doortrekken Jagtlustkade ost bijna drie miljoen Slachtofferhulp noodzakelijk in Sassenheim*" Onenigheid over bedrijventerrein Mr. S. Kloosterman in Voorschoten begraven RAAD VOORHOUT NIET EENS OVER AFMETINGEN •giJDEN OMGEVING Qaidóc. Qowuxnt VRIJDAG 23 JUNI 1989 PAGINA 17 nvmenwerkingsverband GVO blijft bestaan |E Het Samenwer- J^sverband Gezond- jvoorlichting en Op ing (GVO) blijft be- i. Dat is het voorstel fiet dagelijks bestuur het Samen werkings- webnd Duin- en Bollen- dagelijks bestuur komt i aaiee terug op een eerder r-N^unt waarin werd beslo- geen gebruik meer te van het Samenwer- blijyerband. De gezond- vioorlichting zou geheel teki door de nieuwe basisgezond heidsdienst ter hand moeten worden genomen. De GVO coördineert het werk op het gezondheidsterrein in Zuid- Holland Noord waaronder de Bollenstreek. Na de oprichting van de basisgezondheidsdienst was het de bedoeling dat dit werk zou worden overgeno men door deze nieuwe dienst. Dit betekende dat er voor het bestaande Samenwerkingsver band GVO geen ruimte meer was in de Bollenstreek. Het al gemeen bestuur heeft nu be sloten een gedeelte van het GVO werk door het bestaande Samenwerkingsverband te la ten doen. Het gaat dan met name over het coördineren en samenwerken van de verschil lende instanties op het gezond heidsterrein. Op die manier gaat geen kennis verloren en kan gebruik gemaakt worden van de inmiddels opgebouwde relaties. Andere GVO-taken zoals deskundigheidsbevorde ring en voorlichting rond be volkingsonderzoek, worden door de basisgezondheidsdienst uitgevoerd. Het algemeen bestuur moet op 28 juni groen licht geven voor dit plan. De vergadering vindt plaats in het gemeentehuis van Lisse. Aanvang acht uur. Bakker biedt buurt bewoners gra tis on tbi jt WASSENAAR „Er kunnen honderd klanten komen, maar het mogen er ook tienduizend zijn Niek Kaptein, eigenaar van de bakkerij aan de Windlustweg in Wasse naar, heeft wat te vieren: de opening van zijn gerestau reerde winkel. Ter gelegenheid daarvan wordt buutbe- woners morgenochtend vanaf zeven tot negen uur uur een gratis ontbijt aangeboden. Zeventien man/vrouw staan klaar om de klanten te bedienen. Omdat op een groot aantal mensen is gerekend, worden morgen gezel lige eettafeltjes en stoelen buiten gezet. Daarna worden vers gebakken croissantjes, belegde broodjes, ontbijtkoek en koffiebroodjes geserveerd. Er is ook koffie, thee en muziek. „Dat omwonenden nieuwsgierig zijn, dat mer ken we de afgelopen dagen overduidelijk", aldus bakker Kaptein. Hij heeft al weddenschappen lopen hoeveel personen aan het gratis ontbijt meedoen. „De getallen lopen uiteen van 200 tot 4000 mensen. Ik heb geen flauw idee". VOORSCHOTEN De deze week op 75- jarige leeftijd overleden mr. S. Klooster man, oud-directeur-generaal van het minis terie van binnenlandse zaken, oud-raadslid van de gemeente Voorschoten en oud-kerk voogd van de Hervormde Gemeente van Voorschoten en Veur, is gistermiddag be graven na een dienst van Woord en Gebed in de Dorpskerk. Het kerkgebouw was tot aan de laatste plaats bezet. Onder de aanwezigen bevonden zich oud-minister van binnenlandse zaken Hans Wiegel, de oud-Com missaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en vele topambtenaren van het ministerie. Mr. Kloosterman was tijdens de oorlogsjaren belast met de „Joodse Zaken" en hij wist ontelbare'joodse mannen, vrouwen en kinderen uit de handen van de Duitsers te houden. Hij klom al vrij snel op tot de hoogste rangen bij het ministerie, maar hij bleef de bescheiden man, die door overleg