elastingontvangst lar recordhoogte pe AMI YNU wil tijdschrift in Moskou opzetten laim nissie Notarissen bereid tot wijziging van tarieven onroerendgoed-transacties Beurs van Amsterdam isfOMIE EeidóeSomumt DONDERDAG 15 JUNI 1989 PAGINA 7- icia koopt are Foods MEER Nutricia Britse Welfare Foods producent van dieet- n. De te Stockport in len van Engeland ge- jnderneming heeft 30 n dienst en haalt een van 3 miljoen pond ruim 10 miljoen). De leerde activiteiten !are Foods en Nutri- »r G.F. Dietary Companies in Enge- ;n leiden tot verbete- het produktieproces ding van de distribu- heel Europa, aldus CFM betaalt reparatie Boeing - motoren PARIJS De kosten die gemoeid zijn met de reparatie van de motoren van een aantal Boeings van het type 737-400 komen voor rekening van de Franse vliegtuigmotorenfa- briek GFM International. Dit heeft het Amerikaanse concern General Electric (GE), mede-eigenaar van CFM, verklaard. Behalve GE heeft ook het Franse concern SNECMA een belang in CFM. Dinsdag heb ben Boeing en CFM International dringend geadviseerd Boeings van het type 737-400 die zijn uitgerust met een CFM56-3cl-motor aan de grond te houden. Het gaat in totaal om 33 toestellen, 29 in Europa en Azië en vier in de Verenigde Staten. De mankemen ten kwamen aan het licht toen in Groot- Brittannië het afgelopen weekeinde bij twee motoren in twee afzonderlijke gevallen de propellerbladen loslieten. Japans werk voor Neways AMSTERDAM De elektronica-onderne- ming Neways uit het Brabantse Nuenen denkt dit jaar op een omzet te komen van 60 miljoen. De groei zal voor 20 procent af komstig zijn uit de bestaande activiteiten en voor het overige uit de per 1 januari overge nomen ondernemingen Ramaer te Helmond en Connection Technology te Zwanenburg. Vorig jaar bedroeg de omzet van Neways 37,5 miljoen. De nettowinst, vorig jaar 2,8 miljoen, zal ook stijgen. Neways heeft ambi tieuze plannen om van een nationaal geo riënteerde onderneming naar een interna tionale status uit te groeien. Topman Meu- lensteen zei in gesprek te zijn met een Ja panse onderneming, die aftast of zij werk kan uitbesteden aan Neways voor de Euro pese en later mogelijk ook de Amerikaanse markt. De potentie hiervan is groot en zou zelfs de huidige omzet van Neways kunnen overtreffen. Benzine twee cent goedkoper ROTTERDAM De prijs van een liter benzine gaat morgen met twee cent omlaag. Een li ter superbenzine gaat dan aan de zelftankpomp 173 cent per liter kosten en een liter euro loodvrij 164 cent. Dieselolie wordt een cent per liter goed koper, zodat de prijs daarvan op 86,2 cent per liter komt. De vrije oliehandelaren, verenigd in de Novok, hebben besloten de adviesprijzen voor benzine met drie cent te laten zakken. Dat betekent dat voor de witte pompen adviesprijzen gelden van 172 cent voor super en 163 cent voor euro loodvrij. Personeel Zestienhoven volledig „buiten spel" ROTTERDAM De medezeggen schapscommissie van het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven is er buitenge woon verstoord over dat het personeel volledig buiten de besprekingen met Schiphol is gebleven met betrekking tot de toekomstige exploitatie van Zestienhoven door Schiphol. De MC vindt dan ook dat de Rotterdamse ge meenteraad geen besluit mag nemen over het bereikte bestuursakkoord met Schiphol. De MC wijst er in zijn schrijven aan de gemeenteraad op dat er geruchten gaan dat Schiphol slechts de helft van huidige tachtig personeelsleden zou willen overne men. 1ENGST 5 MILJARD HOGER DOOR ÏOMISCHE GROEI (Van onze nentaire redactie) \AG De econo- ïroei speelt de be- ienst flink in de orig jaar werd een ïdrag van 118,4 gulden bij burgers :ijven geïnd; een van 5,4 miljard lichte van 1987. j>r dit jaar wordt meevallende be- ikomsten gere- zeker over de 120 julden heen", aldus generaal C. Boersma blastingdienst gisterr k een toelichting op rslag. „De inkomsten t alleen door de eco- I groei mee; ook de te controle' op mis- ngt meer geld in de gooide de belasting- t name hoge ogen bij le op de wegenbelas- i tien procent van de isten werd betrapt it (tijdig) betalen van nbelasting, hetgeen miljoen gulden ople- kr