China is voor ons een waarschuwing" Inwoners Jeruzalem slapen met Uzi onder hun kussen CeUlae Sou/temt VOORMALIG ADVISEUR SOLIDARNOSC OVER TOEKOMST POLEN ">n w, Kopstukken Poolse partij komen niet in parlement Slachtpartij op zee voor haaievinnenso* BUITENLAND DINSDAG 13 JUNI 1989 PAG^ Ut m :od Andrzej Stelmachows- ki (64) vond vorig jaar zomer de „Ronde Ta fel" uit. Terwijl het land de ernstigste sta kingsgolf sinds het uit roepen van de noodtoe stand op 13 december 1981 beleefde, probeer de hij regering en op-' positie bij elkaar te brengen om over de toekomst van Polen te praten. Het duurde nog ruim een half jaar voordat Stelmachows- ki, hoogleraar in het burgerlijk en agrarisch recht en voorzitter van de Warschause „Club van Katholieke Intel lectuelen" de partijen ook inderdaad aan die Ronde Tafel kreeg. Daar werd onder meer besloten tot de legali sering van Solidarnosc, waarvan Stelmachows- ki bij de oprichting in 1980 en later van 1983 tot 1985 adviseur was. Vorige week zondag is hij met grote meerder heid gekozen tot lid van de Senaat, uiter aard voor Solidarnosc. Voor hem en zijn colle ga's uit de oppositie gaat het eigenlijke po litieke werk nu pas be ginnen. (Van onze speciale verslagge ver Leo van Vlijmen) WARSCHAU „De ver kiezingen hebben voor mij twee verrassingen ge bracht, een aangename en een onaangename. Rond uit teleurgesteld ben ik in de lage opkomst. Ik had op tachtig procent gere kend, en het is bijna twin tig procent minder gewor den. De ouderen zijn weg-, gebleven omdat ze noch de regering noch Solidar nosc vertrouwen en de jongeren omdat ze sneller veranderingen willen en die van ons niet verwach ten. Ik denk dat zowel het een als het ander gevaar lijk is". „Onze enorme overwinning was natuurlijk een aangename verrassing", vervolgt Andrzej Stelmachowski, sinds vorige week senator voor Solidar nosc. „Ik had voor mezelf ge dacht dat we alles bij elkaar in de Senaat zestig, heel mis schien vijfenzestig zetels zou den krijgen. Dat zou een groot succes zijn geweest. Maar nu al in de eerste ronde 93 zetels en de anderen geen een. Dat had ik niet voor mogelijk gehou den. En daarbij dan nog die blamage van het regeringsblok dat slechts twee kandidaten van z'n nationale lijst in het parlement heeft gekregen. De top is nu radeloos. In elk geval staat vast dat Solidarnosc meer invloed gaat krijgen dan we hadden gehoopt". Over deelname in de regering wil hij nog geen uitspraak doen. „Wij moeten eerst alles eens rustig overdenken en de komende weken en maanden een politieke strategie uitstip pelen. Op de eerste plaats: wat doen we met het zogenaamde Burgercomité van Solidarnosc. Dat is eigenlijk alleen voor deze verkiezingen opgericht. Moeten we dat continueren? Voor de oprichting van een politieke partij is het zeker nog te vroeg. Bovendien, in dat Burgercomité zijn allerlei stromingen vertegenwoordigd: christen-democraten, sociaal democraten, liberalen, conser vatieven. Kunnen we die op een politieke lijn krijgen?". Informatie-gat Een belangrijk punt is de ver kiezing van een president. Tot nu toe was generaal Jaruzelski de enige kandidaat voör dat ambt. Stelmachowski: „Maar het is nu de vraag of die kan didaat nog wel gewenst is. Tij dens de verkiezingscampagne hebben de mensen mij voort durend gevraagd: ga jij straks op Jaruzelski stemmen? Ik heb dan telkens gezegd dat we, als we eenmaal gekozen zijn, als blok ons standpunt zullen be palen. Maar we weten intussen heel goed wat de kiezers niet willen". Afgelopen weekeinde heeft Lech Walesa, de leider van So lidarnosc, laten doorscheme ren dat leden van de vakbe weging mogelijk toch zitting zullen nemen in de regering. Met die toézegging is Stelma chowski niet zo blij. „Ik zeg niet dat wij niet voldoende vakbekwame mensen zouden hebben want die hebben we wel. Maar ons probleem is ons gebrek aan informatie. Wij weten