zidwQowumt Ruimtegebrek bij CBB is nijpend I Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Fit voorstel is een zoethoudertje VIJF NIEUWE LOKALEN NODIG ■lelbreuk veroorzaakte mstoring station ^feuwe buurtvereniging volgende week officieel DONDERDAG 15 JUNI 1989 PAGINA 11 ntiegeld itellirt 9 voelen ast. (j ar in n jn Onbekenden heb- en 11 juni vakan- een portemonnee P Ibankpasjes gestolen p~gewoner van de De H Verdwenen zijn ^7 pesetas ter waarde W Üulden en voor 300 - in Nederlands geld. M van de portemon- pas gisteren aan het ïigenaar kreeg toen ift van zijn bankre- dieven bleken met de pincode op een es 400 gulden opge- ebben. Vrouwengezondheidscentrum eist minimaal 180.000 gulden subsidie lenberg van de start- LEIDEN De Start- groep Vrouwengezond heidscentrum is het fi nanciële gegoochel met het Leidse Vrouwenge zondheidscentrum zat. Dat bleek gisteravond tijdens een gecombi neerde commissieverga dering. De startgroep wil minimaal 180.00 gul den om met het centrum te starten. „Krijgen we dit geld niet, dan starten we helemaal niet", aldus een boze Hanneke Kal- Voor de gecombineerde commissie sociaal-cultureel werk en volksgezondheid kwam het ultimatum van de startgroep onverwachts. De startgroep sprak dit echter tegen. „Vanaf het begin af aan hebben we gesteld dat er minimaal 220.000 gulden ter beschikking moest staan om met het vrouwengezond heidscentrum te kunnen starten. Nu hebben we het bedrag naar 180.000 gulden verlaagd. We zijn dus al be hoorlijk met onze eis naar beneden gegaan. Verder gaan we niet", aldus Kallen berg. Jan Laurier (Links Leiden) had in een brief van begin juni al een aantal voorstellen gedaan om geld bijeen te krijgen voor het vrouwenge zondheidscentrum. Dit cen trum zou in Leiden Noord moeten worden gevestigd. Bij elkaar opgeteld kwam Laurier op een bedrag van 180.000 gulden. Laurier wil de een deel van de reserves van de Leidse Basisgezond heidsdienst bijvoorbeeld be schikbaar stellen voor het centrum. Het College wilde hier niet op ingaan, omdat er nog geen duidelijkheid bestond over deze reserves. Ook de andere voorstellen van Laurier werden afge keurd, op één na. ,,De vacature voor een soci- aal-geriator is nog niet ver vuld. Deze plaats staat al een half jaar open. Dit levert een besparing op van minimaal 50.000 gulden. Links Leiden wil dat dit geld wordt over gedragen naar het vrouwen- centrum", aldus Laurier. De commissie ging met dit voor stel akkoord. Het college van B&W had al 83.000 gul den beschikbaar gesteld en kwam gisterochtend met een aanvulling van 39.000 gul den tevens in het verband met het niet vervullen van een vacature. De startgroep noemde dit bedrag volstrekt onvoldoen de. Nu het voorstel van Lau rier is overgenomen komt het totale beschikbare be drag op 167.000 gulden. Ook hier wilde de startgroep nog niet aan. „Ons uitgangspunt is nu 180.000 gulden. Wordt het minder dan doen we geen beroep op de subsidie om met het centrum te star ten. We wachten voorlopig even af, het College komt namelijk steeds meer in onze richting. Als de werkgroep toch niet start, dan is dat een probleem van de gemeente niet van ons", aldus de woordvoerder. Voetganger aangereden LEIDEN Een 73-jarige Lei- denaar is gistermorgen rond tien over elf zwaar gewond ge raakt bij een aanrijding. De man kwam uit het Leidse sta tion en stak met zijn fiets aan de hand het Stationsplein over, terwijl het voetgangers licht op rood stond. Een 31-ja- rige automobiliste uit Noord- wijk kon de man, ondanks hard remmen, niet meer ont wijken en schepte hem. De Leidenaar is met een hersen schudding, hoofdwonden en rugklachten overgebracht naar het Diaconessenhuis. Kleuter gered van verdrinkingsdood LEIDEN Een vijfjarig Leids jongetje is gistermiddag rond drie uur bijna