER ook binnenkomt, voldoende moet zijn om Nederland 1, 2 en 3 te vullen. Maar dan moet er wel een reorganisatie komen. Er gaat te veel geld naar dingen die niet nodig zijn. Nee, ik ben geen on derwijzer; ik ga niet zeggen welke dingen dat zijn. Iedereen die in Hilversum werkt weet dat er 1,3 miljard gulden bin nenkomt. Let wel, een en drie tiende miljard gulden. Het grootste deel daar van wordt opgebracht door de kijker, maar de kijker wordt te weinig be diend". Goed, wat was dan de aanleiding voor TV 10? „De gesprekken met de 'omroepen tus sen januari en maart waren zo in- en in- tragisch. De stuurloosheid van die orga nisaties werd mij duidelijk. Er konden geen besluiten worden genomen over programma's. Eind april had ik nog geen contract afgesloten. Wel toezeggingen, geen contracten voor het amusement waarop het publiek wacht. Dat bewijzen de kijkcijfers. Welnu, bijna al die pro gramma's (Soundmixshow, Wedden dat enzovoort) die miljoenen mensen avondverstrooiing brengen, waren nog niet gecontracteerd". Joop van den Ende produceerde de pro gramma's, de omroepen gingen met de eer en coryfeeën strijken. Was dat ook geen prikkel voor TV 10? „Dat is toch een verkeerde gedachte. Daar gaat het helemaal niet om. Ik wil die programma's kunnen maken. Als jij een krant wilt maken, en het papier wordt zo dun, foto's worden alleen nog uit het archief gehaald, de faciliteiten worden steeds minder...Kortom, het pro- dukt verarmt, omdat er geen budget is. Dan moet er iets gebeuren". Frustratie? Wordt TV 10 dan niet geboren uit fru stratie over het negatieve oordeel van de 'kwaliteitskranten' in Nederland? „Oh nee, daar leef ik al jaren mee. Daar mee heb ik geen problemen". De wraak van Joop van den Ende op wat Hilversum doet of juist niet doet? „Nee, nee, nee, ik wil mijn werk gewoon goed doen". De zachte spreektoon wordt fel, bijna afgemeten. „De politiek is niet in staat geweest om Hilversum heel structureel te reorganiseren. Waarom niet? Waarom wel de orkesten? Waarom wel de musea? Waarom wel de gezond heidszorg? En waarom niet Hilversum? Er gaat heel veel geld om in Hilversum. Dat werkt als opium. Het komt wel bin nen". De smog hoopt zich op rond Schiphol, maar de sterren blijven flonkeren. Bo ven Aalsmeer, maar meer nog binnen het studiocomplex van Joop van den Ende Productions. Drie weken geleden de plek voor de presentatie van het ster rennet van TV 10. De sterren hieven het glas: André van Duin, Jos Brink, Ron Brandsteden Henny Huisman, Koos Postema, Sandra Reemer en Tineke de Nooij. Het sterrenbeeld van Joop van den Ende is inmiddels uitgebreid met Rudi Carrell en Frits Spits. Joop toen: „TV 10 zal zich onder mijn leiding in zetten voor de Nederlandstalige cultuur. TV 10 wordt geen pulpnet". Joop nu: „Wij hebben onze kont tegen de krib gegooid. Het kan toch niet zo zijn dat in Hilversum het seizoen pas begint in november en al weer eindigt in maart. Wij brengen alleen in juli en au gustus een aangepast programma". Magneet TV 10 werkt als een magneet. Bijna vijf duizend mensen solliciteerden naar die circa veertig tot zeventig vaste plaatsen die TV 10 te vergeven heeft. De respons van adverteerders is volgens de teamlei der „fantastisch". Het televisieprogram ma staat tot juni 1990 als een huis. Veel show, veel amusement, veel cultuur, veel films, veel drama, veel nieuws en sport. Zaterdag 28 oktober is D-day voor TV 10, vier weken later overigens dan Radio Télé Veronique van Lex Harding, de andere commerciële zender. De gang naar de directiekamer is een melkweg vol sterren. Een eregalerij met staatsieportretten toont de tandpasta- lach van Ron Brandsteder, de pastorale blik van Jos Brink en de ondeugende frisheid van Henny Huisman. De weg leidt onherroepelijk tot het domein van Joop van den Ende. Een stijlvolle inrich ting, die weldadig is. Het staal van de stoelen glanst rond