ongarije eert massaal lden van opstand '56 janse wegen lensgevaarlijk Eerste doodvonnissen in China Arbatsiov laat Kohl met lege handen achter Rel in België rond vrijlating van Cools Als je stralend rondloopt9 komen er stralende mensen op je af" Ui 9 PNLAND eidoaOowta^t VRIJDAG 16 JUNI 1989 PAGINA 5 frika herdenkt Rjad van Soweto LT SBURG Zwarte Zuidafrikanen 7 vandaag een van de meest beladen de geschiedenis van de strijd tegen id. Naar verwacht wordt zullen miljoen zwarten een vrije dag om te herdenken dat de poli- geleden meer dan zeshonderd jdschoot om de studentenprotesten proqanke minderheidsbewind in Sowe- De Zuidafrikaanse veilig- Eun zijn in staat van paraatheid ge- d eiiirect op te kunnen treden bij teke- i, törust. Zij hebben op grond van de 26. 'd vergaande bevoegdheden om in Ij elke vorm van „politieke onrust", trektand verbiedt bijvoorbeeld alle bij- in de open lucht. Advocaat eist snel verhoor Lisbet Palme STOCKHOLM De advocaat van de man die wordt beschuldigd van de moord op de Zweedse premier Olof Pal- me wil dat zijn cliënt wordt vrijgelaten, als Palme's weduwe niet snel door de rechtbank gehoord wordt. Het gerechts hof heeft mevrouw Palme, die eergiste ren had moeten getuigen, voor maan dagmorgen gedagvaard. De getuigenis van Lisbet Palme is van groot belang in de zaak tegen Christer Petterson, nu enkele getuigen hun belastende verkla ringen tegen hem hebben ingetrokken. Lisbet Palme, die een teruggetrokken leven leidt, wil haar verklaring eigen lijk alleen achter gesloten deuren afleg gen. Haemers ook achter overval bij Almere BRUSSEL De Belg Patrick Haemers heeft tijdens een lange reeks van overvallen tussen 1983 en 1989 meer dan tien miljoen gulden buitgemaakt. Dat blijkt uit de lijst van misda den die het parket van Brussel heeft samenge steld. Bovenaan de lijst staat de ontvoering van de Belgische oud-premier Paul Vanden Boey- nants. Volgens het parket heeft VDB een los geld betaald van 3,5 miljoen gulden. De lijst bevat voorts een lange reeks van gewapende overvallen op particuliere geldtransporten en op postwagens, waaronder ook een spectaculai re maar mislukte overval op een geldtransport van de PTT in november vorig jaar bij Alme re. Haemers zit samen met zijn echtgenote en een handlanger in een Braziliaanse gevange nis, in afwachting van uitwijzing naar België. „Iraq heeft duizenden Kurden vergiftigd" MANAMA Iraakse agenten zijn verantwoor delijk voor de vergiftiging van duizenden Kurden in een Turks vluchtelingen kamp. Op 9 juni zouden de Kurden in het vluchtelin genkamp Mardin in Tur kije vergiftigd brood te eten hebben gekregen, al dus Jalal Talabani, leider van de Patriottische Unie van Kurdistan Geen amnestie voor Libische terrorist PARIJS De Libanese terrorist Anis Nacca- che, die in Frankrijk gevangen zit wegens een mislukte aanslag op de Iraanse ex-pre mier Chapour Bakhtiar, zal niet profiteren van de jaarlijkse amnestie ter gelegenheid van de 14e juli. Pers en politiek in Frankrijk stonden op hun kop na een opmerking van ex-premier Jacques Chirac, dat Naccache mo gelijk vrij zou komen. Maar het ministerie van justitie ontkende dat meteen. Naccache kreeg levenslang voor zijn aandeel in een mislukte moordaanslag op Bakhtiar in 1980. Een pro-Iraanse groepering probeerde in 1987 de vrijlating van Naccache en twee andere terroristen uit het Midden-Oosten af te dwin gen met een reeks bloedige bomaanslagen in Parijs. Protest D66 tegen homojacht in Spanje DEN HAAG Het kamerlid Groen man (D66) heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken gevraagd bij de Spaanse regering te protesteren tegen een recent uitgevoerde „brute ho mojacht op Gran Canaria". Een officieel protest daartegen werd reeds ingediend door Groot-Brittannië, de Bondsrepu bliek Duitsland, de Verenigde Staten en Zweden. In schriftelijke vragen verwijst