Net als Theo werk pc vanuit het gevoel" HUIS VAN DE TOEKOMST: alles kan, maar wie kijkt er nog van op? RAAKWATERVAL JORRIT JORRITSMA (43) AN VOORAVOND VAN Z'N VIJFDE TOUR: £cidóe6otruMit Wending W EDSTRIJDGEVOEL Kinnesinne ge ret y M M 1 M M T -A. Sportverslaggever Jorrit Jorritsma achter op de 'radiomotor', die dit jaar vaker bij het peloton te vinden zal zijn omdat de 'tv-motoren' Qhet voorrang krijgen bij ontsnappingen in de Tour de France. FOTO: PR ZATERDAG 24 JUNI 1989 PAGINA 25 Het harde, indringende stemgeluid van Jorrit Jorritsma komt binnen kort weer via de ether tot ons. Drie weken lang Radio Tour de France. Het heeft wel iets. Je bent geneigd naar de radio te lopen en je oor te luisteren te leggen. Is Fignon in het ravijn gestort of is Delgado alsnog op doping betrapt? Het gekraak doet minstens een wereldramp vermoe den. Zijn voorganger, Theo Koomen, kon er ook wat van. Wat er ook ge beurde, Koomen maakte er altijd een prachtig drama van. Dat probeert Jorritsma ook. Ergens heb je het gevoel dat hij Koomen wil imiteren. De Noordhollander maakt een afwerend gebaar. „Er is één grote over eenkomst: net als Koomen opereer ik vanuit mijn gevoel, de emotie komt van binnenuit. Theo was echter meer entertainer, hij maakte er een fraaie show van, kon dat ook doen omdat de tv nog niet zo ontwik keld was. Ik houd me aan de feiten. Anders word ik op m'n vingers getikt. Ik denk dat ik een eigen stijl heb. Alleen als er hard gefietst wordt, raak ik enthousiast". GEN - „Er wordt door som- Dat,en beweerd dat Breukink de jat heeft verloren omdat hij niet ■let onvoldoende voedsel tot zich dujpt genomen. Ik denk dat andere ^zijoren een rol hebben gespeeld, "ag daarvoor - Herrera won de eerd. Hij wilde zijn naaste bela- koste wat kost voorblijven en heeft veel kracht gekost. Bo- iedien rijdt hij in mijn ogen met een te zwaar verzet. Een gevolg Jft Jvan is dat z'n spieren te weinig 1 krijgen om zich te ontspannen. i krijg je een keer de rekening wijresenteerd". M de vooravond van zijn vijfde Tour ïaaljprance laat NOS-sportverslaggever 'e'ei*it Jorritsma (43) heden en verleden Jdei] zijn korte, opmerkelijke carrière de n)dae passeren en blikt vooruit op het ïheijerevenement van het jaar, dat hij k vanaf de motor zal verslaan. Zijn 'Martiousiasme is minder groot dan in an- Mvrjaren- 1N v s radioverslaggever moet je constant en bksen tegen de televisie. Dat je na etappe altijd nummer twee bent bij rviews valt mee te leven. Minder is het feit dat met cameralieden uit- iste motoren voorrang krijgen in de ronde, terwijl wij soms met de grootst mogelijke moeite ons een weg moeten banen door de steeds drukker wordende volgerskaravaan. Als gevolg hiervan en omdat de mensen thuis toch met eigen ogen kunnen zien waar de kopgroep en het peloton zich bevinden, heeft de NOS-leiding besloten de rol van de 'ra- diomotor' wat te veranderen". „Het komt hierop neer dat de motor va ker bij het peloton te vinden zal zijn ter wijl Leo Driessen vanuit de auto de stand van zaken bij de koplopers volgt. Ik kan het besluit om zakelijke redenen best billijken maar sta er niet echt om te juichen. Als de strijd in de kopgroep ontbrandt, zal er vaak geen live-verslag vanaf de motor zijn. Dat vind ik jam mer. Uiteraard, zul je zeggen, mijn rol wordt immers kleiner. Maar dat is niet de voornaamste reden. Ik vind dat je met deze maatregel het romantische en misschien ook wel het emotionele uit de wedstrijd haalt. Het wordt allemaal wat afstandelijker, klinischer, het accent komt minder op het pure wedstrijdver slag te liggen". „Gelukkig blijven er altijd punten over waarmee we de tv kunnen aftroeven. Neem het verslag van een zware berg etappe. Het is dan niet alleen belangijk wat er vooraan gebeurt. Wat doen bij voorbeeld de