Lou Reed imponeert Intifada is instituut met alle kenmerken van staat in wording Gekunstelde Kathleen Battle wint alle harten Beul Saeed hakt liev^ hoofden dan handend KUNST fokbeGou/iont WOENSDAG 21 JUNI 1989 PAG[)K Herman Krebbers treedt weer op DEN HAAG De violist Herman Kreb bers, die bijna tien jaar geleden ten gevolge van een ongeval van het concertpodium verdween, treedt weer in het openbaar op. Hij doet dat op zondag 2 juli in het Alk- maarse cultureel centrum De Vest, waar van 1 tot 21 juli het Holland Music Session Festival wordt gehouden. Herman Kreb bers belande tien jaar geleden na een boot tocht in het water van het IJsselmeer en dreigde beklemd te raken tussen boot en kade. Een van de opvarenden die dit gevaar tijdig zag, trok de violist aan een arm uit het water, waarbij de arm uit de kom schoot en het spierweefsel dermate werd beschadigd, dat Krebbers als violist zijn loopbaan beëin digd zag. Als pedagoog echter bleef hij werkzaam. Herman Krebbers. Gloria Estefan in Nederland ROTTERDAM In oktober komen er vier concerten van „Gloria Estefan and Miami Sound Machine" in ons land. De groep - die in Amerika al de superstatus heeft - brak hier vorig jaar door toen hun in Miami opgenomen special door Veronica werd uitgezon den. Twee nummer 1-hits en een verkoop van 250.000 el pees in een half jaar waren het resultaat. De nieuwe elpee komt binnen enkele weken uit. De groep staat op .5 okto ber in de Martinihal Gronin gen, 7 oktober in de Rijnhal Arnhem en 11 en 12 oktober in Ahoy Rotterdam. Van den Ende mag bouwen in Aalsmeer AALSMEER Een meerderheid van de gemeen teraad in Aalsmeer heeft gisteravond ingestemd met de uitbreiding van het studiocomplex van Joop van den Ende. Slechts de fractie van de PvdA keerde zich tegen de plannen omdat ze vond dat het karakter van Aalsmeer hierdoor te veel wordt aangetast. De Aalsmeerse gemeenteraad had ruim twee uur nodig om de ingrijpende uitbrei dingsplannen van Joop van de Ende te bespreken. Alle raadsfracties toonden zich bezorgd over de toename van verkeer op de provinciale toegangs wegen tot de stad. De plannen van Joop van den Ende voorzien in de bouw van een groot kantoor gebouw per januari 1990 en uitbreiding van het studiocomplex vanaf maart dat jaar. In oktober 1991 zouden er aansluitend aan het complex nog eens 56 woningen moeten worden gebouwd, voor het grootste gedeelte luxe bungalows. Schenking Van Gogh aan museum in Amerika WASHINGTON De wedu we van de vorig jaar overle den Amerikaanse diplomaat Averill Harriman heeft het doek „Rozen" van Vincent van Gogh geschonken aan de Amerikaanse National Galle ry of Art. De waarde van het doek wordt geschat op 50 tot 60 miljoen dollar (ongeveer 110 tót 130 miljoen gulden). Jury Theaterfestival schort werk op ROTTERDAM De jury van het Nationaal Theaterfestival in Rotterdam heeft haar werk neergelegd wegens een ono verbrugbaar verschil van me ning met het bestuur over de benoeming van nieuwe juryle den. Zij vindt dat artistiek lei der A. Sonnen de taak heeft 'nieuwe juryleden aan te wij zen. Het bestuur meent dat di recteur K. Botschuyver die be voegdheid ook heeft. Overi gens kan het festival wel door gaan, want de jury, die uit cri tici bestaat, selecteert alleen de voorstellingen. De toekenning van prijzen gebeurt door ac teurs en regisseurs. Eerder dit jaar schortte de jury haar werk al eens op, toen Bot schuyver als nieuwe directeur