niet wat voor verplich tingen Polen heeft aan bij jaar lang hebben gemaakt. Nee, wij willen liever eerst orde op onze eigen zaken stel len. De vakbond Solidarnosc is nog geen twee maanden gele den weer officieel toegelaten en moet nu een nieuwe struc tuur krijgen. Het Burgercomi té steunt tot nu toe louter en alleen op vrijwilligerswerk. Als het blijft voortbestaan, en dat zal wel, dan alleen op een professionele basis. Alles moet eigenlijk van de grond af aan worden opgebouwd. En ver geet niet, behalve de al zo lang durende economische crisis hebben we er nu ook een poli tieke crisis bij met een rege ring die niet weet hoe het nu verder moet. Ik denk dat wat er momenteel in China gebeurt voor ons toch een waarschuwing moet zijn. Wij van de oppositie hebben geen leger, geen politie en geen staatsapparaat achter de hand". Partij - monopolie Solidarnosc wil meewerken aan economische hervormin gen. Maar dat houdt ook in de sluiting van niet-rendabele be drijven, de afschaffing van subsidies op levensmiddelen en dat betekent weer dat er nieuwe offers van de bevol king worden gevraagd. Kunt u dat aan uw kiezers verkopen? voorbeeld het Warschau P^ct of aan de Comecon. Het is hier niet als in het Westen waar ook de oppositie van de staats zaken op de hoogte is. Wij zijn altijd overal buitengehouden. Wij weten niets. De hele be volking bevindt zich in een in formatie-gat. Maar bovendien, hoe zou zo'n grote coalitie er uit moeten zien? Het leger, de politie, de buitenlandse poli- Professor A. Stelmachowski, sinds vorige week senator voor Solidarnosc. FOTO: PERS UNIE tiek, dat blijft natuurlijk alles in handen van de communis ten. Wij kunnen dan economi sche zaken, financiën en socia le zaken krijgen om de proble men op te lossen die zij veertig „Wat die werkloosheid betreft, dat zie ik niet zo somber. In veel staatsbedrijven werken momenteel soms wel tot twin tig procent minder mensen dan er zouden kunnen wer ken. Er zijn dus op het ogen blik voldoende arbeidsplaat sen. Maar natuurlijk moeten we de arbeidsmarkt wel in de gaten houden. En wat de le vensstandaard betreft: we heb ben aan de Ronde Tafel af spraken gemaakt oflig sluitende indexering d. lonen. Of dat ook lukl d< we natuurlijk afwacht» d' waar we ons bij de ^rd' sche hervormingen i: af instantie op richten frist braak van het partij- 6 Pr monopolie. De ecorfkij veertig jaar lang door|er< beheerst. De dir^cteif" de staatsbedrijven zijrr^ van de partij en laten j[l belangen boven ecoqtf belangen prevalereri moeten we van af enKT alleen maar via de wer^ privatisering van de ej0|g Dat monopolie geldt toer niet alleen voor de efieli maar bijvoorbeeld o»a"r het onderwijs en de'y schap. We hebben de 0-7 mende jaren dus nog Idei te doen". k s itra Waarschuwing U sprak voorheen „waarschuwing van Denkt u dat het Pooliaf> inderdaad evenals> jgev weer zou kunnen ingjstu F „Ach, er dreigt natulan- tijd een „China", marfnd neraals hebben inmidK goed begrepen dat dï waarin zij in 1981 venap nergens op stoelde erPT ons niets heeft geholn5,cj gendeel. Er is bovenj. 3 groot verschil tusseqaa 1981. Toen was er in nog een Brezjnev, nu £51 Gorbatsjov. Dat is ee&. kans die we moeten jg.' pen om in ons land wijl hervormingen door tc 1 en meer democratie P"1 heid te realiseren. zullen veel geduld hebben. En het meest I a mij dat de Poolse jeugj1: duld blijkbaar niefot heeft". JERUZALEM In de brandende zon slenter ik langs de Jaffa poort, be wonder de palmbomen die Suleiman de Grote langs de hoge muren plantte, en koop bij een Arabisch marktkraampje wat brood en olijven. Nog steeds genietend van alles wat ik om me heen zie, kom ik onzacht in botsing met een man, die in zijn ene hand een getrokken pistool heeft en in de an der een Uzi machinege- Hij heeft een khaki uniform aan en een keppeltje op zijn hoofd. Gewapende soldaten zijn hier geen uitzondering, maar