klassementsrijders die tus sen een ontsnapte eendagsvlieg en het peloton verzeild zijn geraakt? Zitten ze er doorheen of gaan ze juist geweldig naar boven? Hoe het ook zij, ik vind dat we met de gewijzigde opzet achter de tv aanhobbelen terwijl we van onze eigen mogelijkheden dienen uit te gaan". Velen zullen Jorrit Jorritsma associëren met de schaatssport. Samen met Peter Nottet acteerde hij in de kernploeg een tijd lang op een tweede plan, achter Kees Verkerk en Ard Schenk. Na een minder geslaagde periode, waarin hij vijf trai ners versleet, dreigde Jorritsma opnieuw in de anonimiteit af te glijden. De le vensloop van de sportleraar nam echter een onverwachte wending. „Tijdens een symposium, dat onder voorzitterschap van Theo Koomen werd gehouden, hield ik een inleiding over de warming-up. Ik kwam na afloop in ge sprek met Theo en we kregen het over verslaggeving. Hij zocht iemand die zijn commentaren af en toe wetenschappelijk kon onderbouwen en dat leek hem wel een job voor mij. Hij raadde me aan om contact op te nemen met 'Langs de Lijn'-baas Jaap Hofman. Het hele idee was eigenlijk als een grapje geboren, maar voordat ik het zelf goed en wel in de gaten had, stond ik voor m'n eerste wedstrij d verslag' „Het toeval speelde enige tijd later op nieuw een rol. Voor de Tour de France- ploeg waren Jos Kuyer, Evert ten Napel en mijn persoontje aangewezen. Ik zou in de achterste wagen plaatsnemen en dat was op zich al geweldig. Ten Napel kreeg op het laatste moment geen toe stemming van Studio Sport om weg te gaan. Of ik niet op de mptor wilde plaatsnemen? Zo'n kans liet ik me niet ontgaan". In die hoedanigheid zag Jorritsma ach tereenvolgens Hinault, Lemond („mijn mooiste Tour"), Roche en Delgado de Ronde van Frankrijk winnen. „De eerste keer was ik erg met mezelf bezig. Veel renners kende ik via de voorjaarsklassie kers. Die onbekende Fransen, Spanjaar den en Italianen leerde ik kennen naar mate de ronde vorderde. Ik werd in die tijd overigens prima begeleid. In de ja ren die daarna kwamen, kreeg ik meer oog voor het geheel, je gaat de grote lij nen zien. Je ziet nu ook dingen aanko men". „Ik ben nu net bij de Giro geweest. Een mooie ronde maar niet te vergelijken met de Tour. Dat is een instituut. Neem alleen die reclamekaravaan al, da's een compleet circus. Of ik dit jaar een uitge sproken favoriet heb? Nee. Kelly heeft z'n beste tijd gehad, Roche sukkelt met z'n linkerbeen, Breukink heeft altijd wel een zwakke dag, Hampsten is wisselval lig, Theunisse reed goed maar is nu ge vallen en Rooks, ja, wat kan die eigen lijk? Fignon reken ik tot de kanshebbers, evenals Delgado. Maar het kan dit jaar ook een complete outsider zijn die de ronde gaat winnen, zoals Robert Millar. „Interessant wordt het zeker, daar kun je gif op innemen. Neem alleen al de wijze waarop renners zich zullen voorbereiden op die 72 km lange tijdrit van Dinard naar Rennes. Als je weet dat de renner 75 procent en de fiets 25 procent van de luchtweerstand opvangt, dan is een aëro dynamische houding, zeker over zo'n lange afstand, van groot belang. Ik heb een aantal jongens geadviseerd een zoge noemd triathlon-stuur, ook wel spaghet- ti-stuur, te gebruiken. Als je dan op de fiets gaat zitten kom je in een eivormige houding terecht waarmee je beslist min der wind opvangt". „Misschien komt het door mijn oplei ding als leraar lichamelijke opvoeding, maar de fysiologische en anatomische aspecten van de wielrennerij interesseren me in het bijzonder. Dat maakt me met een in de ogen van verschillende colle ga's verdacht. 