jorbatsjov zet „streep" der na-oorlogse periode Als ik in de gevangenis beland, is dat een eer" Washington keert zich tegen Deng Xiaoping Giften en geisha brengen ook Uno in verlegenheid Reagan wordt Brits ridder nden ikkeert >ciaal ropa Jawel, zo ziet hij eindelijk de toekomst 9 CENLAND CetebcSoMCMit DINSDAG 13 JUNI 1989 PAGINA 5 dli heeft plannen naar schonere lucht ren P e^lGTON Amerika's president uHeft het Congres een pakket wets- j n1en voorgelegd met maatregelen ter nPë van luchtverontreiniging. Zij ?"i in verplichte invoering van perso ns op schonere brandstoffen zoals ll, aardgas of ethanol vanaf 1995 in an ïtbevolkte stedelijke gebieden in de ih wil de energie-industrie de op- Ifeven er voor te zorgen, dat er vanaf ^eiïdoende methanol of ethanol be- vfr is. Andere maatregelen zijn ge- eenren kolen- en oliegestookte centra- ^fhtin lozing van zwaveldioxide en jcide tegen de eeuwwisseling met de Vten hebben verminderd. Met het 'Pra|e komende tien jaar een bedrag ge- en fcn tweehonderd miljard gulden. In een zonnige Londense achtertuin bereidt de voormalige Amerikaanse president zijn LONDEN Burke's Peerage, een tijd schrift dat is gewijd aan de Britse aris tocratie, heeft gemeld dat oud-presi dent Ronald Reagan de hoogste Britse koninklijke onderscheiding krijgt die voor Amerikanen is weggelegd, „hono rary knighthood" of buitengewoon rid derschap. Reagan, die momenteel een bezoek aan Londen brengt, is morgen de gast van koningin Elizabeth II in Buckingham Palace. Het koninklijk huis had geen commentaar op het be richt. Volgens Burke's Peerage zal Reagan deze week of anders volgend jaar worden verleend. Dat gebeurt for meel door de koningin, maar op voor dracht van premier Margaret Thatcher. Dode en gewonden bij examen-geweld DHAKA In Bangladesh is het tijdens de universi taire examens op verschil lende plaatsen tot geweld suitbarstingen gekomen, waarbij zeker een dode en vierhonderd gewonden zijn gevallen. Honderden studenten en hun mede standers richtten vernie lingen aan in verschillen de universiteiten, omdat de politie was ingescha keld om hen te beletten bij de examens te frauderen, nadat vier examinandi wegens onregelmatighe den van verdere deelname waren uitgesloten. Onlusten in Oezbekistan steeds meer anti-Russisch MOSKOU De bloedige onlusten in de Centraalaziatische Sovjetrepubliek Oezbe kistan duren nog steeds voort. Maar volgens berichten uit het gebied richt het geweld zich niet langer alleen tegen de Mescheti- sche minderheid, maar neemt het steeds meer de vorm aan van een pro-islamitische en anti-Russische strijd. Ook politiebureaus en kantoren van de communistische partij worden aangevallen door menigten die groene vlaggen bij zich dragen. Dat het Kremlin zich ernstig zorgen maakt over de situatie in Oezbekistan blijkt uit het feit dat premier Nikolai Ryzjkov en voormalig KGB-chef Viktor Tsjebrikov, die nu de hoogste justitiële functie in de partij vervult, naar het gebied zijn gestuurd om persoonlijk poolshoogte te nemen. Motorstoring oorzaak neerstorten MiG-29 PARIJS Een motorstoring is vori ge week de oorzaak geweest van het neerstorten van een MiG-29 ge vechtsvliegtuig tijdens een demon stratie in Parijs. Dat heeft een Franse onderzoekscommissie bekendge maakt. De commissie pleitte de piloot vrij van schuld aan het ongeluk. Testpiloot Anatoli Kvotsjoer heeft tij dens de vlucht volgens de officiële verklaring een buitengewone vaar digheid getoond en geen fouten ge maakt. Hij sprong op het laatste mo ment uit het vliegtuig, overleefde het ongeluk en heeft het ziekenhuis in middels verlaten. De Sovjetunie voert een eigen onderzoek uit, maar daarvan zijn tot nu toe geen resulta ten bekendgemaakt. fJET-LEIDER POSITIEF OVER VOORSTELLEN BUSH g van de voorpagina) Sovjetleider Mi- ...jorbatsjov heeft gis- fp|) de eerste dag van ISoek aan Bonn voor ':-ist, en wel positief, Jerd op de voorstel- Éor conventionele ermindering die lerikaanse presi- Jeorge Bush, twee geleden deed op /O-top in Brussel. irstellen kunnen er- dat er in de Weense