aantrad. De jury vond en vindt dat Sonnen de artistieke verantwoordelijkheid moet dragen. Er volgde een compro mis: Botschuyver en Sonnen deelden de verantwoordelijk heden. De jury toog weer aan het werk en koos de voorstel lingen voor het komende festi val, dat van 25 augustus tot 9 september in de Rotterdamse Schouwburg plaats heeft. Concert Lou Reed. Met Lou Reed (zang, gitaar), Mike Rathke (drums, gitaar) en Rob Wasserman (basgi taar). Carré, Amsterdam. Herhaling: vanavond. Het op een succesvolle manier exploiteren van rockmuziek lijkt de laatste tijd niet meer uitsluitend weggelegd voor de jonge generatie. Ze timmeren weliswaar stevig aan de weg, maar de'in de jaren vijftig ge boren stelling dat rock is voor bestemd voor tieners en twens lijkt de laatste tijd behoorlijk te worden ondergraven. Het is de oudere generatie die de concerthallen vult, niets aan zeggingskracht heeft ingeboet en weer plezier lijken te heb ben in het leven onderweg. Anders waren Paul McCart ney, David Bowie, Bob Dylan, Joe Cocker en Ringo Starr toch gewoon thuis gebleven. Lou Reed, ook van de oude garde, betreedt momenteel de Europese podium en wat hij daar laat horen, klinkt meer geïnspireerd dan ooit. Zijn laatste elpee „New York" was daar al een voorbode van. Grillig als hij is, weet de con certbezoeker nooit wat hem precies te wachten staat. In de loop van zijn lange carrière had hij veel gezichten (van de rebel tot de decadente nicht) en was zijn muziek, die va rieerde van boeiend tot stuur loos, daar een afspiegeling van. Maar in het meer dan twee uur durende, tweede op treden, van zijn Nederlandse triologie in Carré in Amster dam klonk hij imponerend. Hij gaf op zijn eigen rustige manier zijn harde cynische vi sie op het heden en klonk daarbij dreigend en sympa thiek. Voor de pauze stond de eerdergenoemde elpee „New York"-centraal. Hij speelde hem helemaal. Hierdoor had het concert veel weg van een muzikale vertelling, waarbij Reed als de sleutelfiguur ver haalde over zaken als het Aid- sprobleem en de moord op In dianen. Vocaal mag je van Reed (met bril en staartje) geen hoogstandjes verwachten, maar muzikaal weet hij zijn teksten toch elke keer weer van een dwingend impressio nistische schoonheid te voor zien. Het deel voor de pauze was hierdoor ook een afgerond geheel, prachtig van opbouw en muzikaal, met die typische Reed-trekjes als het snerpende gitaargeluid. Even was er de spanning wat hij na de pauze zou doen, maar dat was min der verrassend dan zou blij ken, want in die „toegift" dook hij in het verleden voor uitvoeringen van nummers als „Sweet Jane" en „Walk On The Wild Side". Hoewel oud, klonken de nummers behoor lijk fris, waarmee hij nog maar eens de kracht van het materi aal onderstreepte. Dat Lou Reed op het podium terugzien, zo'n uitwerking zou hebben, was verrassend, maar bewees tegelijkertijd dat leeftijd niet telt in de rock roll, als je maar jong van hart blijft. HANS PIËT Voor een uitgebreide agen da, ook voor de komende dagen, raadplege men ,,UIT", de gratis wekelijkse bijlage van deze krant. bioscopen ALPHEN AAN DEN RIJN EURO CINEMA I (Van Boetzelaerstraat 6, tel. 01720-20800): Naked gun (al); 18.30, 21.00. wo. ook 13.30. EU ROCINEMA II: Rain Man (al); 20.30. Lady en de vagebond; wo. 14.00. EUROCINEMA III: My stepmo ther is an alien (al); 18.45, 21.30. wo. ook 13.45. EUROCINEMA IV: The accused (16); 18.30, 21.15. wo. ook 13.30. LEIDEN* LUXOR (Stationsweg 19, tel. 071-121239): Naked gun (al); 19.00, 21.15. wo. ook 14.30. LIDO en STUDIO (Steenstraat 39, tel. 124130): Rain Man (al); 14.30, 18.45, 21.15. Tequila sunri se (al); Her alibi (al); My stepmo ther is an alien (al); 14.30, 19.00, 21.15. Dangerous liaisons (al); 19.00, 21.15. ma. di. 14.30. Lady en de vagebond (al); wo. 14.30. •TRIANON (Breestraat 31, tel. 123875): The Bear (al); 19.00. wo. ook 14.30. 