oppassen voor verkiezingsmoeheid m ïolland ïer« I I I Politiek Partij Parlement SE LONEN EN LANGE WERKDAGEN IN ILLEGALE NAAIATELIERS ffi. 17 11- iNLAND CcidócSoivuMit ZATERDAG 17 JUNI e. Te e arllAG Het moet kopstukken van ïtionale politiek J kunstje zijn om :ampagne met het IS de kamerverkie- ran 6 september uw ^ch te schrijven. tne gewoon een jarige toespraak Mögelopen vier we- JJ^rappe daar alle getinte zinnen uit een halve mi- elrk, want zoveel lat er niet) en relijklCees. nog dan was ver ft de nationale poli- 'val van het kabinet Ben stempel gedrukt pagne voor de ver van het Europees j Nu deze achter de *s élthans wat Neder- <tt (de inwoners van ■'//J de twaalf EG-lid- ^en morgen pas hun en in), kan de strijd herbankjes en rege- 'aan het Binnenhof goed losbranden. 4 van de laatste we- tvergelijkbaar met 'elkaar rijdende au to's, de één op weg naar Straatsburg en de ander naar Den Haag. De inzittenden van laatstgenoemde wagen wilden eigenlijk het liefst de volle breedte van de weg voor zich zelf opeisen, maar slaagden er telkens net niet in het andere voertuig in te halen of naar de zijkant te drukken. Tot op luchting van de Hagenaars kwam deze week echter de af slag Straatsburg in zicht, zodat zij nu echt het rijk alleen heb ben. Nu zitten de nationale politici overigens, wellicht zonder het zelf te beseffen, wel met de ge bakken peren. Want de weg naar Den Haag is nog lang en de vraag is of men voor het resterende traject nog vol doende gespreksstof overheeft. Is in de achter ons liggende Hollands-Europese campagne niet Vrijwel alles al gezegd en alles al geschreven over wat de partijen bindt en scheidt? Zijn niet alle mogelijkheden en waarschijnlijkheden van coalitievorming al lang afge tast, aangenomen of verwor pen? Partijprogramma's Inderdaad, er zijn al grote hoe veelheden kruit verschoten, maar de magazijnen zijn nog niet geheel leeg. Een goed po- liticus houdt in een langdurige discussie altijd een aantal ar gumenten, beschuldigingen en steken onder water achter de hand. Demissionair vice-pre mier Rudolf de Korte was dat kennelijk even vergeten toen hij jongstleden maandag al met veel dramatiek in zijn stem een smekend beroep op het CDA deed om asjeblieft niet met de PvdA te gaan re geren omdat anders het in ze ven jaar opgebouwde econo misch herstel weer naar de knoppen zou gaan. Maar afge zien van dit soort teksten, dat beter voor het 'moment suprè me' opgespaard had kunnen worden, zullen de lijsttrekkers en hun vazallen de komende maanden nog voldoende dis cussiestof weten op te hoesten, hoewel men er niet aan zal ontkomen sommige eerdere uitspraken in iets andere be woordingen nog eens te herha len. Gelukkig voor de deelnemers aan de verkiezingsstrijd zal zich ongetwijfeld ook nieuwe munitie aandienen als de ko mende weken de partijraden en -congressen de ontwerp- verkiezingsprogramma's defi nitief vaststellen. Wat zal bij voorbeeld de VVD-achterban doen met de voorstellen inza ke milieubeleid, belastingver laging en huurverhoging? En zal het CDA zich nog harder opstellen in de euthanasie kwestie en de zaak rond de nieuwe commerciële tv-zen- ders? Van wezenlijk belang voor de rest van de campagne is ook hoe het PvdA-congres zal rea geren op de passage in het ont- werp-program waarin staat dat de defensie-uitgaven op z'n minst moeten worden bevro ren en zo mogelijk verlaagd. De kans bestaat dat men dit een te slappe formulering vindt en het betreffende pro grammapunt aanscherpt, bij voorbeeld door