verdronken in zwembad De Vliet. Het jonge tje, dat niet kan zwemmen, be landde door onbekende oor zaak in het water en raakte bewusteloos. In die toestand werd hij door een badmeester uit het water gehaald. Door middel van mond-op-mond beademing werd hij weer bij kennis gebracht. Omdat het ventje af en toe weer bewuste loos raakte, is hij door de EHD naar het AZL gebracht waar hij werd opgenomen op de af deling intensive-care. Spinnen Een groot aantal schoolkinderen was er gistermor gen tijdens een zomerse excursie getuige van hoe de laatste scha pen van de kin derboerderij in de Merenwijk ont daan werden van hun winterjas. Daarna hadden ze alle gelegenheid om de onbewerk te wol te bekijken en eens te voelen. Tevens konden de kinderen de wol zelf spinnen (foto). Afgelopen zondag werden ook al schapen gescho ren op de kinder boerderij. foto: wim van "inERDAGYERBLIJVEN VREZEN KWALITEITSVERMINDERING: De Leidse igverblijven vre- aliteitsverminde- 'en tekort van het Orgaan Kinder- COK) over twee jekt kan worden afnemen van arbeidsuren van ie. Dit bleek gis- tijdens de com- •gadering van on- „Dit voorstel is thoudertje, hier geen steek mee ten. Over twee inen ze alsnog op van ons beknib- n dan gaat onze achteruit", aldus iuisman, directrice kinderdagver- Aan het begin van de commis sievergadering werd al duide lijk hoe groot de onrust was onder de vijf Leidse kinder dagverblijven. Aanwezigen lieten met spandoeken en pro testborden zien dat ze het he lemaal niet eens waren met de maatregelen die wethouder H. van Dongen in petto had. De onrust bleek echter op een misverstand te berusten. Na dat een aantal sprekers het woord had gedaan, bleek dat er de komende twee jaar niets aan de huidige situatie zal ver anderen. De spreeksters waren bezorgd over het minimale aantal di rectie-uren dat in het voorstel wordt genoemd. Het voorstel gaat uit van ongeveer tien uur per groep waarin de directie coördinerend werk zou kun nen verrichten. „Voor het dag verblijf in de Merenwijk bete kent dit een forse verminde ring. Wij hebben drie groepen, waar we nu 60 uur aan beste den. Wij zouden dan teruggaan naar 30 uur", aldus een woord voerder. Van Dongen stelde de aanwezigen gerust. „We moeten nu eenmaal een mini maal aantal uren vaststellen. De gemeente moet tenslotte kunnen garanderen dat die uren ook vervuld kunnen worden. De eerste twee jaar wordt er geen uur beknibbeld op de huidige situatie", aldus de wethouder. Ook was er een misverstand over het aantal uren dat een dagverblijf open mag zijn. De aanwezigen dachten dat het maximale aantal openingsuren teruggebracht werd tot tien uur. De spreeksters hielden een pleidooi voor ouders die niet in de omgeving van Lei den werkten. Zij waren niet in staat om hun kinderen voor 18.00 uur op te halen. Ook hier bood de wethouder ophelde ring van zaken. „De kinder dagverblijven die nu langer open zijn, kunnen dat straks ook. Verblijven die hun ope ningstijden willen verlengen en hiervoor geld nodig heb ben, kunnen echter niet meer terecht bij de gemeente. Maar als 't nu kan, kan het dadelijk toch ook". Nu de misverstanden de we reld uit waren, bleken de aan wezigen nog steeds niet tevre den. De adder onder het gras was volgens hen een ander voorstel. Namelijk die waarin een tekort van het COK over twee jaar verhaald zou kun nen worden op twintig direc tie-uren. „Ook al verandert er de komende twee jaar niets, daarna kan er toch op bestaan de uren beknibbeld worden. Dit betekent achteruitgang van de kwaliteit. En dat ter wijl de wethouder juist pleitte voor kwaliteit", aldus een te leurgestelde directrice Huis man. LEIDEN Het Centrum voor dit jaar dringend nieu- Beroepsoriëntatie we ruimte nodig", liet Hus- Beroepsoefening tinx vanmorgen weten. hoKKon nil al 9(1 