zwart leder, het bu reau is onberispelijk. De mathematische strakheid intrigeert. Het exclusieve zitje van Jan de Bouvrie zou burgemeester Gerrit Brokx van Tilburg doen watertan den. In de boekenkast een grote foto waarop Henny Huisman de handen schudt van de paus. Joop van den Ende pakt de fotolijst. De voldoening straalt van zijn gezicht. „Een cadeautje van Henny. Huisman die de paus een hand geeft. Dat lukt de KRO niet, ons wel". Jeroen krabbé Zijn charme overrompelt, het is de warmte van een ouderwetse koestal die de stijlheid van het interieur doorbreekt. Het is donderdag, een dag eerder heeft Jeroen Krabbé in de VARA-gids vernie tigend uitgehaald naar Joop van den Ende. Een oud conflict dat wordt open gereten. Jeroen Krabbé deze week over Joop van den Ende: „Het is een man die doel voor ogen: wat ik nu doe wil ik succesvol beëindigen", zegt Joop van den Ende van FOTO: PERS UNIE breder. Met name in de sector nieuws wordt nog naar versterking gezocht. Te genover het Journaal plant TV 10 zijn journaal. Joop van den Ende: „Ik heb niet de pre tentie dat wij een beter journaal maken. Dat vraagt om een traditie van jaren. Het NOS-journaal is een goed journaal. Ik moet proberen er iets aan toe te voe gen, zodat het ietsjes anders wordt. Ja, ik denk dat het goed is dat nieuws van meerdere kanten komt. Zoals ik het prettig vind om meerdere kranten te Je- zen. Ons nieuws mag niet te links, niet te rechts zijn, maar ook niet te veel mid-1 denin. Het moet een mening geven". Hij brandt los. De handen slingeren in de lucht. Gedreven: „Er is zo'n ontzet tend lawaai in Nederland over plurifor me uitingen. Nog een journaal? Ja, waar om geen tweede journaal? Wat is daar aan verkeerd? Niets toch?" Of het nieuws van TV 10 pal tegenover het NOS-Journaal van 20.00 uur komt, wil Joop van den Ende niet zeggen. Laat Hilversum nog maar een maandje gis sen. Heeft hij bepaalde mensen op het oog? „Jaaaaaa. Ik ben al heel lang bezig om tot een juiste keus te komen. Ik kan pas echt aan de slag wanneer ik de hoofdre dacteur heb kunnen aanstellen. Dat i?de moeilijkste keus. want die bepaalt ook het gezicht. Die krijgt allé vrijheid". Naast Koos Postema straks Paul Witte- geinteresseerd is in macht en geld. Niet in mensen". En: „Ik hield krankzinnig veel van die man. Echt als van een va der. En hoe succesvol je ook mag lijken, je blijft zo onzeker van binnen. Daar speelt hij op in. Hij beschermt, bevadert, verwarmt zijn sterren. Maar het is het verhaal van Faust en Mefisto. Je ver koopt je ziel aan de duivel. En die doet zich nooit als duivel voor, maar als een heel bijzonder iemand". Het is het antwoord van Jeroen Krabbé op de handreiking die Joop van den Ende een half jaar geleden maakte in een interview met Vrij Nederland. Joop van den Ende toen: „Toch begrijp ik het nog steeds niet. Soms denk ik, hij had mij als vijand nodig om zich te bewijzen". En: „Ondanks alles voel ik voor hem een onveranderd stuk liefde, 't Is zijn vriendschap die ik nog steeds mis". En zal blijven missen. Joop van den Ende wil niet reageren op de analyse van Je roen Krabbé. Heftig: „Absoluut niet". Geen pretnet TV 10 wil geen pretnet zijn. Wel een sterrennet dat de dagelijkse aanvoer van honderdduizenden bloemen naar de vei ling van Aalsmeer nog doet verbleken. Komen er nog sterren bij? „Ja natuur lijk", grijnst Van den Ende zelfverze kerd. Welke sterren? De grijns wordt nog man, de man van VARA's Achter het Nieuws? „Niets in het leven is uitgesloten. Ik vind hem heel goed. Binnen het nieuws vind ik die man een ster. En dus past hij in het sterrennet. Ik denk - en dat vind ik nu het aardige - dat er nog veel meer in hem zit. De toekomst zal uitwijzen of hij bij de VARA voldoende mogelijkhe den krijgt om zijn carrière uit te bou- Joops talent Dat is uw talent: sterren begeleiden en steunen? Onontdekt talent kansen ge