Chicago denkt aan nog hoger hoogste gebouw Minder wapengekletter op Le Bourget Beurs van Amsteri -ECONOMIE £efcbc<Soii4a*it ZATERDAG 17 JUNI 1989 Pf£ Noteringen van vrijdag 16 juni 1989 (tot 16:2 100.60 121.00 150.50 Slotkoers vrijdag 16 juni 1989 vnu 7 pr fistc vosksieve idei «redes! t Mgnr-llji c 'P d west invest 1 vc westersuik ze woLklcpc bioe texaco unilever nv f>p g utd brands tiera utd technol nter westin9hel inde woolworth Inae ters aron Vriendelijk gestemd AMSTERDAM Hoewel Wall Street donderdag in een zwakke stemming had verkeerd bleef de Amsterdamse effecten beurs er gisteren goed bij liggen. De daling van de dollarkoers ten opzichte van het slot in New York werkt negatief voor internationale fondsen, maar aan de andere kant doet de da ling angst voor inflatie afne men, wat weer goed is voor de beurs. Handelaren toonden zich gisteren dan ook redelijk tevreden, al was de drukte niet groot. Dat komt, zoals in feite al de hele week het geval is, doordat er maar een zeer matig aanbod is, dat steeds gretig wordt op genomen. De algemene stem mingsindex steeg met 0,8 punt 189,2. De totale omzet kwam op 1,3 milj<( van 774 miljoen in Op de obligatiemah ƒ572 miljoen werd\Vv, lagen de koersen vl langrijkste staatslen— de ochtend wat hofc-V later verdwenen de* 4 grotendeels. De niei&Jft lening, waarop diifMfe worden ingeschreve™#! de grijze handel eenr ïoi. Bij de belangrijkste' was opnieuw Hoog^ meest verhandelde staalaandeel werd op ƒ114,70. Heinew teerde van het moi weer met een vooruit 2,90 op 124,90. HtWa glas steeg 1,50 tot Pakhoed lag zeer gf— markt. Dit aandeel1 markt op 141, wat!- Inn inhield van ƒ3,60. van Koninklijke Olie mkomi terug naar 138,l(toach DAF werd twee kwaden der gegeven op 5| ze noteerde 1 lager ojt ze Beurs kan op hoog niveau nog verder aantrekken AMSTERDAM Uit de financiële hoek zijn deze week enkele belangrijke berichten gekomen die de beurs niet onberoerd kon- Acht grootste banken Japans NEW YORK De acht grootste banken van de wereld zijn Ja pans. De nummers negen en tien op de lijst zijn respectievelijk Frans en Amerikaans. Dat blijkt uit de juni-editie van het Ameri kaanse tijdschrift „Institutional Investor". Als maatstaf neemt het tijdschrift de balanstotalen van de banken. Van de vijftig grootste banken zijn er 23 Japans. De grootste bank is de Dai-Ichi Bank met een balanstotaal in 1988 van 352,7 miljard dollar. De Fran se Credit Agricole (9e) kwam tot 210.7 miljard dollar en de Ameri kaanse bank Citicorp (10e) tot 203.8 miljard. Nieuwzeelandse staalfabriek niet in Chinese handen WELLINGTON Het Chinese voornemen om een geavanceerde staalfabriek te kopen in Nieuwzeeland is gestrand. Het ging om de ver koop van New Zealand Steel aan China National Metals and Minerals Import and Export Corpo ration (Minmetals). Er is niet voldaan aan de noodzakelijke voorwaarden voor de overneming. Volgens de in april aangekondigde overeen komst zou Minmetals tachtig procent van de aandelen New Zealand Steel kopen van Equiti- corp. De andere twintig procent zou. worden overgenomen van Fisher and Paykel Industries, een fabrikant van huishoudelijke apparatuur. De waarde van de overneming is nooit bekendge maakt, maar wordt geraamd op 300 tot 400 Nieuwzeelandse dollar (380 tot 520 miljoen gul den). KNP en Bührmann ook samen in golfkarton NAARDEN KNP en Bührmann-Tette- rode gaan een onder zoek beginnen naar een mogelijke samen werking van de twee concerns op het ge bied van de produktie van golfkarton in Ne derland en Duitsland. Als reden voor de stu die geven de twee be drijven op de eenwor ding van de Europese markt. KNP en Bhrmann werken al samen in Nederland en Engeland AUSTRALISCH