veel tot stand wist te brengen, aldus ds. A.K. van der Schoot tijdens de overdenking. Hij spande zich ook in voor de dorpsge meenschap en met zijn vrouw was hij jarenlang actief in zijn vrije tijd voor het dorp en de kerk. Van 1966- 1970 was hij fractievoorzitter van de Prot. Christelijke fractie in de Voorschotense gemeenteraad. Dat moest hij na zijn benoeming tot directeur-generaal belast met personeelszaken echter opgeven De laatste maanden van zijn leven verbleef hij noodgedwongen in Prinsenhof in Leidschendam en op zijn verzoek was de collecte bestemd voor Prinsenhof. Tijdens zijn leven werd hij onderscheiden tot commandeur in de orde van Oranje Nassau, ridder in de orde van de Ne derlandse leeuw, officier in de orde van Oranje Nas sau en drager van het kruis van verdienste van het Nederlandse Rode Kruis. rob toi .vik loet heSENHEIM Het betrekken van de Jagt- ade naar de War- ierdam kost minstens I-miljoen gulden. Dat in het financiële rap- van Grontmij nv •Holland. In de kos- ;r' iming is er van uitge- dat de noodzakelijke den door ruiling ver- n kunnen worden geen grond hoeft te len aangekocht. „Het 2 et zeker of dat lukt. is dus mogelijk dat de trekking van de Jagt- ade duurder uitvalt [2,8 miljoen", aldus J. ier|oom, chef algemene van de gemeente inheim. apport van Grontmij is ^njjteld op verzoek van de :nte Sassenheim. In fe bruari 1988 werd de opdracht hiervoor verstrekt. In juni 1988 werd een schetsontwerp op het' gemeentehuis Sassen heim ingeleverd. Tegenover de oprit van de rijksweg A44 zou de aansluiting van de doorgetrokken Jagtlustkade op de Warmonderweg moeten komen. Verkeerslichten zou den het nieuwe kruispunt moeten beveiligen. Verder moest de Warmonderweg wor den uitgerust met in- en uit- voegstroken. Dit plan is opge steld in samenwerking met Rijkswaterstaat. „Voor Rijks waterstaat is dit ontwerp van Grontmij een minimum. Ze willen geen verdere versobe ring van de schets', stelt Aard- oom. De discussie rond het door trekken van de Jagtlustkade is inmiddels al enkele jaren oud. In december 1985 bij de ter vi sie legging van het bestem mingsplan kwamen onder an dere de ondernemers op het bedrijventerrein Jagtlust en de Kamer van Koophandel met het plan om de Jagtlustkade door te trekken. Dit werd uit eindelijk niet vastgelegd in het nieuwe bestemmingsplan maar het werd ook niet onmogelijk gemaakt. Een onderzoek van de ge meente had toen inmiddels uitgewezen dat het doortrek ken van de Jagtlustkade sluip- verkeer uit de wijk Wasbeek zou aantrekken, verkeerstech nisch moeilijk was en boven dien erg duur omdat de War monderweg aanmerkelijk ho ger ligt dan het naastgelegen bedrijventerrein. Een gemeen telijke raming kwam op ruim een miljoen. Volgens de onder nemers kon het allemaal veel simpeler en zij kwamen met een plan dat slechts 250.000 gulden zou kosten. Vervolgens maakte Rijkswaterstaat, die stelde in principe niet tegen doortrekking van de Jagtlust kade te zijn, een kostenbereke ning. Zij kwam tot de conclu sie dat alleen de aanpassingen aan de Warmonderweg tussen de anderhalf en twee miljoen kosten. De aanleg van het nieuwe stuk weg hoorde daar niet eens bij. De ondernemers pasten vervolgens hun plan ook enigszins aan en kwamen uit op een bedrag van 450.000 gulden. Aan dit plan weigerde Rijkswaterstaat mee te werken omdat de verkeersveiligheid hiermee onvoldoende gewaar borgd zou zijn. Om een einde te maken aan een lange discussie besloot de Sassenheimse gemeenteraad Grontmij een schetsontwerp met een financieel plaatje te laten makten. Dit