-De Zilk wil niet opnieuw worden jjbgescheept met verkeersoverlast' V £cidóclie (BouAant JïVe wilden alleen onwijze lol hebben" jcialisten Rijnoord tegen uitkleden basiszorg DE WINTER BANG VOOR NIEUWE WEG Vervuilde grond metaalfabriek „Bodegraven" ongevaarlijk voor volksgezondheid r 1ÜEN OMGEVING £eidócSomont ZATERDAG 17 JUNI 1989 PAGINA 17 lossiÏN/LEIDERDORP zie tipecialisten van het Ottfl Ziekenhuis in n bej willen niet dat ^geneeskunde en lijktfee uit Alphen >lgennen. „Beide speci- i blij- maken deel uit jplani basiszorg. Daar *^haijiet aan getornd -edij'. z° reageerde ^ten-woordvoerder et pr?man gistermiddag 'Is dysievoorstellen van ■e ja4ties van beide zie- Het voorstel om kinderge neeskunde te verhuizen van Alphen naar Leiderdorp tast volgens de specialisten de ba siszorg in Alphen juist wel aan. „Concentratie van specialis men is op zichzelf niet on juist. Maar kinderen die in Alphen worden geopereerd moeten wel kunnen bijko men op een kinderafdeling", aldus Alleman. Het verdwij nen van de afdeling cardiolo gie vindt de arts onbegrijpe lijk. „Die opvang is voor Al phen erg belangrijk. Een paar jaar geleden is daar juist een nieuwe afdeling voor ge opend". De Alphense specialisten keuren het voorstel van de directies overigens niet hele maal af. De uitbreiding van de poliklinische faciliteiten en de 24-uurs dienst van de acute zorg worden toege juicht. Alleman verbaast zich echter over de difinitieve vorm waarin de directies het medisch functieplan voor de fusie hebben gegoten. „Er is ons toegezegd dat er nog volop gediscussieerd gaat worden. Wij gaan er dus vanuit dat dat ook gebeurt". Alleman stapt nog niet direct naar de directies toe. Hij wacht eerst de reacties van de plaatselijke politici, de huisartsen en de bevolking af. Bovendien is het doorgaan van de fusie tussen Rijnoord en het Elisabeth Ziekenhuis wettelijk afhankelijk van de goedkeuring van de onder nemingsraad. „Er zal nog wel even gepraat moeten worden", aldus de arts. Vol gende week is er een nieuwe gespreksronde tussen de spe cialisten en de directie. Zomermarkt bij Lange Voort OEGSTGEEST Een zomer markt wordt vandaag gehou den in het Oegstgeester win kelcentrum Lange Voort. De King Kong Jugband uit Lei den zal optreden, 's Middags staat een optreden van een volksmuziekformatie uit Ecua dor op het programma. De zo mermarkt biedt veel attracties voor de jeugd zoals een pop penkastvoorstelling door thea ter Pluisje, de aanwezigheid van een ruimtevaartspring kussen en het rallyspel Parijs- Dakar. De markt duurt tot 17.00 uur. Midzomernachtfeest in centrum De Stek HAZERSWOUDE Jonge- ren uit Hazerswoude en de wijde omgeving, zijn van avond welkom op het grote midzomernachtfeest in jon gerencentrum De Stek. Er is een barbecue op het terras en een disco in het gebouw zelf. Verder worden er films vertoond, waaronder de klas sieker 'One flew over the cuckoo's nest' met Jack Ni cholson. Het feest begint om 23.00 uur en duurt tot ver na zonsopgang. De toegang is gratis. De Stek is gevestigd aan de Dorpsstraat 252 in Hazerswoude. wing" judgi sueei i»K „Nu zijn we eindelijk ver- lèï 07I het drukke ver- <9roeier de Zilkerduin- 5 kindi de noordzuidrich- nu halen we de ■■sdrukte weer te- ^Br de Beeklaan in ^Bvestrichting". Aan ^Rrd is Jan de Win- HÉA-raadslid en zelf P^ar. In de rol van ite Zilkenaar dit ben de provinciale S- en die het doorgaande pm De Zilk heen leidt zijn we heel blij mee. er een oost-westaan- komen