U bent onder ons en hebt ons nooit verlaten" I Kohl verwacht snel een akkoord over troepen "4V0NTUREN VAN KAPITEIN ROB België betaalde geen losgeld voor arts „Nederlaag partij tijdelijke terugslag" 3 PfENLAND CaidócSouomit ZATERDAG 17 JUNI 1989 PAGINA 7 entenleider werd door zus aangegeven De Chinese rege- ■ft gisteren haar cam- ^^rder opgevoerd tegen ZZZÉing voor meer demo- ^^ferwijl de aanhoudin- ■l studentenleiders on- erd doorgingen. In Jur' land werden nog eens 0 arrestaties verricht 50 (entenleider werd door pangegeven. lijdagblad Renmin Ri- wam met een nieuwe jrig aan het adres van 10 [visten: „ideologische De woorden van de j leider Deng Xiao- man die verantwoor- prdt gehouden voor de loedige aanpak van de [tiseringsbeweging, werden door Renmin Ribao getypeerd als „het krachtigste ideologische wapen om deze puisten uit te drukken". In antwoord op een vraag over de positie van partijleider Zhao Ziyang, die naar verluidt uit zijn functie is gezet vanwe ge zijn relatief gematigd optre den tegen de studenten, zei Yuan Mu, woordvoerder voor de conservatieve premier Li Peng, in een interview met de Amerikaanse omroep NBC, dat „bepaalde individuen" in de Chinese leiding „schuldig waren aan steun aan de con trarevolutionaire onrust. Maar hun zaak zal spoedig worden aangepakt en bekendge maakt", verklaarde de officie- Ie zegsman zonder Zhao bij naam te noemen. Yuan ontweek de vraag of China de Amerikaanse ambas sade in Peking zou binnenval len om de bekende dissident Fang Lizhi en zijn vrouw aan te houden, die daar hun toe vlucht zochten na het bloed bad van twee weken geleden. „Hij moet voor het gerecht worden gebracht. Wij zullen hem aanpakken volgens de wettelijke procedures", ver klaarde Yuan. Bij de. vertaling had de tolk het eerst over een executiebevel tegen Fang, maar hij. corrigeerde zich en sprak vervolgens van een ar restatiebevel. Bush en Reagan gedagvaard? WASHINGTON President Bush en ex- president Reagan zullen misschien moeten getuigen in het proces tegen John Poindex- ter, de vroegere nationale veiligheidsadvi seur. Poindexter moet terechtstaan wegens zijn prominente rol in de Irangate-affaire waarin het draait om de illegale Ameri kaanse steun aan Iran in 1985 en 1986. Te gelijk maakte de openbare aanklager Law rence Walsh bekend dat de voornaamste aanklachten tegen Poindexter zullen wor den ingetrokken om te voorkomen dat staatsgeheimen in de openbaarheid komen. Als dat gebeurt, hoeven Bush noch Reagan te getuigen. Dat zelfde was het geval tijdens het proces tegen luitenant-kolonel Oliver North. Drie Palestijnen doodgeschoten JERUZALEM Bij ge- welddadige schermutselin gen in de door Israel be zette Gaza-strook heeft het Israëlische leger gisteren drie Palestijnen gedood en 40 gewond. In het vluchte lingenkamp Rafah is een Palestijn door soldaten neergeschoten, nadat jon geren bij het verlaten van de moskee stenen naar een legerpatrouille gooiden. Bij zijn begrafenis braken we derom felle gevechten uit tussen Palestijnen en mili tairen, waarbij twee Pales tijnen werden gedood en 31 gewond. Vrouw Papandreou stemt in met scheiding ATHENE Niets staat de Griekse premier Papandreou meer in de weg om zijn vrien din Dimitra Liani te trouwen. Zijn (ex-)vrouw heeft gisteren besloten geen beroep aan te te kenen tegen het besluit van de rechtbank toestemming te ver lenen voor een scheiding. Dev scheiding zou over een maand officieel worden tenzij de pre mier of zijn ex in beroep zou gaan. Voor de premier, die al bijna een jaar met Liani om gaat, komt het besluit op een gunstig tijdstip: zondag kiezen de Grieken een nieuw parle ment. Een slepende schei dingsprocedure zou Papan dreou stemmen kosten. Huwelijk strandt na honderd meter MÜNCHEN Het huwelijk van een jong stel in de Beierse hoofdstad München heeft gisteren een vurige start gekregen. Na het jawoord en de felici taties van familie en vrienden had het