hij is geen soldaat. Hij is een kolonist, één van de joden (meestal van buitenlandse af komst) die zich expres hebben gevestigd op de Westelijke Jordaanoever ten bewijze dat het joods en geen Arabisch grondgebied is en dat het al zo is sinds de bijbelse oudheid. De man met het pistool en de Uzi bij het Arabische olijven- stalletje draagt zijn wapens „uit zelfverdediging", zo legt hij uit. Maar hij heeft een vreemde blik in zijn ogen die een intense religiositeit ver raadt, grenzend aan politieke gedrevenheid. In de Heilige Stad wil niemand zich met je inlaten als hij of zij niet weet wat je geloof is. „Ben je joods?", luidt zo ongeveer de eerste vraag die men hier stelt. Zo niet, wat dan wel? Als je christen bent, wat voor soort christen ben je? Uit overtui ging komt zekerheid voort, uit zekerheid extremisme, en uit extremisme komt het geweer voort. Na een wat langer verblijf in Jeruzalem voel je je bloot als er geen geweer over je schou der hangt. Zo'n 160 duizend gewone Israëlische burgers hebben een wapenvergunning, naast al die mannen die als re servisten zijn aangesteld in het leger en de neiging hebben hun Uzi of M-16 karabijn on der hun hoofdkussen te bewa ren. Sinds de intifada, de Ara bische opstand, anderhalf jaar geleden begon in de bezette gebieden en in het oosten van Jeruzalem, werden wapenhan delaren overspoeld door de vraag naar 9mm wapens (die tussen de duizend en vijftien honderd gulden kosten). De enige beperking op wapens geldt voor de munitie, te we ten honderd kogels per wa penbezitter. Om als Israëliër in aanmerking te komen voor een wapenvergunning moet je een „goede reden" hebben. Onder goede redenen vallen bedreigingen van de persoon lijke veiligheid, of banen die reizen in de bezette gebieden met zich meebrengen. Vreedzaam En tóch blijft Jeruzalem een verbluffend mooie stad, met gebouwen van honingkleurige stenen (een architectonische uniformiteit die ten tijde van het Britse Mandaat verplicht was). Toeristen kunnen zonder risico's komen en gaan. De openbare tuinen worden over vloedig met water besproeid (onderhouden door Arabie ren). In de supermarkten en bazaars redetwisten Arabieren en joden op hoge toon, maar altijd goedschiks. De moderne Israëlische ziekenhuizen lig gen vol met Arabieren van de Westelijke Jordaanoever èn uit Israel zelf, hoewel de Pa- lestijnen klagen dat ze achter gesteld worden. In ons stamcafé op het kruis punt van de Jaffaweg en de King Georgestraat in het cen trum van Jeruzalem, drinken joden, Arabieren eh Grieks or thodoxe priesters gezellig met elkaar een kopje koffie en eten daarbij een plakje kaneel- cake. Zo nu en dan ontploft er een bom in een vuilnisbak op de Jaffaweg of er drijft een wolk traangas voorbij, afkom stig van een door de politie beëindigde demonstratie. In de café's heerst echter een soort vreedzame coëxistentie. Je raakt er wel aan gewend om naast een met stof overdekte, vaak sjofele soldaat je kopje koffie te drinken, terwijl zijn machinegeweer tegen het ta feltje geparkeerd staat, of te genover een orthodoxe jood met een zwierige zwarte jas, lange pijpekrullen, baard en zwarte hoed, of een oude Ara bische bouwvakker, met zijn geruite hoofddoek, de „keffiy- ah". Brood Dat betekent niet dat er geen spanningen zijn. Die liggen verborgen onder de opper vlakte, maar een incident is voldoende om ze aan de kook te brengen. De orthodoxe jo den bijvoorbeeld komen vaak met de realiteit in conflict als ze proberen de rest van Israel hun strenge joodse leer voor te schrijven. Neem bijvoorbeeld brood, het bijbelse hoofdvoedsel. Met Pa scha, het joodse paasfeest, is brood verboden en orthodoxe joden zorgen ervoor dat er geen kruimeltje brood meer in huis achterblijft. Pascha ge denkt de vlucht van de Israë lieten uit Egypte en toen was er geen tijd om brood te bak ken. Het geval wil nu dat één van de beste