nn Hustinx met trots in de stem. „En we voorzien in een be hoefte. De toeloop is enorm' tPRRl aan de Kanaalwee hebben nu 31 20 proeent Het CBB geeft een breed sca dcui uc Adiwdiwcg meer leerlingen dan waaroD la. aan basiscursussen vooi barst uit zijn gebouw. Volgens directrice R. Hustinx is het pand bere kend op tachtig leerlin- meer leerlingen dan waarop laaan basiscursussen voor het gebouw is berekend. En volwassenen. Het gaat om voor het volgende schooljaar cursussen verzorging, admi- ziet het er nog beroerder uit, want dan gaan we hoogst waarschijnlijk naar de 125 gen „maar hebben we in leerlmgen september waarschijnlijk Ais oplossing voor de overbe_ ongeveer 125 leerlingen zetting in het bijna afgelopen in huis. We moeten er studiejaar huurde het CBB echt vijf a zes lokalen bij twee lokalen bij 'buurman' daarvoor bedragen vol gens haar 900.000 gulden. einde aan, want door de fu- waarbij het RZLA be- Het CBB leidt (jong) vol- trokken was, heeft het zie- wassenen op die geen be roepsopleiding hebben gevolgd. VVD-raadslid **nx. A. Geertsema nistratie, hout en bouw, be veiliging, metaal en werk in een winkel. Er bestaan daar naast plannen voor een cur sus baliemedewerkster voor allochtone vrouwen, catering en installatietechniek. De meeste cursussen richten zich op groepen die moeilijk aan de slag komen en die via het Doelgroepenbeleid van de gemeente gesteund wor den. Samen met de gemeente lokalen leeg staan", aldus Hustinx. Het CBB vindt dat geen goede oplossing. Het brengt volgens het centrum versnippering teweeg en ver spreiding over de stad zou leiden tot tijdverlies. „We worden betaald per uur, dus dat kunnen we ons niet veroorloven". Bijbouwen aan het Kanaalpark heeft vol gens de gemeente een be zwaar. Hustinx: „De bouw, die ongeveer negen ton zou kosten, moet worden betaald uit extra gelden. Maar het is elk jaar onzeker voor hoeveel groepen en opleidingen we geld krijgen. Als dat tegen valt zouden we in een te kenfonds de ruimte nu zelf keihard nodig", aldus Hus- opvallend dat de acnuui met ruimtegebrek daarover gisteren vragen kampt. Pas drie jaar geleden tijdens de vergadering werd het nieuwe gebouw aan van de commissie onder- de Kanaalweg geopend. wordt er door het CBB dan groot gebouw komen te zit- ook gezocht naar een oplos- ten, waardoor de gemeente sing. „Onze onderhandelings positie is echter anders dan die van de gemeente. Wij voor de kosten zou opdraai en. Maar ik denk dat dat niet zo'n vaart zal lopen. Er is een willen graag dat er lokalen grote groep ongeschoolden en gebouwd worden bij het hui- werkgevers gaan steeds meer zijn ondernemend", meldt de stad, pand. De gemeente zoekt een oplossing elders in mensen vragen die in elk ge val een basisopleiding heb- gebouwen waar ben genoten". Dronken man vernielt ruiten De stroomsto- lie gistermorgen in uur het trein- 8 op het station lam legde werd akt door een ka- rokken kabel. Bij Mmheden ter hoog- /oorschoten werd r £l geraakt. Daar- rerd het in tussen het re- im in Den Haag seinen en wissels en een relaishuis In. Pas toen er een noodtoestel aangesloten was waarmee de wissels en seinen bediend kon den worden, kwam het trein verkeer weer langzaam op gang. „Intussen was er nogal wat overlast van reizigers on- staan", meldde Sletterink. „Er vertrokken tussen tien en kwart voor elf geen treinen van het Leidse station. Maar de treinen stonden wel op de contact .perrons klaar en de mensen stapten gewoon in de trein in de verwachting dat die gauw zou vertrekken. We konden de mensen echter niet op de hoogte stellen van de storing, omdat met het stuk trekken van de kabel ook de verbin ding mét de omroepinstallatie verbroken was". door ons geen S acjeer was, kwamen ze :e staan", verklaarde Sletterink van de Imiddag. Dat er