WIJNHUIS NEEMT BELANG IN VS SYDNEY Het grootste Australische wijnhuis, Penfolds, heeft gisteren een belang van vijftig pro cent genomen in wijnproducent Geyser Peak in Californië. Het is de eerste buitenlandse investe ring van Penfolds, die met een produktie van tach tig miljoen liter per jaar goed is voor twintig pro cent van de Australische wijnproduktie. De prijs van de overneming is niet bekendgemaakt. Geyser Peak is al meer dan honderd jaar oud. Er komen elk jaar 500.000 vaten Cabernet Sauvignon, Merlot en Chardonnay vandaan. Penfolds zocht al langer naar een buitenlandse partner omdat het zijn wijn produktie wil vergroten. De eigen export is be perkt tot vijftien procent van de produktie. „Onze eerste verantwoordelijkheid ligt bij de Australische consument", aldus een verklaring van Penfolds. Australische wijn gebaseerd op klassieke Franse wijnen is op het moment erg in trek aan de Ameri kaanse westkust. den laten. Zo meldde de Rabobank dat het spaar saldo in de eerste vijf maanden van dit jaar was opgelopen tot 850 miljoen gulden, tegen een ontspa- ring van 150 miljoen gul den vorig jaar in dezelfde periode. De hoofddirectie verklaart deze omme zwaai uit het verdwijnen van de schrik voor de meldingsplicht van de banken aan de fiscus. Met andere woorden: de stroom van gespaard geld naar de kapitaalmarkt wordt weer groter als we er even van uitgaan dat ook de andere banken met sterk verbeterde spaarbedragen voor de dag zullen komen. Ingrijpender is het optreden van de Nederlandsche Bank. De president heeft vastgesteld dat de verstrekking van kre dieten vorig jaar 14 procent is opgelopen, veel meer dan de stijging van de produktiviteit. In het eerste kwartaal van dit jaar was de stijging zelfs opge lopen tot 24 procent en dat moet onherroepelijk een op waartse druk op de inflatie op roepen. Als hoedster van de gulden heeft de Nederland sche Bank dan ook besloten de teugels aan te halen. De groei van de kredietverle ning heeft de Nederlandsche Bank nu beperkt tot 6,25 pro cent voor de periode 1 april 1989 tot en met 30 juni 1990. Overschrijding van deze norm is wel toegestaan, maar dan volgt er wel een fikse boete over tien procent van het be drag waarmee de bank de norm overschrijdt. De banken worden dus bij haar krediet verlening aan banden gelegd en gaan zij toch door op de oude weg, dan moeten zij boe te betalen. De president van 'de Neder landsche Bank verwacht wel dat de langere rente, dus de rente over langlopende bespa ringen (in hun streven om zo veel mogelijk spaargelden aan te trekken), iets zal stijgen, waardoor het verschil tussen lange en korte rente wat gro ter kan worden. Op de beurs hebben de grote banken deze week nagenoeg niet op de nieuwe, voor de banken toch schadelijke rege ling gereageerd. Wall Street was bepaald geen stimulator voor het Damrak. De hogere prijs van de dollar was wel gunstig voor de inter nationale fondsen die ook in de Verenigde Staten noteren. Toch is dit niet aan onze grote fondsen af te lezen. Nog een andere kracht kon de koersen omhoog vijzelen. De rente is duidelijk in een neergaande lijn gekomen. Het rendement op staatsobligaties is gezakt en dit heeft zijn weerslag in een lager rendement op aandelen en dat kan alleen bij hogere aandelenkoersen. De minister van' financiën (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Twee projectontwikkelaars uit Chicago zijn van plan het hoogste verdiepingenge bouw van de wereld te gaan bouwen. Dat moet gebeuren op slechts drie blokken afstand van waar nu 's werelds hoogste ge bouw - de Sears Tower - staat. Het op dit moment nog naamloze bouwwerk van Lee Miglin en Paul Beitler zal 125 verdiepingen hoog