bruidspaar zich in vol ornaat op de zojuist in gemeenschappe lijk eigendom overgegane dure Italiaanse motor van de bruidegom gezet. Die was tijdens de huwe lijksvoltrekking snel feestelijk versierd met ballon netjes en een overvloed aan wc-papier. Mogelijk hadden de versierders in hun overmoed ook het koelsysteem met closetpapier omwikkeld. In ieder geval was het na goed honderd meter rijden haas tig afstappen geblazen: de motor stond in lichter laaie. Zittend op de stoeprand, in haar door de vlammen aangetaste trouwjurk en met het restant van het bruidsboeket nog in de hand, liet de bruid tijdens het bluswerk haar tranen de vrije loop. Van de motor bleef slechts een schroothoop over. Maar het huwelijk kan na deze vroegtijdige crisis vol gens de echtelieden niet meer stuk. NDERDDUIZENDEN BEWIJZEN LAATSTE EER AAN NAGY ^PEST Hon- Bzenden mensen to- fteren naar het Hel- Tn in de Hongaarse ad om de laatste f bewijzen aan Imre pal Maleter, en hun medewerkers en ileren die tijdens de I van 1956 zijn ge- e juni - het was pre- jaar geleden dat pre- igy en zijn medewer- een showproces wer- Jehangen en naamloos n - was oprecht een 'nationale rouw en be- Toen om half een jgs de klokken begon- c liiden, kwamen in heel jst de auto's tot stil- e jveral in de buitenwij- nk uit de open ramen id van de televisie, die leks verslag deed van plechtigheid, half zeven 's Ochtends e toeloop naar het gro- e plein, dat wordt om- !>or een beeldengalerij, jlle helden uit de Hon- listorie pronken. Huis- h, arbeiders, scholie- identen en bejaarden eindeloos en geduldig ij met hun bosje bloe- 'p de trappen van het voor Moderne Kunst zes kisten klaar om bloemen bedolven te vijf kisten met de |ce resten van Nagy en dewerkers, en een zes- kist als symbool voor ider bekende slachtof- '77 Juur kregen de „gewo- ^ïgaren de ruimte om pe kisten te trekken, was de beurt aan de delegaties met hun j, de ambassadeurs van westerse landen, de po- jorganisaties, de Hon- jegering, de Vereniging chtoffers van het Stali- Jonge Hongaren leggen bloemen bij de kisten van de leiders uit 1956, die gisteren werden herbe graven. FOTO: AP Sovjets al definitief besloten de „contra-revolutie" met hun tanks te verpletteren. De herdenking op het Helden plein werd afgesloten met een reeks korte toespraken. Miklós Vasarhely, ooit secretaris van Nagy, een van de weinigen die het Nagy-proces in 1958 heb ben overleefd, jarenlang ge vangen en nu een actieve voorganger in de Hongaarse oppositie, riep de aanwezigen op „eindelijk een pijnlijke pe riode in onze geschiedenis af te sluiten en een nieuw hoofd stuk te beginnen, een hoofd stuk van democratie en tole rantie". Een andere spreker vroeg de mensen op het plein om hun buurman of -vrouw een hand te geven en een eed te zweren: „We beloven plechtig dat we ons aaneen zullen sluiten en resoluut zullen strijden voor onze vrijheid tot de overwin- nisme, de mensen van de dissi dentenbeweging Charta '77 uit Tsjecho-Slowakije, die van So lidariteit uit Polen, en vele an deren. Er heerste een gewijde rust op het gigantische plein, ook al was het geheel met mensen gevuld. De leden van de com munistische regering, premier Nemeth voorop, werden niet op een fluitconcert onthaald, zoals sommigen hadden ge hoopt en anderen hadden ge vreesd. Ook het staatsgezag mocht van de menigte deel hebben aan de herbegrafenis, ook al symboliseert het voor vele Hongaren nog steeds al datgene waar Nagy en zijn medestrijders tegen vochten en waardoor zij zijn vermoord. De aanwezigheid van ambas sadeurs van Oostbloklanden als de Sovjetunie en Polen was een paar dagen tevoren aange kondigd door de minister van buitenlandse zaken. Maar uit eindelijk zagen deze ambassa deurs van deelname af, of ze verkozen het om in stilte aan wezig te zijn. De klokken luidden om half een niet alleen in Boedapest, maar in alle steden en dorpen in Hongarije en ook in het bui tenland