financiële rapport is vorige week naar de bedrijven gestuurd die geves tigd zijn op het Sassenheimse bedrijventerrein Jagtlust. Aardoom: „De gemeente Sas senheim heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat zij niet zoveel belang heeft bij het doortrekken van de weg. Dat standpunt is tot nu toe niet veranderd. De bedrijven moeten daarom zelf voor de fi nanciën zorgen. We wachten nu eerst een reactie van het bedrijfsleven af". W. Randsdorp van Schoon maakbedrijf Evon bv, woord voerder namens de bedrijven op het Jagtlustterrein, in een eerste reactie: „Nog niet alle bedrijven hebben het financië le rapport gekregen. Zodra dat is gebeurd beleggen we een vergadering en stellen we een reactie samen. Ik wijs er wel op dat wij een plan hebben op gesteld dat 4,5 ton kost. Wat de gemeente er allemaal bij wil hebben is hun zaak. Dat beta len wij niet". Volgens Rands dorp zijn veel aanpassingen van de Warmonderweg nood zakelijk doordat Sassenheim uitbreidt en straks ook ver keer uit Voorhout via de War monderweg naar de A44 gaat. Vlinderkooi op Andreasschool Kinderen van de Andreasschool in Voorhout volgen de laatste weken vol belangstelling de activiteiten in de vlinderkooi in de klas van meester Timo Salman. Regelmatig hangt een briefje aan de deur met de tekst „Hoera, er zijn weer vlinders geboren, kom even kijken!" De kooi werd in de passvakantie door Salman ge timmerd en bij de Vlinderstichting werd een pakket besteld met daarin 10 rupsen, 10 pop pen en een blaadje met eitjes. „We hebben twee soorten vlinders besteld, het Koolwitje en de Kleine Vos", zegt Salman. De opzet van deze kooien is om weer vlinders te kweken zodat de soorten niet uitsterven, Timo Salman heeft al enkele malen vlinders vrij gelaten. De leraar ver telt dat de kinderen zeer geïnteresseerd zijn. ,,Na schooltijd komen ook steeds kinderen uit andere klassen even kijken hoe de stand van zaken in de kooi is. Er is één jongetje dat echt iedere dag komt kijken, leuk hè. Ze kunnen het nu allemaal van nabij volgen". FOTO: HENK VAN DEN ENDE r ORZITTER GELJON VERLAAT BESTUUR SMDB: ËNHEIM De pro- .atiek waarmee de iting Maatschappelij- "'ienstverlening Bol- 3o.]treek geconfronteerd '"t is de laatste jaren omvattender gewor- Sinds onderwerpen icest, verslaving, kin- aiijiishandeling, relatie- (lemen, werkloosheid, iciële nood en psychi- moeilijkheden beter reekbaar zijn is er een elijke toename in de om hulp. „Er is zelfs lèfojke van een stijging 25 procent gedurende aatste vier jaar", zegt scheidend voorzitter iSiJde stichting mevrouw Jeljon vijf aangesloten gemeen- egstgeest, Warmond, Sas- >dié?im, Lisse en Hillegom 9®? Ie meeste probleemgeval- identiek Alleen steekt ,gj,j nheim zeer ongunstig af aangrenzende bollendor- TSI door een verontrustende ng van het aantal misdrij- 20 Sinds 1984 is een toename )l 74 procent vastgesteld, li irzocht wordt dan ook of f nogelijk is een efficiënte tofferhulp te starten, alarmerende ontwikke- 1 die vraagt om voorzienin- dl.aldus- Geljon, die bena- 201 dat de huidige hulpver- "A g steeds professioneler, iancipeerd wordt en dui- gln i los is gekomen uit de tionele sfeer van liefda- lid en charitas. in >n is zichtbaar ingenomen deze veranderde visie en dering die, zoals ze la- d opmerkt, voor het eerst ^dequate wijze omschreven "Sp I in van Dale's Handwoor denboek van 1988 als: „Hulp verlening is de geïnstitutiona liseerde zorg voor mensen in maatschappelijke en geestelij ke nood". „Een officiële er kenning van het begrip hulp verlening in de Nederlandse taal. Een beetje