„Een afgang als ik was gestopt" SURINAME WIL HULP BIJ VORMING RAMPENTEAM GEHANDICAPTE HAALT DIPLOMA SPORTACADEMIE: „Voorhoeve voelt zich echt niet happy in rechtse rol" Waterstofmotor voor autobus NS viert feest met treinensho BINNENLAND QeidóaQowiant WOENSDAG 21 JUNI 1989 PAd Ziek zijn onder „Dekker" wordt duur UTRECHT Mensen die vanwege hun gezondheid veel ge bruik moeten maken van de gezondheidszorg zullen er in koopkracht aanzienlijk op achteruitgaan bij de invoering van het plan-Dekker. Dat voorspelt het instituut voor consumen tenonderzoek Swoka. Volgens het onderzoeksinstituut profiteren vooral alleen staande ziekenfondsverzekerden met een modaal inkomen van de veranderingen. In het algemeen geldt dat hoe hoger het inkomen en/of hoe kleiner het gezin, hoe gunstiger de koopkrachtontwikkeling zal zijn. Ambtenaren die nu onder de interim-regeling vallen gaan er daarentegen 2 procent op achteruit. Het instituut heeft berekend dat de premie voor de aanvul lende verzekering voor een huishouden met twee kinderen kan oplopen van ruim 1.500 gulden per jaar als iedereen zich verzekert tot ruim 3.000 gulden als slechts de helft van de bevolking dat doet. Dat laatste bedrag betekent voor een ge zin met een modaal inkomen een achteruitgang in koop kracht van ongeveer 4 procent. SCHIPHOL Suriname heeft de Nederlandse politieautoritei ten gevraagd een opzet te ma ken voor de vorming van een Surinaams politieteam dat in geschakeld kan worden bij rampen, naar het voorbeeld van het Rampen identificatie team van de Nederlandse rijks politie. Volgens de leider van het Ne derlandse team, dat in Parama ribo de identificatie van de slachtoffers van de vliegramp heeft verricht, overste R. Bor- dewijk, heeft het werk van zijn team een goede basis gelegd voor meer samenwerking met de Surinaamse autoriteiten. ,,De wil daartoe is van Suri naamse zijde zeker aanwezig", zei Bordewijk vanmorgen bij zijn terugkeer op Schiphol. Het Nederlands team heeft in Paramaribo 165 van de 177 om gekomen inzittenden van de SLM DC-8 kunnen identifice ren. Van de resterende twaalf zal naar verwachting binnen kort één stoffelijk overschot kunnen worden geïdentifi ceerd. Het betreft een van de drie Amerikaanse cockpitbe manningsleden, waarover nog gegevens uit de Verenigde Sta ten moeten komen. „Toen wij met ons werk begon nen durfde ik niet te hopen dat wij nog van zoveel slachtoffers de identiteit zouden kunnen vaststellen", aldus Bordewijk. Hij was bij aanvang van zijn ta ken pessimistisch gestemd over de resultaten omdat waardevol le aanwijzingen bij de berging van de stoffelijke resten verlo ren waren gegaan. „In dat op zicht is Suriname een ontwik kelingsland. Men weet niet hoe dit soort grootschalige rampen aangepakt moeten worden en de diensten zijn er niet voor uitgerust", aldus Bordewijk. Zo kampte men met een tekort aan verbindingsmiddelen en voertuigen. Ook waren er te weinig koelruimten voor de stoffelijke resten, die aanvan kelijk over vier verschillende ziekenhuizen verspreid waren. Het team werkte in het gebouw van het medisch wetenschap pelijk instituut bij het Acade misch Ziekenhuis van Parama ribo. Dit was volgens Borde wijk daartoe volstrekt niet uit gerust. Bovendien werkte 80 procent van de airconditioning niet. Overste Bordewijk sprak zijn dank uit voor de steun en de hulp die zijn team van de Suri naamse bevolking heeft ont vangen. „Wij hebben hartver warmende reacties gekregen, die ons bij ons werk echt heb ben gesteund", zo. zei hij. De 24-jarige Ellen de Lange uit Hoog Soeren heeft de Aca demie voor Lichamelijke Opvoeding (ALO) in Tilburg afge lopen