worden, 15 verdiepingen meer dan de Sears Tower. Met de antennes meegere kend wordt de superslanke, rond een kern van beton maar van licht-metalen bui tenwanden voorziene toren van Miglin en Beitler 574 meter hoog. De 15 jaar gele den voltooide Sears Tower is 436 meter hoog. De naaste concurrenten van deze gi ganten uit Chicago staan in New York. Dat zijn de dub bele torens van het World Trade Center die beide 405 meter hoog zijn en de al in de jaren dertig gebouwde Empire State Building die 375 meter hoog is. De stad Chicago voelt wel voor de ambitieuze plannen van de heren Miglin en Beit ler. Het bouwwerk, dat qua vorm nog het meeste lijkt op de Empire State Building, zal de allure van de stad zeer verhogen. Bovendien is de nieuwe toren veel fraaier dan de Sears Building, die uit een aantal ongelijke, rechthoekige vlakken be staat en bepaald niet opvalt als een staaltje van elegante bouwkunst. Daarentegen is de nieuw geplande toren aanzienlijk smaller dan de Sears Tower. Chicago heeft altijd gedacht in termen van 'groter-hoger- beter'. De stad heeft naast het hoogste gebouw van de wereld, ook al het grootste vliegveld. Chicago speelt op dit ogenblik met plannen het grootste congrescentrum ter wereld te bouwen. In menig opzicht wedijvert Chicago zeer met New York. Pogin gen het grootste financiële centrum van de wereld te worden zijn tot dusver niet gelukt. Ook is de stad er nimmer in geslaagd Ameri- ka's eerste theaterstad te worden. De strijd tussen het Chicago Symfonie Orkest en het New York Philharmo- nisch Orkest voor het predi kaat 'Beste van Amerika' (of zelfs 'Beste van de Wereld') is volgens muziekkenners al tijd onbeslist gebleven. Overigens zijn de ambities die de stad op het stuk van der architectuur koestert, na genoeg allemaal verwezen lijkt. Het enige plan dat Chi cago niet ten uitvoer heeft kunnen leggen is de toren van de vermaarde Ameri kaanse architect Frank Lloyd Wright. Die bracht Chicago lang geleden in op winding met een ontwerp van een bouwwerk dat maar liefst een mijl (1600 meter) hoog was. Daar is het nooit van gekomen. Bouwkundi gen twijfelen zelfs aan de zin van verdiepingentorens die hoger zijn dan 500 meter en meer dan 100 verdiepingen hebben. Als het allemaal meezit, moet het 350 miljoen dollar kostende gebouw van Miglin en Beitler al in 1992 gereed zijn. Het moet huisvesting bieden aan honderden klei nere bedrijven die nu drin gend om betaalbare kantoor ruimte in het hartje van Chi cago verlegen zitten. profiteert van de gezakte ren te. Moest hij de vorige staatsle ning nog een rente van 7,5 procent meegeven (opbrengst toen liefst 6,5 miljard gulden), met de zevende lening van deze week kon hij volstaan met een rente van 7,25 pro cent. De zes voorafgaande le ningen hebben goed 22 miljard gulden opgeleverd, waarmee nagenoeg de helft van de fi nancieringsbehoefte van het rijk voor dit jaar gedekt is. De voorgenomen overneming van Sanders door een onbe kend gebleven grootaandeel houder is niet doorgegaan. Nu heeft Gamma Holding haar beschermende handen over de behangselpapierfabriek uitge strekt. Twee van de drie grootaandeelhouders willen hun pakket aandelen aanbie den en de derde staat er ook niet onwelwillend tegenover. Alleen commissarissen lijken nog niet mee te willen wer ken. Ter afsluiting onze KLM, onze nationale luchtvaartmaat schappij. De winst over het boekjaar 1988-1989 bedroeg 374 miljoen gulden tegen 314 miljoen gulden vorig jaar. De winst per aandeel ging van 5,94 naar ƒ7,08. Behalve door inschrijving op de staatslening kunnen spaar ders hun geld beleggen in 7- .3/8 procent Nederlandse In vesteringsbank, 7,25 procent Rank Xerox (een introductie) en