Groenman naar berichten over een in val in een homodancing in Playa del In gles, waarna onder mensonterende om standigheden ongeveer 120 homoseksu ele mannen in de gevangenis werden vastgehouden. Onder hen bevond zich een aantal Nederlanders. ien I f"GDE EN ZWARTE VLAGGEN BIJ HERBEGRAFENIS NAGY as li^ liticj de q ak vi adJT Hongarije zingdaag met groots gel de helden van tiekfl van 1956 her- Eenendertig werden pre- vanl Nagy, Paul Ma- andere leiders emipstand door het j^tische bewind regard en in een 2o| graf begraven, ïgenissale belangstel- wegjzij vandaag als Prhieuw begraven. hoofdstad Buda pest stond vanmorgen al vroeg geheel in het teken van rouw. Op alle openbare gebouwen wapperden, naast de Hongaar se, zwarte vlaggen. Qp de stra ten liepen duizenden mensen met zwart-gerande rouwban den in de nationale kleuren rood, wit en groen, voorzien van een portret van Nagy of alleen „56". In de kiosken wa ren nog enkele buttons met Nagy's portret te koop. Onder dit uiterlijk rouwver- toon ging evenwel een vreug de schuil om de uiteindelijke erkenning van de helden, die 31 jaar geleden werden geëxe cuteerd op beschuldiging van hoogverraad. Vorig jaar trad de politie van Budapest nog met geweld op tegen demon stranten die rehabilitatie eis ten van premier Nagy, de lei der van de .opstand. Deze week werd hij door de Hon gaarse regering als „een uit muntend staatsman" geprezen. Een groot zwart vaandel be dekte vanmorgen de gevel van het museum waarvoor de lijk kisten stonden opgesteld met de resten van Nagy en vier van zijn medestanders. Van hier uit zijn de stoffelijke res ten vanmiddag overgebracht naar een nieuw graf op de be graafplaats, waar zij jarenlang anoniem lagen begraven. Een zesde kist is ter aarde besteld als symbolische nagedachtenis aan allen die tijdens de op stand van 1956 om het leven kwamen. Honderden Hongaren die in 1956 naar het buitenland zijn gevlucht, waren naar Budapest gekomen om de plechtigheid bij te wonen. Voor velen was het de eerste keer dat zij hun land terugzagen. Een van hen was Bela Kiraly, die onder Nagy aan het hoofd stond van de opstandige nationale garde. Hij zei vanmorgen dat hij zich in de arm had moeten knijpen om zichzelf ervan te overtui gen dat hij, „met mijn verle den", na 33 jaar weer terug was in Budapest. Bij de gevangenis waar Nagy en zijn medewerkers hun executie hebben afgewacht is gisteren een gedenkplaat onthuld. FOTO: EPA ge 1 Ae correspondent kin Winkels) lie y -gioONA De '^^ederlandse va- par?ers weten niet siscl Spanje kent igdevaak zelfs rusti- in iegen. Van de tot aan Va- hderden kilome- ÊlJjlangs de kust. 'lTiPanje te^ iaarlijks miljoen verkeers- I i met ruim zesdui- fcri Die vallen niet op sgen langs de oost- oeVje zon, maar op de „kilometers kronke- igen, die vaak vol mett vrachtwagens, senportugal zitten in is (de koplopers voor gg het aantal ver- j per 100.000 voer- ugal telt de meeste vervolgens Grie- 3§ <l) en Spanje (61). liggiis voorlaatste met [e lpr 100.000 voertui- |ens de reis tussen tropolen van Span- waa en Madrid, met drie en vijf mil- ne ërs. De steden lig- begbmeter van elkaar, d: „in er vliegtuigen op ie!".r rijden trage trei- ïste ktuurlijk is er een weg, die echter maar voor de helft een vierbaans snelweg is. De rest is een bochtige berg weg. Of wat te denken van de wegen van Madrid naar het zuiden. In lange weekeinden en vakanties goed voor gigan tische files en tientallen do den. Het Spaanse ministerie van openbare werken zoekt de oorzaak in het temperament volle rijden van de bijna vijf tien miljoen Spaanse automo bilisten. Dat is voor een deel juist. Het grootste probleem is echter de drank: de helft van alle doden valt bij ongelukken waarbij alcohol in het spel is. Andere oorzaken zijn het te kleine wegennet voor het al maar groeiend aantal auto's. Het ministerie van openbare werken is