de bevriezing er geheel uit te halen. Niet ge heel denkbeeldig is tevens dat de PvdA-achterban eist dat de wao-uitkeringen weer van 70 procent naar 75 procent van het laatstverdiende loon moeten worden gebracht. Of dat de koppeling tussen lonen en uitkeringen hoe dan ook hersteld moet worden, onge acht het sociaal-economisch klimaat. Verschillen De afgelopen weken is wel duidelijk geworden waar het in de race naar 6 september inhoudelijk vooral om zal gaan en waar de grootste overeen komsten en verschillen liggen. Als we ons beperken tot de vrijwel zekere aanstaande coa litiepartners PvdA en CDA, dan botsen vooral de visies op de werkloosheidsbestrijding, de defensie-uitgaven en de vraag in hoeverre de burgers de komende jaren belasting verlaging mogen c.q. kunnen krijgen. Deze drie onderwer pen zullen dan ook in de cam pagne de boventoon voeren, om nog maar niet te spreken van de kabinetsformatie. De kwestie rond de belasting verlaging gaf de laatste tijd al veelvuldig aanleiding tot ge bakkelei over en weer. De PvdA wil zoals bekend bijna de helft van de door het 'oude' kabinet beloofde lastenverlich ting voor de jaren 1990 tot 1994 (in totaal vier miljard) weer terugdraaien omdat de hogere inkomens er te veel van zullen profiteren en het geld bovendien beter besteed kan worden aan verbetering van het milieu, het onderwijs en de gezondheidszorg. Minis ter Ruding van financiën heeft deze sociaal-democratische op vatting aangeduid als „Madu- rodam-denken". Internatio naal gezien liggen de belastin gen in Nederland nog altijd op een hoog niveau zodat er, ze ker in het licht van de nade rende nauwere samenwerking binnen de EG, niet alleen een flinke portie af kén maar zelfs af móét. Omdat ook elders in het CDA precies zo wordt ge dacht, zal het voor de PvdA nog een hele toer worden om haar poot wat dit betreft stijf te houden. Werkloosheid De onenigheid over de werk loosheidsbestrijding stak pas in het staartje van de (semi-) Eu rocampagne de kop op. Pre mier Lubbers deelde woens dagavond, gesterkt door de re cente cijfers over de gestadig dalende werkloosheid, enkele ferme tikken aan Kok en de zijnen uit. Volgens hem heeft het absoluut geen zin om over eenkomstig de wens van de PvdA een paar miljard méér uit te trekken voor de bevor dering van de werkgelegen heid. „Dat levert uiteindelijk belastingverhoging en koop krachtverlies op", aldus Lub bers De financiële inspannin gen van het huidige kabinet acht hij dan ook voldoende. Dan ligt er nog het derde hoofdpunt: de defensie-uitga ven. Het CDA wil een beschei den verhoging van 0,6 procent en de PvdA zoals gezegd mini maal nul procent. Op het eer ste gezicht een klein verschil, maar daar mag men zich niet op verkijken. Wim Kok heeft onlangs (met het congres in z'n achterhoofd) al gezegd dat verlaging van de uitgaven prioriteit heeft boven bevrie zing. Het laatste woord is ook hierover dus nog lang niet ge zegd. Alles overziend kunnen we beslist nog wel een levendige verkiezingscampagne ver wachten. Op één voorwaarde: als de dames en heren politici vanaf half juli (als alle con gressen achter de rug zijn) maar een paar weken hun mond houden en met vakantie gaan, want anders zijn zij èn de kiezers al lang voor 6 sep tember verkiezingsmoe. En daar is niemand mee gebaat. DICK VAN RIETSCHOTEN it. 3482,[DAM Wie in s 12Hen van C A, —it, Peek Clop- jr. i 0f welk ander ,Vme}s of kledings- angra ook een goed- ^indy kledingsstuk goeJn er bijna zeker zedat dat in