en daar zijn rstellen voor ge- is allereerst een de S-l gewoon vanaf berg door te trekken ilijke richting. Dan er daar een paar hui- fODEgs de Zilkerduinweg nfpphrnlcpn Het alter- lom een verbinding te pnaf de Ruigenhoek kalkzandsteenfabriek Herwaarden aan de ,atweg en vandaar f-FfJe weg doorgetrokken ll lemmermeer in. Maar l£e?.pn de Keukenhof en naf lpn de omringende bollenvelden in de weg en dat mag niet. Het voorstel van Hillegom is om vanaf Van Herwaarden dan maar met een boog naar de Beeklaan in De Zilk te gaan en zo een verbinding tot stand te brengen met de provinciale S-l. Maar langs onze Beeklaan liggen wel een peuterspeelzaal, het parochiehuis, de kerk en tuincentrum Bakker om maar eens een paar dingen te noe men", zo legt de Zilkenaar uit. Jan de Winter maakt zich er zorgen over dat juist dit laatste alternatief gekozen gaat wor den, want dat zal volgens hem betekenen dat De Zilk weer met heel wat verkeer gaat worden opgescheept. Zijn vrees lijkt niet helemaal onge grond te zijn want in een schrijven aan de gemeente Noordwijkerhout blijkt dat de provincie Zuid-Holland kiest voor juist deze oplossing ten zuiden van De Zilk over de Beeklaan en niet voor de noordelijke verbinding via de Tiltenberg. Het Noordwijker- houts college van B en W schreef op deze notitie weer een commentaar dat De Win ter nu ook niet bepaald gerust kon stellen. De gemeente schreef namelijk dat met de plannen ingestemd kon worden maar dat de Beeklaan waarschijnlijk niet geschikt is voor zo'n oostwest- verbinding omdat de huizen te dicht langs de weg staan. Ze stelt als voorwaarde dat in dat geval er maar een nieuwe weg moet worden aangelegd zuide lijk van de Beeklaan. De Win ter: „Dan krijgen we dus eerst de Beeklaan, het fietspad en dan nog eens een snelweg. En ik heb er geen enkel vertrou wen in dat er viaducten en tunnels zullen komen want die kregen we bij de Tiltenberg ook niet voor de provinciale S- 1. Dat is te duur". In een commissievergadering op dinsdag 13 juni stelde de chef openbare werken De Boer over de verkeersplannen dat Noordwijkerhout de weg maar beter binnen haar gren zen kan krijgen, want dan kun je als gemeente tenminste meepraten. „Als de oostwest- verbinding buiten onze ge meentelijke grenzen komt te liggen, hebben we volgens De Boer er niets meer over te zeg gen, maar we zitten wel met de gevolgen", zegt De Winter. Bovendien verwacht De Boer dat de toename van de hoe veelheid verkeer wel binnen de perken zal blijven. Er zou, volgens De Boer, een onder zoek gehouden kunnen wor den om dat te meten. Hij waarschuwde in de commissie vergadering met name De Winter ervoor dat je met ge voelsmatige argumenten niet ver komt. „En die weg moet toch ergens komen. En als die hier komt, kunnen we meebe slissen", was zijn redenering. Oppositie Maar al in die vergadering bleek dat er van de politieke partijen nog een flinke opposi tie te verwachten is. Met name mevrouw Hulspas (D66) stak haar weerzin tegen het plan voor de zuidelijke route niet onder stoelen of banken: „Treurig. Net nu we De Zilk verlost hebben van het noord- zuidprobleem door de provin ciale S-l komt er een nieuw verkeersprobleem in oostwe- strichting", stelde ze. Haar me ning is dan ook dat de ge meente niets heeft aan het stellen van voorwaarden zoals een nieuwe weg langs de Beeklaan, maar dat Noordwij kerhout het h^le voorstel ge woon niet moet accepteren. En ook De Winter zegt: „Niemand wil die weg