bakkers in Jeruzalem een Arabier is en zijn winkel bevindt zich midden in de joodse wijk van de oude stad. De Arabische bakker bleef on langs met Pascha gewoon open en verkocht geurende verse pittabroden, het platte brood dat typerend is voor het Mid denoosten. De gevolgen bleven dan ook niet uit en hij werd aangevallen door ultra-ortho doxe joden. Ze waren niet al leen gebelgd over zijn gedrag, maar ook over de joodse klan ten die gewoon zijn winkel be zochten en daarmee de Pa- scha-regels schonden. Nu liep het nog allemaal redelijk af. Maar op een dag, zegt de bak ker somber, zal hij wel ge dwongen zijn om te verkassen. Ingeslagen Voordat ik naar de Westelijke Jordaanoever reed, spande ik een keffiyah over de motor kap van m'n auto, die al bijna helemaal volgeplakt is met Britse vlaggetjes en pers-stic kers, in de hoop dat alle partij en direct zien dat ik „neu traal" ben. Maar in het land van het geweer en het geloof kennen ze geen neutralen. „Aan wiens kant sta je?", vroeg Menachem, een kroeg baas (bierbuik, onderhemd, pistool), toen ik de joodse ne derzetting Kiryat Arba, nabij de voornamelijk Arabische stad Hebron, bezocht. Nie- mands kant, antwoordde ik: I Gewapende soldaten behoren bij het dagelijkse straatbeeld van Jeruzalem. eën waarnemer. Hij keek me wantrouwend aan. „Oké, oké, ik geloof je", zei hij, alhoewel hij duidelijk het tegenoverge stelde bedoelde. In het oude stadje Hebron was het vertrouwen nog minder. Ik had mijn auto gelukkig een huurauto in de hoofd straat geparkeerd, terwijl ik even een praatje maakte met zowel Arabieren als joodse ko lonisten. Tegen de tijd dat ik terugkeerde waren alle ruiten van de auto ingeslagen. De da ders waren ofwel Arabieren, omdat de auto een Israëlisch nummerbord droeg, ofwel ko lonisten vanwege de pers-stic kers en de keffiyah. „Welk ge loof?" baste de verveelde Is raëlische politie-agent die de gegevens noteerde toen ik op het politiebureau aangifte deed van de vernieling. „Be doelt u dat van mij of dat van de daders?", was mijn vraag. Hij vond het niet grappig. „Het uwe". Hij schreef op: christelijk. Thatcher Weer terug in Jeruzalem sug gereerde een collega dat we al lemaal maar een groot kruis op onze auto's moesten verven of plakken, om te laten zien dat we christenen zijn. Ande ren stelden, iets minder se rieus, voor om een levensgroot portret van Margaret Thatcher voor het achterraam te han gen, meer bij wijze van sym bool voor Engeland dan uit partijgevoel. Toch hebben ook deze symbolen een schaduw zijde: een belangrijke Arabi sche minderheid is christelijk en wat Thatcher betreft, niet alle partijen in het Middenoos ten zijn even ingenomen met haar en met Engeland. „Jullie Britten", zegt de jonge Arabische pompbedie8£ ik benzine tank voor t~ gende rit naar de W Jordaanoever, „het isi jullie schuld". En L- doelt hij eerder op de v#n de mandaatperiod; huidige politieke situj meent het echter L kwaad. Hij lacht, geefn vriendschappelijke ik1 m'n schouder en looplf. volgende klant: een Isi jood met een keppeltji hoofd en met een Ui achterbank van zijn ai RICHARE (c) The Times,, WARSCHAU Voor de 33 vacante zetels in de Sejm, het Poolse lager huis, zal aanstaande zon dag een nieuwe verkie zingsronde worden gehou den. Maar de kandidaten van de „nationale lijst" die het bij de eerste ronde niet hebben gehaald, mo gen niet aan die tweede ronde meedoen, evenmin als mensen die naar een zetel in de senaat hebben gedongen. Alle 66 kandidaten voor de 33 zetels moeten nieuw zijn, zo heeft de Poolse Staatsraad gisteren bepaald. Dit betekent dat kopstukken uit de partij, onder wie pre mier Rakowski en de polit- buro-leden Stanislaw Ciosek en Jozef Czyrek, definitief niet in het parlement komen. Een einde van hun politieke loopbaan hoeft dit niet te be tekenen omdat volgens de Poolse wet ministers aan kunnen blijven ook als zij niet in het