Looplieden niet p toeristenmarkt r Veel CFK's in Katwijk 4jirgemeester Hoffmann -'uwt huis in Vinkeveld SPN krijgt Europese vlag Geen strook op Beeklaan Noordwijk moet chemokar kopen Geen bijdrage voor strandpost Noordwijk CeidócSoutfuit Bewoners tegen autoshowroom k.MEN VEEL TE DUUR ide adering atdriif voert actie bii sluis Oranielaan Rotonde op Biltlaan NOORDWIJKERHOUT: Cultuur Verheft in onderwijsproject PA<EN OMGEVING DINSDAG 13 JUNI 1989 PAGINA IS, kschade na AAN DEN RIJN van de Oudshoornse- |n het Marsdiep in Al- rH den Rijn heeft gis- »d flinke rookschade n. Onbekenden heb- 1 11.00 uur brandende via de brievenbus nac^en gegooid. Het vuur J vejr naar de deurmat en elopten. maar door gebrek idefstof doofde het weer is hfchade was zo aanzien- ijk leerlingen en leer- >en vandaag thuis moes- san jn. VOORSCHOTEN Voorkomen moet worden, dat een autoshowroom gevestigd gaat worden in het leegstaande bedrijfs pand op de Hofweg-West. De bewoners zijn bang, dat hun straat dan onveilig wordt en dat de parkeerplaatsen als be- drijfsplaatsen voor auto's gebruikt wordt. Het pand wordt voor een bedrag van f 138.000,- opgeknapt. De commissie fi nanciën van de gemeente schaarde zich gisteren achter de bezwaren van de be woners. Maar of een autobedrijf tegen ge houden kan worden, blijft een moeilijke zaak. Het bestemmingsplan geeft toe stemming voor de vestiging van nijver- heidsbedrijven. Zes bonnen bij bromfietscontrole ALKEMADE Bij een bromfietscontrole in Alke made en Leimuiden zijn in totaal zes bromfietsers be keurd voor het opvoeren van hun bromfiets. Een van hen had bovendien de leef tijd van 16 jaar nog niet be reikt. De politie van Alkemade controleert regelmatig op verschillende wegen binnen de gemeente om de pakkans te vergroten. Veel jongeren blijken bij het naderen van een politieauto hun vehikel gauw in de berm te gooien en verder te lopen. Informatiemarkt belicht ontwikkelingssamenwerking KATWIJK Het comité voor ontwikkelings samenwerking in Katwijk houdt komende za terdag samen met tien groeperingen die zich inzetten voor projecten in Derde Wereldlan den, een informatiemarkt. Dit gebeurt op de Taatedam in Katwijk aan Zee tussen twaalf en vijf uur 's middags. Het doel van de markt is de inwoners van Katwijk te informeren over het werk van de verschillende organisaties en over de activiteiten van het plaatselijk comité van ontwikkelingssamenwerking. Daarnaast wil men de onderlinge samenwerking bevor deren. Op de informatiemarkt worden video- fims gedraaid, de toneelgroep Mimiek schminkt kinderen en voor kinderen vanaf acht jaar is er een puzzeltocht. De Latijnsame- rikaanse groep Latin Connection treedt op en tussen twaalf en een uur 's middags speelt er een panfluitgroep. Werkonderbreking in Diaconessenhuis LEIDEN Het Diacones senhuis aan de Houtrust- laan in Leiden houdt op donderdag 22 juni een werkonderbreking. De ac tie wordt in het kader van de vijf procent loonsver hoging gehouden. Alle diensten liggen plat van 10.00 tot 12.00 uur. Alleen spoedeisende zaken gaan door. De patiënten krijgen een alternatieve maaltijd voorgeschoteld De polikli niek is voor het maken van afspraken te bereiken onder het telefoonnummer 071-178420. Trimclub in Valkenburg VALKENBURG Een aantal Valken burgers wil een trimclub oprichten. Dat initiatief is ontstaan tijdens een contact avond