Koningin vergeet slachtoffers niet Kans voor uitzendbureaus bij plaatsing werklozen Strijd tegen commerciële tv zal op niets uitlopen' CDA trekt zich lot hongerstaakster aan Van der Stee verantwoordelijk voor verzekering Almirante Grau HNENLAND P IjM-piloot _s eerder trokken bij Bgincident JJARIBO De Ameri- üjn! bemanning van het op 7 eert Suriname verongelukte |»etsel was ouder dan de nieje SLM toegestane leef- van 60 jaar. Verder besloten dat piloot Ro- eni6), die het ramptoestel ptde, als gevolg van een fcident niet meer zou f ingezet. De boordwerk- bleek 65 jaar te de Britse co-piloot een vervalst Am,eri- jpaspoort. irijft de Vereniging van imse Verkeersvliegers in een vertrouwelijke ke in de Surinaamse minis- i zin economische zaken De organisatie protes- egen het inzetten van keandse bemanningsleden te Pt SLM. de 11 maakt al twee jaar ge ide an buitenlandse beman- QJ omdat de Surinaamse jsvliegers zich meerma- hebben uitgelaten ^eJ technische staat van de r. 3gen. Volgens de VSV buitenlandse beman- de voor de SLM- f^ing vastgestelde trai- Togramma's. Dit kan lei gebrek aan coördinatie. I zouden Amerikaanse al vier inciden- aJben veroorzaakt. Zo zou luchthaven van Miami valbekendheid met het in- 5ginjitarium op een verkeer- i dei zijn geland. In februari rgerf Lissabon een verkeer- 'kurfn§ uitgevoerd door een j ie de maximum toege- erktijd had overschre- eSë( igers was, volgens de denlok bij een incident be- ?t te| geweest, maar werd dazing van de VSV op 7 erdr weer inSezet- .jocaat van zestig nabe- Hi, mr. Willenborg, kort geding tegen resfls de maatschappij niet t alle gegevens over de Aip komt. Volgens me- in "Willenborg is het hoog nabestaanden weten geh aansprakelijk kunnen de. Cfiid6cSouotmt DONDERDAG 22 JUNI 1989 PAGINA 3 Kritiek op uitstel herindelingsplan WW-PREMlE KAN FLINK OMLAAG ZOETERMEER - Het bestuur van het Algemeen Werkloos heidsfonds (AWf) heeft de werkloosheidspremie voor vol gend jaar vastgesteld op 1,8 pro cent. Dit jaar bedraagt de pre mie 3,4 procent. De premie wordt overigens door het kabi net definitief vastgesteld. Daar bij spelen ook andere dan re kenkundige overwegingen een rol (zoals de koopkracht). De premie kan omlaag door het omvangrijke vermogensover schot van 3,1 miljard gulden dat het AWf eind dit jaar verwacht. Bij een premie van 1,8 procent kan dat overschot in drie jaar worden weggewerkt. Greenpeace hindert afvaart afvalschip ROTTERDAM De milieuor ganisatie Greenpeace dreigt in de Rotterdamse haven de af vaart van het Russische schip Aleksandr Ulyanov te verhin deren, omdat het schip vandaag met chemisch afval - voorna melijk zware metalen - zou worden geladen. Het afval is af komstig uit Italië en België en gaat naar Brazilië. Daar wordt het volgens de laadbrief herge bruikt, maar de milieuorganisa tie verwacht dat het gewoon weg wordt gedumpt. De Neder landse wetgeving kent geen verbod op doorvoer van afval. Greenpeace wil dat de overheid dit gat in de wet te dicht. DEN HAAG De pogingen van minister Brinkman (WVC) om de commerciële te levisiestations TV 10 en RT Véronique van de Nederlandse kabelnetten te weren zijn tot mislukken gedoemd. Dit is de stellige overtuiging van de voormalige topambtenaar van Brinkman, drs. A.M. Overste, die deze week als adviseur bij Joop van den Ende (TV 10) in dienst is getreden. „De minister heeft geen been om op te staan. Hij moet TV 10 en RT Véronique, die respec tievelijk vanuit Italië en Lu xemburg gaan uitzenden, net zo behandelen als andere zen ders die vanuit het buitenland naar Nederland worden ge straald. De richtlijn 'televisie zonder grenzen' van de Raad van Europa schrijft dat nu eenmaal voor", zei drs. Over ste vanmorgen via de AVRO- radio. Overste was vanaf 1981 één van de belangrijkste media-ad viseurs op het ministerie van WVC. Hij heeft daar overigens nooit onder stoelen of banken gestoken een groot voorstan der van commerciële televisie te zijn. In een interview met dagblad Trouw verklaarde Overste over Brinkmans po gingen de Nederlandse zen ders dwars te zitten: „Dat leidt tot weinig of niets. Een aantal juristen kan er nieuw werk in vinden maar dat is dan ook al les". Brinkman zal volgende week