Neder- Jo/l^ervaardigd. Was ir. sfiantal jaren gele- 4 heel gewoon dat haarwerkjes Taiwan of k.mjig stond, nu blijkt pie9'^andelslijnen naar Oosten te lang :er, de modegrillen te )oM volgen- Boven- s: gol er in ons land r dB^urkse mensen be- voor lage lonen e werkdagen de in elkaar te zet- iar hun illegale ILM hangt dagelijks zijden draad. In Dickfem bloeien de „aal "Made in Ho1" i-i7(Kara (26) is lid van ferdamse steuncomité tctie-arbeiders. Ruim {eleden Reisde hij uit ijn ouders achterna een opleiding aan de ademie. Als vrijwilli- ^^nu actief betrokken ■igrantenhuis aan de mise Van Ostade- ftr, in een voormalige ■rkazerne, komen mi- ®net verschillende na- ■ien elke dag bijeen. imoeting, voor ont- in d voor cursussen, an <$der hen zijn veel il- arken die in eigen tmisch aan de grond ïn Zfl^kt en nu hun heil de kleine, warme de hoofdstad. De rebben al hun bezit- 244. ^rkocht om via een een duur visum vijfduizend gulden - tigen waarmee naar I gereisd kon wor- gale Turken verblijven, die voor het merendeel werken in de bijna 300 naaiateliers, waar van de eigenaren vaak hun landgenoten zijn. De markt van vraag en aanbod van de arbeidskrachten bevindt zich in Turkse koffiehuizen en ont moetingscentra. Wie werk zoekt, vervoegt zich daar. In piektijden zijn werkdagen van tien tot twaalf uur en werkwe ken van zes dagen geen uit zonderingen. Maar voor het zelfde geld, of beter zonder enig uitzicht op geld, zijn er weken en maanden dat het aanbod de. vraag overtreft. Geen werk betekent geen geld. Stikkers en naaiers In eerste instantie hebben de meeste illegale arbeidskrach ten wel gezorgd voor een ap peltje voor de dorst. Maar na verloop van tijd raakt het spaargeld op en is lenen van familieleden en vrienden de enige mogelijkheid om te overleven. Kara: „Recht op uitkeringen en voorzieningen is er niet. En als je ziek wordt verdien je èn geen geld èn ben je niet verzekerd voor ziekte kosten". Je telt als illegaal dus niet mee. Alleen als je kind naar de basisschool gaat, wordt hij of zij keurig meegeteld in het leerlingenaantal omdat daar het aantal leerkrachten van afhangt. Een typisch voor beeld van het meten met twee maten. De stikkers en naaiers verdie nen gemiddeld per uur een be drag dat ligt tussen de zeven en twaalf gulden. Wie erva ring heeft en daarnaast het ge luk heeft dat er veel werk is, zal aan de „top" zitten. Niet vakbekwame mensen verdie nen een uurbedrag tussen drie en acht gulden. Voor de confectie-arbeiders is de. situatie in de branche niet rooskleurig. Kara: „De grote warenhuizen zitten met de no dige voorraden en tussen de 'concurrenten' is een flinke strijd om de klant aan de gang". Voor de koper een voordeel want de prijzen da len, maar voor de Turkse stik ker een nadeel omdat het aan- 'lllegalen aan het werk in een naaiatelier. Naar schatting telt alleen Amsterdam al 300 van dergelijke ateliers. foto: sp bod van werk flink is afgeno men en daarmee samenhan gend het uurtarief op de markt is gekelderd. In de media wordt ten onrech te vaak gesproken over „ille gale ateliers". Bijna alle con- fectie-bedrijven staan inge schreven in het register van de Kamer van Koophandel en zijn dus makkelijk te vinden. Maar binnenin de ateliers zit de illegaliteit verborgen. Ab dullah Kara verdedigt de Turkse eigenaren, want zij kunnen via de reguliere weg E EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL I1a$ ih ern ofenbhh uui aandacht (maf 7. loali dc traditie uil. zal de president- directeur-generaal aan ome maat