vrijdag een primeur kunnen bezorgen: ze is de eerste studente met een lichamelijke handicap die erin is geslaagd een diploma aan deze school te halen. Staatssecretaris N. Ginjaar-Maas van onderwijs reisde zelfs persoonlijk naar Tilburg om een extra feestelijk tintje te geven aan de diplo ma-uitreiking. Ellen zit als gevolg van een auto-ongeluk in een rolstoel. De afgelopen jaren liet ze onder meer van zich horen door deelname aan de Paralympics in Seoul. De gehandicapte Ellen de Lange slaagde onlangs voor de oplei ding aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding. Een van haar meest favoriete sporten is tennissen. FOTO: PU HOOG SOEREN Ze wordt langzamerhand een beetje kriegel van alle aandacht die ze de laatste dagen in de media krijgt. Ellen de Lange, die mo menteel bij haar ouders in Hoog Soeren verblijft, vindt het niet zo heel bij zonder dat ze als gehandi capte vorige week een di ploma kreeg uitgereikt aan de Academie voor Li chamelijke Opvoeding in Tilburg. Voor haar per soonlijk had staatssecreta ris Ginjaar-Maas niet hoe ven komen. „Daar ston den zeventig studenten die hun diploma hadden behaald", zegt ze nuchter. „Dan denk ik: ik vogl me niet zo speciaal dat er voor mij een aparte be handeling moet komen". Ze laat doorschemeren dat ze Wel, net al ieder ander, intens heeft genoten van het feit dat ze haar hbo-opleiding na vier jaar hard werken heeft kun nen bekronen met een diplo ma. „Vooral theoretisch is het best een moeilijke opleiding. Ik ben blij dat het is gelukt, ook voor de academie. Ze heb ben mij een kans gegeven en daar is veel publiciteit over ge weest. Het zou een afgang zijn geweest als ik voortijdig had gezegd: ik stop er mee". Ellefi vertelt dat ze vier jaar geleden besloot zich aan te melden bij de ALO, „omdat ik gek ben van sport, vooral van tennis. Ik ben bij alle vijf aca demies op dit gebied geweest. Vier zouden nee hebben ge zegd, maar bij de vijfde, in Til burg dus, mocht ik komen praten. Ze zeiden dat ze niet klaar waren voor dit soort op vang, dat er onvoldoende aan passingen waren. Maar ik heb ze ervan weten te overtuigen dat een gehandicapte ook mo gelijkheden voor een dergelij ke studie moet krijgen. We hebben toen een proeftijd van een half jaar afgesproken. Na die tijd zijn we definitief door gegaan". Ze zegt in het eerste jaar goed om zich heen te hebben geke ken en aan zoveel mogelijk ac tiviteiten te hebben meege daan „Op lichamelijk gebied deed ik wat ik kon doen. Ik heb aan de ringen gehangen, ik deed mee op de brug. Maar ik kon natuurlijk niet alles doen, je moet inventief zijn. Een salto moet'ik achterwege laten. Ik heb alleen arm- kracht". In het tweede jaar kreeg ze, net als alle andere studenten, de gelegenheid aan veertig procent van haar studietijd een eigen invulling te geven. „Ik heb toen voor mij heel moeilijke praktijkvakken la ten vallen en dingen genomen die mijn specifieke interesse hebben. Ik heb stages gedaan in revalidatiecentra in Frank rijk en Nederland en ik heb bewegingstherapie mee helpen geven op een dovencentrum. Verder heb ik een cursus kin derpsychologie gedaan. Argwanend Sommige leerlingen op de ALO gereageerden in het be gin nogal argwanend op Ellens aanwezigheid. „En dat gold ook voor docenten", zegt ze. „In de meeste gevallen is dat later verdwenen. Ze zagen die rolstoel niet meer. Ze zagen hem soms zelfs niet meer op een moment dat ik hulp nodig had, bijvoorbeeld als ik een trap op moest. Dat is weieens vervelend. Want je vindt het rot om steeds hulp te vragen. Wat dat betreft zou het goed zijn als de school meer voor zieningen zou treffen. Een lift