icharov vreest voor rugslag als in China er Nyerere en Chikane bepleiten sancties tegen Zuidafrika PR stort zich in ontuur Groen Links Yan Dijk: betere beloning voor efficiënte ambtenaren VVD boos op Brinkman over uitstel tv-riehtlijn Voorlichting over smog schiet tekort Fotograaf komt om in neergestort sportvliegtuig KONINKLIJK /HUIS .INLAND CcidócSoumnt MAANDAG 19 JUNI 1989 PAGINA 5 389 IT inisten jaarlijks eer door rood sein Machinisten van de Nederlandse Spoorwe- Ijden per jaar zo'n 150 keer door een rood sein. bekend of hierdoor ook ongelukken zijn ver- il oplipe NS heeft een onderzoek ingesteld naar de 198?id van de vertreklichten en -seinen bij sta- A in leeft een NS-woordvoerder zaterdag meege- procrf>r een rooc* se^n rÖden is het ergste dat een overkomen", aldus de woordvoerder. Hij s vy. relativering overigens wel op zijn plaats. Sta len rijdt elke machinist eens in de twintig jaar >od sein. Hij heeft dan zo'n twee miljoen seinen onte Verder is de NS al in de jaren zestig begon- dai]e aanleS van het systeem van automatische dit J°edirig (atb). Als een machinist een rood sein j dat!ech hij een snelheid boven de 40 kilometer per 'uggapii^h de noodrem in werking. Bij een lagere HoncfijS1 de machinist een waarschuwingssignaal, als <jX Moord op vioolbouwer nog onduidelijk HUIZEN De politie heeft nog geen idee waarom de internatio naal bekende vioolbou wer en -handelaar Be rend Max Möller (45) vo rige week is doodgescho ten. Möller werd in de nacht van donderdag op vrijdag tijdens een gevecht met twee gemas kerde overvallers in zijn woning te Huizen dood geschoten. Mevrouw Möller en de twee kinde ren bleven ongedeerd. Ex-korpschef Van Dorp overleden ROTTERDAM In zijn huis in Zuid-Frankrijk is op 55-jari- ge leeftijd de voormalige korpschef van de Rotterdamse politie, J. van Dorp, aan een hartaanval overleden. Van Dorp vertrok op 1 oktober vo rig jaar bij de Rotterdamse po litie, nadat de dienstcommissie het vertrouwen in de korps chef had opgezegd. Burge meester Peper van Rotterdam sloot zich daarbij aan, waarna van Van Dorp vervroegd ont slag nam. Nog onlangs was Van Dorp door de besturen van de vier grote steden Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht gevraagd als be- j. Van Dorp. leidsadviseur politiezaken. „Tarieven specialisten drie jaar bevriezen" UTRECHT Oud-minister Van Aardenne heeft voorge steld de totale uitgaven voor specialistische hulp drie jaar lang te bevriezen op het niveau van 1989. Onderlinge verschui vingen moeten wel mogelijk zijn. Als de uitgaven het totale budget toch overschrijden zou den de tarieven evenredig moeten worden verlaagd. Spe cialisten die de desbetreffende overeenkomst niet willen teke nen moeten een soort strafkor ting krijgen van tien procent. Van Aardenne is in januari be gonnen met een bemiddelings poging in het conflict van spe cialisten met ziekenfondsen en overheid. WEER WRAAKMOORD IN RIJSBERGEN RIJSBERGEN Een inwoner van Rijsbergen heeft zaterdag in die plaats het lijk van een nog onbeken de ongeveer 30-jarige man aange troffen. Het slachtoffer bleek met vijf kogels om het leven te zijn ge bracht. Sporen op de vindplaats wij zen erop dat de koelbloedige liquida tie elders heeft plaatsgevonden. Sec tie heeft uitgewezen dat de man driemaal door het hoofd is gescho ten, eenmaal in het bovenlichaam en eenmaal in de nek. De politie sluit niet uit dat het een afrekening in de drugswereld betreft. Enkele maan den geleden vonden twee broers uit een Haagse familie de dood in Rijs bergen. Ook zij zouden zijn geliqui deerd. IK ONZE MACHTHEBBERS SCHRIKKEN" J 3 DAM Na vrij- 3 roningen een ere- te hebben ont- I kreeg André Sa- faterdag in Am- p ^de zilveren pen- 9 ster* de Koninklijke 0 67>dse Akademie 7 ia Wetenschappen j Het is de eerste s udeze penning aan j Jjenlandse weten- j is toegekend. De leiding is bedoeld 1 ponen die zich bij- erdienstelijk heb- laakt voor de ont- ig en de beoefe- 1 kunsten en we en. President De de Academie die ning uitreikte, Sacharov een le- ijs van de stel- ét in vrijheid be- van wetenschap s ervoor