met een wanhopige: inhaalmanoeuvre bezig, maar de verbreding van veel wegen zal nog zeker een jaar op zich laten wachten. Als Spanje in augustus massaal op vakantie gaat, verandert het land onge twijfeld weer in een grote file. Buitenlandse vakantiegangers die met de auto richting Span je komen en zich buiten veili ge weg naar de zon willen be geven, zouden dat in elk geval niet moeten doen van vrijdag 28 juli tot dinsdag 1 augustus en de week van 27 augustus tot 2 september. Na die perio de zal Spanje om zo'n drie- tot vierhonderd nieuwe verkeers slachtoffers rouwen. De Belg Jan Cools kan weer lachen na zijn vrijlating. (Van onze correspondent) BRUSSEL De vrijlating van de Belgische arts Jan Cools (32), die gisteren na een gijzeling van ruim dertien maanden in de Zuidlibanese stad Sidon werd vrijgelaten, heeft in België voor een forse poli tieke rel gezorgd. Minister van buitenlandse be trekkingen Tindemans, die maandenlang voor de vrijla ting van Cools bemiddelde, was er niet van op de hoogte dat zijn collega van buiten landse handel Urbain deze on derhandelingen eergisteren met succes zou afsluiten. „Het voornaamste is dat Cools vrij is. Wie de collegiale regels ge schonden heeft en in welke mate is een zaak voor later", zo verbeet Tindemans gister avond op de Belgische tv zijn woede. Dokter Jan Cools, die in Liba non werkzaam was voor een Noorse hulporganisatie, werd vorig jaar mei ontvoerd, kort nadat hij een vluchtelingen kamp in Tyrus had verlaten. In Sidon verklaarde hij moe, maar gezond te zijn. (Vervolg van de voorpagina) PEKING De drie man nen die gisteren door een rechtbank in Shanghai ter dood zijn veroordeeld we gens hun aandeel in de studentendemonstraties voor meer democratische vrijheden, hebben tot zon dag de tijd om in beroep te gaan. De drie waren de eerste deel nemers aan de protesten die voor de rechter verschenen en openlijk ter dood werden ver oordeeld. Op 6 juni, een paar dagen nadat het leger op bloe dige wijze een einde had ge maakt aan demonstraties voor meer vrijheid in Peking, viel in Shanghai een menigte een trein aan die zich door een menselijke blokkade heen werkte. Daarbij vonden zes mensen de dood en raakten eveneens zes mensen gewond. De drie zouden de trein uit wraak in brand hebben besto ken. In een interview met een blad uit Honkong, afgenomen de dag na het militaire ingrijpen in Peking, heeft de Chinese dissident Fang Lizhi verklaard dat „nu moorden kennelijk niet meer taboe is, de Chinese leiders geen stap terug zullen doen. Maar op den duur zal dat hun einde versnellen". De Chinese astrofysicus en zijn vrouw hebben een dag na het interview hun toevlucht ge zocht in de Amerikaanse am bassade in Peking, waar zij volgens de laatste berichten nog altijd verblijven. De Chi nese autoriteiten hebben de arrestatie van het echtpaar Fang bevolen, omdat zij schul dig zouden zijn aan „ophitsing tot contra-revolutionaire acti viteiten". In het interview noemt Fang de slachting van het Chinese leger onder bur gers en demonstranten „onge ëvenaard in de wereldgeschie denis". De Italiaanse televisie RAI heeft de kijkers opgeroepen massaal de telefoon te grijpen en te bellen naar China om de daar ingestelde „verklikkers- lijnen" te overbelasten. De presentator gaf de vier num mers die de Chinese bevolking kan bellen om de deelnemers aan de recente demonstraties voor vrijheid en democratie aan te geven bij de autoritei ten. De Italiaanse bellers zou den ervoor kunnen zorgen dat de nummers voortdurend in gesprek zijn. erki(~" Sovjet-leider ■rale; Gorbatsjov, die pijnfia zijn vierdaagse )ek aan de •e djubliek weer naar heeft ot Gist k in Bonn zijn oed verkocht, tegjniet alleen de re- g. "maar vooral de ope'j het Westduitsers weten te winnen voor zijn ideeën van het gezamenlijke Eu ropese huis:, een nieuwe orde voor Óóst en West gezamenlijk, met