hebben. Nu, wij in De Zilk willen hem ook niet. Ten noorden van De Zilk, daar hebben we er weinig last van, maar hier ten zuiden heb ben we dat wel". In elk geval heeft wethouder Heemskerk beloofd dat hij de mening van de commissie door zou geven aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland GERARD DE KLERK SE JAAR VOOR BESCHIETEN POLITIE "WETERING/DEN" De 23-jarige Leidenaar was op gegai„Een volkomen )1 zooitje dat vijf rj Jende en overlast Heroorzaakt voor de uurt; Een escalatie merifolSen* Ik ben blij 1 niet tot een bot- ingeiit de buurt is geko- laar met de politie ?en irbij aan grote ge- vaanJeeft bk>otgestaaji". ...vide officier van jus- 1 1JW Eek gistermid- eijn requisitoir over jn: fce verdachten uit en Oude Wetering tfng r® maart de politie ,rd~' lkemade bekogel- !t een molotovcock- beschoten met een 28 maart op bezoek bij de 34- jarige man in zijn huis aan de Van Wichenlaan in Oude We tering. Er werd veel gedron ken en de muziek stond hard. Buren waarschuwden de poli tie. De werd zachter gezet, maar zodra de politie de hielen had gplicht ging de volumek nop van de geluidsapparatuur weer naar rechts. De politie werd opnieuw gebeld maar werd dit keer in de tuin opge wacht door de Leidenaar en de man uit Oude Wetering die een buigveer in de hand had. De Leidenaar stak een molo-> tovcocktail aan die door de an der werd gegooid. De Leide naar schoot verder met een luchtbuks op de politie. Eén agent hoorde een kogeltje langs zijn hoofd fluiten. Het duo werd later in de nacht door de politie in de kraag ge vat en ingesloten. Inmiddels zijn beiden uit hun woningen in Leiden en Oude Wetering gezet. „Ik was het goed zat", ver klaarde de bewoner uit Oude Wetering het voor de tweede maal hard zetten van de mu ziek. „De buren hadden al va ker voor niets de politie ge waarschuwd". Hij verklaarde de buigveer bij zich te hebben gehad om spieroefeningen te doen en niet om de agenten mee te slaan. Ook de beschul diging dat hij voor de komst van de politie zijn hond op de stoep van de buren had gelegd, wees hij af. „Hij ging zelf", verklaarde hij gemelijk. Rechter Kalbfleisch wees de Leidenaar op het gevaar van het schieten met een lucht buks. De Leidenaar verklaar de niet gericht te hebben ge schoten. „Ik was lam, ik weet het allemaal niet meer", ver ontschuldigde hij zich. „Ik wil de alleen maar onwijze lol hebben". Deze opmerking werd door Kalbfleisch beant woord met „onwijs was het ze ker". Beide verdachten erken den een alcoholprobleem te hebben. De man uit Oude We tering is inmiddels bezig met een afkickprogramma. De Lei denaar is hierover nog „in on derhandeling". Hij heeft ook nog een drugsprobleem. De officier van justitie eiste voor de Leidenaar twee jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf. Hij meende dat de Leidenaar schuldig was aan een poging tot zware mishan deling van ambtenaren in functie. Bovendien was hij medepleger van opzettelijke brandstichting waarbij levens gevaar ontstond voor mensen. Hij wees verder op het feit dat de Leidenaar in de proeftijd van een vorige veroordeling zit en nog vijf maanden ge vangenisstraf te goed heeft. R. Heere, advocaat van de Leide naar, wees de rechter op een psychiatrisch rapport waarin werd gesteld dat de Leidenaar meer gebaat is bij psychiatri sche hulp. „De^e eis is een vergelding voor de maatschap pij maar doet verder niets voor de verdachte. Als we hem nu niet helpen, dan komt hij over 2,5 jaar