laat als we be denken dat onze stichting al 16 jaar op deze wijze werkzaam is in de bollenstreek". Gecompliceerd Een mogelijke verklaring zou kunnen zijn dat de term hulp verlening vroeger minder ge compliceerd was dan anno 1989 het geval is. Het hulpver leningsaanbod van de Stich ting Maatschappelijke Dienst verlening is zeer gevarieerd en betreft onder meer gezinsver zorging, Alphahulp waarbij de stichting bemiddelt bij het ver krijgen van huishoudelijke hulp voor maximaal twee och tenden per week en de afde ling maatschappelijk werk. Sinds ruim een jaar functio neert - met goed resultaat - een 24 uur bereikbaarheids dienst waarbij de inwoners van 17 gemeenten ook buiten de kantooruren een beroep op, in eerste instantie telefonische hulp kunnen doen. Al met al een uitgebreid pak ket, concludeert Geljon die toegeeft dat het voorzitter schap best wel tijdrovend was. „Het kostte me zo'n drie dagen per week. Na vijf jaar vind ik het welletjes. Het waren een soort tropenjaren voor me en die tellen tenslotte dubbel", meldt de resolute Sassenheim se die in het dagelijkse leven pedagoge van beroep is. Ook de in Lisse woonachtige H. Diepeveen stapt na negen jaar bestuurslid te zijn geweest op. Met de laconieke opmerking: „Ik moet wel, volgens de sta tuten is mijn tijd om", wekt hij de indruk dat het voor hem De heer H. Diepeveen en mevrouw M. Geljon stappen uit het bestuur van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Bollenstreek. „De vraag om hulp is de laatste vier jaar met 25 procent gestegen". toch nog wel wat langer zou mogen duren. Ook hij heeft behoorlijk veel tijd gestoken in zijn wërk als penningmeester. „Van nature ben ik lui, maar ook plichtsge trouw en daartussen pendel ik maar zo'n beetje". De drukte is volgens Diepeveen seizoen ge bonden: in april moeten de jaarcijfers op tafel komen en in het najaar de begroting. Hoewel hij als bankman ge wend is aan het regelen van financiële aangelegenheden bekent hij dat het beheren van de gelden van de Stichting steeds meer rompslomp met zich mee gaat brengen. Alles wordt ingewikkelder meent Diepeveen en zaken die met financiering te maken hebben zijn in een stroomversnelling terecht gekomen. Ook de be zuinigingen die de laatste ja ren in de gezondheidszorg en de welzijnssector zijn doprge- FOTO: HENK VAN DEN ENDE voerd leiden naar zijn zeggen tot knelpunten. Uitbreiding van administratief personeel heeft de hoogste prioriteit. „Ook hebben we naarstig ge probeerd ons zo veel mogelijk aan te passen aan de nieuwe situatie maar de rek begint er Samenwerking De aftredende bestuursleden zijn beiden bijzonder enthou siast over de samenwerking tussen de Stichting en de vijf gemeentebesturen. Ook be staat er een goed contact met plaatselijke artsen, politie en verwante organisatie in de re gio. Wat de toekomstverwach tingen voor de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening Bollenstreek betreft: over de plannen van de commissie Dekker voor één basisverzeke ring is het tweetal vrij optimis tisch. „We krijgen dan iets wat we nog nooit hebben gehad: concurrentie. Diepeveen stelt vast: „In principe kan dan ie dereen een hulpverlening op touw zetten. Je kunt in grote lijnen aangeven dat er een marktorganisme op gang zal komen, waarbij je je als aan bieder moet profileren, flexi bel opstellen en je voortdurend afvragen: waar is behoefte aan. Je moet bovendien goed koop zijn, de verzekerings maatschappij moet bereid zijn te kopen. Er zal commerciëler gewerkt moeten worden en er zullen meer eisen gesteld wor