door jaamheden een kabel tuuryerc| verbaasde Slet- „De kabels liggen maar worden bij :zaamheden soms ls Tf^t. **e ^oet er eigen" ^eel aan, het zijn ge- ,Mielukjes"' fraaL De vertragingen liepen voor de reizigers op tot ongeveer een half uur. Een aantal ritten werd geschrapt. Verder moes ten enkele internationale trei nen omrijden. Ze werden via Utrecht omgeleid. Rond half twaalf gistermorgen waren de vernielde kabels weer her steld. Vanaf toen kon er weer op volle sterkte gereden wor den. LEIDEN Een 22-jarige Lei denaar heeft vannacht twee ruiten van een café aan de Lange Mare en een portier van een politieauto vernield. De man, die teveel gedronken had, viel rond half elf andere bezoekers van het café lastig. Toen hij vervolgens uit ballo- righeid de biertap openzette, werkte de barkeeper de man naar buiten. Die werd dermate boos, dat hij zijn woede koelde op twee ruiten van drie bij twee meter. Bij zijn aanhou ding kort daarop door de poli tie vernielde hij ook nog een portier van een politie-auto. De man raakte bij het vernie len van de ruiten gewond. Hij is door de EHD naar het AZL vervoerd voor behandeling en heeft zijn roes uitgeslapen op het politiebureau. Studieproblemen nu eigenlijk stevig moeten blokken. Maar de zon oefent, getuige dit groepje studenten dat Het hete weer van de laatste dagen komt de zich op de Aalmarkt aan de oever van de Rijn vele Leidse studenten bijzonder beroerd uit. De heeft genesteld, op velen een grotere aantrek- aankomende doctorandussen en meesters in de kingkracht uit dan de studie, rechten zouden, met het oog op de tentamens, foto- tejo ringers lmol aansjj De wijkvere- Je Put in de Oude ap dis vanaf maandag de officiële buurt- innefnvoordiger van de Oude Mors. Dat e buurt beslist op inncnr de stichting Wel- rganiseerde stem- 3 25 april. „Daar- 1 echter nog niet 'oblemen in de pgelost", aldus In- n Buuren namens fiiging. Zo blijft de Pijkvereniging De Morsch, die door lerderheid van de I's aan de kant ide pt werd gezet, gewoon door gaan met haar actievitei- ten. Een tegenvaller voor de nieu we club is dat de gemeente een eerder gedane toezegging niet lijkt na te komen. Een zaaltje in het wachtgebouw bij de Morspoort, waar de vereniging haar oog op had laten vallen als hoofdkwartier, blijkt aan een andere instantie te zijn verhuurd. Over het te voeren beleid van De Put heeft Van Buuren al heel wat plannen. Zo heeft zij de hoop het jarenoude pro bleem van de schepen aan het Galgewater op te lossen. „Schippers en walbewoners gaan goed met elkaar om en hebben beide zitting in De Put. Als het echter over de lig ging van de schepen gaat staan beide partijen nog steeds lijn recht tegenover elkaar", zegt Van Buuren. Hierbij komt dat de oude wijkvereniging nog procedures tegen de schippers heeft lopen. Zij verkozen in dertijd de kant van de bewo ners aan het Galgewater. De oude vereniging heeft ook nog een zaak lopen tegen de Koets-O-Theek in de Kruis straat. Reden voor Van Buren om die zaak voor haar vereni ging nog even te laten rusten. Zeker nu de oude wijkvereni ging bij de gemeente beroep heeft aangetekend tegen hun 'ontslag' als officiële vertegen woordigers van de buurt. Ten aanzien van de vervuilde grond op het terrein van de Stadstimmerwerf maakt Van Buuren een strijdbare indruk. Dit punt zal als het aan haar lag de eerste prioriteit van De Put krijgen. Met de sanering van de grond moet volgens haar haast worden gemaakt. De gemeente heeft volgens haar een zekere verplichting daartoe. Over het verder te voeren be leid wil De Put het systeem van enquêtes en inventarisatie hanteren. De eerste zaken die aan de buurt zullen worden voorgelegd zijn de eventuele afsluiting van de Molstraat voor auto's en de plaatsing van een grote parkeerplaats op het 