gemeente moet erosie üurchtheuvel stoppen Klassiek cadeau STAD OMGEVING eidócSouwnt Besluit Noordeinde toch al genomen ostvlietpolder ongeschikt voor woningbouw OOR BESCHERMING TEGEN MODDERVLOED Monument BUURTBEWONERS OVER HANDELWIJZE GEMEENTE: WOENSDAG 21 IÜNI 1989 PAGINA 13 iwe directeur Verkeer rprvoer Zuid-Holland De nieuwe directeur van de dienst en Vervoer van de provincie Zuid-Hol- rdt ir. J. de Geus. De 49-jarige De Geus :t ingang van 1 oktober G. Tjalma op, die VUT gaat. De Geus behaalde in 1964 zijn rsdiploma weg- en waterbouw aan de TH en begon zijn loopbaan bij VMF-Stork. volgden onder meer banen bij Ballast Ne- Koninklijke Boskalis. Vanaf 1987 is hij lid laden van Bestuur van diverse buitenland- rnemingen. De scheidende Tjalma heeft baan van achtentwintig jaar bij de provin- er de rug. Hij is veertien jaar directeur- jen ieur van de provinciale waterstaat ge- n sinds de reorganisatie bij de provincie in s hij directeur bij de dienst Verkeer en Tjalma is tot oktober ook nog eerste loco- Auto vliegt in brand ALPHEN AAN DEN RIJN Een personenau to is gisteren in de Sophiastraat spontaan in brand gevlogen en uitgebrand. Agenten die met hun auto rond 11.20 uur passeerden, zagen de beginnende brand. Ze waarschuwden de brand weer, die de brand heeft geblust. De auto is het eigendom van een Leidenaar. Nieuwe huisarts in Ridderveld ALPHEN Er komt een extra huisarts in de Alphense wijk Ridderveld. De vestigingscom missie voor huisartsen in de Rijnstreek heeft becijferd dat er in de wijk voldoende mensen wonen om een nieuwe praktijk te rechtvaardi gen. Er is inmiddels een sollicitatiecommissie in het leven geroepen die een profielschets van de nieuwe arts heeft opgesteld. Werkloosheid regio Alphen daalt fors in alle sectoren ALPHEN AAN DEN RIJN De werkloosheid in de regio Alphen is in de maand mei fors gedaald. Bij de mannen' vonden in totaal 171 werkzoekenden een baan, bij de vrouwen daalde het aantal werklozen met 135. De daling vond plaats in alle sectoren, waar bij de kantoorsector er het meest uitsprong. Daar daalde het aantal werkzoekenden met 73 van 601 in geschreven werkzoekenden in april tot 528 eind mei. De werkloosheidscijfers zijn overigens minder gunstig dan op het eerste gezicht lijkt. In vergelijking met vo rig jaar is het aantal mensen zonder baan hoog. Voor al het aantal werkloze vrouwen is sterk toegenomen. Het aantal vacatures dat bij het arbeidsbureau open staat steeg in mei met 28 banen tot een getal van 433. De grootste behoefte aan personeel bestaat in de sec toren bouwvak, metaalnijverheid en de algemene dienst. Bij het Alphense arbeidsbureau staan nu in to taal 1224 mannen en 1146 vrouwen als werkzoekend ingeschreven. Bitumen geloosd LEIDEN Een be drijf uit Nieuwegein heeft gistermiddag rond twee uur een onbekende hoeveel heid bitumen-afval geloosd op de riole ring aan de Gooi meerlaan. Nadat de politie door getui gen was gewaar schuwd zijn er monsters genomen. Tegen het bedrijf is proces verbaal op gemaakt wegens il legaal lozen. Uitstel rijksweg 11 slecht voor Rijnstreek' (Vervolg van voorpagina) ALPHEN AAN DEN RIJN Volgens woordvoerder L. Batterink van Rijks waterstaat is het zeer onwaarschijnlijk dat er genoeg geld is om de aanleg van rijksweg 11 te laten doorgaan. Het tra ject tussen Alphen en Bodegraven en het weggedeelte bij Hazerswoude zijn tot 1995 niet meer in beeld. De werk zaamheden aan de rondweg om Alphen gaan wel door tot oktober. Die maand moet de rondweg tussen de hefbrug in Alphen en de aansluiting bij de Hoorn- /Leidse Schouw gereed