die gehouden werd door de Vere- nigingenraad van Valkenburg. Er wor den echter nog meer gegadigden ge zocht. Zij kunnen contact opnemen met D. Tameling, telefoon 01718-30009 en B. Schrok, telefoon 01718-27543. Nieuwe marktmeester VALKENBURG A Oosterlee wordt de nieuwe marktmeester van de Val- kenburgse paardenmarkt, de oudste paardenmarkt van Nederland. Deze functie, die door het plotseling overlij den van C. Bol vacant kwam, wordt hierdoor weer vervuld door een gebo ren en getogen Valkenburger. Jivakweek in augustus VALKENBURG De Jivakweek in Valkenburg wordt dit jaar ge houden tussen 28 augustus en 1 september. Tijdens deze week worden evenementen gehouden voor kinderen tussen de 4 en 12 jaar. Het ligt in de bedoeling om de kinderen die week spelender wijs vertrouwd te maken met ver schillende landen in de wereld. Ook is er een bustochtje naar het museum van Valkenkunde ge pland om een speurtocht langs de te bezoeken valken te houden. Ook worden er drie dagen besteed aan huttenbouw achter de Marinus Poststraat. ^WIJK De erkien van de Noord- >ove weekmarkt zijn itrolde organisatie van heVistenmarkten in 0njjk, het Hoofd- jrdtKoopcentrum. Zij elligde prijs voor de t sn een marktkraam r zijfcomerse toeristen- rtfefeel te hoog. „Op lige 'male weekmarkt ron we 25 gulden per ian. Op de toeristen- heefcoeten we 120 gul- rien^talen. De meeste yerpoplui hebben mi£n één kraam no- ens it is niet te beta- vedus J. Schrier, be- bojj van de Centrale ioorfg Ambulante Handel, lid van de Noord- wijkse Marktcommissie en zelf marktkoopman. In de raadsvergadering van maart werd besloten dat in de Noordwijkse Hoofdstraat deze zomer drie toeristenmarkten mogen worden gehouden. De markten waren twee jaar niet gehouden omdat de organisa toren onenigheid hadden met de gemeente Noordwijk. Die eiste een vergoeding voor het gebruik van de openbare weg. In maart werd besloten dat Noordwijk du jaar genoegen neemt met een tientje per kraam. De verdere organisatie van de markt werd in handen gegeven van het Hoofdstraat Koopcentrum. De kooplieden, die op de weekmarkt op donderdag staan, protesteerden toen al te gen de komst van de toeristen- markt op dinsdag. Hun bezwa ren werden niet gehonoreerd. Alleen kregen ze wel te horen dat zij voorrang zouden krij gen bij een plaatsje op de toe ristenmarkt. „Er waren aan vankelijk vijf kooplieden waaronder ikzelf, die wel wat voelden voor een plaatsje op de toeristenmarkt. Met deze hoge huurprijzen is het echter niet te doen. Op één markt koopman na, heeft iedereen zich nu teruggetrokken", ver telt Schrier die alleen op de toeristenmarkt wil staan als daar in zijn ogen een „rede lijk" tarief voor moet worden betaald. „We moeten straks veel geld betalen voor een standplaats waarmee we onze eigen weekmarkt afbreken. Er wordt wel gezegd dat de toe ristenmarkt iets heel anders is dan de weekmarkt maar je haalt er toch een deel van handel op donderdag mee weg", aldus Schrier die inmid dels contact heeft gezocht met de gemeente en het Hoofd straat Koopcentrum. Dat heeft niets opgeleverd. Gemeentelijk woordvoerder C. de Ridder wijst de klachten van de marktkooplui van de hand: „De attracties op de toeristen markt kosten geld. Dat wordt betaald uit de huur van de kramen. De toeristenmarkt is dus niet vergelijkbaar met een gewone weekmarkt. De marktkooplui moeten blij zijn