vrij en is het weer raak". Voor de voormalige be woner van het pand aan de Van Wichenlaan in Oude We tering eiste Van Eek twee jaar met aftrek van voorarrest, zes maanden voorwaardelijk en twee jaar proeftijd. De officier achtte hem alleen schuldig aan de brandstichting. Uitspraak over twee weken. NIEUWKOOP Het ver ontreinigde terrein van de metaalwarenfabriek „Bo degraven" aan de Dorps straat in Nieuwkoop le vert geen direct gevaar op voor de volksgezondheid en het milieu. Wel moeten er maatregelen worden getroffen om een onge controleerde verspreiding van de verontreiniging in het grondwater te voorko men. Het adviesbureau Heidemij BV trekt deze conclusies uit het onder zoek dat in de maanden januari-maart is verricht. De onderzoeksresultaten werden gisteren openbaar gemaakt. Het bedrijfsterrein van de fa briek is al eerder onderzocht. De resultaten waren toen zo danig dat het bedrijf zelf de Heidemij opdracht gaf om een vervolgonderzoek in te stellen. De verontreiniging concentreert zich in de direc te omgeving van de twee on dergrondse opslagtanks voor olie. Daar is de grond sterk verontreinigd met olie en aromatische koolwaterstof fen. De olie is ook te vinden in de zandige bovengrond tussen de kantoorruimte en de ringsloot. In de ringsloot zelf is het slib zwaar veront reinigd met zink, arseen en olie. Dat is met name het ge val bij de dekschuit die daar ligt. Het slib in de ringsloot is overigens over een grote lengte vervuild. Dat komt volgens de Heidemij echter doordat een groot aantal be drijven langs deze sloot ge vestigd zijn. De risico's voor de volksge zondheid en het milieu zijn volgens de onderzoekers ge ring. De metaalwarenfabriek is nog steeds in bedrijf en het terrein is verhard. De kans om direct met de verontrei- ging in aanraking te komen is daardoor vrijwel uitgeslo ten. De kans dat schadelijke stoffen doordringen in de drinkwaterleidingen is even eens uiterst klein, omdat on der het bedrijfsterrein geen leidingen lopen. Versprei ding van de verontreiniging vindt nauwelijks plaats om dat het regenwater niet door de verharding van het ter rein heendringt. Groente die in de naastgelegen tuinen wordt geteeld is goed eet baar. De Heidemij denkt dat de enige saneringsmogelijkheid is om de vervuilde grond af te graven, te verwerken en te storten op een gecontro leerde stortplaats. De stort- kosten bedragen 50 gulden per kubieke meter. Het grondwater kan volgens het bureau worden geloosd op het riool nadat de olie eruit gehaald is. Goedkopere bio logische reiniging is volgens de Heidemij niet zinvol om dat dan alleen de organische vervuiling wordt afgebro ken. De zware metalen blij ven dan in de bodem achter. Als de grond niet wordt ver wijderd kan er een damwand worden geslagen of een drai nagesysteem worden aange legd. Verspreiding van de verontreiniging wordt dan voldoende afgeremd. Deze oplossing is echter erg duur, terwijl het om een beperkte verontreiniging gaat. De gemeentelijke adviescom missies beraden zich dinsdag over de toekomst van het terrein. Eerdere plannen om op die plaats woningen te bouwen zijn door de gemeen teraad afgeblazen. Onder redactie van Ton Pieters. juni 1929 ondernam ie Courant-redacteur loozen (toen 24 jaar literaard op kosten van ant, een „dienstreis" lome, waar op 2 juni foseo door Pius XI werd erklaard. Nu hij tóch in was werd door deze KOni|]ist aansluitend meteen !S 'erkbezoek afgelegd bij n Hir^er^an^se „kerkvorst