parlement zijn ge kozen. Premier Rakowski liet gisteren al weten dat hij wel kandidaat blijft voor de post van premier. Wie de nieuwe kandidaten voor de 33 resterende parle mentszetels zijn, is nog niet bekend. Dit onderwerp wordt besproken op de twee daagse bijeenkomst die giste ren is begonnen tussen de partijleiding en de leden van het centraal comité. Na acht jaar is gisteren in Polen de Vereniging van Poolse journalisten weer ge legaliseerd. Deze vakbond, die voornamelijk bestaat uit aanhangers van het vakver bond Solidariteit, werd in maart 1982 verboden. IJSLAND BLIJFT OP WALVISSEN JAGEN REYKJAVIK De IJslandse regering is niet van plan de walvisvangst op te geven en te zwichten voor een internatio nale boycot vaht de milieu-or ganisatie Greenpeace. „We zullen de walvisvangst nooit opgeven, wat er ook gebeurt", aldus minister van buitenland se zaken Jon Baldvin Hanni- balsson. De walvisvangst vormt slechts een heel klein onderdeel van de IJslandse economie en de grote meer derheid van de bevolking lust zelfs geen walvisvlees. De IJs landse regering huldigt echter als principe dat ze volledig soeverein moet kunnen beslis sen over het gebruik van 's lands natuurlijke rijkdom men, ook in de kustwateren. Om de bedreigde walvisstand te beschermen heeft de Inter nationale Walvisvaartcommis sie van 1986 tot 1990 de com merciële walvisvangst verbo den. QUITO Japanse en Ko reaanse vissers zijn druk bezig de unieke zeebiolo- gie in de beschermde wa teren rond de Galapagos eilanden te vernietigen, door hun jacht op haaie- vinnen. Het afgelopen jaar zijn al zeker veertigdui zend haaien en talloze an dere zeedieren afgeslacht. De haaien worden gevangen met behulp van haringnet ten, die in baaien en kreken worden uitgezet, en elektro- nisch-gestuurde netten van bijna een kilometer lengte voor de diepere wateren. Na dat de vissers de haaien van hun vinnen hebben ontdaan worden de karkassen weer overboord gezet. Haaievinnen worden bijna uitsluitend in Japan en Ko rea verkocht en brengen on geveer vijfendertig gulden per pond op. Deze lucratieve handel heeft ertoe geleid dat vele kleine vissertjes zich op de haaiejacht hebben gestort. Volgens ooggetuigen worden de strenge wetten die in dit gebied van de Galapagos ei landen gelden met voeten getreden. Kleine bootjes be geven zich 's nachts binnen de beschermde 15-mijlszóne en brengen huri vangst over naar de grote Japanse en Ko reaanse schepen, die in de internationale wateren lig gen te wachten. De vissers hebben het vooral gemunt op de Galapagos- haai en een ondersoort van de hamerhaai. Maar andere diersoorten worden ook afge slacht, zoals zeeleeuwen en - honden die als levend aas worden gebruikt om de haai en te vangen. Bovendien ra ken talloze schildpadden en zeldzame vogelsoorten „per ongeluk" verstrikt in de net ten en vinden daardoor eveneens de dood. Milieube schermers vrezen dat sommi ge diersoorten zullen uitster ven als de jacht niet spoedig een halt wordt toegeroepen. Ze hebben inmiddels een in ternationale oproep gedaan om het „erfgoed van de mensheid", zoals de VN de eilanden van Charles Dar win heeft betiteld, te redden. De eilanden speelden een be langrijke rol in de ontwikke ling van de moderne evolu tietheorie, dank zij Charles Darwins ontdekking dat op elk eiland weer verschillen de varianten van 1} diersoorten voorkwaG gelden zeer strenge' wetten op de eilandeS onder een rookvera verbod om dieren aal ken en men mag z' buiten de paden beg^| De Galapagos maken: js van Ecuador en dep berichten over de h£ hebben heel wat <P ding veroorzaakt in stad Quito. De illegal jacht kwam aan hl toen een Japanse bool sano Maru, gedwon" een haven in Ecuafc nen te varen. BioloÉ dekten daarop velef den haaienvinnen F rekken op het achtfl gen te drogen. TIMOTHY ROSS (c) The Sunday Tin

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6