het wegvallen van geheim' over rente gen in Nederland >rig jaar bovendien il 230 miljoen gulden te-inkomsten boven Boersma besloten idenparticuliere vrijwillig hun rente- over de jaren '83- '87 op te geven om te voorko men dat de belastinginspecteur later met een dure naheffing zou komen. Voor dit jaar wordt gerekend op 400 miljoen gulden extra belastinginkom sten als gevolg van de ver plichte aangifte van rentever goedingen door de banken. De vennootschapsbelasting en dividendbelasting zorgden vo rig jaar voor totaal 1 miljard aan extra inkomsten, exclusief de vennootschapsbelasting op de aardgasverkopen. Ook de individuele werknemers ging het voor de wind, zo blijkt uit het kasboekje van de belas tingdienst. De inkomsten aan. loonbelasting stegen met 2,3 miljard gulden tot ƒ35,9 mil jard; de sterkste groei in tien jaar tijd. Biljet positief Het nieuwe aangiftebiljet is volgens Boersma positief ont vangen. Uit een onderzoek is gebleken dat 51 procent van de belastingplichtigen het nieuwe biljet eenvoudig in te vullen vond, tegen 14 procent bij het oude biljet. In het belas tingjaar 1990 zal dan ook een soortgelijk formulier, waarin de belastingoperatie 'Oort' verwerkt is, in de bus glijden. De belastingdienst verwacht niet dat 'Oort' onoverkomelijk veel rompslomp zal geven. De aanpassing van het apparaat zou tot dusverre nog op sche ma liggen. Wel wordt van sep tember tot januari een speciale door 35 adviseürs bemande 'Oort-belastingtelefoon' voor ondernemers ingesteld. Tevens krijgen 10.000 belastingambte naren een bijscholing in de nieuwe wetgeving. De afgelo pen weken zijn al speciale fol ders gedrukt en verspreid voor andere groepen belasting plichtigen. De reorganisatie van de belas tingdienst zélf heeft meer voe ten in de aarde. De komende jaren vervallen 2000 arbeids plaatsen, terwijl de diensten ingrijpend gereorganiseerd worden. In verband met het wegvallen van de grenzen na 1992 staat bovendien een in krimping van het douaneper soneel met 650 manjaren voor de deur. Het merendeel van de operatie tracht de belasting dienst via natuurlijk verloop op te vangen. Eind dit jaar moeten alle ambtenaren weten waar ze wat taak en stand plaats betreft aan toe zijn, al dus Boersma. „Gedwongen verplaatsingen moeten zoveel mogelijk voorkomen worden, maar hoofdregel is dat men met het werk meeverhuist". Bijzonder tevreden is de belas tingdienst over de in 1987 in het leven geroepen 'Coördina tiegroep constructiebestrij- ding', die fraudeurs een stapje vóór probeert te zijn. De pro jectgroep heeft in het eerste jaar van zijn bestaan tien uit eenlopende 'constructies' aan gepakt, waarbij vaak beleg gingsmaatschappijen en ban ken in het geding waren. In één geval ging het om 50 mil joen gulden aan spaarbiljetten die via een ingewikkelde pro cedure buiten het bereik van de belastinginspecteur in een 'bv waren gestald. Een aantal lucratieve constructies kon blijkens het jaarverslag door snel optreden van de project groep in de kiem worden ge smoord. DELFT/WESTERLEE )oré 120-360, Irene 6-22, '0; Alfalfa 40-57; Andijvie natuur 34-41; Aubergines 99, wit 20-35, Aubergines ij ndsla 30-44; Bleekselderij emkool 100-150; Bonen- p® Bospeen 60-80; Bosuien occoli 410-560; Cherry 135-142; Cherry tomaten Jourgettes 75-142, geel Iversen 42-42; Eerstelin- J0; Eieren 10-14; Elke- 45; Ijsbergsla natuur 41- lels 43-73; Komkommers 15-29, stek 50-50; Kool- Kroten 80-92, bos 53-54; 10-110; Lollo Rosso 10- eloenen 150-480; Paksoi irika bruin 890-900, geel sen 70-370, lila punt 320- 410-610, paars 410-720, >0, spits 360-470; Pepers B0, groen 490-650, rood t Merselle bos 10-30; Prei F ruimen kg. 530-820; Ra- y 85; Radijs glas 68-96, 131; Rettich 10-95; Reu- Rode bessen 230- 8-23; Sla 640-990; 9n rood 102-164; Tuinbo- 141; licht 132-137; rood ^Itlof 300-345; Witte radijs ;E WOENSDAG DE IE BI] UW KRANT MET "TE OVER FILMS, MUZIEK "RECREATIE,EXPOSITIES iCOMPLETE AGENDA etVIT E F O N D S be met astingvrij ividend Belangrijke fusie effectenhuizen VS AMSTERDAM/NEW YORK De Amerikaanse effectenhui zen Prudential-Bache Securities en Thomson McKinnon Securi ties gaan fuseren en