ven? „Ja. Mensen steunen om al het talent er uit te halen. Kijk naar een topclub. Waarom haalt Rinus Michels eruit wat erin zit? Omdat die man goed met men sen kan omgaan. Zet die man met een paar slechte mensen neer, en dan komt er niets uit. Je bent afhankelijk van de mensen met wie je werkt". Zoveel sterren naar Van den Ende. Wordt Hilversum niet leeggezogen? „Ik heb hen toch niet weggehaald", rea geert hij als de getergde onschuld. „De omroepen hebben toch nee gezegd tegen de sterren. Zij hebben niets gedaan om hun sterren te houden. Waarom moet het dan mij verweten worden?" En dan volgt het verhaal over de verarming van Hilversum: de honderden mensen die bij de VARA en de KRO de laan uit moesten, het televisiewerk dat steeds meer wordt uitbesteed aan de produktie- maatschappijen. „Ja, ook door de VARA. De VARA werkt niet met mij, maar wel met andere produktiemaat- schappijen. Wat is dan het verschil? Heb ik puisten of zo? Ben ik anders?" Waarom wil de VARA niet met Van den Ende in zee? Met stemverheffing: „Nee, nee, ik wilde niet met de VARA werken. De VARA is hier geweest. Marcel van Dam is hier ge weest. Hij heeft offertes aan mij ge vraagd. Ik heb die geweigerd. Ik heb ge zegd: ik wil het zo maken, anders niet. Dat is de. waarheid". Vorstelijk De sterren worden vorstelijk betaald? Opnieuw heel nadrukkelijk: „Ik koop niemand weg. Ik betaal geen gages die onverantwoord hoog zijn. Sterker nog, Henny Huisman kreeg van een zichzelf respecterende omroep het dubbele van wat ik hem bood. Heeft hij niet gedaan. Want het gaat niet om geld. Natuurlijk, uiteindelijk wil iemand wel zijn geld ver dienen en sparen voor de toekomst, maar alle mensen die hier komen wer ken gaan geen gigantische bedragen om hoog. Het gaat om de vraag: welke pro ducer, welk team krijg ik achter mij. Welke regisseur krijg ik mee. Een goede film wordt pas een goede film, als de film een kanjer van een regisseur krijgt. Het is inhoudelijk, allemaal inhoudelijk wat hier gebeurt". Welke rol speelt u daarin? „Mijn kracht is dat ik een aantal mensen gevraagd heb om - boven mij - het be drijf te komen versterken. Ik wil zo dicht mogelijk bij de vloer zijn. Ik ben een creatieve programmamaker. In sep tember leg ik mijn functie van algemeen directeur neer. De nieuwe mensen gevea mij de mogelijkheid om mij meer met de programma's en de artiesten te be moeien". Volgens de wet Joop van den Ende Productions handelt „volledig volgens de wet". Hij: „Ik ben een Nederlandse onderneming die een opdracht krijgt van een buitenlandse or ganisatie". En wel Studio 10 in Milaan, vanwaar de programma's - die via de satelliet in gecodeerde vorm vanuit Ne derland worden opgestraald - worden uitgezonden. Hoe harkerig Joop van den Ende kan ogen, hij blijkt ongekend lenig in het omzeilen van de klippen van de Mediawet. Minister Brinkman kan nog vervelend doen, maar Van den Ende twijfelt niet of zijn TV 10 zal via de ka belnetten ten minste tachtig procent van de Nederlandse huishoudens bereiken. TV 10, of welke commerciële zender dan ook, is niet tegen te houden. Zegt hij met overtuiging. „Als zij mij stoppen, dan staat Berlusconi (geldschieter en voorzitter van AC Milan) op de stoep". De politici leveren volgens Van den Ende een achterhoedegevecht. „Zij wil len een gordijn trekken rond Nederland, terwijl iedereen praat over grenzen open en vrij verkeer. Waarom wel Sky Chan nel binnenlaten en niet TV 10? Als de politiek vindt dat zij moet beschermen wat er is, dat zij flink moet zijn en niet de vooruitgang een kans wil geven, dan is dat een bekrompen gedachte". Hij spuugt het woord bijna uit, maar hervindt snel zijn evenwicht. Een rechtstreekse vraag aan de' vragen steller verraadt toch een glimp van onze kerheid. „Zeg nu eens eerlijk, wat vind jij nu van TV 10?" ED VAN TELLINGEN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 29