91/a Weeks (16); 21.15. REX (Haarlemmerstraat 52, tel. 071-125414): Trashy lady (16); 14.30. French postcard girls (16); 19.00, 21.15. KATWIJK CITY THEATER I (Badstraat 30, tel. 01718-74075): Twins (12); 19.00, 21.15. Jungle- book (al); wo. 14.45. CITY THEA TER II: Good mother (al); 19.00, 21.15. wo. ook 14.45. VOORSCHOTEN GREENWAY tel. 01717-4354):Twins (al); wo. 1545. Gorilla's in de mist (al); ma. f/m wo. 20.15. Working girl (al); 20.45. KINDERVOORSTELLINGEN Avontuur met een staartje; wo. 14.00. Jungle book; wo. 14.00. DEN HAAGASTA: 1 (Spui 27, tel. 463500): My stepmother is an alien (al); 14.00, 18.45, 21.30. ASTA 2: Tequila sunrise (al); 14.00, 18.45, 21.30. ASTA 3 Working girl (16); 14.0, 18.45, 21.30. BABYLON 1 (naast Den Haag Centraal tel. 471656): rous liaisons (al); 14.00, 21.45. BABYLON 2: kane (16); 14.00, 18.45, BABYLON 3: Mississipp ning (12); 14.00, 19.00, CINEAC 1 (Buitenhof 630637): Pet Sematary (16); 18.45, 21.30. CINEAC 2: bi (al); 14.00, 18.45, 21.30. AC 3: Twins (al); 18.45, 21.5 di. ook 14.00. METROPfli (Carnegielaan, tel. 456756) man (al); 14.00, 18.45, METROPOLE 2: The man (al); 14.00, 18.45, METROPOLE 3: A cry dark (al); 14.00, 18.45, METROPOLE 4: The nakt (al); 14.00, 18.45, 21.30. POLE 5: The bear (al); 18.45, 21.30. ODEON 1 gracht 13, tel. 462400): The gun (al); 13.45, 18.45, 21. ODEON 2: A fish called (al); 13.45, 18.45, 21.30. 3: They live (12); 13.45, 21.30. ODEON 4: The po 13.45, 18.45, 21.30. STU (Kettingstraat 12b, tel. Another woman (al); 18.15, 21.45. STUDIO 2: Moments (16); 19.15, 21.30. STUDIOt lectrice (16); 19.15, HAAGS FILMHUIS: Zaal negro; 19.30. Strawdogs; Zaal 2: Vleugels; 19.30, 21. 3: ma. wo. 19.30, 21.45. di. 22.00. Trading places; bye mr. Chips; di. Prick-u tsl «ni kon f 3,2 .M ve i UW ADVERTENTf OPGAVE VIA TELEFAX Voor het opgeven advertenties kan ooi worden gebruik van telefax om uw wensen wat betreft en opmaak - zwart wit - aan ons kenbi maken. Het telefaxnummer onze Advertentie- afdeling is 070 - 902 vfcg Olfgen erli .n ver t n |lerij <T Holland Festival, liederenrecital door Kathleen Battle begeleid door Martin Katz in het Concertgebouw. Dinsdagavond. Toen gisteravond Kathleen Battle in een prachtige rode robe de grote trap van de zaal van het concertgebouw afdaal de, gevolgd door haar pianist Martin Katz, gingen mijn ge dachten onwillekeurig een paar jaar terug toen Elisabeth Schwarzkopf eveneens in het stralend rood van dezelfde trap naar beneden schreed om haar afscheidsrecital te geven. Zij vertegenwoordigde de ou dere generatie grote zangeres sen die, uitgaande van een perfekte techniek, het lied van binnen uit zongen. Bij de jon gere generatie kan, zo blijkt bij de jonge Amerikaanse sopraan Kathleen Battle die hier nog niet eerder zong, ook het sho welement en meer in het alge meen de uiterlijke glans, een niet minder belangrijke rol spelen. Battle is in de eerste plaats een grote operazangeres en treedt veel minder op met liederen- recitals. Met