is geen luxe. Tijdens mijn schooltijd hebben ze hem niet geplaatst. Niet omdat ze niet wilden, denk ik, maar omdat ze waarschijnlijk dachten: ze redt zich wel, zo'n installatie komt later wel". Wat ze nu gaat doen? Ze peinst even. „Misschien dat ik een studiecombinatie kan vinden van sportpsychologie en peda gogie. Ik wil wat in de sport doen, maar tegelijkertijd met pedagogie bezig zijn. Het basis onderwijs trekt me wel". Ze ziet zich best functioneren als lerares lichamelijke opvoeding op een lagere |chool. „Ik zal dan bij bepaalde zaken een an dere oplossing moet kiezen dan gebruikelijk is, bijvoor beeld bij het klaar zetten van de spulletjes. Ik zal hulp moeten hebben van de leerlin gen. In het basisonderwijs lukt dat zeker. Kinderen vinden het prachtig te mogen helpen. De moeilijke dingen kan ik natuurlijk niet voordoen. Dat vfaag ik dan aan leerlingen die het heel goed kunnen en je zult de stof ook goed moeten uitleggen". In het voortgezet onderwijs geeft ze zichzelf op dit gebied minder kans, „om dat de leerlingen daar niet zo gemotiveerd zijn". Uitdaging Ellen vertelt dat haar hart ook uitgaat naar revalidatiewerk. „Ik vind het een uitdaging te werken met mensen met den handicap. In eerste instantie zien ze na een ongeluk vaak alles als een zwart gat. Ze wil len niet meer leven. Jij kunt ze een stuk zelfvertrouwen ge ven dat er toch nog heel veel mogelijk is. Uit wat ik tot nu toe heb ervaren denk ik dat het voor mensen die revalide- •ren best fijn is te kunnen wer ken met iemand die weet wat het is gehandicapt te zijn. Zelf zegt ze geen diepe emotio nele worsteling gehad te heb ben met haar handicap, „om dat ik niet beter weet. Ik heb op mijn derde een auto-onge luk gehad, waardoor ik een dwarslaesie opliep. Ik ben spe lenderwijs met mijn handicap opgegroeid. Ik geloof niet dat ik afgunstig keek naar ande ren die wel konden lopen". Ellen hoopt dat ze op de Aca demie in elk geval een weg heeft gebaand voor andere ge handicapte jongeren. „Maar ze moeten wel weten dat als je zoiets wilt doen je goed gemo tiveerd moet zijn. Je moet ge woon een beetje meer mee brengen dan andere leerlin gen". ARVID VAN DER WOLF JOVD-VOORZITTER MARK RUTTE: DEN HAAG De heime lijke wens van Mark Rut- te, de 22-jarige voorzitter van de Jongerenorganisa tie voor Vrijheid en De mocratie (JOVD), mag op z'n zachtst gezegd verras send worden genoemd. Hij ambieert geen politie ke loopbaan zoals illustere voorgangers als Hans Wiegel en Ed Nijpels. Een topfunctie bij overheid en bedrijfsleven ziet de stu dent geschiedenis en rech ten evenmin zitten. „Het klinkt gek, maar het lijkt me prachtig om burge meester te worden. Met zo'n grote ambtsketting om je nek enveloppen met inhoud uitdelen aan 100- jarigen, schitterend". Rutte, geboren en getogen in Den Haag en studerend in Lei den, is niet alleen JOVD-voor- man maar ook VVD-lid. Daar om is dit weekeinde voor hem van groot belang. Terwijl de JOVD in de buurt van Eind hoven met een grote manifes tatie haar 40-jarig bestaan viert, is de VVD twee dagen in Amersfoort bijeen om het ver kiezingsprogramma definitief vast te stellen. „Ik stem niet automatisch VVD en bekijk per keer wat ik zal doen". Diep in zijn hart hoopt Rutte dat de VVD het program zó bijstelt dat het eindelijk een ideologische onderbouwing zal hebben waarin het 'liberalisme met een sociaal gezicht' door klinkt. „Veel mensen hebben jarenlang achter Wiegel en Nijpels aangelopen. In die tijd is de VVD vergeten het libera le gedachtengoed van funda menten te voorzien. Toen Wie gel en Nijpels als leiders weg vielen, ontstond een enorm gat. Vorig jaar