itdae Soma/nt i geiden spant geding ^an tegen de Staat STAD OMGEVING KLM mag cadmium blijven lozen lai EEK INDE boren Slimme EHBO-kit ZATERDAG 17 JUNI 1989 PAGINA 13 patersubsidies toegekend Zuid-Holland >ri |\G De provincie Zuid-Holland heeft over de tweede jan het seizoen 1988-1989 de theatersubsidies verdeeld, is een bedrag van ƒ333.325,- verstrekt aan 51 aanvra- e Leidse regio krijgt volksuniversiteit K&O in Katwijk j Muzenhof in Leiderdorp 325,-, Buurtgroep Haaswijk jjeest 1000,-, Bonkelaar uit Waddinxveen 1.275. igse regio krijgt muziek- en dansgroep Panaora een be- 1 18.000,- en theater Pssst, eveneens uit Den Haag, bedrag van ƒ3.450,- voor het geven van voorstellin- voor het maken van produkties is een groot aantal fi gehonoreerd. „Mooi Weer Spelen" uit Delft krijgt id gulden. Djazzex, Overleg Kindertheater, Stichting middeling en Activiteiten en het Zuidhollands Cen- Amateurtoneel krijgen bedragen variërend van tien- Igduizend gulden. De Danswerkplaats in Zoetermeer ^duizend gulden. Vrijwilligers naar Juigalpa LEIDEN/DEN HAAG Een nieu we 'bouwbrigade' vertrekt in de zo mermaanden naar Nicaragua. De bri gade bestaat uit vrijwilligers uit Lei den en Den Haag. De vrijwilligers blijven tussen de een en drie maan den en gaan helpen bij de bouw van een personeelsverblijf bij een zieken huis in Juigalpa. Die plaats is uitge kozen omdat zowel Leiden als Den Haag een stedenband heeft met deze Nicaraguaanse stad. De kosten van het project zijn voor het grootste deel via sponsoring ingezameld. In het Haagse Korzo-theater zullen dinsdag verschillende artiesten voor dit doel optreden, hieraan doen onder andere R.J. Stips van de Nits en C. Zuiderwijk van de Golden Earring mee. Deelder als uitsmijter op Vest-ival LEIDEN Jules Deelder vormt de afsluiting van het programma dat de Leidse Schouwburg op het Oude Sin gel Vest-ival presenteert. De 'auc- teur', bijgenaamd de nachtburge meester van Rotterdam, treedt op van 17.15 tot 17.45 uur. Het 'vest-ival' vindt morgen plaats en wordt gehou den door de Leidse Schouwburg, Art- centrum De Droomfabriek, K&O- /Leidse Volksuniversiteit, café In den Ouden Marenpoort, stedelijk mu seum De Lakenhal, Microtheater Im perium en de Leidse Balletschool. Markt Merenwijk vrijdag van start LEIDEN De wijk- markt in de Meren wijk in Leiden begint aanstaande vrijdag. Op het evenementenplein bij de Rosmolen zullen 38 kramen hun waar tentoonstellen. Zo'n 25 verschillende branches zijn vertegenwoordigd. De goederen variëren van groente en fruit tot en met schoenen en sieraden. De markt begint elke week om 11.00 uur en zal tot on geveer 17.00 uur du ren. RADIO RIJNLAND IN ZOMERSE SFEER LEIDEN Radio Rijnland start woensdag met een serie van vier uitzendingen 'in zo merse sfeer'. De programma's worden gebracht onder de titel 'Zomaar Zomers'. De volgende uitzendingen zijn op woensdag 28 juni en 5 en 12 juli. In elke uitzending, die duurt van 20.00 tot 23.00 uur, komt een aantal vaste zomerse thema's aan bod. Verder wordt aandacht besteed aan het 150-jarig bestaan van de Nederlandse Spoorwegen en zijn er de rubrieken 'enge va kantieverhalen' en Rijnland in de zomermarkt'. Radio Rijnland is te beluisteren via FM 88.1 (kabel) en FM 105.7 (ether). Klussenbank betrekt nieuwe ruimte LEIDEN De wethouders H. de la Mar en H. van Dongen verzorgden gisteren de officiële opening van de nieuwe ruimte van het vrijwilligersproject De Klussenbank aan de Uiterstegracht 140. De klussen bank is een onderdeel van de Stichting Sociale Pro jecten, waartoe ook het scholingsproject 'Werken met je handen' behoort. De Klussenbank, die in 1982 werd opgericht, heeft als doel om mensen die lang durig werkloos zijn een zinvolle tijdsbesteding en nieuwe perspectieven bieden. De cursussen variëren van schilderen en metselen tot het bedienen van computers. In het nieuwe gebouw van de twee orga nisaties is een ruimte ingericht met gereedschappen en werktuigen die bedoeld zijn voor de verschillende projecten. In een andere ruimte bevinden zich een viertal computers waar lessen op worden