komen. Het werk aan de rijksweg bij Zoeterwoude zal gewoon worden afgemaakt. Een aantal gemeenten in de Rijnstreek is inmiddels in het geweer gekomen te gen het uitstel van de aanleg van de rijksweg. De gemeente Alphen beraadt zich momenteel over stappen in de rich ting van de minister. De kans op succes is evenwel gering omdat het kabinet de missionair is. Volgens Batterink is actie wel geboden. „De verkeersontsluiting van de Rijnstreek is bepaald niet gewel dig terwijl het autoverkeer onmisken baar toeneemt. Dat is een slechte ont wikkeling voor de bedrijven in de re gio". Woordvoerder G.A. van Toorn van Hazerswoude kon nog geen reactie geven. „Wij hebben nog geen schrifte lijk bericht gehad. Maar als rijkswater staat vasthoudt aan een tweebaansweg met gelijkvloerse kruising betreuren wij het uitstel niet. Wij zijn niet gebaat met twee drukke wegen rond het dorp". [DEN De gemeente jt snel maatregelen ten tegen de erosie de Burchtheuvel. Bij e regenbuien dreigt gevaar dat tuinen en 5 huizen van omwo- den met modder vol- >n. Verder moet de i'eente het groen op fond de Burcht beter •ren. Dat zeiden le- van de werkgroep :ras West gister- id op een vergade- met vertegenwoor- irs van de gemeente. 1 bewoners rondom de hebben het erosie m al geruime tijd ge- 1 bij de gemeente aange- t. Tot nu toe zonder suc- De bewoners zijn daarom '^met een oplossing geko- De bomen zouden wat opgesnoeid moeten i, waardoor de be king op de grond meer t krijgt en beter aanwast, e grond-begroeiing zou de ie verminderen en een iurlijke wal tegen de -jderstroom vormen. Dit kenners vrij simpele is mede afkomstig van Ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van de openbare bi bliotheek en het 150 jaar geleden uitkomen van het boek Ca mera Obscura, zal op vrijdag 22 september een monument op de Burcht worden onthuld Het monument is een Engelse tuinbank met inscriptie die onder de 'bruine beuk' zal worden gesitueerd. Nicolaas Beets, de schrijver van de Camera Obscura, kwam in de vorige eeuw vaak in de Rederijkerskamer aan het huidige Van der Sterrepad. Beets zou in een van zijn werken ook de beuk op de Burcht hebben beschreven. Het plan om beide jubilea op deze wijze te gedenken, is onder andere afkomstig van de Leidse neerlandicus Peter Sonneveld. Schrijver Maarten Biesheuvel en wethouder Fred Kuijers zul len tekenen voor de onthulling. buurtbewoner L. Tjon Sie Fat die werkzaam is bij de Hortus. De bewoners vinden het kwalijke zaak dat de directie groen, ondanks verschillende verzoeken, niet op dit plan is ingegaan. Voor één omwo nende komt het plan al te laat. Bij een van de recente buien werd, door een ver stopte put in zijn tuin, het hele huis van een laag mod der voorzien. „Zelfs het maaien van het gras bij dit mooie monument gebeurt te weinig", aldus een buurtbe woner. Over het nieuwe hek rondom de Burcht en de nachtelijke afsluiting, was de buurt wel tevreden. „Of dat ook in de winterperiode kan?", was een van de vragen van de bewo ners. De geluidsoverlast was de afgelopen tijd duidelijk verminderd. Met de nadelige gevolgen die de afsluiting voor honden heeft, zat de buurt niet. Men vond wel dat er hussen (hondetoiletten) moeten komen in de wijk, maar niet op de Burcht. De hondentoiletten vormen een onderdeel van de ge meentelijke actie 'Schone Stad'. Over deze actie toonde Pancras West zich weinig lo vend. Men heeft domweg nog maar weinig van de actie ge merkt. „De vuilcontainers puilen uit en het onkruid tiert welig", was een van de reacties. Ook toonde men zich verbolgen over het feit dat de graffiti