dat ze voorrang krijgen voor een plaatsje op de toeristen markt". Ook J. de Boer voelt weinig voor de klachten van de kooplieden. „Dit is geen ge wone markt maar puur voor de toeristen. Wij bepalen daar de prijzen en als ze het te duur vinden dan komen ze maar niet". I85°^i besloten >aar i idan GJnnigings- "de stellen wj JHOTEN De ver- die de raadscommis- jalgemene zaken van- )udt over de bezuini- i ruim een half mil- .fifNden die Voorschoten Sl3|90 en 1992 te wachten If^besloten. Dit ondanks Jft van de D66-fractie, ■mening is dat de ver- Wfl openbaar moet zijn 'idermeer gepraat gaat bver formatieplaatsen istingverhoging, het- burgers direct raakt, e van D66 zal de ver- >Pec niet bijwonen. Ook jfilmi van de CDA en in dtctie toonde zich voor TlOtlheid. rabt )07 V KATWIJK Een aan zienlijk aantal bedrijven in Katwijk gebruikt CFK's. Deze chloorfluor koolstofverbinding wordt met name gebruikt in koelsystemen. Vooral de visverwerkende bedrijven hebben veel vries- en koelruimten en hebben dus veelCFK's in huis. Een en ander blijkt uit een onderzoek van de af deling milieuzaken van de gemeente Katwijk. Zoals bekend tast deze chemi sche verbinding de ozon laag aan. De hoeveelheid koelmedium loopt per bedrijf soms, aldus de onderzoekers, op tot duizen den liters. In bijna alle geval len gaat het hier om het ge bruik van de freonsoort R 12. Een koelmedium dat voorna melijk gebruikt wordt voor koel- en vriesinstallaties. Naar verwachting zullen pas in 1991 internationale regels opgesteld worden om het gebruik van deze stoffen aan banden te leg gen. Om daarop vooruitlopend iets te doen komt het rapport met een aantal voorstellen voor de gemeente Katwijk. Het verstrekkendste is het door de hinderwet gaan ver bieden van de meest schadelij ke stoffen bij het plaatsen van een nieuwe installatie. Vooral omdat er goede alternatieven zijn voor het giftige koelmedi um. Ook is het noodzakelijk, aldus de onderzoekers, de be staande systemen jaarlijks grondig te controleren op lek kages. Nu blijkt door lekkage veel koelvloeistof te verdwij- Ook voor de verwerking en afvoer en het tijdelijk opslaan van koelkasten en andere koelsystemen moeten strenge re regels komen. Onderhande lingen met het enige bedrijf in Katwijk dat daar toestemming toe geeft zijn inmiddels ge start. Daarnaast wordt ge wacht op de uitkomst van het effect en rendement van in stallaties, die de koelvloeistof aftappen en verwerken. In dien die resultaten bevredi gend zijn kan aanschaf van een zogenaamde sloopstraat overwogen worden, aldus de samenstellers van het onder zoek. )WIJK Burge ben J. Hoffmann gaat ijnlijk in het Vin- jwonen. Als de ge- aad akkoord gaat ijl voorstel van het an burgemeester .uders krijgt bur- r J. Hoffmann de (heid om aan het intje een huis te De bouwkavel is 345 vierkante ;root en het huis n vrij uitzicht op len van De Zuid. noeming per 16 au- burgemeester van de zat het hem bij het van woonruimte niet mee Volgens de gemeen tewet is een burgemeester ver plicht in zijn gemeente wonen en uiteraard dient het ge meentebestuur hieraan mede werking te verlenen. Om de burgemeester tijd te gunnen zijn huis in Oostvoorne, zijn vorige gemeente, te verkopen heeft Hoffmann tijdelijk ge woond in hotel Het Hof #van Holland. Nu de woning in Oostvoorne onlangs is verkocht heeft de burgemeester wederom tijde lijke