een claimemissie van vast goedmaatschappij Ravast. Achter de rug zijn deze week de 7,75 procent Wereldhave en de 7,5 procent Amrobank. Al met al, beleggers hadden volop keus om hun spaargelden af te staan. Exclusieve parfum Mikhail Baryshnikov presenteerde deze week in het Mayfair Re gency Hotel te New York zijn allernieuwste parfum. De nieuwe geur zal exclusief te koop zijn bij Saks Fifth Avenue. FOTO: ap (Van onze correspondent Bob van Huët) LE BOURGET Ont manteld van zijn 20 mm kanon, machinegeweren en trosjes raketten lijkt de Franse supercopter Ecure- uil 2 maar een kale eek hoorn. Een Afrikaanse de legatie die de stand van fabrikant Aerospatiale be zoekt laat zich zowel de militaire als de civiele versie uitleggen. Een van de heren moet zijn statige djellaba iets optrekken om naast een testpiloot plaats te kunnen nemen in de cockpit. Een blin kende glimlach wordt vereeuwigd. Een plaatje voor thuis. Is Afrika nu weer enige pe perdure en vast zeer urgente gevechtshelikopters rijker? Een verkoper van Aerospatia le heeft moeite met zo'n vraag. Het is niet aan hem te oorde len over de behoeften van een klant. Echt verkopen is er hier trouwens hem niet bij, zegt hij. De Parijse luchtvaartsalon op het knusse vliegveld Le Bour get moet in de eerste plaats een show zijn waar 'men' el kaar ontmoet. Belangrijke con tracten worden bij het staats bedrijf Aerospatiale getekend „au chateau en na de kreeft". De 38e Salon de l'Aeronauti- que et de l'Espace sluit morgen zijn streng bewaakte poorten. Het volgens de Fransen be langrijkste vliegevenement ter wereld, samen met de lucht vaarttentoonstelling in het Britse Farnborough, heeft alle records gebroken: 1600 expo santen uit 34 landen, 200 toe stellen waarvan er 80 voor- vliegen en, inclusief de ver wachte toeloop bij de laatste demonstraties, een dikke 400.000 bezoekers. Ruim een kwart van hen is er beroeps matig. Mitterrand De om het jaar gehouden salon werd vorige week voor de vijfde achtereenvolgende keer geopend door de socialistische president Mitterrand. Net aan de macht, in 1981, baarde hij opzien door het meest opzich tige wapentuig van zijn wan delroute te laten verwijderen. Acht jaar later is van die paci fistische bevlieging weinig meer te merken. Militaire en civiele kisten staan vleugel aan vleugel. Toch lijkt de sfeer op Le Bour get dit jaar wat veranderd. „Wat minder militair en wat meer civiel", heeft ook staats secretaris van defensie, Jan van Houwelingen, tijdens zijn eendaagse bezoek gezien. „De fabrikanten zijn bezig met wat ik op mijn stropdas draag", zegt hij. Motiefjes van een tot ter. Testpiloot Anatoly Kvot- chur (37) kwam met de schrik en een snee op zijn wang („mijn zuurstofmasker") vrij. Dank zij de glasnost mocht de vlieger zijn ongeluk op een persconferentie in de buik van de grote Antonov 225 verkla ren. 'Een vreemd lichaam', waarschijnlijk een vogel, had de schrik van de NAVO om laag gehaald. „Motorpech is iets wat westerse vliegtuigen ook kan overkomen", voegde een ingenieur van het Mikoy- an Design Bureau, de MiG- bouwer, er fijntjes aan toe. Anatoly Kvotchur vertelde dat hij'slechts een paar seconden de tijd had om zijn schietstoel te gebruiken, „maar niet nadat ik had gezien dat het vliegtuig niet tussen het publiek zou vallen". Van de tevreden schietstoelfabriekant had hij een fraaie das gekregen. „Zoiets kan iedereen overko men", erkent Spivak. Maar dat, zoals een directeur van Mikoyan riep, de MiG-29 een „technisch veel volmaakter vliegtuig is dan de Ameri kaanse F 16 en F 18" ontlokte de man van General Dyna mics toch een ironische glim lach. „Zo, vinden ze dat". Terughoudend In de stand van Fokker heeft men andere