te 9 pesten heerst euforie Jatsjov en over de po- Aitwikkelingen in de stenfi. Dat is niet op zijn -jXforie verblindt het 2t*erstand", roept Jele- 34ir tegen de journalis te hun blocnootjes en ^1 opbergen. Terwijl gScharov vriendelijk "1 luistert naar bewon- fie hem onder vier jlen spreken, deelt Behoorlijk vermoeid van de festiviteiten rond zijn persoon luistert Sacharov naar vragen. Bonner driftig kopieën uit van de toespraak die haar man vo rige week in het nieuwe Sov jet-parlement hield, maar niet kon afmaken omdat hij werd weggehoond. Het tafereeltje tekent de rol verdeling tijdens de paar drukke dagen die het echtpaar in Nederland doorbrengt. De nestor van de dissidente bewe ging, die nu in het nieuwe Congres van Volksafgevaar digden zit, is duidelijk nog vermoeid van de feestelijkhe den rond de 375e verjaardag van de universiteit van Gro ningen. Terwijl Sacharov voorzichtig formulerend.- zijn bezorgdheid uitspreekt over de situatie in de Sovjetunie, luis tert zijn vrouw instemmend knikkend toe. Maar af en toe veert zij opeens op en hamert zij er strijdlustig op los. FOTO: PERS UNIE Sacharov waarschuwt voor het gevaar dat ook in de Sovjetu nie een terugslag zal komen zoals in China, waar de con servatieve partijleiders begin deze maand met geweld een einde maakten aan de massale betogingen voor meer vrijheid en democratie. ,,In China zijn de democratische hervormin gen nu stopgezet, bij ons gaan ze wel door, al verloopt het naar mijn smaak veel te lang zaam", zegt hij. „In de Sovjetu nie zie je nu hoe de bevolking opeens politiek actief begint te worden. Bij ons gebeurt dat op een wat hoger niveau dan in China. Maar je ziet duidelijk dat de machthebbers ervan schrikken, net als in China". Op een vraag naar de situatie van de mensenrechten in de Sovjetunie antwoordt Sacha- rov dat dit probleem naar de achtergrond verdwenen is. De meeste politieke gevangenen zijn inmiddels vrijgelaten en er is ook veel meer vrijheid van meningsuiting. Kritiek In plaats daarvan hebben an dere kwesties prioriteit gekre gen, zoals de etnische spannin gen in de Sovjetunie, die vol gens Sacharov voor een „kri tieke" situatie hebben gezorgd. De autoriteiten hebben dit probleem jarenlang onder het tapijt geveegd en nu komt het opeens aan de oppervlakte. Gevolg is dat het vertrouwen in de leiders volgens Sacharov „catastrofaal" is gedaald. Bonner herinnert smalend aan het standaard-antwoord waar mee de Sovjet-autoriteiten plachten te reageren op kri tiek over schendingen van de mensenrechten: bij ons heeft iedereen recht op arbeid, gra tis medische verzorging, gratis onderwijs en alle volken ge nieten vrijheid onder de leuze vriendschap der volkeren. „Nu is het toch wel iedereen duidelijk geworden dat het bluf was", zegt Bonner. Bij ons is er ook werkloosheid, maar geen recht op een uitkering. De medische hulp is ver onder de maat en de Sovjetunie geeft minder uit aan onderwijs dan welk land ook, schampert zij. „En wat de vriendschap der volkeren betreft: iedereen kan nu zien waarop dat is uitgelo pen. Overal zie je dat zich et nische problemen voordoen". Koningin schiet te hulp Koningin Beatrix heeft zaterdag in Naarden-Vesting een deel van de Europese EHBO- wedstrijden bijgewoond. De vorstin, die de eerste- hulpmanifestatie opende met een kanonschot, bekeek samen met vele duizenden toeschouwers een redding uit een door overstroming getroffen huis. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het geld dat wordt uitgespaard doordat ambtenaren effi ciënter werken moet in de toekomst worden ingezet voor salarisverbetering van de ambtenaren. Mi nister Van Dijk van bin nenlandse zaken zei dit gisteren voor de AVRO- radio. Hij reageerde daarmee op uit latingen afgelopen week van VNO-voorzitter Van Lede, die aandrong op het beter belonen van hard werkende ambtena ren. Tot nu toe vloeide het geld van dergelijke besparin gen terug in de schatkist om het financieringstekort terug te dringen. Volgens Van Dijk is dit in de toekomst echter niet meer nodig. Hij noemde het een goede zaak winsten op