en 11 u der Kerk" Willem kar- ISt gtf van Rossum, prefect t Vaticaanse congregatie ar frtP'ant'ng van het Ge- df Ja 60 jaar is het wel aar- nog 36' leze "geschiedenis en efP te rakelen. Jvachten op een audiën- ize if de anti-chambre van 1 huiardinaal geeft eenzelfde jename sensatie als een aan een tandarts", Roozen. „Men wordt elfde sfeer van plechti- 1 afwachtende stilte ge- dd, slechts onderbroken het gerumoer beneden Wa<fat Op ta*el laêen sta_ ïraai gebonden, boeken de Missie en aan de een schilderij van pater lan bij de melaatschen. kardinaal zal nu wel komen", verzekerde mij poedelijke Hollandsche en inderdaad, na een- iuten werd ik in de re- ceptie-salon toegelaten. In het volle licht, dat door breede ra men binnenviel, stond daar kardinaal van Rossum, rijzig en statig, gekleed in zwarte toga met roode rand, het roode kapje op de zilvergrijze haren. Bij het kussen van den ring, schitterde de paarse amethyst mij in 't oog. Zijne eminentie wees mij een plaats op de sofa en nam zelf plaats tegenover mij. „Zoo, en wat hebt u op 't hart?" Toen moest het hooge woord eruit: „Totaal niets, eminentie". Het was om de lezers der courant dat ik kwam. Zijne eminentie vroeg daarop naar De Leid- sche Courant, naar den brand (in het voormalige L.C.-pand aan het Rapenburg, T.P.) en hoeveel abonné's er waren. „Ja", zei de kardinaal, „Hol land mag gelukkig zijn met zijn Katholieke pers. Zie het reusachtige Amerika, en hier in Italiè het is niet veel". De kardinaal wendde daarna het gesprek op de redevoerin gen door Mussolini in Kamer en Senaat uitgesproken. „Het was afschuwelijk. In Italië is er een spreekwoord: Hij was hoog geklommen maar is van de vijfde verdieping gevallen. Dat zou men haast van Mus solini zeggen". „Wat bedoelt u daarmee pre cies, eminentie? (Feitelijk ver giste ik mij telkens met emi nentie, zei monseigneur of eenmaal zelfs: ja, kardinaal)". Toen flikkerden lachend de grijze oogen achter de brille- glazen. „Door de reconciliatie met het Vaticaan", zette zijne eminen tie uiteen, „is Mussolini in de achting van alle landen zeer gestegen; maar door zijn anti religieuze redevoeringen is hij als 't ware vijf verdiepingen naar omlaag gevallen. Die re devoeringen waren vol dwa ling en zelfs vol ketterijen". De kardinaal vervolgde: „Mussolini is tot nu toe een sfinx geweest. Het is een geni aal mensch. Hij moest zich be wust zijn, zich niet op een ter rein als dat van zijn jongste redevoeringen te kunnen wa gen. Geschiedkundig heeft hij vreeselijke flaters begaan en bovendien ketterijen uitge sproken. Neem zijn bewering, dat de Kerk Katholiek (d.w.z. algemeen) geworden was door haar vestiging in Rome en an ders een secte gebleven zou zijn. Dat is onwaar. De Kerk werd reeds Katholiek op het feest van Pinksteren, toen de apostelen in alle talen spra ken". De kardinaal wuifde afwe rend met zijn hand en trok een bedenkelijk gezicht. „Men weet nog niet met zekerheid wat men aan hem heeft, maar de Kerk is gebouwd op de Rots en zal door God be schermd worden". De kardi naal stond op. „Bent u nu te vreden?" „Eminentie, ik ben u zeer dankbaar". „Uw naam ken ik; uit de Bol lenstreek, nietwaar? Ik ben als gewoon pater meermalen bij uw grootvader geweest". „Als mijn grootvader dat toen had kunnen denken..." „Dat zijn kleinzoon redacteur zou worden", interrumpeerde de kardinaal nederig. Ik knielde daarop neer en kuste de ring. De audiëntie was geëindigd". En Leo Roozen maar weer op