den". Over het geheel genomen is dat een uitdaging, beaamt Gel jon die benadrukt dat ook het team meer bij de planning be trokken zal worden, wat zal resulteren in een stukje be roepstrots met name bij de ge zinsverzorgsters. Een ontwik keling die door de beide aftre dende bestuursleden ongetwij feld - gezien hun duidelijke betrokkenheid - op de voet ge volgd zal worden. Vandaag is in besloten kring afscheid ge nomen van M. Geljon en H. Diepeveen. MARGRIT TIBBOEL ?5, ichrijving voor S0Jalzitten open 'N. 1 IpRDWIJKERHOUT adigden voor het wereld- pioenschap paalzitten in rdwijkerhout kunnen 321 inschrijfformulier halen l D de VVV Noordwijker- t, telefoon 02523-72096. r het kampioenschap zijn tien deelnemers nodig, melders worden geselec- d in twee fasen. Dit ge- n aan de hand van de ge- Jfns op het inschrijffor- retier Vervolgens wordt er ji tecteerd op medische iden. Deelnemers moeten h Jstens 18 jaar oud zijn. De zé Wrijving sluit op 30 juni. wereldkampioenschap bitten begint op dinsdag- nd 25 juli en eindigt op 30 juli om drie uur 's s. Deelnemers zitten een paal in het Ooster- nsemeer. VOORHOUT De Voor- houtse gemeenteraad is het nog niet eens over de afmetingen van het toe komstig bedrijventerrein. Dat bleek gisteravond tij dens een lange discussie over dit onderwerp. Wel waren alle partijen het er over eens dat er een be drijventerrein dient te ko men. Hierop zal worden aangedrongen bij het Re gionaal Economisch Over leg en Gedeputeerde Sta ten. Heet hangijzer was gister avond de grootte van het toe komstige bedrijventerrein. Burgemeester en wethouders achten de ontwikkeling van een terrein van dertien hecta re dringend gewenst. Daarbij wordt gedacht aan een lokatie ten zuiden van Oosthout langs de spoorbaan, een terrein dat nu een agrarische bestemming heeft. Het Voorhoutse college meent dat de werkgelegenheid zich voornamelijk in de grond gebonden teelt heeft ontwik keld. Gezien de groei van het aantal inwoners verdient de werkgelegenheid extra aan dacht. Het college vindt ver der dat aan de bollensector verwante bedrijven aan de streek gebonden moeten wor den door het aanbieden van vestigingsmogelijkheden. „Ik ken in de hele bollen streek geen terrein dat zo goed ontsloten is als dit. Bovendien betekent dit een hogere op brengst van de onroerend goedbelasting en is het belas tingtechnisch interessant", zo stelde wethouder D. IJdo gis teravond de aantrekkelijkheid van een bedrijventerrein voor. Wim de Wit (PvdA) vond de voorgestelde grootte van het terrein van 13 hectare aan trekkelijk voor de werkgele genheid en op financieel-eco- nomisch gebied. Wel pleitte hij voor een kritische opstelling ten aanzien van de milieueisen en het exploiteren van het ter rein door een derde. Ook 'de VVD was bij monde van frac tievoorzitter W. Meijer positief over een groter bedrijfsterrein dan aanvankelijk in de bedoe ling lag. „Voor maar 2,5 hecta re vind je niemand om het ontwikkelen", conludeerde Meijer die wel problemen zag met de afwikkeling van het verkeer. Meijer kon echter in grote lijnen meegaan met de plannen van het college. De partij Gemeentebelangen wilde niet meewerken om een groot bedrijventerrein aan te leggen. „Dertien hectare be bouwen geeft verstening. Het gebied daar moest groen blij ven van het rijk", stelde J. Warmerhoven gisteravond die ook wees op de grotere ver keersdrukte die het gevolg is van een bedrijventerrein. Ge meentebelangen bleef vast houden aan het ontwikkelen van een plan voor een be drijfsterrein van circa 3 hecta re voor de eigen behoefte