produktiviteit voor de belo ning van mensen in te zetten, nu het financieringstekort wat meer beheersbaar wordt. De minister denkt dat de regeling de ambtenaren zal stimuleren. Het Jdee van Van Lede om voor elk ministerie een aparte cao af te sluiten wees Van Dijk zonder meer van de hand. „Ik denk dat het op dit moment geen goede zaak zou zijn om het arbeidsvoorwaardenover leg op te knippen in wat al gauw ettelijke tientallen cao's zouden worden. Dat werkt op dit moment niet". TILBURG „De autori teiten in Zuidafrika zullen het apartheidssysteem in dat land nooit vrijwillig afzweren. Mondelinge kritiek berokkent het sy steem geen kwaad en wordt dan ook genegeerd. „Waar de afgelopen jaren al sprake is geweest van 'hervor mingen' waren deze stuk voor stuk het gevolg van druk van buitenaf. Tot dusverre is die druk nog volstrekt onvoldoen de. De pijlers van het apart heidssysteem zijn nog steeds volledig intact", zo stelde ex- president Julius Nyerere van Tanzania zaterdag in Tilburg tijdens de ledenvergadering van de vereniging LOTA (La gere Overheden tegen Apart heid), waarbij zo'n zestig Ne derlandse gemeenten en twee provincies zijn aangesloten. In zijn speech stelde Nyerere dat, hoewel het voor Zuidafri ka waarschijnlijk te laat is om de onafhankelijkheid van Na mibia te voorkomen, „daarmee niet gezegd is dat ze het niet zullen proberen". Hij bena drukte bij herhaling dat inter nationale sancties tegen Zuid afrika „een noodzakelijk wa pen zijn tegen apartheid". Veel gehoorde argumenten, dat der gelijke sancties de bevolking meer zouden schaden dan het regime, weersprak hij. „De meerderheid van het volk zal er onder lijden, maar voortdu rende apartheid richt nog veel grotere schade aan". Ook ds. Frank Chikane, secre taris van de Zuidafrikaanse ■Raad van Kerken, pleitte za terdag in Groningen voor het nemen van sancties. ^jg 4«RDAM Ge hoor de gunstige 3 voor de Regen- ytij bij de Europe- lezingen heeft de t| fh zaterdag in het Linkse avontuur Het PPR-congres isterdamse Beurs 'lage stak massaal len omhoog toen 'raag werd gesteld 13$lname in de nieu- itieke combinatie jinks. Slechts ze- ïwezigen stemden Dat waren onder H de verstokte ra- van het eerste uur, It bloedend hart de rde PPR loslie- EVP en Onafhankelijken. Maar Groen Links is nu een maal, na alle publiciteit en het daaruit waarschijnlijk voort vloeiende electorale succes, niet meer weg te denken of te rug te draaien. Aangezien bij de totstandko ming van het Groen Links-ak koord de afspraak was ge maakt dat de afzonderlijke congressen geen wijzigingen op het akkoord mochten aan brengen, werden alle toch nog door de radicalen ingediende wijzigingsvoorstellen ingetrok ken. De fractievoorzitter van de PPR in de Eerste Kamer, Bas de Gaay Fortman, deelde mee dat de fracties van PPR, CPN en PSP in de Senaat al vast een voorschotje op Groen Links zullen nemen. Besloten is voortaan gezamenlijk op te trekken met als eerste woord voerder mevrouw Bolding van de CPN. Bij acclamatie koos het con gres Tweede-Kamerlid Ria Beckers-de Bruijn tot lijsttrek ker van Groen Links bij de verkiezingen van 6 september. Op de tweede plaats kwam het PPR-kamerlid Lankhorst, die op de Groen Linkse lijst een vijfde plaats gaat innemen vanwege de vastgestelde volg orde voor de partijen afzon derlijk op de kandidatenlijst. Greenpeace sluit lozingspijpen De milieu-organisatie Greenpeace heeft zater- bevat grote hoeveelheden zware metalen (onder dag de lozingen van afvalgips door het kunst- andere cadmium en kwik), het licht radioactieve mestbedrijf Kemira stopgezet. De lozingspijpen radon en grote hoeveelheden fosfaten en nitra- van het bedrijf werden afgesloten. Dit afvalgips ten. FOTO: ANP Wapenwet verscherpt DEN HAAG Vanaf 1 sep tember geldt in Nederland een nieuwe, verscherpte wapen wetgeving. Het ministerie van justitie zal rond die datum een landelijke inleveringsactie or ganiseren van vuur- en steek wapens die in de nieuwe wet verboden worden. Wanneer bezitters van wapens die na 1 september verboden zijn deze inleveren, kunnen zij een fi nanciële tegemoetkoming krij gen. De lijst met wapens die voor privébezit verboden zijn, wordt uitgebreid met onder meer alle volautomatische vuurwapens, vlindermessen met een lang lemmet, elektri sche stroomstokken en zoge noemde disco-messen. Daar naast komt er ook een een zo geheten generaal pardon voor bezitters van wapens die vóór 1 september al verboden wa ren. Zij kunnen hun wapens alsnog, anoniem, inleveren.. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het VVD- kamerlid Hermans wil minister Brinkman van WVC deze week in de Ka mer op het matje roepen. De VVD-fractie is boos op de bewindsman, omdat hij vorige week een van de genen was die een ak koord over de Europese richtlijn 'televisie zonder grenzen' heeft tegenge houden. Tijdens de vergadering in Lu xemburg bleek dat de Neder landse regering een beslissing over vrijere internationale te levisie-uitzendingen wil over laten aan een nieuw kabinet. Hermans verklaarde in AVRO's Radio-journaal de op stelling van Brinkman „onge hoord" te vinden. De EG-ministerraad heeft af gelopen week een besluit over de richtlijn voorlopig uitge steld. Behalve Nederland wil den ook Frankrijk, West- Duitsland, België en Grieken land de besluitvorming hier over niet afronden. Het demis sionaire kabinet is bang dat de richtlijn het niet langer moge lijk maakt uit op ons land ge richte buitenlandse reclame nog langer van. het televisie scherm te weren. De kans is groot dat door uit stel de richtlijn 'televisie zon der grenzen' helemaal van de baan raakt. Onduidelijk is nog of daardoor de plannen voor de commerciële zenders TV 10 en RT Véronique worden doorkruist. DEN HAAG De overheidsvoorlichting over de smogvorming in Zuid-Holland is bij sommigen in het verkeerde keelgat ge schoten. Twee leden van Provinciale Staten, R. Suurendonk uit Vlaardingen en E. Kuijper uit Rotterdam, hebben hierover schriftelijke vragen gesteld aan Gedeputeerde Staten. Beide PvdA'ers vragen zich af of mensen het niet eerder benauwd hebben gekregen van de voorlichting dan van de smog zelf. In de „paniekerige stroom van voorlichting en mededelingen" heb ben de statenleden en anderen het advies gekregen binnen te blijven, ramen en deuren te sluiten en op de fiets te gaan. Ver der verkeerden zij, naar hun zeggen, in een voortdurende onze kerheid omtrent de geldende (voor)waarschuwings- of alarmfa se. De smog nam dit weekeinde in geringe mate verder af. Evenals op vrijdag werd nergens meer het waarschuwingsni veau bereikt. Het rijksinstituut voor volksgezondheid en milieu hygiëne (RIVM) in Bilthoven verwacht op grond van de weers verwachting van het KNMI dat de smog de komende dagen nog verder afneemt. Daarom is ook in Zuid-Holland de waarschu wingsfase ingetrokken. HOOFDDORP Een éénmotorig sportvliegtuig is zaterdagmiddag in de vijver van het Haarlem- mermeerse Bos in Hoofd dorp verongelukt. De 39- jarige journalist Habby E. Wilst uit Hoofddorp kwam daarbij om het le ven. Hij maakte als passa gier de vlucht mee om een fotoreportage te ma ken. De vlieger, de 51-jarige S.K. uit Maarssen, ligt nog met ern stige verwondingen aan zijn gezicht in VU Ziekenhuis in Amsterdam. De man, die door een surfer gered werd, is als verkeersvlieger in dienst van een Nederlandse luchtvaart maatschappij. Door nog onbekende oorzaak belandde de Cessna in de 20 hectare grote vijver van het recreatiepark en verdween on der het oppervlak. In het wa ter bevonden zich op dat mo ment zeer veel zwemmers en surfers. Volgens verklaringen van getuigen, onder wie enke le .vliegers die bij het water aan het zonnen waren, is er geen sprake geweest van stuntvliegen. Ook is de getui gen niets gebleken van even tuele technische problemen waarmee de vlieger te kampen had. Het vliegtuig was eigen dom van een op Schiphol ge vestigde vliegclub. Volgende week pas zal het vliegtuigje uit het water worden gehaald. Het ligt op een diepte van 25 me ter. 1 20 juni Koningin Beatrix brengt een streekbezoek aan Zuidwest- Friesland. Ze bezoekt Harlin- gen, Bolsward en Hindelo l pen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5