behoud van ieders sociale systeem en bondgenootschap, zon der bedreiging van wa pengeweld. Maar ondanks al die in westerse ogen uitspraken hebben Gorbatsjov en zijn minister van buiten landse zaken Sjevardnadze hun opponenten Kohl en Gen- scher met lege handen achter gelaten. Geen enkele toezeg ging over het streven naar op heffing van de Duitse deling. Geen verbetering in de le vensomstandigheden van de 16 miljoen in de Sovjetunie le vende inwoners van Duitse nationaliteit. Niet eens een pijnstillende opmerking over het voortbestaan van de Ber- lijnse Muur. En zelfs niet eens c de voorgenomen onderteke ning van twee scheepvaartver dragen voor schepen onder Berlijnse vlag. De Anglo-Amerikaanse. vrees voor de plotseling opbloeiende genegenheid tussen de Sovjet- •unie en de Bondsrepubliek blijkt dan ook volkomen loos. Gorbatsjov kan van de Bonds republiek krijgen waar hij voor kwam: afscherming tegen de politieke bewapeningsdruk van het Westen, economische noodhulp, technische adviezen en bijstand bij het koersen naar democratie. De Sovjetu nie kan met gas, olie, de viezen en warencompensa- ties de prijs daarvoor op brengen. Maar voor losweking uit de westerse bondgenoot schappen zou de Bondsrepu bliek een prijs vragen die de Sovjets ook met het nieuwe denken niet kunnen en willen betalen. Wat dat betreft kun nen ook de verontrusten in de DDR rustig slapen. Voor er se rieus over een Duitse hereni ging kan worden gepraat zul len de beide Duitslanden ja renlang eerst als goede en ver volgens als dik bevriende bu ren in het Europese Huis moeten hebben geleefd. En misschien willen ze "dan niet eens meer samen. Wie praat er na meer dan 150 jaar bijvoor beeld nog over een Neder lands-Belgische eenwording? HERMAN POST LOOPT IN NEGENTIG DAGEN NAAR ROME (Van onze correspondent Jean Mentens) ROME De duizenden touristen die al vliegend of met de bus naar Rome komen om in gro te massa de paus op zon dagochtend toe te jui chen, worden pelgrims genoemd. Maar Herman Post is een echte. Hij kwam deze week aan in de Eeuwige Stad na een voettocht van 90 dagen en 2000 kilometer. „De catacombe van San Se- bastiano was mijn einddoel, de bron van het Christen dom. Dampend als een paard kwam ik er aan. Het was net voor sluitingstijd, en ik kon nog op het nippertje met een groep Duitsers mee naar binnen. Ik heb de gids niet eens gehoord. Met een persoonlijk klein gebed, he lemaal in mezelf, heb ik een belevenis afgesloten die me vervult met een stralend ge luksgevoel". Boetedoening Bij het woord pelgrim hoort het Middeleeuwse beeld van een in pij gestoken baardige man, die met een stok en open sandalen een lange en gevaarlijke reis onderneemt, uit boetedoening. Herman Post is een stevige journalist met een snorretje die met bergwandelschoenen en een rugzak van vijftien kilo zijn educatief verlof, dat hij van de KRO kreeg, heeft benut om in het spoor van Bertus Aafjes een voettocht te ma ken naar Rome. „Ik hoefde geen boete te doen, ik heb alleen maar in tens genoten van mijn zwerftocht". Hij verdient de titel „pelgrim" evenwel om dat hij zijn reis niet slechts ondernam om sportieve re denen. „Aafjes' boeiende epische gedicht heeft me sterk geïnsprireerd", vertelt hij, „de jonge seminariestu dent die het priesterschap toch niet ziet zitten, die te voet naar Rome gaat om zich te bezinnen, als het ware wegvlucht en dan zijn roe ping vindt in schrijven. Bo vendien is het dit jaar 75 jaar geleden dat Bertus Aaf jes werd geboren". Ook Herman Post heeft ge schreven. De column die hij verzorgde in het KRO-blad Studio bleef hij onderweg opsturen. Die ging over zijn reis. Op vrijdagochtend had hij op de radio een live-af spraak met de KRO-ontbijt- show. Enige contact „Dat was mijn enige contact met de twintigste eeuw", lacht hij, „voor de rest wan delde ik echt rond in een an dere tijd. Ik