zullen voortaan opereren' onder de naam Prudential-Bache-Thomson. Daarmee ontstaat een onderneming die qua omvang vergelijkbaar is met Dean Witter Reynolds, het op twee na grootste effectenhuis van Wall Street. Prudential-Ba che wordt eigenaar van Thomson McKinnon Incorporated, het moederbedrijf van Thomson McKinnon Securities. Met de over neming is vermoedelijk zestig miljoen dollar gemoeid. Thomson McKinnon heeft 154 kantoren en 4700 werknemers. Prudential- Bache beschikt over 320 vestigingen, onder andere in Neder land. De onderneming heeft meer dan 16.000 werknemers. Tewaterlating geen succes De bloedige gebeurtenissen in China hadden staatssecretaris Van Rooij (economische zaken) de lust al ontnomen om gisteren in Sliedrecht het baggerschip Hang Lian 702 te komen dopen. De tot een sobere .aangelegenheid teruggebrachte tewaterlating ging echter helemaal niet door, toen bleek dat de waterstand te laag was. De „zelfvarende emmermolen" is gebouwd voor de Shanghai Dredging Corporation. foto: anp FINANCIAL TIMES KOOPT EUROPEAN BUSINESS WEEKLY AMSTERDAM De uit geverij VNU wil in de Sovjetunie een nieuw tijd schrift gaan uitgeven. In Moskou moet een joint venture komen van VNU en een staatsbedrijf, waar aan Nieuwe Revu-hoofd- redacteur D. Sauer de lei ding moet gaan geven. Eind juli vertrekt een Neder landse delegatie met Sauer weer naar Moskou, waar spij kers met koppen moeten wor den geslagen. Daar moet ant woord komen op de vraag in welke taal het tijdschrift wordt uitgegeven, hoe de re dactie eruit gaat zien en in welke frequentie het blad gaat verschijnen. Tot nu toe was geen enkele Nederlandse uit geverij actief op de Russische markt. De Westduitse uitgeve rij Burda geeft als enige wes terse uitgever in de Sovjetunie een modeblad uit. De Ameri kaanse uitgeverijen Time/Life en Penthouse overwegen zich op de Russische markt te bege ven. Sauer wordt bij Nieuwe Revu als hoofdredacteur opge volgd door H. Verstraaten. Business Weekly Het Britse uitgeversconcern Pearson, eigenaar van onder meer de Financial Times, heeft een principe-overeen komst ondertekend voor de aankoop van de rechten van het tv-programma European Business Weekly (EBW) per 1 juli. Voor dit Europese finan- cieel-economisch programma, dat wordt uitgezonden in Eu ropa en in de Verenigde Sta ten, wordt een miljoen pond EBW is nu nog eigendom van International Satellite Trade and Industry Promotions (IS- TIP). Het programma wordt uitgezonden door Superchan- nel en wordt in Nederland op het scherm gebracht door de AVRO. De Financial Times wil het produktieteam van EBW uitbreiden en de nieuws voorziening in het programma gaan uitdiepen. Er wordt ook gedacht aan een Franstalige versie van het programma, in samenwerking met het Franse financiële dagblad Les Echos. Pearson nam vorig jaar mei Les Echos over. Willi Leon, 'bestuursvoorzitter van ISTIP, verklaarde er „uitermate ver heugd" over te zijn dat de Fi nancial Times heeft besloten EBW te kopen. NS niet blij met cadeau Bij de 150-jarige NS is men niet blij met het 'cadeau' dat onbekenden in de vorm van kunst hebben gespoten op de intercity-trein Den Haag-Venlo. Schoonmakers van de spoorwegen, voorzien van beschermings maskers, waren gisteren lange tijd bezig om de grafitti van de trein te verwijderen. foto; anp DEN HAAG De Ko ninklijke Notariële Broe derschap is bereid met de consumentenorganisaties te praten over wijziging van de tarieven voor on- roerend-goedtransacties. Ze stelt wel de voorwaar de dat alle notariële tarie ven in het overleg worden betrokken, aldus direc teur mr. P. Kole. Verlaging van de tarieven voor koopwoningen in een be paalde categorie is voor de Broederschap bespreekbaar. Het gaat vooral om de duurde re koopwoningen, aldus Kole. Dat kan echter gevolgen heb ben voor koopwoningen in een andere (lagere) prijsklasse of voor het tarief voor testamen ten, zo stelt hij. Kole reageert hiermee op een conflict dat is uitgebroken tussen de Broe derschap eq de Vereniging Ei- gén Huis. Deze wil dat de Broederschap de tarieven voor kopers van woningen hal veert. Omdat de notarissenor- ganisatie hier niet op wenst in