werden we op geschrikt door het Liberaal Bestek, dat duidelijk een rechtse signatuur had, maar gelukkig met tal van wijzi gingsvoorstellen werd gebom bardeerd. Ik had gehoopt dat de programcommissie-Toxo- peus daarna duidelijke lijnen zou uitzetten. Maar het VVD- programma heeft te veel open einden, is te weinig concreet". Vervolgens .werd Rutte, sinds november vorig jaar JOVD- voorzitter, geconfronteerd met' een koerswijziging van Joris Voorhoeve. De fractieleider en beoogd lijsttrekker van de VVD was aanvankelijk de verpersoonlijking van het soci- aal-liberalisme. „Maar de laat ste weken slaat hij rechtse taal uit", weet Rutte. „Hij gaat te rug naar de jaren zeventig door een tegenstelling te scheppen tussen liberalen en sociaal-democraten. Die tegen stelling bestaat niet meer. Je kunt wel een scherpe lijn trek ken tussen VVD en PvdA aan de ene kant en CDA aan de andere kant. Kijk, op sociaal- en financieel-economisch ge bied kunnen alle partijen el kaar wel vinden. Het gaat nu juist om immateriële kwesties als euthanasie en gelijke be handeling. Op dit terrein lig gen PvdA en VVD dicht tegen elkaar aan en staan zij mijlen ver van het CDA". Volgens Rutte is Voorhoeve niet „happy" in de rol van rechtse leider. „Dat verhaal van hem laatst, over het be perken van de toelating van vreemdelingen in Nederland, is Voorhoeve gewoon niet. Ik geloof wel dat hij een sterke positie in de VVD heeft, maar dat hij niet met het sociaal-li- beralisme de verkiezingen in durft. De VVD-top is bang dat een te sociale koers niet bij de achterban aanslaat. Die angst is onterecht. Als de partijlei ding zegt dat de VVD met de PvdA in zee moet gaan, vol gen de kiezers heus wel". Het lijkt erop, aldus Rutte, dat de VVD bezig is haar eigen glazen in te gooien. „Wie haalt het nou in z'n hoofd om een kabinet te laten vallen op het reiskostenforfait? Maar hij staat ook niet te jui chen over het CDA. „Die par tij is bezig allerlei taken en be voegdheden van het parle ment over te hevelen naar het maatschappelijke middenveld, dat voornamelijk bestaat uit organisaties waarin de chris ten-democraten veel invloed hebben. Vergeef me de woord speling, maar het is de heilige taak van de JOVD om dat te bestrijden. Veel instellingen die in de ogen van het CDA meer macht zouden moeten krijgen, hebben niet eens een democratische signatuur. Het wordt dan wel erg moeilijk hierop controle uit te oefe nen". Aan de andere kant prijst hij het CDA. „Het bepaalt de poli tieke discussie in Nederland, en dat is nou het knappe van DEN HAAG Het open baar vervoer ziet kans de uitstoot -van stikstofoxyde, koolwaterstoffen, roet en koolmonoxyde op korte termijn terug te dringen, maar is somber over de vermindering van kool- dioxyde (CO,). Voorzitter drs. G. Worm van de vereniging van streekver- voerondernemingen sluit dan ook niet uit dat óp lange ter mijn overgegaan moet worden op energiebronnen die geen C02-uitstoot veroorzaken. „Het opbranden van fossiele brand stoffen kan immmers tot on omkeerbare milieurampen lei den. Zelfs de schoonste aard gasbus zal dan uit den boze zijn", zo zei hij. deze partij die een hechte een heid is, niet in de laatste plaats dankzij Lubbers". Merkwaardig Rutte is er teleurgesteld over dat de hoofddoelstelling van de JOVD, het bewerkstellin gen van het sociaal-liberalisme in de VVD, nog niet is verwe zenlijkt. Maar is de JOVD dan wel links genoeg om zich hier werkelijk voor in te zetten? „Ja hoor", meent Rutte. „Goed, op economisch gebied zijn we tamelijk rechts. Dat Worm toonde zich gisteren tij dens een discussie-bijeenkomst over de bus en het milieu opti