'bomterrein' aan de Morssin gel. De buurt kampt namelijk met gigantische parkeerpro blemen. De eerste zichtbare activiteiten die door de vereniging zullen worden georganiseerd tijdens de lakenfeesten in juli plaats hebben. Zij zullen vooorname- lijk voor kinderen bedoeld zijn. Woensdag 25 juni aan staande zal in café Dat zullen we nog wel eens zien in de Morsstraat de oprichting van de vereniging in een wijkver gadering worden bekrachtigd. Op deze vergadering wordt het bestuur voor De Put geko zen. Anjer Het Leidse Anjercomité houdt in het kader van de jaarlijkse Anjeractie, een loterij. Loten van 1 gulden zijn voor dit doel uitgegeven. Verschillende mu ziekcorpsen zullen vanavond tijdens de koopavond door de Leidse binnenstad trekken om loten te verkopen. De trekking van de loterij met een hoofd prijs van 2000 gulden is op za terdag 24 juni. Vro u wen werk De gemeente Leiden, het Ar beidsbureau en de Streek school houden gezamenlijk een kennismakingsdag voor jonge vrouwen die geïnteres seerd zijn in technische be roepskeuze. Onder de titel 'Meisjes en Techniek' zal mor gen informatie worden ver strekt over bedrijven, oplei dingen en mogelijkheden. De informatiedag begint om 10.00 uur op de Streekschool, Lam- menschanspark 1, in Leiden. Voor informatie en opgave: 071-769242. Gezondheid Radio Gezondheid besteed zondag 18 april aandacht aan de districhtscommissie van de Provinciale Raad. Een niet zo bekende instantie. Toch is het een belangrijk orgaan dat knelpunten signaleert in de gezondheidszorg en adviezen geeft voor oplossingen Radio gezondheid is van 10.30 tot 11.00 uur te ontvangen 88.1 FM, kabel of 105.7 FM, ether. Vrijwilligers De pas gestarte telefooncirkel Leiden Noord zoekt vrijwilli gers. De gemaakte telefoon kosten worden vergoed. Be langstellenden kunnen terecht bij het Dienstencentrum Noord, Van Hogendorpstraat 36 in Leiden, telefoonnummer: 071-218182. Aardigheidje van architect LEIDEN De Amster damse architect Theo Bosch heeft een ontwerp gemaakt voor een nieu we kinderspeelplaats, op het voormalige terrein van de' Beatrixschool aan de Herensingel. Bosch heeft deze geste gedaan in de richting van de buurtbewoners van de Mecklenburger- straat en omgeving. De bewoners hadden ge klaagd over het gebrek aan speelruimte in de buurt. Zij maakten daar om bezwaar tegen de Centraal Wonen bouw plannen van Bosch op het braakliggende ter rein. Dat terrein wordt door de jeugd uit de buurt en kinderen van de Singelschool als speelterein gebruikt. De architect ontwikkelde namens een woningbouw vereniging, voor Centraal Wonen een bouwplan voor 15 woningen. De commissie voor ruimtelijke ordening kwam de bewoners van de Mecklenburgerstraat slecht deels in hun bezwaren tege moet door de bouw met 3'/2 meter in te korten. Dit tot ontevredenheid van zowel de buurt als de architect. Bosch dreigde zelfs zijn op dracht terug te geven als zijn plan met de 3,'/2 meter gea mendeerd zou worden. Mevrouw H. Weytens, hoofd van de Singelschool, was verrast door het plan van de architect. Ze toonde zich be nieuwd naar de uitvoering en de plaats ervan. Tot nu toe maakten haar leerlingen regelmatig, onder begelei ding, gebruik van het braak liggende stuk grond. Ze wil de wel even afwachten hoe het er uit zou komen te zien. „In ieder geval blijkt dat er wel eens naar de bewoners geluisterd wordt", aldus Weytens. Hu eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een I nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Telefoon(voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per I maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de reiswekker naar Naam: Aiti-oe- I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CcicLc Qouncvnt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11