iderhandelingen snel- kkoord tussen Oost en »rdt bereikt dan eerst ingenomen, zei Gor- avonds in een tafel- St nJ ei„_ voor eenzijdige troe- e.Aties door de Sovjetu- ten betere kans te ge- 5 'de Weense onderhan- f.ani over conventionele jjning en aan de oplos sing van de kwestie van de kernwapens voor de korte af stand in Europa, maar daar re ageerde de Sovjetleider voor alsnog niet op De op het ogenblik bij de Westduitsers immens populai re Sovjetleider en bondskanse lier Helmut Kohl sneden giste ren bij hun eerste gesprek in Bonn ook direct de kwestie van de deling van Duitsland aan. Beiden menen dat ont wikkelingen hierin niet door destabiliserende stappen in ge vaar moeten worden gebracht, aldus hun woordvoerders. Oost-Duitsland volgt Gorbats- jovs vierdaagse bezoek aan het andere Duitsland met argus ogen. Maar niet te verwachten is dat hij reageert op de oproep om de Berlijnse muur neer te halen, die zijn Amerikaanse ambtgenoot, George Bush, twee weken geleden deed tij dens diens bezoek aan de Bondsrepubliek. Net zomin verwachten waarnemers tij dens het bezoek spectaculaire conventionele ontwapenings voorstellen van Gorbatsjov. De kersvers herkozen Sovjet president maakt in de Bonds republiek duidelijk groter en thousiasme los dan Bush. Bij aankomst kregen Gorbatsjov en zijn vrouw Raisa zelfs bij val van de perstribune. „Wij zetten een streep onder de na-oorlogse periode en dat zal onze beide landen in staat stellen een verdere beslissende stap naar elkaar toe te ma ken", zij hij sprekende over de betrekkingen tussen de Bonds republiek en de Sovjetunie. „In de voorstellen van Bush en de NAVO zit nog veel van de doelstellingen en benade ringsmethoden uit de periode van de confrontatie, maar zij stemmen nu eindelijk in met vermindering van ook Ameri kaanse troepen in Europa en met vermindering van eigen offensieve middelen, waaron der vliegtuigen, zonder dit al leen van ons te eisen. Wij waarderen ook dat men een deel heeft overgenomen van ons voorstel voor onderhande len over kernwapens voor de korte afstand in Europa, of schoon voor het openen daar van nog al wat voorwaarden worden gesteld. Over het ge heel genomen reageerde men op ons grote ontwapeningsini tiatief voor het eerst niet met argwaan en automatische kri tiek, maar met een „antwoord dat serieus en concreet" is, „zodat er nu meer reden is om aan te nemen dat er in Wenen snelleer een akkoord kan wor den bereikt dan eerst was ver wacht", aldus Gorbatsjov in zijn rede. Gorbatsjov toonde zich in zijn toespraak bezorgd over het feit dat de NAVO wil vasthouden aan tactische kernwapens, en hij herhaalde zijn wens om zo snel mogelijk te beginnen met de onderhandelingen over de eliminering van de kernwa pens voor de korte afstand. „De kwestie van de volledige verwijdering van de taktische kernwapens mag niet van de Een van de vele handen die president Gorbatsjov gisteren schudde was die van Willy Brand, de ex- bondskanselier die begin jaren zeventig de dooi tussen de Bondsrepubliek en de Sovjetunie be werkstelligde. agenda geschrapt worden", zo nister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze, polit- burolid Aleksandr Jakovlev meende Gorbatsjov. De argu menten om deze onderhande lingen uit te stellen en niet ge lijktijdig te laten houden aan het CFE-ovcrleg over conven tionele wapens in Wenen zijn volgens de Sovjet-leider niet overtuigend. Het terugbrengen van de militaire kracht van de beide machtsblokken en de verschillende staten tot een zuiver verdedigende sterkte is volgens hem een van de beslis sende voorwaarden voor de realisering van het idee van een gemeenschappelijk „Huis Europa". Hij zei dat het War- schau-pact pas na een verga dering van zijn regeringslei ders, die naar verwachting in juli zal worden gehouden, me. een reactie zal komen op de voorstellen van Bush. Gorbatsjov wordt tijdens zijn vierdaagse bezoek niet alleen begeleid door zijn vrouw, maar ook door een bijna 70 man sterke delegatie, onder wie mi- Rust geeft Gorbatsjov lievelings paard cadeau HAMBURG Mathias