mistisch over de mogelijkhe den van de waterstofmotor. Bij Holec zijn met deze vorm van aandrijving goede resultaten geboekt. In 1991 zullen in Am sterdam proeven worden ge nomen met door waterstofmo toren aangedreven bussen. Ook milieuminister Nijpels zei zich tijdens de bijeenkomst in Den Haag grote zorgen te ma ken over de aanpak van het broeikaseffect, dat voor 50 procent door C02-uitstoot wordt veroorzaakt. „Als we dit probleem werkelijk willen aanpakken zijn rigoureuze maatregelen nodig, waarbij de voorstellen in het Nationaal Milieubeleidsplan verbleken", aldus de bewindsman. geldt in het geheel niet voor immateriële zaken als eutha nasie en gelijke behandeling. En om misverstanden weg te werken, ons standpunt over het koningshuis is kraakhel der Wij zijn niet anti-konings gezind. Laat de Oranjes rustig blijven. Wij zeggen alleen: ont neem hen de staatsrechtelijke taken, dat past veel meer in een democratie". Nog drie jaar heeft Rutte te gaan als voorzitter van de JOVD. Althans, als er geen moeilijkheden ontstaan, want ook de JOVD heeft in het ver leden nogal eens de neiging gehad de man in plaats van de bal te spelen, hetgeen tot schermutselingen in het hoofdbestuur leidde. Maar wat er ook gebeurt, Rutte ziet zich niet in de Tweede Kamer be landen: „Het kamerwerk trekt mij niet, ik zit liever in de ge meenteraad van steden als Den Haag of Leiden, dan zie je concreet resultaat van je werk. Daarna zie ik een baantje als burgemeester wel zitten. Dat kun je prima combineren met een bestuurlijke functie bin nen een politieke partij of een club als Greenpeace. Niet dat ik in een bootje zal springen om een lozing van een schip tegen te houden. Maar ik wil er als bestuurder wél voor zor gen dat actievoerders van Greenpeace in dat bootje kun nen springen". ROB SEBES Stervende Kotalla werd medicijnen onthouden DEN HAAG De oorlogsmis dadiger Kotalla die in 1979 in gevangenschap stierf, is aan het eind van zijn leven, toen hij al stervende was, medicijnen ont houden. Dat vertelt internist dr. J. Hers in een interview met het weekblad Hervormd Nederland. Hers, die het besluit nam, verklaarde dat Kotalla met medicijnen nauwelijks larl- ger zou hebben geleefd. De arts die in de Twee de Wereldoorlog in het verzet zat en de oorlog overleefde in een concentratiekamp nadat hij door de Duitsers ter dood was veroordeeld, was in 1966 als in ternist van het Academisch Ziekenhuis in Leiden getuige van de commotie rondom het naar huis sturen van oorlogs misdadiger Willy Lages. De nazi zou doodziek zijn en nog maar een paar weken te leven hebben. Eenmaal terug in de Heimat werd Lages geopereerd en leefde hij volgens Hers „nog jaren als een luis op een zeer hoofd". Express met stoom door Geregeld zal de stoomtrein 3737 het feestterrein in verlaten om als trekpaard te dienen voor een pressen" door Nederland. Ook Leiden. Alphen a/ Voorburg, Den Haag en Delft zijn in het nomen: De Oude Lijn - Express (145 km.): Utrecht CS - CS - Haarlem - Leiden - Alphen 'a/d Rijn - Dinsdagen 27 juni. 11 en 25 juli. Prijs/37 22,- ren van 4 t/m 11 jaar De Rijnmond Express (ca. 135 km.): Utrecht CS - Den Haag HS - Delft - Rotterdam Noord - Donderdagen 6 en 20 juli. 3 augustus. Prijs f37.