op die plekken waar veel Hongaarse immigranten wonen. Na een paar minuten stilte weerklonk op het Hel denplein het volkslied, „God zegene de Hongaren", zachtjes door iedereen meegezongen. Radiotoespraak Daarna was het woord aan ...Imre Nagy zelf, een bandje van een korte radiotoespraak, uitgesproken op een van de eerste dagen van de opstand, toen de premier probeerde zijn medeburgers tot kalmte en rust te manen. Hij zou zijn doel met enige dagen vertra ging bereiken, na 1 november 1956, maar toen hadden de ning. We zullen nooit meer slaven zijn". Zeer strijdbaar was de verte genwoordiger van de nieuwe generatie in Hongarije, Viktor Orban van de Onafhankelijke Jeugdbeweging. „Wij jongeren kunnen niet begrijpen dat de leiders van de communistische partij, die er op toezagen dat onze generatie geschiedenis leerde uit boeken waarin de geschiedenis van 1956 werd vervalst, zich nu reppen om hier de kisten van de gevalle nen aan te raken, alsof het ge lukbrengende talismannen zijn". De jeugdige spreker werd, als enige, herhaaldelijk door applaus van de .menigte onderbroken. Afscheid De zes kisten werden na af loop van de ceremonie op het Heldenplein naar de Kozma- begraafplaats gebracht, waar de herbegrafenis zou plaats^ vinden. De namen van 240 mensen, die na de opstand ge vangen werden genomen en ter dood veroordeeld, werden voorgelezen. Na iedere naam meldde zich een fakkeldrager, die zei: „U bent onder ons en hebt ons nooit verlaten". Op het speciale veld in een verre uithoek van de begraafplaats zijn niet alleen Nagy en de zij nen begraven, maar ook veer tig andere slachtoffers van de opstand. Zodra de naam van een van hen werd voorgele zen, begon bij het graf een kleine plechtigheid, waarin fa milieleden, al dan niet bijge staan door een priester, predi kant of rabbi, afscheid namen van hun helden. Hetzelfde gebeurde, maar dan uitvoeriger, met de vijf „hoofdpersonen" - Nagy, Gi- mes, Losonczy, Szilagyi en Maleter - van deze ontroeren de en indrukwekkende herbe grafenis. Eindelijk konden hun weduwen, kinderen en bejaarde ouders bij het graf staan zonder het risico te lopen om door een politieman te worden weggejaagd. WERA DE LANGE Mitterand in Polen Op de laatste dag van zijn driedaagse staatsbe zoek aan Polen bezocht de Franse president Franpois Mitterrand gisteren het voormalige concentratiekamp Auschwitz. Hij legde bloemen bij het monument voor de 4 miljoen nazi-slacht offers en bij een afzonderlijke gedenkplaat voor de Franse joden die in Auschwitz om het leven zijn gebracht. Later op de dag ging hij in dis cussie met studenten. Op hun suggestie dat het socialisme in Polen dood is en dat de weg van het kapitalisme zal moeten worden ingeslagen, reageerde Mitterrand dat het socialisme in het Westen wezenlijk verschilt van het marxisme. Maar volgens Mitterrand doet Polen er verstan dig aan de goede elementen uit deze laatste maatschappijvisie te behouden. „Een samenle ving heeft behoefte aan vrijheid, maar ook aan sturing en organisatie van bovenaf",aldus de Franse president. FOTO: AFP BONN De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft zich gisteren in een toespraak in de Bondsdag zeer optimis tisch getoond over de on derhandelingen over de vermindering van de con ventionele strijdkrachten, die onlangs in Wenen zijn begonnen. Kohl meent dat er bij dit zogenaamde CFE-overleg binnen een jaar een akkoord kan zijn bereikt. Een euforische Kohl noemde het bezoek dat Sovjet-presi dent Gorbatsjov de afgelopen vier dagen aan de Bondsrepu bliek heeft gebracht „een enorm en belangrijk succes", dat het vertrouwen tussen de twee landen en de twee rege ringen zou „verbreden". De Westduitse bondskanselier kreeg uit de hele Bondsdag, zelfs van de oppositionale SPD, lof toegezwaaid over zijn gesprekken met Gorbatsjov. Oud-bondskanselier Willy Brandt kon het echter niet la ten erop te wijzep dat Kohl nu lof oogst met een