te gaan heeft Eigen Huis het overleg afgebroken. Sinds eni ge tijd voert de Broederschap op eigen initiatief gesprekken met consumentenorganisaties. Het overleg met de Consu mentenbond en Konsumenten Kontakt verloopt tot dusver positief. De voorwaarde vooraf van Ei gen Huis om de -tarieven te halveren gaat volgens Kole echter veel te ver. „We zijn bereid tot een open en con structief gesprek, ook in aan wezigheid van de overheid, zo als Eigen Huis wil. Maar niet op deze voorwaarde". Eigen Huis publiceerde vórig jaar het rapport „Notariaat en koopwo ning", waarin de dienstverle ning van de notaris aan de ko per van een huis „grotendeels overbodig en in elk geval veel te duur" werd genoemd. Ook de monopoliepositie van de notarissen is Eigen Huis een doorn in het oog. Bescheiden daling buitenshuis eten AMSTERDAM Het bui- tenshuis eten in Nederland is de laatste twee jaar afgeno men. Uit een door het NIPO uitgevoerde tweejaarlijkse enquête 'Buitenshuis eten in Nederland' blijkt dat vorig jaar 17 procent van de onder vraagden in de voorafgaande week min of meer uitgebreid uit eten was geweest. In 1986 was dat nog 18 procent. Het aantal personen dat het laatste kwartaal buitenshuis had gegeten bleef ongewijzigd op 56 procent. Er is wel een duiidelijke verschuiving waar neembaar van de Hollandse en Chinees-Indische restaurants naar andere buitenlandse res taurants. Het aantal personen dat de laatste keer in een Hol lands restaurant heeft gegeten liep terug van 38 procent in 1984 en 1986 naar 34 procent het afgelopen jaar. Voor de» Chinees-Indische restaurants zijn die cijfers 19 procent in 1984, 16 procent in 1986 en 15 procent in 1988. Buitenlandse restaurants klommen van 10 procent in 1984 via 11 procent in 1986 naar 14 procent in 1988. Pizze ria's scoorden 7 procent in 1988, eenzelfde percentage als in 1986 en 2 procent meer als in 1984. Het aantal personen dat wel eens bij een Chinees of bij de snackbar afhaalt, blijkt iets toe te nemen. Dit komt overeen met de ontwikkeling van in huis halen van gemaksvoe ding. Geen gegevens zijn be kend over het snel groeiende fenomeen van de aan huis be zorgende Pizzeria's. Verdere uitkomsten van het NIPO-onder/oek zijn: het met zijn tweeën uit eten gaan is toegenomen van 31 procent in 1986 tot 34 procent in 1988. Aanleiding tot uit eten gaan blijft in hoofdzaak gezelligheid (38 procent), GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 26100 - 26600 26150 - 26650 onbewerkt 345 - 415 345 - 415 bewerkt 26200 28250 bewerkt 460 460 Drijfhout, A'dam 50 1/4 507/8 63 1/8 631/8 55 543/8 Levendige handel op vaste beurs AMSTERDAM De diverse aandelen-indexen op het Beursplein overtroffen giste ren de recordhoogtes die afge lopen maandag werden be reikt. Gesteund door de aan kondiging van een nieuwe staatslening met een lager ren tetarief dan de vorige noteer den de obligaties flink hoger. Dit betekent dus een lagere lange renteen de aandelen klommen overwegend mond jesmaat omhoog met wederom Hoogovens als belangrijke uit schieter. De stemmingsindex steeg 1,6 punt naar 187,7. Hoogovens, dinsdag al in trek, was het drukst verhandelde aandeel door een achtste van de aandelenomzet van meer dan 800 miljoen voor zijn re kening te nemen. De prijs van dit aandeel liep ƒ2,90 verder op naar 113,90, een koers die dit jaar nog niet werd bereikt. Ook op een zeer levendige op- tiebeurs was Hoogovens met een omzet van 20.000 contrac ten koploper. Ook opties op de indexen, waarvan de series morgen aflopen, waren daar sterk in trek. De internationale aandelen waren bij een dollar die al met al weinig veranderde ten op zichte van dinsdag prijshou dend tot zeer licht beter. De beleggers lijken de publicatie van handelscijfers in de VS, vandaag, even af te wachten. Bij de kleinere fondsen steeg Center Pares ƒ3,20 naar 80. Grootaandeelhouder Stichting Levend Water had geruime tijd geleden laten weten van de stukken af te willen en via berichten in de pers toonde een nieuwe sterke man van het op de beurs genoteerde ICA Holding belangstelling voor Nederlandse bungalow parken.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7