op de openbare bibliotheek aan de Nieuw- Horeca Mevrouw G. Schramm van de gemeente liet gisteravond weten dat in het gewijzigde bestemmingsplan voor de wijk, het aantal horecabedrij ven zal worden 'bevroren'. Dit houdt in dat de reeds be staande horeca mag blijven, maar dat nergens een nieuwe vestiging mag komen. Ook is de reeds bestaande horeca di rect gebonden aan de huidige behuizing. Verplaatsingen en uitbreidingen zijn daardoor voor de ondernemers niet meer mogelijk. Pancras West is de eerste wijk met een der gelijk bestemmingsplan. Het aantal horeca vstigingen in de wijk zal naar alle waar schijnlijkheid met één ver minderen door de sluiting De gemeente zou maatregelen moeten nemen om de erosie van de burchtheuvel tegen te gaan, vinden omwonenden. van de Double Dutch Inn op de Nieuwstraat. De huidige eigenaar ziet geen heil meer in voortzetting en wil 'in sa menwerking met buurt en gemeente overgaan tot ver bouwing van zijn pand om daar eventueel een kinderop vangcentrum te vestigen. Dit uiteraard tot grote tevreden heid van de buurt. Namens de gemeente voegde Schramm hier nog aan toe dat de Nieuwstraat een 'cul turele wandelbestemming krijgt. Grootschalige bedrij ven zullen worden wegbe- stemd en de komst van ate liers, galeries en winkels zal worden aangemoedigd. Kaasmarkt Over de plannen voor de Kaasmarkt, heerste gister avond nog onduidelijkheid. De gemeente is van plan eerst een jaartje het gebruik van de Marca-parkeergarage af te wachten alvorens tot een definitief plan voor de bestemming van het plein over te gaan. Mocht de buurt zelf nog plannen opperen, dan zal de gemeente, volgens voorzitter Meijer, deze se rieus in overweging nemen. Over de door de gemeente aan de buurt gedane sugges tie een speelplaatsje te reali FOTO: TEJO RINGERS seren bij de school aan de Kaasmarkt, was de buurt minder tevreden. Door de slechte ontsluiting van het speelpleintje, dat maar een smalle ingang vanaf de Hooglandsekerkgracht heeft, durfden ouders van de kleine kinderen in de buurt niet met het plan in te stemmen. Naar een alternatief zal door buurt en gemeente nog wor den gezocht. kunst' .015 et Rijksmuseum voor •nkunde is vanaf mor de tentoonstelling 'De 3n het versieren' te tentoonstelling bevat euze uit enkele honder- 'keningen van de 43-ja- Haarlemse kunstenaar Daniels. De tekeningen Ie tentoonstelling geven QQtyvaarom en hoe mensen versieren. Versieringen t uiterlijk van de mens >n over de hele wereld In de manier waarop jjeringen worden aange- )00 bracht, is veel overeenkomst. Er zijn echter ook veel ver schillen, omdat schoonheidsi dealen van mensen ver uit een liggen. De tentoonstelling in Vol kenkunde duurt tot en met 30 juli. Het museum is geves tigd aan de Steenstraat 1 in Leiden. Razende Roeland De Leidse hardcore-band Razende Roeland" treedt za terdag in het Breehuys op. Het optreden begint om 22.30 uur. De zaal gaat om 21.00 uur open. Toegang: 3,00. Stadswandeling .In het kader van de tentoon stelling 'Kent u Leiden ook zo, behouden industrieel erf goed in beeld', in de hal van het stadhuis, wordt zondag een stadswandeling gehou den. De wandeling wordt ge organiseerd door de stichting Industrieel Erfgoed Leiden. De wandeling voert langs di verse industriële monumen ten 'in de Leidse binnenstad. De start is om 12.00 uur van af de Droomfabriek aan de Oude Singel. Kosten zijn er aan de wandeling, die onge veer een uur gaat duren, niet verbonden. Alfabetisering Het Leids Studiehuis houdt van maandag 3 tot vrijdag 7 juli een week van de alfabeti sering. Het Studiehuis houdt