haar lichte en van hoog tot laag gulden stem vulde zij de grote concertzaal gemakkelijk. Zij had ervoor gekozen om in haar program ma barok, vroege en late ro mantiek en het negrospirituel samen te voegen. Feitelijk gaf zij twee recitals. Het officiële met muziek van Handel, Schu bert, Strauss, Faurè, Obradors en twee negrospirituals en daarna een kort spontaan toe gift-recital met vijf liederen van Gounod, Mozart, Gersh- Met haar stem en techniek kan zij alles. Toch probeert zij ook het net niet haalbare, zoals de pijlsnel genomen aria uit Handels Giulio Cesare, waar zij net niet alle virtuoze ca priolen helemaal zuiver over het voetlicht kreeg. Bij Schu bert waren de muziek en de glasheldere uitspraak een ge noegen voor het oor, maar viel er niet te ontkomen aan een zeker gevoel van gekunsteld heid. Een gekunsteldheid die bij de zoete lijnen van de vier Strauss-liederen uitstekend past en die mij daarom dan ook meer aanspraken. Hoe goed het Frans in Fauré ook was, het bleef maakfrans. Muzikaal was echter ook hier de stijl weer zuiver getroffen. Echt recht tot het hart sprak de sopraan echter pas bij de de vier amoureuze Spaanse liede ren van Obradors. Na een kort overleg met pia nist Katz zong zij haar eerste Spaanse lied een tweede maal, maar, nu toegewend naar het achter haar boven het podium gezeten publiek. In haar ne grospirituals lijkt zij haar hele persoonlijkheid te leggen zon der daar zo zwaar op te leunen als een Mahalia Jackson. Het publiek bedolf Kathleen Battle na afloop onder applaus en bloemen, iets waar zij haar uit stekende pianist duidelijk en terecht in betrok. Daarna ging het trap op trap af, waarbij de pianist iedere keer een nieuwe nu toegift meebracht, een soort band tussen en zaal en verdweei gekunsteldheid. Battl met zichtbaar plezier moeilijke Gounod-aria ulietta, een schalkse het populaire „Sumni0 van Gershwin en n twee spirituals. Het publiek kreeg i niet genoeg van. Dat heden in Nederland h teerd staat, show of r onweerlegbaar. ERIK BUITENLAND srkal\ ikwa 3-80C lag« JERUZALEM Te voet, en de laatste meters zelfs kruipend, trokken de sol daten midden in de nacht het slapende dorpje bin nen. Elite-troepen van het Israëlische leger, die het bevel hadden gekregen Salfit, een gemeente van zo'n 7000 zielen, vlakbij Nabloes op de Westelijke Jordaanoever, te ,herove- De operatie verliep gesmeerd, weerstand was er nauwelijks. De soldaten verzamelden de mannen van 14 tot 70 jaar in de plaatselijke school, voerden de ,gezochten' af en gaven de rest van het manvolk opdracht de Palestijnse vlaggen in het dorp te verwijderen en de na tionalistische slogans op de muren over te verven. Hier en daar werden een paar huizen opgeblazen, wie geen verblijfs vergunning had, moest maken dat hij weg kwam, en moskee luidsprekers werden geconfis- ceerd. Een dag later vertrokken de troepen en alles was weer zo als voorheen. In opdracht van de plaatselijke volkscomité's gingen de Palestijnse vlaggen weer in top, verschenen pos ters van leider Yassir Arafat weer op de muren en konden de dorpelingen die het eigen nieuws wilden lezen zich te goed doen aan de muurkrant ,de Brigades van Abu Jihad', die uitlegde dat de verkie- zingsvoorsfellen van premier Shamir niet inhielden welke wreedheden het Israëlische le ger in Nahalin had begaan, en hoe laat de Palestijnse gezond heidskliniek zou opengaan. Terwijl in de nu al meer dan