Rust, de Westduitser die in mei 1987 de luchtver dediging van de Sovjetu nie voor aap zette en met een sportvliegtuig op het Rode Plein landde, wil zijn lievelingspaard La Bamba aan Sovjet-leider Gorbatsjov cadeau doen. Rust wil hiermee volgens het blad Bild de vriend schap tussen de Sovjetu nie en de Bondsrepubliek symboliseren. Rust werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf, maar kreeg later gratie en werd naar de Bondsrepu bliek uitgewezen. en de voor economische zaken verantwoordelijke vice-pre mier Iwan Silajev. De Sovjet leider kwam gisteren aan met een Iljoesjin-62 op het vlieg veld Keulen-Bonn, kreeg 21 saluutschoten en verblijft deze dagen in de Sovjetambassade in Bad-Godesberg. onze correspondent Frans Boogaard) in 1 iterMBURG Europe- knemers zullen nog wil oeten wachten voor aa"Üe EG kunnen te- irle)en °P een Europees ga^im aan sociale bevn. Engeland heeft ek G-afspraken op dat in *feen enkele behoef- 1U k luid i°afe^ gisteren in Luxem- ns jdens de eerste ministe- er jergadering over het werp voor een sociaal areif1 -^en handvest dat int"dit voorontwerp teke- 36 oinooit aldus de Britse van buitenlandse za- alle ^et voorontwerP de grondrechten van e jners aangeduid. Het Jirbij om voor de hand A e zaken als veiligheid ndheid op de arbeids- •holing en professione- ng, werktijden, gega- werk en minimum- sociale bescherming, k om de door de Brit- _verfoeide medezeggen- er^Ji de bedrijven. de Nederlandse iretaris voor Europese "an Voorst, is alle hoop log niet verloren. De hebben het plan nog Ifinitief afgewezen, ze !nog wel te porren zijn G-afspraken over scho- edei)vorming. „Zolang nie-. lslecht duidelijk „nee" 'an Unnen we verder. Op 'ëeihier blijven we in ge- "e in dat is al heel wat", en 'an Voorst, nse Konturen (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON PEKING De Amerikaanse rege ring heeft gisteren voor het eerst indirect kritiek geleverd op China's sterke man, Deng Xiaoping. Als Deng verantwoordelijk is voor het bloedbad in Pe king heeft hij daarmee zijn eigen hervormingspo litiek ondermijnd, zo zei woordvoerster Margaret Tutwiler van het ministe rie van buitenlandse za ken. „Het is een drama voor China, zijn bevolking en de erfenis die hij wilde nalaten". Ze noemde Deng niet met naam maar had het over „de voorzit ter", waarmee ze volgens an dere Amerikaanse regerings functionarissen de 84-jarige leider bedoelde. Deng is voor zitter van de Centrale Militai re Commissie die naar wordt aangenomen opdracht gaf om het studentenprotest neer te slaan. De brute onderdrukking van het protest in Peking en de controverse rond dissident Fang Lizhi leggen intussen een zware claim op de Ameri- kaans-Chinese betrekkingen. Fang zocht daags na het bloed bad op het Plein van de He melse Vrede samen met zijn vrouw zijn toevlucht in de Amerikaanse ambassade in Peking. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Ba ker ontbood het afgelopen weekeinde ambassadeur Han Xu op zijn bureau voor bespre kingen, naar wordt aangeno men over het dissidentenpaar. Radio-Peking zond gisteren de tekst uit van een brief van stu denten, die het de VS kwalijk nemen dat ze Fang onderdak bieden. De studenten beschul digen Fang ervan dat hij bour- geois-liberale (lees: westerse) ideeën heeft verspreid en stu denten heeft aangezet tot de monstraties en rellen. In de avondkrant Peking Wanbao werd Fang gebrand merkt als „de organisator" van de contra-revolutionaire rebel lie „die zichzelf zag als de lie veling van bepaalde buiten landse staatshoofden en daar om dacht zich van alles te kunnen veroorloven". Maar later vluchtte Fang met zijn vrouw de Amerikaanse am bassade in „over de lijken en in het bloed van het Volksbe vrijdingsleger" Fang speelde weliswaar geen actieve rol bij de demonstra ties die op 3 juni tot het bloed bad in Peking leidden, maar uitte in het verleden regelma tig kritiek op de communisti sche partij. Zo zei hij dat het marxistische systeem in China is mislukt en dat de economi sche hervormingen niet wer ken als zij niet