gegeven. In haar korte bestaan kunnen de organisaties bogen op het feit dat tachtig procent van de cursisten bin nen een half jaar na beëindiging van een project een baan heeft gevonden. at VRIEZINGSMAATREGEL SPECIAAL ONDERWIJS MOET VAN )EN De gemeen- ?iden spant defini- ^ien kort geding aan de Staat der Ne- nden. Gisteren het college van B daartoe besloten, deelde de heer C. l van de directie rwijs gistermiddag Inzet van het ge- is het ongedaan ?n van de bevrie- 3r heefnaatregel voor het aal onderwijs die (secretaris Ginjaar- vorig jaar afkon- hs de bevriezingsmaat- jnogen de scholen voor al onderwijs niet gro- I Irden. Leiden weigerde p Bert Kemper toe te aan de Dr. Van Voort- nschool, een beslissing die op 10 mei door de Raad van State nietig werd ver klaard. De openbare school heeft sindsdien nog twee leerlingen toegelaten en per soneel aangetrokken omdat de klassen te groot werden. Het personeel, voor 38 uur per week, is tot nu toe door de gemeente betaald. Klein: „Dat kan zo echter niet blij ven. De toeloop van leerlin gen komt voorlopig niet tot rust. Er zitten nu zes kinde ren in de toelatingsprocedu re". In heel Nederland wachten ongeveer driedui zend kinderen op toelating. Door afschaffing van de be vriezingsmaatregel zou het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen verplicht worden de kosten voor extra leerkrachten te betalen. De gemeente Leiden hoopte dat staatssecretaris Ginjaar- Maas op grond van de uit spraak van de Raad van Sta te tot de conclusie zou ko men dat die consequenties heeft voor de bevriezings maatregel. „Ze zou de rege ling in moeten trekken", meent Klein. „Dat deed ze niet, waardoor we nu zitten met een rechterlijke uit spraak voor toelating en een opgelegde bevroren perso neelsformatie, waardoor de gemeente met de gevolgen zit. Dat is niet eerlijk". Leiden voert het geding niet alleen, maar samen met Ba lans. Dat is een landelijke belangenvereniging van ou ders met kinderen in het speciaal onderwijs. Klein-: „Die ouders hebben een di rect belang bij de uitspraak van het geding. Als de hele bevriezingsmaatregel onge daan gemaakt wordt wordt het voor die ouders stukken makkelijker een leerling die recht heeft op speciaal on derwijs geplaatst te krijgen. De uitspraak van de Raad van State heeft namelijk al leen betrekking op het geval van Bert Kemper. In princi pe is voor elke te plaatsen leerling een uitspraak van de Raad van State nodig zijn en vervolgens een geding om de kosten voor extra leerkrachten vergoed te krij gen. Dat is geen werkbare situatie". Leiden en Balans worden in hun opstelling ge steund door de Verenging van Nederlandse Gemeen ten. Het geding zal dienen bij de rechtbank in Den Haag. Mr. J.H.A. Linskens zal voor Leiden de zaak behartigen. Volgende week wordt de de finitieve tekst vastgesteld en gaat de dagvaarding de deur uit. Klein verwacht dat de zitting over ongeveer vijf weken zal zijn. „In elk geval voor de zomervakantie. Dat is belangrijk, want dan kun nen we in het nieuwe schooljaar met een bezetting op volle sterkte starten". Voorzorgen tegen smog Het Leids bedrijfsleven heeft welwillend gereageerd op de oproep van de gemeente Lei den om de uitstoot van kool waterstoffen en uitlaatgassen te beperken. Ook de gemeen telijke diensten hielden giste ren nadrukkelijk rekening met de smog-dreiging. Civiele Wer ken, Groen, en de Reiniging lieten alleen in noodgevallen dienstwagens rijden. Verder gaven veel ambtenaren gevolg aan het verzoek van de hoof den van de directies om met de fiets naar het werk te ko men. Zoals het er nu uitziet, gaan alle directies maandag weer over op een normaal werkrooster. De particuliere Leidse automobilist hield zich overigens gisteren minder nauwgezet aan de oproep om de wagen maar thuis te laten staan. Reden voor bewoners van de Kanaalweg om middels een spandoek (foto) hun stem te laten horen. FOTO: TEJO RINGERS TOTDAT NIEUWE ZUIVERINGSINSTALLATIE KLAAR IS LEIDEN De KLM loost teveel cadmium in het af valwater. Toch hoeft het bedrijf geen extra investe ringen te doen om dit