cursussen lezen en schrijven voor volwassenen. In de aan- dachtsweek wordt onder an dere informatie gegeven over de lees- en schrijfgroepen. Het Studiehuis geeft verder volwassenenonderwijs in de vakken Engels, rekenen, rij bewijs-theorie en omgang met computers. Deelname aan de diverse cursussen kos ten 60 gulden per jaar. Het studiehuis bevindt zich op de Apothekersdijk 33A in Lei den. LEIDEN Volgens be woners van het Noordein de heeft de gemeente Lei den in feite al een besluit genomen over het weer invoeren van tweerich tingsverkeer in hun straat. Zo zou de politie de nale ving van het eenrichtings verkeer al niet meer con troleren omdat „het toch wordt afgeschaft". Dat be toogden zij gistermiddag tijdens een vergadering van de raad van advies voor de verkeersveilig heid. Die moet het gemeentebestuur adviseren over de voorgeno men maatregel. De raad, waar in onder andere belangenorga nisaties van invaliden, be roepsvervoer, fietsers en voet gangers zijn vertegenwoordigd was verdeeld over het weer invoeren van tweerichtings verkeer. Twee leden waren voor, drie tegen en één ont hield zich. „Het is een merkwaardige re denering om bij wetsovertre dingen de wet maar af te schaffen", zo verklaarde een van de bewoners. Volgens hem had de politie maar één week serieus gecontroleerd. „We hebben daarna twaalf keer gebeld met klachten en elf keer te horen gekregen dat we niet moesten zeuren, of woorden van die strekking. Het is toch bizar dat we toen we aan het Noordeinde wilden gaan wonen de belofte kregen dat er eenrichtingsverkeer zou komen en dat het nu weer wordt afgeschaft". Hij wees er op dat niet alle ar gumenten van de gemeente om het eenrichtingsverkeer af te schaffen nog opgaan. Zo is aan de ongewenste sluiproute over de Groenhazengracht al een einde gemaakt door paal tjes te plaatsen. Hij verwees naar de klachten van bewo ners en gebruikers van het Rapenburg. „Het wordt maai niet uitgesproken, maar de ge meente gaat om voor het drei gement van beroepsbeoefena ren aan het Rapenburg om weg te gaan. Daardoor moeten 170 bewoners wijken voor ze ven en een halve advocaat". Bewoner M.H. Kuyper ver klaarde dat het weinig zin had nog met argumenten te komen omdat het besluit al is geno men. Hij betoogde dat een ge meentebestuur dat de belan gen van honderden inwoners ondergeschikt maakt aan het machtsvertoon van de heilige koe en de economie de min- Eén van de leden van de raad van advies, mr. D. Gevers Deynoot, lid namens vracht- vervoer-organisatie EVO, vroeg hoe het zat met de nor men van de wet geluidhinder. Toen bleek dat in de oude situ atie die norm al ruimschoots overschreden werd. onthield ze zich aanvankelijk van stem men. Kort daarna sprak ze zich alsnog uit voor herinvoe ring van tweerichtingsver keer. „Ik moet hier uitgaan van de belangen van het goe derenvervoer", aldus Gevers Deynooyt. GENS BOSKOOPSE STUDENTEN: t de Koning en Thijs Huys voor het Leids Stadsbouwhuis. Als het aan hen ligt, worden daar plannen voor de Oostvlietpolder uitgewerkt. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De Oostvliet polder kan en mag niet worden bebouwd. Het bouwrijp maken van de grond, het verleggen van diverse grote leidingen en het ontsluiten van de pol der gaat enorme sommen geld kosten. Verder zal de horizon worden „vervuild" en zal de draag kracht van de winkelcentra in de binnenstad en vooral in Zuid-West afnemen. Dit schrijven Robbert de Koning en Thijs Huys in hun eindexa menproject 'Oostvlietpolder' van de Internationale Agrari sche Hogeschool in Boskoop. De Leidse