van Voorhout. Ook het CDA, dat altijd heeft gepleit voor het ontwikkelen van een bedrijventerrein, was er gisteravond niet van over tuigd dat een toekomstig ter rein dertien hectare groot moet zijn. „Wij gaan niet ver der dan de principe-uitspraak dat er een bedrijventerrein dient te komen", zo vond me vrouw T. van der Meer. Bewoners verzorgings huizen kunnen klagen LEIDEN Bewoners van verzorgingshuizen in Zuid- Holland kunnen vanaf maan dag terecht bij de „provinciale klachten- en geschillencom missie". De commissie beoor deelt klachten over de situatie in een huis en bemiddelt bij geschillen. De commissie be handelt klachten en geschillen in besloten vergaderingen, waar de betrokkenen de gele genheid krijgen hun standpun ten toe te lichten. Een en an der leidt tot een schriftelijk advies dat wordt toegezonden aan de partijen in het geschil en aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland. GS kynnen daarna zonodig maatregelen nemen. Tot voorzitter van de commissie is benoemd me vrouw J. Gorter- Koningh, wethouder in Gouda. De com missie wordt maandagmorgen geïnstalleerd door de commis saris van de koningin in Zuid- Holland, mr. S. Patijn. Kwaliteit van zeewater wordt steeds beter LEIDEN/REGIO De kwaliteit van het zeewater gaat er door de bouw van grote zuiveringsinstallaties voor afvalwater op voor uit en kan zelfs goed ge noemd worden. In de buurt van aanlegplaat sen van boten, bij jachthavens, bij lozingen van afvalwater en in de grote rivieren is de wa terkwaliteit slecht en wordt zwemmen ontraden. De pro vincie Zuid-Holland heeft een nieuwe zwemwaterfolder uit gegeven, waarin een indeling van het Zuidhollandse zwem water staat, van slecht tot uit stekend. In de Haagse regio kan beter niet gezwommen worden in de Vliet en in de Schie, terwijl het water langs de kust van goede kwaliteit is. In de Leidse regio wordt het zwmmen ontraden in het Kor te Vlietkanaal, de Rijn. het Katwijks Kanaal, het Oegst- geester Kanaal, de Doeshaven, Waterspeelplaats Cronesteijn. en in de Oude Rijn. De kwali teit van het water in Vliet- land, Plas Leidsenhage. de Ka- gerplassen, de Wijde Aa en het Braassemermeer varieert van goed tot uitstekend De Reeu- wijkse Hout Plas, de Zoeter- meerse Plas, de Zevenhuizer Plas, het Braassemermeer en de Noordzee ter hoogte van Ouddorp behoren tot de top 10 van wateren met een uitste kende zwemkwaliteit. In de folder zijn. 75 wateren opgenomen variërend van kleine lokale zwemplasjes tot grote recreatiepiassen en de Noordzee. De waterkwaliteit is ondermeer getoetst aan de Eu ropese richtlijnen voor zwem water. Water dat voldoet aan de strengste Europese bacte riologische norm (80 procent) van de metingen naar coli- bacteriën is lager dan één per milliliter) heeft een uitsteken de kwaliteit. In zwemwater moet niet alleen het aantal coli-bacteriën zo laag mogelijk zijn, het water moet ook vol doende helder zijn. Bij een wa terdiepte van 1 meter moet de bodem te zien zijn. Zwembaden In de 200 openbare binnen- en buitenzwembaden die de pro vincie rijk is, zorgt de toevoe ging van chloor aan het water voor een vernietiging van vrij wel alle bacteriën. In de folder, die vanaf 26 juni verkrijgbaar is in Zuidholland se gemeentehuizen, in biblio theken. in VVV-kantoren en bij het bureau voorlichting van de provincie staan tal van tips voor algemene hygiëne en veiligheid. Verder kan tijdens kantoortijden gebeld worden met de zwemwatertelefoon van de provincie Het tele foonnummer is 070 - 117550.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17