'Hé, daar heb je die pro fessor of schoolmeester weer', hoor ik wel eens als ik commentaar lever op be paalde gebeurtenissen. Kinnesinne. Mis schien tors ik als sportverslaggever wel te veel bagage met me mee. Ook wordt me niet in dank afgenomen dat de ver slaggeving niet m'n hoofdberoep is. Dat kunnen bepaalde collega's maar moeilijk zetten". „Van de mensen in het land krijg ik al tijd leuke reacties. Die waarderen m'n werk en wijze van verslaggeving geluk kig wel. Van de schrijvende pers en de tv heb ik minder krediet. Ze vinden dat ik journalistiek te weinig inhoud heb. Bovendien mag een verslaggever zich in hun ogen niet te betrokken voelen bij een evenement. Nu, da's niet mijn werk wijze. Ik doe het op gevoel en laat mijn emoties gaan". „Dan kun je wel eens in conflictsituaties verzeild raken. Vorig jaar heb ik bonje gekregen met Harry Janssen, die vóór mij de Tour versloeg en tegenwoordig pr-man bij PDM is. Zoals ik al eerder gememoreerd heb, gaat bij interviews na afloop van de wedstrijd de tv altijd voor de radio. Na die schitterende bergetappe naar Alpe d'Huez stond Theunisse voor de camera's. Rooks moest er nog naar toe en diende een afstand van honderd meter te ovebruggen. Ik schoot hem aan om hem een paar reacties te ontlokken. Janssen kwam er onmiddellijk bij. 'Wat maak je me nou?, riep hij, 'je weet toch hoe de volgorde is...' en haalde Rooks voor m'n microfoon weg. Toen ben ik enorm kwaad geworden en heb hem een schop gegeven. Ik vond het zo kinder achtig. Die ruzie is inmiddels bijgelegd". HENK WANING In Rosmalen staat in het recreatiepark Autotron een 'Huis van de Toekomst', een ambitieus project dat tien miljoen gulden heeft gekost en waaraan honderdveertig bedrijven hebben meegedaan. Milieuorganisaties hebben er tegen geprotesteerd, maar het Huis staat er nu toch dank zij initiatiefnemer Chriet Titulaer Producties BV, Libema Vrijetijdsparken en ontwerper Cees van Dam, ook architect van de Stopera in Amsterdam. Er worden jaarlijks een half miljoen bezoekers verwacht. Deze week is daarmee een begin gemaakt. Een paar duizend mensen hebben de technische snufjes inmiddels bewonderd. Maar wie kijkt er nog op van afstandsbediening voor een koffiezetapparaat of van een beeldtelefoon. ►SMALEN - Bij technologische "g.juwtj'es heb je dikwijls zo'n dub- agi] êevóel: leuk en spannend, maar n" plijkertijd vraag je je af waar- 'ir het allemaal nodig is: een iiputer uit je kookboek laten ^Mezen of laten vertellen wat je Drraad in je koelkast is. Het Huis n de Toekomst in Rosmalen is li glazen huis, van boven tot on- f elektronisch beveiligd en volle- 1 ingesteld op mensen die aan de ^shouding geen tijd willen beste- n. De meningen lopen ver uit- li. De eerste bezoekers lopen kri- - bh rond en kijken beslist hun pn niet uit. i technici zijn nog niet klaar met het bokhuis', zoals sommigen het glazen bomhuis al hebben genoemd. Alle ishoudelijke draadloze apparaten zijn Inputergestuurd, maar op de openings- e werkt nog lang niet alles. De beeld- pfoon is nog niet aangesloten, de com- ters draaien nog niet op volle toeren, een de mechanische apparatuur in de nesskamer kan gebruikt worden. Het de bedoeling dat het piept en rinkelt nneer er iets niet in orde is of wan- er de bodem van de koffiepot in zicht De meters kunnen overigens centraal [elezen worden, dus de 'man die de .meterstand' aan het einde van het komt opnemen moet een andere °£foes bedenken. "Jjan het einde van de maand zou het ons in alle hoeken en gaten piepen, :s is dan op", lachen kinderen van het lagse Maerlant-lyceum. Ze hebben plezier om alle „flauwekul-appara- Eva Willems en Nicolette van Bu- van dat lyceum vinden het maar on heilig en koud in het Huis. In de su- -auto, die vanwege de stijgende lucht- ontreiniging wel in de glazen garage blijven staan, zouden zij wel een ritje gillen maken met een snelheid van 300 ""lometer per uur. De jongens uit hun iep zijn di^p teleurgesteld: „We zagen iriet in het echt, maar hij