te voorkomen, voordat de nieuwe zuiveringsinstalla tie die het bedrijf wil bou wen klaar is. De voorzitter van de Afdeling Geschillen van Bestuur van de Raad van State heeft dit beslist in een geschil dat de KLM hierover had met het Hoog heemraadschap van Rijnland. Het schap heeft dit gisteren meegedeeld. Hoewel het hoogheemraad schap volgens een woordvoer der blij is dat het in ieder ge val gelijk heeft gekregen, be treurt Rijnland het dat de situ atie voorlopig onveranderd blijft en de cadmiumlozingen doorgaan. Het hoogheemraad schap vreest dat dit nog wel even kan duren omdat „de eerste spade" voor de bouw van de nieuwe installatie nog niet eens de grond in is. Het zeer zware gif cadmium komt voor in de rij van zoge naamde zwarte-lijst-stoffen. Deze mogen volgens EEG-nor- men niet meer worden ge loosd. De Raad van State boog zich verder over een verschil van mening tussen beide partijen over de saneringseisen van Rijnland. De KLM vindt dat deze eisen slechts van toepas sing zijn op een klein onder deel van het bedrijf. Het schap daarentegen vindt dat alle KLM-bedrijven hier onder vallen. De Raad van State heeft Rijnland hierin ge lijk gegeven. Dat wil volgens een woordvoerder van het schap zeggen dat Rijnland op de juiste wijze van zijn be voegdheden gebruik heeft ge maakt en eisen mag stellen aan al het afvalwater dat door de KLM wordt geloosd. II ijd ragen van: Erik g^jian, Rudolf Mjh. Gert-Jan On- Karin Swiers, van der Veer en an Zeijl. f q3qn een jaar modderen, is recerfelijk een nieuwe con- eiijk aangesteld op de Rem- vrij i Scholengemeenschap, n. mdollicitatierondes bleken :uur. pnde om een capabele, we bfi en bovenal vrouwe-' geïindidaat te vinden voor !n bafctie van conrector aan Diengemeenschap, (t Rembrandt viel de :he schade van het •en nogal mee. Een leraren, een man, :ich met verve en veel :J|jvan zijn interim-taak. il Jussen zochten de ge en de school met de •nheid van een pitbull- jnaar de ooi met de vijf zoals medezeggen- id-voorzitter A. van ;t in de loop van het idrukte. °Ktocht was zo verbeten, q"Vanwege het vrouwen- ngsbeleid slechts vrou- 'f gaj aanmerking kwamen terra^e conrectorspost. En toileMer Henriëtte van badP bleek, naarmate de imerpht langer duurde en pel e: tastbare vruchten jteeds vasthoudender te X Niks geen concessies, f $>abele, ervaren vrouw ie etj het worden en die djen zou gevonden wor- I, tol i, wicht (2) alk°£te ronde, die bijna een ar in beslag nam, klap- idat de kandidaat die lag bij de gemeente Ifrugtrok en de kandi- jfcie door de school zelf ^woorgedragen voor de T*te onaanvaardbaar Q j de tweede ronde leek "plukken. Er werd zelfs andidate aan de raad m Midragen. Toch klapte dererpze ronde: op 3 april :entn( de Tielse mevrouw af. Aanleiding was ^Bief van het pesoneel met met het dringende advies aan haar om af te zien van een benoeming. Op dat moment moet de va kantie vierende Van Dongen het een weinig benauwd heb ben gekregen. Twee mislukte wervingsronden, een jaar ver loren en een hoop gekrakeel. Het ten uitvoer brengen van het vrouwenvoorrangsbeleid in het voortgezet onderwijs liep duidelijk niet op rolletjes Maar toen bleek alsnog de slimmigheid van de PvdA- wethouder. Ze moest water bij de wijn doen. Dat begreep ze 'prima, maar ze wilde koste wat kost een vrouw op die post. Van Dongen trok zich een weinig terug uit de voor ste wervingsgelederen. Er werd op 19 april een commis sie ingesteld die bestond uit ambtenaren, leden van de medezeggenschapsraad en de door de gemeente aangestelde interim-manager. Die com missie zou iemand voorstellen die vrouw en capabel was en ook nog management-erva- ring zou hebben. Voor Van- Dongen zou de voordracht bindend zijn. Kortom ieder een blij. Geslacht (3) Daarmee dekte de wethouder zich stevig in. Er is een vrouw gekomen, dus het vrouwen voorrangsbeleid liep geen averij op. En Van Dongen zit voor het vervolg ook goed. Bevalt de tot conrector gepro moveerde 'gymjuf' dan krijgt Van Dongen de eer van het goed inspelen op de nijpende situatie. Slagvaardig vrouwtje die Van Dongen, zal