wethouder M. Van der Molen laat de mogelijkhe den onderzoeken voor wo ningbouw in de Oostvlietpol der. De studenten uit Boskoop komen op grond van hun pro ject tot de conclusie dat daar maar beter van af kan worden gezien. Ten eerste is er in de Oostvlietpolder sprake van 'oorspronkelijke' grond. „Daar is feitelijk nog nooit een schep in gestoken", aldus De Ko ning. Het bouwrijp maken van deze grond gaat dus en lang durige en kostbare bezigheid worden. Ook moet voor de ontsluiting nog zeker één brug worden gebouwd, terwijl voor het recreatieve verkeer naar de Vlietlanden een omleiding moet worden gerealiseerd. Verder liggen in deze polder een aantal leidingen die ver legd dienen te worden. Zo ligt er de waterleiding van Heine- ken, een gasleiding naar een tankstation, en een koolwater- stofstofleiding van de provin cie. Met name de laatste twee moeten worden verplaatst in verband met gevaar voor de volksgezondheid. Hoogbouw Is de gemeente desondanks be reid toch al deze kosten te ma ken, dan zal er flink gebouwd moeten worden, om het plan nog enigszins rendabel te ma ken. „Dat zal dan hoogbouw in de sociale sector moeten wor den", geeft de Koning aan. Gaat de gemeente inderdaad over tot hoogbouw, dan treedt het zogenaamde 'Zoetermeer - effect op. De hoogbouw wordt in dit geval immers niet rond het centrum, maar direct aan de rand van een stedelijk ge bied gesitueerd. „De ontgin ningsbasis van Leiden is de Vliet. Daarachter kan je eigen lijk niet meer bouwen. Dat is vanuit de tegenwoordige land schapsvisie niet verantwoord", vertelt Huys. Hier komt nog bij dat in de Randstad niet in de richting van het 'groene hart' moet worden gebouwd, maar juist in de richting van de kust. Huys maakt dit duide lijk met: „Het is een belangrijk kenmerk van de Randstad dat hoogwaardig groen naast hoogwaardige steden te vin den is". Op grond van stedebouwkun- dige berekeningen, is het lo gisch te veronderstellen dat in de Oostvlietpolder 3000 wo ningen gebouwd gaan worden. Een aantal dat betekent dat in deze nieuwe wijk ook facilitei ten in de vorm van winkels moeten komen. Volgens Huys en De Koning zal dit voor een deel ten koste gaan van de winkelcentra in de buurt en met name die van Leiden Zuid-West. Aan de bouw in de Oostvliet polder kleven volgens de op stellers van het project overi gens nog andere problemen. Langs rijksweg A4 en de nieu we rijkweg 11 zullen geluids- werende wanden moeten wor den opgesteld wat de kosten nog verder zal verhogen. Ver der zal het tankstation geen gas meer mogen verkopen, omdat dat nu opeens binnen de bebouwde kom komt te lig gen. Van de totaal 226 hectare grond in de polder kan, vol gens de opstellers, na aftrek van wegen, groenvoorziening, geluidswallen, volkstuinen en andere noodzakelijke facilitei ten slechts 65 tot 80 hectare voor echte woningbouw wor den gebruikt. De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de Ip's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Tchaikovsky (LP) Opus 71 uit de Notekraker Suite Roméo et Juliette B Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' C Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette D Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: I Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72.34 (voor controle bezorging) Stuur als dank cadeau - Naam: (betreffende letter) naar Adres: Postcode/plaats: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar J Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den a Ccidoc SoUAOTlt I I irj

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13