gepaard gaan met grote politieke verande ringen. Op 2 juni werd Fang in zijn woning in Peking door Associ ated Press geïnterviewd. Tij dens dat interview zei hij on der meer, dat de massale om vang van de democratiserings beweging hem had verrast. „Het is voor het eerst dat stu denten, intellectuelen en ge wone mensen weten dat zij het recht hebben om kritiek te le veren op de regering. Ik ver wachtte slechts studenten en intellectuelen en een handje vol arbeiders en ik was zeer verrast dat zich zo vele gewo ne mensen aansloten. Dat be tekent dat het stadium is be reikt waarin de mensen poli tieke hervomingen gaan ei sen". Fang zei wel dat hij vol ledig achter de doelstellingen van de studenten stond. Fang voegde daaraan toe op korte termijn niet veel noe menswaardige veranderingen te verwachten. Voor wat de lange termijn betreft achtte hij het noodzakelijk dat de oude generatie leiders, onder wie met name Deng Xiaoping, zou opstappen. „Als zij weggaan zal de situatie verbeteren, zal er meer democratie zijn". Chinese studenten mogen in EG blijven LUXEMBURG De ruim driehonderd Chinezen die in Nederland studeren behoeven niet bang te zijn dat zij tegen hun wil naar hun land worden teruggestuurd als ze zijn afge studeerd of als er een eind komt aan hun studiebeurs. Dat is een uitvloeisel van de af spraak die de ministers van buitenlandse zaken van de EG in Luxemburg hebben ge maakt. Onder de huidige om standigheden gaan er geen Chinezen onvrijwillig terug, aldus minister Van den Broek Minister Deetman heeft laten weten bereid te zijn om samen met de universiteiten te bekij ken wat er voor zulke studen ten gedaan kan worden. Floris v.d. M. studeert Nederlands. Zijn gezichts vermogen neemt echter gedurig af. Toch betekent afstuderen voor hem alles. Dankzij een aanvullende bijdrage van AVO-Neder- land heeft hij nu een aan passing op zijn computer. Als wettelijke regelingen niet toe- A Wri.hlafjarlanH reikend blijken, kunnen vele gehan- ifCUCllflifU dicapten op AVO-Nederland reke- vereniging voor arbeid en welzijn nen. Steun ons werk. Word lid! voor mensen met een handicap Postbus 850 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 75 33 44 Giro 625000 Steun ons werk Word lid Stuur mij nadere informatie. Naam: Postcode/Plaats:i Deze bon in gesloten envelop zenden naar AVO- Nederland, postbus 850, 3800 AW Amersfoort I SHANGHAI De laatste Nederlandse studenten in Shanghai verlaten van daag China. De Britten en de Amerikanen zijn de vo rige week in paniek geë vacueerd. Het dagelijks leven in de havenstad is weer genormaliseerd, maar Chinese studenten verwachten verdere mas sale arrestaties vanwege de protesten voor vrijheid en democratie. Op de Fudan-universiteit, een van de top-universiteiten in China, heeft het bestuur giste ren de rouwkransen wegge haald voor het standbeeld van Mao Zedong, die de studenten daar eerder hadden neerge legd ter nagedachtenis van de doden in Peking. Alleen een replica van het Amerikaanse vrijheidsbeeld staat nog op universiteitsterrein. In mei erkenden de presiden ten van de vier universiteiten in Shanghai, hoge kaderleden van de communistische partij, de studenten als een patriotti sche beweging en stemden in met het stopzetten van de col leges. De meeste studenten in Shanghai zijn naar huis ge gaan en hebben geen gehoor gegeven aan de oproep om te rug te keren naar de colleges. Een 22-jarige studente van Fu dan-universiteit zegt dat de studenten bevangen zijn door wanhoop en woede. „Dat is be grijpelijk, maar we moeten onze krachten niet verspillen en vreedzame middelen ge bruiken. Als we geweld ge bruiken heeft de regering een extra argument in handen om ons te arresteren. Eigenlijk maakt het niets meer uit of we wel of geen geweld gebruiken. Als de regering ons wil pak ken, bedenken ze wel een ar gument. In Shanghai zijn al mensen opgepakt omdat ze met buitenlanders hebben ge sproken". De studentenbeweging in Shanghai heeft zogenaamde „geen angst voor de dood"- groepen opgericht. Hun voor naamste taak is verklikkers onder