schappij u nu loesprehen. Daarna hunt u rapporteren ouer uu uerhiaamheden uan net uoorbüe jaar. en uat het be- lanOruhste is du omzet meedelen Hls jroolste speelgoedfabrikant ter uereld, zal onze president u naar gewoonte toespreken hele maal in de feest uén ons bedrijf Uu ueruel komen hem met een daverend applaus P Ul*jeverl|, Antwerpen-Weesp. geen tijdelijke arbeidskrachten vinden. „Bij het arbeidsbureau staan misschien dertig mensen ingeschreven die werk zoeken als stikker. In de ateliers is tij dens de pieken werk voor dui zenden mensen, dus zijn de ateliershouders wel gedwon gen via een andere weg aan hun mensen te komen", aldus Kara. En juist het nuanceverschil tussen 'illegale werkers' en 'il legale ateliers' maakt dat de werkzaamheden onder grote druk plaatsvinden. De adres sen van de ateliers zijn bekend en voor de politie en opspo ringsambtenaren is het „altijd raak", hetgeen in de krantebe- richten over invallen wordt bevestigd. Kara en het steun comité hebben de afgelopen maanden een stille intimidatie waargenomen van de kant van de overheid en de politie. Er zou nadrukkelijk bij ate liers woeden gecontroleerd naar arbeidsomstandigheden en de aanwezigheid van illega len, maar een woordvoerder van de Amsterdamse politie ontkent dat er sprake zou zijn van een veranderde opstelling. Het beleid is de afgelopen maanden niet gewijzigd. Seizoenarbeid De oplossing voor het illega len-probleem ligt volgens het steuncomité voor de hand. Ab dullah Kara: „Je moet de ille gale mensen een werkvergun ning geven op grond van sei zoenarbeid. Daaraan gekop peld zou dan ook een verblijfs- en woonvergunning geregeld moeten worden. We richten ons eerst op de vraag öf de ateliers blijven óf niet. Pas als daar een antwoord op is, wil len we wat doen aan de ar beidsomstandigheden in de ateliers. Maar dat is ons twee de doel". Volgens Kara willen de eigenaren van de confectie- ateliers meewerkerl de situatie te verbeteren. „We praten re gelmatig met ze via hun eigen vereniging. Zij willen er best wel wat voor doen, maar dan moeten de prijzen op de markt stabiel zijn. Alleen dan kun nen et cao-lonen worden be taald en ,dat betekent dat de prijzen van de kleren omhoog zullen gaan". Kara is niet bang dat daardoor de concurrentie positie van het Amsterdamse circuit gevaar zal lopen, omdat in zijn ogen de branche graag de produktiemarkt wil contro leren. En dat gaat het best als de kleren dichtbij huis wordt gemaakt. In het lokaal van het migran tenhuis in Amsterdam bevindt zich ook de 29-jarige Sawjt, die ruim twee jaar illegaal in ons land verblijft en in confectie- ateliers zijn geld verdient. In Turkije had hij zijn eigen ate lier, maar door de economi sche recessie in dat land ging zijn zaak failliet. Een vakman dus, die 'normaal' twaalf gul den per uur verdient. Op de vraag of hij nu voor acht gul den per uur werk zou aanne men, antwoordt hij aarzelend bevestigend. „Ja, ik heb geen andere keuze, omdat ik nu bij na twee maanden zonder werk zit. Maar het hangt af van het soort werk". Uitweg Sommige illegale Turken heb ben inmiddels het besluit ge nomen weer terug te gaan naar hun vaderland nu de markt er zo beroerd voor staat. Zij zien geen uitweg meer in de Amsterdamse naaiateliers. Bovendien bestaat constant de angst door de politie aange houden te worden. Sawjt: „In de tijd dat ik nu in Nederland ben, ben ik nog niet in aanra king geweest 'met de politie. Op straat ben ik niet bang, maar als je op je werkplek bent dan loop