anderhalf jaar durende Intifa da, de Palestijnse opstand, in door Israël bezet gebied, de stenen en de Molotov-cocktails en de schoten van het leger het dagelijkse televisieverhaal vertellen, speelt de werkelijke oorlog zich ondergronds af. „Het is net als met een plant", zei een Israëlische journalist. „Als je hem niet de kans geeft te groeien, verspreiden de wortels zich ondergronds". Met arrestatiegolven van hon derden, zelfs duizenden acti visten probeert de Israëlische veiligheidsdienst de onder grondse comité's, die de rugge- graat van de Intifada vormen, te breken. Maar de plaats van de gearresteerden wordt in de kortst mogelijke tijd door an deren ingenomen. „Bijna ie dereen die ik ken, neemt deel aan het werk van de comité's", zei een vrouw op de Westelij ke Jordaanoever. Toen de veiligheidsdienst on geveer een jaar geleden een aantal Palestijnen had gearres teerd en de drukpers, waarvan ze gebruik maakten, in beslag had genomen, bleek de hand te zijn gelegd op het comité, dat verantwoordelijk was voor de samenstelling van onder grondse Palestijnse pamflet ten. Twee weken later kwam bijna op tijd het volgende pamflet uit. Ondergronds Ook de afgelopen weken zijn de Israëli's overgegaan tot de arrestatie van grote aantallen activisten. Maar een Israëli sche legercommandant gaf toe: „De echte Intifada, de onder grondse organisatie, is vrijwel onmogelijk te achterhalen". Het hechte netwerk van volkscomité's houdt zich bezig met alle aspecten van het da gelijkse leven onder bezetting. Van de zorg voor families van gevangenen en gewonden tot en met de vorming van cellen van jonge recruten, die de ba sis moeten vormen voor het gehoopte toekomstige Pale stijnse leger. Ze organiseren de verdeling van voedsel, wanneer het le ger een langdurig uitgaansver bod oplegt. Ze dragen zorg voor Palestijns onderwijs, als alternatief voor de voortdu rende sluiting van scholen en universiteiten. Ze hebben zelfs landbouwcomité's, die niet al leen boeren instructies geven en zorgen voor hulp van vrij willigers bij het binnenhalen van de oogst, maar ook huis vrouwen leren hoe ze zelf to maten kunnen kweken of dui ven, kippen en konijnen kun nen houden in de achtertuin. Voor de Israëli's is het werk van de comité's een constante bron van hoofdpijn. Nadat het in de eerste maanden van de Intifada duidelijk was gewor den, dat massa-arrestaties nau welijks invloed hadden op het werk van de ondergrondse or ganisatie, besloot de regering in augustus vorig jaar tot zwa re gevangenisstraffen. Ieder lid van een comité, iedereen die aan een comité-vergade ring deelneemt of in het bezit is van een communiqué van een van de comité's, kan een gevangenisstraf van 10 jaar krijgen. In januari van dit jaar veroordeelde een rechtbank in Gaza drie Palestijnen tot 14 jaar gevangenisstraf (waarvan zes voorwaardelijk) voor .lid maatschap van volkscomité's, die demonstraties organiseren'. Maar ook de dreiging van lan ge gevangenisstraffen had weinig invloed. „De Israëli's kunnen niet de hele bevolking in de gevangenis zetten", was het commentaar van een co mitélid. „Bovendien, de kans dat we in de gevangenis belan den, wat we ook doen of niet doen, is altijd groot. We heb ben dus niets te verliezen". De ondergrondse comité's groeiden al vóór de Intifada uit de lange Palestijnse traditie van wederzijdse hulp om de effecten van de bezetting te bestrijden en om zoals de