de reac tie zijn. En bevalt de kersver se conrector niet, dan is er voor haar nog niks aan de hand. Want had zij niet de stap terug gedaan? Ja. En had zij de betreffende juf voorge dragen? Nee. Dus zij (Rem- )brandt zich aan deze zaak niet. De enige die na al het gejoker op de blaren zit, is de uitmun tende waarnemend conrector. Die heeft een jaar lang een proeve van bekwaamheid af gelegd, die is echt goed. Die leraar had zonder problemen, en bovenal zonder een jaar vertraging op te hoeven lo pen, benoemd kunnen wor den. Maar hij had van geen kant recht op die post. Hij was immers bij voorbaat „geslacht". Klan tvriendelijk Eigenlijk was de kwestie rond de snackboot Wiljo van Lei- denaar Willem Verschoor nog niet eens een stormpje in een glas Leids grachtenwater waard. Verschoor verdient met zijn Aftakeling Inmiddels zit-ie aan alle kanten weer op z'n paard, die al veel besproken en beschreven cowboy aan de Plesmanlaan. Com pleet met nieuwe lamellen èn de waarschuwing dat roken onge zond moet worden genoemd. Al met al heeft het de bouwgroep in kwestie dus nog geen week gekost om de tijdelijke onttake ling door diefstal ongedaan te maken. Een knappe prestatie. Jammer echter, dat het óók diezelfde bouwgroep nog steeds niet is gelukt de aanzienlijk minder tijdelijke aftakeling die het gevolg is van die kankerverwekkende troep even efficiënt te be strijden. FOTO: WIM VAN NOORT boot 's zomers de kost op de Kaag. Zijn uitvalsbasis is al zes jaar een ligplaats aan de Leidse Zijlhaven. Niemand had daar bezwaar tegen, de provincie niet, de gemeente niet. Problemen ontstonden pas toen de woningbouwplannen voor de Zijloever vorm kre gen. Nadat alle plannenmake rij voor huizen en bodemsane ring rond was, moesten de ambtenaren in het stadsbouw- huis nog een paar vuiltjes wegwerken: de boten en boot jes die al sinds jaar en dag la gen afgemeerd bij het Gijze- nij-terrein. Daar was geen ruimte meer voor als de oever eenmaal gevuld was met wo ningen. Het grootste vuiltje was in dat verband de boot van Ver schoor. Voor het twintig me ter lange schip, tevens woning van Verschoor, was niet zo maar een andere plek voor handen. Ook het woonboten- plan dat voorziet in een klei ne uitbreiding van het aantal ood kennelijk geen soelaas voor Verschoor die niet alleen op zijn boot woont, maar er ook mee wil kunnen varen. Vier dagen voor de termijn afliep waarop hij moest op hoepelen, kreeg nij te horen dat hij maar vijftig meter ver derop moest afmeren. Aan het Zitmanterrein, dat nu in ge bruik is als opslagplaats voor vervuilde grond, afkomstig van Zijloever. Verschoor voelde daar niets voor, ook al omdat hij geen toezegging kreeg voor een vaste ligplaats. Daar had hij als geboren en getogen Leide- naar voor zijn gevoel recht op. Dus bleef hij liggen en de ge meente reageerde vlot: met een kort geding. De zitting was al een regelrechte aanslag op de gezondheid van hartpa tiënt Verschoor die geëmotio neerd ziin eigen verdediging ter hand nam. De uitspraak was voorspelbaar: Verschoor verloor en kreeg bovendien de rekening van de proces kosten van 1.100 gulden. Klan tvriendelijk (2) En toen ging hij dus echt over de rooie. Te meer omdat de rechter in zijn vonnis ook op merkte dat Leiden wel dege lijk een verplichting jegens hem heeft. In een vlaag van woede blokkeerde hij eerst met zijn boot de Schrijvers- brug en daarna de Zijlsingel. En zie, dan kan er ineens wel wat. Dankzij bemiddeling van de politie verscheen een amb tenaar van de afdeling grond zaken die met de toezegging komt dat Verschoor uiteinde lijk wel een vaste plek zal krijgen en niet uit Leiden weg hoeft. Inderdaad, de toe zegging die Verschoor steeds wilde en waarom hij niet wegging van de Zijlhaven. Zoiets is op zijn zachtst gezegd wrang als de gemeente al maanden de mond vol heeft van een „cultuurverandering" die moet leiden tot een „klantvriendelijker" bejege ning van de burgerij. Het ad viesbureau „De Beuk" neemt de dames en heren ambtena ren en wethouders bij de hand om dat te bereiken. Daarmee is over twee jaar ge spreid