een wijziging van de Mediawet bij de Tweede Kamer indie nen. Volgens deze wijziging zullen Nederlandse kabelex ploitanten uitsluitend buiten landse zenders mogen door stralen. TV 10 en RT Véroni que worden echter, hoewel vanuit het buitenland opere rend, beschouwd als puur Ne derlandse omroepen. Brinkman zei vanmorgen voor de AVRO-microfoon dat hij meent wel degelijk sterk in zijn schoenen te staan. Het CDA-kamerlid Van der San- den is dat met hem eens. Van der Sanden geeft weliswaar toe dat de twee gewraakte commerciële zenders al in de lucht zullen zijn als de Kamer komend najaar de wijziging van de Mediawet zal behande len, maar hij gaat er van uit dat TV 10 en RT Véronique na het aanvaarden van de nieuwe wettelijke regels gemakkelijk gedwongen kunnen worden hun uitzendingen weer te sta ken. DEN HAAG Staatssecreta ris De Graaff-Nauta (binnen landse zaken) betreurt het dat een meerderheid van de Tweede Kamer de voorstellen tot gemeentelijke herindeling van midden Zuid-Holland en van Waterland (Marken) voor lopig niet wil behandelen. Ook uit de Kamer zelf kwam'kri tiek op het meerderheidsbe sluit. Er werd betoogd dat uit stel in strijd is met dev zorg voor behoorlijk bestuur. De toch al lange behandelings- duur van de voorstellen wordt door het besluit met minstens een jaar verlengd. nogflOVERTENTIE) e te Romeinen aten geen „Hollandse nieuwe" GRONINGEN Romeinse soldaten die tweeduizend jaar geleden in ons land waren ge legerd, aten grote vissen. Klei nere soorten als haring en makreel konden ze destijds bij gebrek aan drijfnetten nog niet vangen. Dat concludeert de prehistoricus drs. D.C. Brinkhuizen na onderzoek van visresten bij Romeinse neder zettingen in Velsen. Brinkhui zen vergeleek de historische resten met resten van heden daagse vissen. Aangezien de dieren de laatste duizenden ja ren anatomische gelijk zijn ge bleven, kon de onderzoeker er achter komen welke soorten de Romeinen aten. Voetballertjes voor goed gedrag beloond EINDHOVEN De amateur- voetbalvereniging LEW uit Eindhoven gaat een 'contract' met alle 200 jeugdspelers af sluiten. Daarin beloven de voetballers dat ze zich goed en correct zullen gedragen. Wie zich aan het 'contract' houdt, krijgt aan het einde van het seizoen als tegenprestatie een kaartje voor de bioscoop, het zwembad of een Europa Cup wedstrijd. Inspecteur H. van Zanten van de Eindhovense politie, van wie het idee af komstig is. verwacht dat het voetbalvandalisme erdoor ver mindert. De jeugdspelers ver plichten zich dat ze zich op en rond het voetbalveld sportief gedragen en dat ze zich niet kwetsend over anderen uitla ten en dat ze zich ervan be wust zijn dat alcohol en roken niet goed samengaan met voet ballen. „Regels voor Estafette Moskou- Amsterdam Onder het motto „be vorderen van de vrede en aandacht voor het milieu" beginnen 32 at leten uit zes verschillen de landen maandag aan een estafette-tocht van Moskou naar Amster dam. In twaalf dagen zullen de Nederlandse, Russische, Poolse, Tsje chische, Duitse en Bel gische lopers de 3250 kilometer overbruggen. Er wordt 24 uur per dag gelopen, elke loper legt per dag tussen de 20 en 30 kilometer af. Eind station is de Dam in Amsterdam, waar de lo pers op 8 juli zullen arri veren. Gisteren zijn de Nederlandse deelne mers vanuit Utrecht met de trein naar Moskou vertrokken. FOTO: ANP meer vakantieplezier met de gratis SuperFun bij elke i-aktieverpakking. (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT Van de drie mensen die gisteren tij dens de NS-manifestatie gewond raakten toen een klimrek omviel, is een 21- jarige vrouw uit Sittard er het slechtst aan toe. Zij ligt met hersenletsel in het ziekenhuis. Haar toe stand is volgens de politie zorgwekkend. Zij was in- structrice bij het alpine- klimrek. Een 34-jarige moeder en haar achtjarige zoon zijn inmiddels met enkele kneuzingen uit het ziekenhuis ontslagen. Het jongetje hing bovenin het klimrek toen dat omviel. De politie heeft het klimrek in beslag genomen. Het technisch onderzoek naar de oorzaak van het omvallen gaat onver minderd voort. Koningin Bea trix heeft inmiddels contact opgenomen met NS, zo deelde de Rijksvoorlichtingsdienst mee. De namen