Palestijnen het zelf zien zich voor te bereiden op de toekomstige zelfstandigheid. De laatste anderhalf jaar zijn de comité's de in alle steden, dorpen en vluchtelingenkam pen vertegenwoordigde arm van het Verenigde Leider schap van de Opstand, de .UNLU, die weer afgezanten heeft van de PLO-Fatah, de Communistische Partij, het Volksfront, het Demokratische Front en de Islamitische Ha- mas-beweging. Ze werken sa men de strategie van de strijd uit. Deze week sprak een anonie me bron van de Israëlische veiligheidsdienst er zijn be zorgdheid over uit, dat de on dergrondse organisatie is uit gegroeid tot een nationaal Pa lestijns instituut, dat een vaste greep heeft op de gebeurtenis- KOLONIST BESCHIET PALESTIJNEN ARIEL In de buurt van Tel Aviv heeft een joodse kolonist gisteren het vuur geopend op een groep Palestijnen die op vervoer naar hun huis in de bezette Gaza-strook stonden te wach ten. Twee van hen raakten gewond, van wie één ernstig. Het incident deed zich voor kort na de begrafenis van een joodse kolonist die ver moedelijk door Palestijnen is omgebracht. De 23-jarige dader kon worden aangehouden. Pre mier Yitzhak Shamir hield tijdens de begrafe nis een grafrede voor de zondag vermoorde ko lonist. maar zijn woorden werden door de onge veer 500 aanwezigen, voor het merendeel zwaar bewapende kolonisten, met een luid boe geroep en „verrader, verrader" ontvangen. De kolonisten eisen van de regering hardere maat regelen tegen de Palestijnse actievoerders. sen in de bezette gebieden. Een instituut, zo gaf de bron toe, dat alle kenmerken heeft van een staat in wording. Insignes Voor die staat in wording wordt intussen in het diepste geheim de basis gelegd voor een Palestijns leger. In stads- of dorpswijken en in vluchte lingenkampen worden cellen shocktroepen gevormd van jongeren vanaf 14 jaar. De cellen hebben een comman dant, een ondercommandant en een veiligheidsverantwoor delijke. De cellen vallen onder groepen, die weer samen een eenheid vormen. Ze oefenen, zelfs op straat natuurlijk wanneer de Israëlische troe pen niet in zicht zijn in uni formen met eigen insignes. De .soldaten' zijn meestal gemas kerd om herkenning te voor komen en hanteren stokken, bijlen en messen. Vuurwapens worden nog niet openlijk ge bruikt, maar'een teken aan de wand is, dat in deze dagen in het hoofdkwartier van de PLO in Tunis zwaar overleg gaande is, over de vraag of het stadium van de gewapende strijd is aangebroken. Yassir Arafat zelf schijnt zich nog steeds tegen het gebruik van wapens te verzetten. Deze week raakte een Israëlische officier in Gaza gewond, nadat onbekenden op hem hadden geschoten. Kortgeleden wer den twee geheime wapenops lagplaatsen ontdekt in de Ga- zastrook. Inmiddels houden de shocktroepen zich behalve met trainen ook bezig met het toe zicht op het uitvoeren van vonnissen van ondergrondse Palestijnse rechtbankeh en met het uit de weg ruimen van Palestijnen, die collaboreren met de Israëlische veiligheids dienst. In Salfit, dat kortgeleden door de Israëlische troepen werd .heroverd', zijn intussen de ge bouwen van het Israëlische ci viele bestuur en zelfs het poli tiebureau verlaten en uitge brand. Het overhaaste vertrek van de Israëlische bezettings ambtenaren (ze laadden alles in vrachtwagens en vertrok ken) is inmiddels een duidelij ke overwinning van het Pale stijnse verzet. En een dorpe ling, tevreden kijkend naar de schapen