je altijd de kans bij een inval te worden aange houden. Nee, speciale maatre gelen zijn er niet als de politie binnenvalt". Voor welk bedrijf worden de kledingsstukken genaaid? Sawjt weet geen namen te noemen, maar algemeen be kend is dat vrijwel alle waren huizen en bedrijven die textiel verkopen, gebruik maken van de diensten van de ateliers. Dat wil zeggen dat dat niet rechtstreeks gebeurt. Tussen personen leveren de spullen „legaal" aan. De leverancier waar de order is geplaatst, moet volgens de afspraken die de kledingsbranche heeft ge maakt, een waarborgverkla- ring regelen waarop staat dat alles volgens de regels der wet is gemaakt. Schone handen dus voor het warenhuis dat de zwartepiet naar beneden door speelt. Maar in de kledings branche wordt nog niet hard gelopen voor de verklaringen. C A en Miss Etam zouden de „gunstige" uitzonderingen vormen. Merkvervalsingen Van het concern van de fajni- lie Brenninkmeijer is die op stelling met verwonderlijk, omdat het hardnekkig wordt achtervolgd met „bewijzen" dat bij de confectie-ateliers de merkjes met de initialen van Clemens en August werden aangetroffen. Woordvoerder Remarque van het bedrijf wordt moedeloos van de be schuldigingen. Volgens hem zou het gaan om enkele oude etiketjes of om merkvervalsin gen. De namen van huismer ken van C A zouden in dumpzaken en bij marktkra men goed verkopen. „Als C A met harde feiten gecon fronteerd zou worden, wordt het contract met degene aan wie de order is verschaft on middellijk gestopt. Dat is tot nu toe één keer gebeurd", al dus Remarque. Zijn collega bij P C, J.A. Touw, heeft ook geen reden om aan te nemen dat zijn con cern een lijn heeft naar de ate liers. Maar hij sluit niet uit dat er ergens iets misgaat. Touw: „Wij vragen de waarborgver- klaringen. Dat is het enige dat we kunnen controleren. Maar het is net als bij de bij de be lastingen: minister Ruding probeert ook alles te controle ren en toch worden er belas tingen ontdoken. Als wij maar iets zouden merken dat er za ken mis zijn, dan zullen dege nen die daarbij zijn betrokken, dat onmiddellijk merken. Ook als het onze eigen inkopers zijn". Maar hoe je het wendt of keert, het blijkt dat de grote warenhuizen en textielzaken een deel van hun orders nog steeds in het Amsterdamse cir cuit plaatsen want onlangs werden bij een inval door de politie de merkjes van diverse grote, bekende zaken aange troffen. De derde toren van het confectiecentrum in de hoofdstad wordt regelmatig genoemd als de plaats waar de orders via de tussenpersonen hun weg vinden naar de ate liers. Een markt waar miljoe nen guldens in omgaan. Bo vendien werken de duizenden illegalen niet voor - niets; de economische wetten leren dat er een afzetmarkt moet zijn voor de broeken, jasjes en overhemden. Bij het verlaten van het pand van de migranten in Amster dam valt het oog op een grote wagen van een bedrijf voor in terieurverzorging. Met grote letters is te lezen dat de gordij nen gratis genaaid worden. En daar kan zelfs een confec tie-ateliers met tientallen ille gale stikkers niet tegen op. LUCAS BOLSIUS Elke samenleving heeft haar querulanten. Iedereen heeft er wel eens, van dichtbij of via de media, kennis mee gemaakt: de ziekelijke, eeuwige klagers, de warhoofdige vaste klanten van brievenrubrieken in dagbladen en tijdschriften, de mensen die zich altijd het slachtoffer van complotten wanen, onvermoeibaar tegen windmolens vechten of een onbedwingbare drang bezitten om door middel van gerechtelijke