drie en een halve ton gemoeid. Over de zaak Verschoor zegt de betrokken ambtenaar ach teraf dat hij hem had geadvi seerd een advocaat in de arm te nemen. „Die had dan een tegeneis gesteld en dan had hij gelijk deze toezegging ge had". Echt klantvriendelijk, dergelijke adviezen. Maar ondertussen heeft de ge meente wel maandenlang ie mand het bloed onder zijn na gels vandaan gehaald en hem 1.100 gulden armer gemaakt. Met een proces waar hij, zoals hij zelf zegt, niet om had ge vraagd en dat met een wat flexibeler houding waar schijnlijk voorkomen had kunnen worden. Verstand Alexander Geertsema van de VVD blijkt over ongekende talenten te beschikken. Tij dens de zeer rumoerige com- misievergadering vön afgelo pen woensdag ontpopte Geertsema zich als een heuse technicus. De leden van de commissie waren met de nor male stand van de geluidsin stallatie nauwelijks te ver staan. Het aanwezige publiek gilde en joelde dat het volume harder moest en Geertsema wist dit ook met vernuftig ge draai aan de knoppen voor el kaar te krijgen. Echter niet voor lang, de eer ste gebreken aan de geluidsin stallatie doken op toen wet houder Kuijers aan het woord was. Een klein piepje was te horen, maar dit piepje werd op een gegeven moment zo ir ritant dat Geertsema zich moest haasten om de installa tie zachter te zetten. Dit lukte net op tijd, zodat de trommel vliezen van Kuijers dus niet knapten. Daarna overtof Geertsema zichzelf nogmaals. Een paar spreeksters wilden ook wel met versterkte stem hun bezwaren in de ruimte galmen. Geertsema dook, toen draaien aan de knoppen niet meer lukte, onder tafel. Greep een plug en was toen even kwijt waar de plug ook alweer vandaan kwam. Niet begrijpend keek hij in de rondte en gooide ook nog even een microfoon van de tafel. Toen alle aanwezigen uitgelachen waren en de tra nen weer enigszins van de wangen hadden geveegd, gaf Geertsema het op. Klom weer op zijn plaats en constateerde dat de helft van de installatie uitgevallen was. Gelukkig heeft-ie meer ver stand van vergaderen. Woon wagenbewoners „Een lokatie voor een 10 a 12 woonwagens kan worden ge situeerd in de noord-westelij ke hoek van het woongebied. Deze lokatie biedt als voorde len een enigszins vrije ligging die recht doet aan de geheel eigen sociale karakteristiek van deze bevolkingsgroep". Dat staat in de structuurschets van de nieuwe Katwijkse wijk Zanderij Westerbaan. Fijntjes omschreven wordt in een duurbetaald rapport be vestigd dat woonwagenbewo ners een apart slag mensen zijn die een apart plekje in een nieuwe wijk moeten krij gen. RPF-raadslid J. ten Hove deed er woensdag in de ver gadering van de commissie ruimtelijke ordening nog een schepje bovenop. Hij ver klaarde het niet eens te zijn met het creëren van ruimte voor woonwagens in Zanderij Westerbaan. „Die mensen hebben immers de neiging om nog al eens iets op te slaan op een iets andere wijze dan ge bruikelijk", meende Ten Hove. Dat belooft allemaal dus maar weinig goeds voor de toekomstige woonwagen bewoners, zeker als je kijkt naar het bestaande woonwa genkamp. Dat ligt immers in een uithoek van Katwijk, in geklemd tussen de provinciale weg, de Krom en net niet on der de Herenweg. Dat bedoe len Katwijkers dus als ze het hebben over „een enigszins vrije ligging die recht doet aan de geheel eigen sociale karakteristiek van de woon wagenbewoners". (ADVERTENTIES) Afscheid wethouder Fase Op donderdag 22 juni a.s. neemt Mw. Mr. J. Fase-Dubbelboer, wethouder Economische Zaken, afscheid van de gemeente Leiden. Om 15.00 uur wordt in het Stadhuis een bijzondere raadsvergadering gehouden. Van 16.30 - 18.30 uur wordt haar in het restaurant van de Groenoordhallen een receptie aangeboden. Eenieder kan daar persoonlijk van haar afscheid nemen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. SKAIMDIA VAKGEREEDSCHAP Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar: Naam: (voor controle bezorging) Adres: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. JSg' CeidócSoutcmt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13