van de slacht offers zijn haar bekend. De koningin zal zeker een blijk van medeleven naar de slacht offers en hun familie sturen. DEN HAAG Als het aan minister De Koning (sociale zaken en werkge legenheid) ligt kunnen uitzendbureaus betrokken worden bij de plaatsing van langdurig werklozen in de uitgebreide wet Ver meend-Moor. Daarmee trotseert de minister de vakbeweging. FNV en CNV hebben enkele dagen geleden nog fel gepro testeerd tegen het aanbod van de Algemene Bond van Uit zendbureaus om per jaar tien duizend langdurig werklozen aan betaald werk te helpen. Maar zij moeten dan wel kun nen profiteren van de premie vrijstelling en de begeleidings subsidie die gewone, vaste werkgevers kunnen krijgen. Het niet-commerciële uitzend bureau Start heeft zich bij het protest van de vakbeweging De minister laat de uitwerking van het voorstel van de uit zendbureaus echter over aan het Centraal Bureau voor de Arbeidsvoorziening. Dat bu reau is nog steeds in oprich ting, omdat de deelneming van werkgevers en werknemers in het bestuur van de arbeidsbu reaus politiek omstreden is. De Tweede Kamer zal het voorstel van de minister om de wet Vermeend-Moor uit te breiden met werkervarings plaatsen aannemen, zo bleek gisteravond in de Tweede Ka mer. De oppositie (PvdA en D66) vindt het overigens maar een halve stap. De gemeente lijke arbeidspools een be denksel van de PvdA'ers Leijnse en Buurmeijer ko men immers niet volledig van de grond. De uitbreiding van Vermeend- Moor die nu wordt voorge steld, zat al deels ingebakken in het oorspronkelijke voorstel van de PvdA-kamerleden. Dat neemt inmiddels onomstreden een eerste plaats in als het meest effectieve werkgelegen- heidsinstrument waarover de minister beschikt. De meer derheid van de Kamer wilde echter aanvankelijk nog niet zover gaan als de minister nu voorstelt. De Koning wil vrijstelling van werkgeverspremies al verle nen voor werklozen die twee (thans: drie) jaar werkloos zijn. Jongeren kunnen na een jaar in het (tijdelijke) Jeugdwerk garantieplan doorstromen naar een vaste baan met die pre mievrijstelling. Bovendien kan de werkgever 4000 gulden aan subsidie krijgen voor een baan van twee jaar en 6000 als het om drie jaar gaat. DEN HAAG De CDA- kamerleden Van der Burg, Laning-Boersema en Doelman-Pel hebben zich het lot aangetrokken van de twee vrouwen die op zoek zijn naar hun identiteit: de 45-jarige Riet Monteyne uit Eindhoven en de 62-jarige Brabantse Maria R. Die willen weten wie hun va ders waren, maar het opvang huis waar de dossiers van hun moeders zijn, beroept zich op de geheimhoudingsplicht en weigert de dossiers over te leg gen. De kamerleden hebben zowel de minister als de staats secretaris van justitie om op heldering gevraagd. Riet Monteyne is sinds 7 juni voor de ingang van opvangte huis (Valkenhorst in Breda) in hongerstaking. De vrouw wil niet alleen de naam van haar vader weten maar ook voorko men dat het opvanghuis de dossiers vernietigt. De rechtbank in Breda heeft de vordering van Maria R. te genover het opvanghuis Val kenhorst deze week afgewe zen. De rechtbank bepaalde dat Maria R. geen direct be langhebbende is en bekrach tigde tevens de geheimhou dingsplicht van Valkenhorst. De kamerleden zijn het daar mee niet eens. Zij vinden dat een kind van ongehuwde, on bekende ouders moet worden aangemerkt als direct belang hebbende en niet als een der de. Verder vinden zij dat er voor belanghebbenden een fundamenteel recht bestaat om te weten wie zijn of haar moe der en vader is. De parlemen tariërs hebben de beide be windslieden van justitie ge vraagd of zij het met deze zienswijze eens zijn. De kamerleden vinden dat dit soort gegevens niet mogen worden vernietigd. Aan Kort hals- Altes en Korte-Van He mel vragen zij stappen in die richting. Ook de geheimhou dingsplicht wijzen zij van de hand. Zij wijzen er op dat er een principieel verschil bestaat tussen een contractuele plicht tot geheimhouding en een pu bliekrechtelijk recht op af stammingsgegevens. DEN HAAG Oud-mi- nister Van der Stee van fi nanciën heeft vanochtend de volle verantwoorde lijkheid op zich genomen voor de verlening van een kredietgarantie door de Staat op de leverantie