werd wel eens de weg gewezen door men sen die dan zo schatten dat ik nog tien minuutjes verder moest. .Maar dat was dan rij tijd en geen looptijd". Herman Post vertrok uit Vaals, in Limburg, richting Eiffel en ging door Beieren en Tirol naar Italië. Hij ver meed de steden, gebruikte kompas en stafkaart en schuwde zelfs geen omwe gen om dicht bij de natuur te kunnen blijven. Hij liep in een wijde boog om Rome heen, om de stad van uit het zuiden te kunnen naderen over de Appia Antica, de eerste Romeinse heirweg, zo belangrijk in de vroeg-chris- telijke geschiedenis (Sparta- cus en zovele eerste christe nen sneuvelden langs die weg aan het kruis). Even voor de stadspoort zijn daar de catacomben van Sint Se- bastiaan. „Ik koos het einddoel om wille van de symboliek, maar verder was de tocht op zich veel belangrijker. Het was onderweg dat ik dacht „ik ben niet alleen, er wordt iets voor mij geregeld". In religieuze zin heeft die wan deling me meer gedaan dan ik had gedacht", vertelt Her man over de diepgang van zijn onderneming. „Ik ben zingend van gfluk rondge trokken. De pelgrimstocht liep ik door mezelf. Ik heb heel veel nagedacht over le ven en dood, over mij en mijn eigen leven, ik heb me zelf veel beter leren ken nen". Prachtige mensen Tegenslagen, verdwalen, on gewilde omwegen, sneeuw stormen in de bergen ston den tegenover ontmoetingen met tientallen prachtige mensen. Hij herinnert zich nog de vrouw in een klein Italiaans dorpje die hem achterna liep met brood en wijn voor de reis. En de oude man, die zelf ooit te voet naar Santiago de Com- postella was gegaan en die hem huilend eindeloos de hand schudde. „Als je stralend rondloopt, komen er ook steeds stralen de mensen op je af", zo vat hij zijn vele ervaringen sa men met de mensen onder weg. Het moeilijkste deel van zijn onderneming wacht hem da delijk als hij weer in Neder land is aangekomen. Terug naar de wereld van auto's („daar heb ik flink de pest aan gekregen"), horloges, af spraken en jachtig leven. „Ik zal wel last hebben van af kickverschijnselen", voor spelt Post. Maar hij kan het dan van zich afschrijven. Herman Post gaat nog tot zondag wat door Rome wan delen. Die ochtend begint hij er zijn vijftigste verjaardag te vieren en 's avonds gaat hij daar mee door, bij zijn vrouw en kinderen in Soest. Dat is immers maar een kleine drie uurtjes vliegen. "MUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE gifmeer de „Viking" de haven is binnengesleept, besluit lüjjhet schip op de helling te laten nazien; hier en daar is L nogal beschadigd, maar het had erger kunnen zijn... altii hoe de boot zo P|otselin9 °P dr'ft kon slaan- wordt 7 ogelost: de doorgevijlde schakel van de ankerketting is dat de een of andere schurk een smerige.streek heeft °ie Maar wie? Wanneer ze daar over staan te praten S:Larry zich bij het gezelschap. „Sabotage?" vraagt hij; „nou, dat had ik direct al gedacht. Bij mij aan boord heb ik ook al zoiets beleefd". En hij vertelt van de rol staaldraad, die bij het kompas was verstopt. Rob kijkt hem achterdochtig aan. Als de schipper van de „Memphis" nu ook zelf al het slachtoffer is ge worden van zulke streken, kan men hém toch niet langer verden ken. Maar de volgende dag, wanneer de schepen weer onder zeil zijn, denkt Rob. nog eens over het gebeurde na. Speelt die Larry wel een zuivere rol? Chaos in Turkije De duizenden etnische Turken die deze week hun Bulgaarse woonplaats ontvluchtten, veroorzaken een enorme chaos in de de Turkse grensplaats Kapikule. Direct achter de douaneposten ligt de weg bezaaid met koffers, matrassen en allerlei in de haast meegenomen huisraad. Sinds het begin van deze maand is een massale uittocht van etnische Turken op gang gekomen in Bulgarije waar de Turkse minderheid ernstig wordt onderdrukt. FOTO: AP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5