huis aan, nadat hij 's avonds nog zijn verhaal op het Ro meins station Termini ter post had besteld. Enkele tientallen jaren later werd hij hoofd-re- dacteur van de L.C. Uit de Vragenbus. „Vraag: Hoeveel is een mevrouw ver plicht om te betalen, als zij met vacantie gaat, aan een dienstbode voor dag en nacht, en moet een meisje tevreden zijn, als een mevrouw uit eten gaat, met 1 kwartje? Ant woord: Indien daaromtrent niets is overeengekomen, heeft de dienstbode in het ge heel geen recht, noch op het een noch op het ander". Dat was een staaltje „hogere be drijfsvoering", eind 20er ja ren. Wat luchtigs tot slot. „Luite nant: „Waarom mag een sol daat tijdens de parade geen ci- garet rooken?" Recruut: „Dat vraag ik mij ook al af, luite nant". MUSSOLINI: Willem Kardinaal van Rossum was ontdaan door de flaters en ketterijen van de duce. „Hij is van de vijfde verdie ping gevallen". FOTO: ARCHIEF SP „Is u ook niet een van dege nen geweest, die mijn man ontraden hebben, met mij te trouwen?" Kennis: „Integen deel, mevrouw, ik stond des tijds met hem op voet van vij andschap". „Heer, tot bedelaar: „Dit is toch een sterk stukie, vrind. Gisteren was je blind, en van daag ben je blind èn doof!" Bedelaar: „Jawel, meneer; ik heb m'n zaak uitgebreid". Jeugd maakt strand Noordwijk schoon Het Noordwijkse strand is 9,5 kubieke meter zwerfvuil kwijt. Daarvoor hebben gisteren, aan de vooravond van de opening van het badseizoen, 550 schoolkinderen gezorgd. Ze werden bij gestaan door een aantal proffessionele reinigers. Alle Noordwijk se basisscholen deden aan de actie mee. De in de badplaats woonachtige fractievoorzitter van de VVD Jo ris Voorhoeve arriveerde om 18.00 uur per helikopter op de heli haven bij hotel Huis ter Duin. Precies op tijd om de 'Natuurlijk Noordwijk Extra Schoon-bokaal' uit te kunnen reiken. Die werd gewonnen door de schoonmaakcombinatie: De Witte School/De Zeehonk/De Schapendel. Deze scholen haalden gezamenlijk vier kubieke meter zwerfvuil op. Alle deelnemertjes aan de schoon maakactie kregen voor hun inzet een Noordwijk T-shirt en een denderende disco aangeboden. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Geen extra parkeerruimte Aarlanderveen AARLANDERVEEN Er komen geen extra parkeer plaatsen in de Jacob van Dam straat in Aarlanderveen. Die plaatsen zijn volgens de Belan genvereniging Aarlanderveen nodig om de overlast van in de berm geparkeerde auto's tegen te gaan. Tellingen door ambte naren hebben uitgewezen dat er vooral ter hoogte van de nummers 8 tot en met 12 in de berm wordt geparkeerd, ter wijl er vlakbij parkeervakken leegstaan. Het gemeentebe stuur van Alphen wil voor die slechte mentaliteit niet beta len. Tarieven De Terp worden verhoogd VALKENBURG De tarieven voor De Terp worden ver hoogd. Als de gemeenteraad ermee akkoord gaat, moeten ge bruikers twee gulden per uur meer gaan betalen. De huur wordt dan 37 gulden, voor Valkenburgse verenigingen 32 gulden. De huur van de grote zaal aan Valkenburgse verenigingen gaat met 7,50 gulden omhoog en wordt 40 gulden. De beheerder van De Terp heeft voorgesteld voor gymnastiek 25 gulden per uur te re kenen Hij vindt gymnastiek onontbeerlijk voor de opvoeding van de kinderen en wil daarom de financiële drempel verlagen. Burgemeester en wethouders vinden echter dat er geen verschil is met andere sporten. De commissie welzijn praat dinsdag over dit voorstel.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17