beleid dat in de jaren zeventig al door hem en Egon Bahr als „Ostpolitik" op de rails was gezet. Kohl eist nu voor zichzelf een Oosteuro- pa-beleid op, „dat vroeger vij andig werd bekeken", zo meende Brandt, die daar wel willend aan toevoegde dat „dit een verandering is die we toe juichen". Brandt kreeg zelf in 1971 voor zijn ontspanningsbe- leid de Nobelprijs voor de Vrede. Rechtstaten Frankrijk en de Sovjetunie hebben gisteren tijdens de mensenrechtenconferentie in Parijs een voorstel ingediend voor een „gemeenschappelijk rechtsgebied" in een Europa van de rechtsstaten. In het do cument verklaren beide lan den zich bereid om in het ka der van de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) een verge lijkende analyse te maken van de rechtsbedeling en de wetge vende, uitvoerende en rechter lijke instellingen in de 35 deel nemende landen. Op deze stu die zouden praktische maatre gelen kunnen volgen, gericht op een harmonisering van el- kaars rechtssystemen. Bij het CVSE-proces zijn 33 Europese landen, de Verenigde Staten en Canada betrokken. Eerherstel Deelnemers aan de opstand in de DDR op 17 juni 1953 heb ben Sovjet-leider Michail Gor batsjov vrijdag gevraagd om eerherstel voor de 23 personen die tijdens de mislukte arbei dersprotesten zijn gevallen. „De Sovjetunie, Polen en Hon garije tonen dat echte pere strojka begint met een verzoe ning na ernstige schending van de mensenrechten", aldus de verklaring van de vetera nen van de Oostduitse arbei dersopstand. De verklaring werd tijdens een persconferen tie voorgelezen door Giinter Schmidt, die zelf deelnam aan de arbeidersopstand. an verbiedt lort ivoor D De Japanse rege- - 4l5^ft de import van ivoor 460»n om de illegale jacht snel slinkende aantal nJn in Afrika terug te Japan is niet 40 pro- grootste verbruiker HS>or in de wereld. Het che land sluit zich met irp fbod aan bij de EG en |,ch die de handel in oli- gtanden al eerder aan legden. Ivoor wordt in nv bp grote schaal gebruikt ieraden en muziekin- nten erl het land telt nder dan 25.000 ivoor- ters die goed zijn voor aromzet van tientallen len guldens. Ook Cana- 'Hong Kong kondigden n een algeheel import- .,-iVan Afrikaans ivoor af. Geen absolute meerderheid voor Ierse premier Haughey DUBLIN De Ierse premier, Charles Haughey, zal vermoe delijk na de parlementaire verkiezingen van gisteren niet de absolute meerderheid heb ben behaald waarop hij hacj gehoopt. Haughey had de ver vroegde verkiezingen, die sa men vielen met die voor het Europese parlement, uitgeroe pen als referendum over zijn positie maar zal nu verder moeten gaan met 'zijn minder heidsregering. Medewerkers van de Ierse premier baseerden gisteren hun verklaring op officieuze schattingen. Vermoedelijk zal Haughey's Fianna Fail-partij tussen 79 en 82 zetels behalen, een winst van enkele zetels, maar onvoldoende om zich met 83 zetels van de absolute meerderheid te verzekeren. De premier, die een „self made" miljonair is, wilde met 'een absolute meerderheid ach ter zich een strikt economisch beleid uitvoeren om de door schulden geplaagde Ierse eco nomie te saneren. De alliantie, van de oppositie partijen Gihe Gaael en de Pro gressieve democraten zal evenmin de meerderheid be halen in het 166 zetels tellende parlement, de Dail. Tevreden met de uitslag zullen de kleine linkse Ierse partijen zijn, die hun zeteltal vermoedelijk zien verdubbelen tot 20. Ook in Ierland betreden de Groenen het parlement. De opkomst lag met rond 75 procent even hoog als in 1987. 