- (f kinderen van 4 t/m 11 jaar). Koningin Beatrix en prins Claus waren vandaag de eerste gasten op het jubi leumfeest. De spoorwegen mikken erop dat circa 600.000 bezoekers in de pe riode van 22 juni tot en met 6 augustus hun voorbeeld zullen volgen. Een van de meest spectacu laire onderdelen vón het evement vormt een parade van oude stoomlocomotieven uit binnen- en buitenland, die dagelijks op het emplace ment van Utrecht CS puf fend en blazend in beweging komen. Op een treinenshow staan stokoude treinen naast het allernieuwste materieel ge parkeerd. Zo is er een be jaard treinstel van NS te zien uit 1936 maar ook een hypermoderne Franse TGV, een supersnelle trein die met gemak de 300 kilometer per uur haalt. Tussen Utrecht CS en het naburige, geheel verbouwde spoorwegmuseum, pendelt voorts een antieke blokken doos, het eerste elektrische treinstel van de NS uit de ja ren twintig. Arend Op het Jaarbeursterrein rijdt een replica rond van de oude Arend, de eerste reizi gerstrein in ons land die an derhalve eeuw geleden zijn sporen verdiende tussen Amsterdam en Haarlem. De replica is overigens ook al van 1939. De Arend wordt bemand door 17 machinisten die daartoe een speciale stoom cursus hebben gekregen. Ze maken ook ritjes met de uit 1804 daterende Pendydar- ren, de oudste stoomloc ter wereld. Ook kan het publiek zelf uit de voeten met een zogeheten railfiets. Bij de dagelijkse stoompara- de speelt ook een broertje van de Arend, de 3737, een hoofdrol. Luidde de Arend Kaartjes Ook een reeks tento lingen (op een oppei van 17.000 m2) geé beeld van het reilen len van de spoorweger daar overigens niet van alles te zien ovei tjes, dienstregelingen derhoud, maar ook o' mances die tussen dj1"31 begonnen. NS deed een oproep al publiek om zo veel mU— liefdes te melden diej._. trein ontloken. Er k\) r, dik 1.000 verhalen li leukste hangen opgi in Utrecht. Verdef is er bij een expositie over de de trein in talloze halen vervult, van modeltreintjes in Utrecht recht. Voor de 12 jaar) is er een evementendorp. Ter gelegenheid verjaarsfeest van speciale serie zegels verscher man Dik teren de eerste aan zijn NS-collega De PTT is al sinds trouwe klant van eerste nachtposttrein 1905. Momenteel de speciale helft van de stukken die de lijks te verwerken posttreinen leggen 10 miljoen kilomet( De NOS-TV dag 1 juli tijdens uitzending van 5,5 dacht aan het Een tot tv bouwd de supersnelle kruisen dan het land nen als decor voor reportages over het wegbedrijf. Twee heli doen als straalzender De uitzending, waara NOS-medewerkers I doen, kost drie ton. In een serie wordt de aandacht besteed vele aspecten van jarige NS. Aan de men onder meer schiedenis, het len en zeilen, de plannen en de rond het jubileum. Jubileumpostzegels Ter gelegenheid van het verjaarsfeest van de NS is ciale serie jubileumpostzegels verschenen. PTT-tópm (rechts) overhandigde gisteren de eerste exemplaren NS-collega Ploeger. TV- UITZENDING VANUIT INTERCIT UTRECHT „Treinen door de Tijd" is de titel van een grootscheepse jubileum-manifestatie waarmee de Nederland se Spoorwegen het 150- jarig bestaan vieren. Het jaarbeurscomplex en het centraal station in Utrecht vormen het to neel van het evenement, dat morgen van start gaat en een beeld geeft van de spoorwegen van vroeger, nu en straks. De NOS besteedt op za terdag 1 juli een bijna zes uur durende uitzen ding aan de festiviteiten rond de NS. het begin van het sto de 3737 had de twijfel*"!* eer officieel de J. stoomtrein te rijden. 4 die op 7 januari 1958 f de in het Spoorwegmo De 3737 zal overigen^""* elke dag te zien zijn MJ de stoomparade. Rega zal de loc of een „ca met een trein oj gaan door Nederlanj staan maar liefst 26 t .ritten op het NS-prc( Y( ma. De eerste op zondl ir juni, de laatste op zoiyan augustus. Het zijn rittt rierend van 56 tot 42L meter. De kortste ril 18, de langste 71. D?PaJ chure „Er rijdt weerjgCF over het spoor" is gratijna. halen op de NS-statioifen

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4