beslommeringen. Slechts 15 procent van de pro duktie betreft militaire vlieg tuigen. „Je merkt in die sector wel enige terughoudendheid. Zo van: moeten we nou door- taan of niet", zegt pr-man Leo teijn. De Nederlandse fabri kant zal delen van de struc tuur leveren van de militaire transporthelikopter NH 90, een gemeenschappelijk project met Frankrijk, Italië en Duits land. Over vier jaar staat de eerste vlucht op het program ma. „Maar als de behoefte zou veranderen is een civiele uit voering denkbaar. Het toestel kan 14 passagiers vervoeren met airlinercomfort", vindt de verkoper van MBB, de Duitse deelnemer. De terughoudendheid in de militaire sector is uiteraard ook bij de Franse gastheren merkbaar. De publieke opinie in Frankrijk is niet ongevoelig voor glasnost en dat begin je nu ook te merken in het Fran se defensiebudget, meent men bij het elektronicaconcern Thomson. „In alle wapens de wereld uit geloof ik niet. In de burgermaatschappij heb je ook politieagenten nodig". De uit Moskou overgevolgen reserve-MiG raast over het Fokkerpaviljoen. De herrie brengt Steijn op het geluidsas pect van de Fokker 100. „Dat wordt nu een van onze grote troeven. Van de week zei hier iemand: „Ik heb jullie vlieg tuig over zien vliegen. Niet ge hoord, maar wel gezien". Als straaljagers dat nou ook eens zouden kunnen... ploegschaar omgesmeed zwaard sieren de demissionai re cravate. Van Houwelingen: „Maar de Fransen hebben na tuurlijk groot gelijk als ze zeg gen dat je veiligheidsbeleid ge baseerd moet zijn op feiten en niet op mooie woorden". Een Franse, een Duitse en twee Israëlische firma's pre senteerden hem in elk geval een 'vuursteun informatiesy steem' voor de landmacht. Au tomatisering van de artillerie is volgens de staatssecretaris nodig, „want wat wat we nu hebben is echt ouderwets". Verkoopargument De politiek van Gorbatsjov en de positieve reactie van Bush is vast geen verkoopargument voor een in krijgsmateriaal ge specialiseerde firma als Gene ral Dynamics. Voorlichter Al Spivak: „Peace is the most im portant. Natuurlijk, wij verko pen F-16's, maar wij, de werk nemers van General Dyna mics, zijn ook burgers". Com mercieel beschouwd troost Spikvak zich met de gedachte dat er altijd een markt zal blij ven bestaan voor landen die zich „willen voorbereiden op de eventualiteit van een gewa pend conflict". De oorlogsin dustrie is volgens hem heel nieuwsgierig naar-de uitkomst van de ontwapeningsonder handelingen in Wenen. „We weten niet welk systeem er uitgaat. Maar wij beslissen niet. We zijn dienaren van de regering en hebben daarom maar af te wachten". In de extra zwaar bewaakte Israëlische stand is men op zijn hoede. „In de elektronische arena is er geen tweede ron de", klinkt het in een video film van de 'in oorlogssituatie beproefde' (Libanon) SPS van de firma Elisra. Het Self Pro tection Systeem waarschuwt de piloten voor naderend on heil en heeft volgens de recla- mestem „vele missies in de Beeka-vallei zonder verliezen doen aflopen". Minder defen sie-uitgaven in Israel. „Wij le ven in een heel andere reali teit dan die ontwapeningsge sprekken tussen Oost en West", zegt een Elisra-verte genwoordiger. Te pletter Aan drastische en onbedoelde wapenvermindering deden de Russen. Tijdens een gewaagde demonstratievlucht sloeg een MiG-29, naar verluidt het bes te Russische gevechtsvliegtuig, naast de landingsbaan te plet Dit onbemande vliegtoestelletje heeft de dappere naam 'Brave'. Het op Le Bourget geshowde produkt van Boeing is een soort boodschappenwagentje, dat al dan niet dodelijke wapensyste men meekrijgt om ergens te 'bezorgen'. foto- ap

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6