studenten te molesteren. De studente zegt verder: „De oude leiders zullen doodgaan. Onze tijd zal komen. Wij ver tegenwoordigen een gezonde, competente en fatsoenlijke ge neratie. De huidige regerings vertegenwoordigers kunnen zich geen concept indenken dat uitgaat van een normaal familieleven. Zij zijn soldaten, die een groot deel van hun le ven in barakken hebben door gebracht". De studente lacht voortdurend alsof het om een grap gaat. Het lijkt alsof zij haar angst wil on derdrukken. „Ik behoor tot een groepje waar ook schrij vers in zitten. Zij hebben tij dens eerdere zuiveringen in de gevangenis gezeten. De rege ring moedigt eerst vrijheden aan, zoals tijdens de Culturele Revolutie en de studentenpro testen in .1987 en dan slaat ze ineens toe. Wat de leiders eerst hebben aangemoedigd, be stempelen ze vervolgens als contra-revolutionair. Als ik in de gevangenis terecht kom, is dat een eer". 'anneer het water valt, sluipt een donkere gestalte langs losgewerkt. Dan laat hij zich weer naar boven drijven en zwemt uijbosjes: het is Jojo, gewapend met een grote kniptang, terug. - Nils en Rob nemen juist een kijkje op het eiland, maar liik.zich in het water glijden ter hoogte van de ligplaats van opeens geeft Rob een schreeuw. „Je schip is op drift, Nils!" noÜnSJ" en zwemt naar het schip. Jojo is op de Hawaii-eilan- roept hij uit. Verschrikt kijkt Nils op. Ja, het is maar al te waar. irjelduiker geweest en hij kan een lange tijd onder water „[Zonder veel moeite vindt hij de ankerketting van de „Vi- „Vooruit", zegt Rob, „laten we de sloep van Brookfeller nemen; r jjlwee, drie knepen met de tang en hij heeft een schakel misschien kunnen we de „Viking" nog bijtijds bereiken". TOKIO De onlangs aangetreden Japanse pre mier Sosuke Uno heeft het Japanse parlement zijn verontschuldigingen aangeboden over het niet opgeven van politieke gif ten. Hij weigerde echter in te gaan op een buiten echtelijke affaire die hij met een geisha zou heb ben gehad. ,De omstreden giften bedragen 13,6 miljoen gulden, de op brengst van een feestelijke bij eenkomst voor fondsenwer vers ter gelegenheid van Uno's 25e jaar in het parlement. De Japanse wet stelt dat politieke contributies duidelijk moeten omschreven zijn, maar Uno's bureau had dit bedrag als een donatie te boek gesteld. „Ik heb mijn secretaris hierover berispt en ik beloof dat we het niet meer zullen doen", zei Uno voor de Budgetcommissie van het Lagerhuis. Vragen over een verhouding die hij in 1986 met een geisha zou hebben gehad wees de premier echter van de hand. Het weekblad Mainichi be richtte vorige week dat Uno een vrouw 40.000 gulden heeft betaald voor een relatie van vier maanden. „Ik weiger in het openbaar commentaar te leveren op privé-aangelegen- heden zei Uno, zonder de aantijging te bevestigen of te ontkennen. Veel Japanse politici houden er maitresses op na, maar dit leidt zelden tot politieke con troverses. Waarnemers menen dat de twee mini-schandaaltjes Uno's toch al lage populariteit verder zullen doen duikelen. De 66-jarige Uno werd twee weken geleden tot premier be noemd vanwege zijn onkreuk bare reputatie. Hij volgde pre mier Takeshita op, een van de vele politici die zijn gevallen door het Recruit-schandaal. Brits startverbod voor Boeings-737 LONDEN De Britse lucht vaartdienst CAA heeft alle twaalf Britse verkeersvliegtui gen van het type Boeing- 737/400 een startverbod opge legd. Hiertoe is besloten na twee incidenten met vliegtui gen van dit type afgelopen weekeinde. Bij een vlucht van Londen naar Belfast en een vlucht van Londen naar het Spaanse eiland Menorca bra ken om onbekende redenen turbinebladen af Beide toe stellen waren hierdoor ge dwongen terug te keren, naar het vliegveld waar zij waren opgestegen. De vliegtuigen zijn uitgerust met motoren van het type CFM 56/3 C van de Fran se fabriek SNECMA. In janua ri stortte een Boeing-737/400 met eenzelfde motor neer in de buurt van het Britse Not tingham. Daarbij kwamen 47 mensen om het leven.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5