processen hun gelijk binnen te halen. Een van deze lieden is ene heer H. van de Berg uit Haarlem, die al enige jaren de koningin, de Staten-Generaal, de minister-president en de massamedia bestookt met epistels waar geen touw aan vast is te knopen. Heerlijke schrijfsels, dat wel, want 's mans gedachtenkronkels mogen dan voor hemzelf bittere ernst zijn, voor gewone stervelingen vormen zij een rijke bron van humor. Onlangs kregen we op onze redactie weer een brief van de heer Van de Berg onder ogen. ditmaal gericht aan de NOS. Een citaat: ..Geachte heren. Enige tijd geleden heb ik van u een bandopname terugontvangen betreffende de massamoord op fietsers en voetgangers in Nederland. U wilde kennelijk niet zwaar tillen aan die verkeersslachtoffers. Daarom verklaar ik mij hierbij bereid tot een televisiedebat over deze zaak, waarbij ik ook de Amerikaanse bezetting, de schijndemocratie der anonieme kiezers, de inkomensverschillen en de illegaliteit van het regiem ter discussie wil stellen. Ik heb de indruk dat uw omroep via sluikreclame gelden ontleent aan gedode kinderen en fietsers, door autogebruik zonder commentaar te tonen zonder op de gevaren ervan te wijzen. U mag voor genoemd debat alïe experts meebrengen die u vinden kunt. Mijn enige voorwaarde is dat het debat in de programmabladen staat aangekondigd en direct wordt uitgezonden. In de eerste week van juli '89 zal ik hiervoor beschikbaar zijn Eigenlijk zou je natuurlijk medelijden met dit soort lieden moeten hebben, maar zo'n gevoel is nu eenmaal in dergelijke gevallen moeilijk op te brengen. En bovendien: zolang ze niet echt hinderlijk worden is er geen vuiltje aan de lucht en kunnen we blijven glimlachen. Aan sommige querulanten kun je zelfs wennen. Op het Binnenhof loopt al jaren vrijwel dagelijks een man rond wiens wieg ooit in Nieuw-Guinea heeft gestaan. Hij kent alle kamerleden en bewindslieden en ieder kent hem. Ziet hij een politicus lopen, dan klampt hij hem of haar onmiddellijk aan om het inmiddels al overbekende verhaal te vertellen dat hij geen paspoort heeft en het land niet uit kan. De laatste tijd heeft hij zijn teksten ingekort tot opmerkingen in de trant van: „Jij bent mijn vriend. Jij helpt me wel hè°" Als de aangesproken minister of volks vertegen woordiger di t dan beaamt of hem een schouderklopje geeft, is z'n dag weer goed. De man is inmiddels zo'n vast meubelstuk van het Binnenhof geworden, dat de 'bewoners' van het regeercomplex vreemd opkijken als hij een dag ontbreekt. Er zijn ook mensen die je semi-querulanten zou kunnen noemen. Zij zijn het niet echt, hebben ook niets ziekelijks over zich, maar tonen wel het initiatief en de vasthoudendheid om kleine, vaak onopvallende misstandjes recht te trekken. Zo bevat het blad „Onze Taal" deze maand een brief-van een man die triomfantelijk schrijft over zijn kruistocht tegen een zinnetje dat we op alle pakken melk, vla en yoghurt aantreffen: 'tenminste houdbaar tot...Dat woord 'tenminste' is fout, aldus de briefschrijver, want dat betekent 'althans'. De bedoeling van het woord wordt pas goed weergegeven als de negen letters in tweeën worden gehakt tot 'ten minste'. De man had al diverse melkproducenten en - groothandelaren aangeschreven en werd alom in het gelijk gesteld. Naar hij meldde zal Albert Heijn als eerste de tekst op de zuivelpakken wijzigen. Ook Campina heeft al beterschap beloofd. Hulde aan deze wereldverbeteraar! TRUBBELS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5