24.000 MIJLEN OCEAANRACE vat F Inmiddels zijn Willy en Marga met de „Pandora" al in de van Soeva op het eiland Viti Levoe van de Fidji-eilanden 1 mkomen; de zeilschepen zullen nog wel enkele dagen op zich 3,l0vachten en de meisjes besluiten de tijd goed te gebruiken, kwaken lange ontdekkingstochten over het eiland en natuurlijk 55 ze het filmtoestel steeds mee. Het valt de meisjes echter r ojt ze vaak worden gevolgd door een man, die blijkbaar niet goed met zijn tijd raad weet. Het is Tobias, de handlanger van Larry, die nieuwe plannen uitbroedt om zijn opdrachtgever aan de 500.000 dollar te helpen. - Op zekere dag zien de meisjes in de verte de schepen aankomen. „Ze liggen allemaal vlak bij el kaar!" roept Willy uit, „dat wordt een spannende race!" Maar één schip heeft een voorsprong. „En ik geloof, dat het de „Memphis" is", zegt Marga. Baby you can drive my car Deze Bentley S-1 verandert volgende week voor een bedrag van 1 miljoen dollar van eigenaar. Althans, dat is de verwachting van het veilinghuis Christie's dat de wagen onder de hamer brengt. De slee was ooit de „band-auto" van de Beatles. Mogelijk is toen ook de song ontstaan met de zin „Baby you can drive my car". FOTO: AFP BRUSSEL De Belgi sche arts Jan Cools die donderdag is vrijgelaten in Libanon, is vrijgeko men zonder dat daar een losgeld of enige andere te genprestatie van Belgische zijde aan te pas is geko men. Dat heeft de Belgi sche minister van buiten landse handel, Robert Ur- bain, gisteren verklaard. Volgens Urbain hebben eerst de Libische minister van bui tenlandse zaken, Jadallah Azouz al Talhi, en vervolgens de Libische leider, kolonel Muammer al-Gaddafi, hem op 8 juni in Tripoli laten weten dat Cools vrij zou komen. Woensdag liet Libië, via zijn ambassadeur in Brussel, weten dat Cools vrij kon komen mits er iemand in Damascus be schikbaar zou zijn om van daar naar de Libanese haven stad Sidon te gaan. Volgens Urbain heeft hij toen koning Boudewijn en premier Mar tens van die boodschap op de hoogte gebracht. Diezelfde avond is de Belgische minister met een gehuurd vliegtuig naar Damascus vertrokken. Minister van buitenlandse za ken Tindemans die graag de eer van Cools' vrijlating voor zichzelf had willen opeisen, is nog steeds woedend over het feit dat Urbain. geen contact met hem heeft opgenomen. Urbain zegt dat wel gepro beerd te hebben, maar dat de poging is mislukt. Van Tinde mans kwam donderdag de suggestie dat Urbain op de een of andere manier een prijs be taald zou hebben voor Cools' vrijlating. Cools, die momenteel in Athe ne op verhaal komt, wordt zondag in België terugver wacht. Tindemans blijft intus sen volhouden dat het „zijn" diplomaten waren die de vrij lating van hem hebben be werkstelligd. POOLSE PREMIER: WARSCHAU De Poolse premier, Mieczyslaw Rakows- ki, heeft getracht de commu nistische partij een hart onder riem te steken voorafgaande aan de tweede verkiezingsron de die morgen wordt gehou den. Rakowski noemde, in een rede tot partijleden, de over weldigende verkiezingsover winning die het onafhankelij ke vakverbond Solidariteit twee weken geleden behaalde, een tijdelijke terugslag. Solidariteit zag haar doelen al tijdens de eerste ronde van de algemene verkiezingen verwe zenlijkt. Alle kandidaten wer den gekozen op negen na; een zetel in de sejm (lagerhuis) en acht in de senaat. In de senaat heeft Solidariteit al 92 van de honderd zetels. In het lager huis bezet het vakverbond 160 van de 161 zetels. De overige 299 zetels van het 460 afge vaardigden tellende lagerhuis gaan naar de communistische partij en haar bondgenoten. Onder de Poolse kiezers be staat nog maar weinig belang stelling voor de verkiezingen, mogelijk mede omdat Solidari teit de buit al binnen heeft. Toch hebben de vakbondslei ders hun landgenoten opgeroe pen te gaan stemmen en Lech Walesa verklaarde zondagoch tend in Gdansk het voorbeeld te gaan geven. Poolse politici en westerse di plomaten menen dat de 62-ja- rige Rakowski een gooi zal doen naar het partijleider schap. wanneer hij eind juni moet aftreden bij de opening van het nieuwe parlement. De post van eerste secretaris zou kunnen vrijkomen als de hui dige partijleider Jaruzelski door het parlement tot presi dent van Polen wordt geko-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7