die nu naar voedsel zoeken op de binnenplaats van het Israëlische politiebureau, had dit te zeggen: „Geen pro bleem. Wanneer we onze ei gen staat hebben, bouwen we wel een nieuw bureau". WILLY WERKMAN Pa' ti< MANAMA De Saudi- sche staatsbeul Saeed Al- Sayyaf vindt het onthoof den van moordenaars makkelijker dan het af hakken van handen van dieven. „Het afhakken van een hoofd betekent het eind van het verhaal voor de misdadiger, voor het afhakken van een hand is meer moed no dig", zegt de beul in een interview, waarmee hij na meer dan 35 jaar van trou we dienst waarin hij ruim 600 onthoofdingen uit voerde uit de anonimiteit treedt. Volgens Al-Sayyaf - een naam die 'in het Arabisch zwaardbeul betekent en die hij ria zijn benoeming aannam - vergt het afhakken van een hand ook meer technische vaardigheid, omdat het zwaard op de juiste plaats moet neer komen. Bij een onthoofding luistert het allemaal niet zo nauw, laat de 60-jarige over heidsdienaar weten. In Saudiarabië wordt strikt de hand gehouden aan de sharia, de islamitische wet zoals om schreven in de Koran. Die be paalt onder meer dat een ver oordeelde moordenaar moet worden onthoofd en dat ver oordeling wegens diefstal op het verlies van een hand komt te staan. Verleden jaar werd ook op drugssmokkel de dood straf gezet. Al-Sayyaf trad op twintigjari ge leeftijd in dienst van het Saudische leger. Het gadeslaan van de executies na het vrij daggebed wekte zijn bijzonde re belangstelling en hij sollici teerde naar de betrekking van „sayyaf", voor een 133 riyal per maandu^ riyal per hoofd. De eet Aar cutie verrichtte hij torens jaar oud was. Bij die 3,0C heid kapte hij van drie' deelden het hoofd af. japei jrijz met open ogen onbo. maar tegenwoordig ager slachtoffers geblinddojapei Sayyaf weet nog hoe LB|V manisering" tot stand[eerJ men. Hij hakte eens hgcha van een veroordeeldfsief dat rolde vlak voor d[e.n van een lotgenoot, „I?ie,! prompt in elkaar en ter plekke aan een val", vertelt hij. Zijn meest gedenk^ executie voltrok hij Hij liet toen bij een tei|4 ling niet minder daï' hoofden tegelijk rol£n behoorden toe aan fundamentalisten die L1 moskee in Mekka haL zet in het kader van1' ging tot staatgreep. E| Al-Sayyaf wordt in deLs50-, voor een terechtstelt gr eens geplaagd door s^®rsSl heid. Maar dat konfianc door de angst dat hij r1^ nen falen, niet door gfeone wroeging. Hij is na ed|o-4 tie opgelucht en vo4; t°; hij een eind gemaakt Even iets wat „tegen de God was". Om te illustreren daj^JE( „uitvoerder van de ^50| Allah" een van de eldd. beroepen uitoefent, vj 25- beulsfunctie in de fanj,?Q°l den. Hij is een van z aan het opleiden om s zwaard van hem oveftat. men. jemk D-57 Avondklok in Kazachstaif9,^ MOSKOU Honderden Sovjet-soldaten zijn er nog afrij in geslaagd een einde te maken aan de zware straatgevëroc de Centraalaziatische stad Novy Oezen in de republieMel 3 stan. Bij rellen kwamen de afgelopen dagen in die S38"4 mensen om en raakten er vijftig gewond. De autoriteit'enN ten van 9 uur 's avonds tot 6 uur 's ochtends een uit&ene bod in te stellen en bijeenkomsten te verbieden. De gevfs gr de stad zijn de derde uitbarsting in deze traditioneel isl$ 450 regio van de Sovjetunie. De streek heeft te kampen rn^'l8 zendsnelle bevolkingsgroei, werkloosheid, zware mili^J ling, etnische spanningen en een heropleving van de I w

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6