liep ons zo 'n iorbij, wilde ons niet eens een hand ge- Oscar van Angeren, Jasper Lin- inhovius en Aldo van Hensbergen ma in er een geintje van. Ze zien niet in, ft ze late.' zo'n computergestuurd huis luder. nebben. „Veel te ongezellig. En )'n grote televisie is ook niet nodig. Je alint toch niet blind?" BETAALBAAR? n |e familie Warmels uit Dordrecht kijkt amuseerd rond: „Het is allemaal ichtig, maar zou het wel betaalbaar toleden?" Daar zijn Chris Velleman en In het deze week geopende Huis van de Toekomst worden jaarlijks een half miljoen bezoekers verwacht. Iedereen is het er over eens dat de toekomstkeuken wèl gezellig is, afgezien van de honderden dode muggen op de kookplaten en tegen de muren. FOTO'S: SP In de badkamer van het Huis van de Toekomst kan het dak opengezet worden, waardoor je het idee hebt buiten te baden. De glazen wanden kunnen met een druk op de knop mat gemaakt worden om inkijk te voorkomen. Mana Dam uit het Friese Workum niet zo bang voor, maar ze zouden toch ook niet alles willen hebben. Eén ding wel: de grote televisie. Chris: „Zoiets komt natuurlijk niet van de ene op de andere dag in je huis. Dat gaat geleidelijk aan. Voor mij geldt wel: hoe meer knoppen hoe beter. Die televisie, die wil ik zo hebben. Die kun je ook al lang kopen, niets nieuws, als je maar geld hebt. En die stoelen zijn ook mooi. Dat materiaal zweet misschien wel, maar in de toe komst hoef je helemaal niet meer te zwe ten". Stefan Vos en Marloes Leenders uit Oss vinden de ruimte en het licht door alle glazen wanden en daken het aantrekke lijkst van het huis. „Het is hier zo zon nig", zegt zij, maar hij concludeert nuch ter: „Geef mij maar een oud boerderij tje". Alle foefjes in een huis samengebracht maakt het glazen huis wel overdreven luxe. Thea Haflcarhp uit Deventer loopt met haar dochter (ns en zoon Tom door het huis en vraagt zich af of ze in zo'n huis zou kunnen leven. Iedereen is het er over eens dat de keuken wel gezellig is, afgezien van de honderden dode muggen op de kookplaten en tegen de muren. „We moeten er nog wat op vin den om de muggen buiten te houden", zegt een voorlichter van het toekoms thuis. De keuken, vol met draadloze handige apparaatjes, is efficiënt ingericht maar grote technische verrassingen zijn er niet. Messen van een witte kunststof ('made in Taiwan'), koffie en theekan nen van een bijzondere vormgeving. „Je weet zelf ook wel dat je een kookboek in een computer kan opnemen en dat je de recepten dan kan oproepen, maar wie doet dat nu? Zou het handiger zijn?", vraagt Thea zich af. Een man die naast haar de keuken staat te bewonderen vraagt of er geen lijstje aanwezig is met wat er allemaal te zien is in het toe komsthuis, want de technische snufjes zitten soms verborgen. Alles is er van glas. In de badkamer bij voorbeeld kan het dak opengezet wor den, waardoor je het idee hebt buiten te baden. De glazen wanden kunnen met een druk op de knop mat gemaakt wor den om inkijk te voorkomen. De glazen wanden in de huiskamer gaan nu nog al leen open op het stemgeluid van Chriet, maar dat kan omgebouwd worden op de stem van een ander. Nogal beroerd als die niet thuis is en je wilt luchten. Maar een voorlichter stelt de bezoekers gauw gerust: „Je kan alle apparatuur natuur lijk gewoon uitschakelen. Alles is ook met de hand te bedienen. We hebben hier nu de allernieuwste vindingen sa mengebracht, maar ons uitgangspunt is, dat het huis wel leefbaar moet blijven. Daarom hebben we ook een grote open haard in de kamer gebouwd die wordt gestookt met gaskolen; dat is het hart van het huis. Het vuur drijft op een bed van water. Waarom weet ik niet". De bezoekers vinden de haard mooi maar wel koud, zo achter glas gebouwd. MARSCHA VAN NOESEL

Leidse Courant | 1989 | | pagina 25