van de Almirante Grau aan Peru. Doordat Peru in ge breke is gebleven bij af lossing en rentebetalingen loopt de Staat hierop een potentieel risico van een kleine half miljard gul den. Weliswaar heet het formeel dat de Staat zich „in beginsel bereid verklaarde de aan vraag positief te overwegen", maar de aantekening „dek king akkoord" op het dossier van 14 oktober 1982 vat Van der Stee op als heeft hij toen gezegd: „Ik ben akkoord". Dat bleek vanmorgen in de openingszetten van een ge sprek van leden van de vaste kamercommissie met de voormalige bewindsman. Van der Stee ging bij zijn be slissing, die afweek van het negatieve advies van zijn di recteur exportkredietverze keringen en investeringsga ranties, af op een positief oordeel van zijn thesaurier- generaal, Korteweg. Het blij ven altijd politieke beslissin gen, aldus Van der Stee. Dat er sprake is geweest van druk van de Tweede Kamer om de order voor Nederland te behouden sprak Van der Stee tegen. „Ik kan mij daar van helemaal niets herinne ren". Wel werd er door de toenmalige bewindslieden van economische zaken en defensie op aangedrongen op een positieve beslissing. De koningin had het kinder park op het Jaarbeursplein net bezocht en was per trein ver trokken, toen het ongeluk ge beurde. „Dat is zeker niet aan haar voorbijgegaan", aldus de RVD. export wapens zijn los geformuleerd'" LEIDEN Het Nederlandse wapenexportbeleid is „los ge formuleerd", waardoor wa penfabrikanten wel degelijk ruimte hebben om naar „ge voelige" gebieden te exporte ren. Dat zeggen Ko Colijn en Paul Rusman in het proef schrift „Het Nederlandse wa penexportbeleid 1963-1988" waarop zij volgende week pro moveren aan de Rijksuniversi teit in Leiden. De afgelopen vijftien jaar is de Nederlandse wapenexport reëel 2,5 a 3 maal zo groot ge worden, aldus Colijn en Rus man. Overigens is de Neder landse wapenuitvoer qua om zet achtergebleven bij de ster ke groei van de wereldhandel in wapens tussen landen. De belangrijkste beleidsregels staan in de Ontwapeningsnota uit 1975. Grofweg maken wa penleveranties die kunnen bij dragen aan verhoging van de spanning in een bepaald ge bied, dan wel een rol zouden kunnen spelen bij de schen ding van mensenrechten of strijdig zijn met geldende wa penembargo's weinig kans op een vergunning van de Neder landse overheid. De losse formulering heeft volgens hen aan ambtenaren veel ruimte gegeven om het beleid inhoud te geven. Op een enkele uitzondering na hebben de verantwoordelijke ministers de ambtenaren hun gang laten gaan, aldus Colijn en Rusman die een nieuwe discussie over het wapenex portbeleid bepleiten. ADVERTENTIE Tweedaags prijs vo PORTABLE KLEURENTELEVISIE METAFSTANDS BEDIENING 42 cm. Beeldbuis 39 Voorkeurstations Zenderzoeksysteem Afstandsbediening HxBxD ca: 35x50x42 cm. Opening Koningin Beatrix had de NS- jubileummanifestatie „Treinen door de Tijd" gisteren geopend door een hendel van een oude seininstallatie over te halen. Zij ontketende daarmee een gigantisch spektakel vol stoom, geknal en gefluit en daarmee kon het festijn waar mee de spoorwegen hun 150- jarig bestaan vieren, van start gaan. 'Treinen door de Tijd', een enorme tentoonstelling waarop een beeld wordt gegeven van verleden heden en toekomst van de spoorwegen, is sinds vandaag open voor het pu bliek. Tijdens de officiële opening was het evenement uitsluitend toegankelijk voor genodigden, onder wie wagonladingen (ex- )bewindslieden. Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) sprak er niet alleen lovende woorden aan het adres van het openbaar vervoer maar ze overhandigde ook topman Ploeger van het jarige spoor bedrijf een lintje. Ploeger was al Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw maar hij is nu ook Commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Koning Beatrix en Prins Claus arriveerden op het NS-evene- ment overigens per auto. Maar de terugtocht naar Den Haag geschiedde per - koninklij ke - trein. Rechercheurs van de Utrechtse politie inspecteren het omgevallen klimrek dat aan één jongetje het leven kostte en drie andere personen verwondde. ANp 34 WINKELS IN ZUID-HOUMK)

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3