woonruimte betrokken in een flat aan de Van de Mortel- stFaat. Bepaalde omstandighe den dwongen hem daartoe, staat er in het ontwerp-raads- voorstel. In" het begin van het jaar leek er een geschikte op lossing in zicht als de burge meester zou kunnen overgaan tot aankoop van een van de vijf woningen uit een bouw plan voor vrije sector wonin gen in het Vinkeveld. De bouwpercelen waren ech ter vorig jaar reeds verkocht aan de bouwcombinatie Vin keveld. Over dit bouwproject ontstond verschil van inzicht tussen de gemeente en de Bouwcombinatie, zodat bouw van een vrije sectorhuis er voorlopig niet inzit. Aangezien het college, in dit geval aange voerd door loco-burgemeester J. Bedijn, het ongewenst vindt de heer Hoffmann nog langer in het onzekere te laten over zijn huisvesting stelt men aan de gemeenteraad voor om bij wijze van uitzondering een van de kavels los te verkopen Burgemeester Hoffmann FOTO: HENK VAN DEN ENDE voor zelfbouw. De Bouwcombinatie Vinke veld gaat hiermede akkoord, mits het haar bouwelaim niet aantast. Burgemeester Hoff mann zal voor de grond f 87.500 moeten neertellen, ex clusief BTW. Binnen het colle ge blijkt geen eenstemmigheid te bestaan over de transactie. Een lid van het college gaat om principiële redenen niet met het voorstel akkoord. s^WARENDSVEEN i^^Jden hebben in de lH^in zondag op maandag fljRpt van sporthal De rong in Roelofarends- gegooid en zijn er van- tui 'aan met een paar hon- I i^igiden. Het was de die- ir |je|nelijk alleen om het nnnioen omdat er niets an- P *frd meegenomen. De 'werd pas gistermiddag NOORDWIJK Koos Smit van de VVD-fractie Noord wijk heeft onlangs aan Marjo- lijn van der Jagt, directeur van de Stichting Promotie Noordwijk, de vlag van de Raad van Europa overhan digd. Met het hijsen van de vlag zal volgens Smit symbo lisch uitgedrukt worden dat Noordwijk zich klaarmaakt voor de eenwording in Europa in 1992. Tijdens de bijeen komst zei Smit onder meer dat Noordwijk zich meer en meer zal moeten profileren als een badplaats van allure. „De VVD vraagt zich af of het niet verstandig is een „Europese Gemeente" te worden. Onze bekendheid zal dan zeker toe nemen". De VVD vindt dat Noordwijk als exclusieve bad plaats haar 'grenzen' wijd open moet zetten voor alle EG-inge- zetenen. In tweede instantie wil de partij met de overhan diging van de vlag aandacht vragen van alle Noordwijkers om op 15 juni in ieder geval te gaan stemmen voor Europa. Van der Jagt toonde zich inge nomen met de vlag en liet we ten samen met de VVV vol gend jaar de buitenlandse markt intensief te zullen gaan bewerken. De aandacht zal daarbij vooral uitgaan naar de congres- en vergadermarkt omdat dat nu eenmaal een sta bielere markt is dan de toeris tenindustrie. „Als congres- plaats ben je niet weersafhan kelijk. Verder is het service- aspect heel belangrijk om je te onderscheiden op de markt", aldus Van der Jagt. I igs. ti *y tj RWOUDE Het Zoe- >en. fee electrotechnische myöemco heeft gistermid- e gevoerd bij de sluis Üranjelaan. Deze sluis dens de spitsuren het Tide verkeer weren, jet op deze wijze afslui- I de Oranjelaan is veel verzet geweest in Zoeterwou- de. Dat kwam gistermiddag tot uiting bij de plaatsing van de sluis. Het Zoeterwoudse bedrijf Iemco woonde de plaatsing van de sluis bij met 150 man personeel en dertig auto's. Zo dra de sluis op zijn plaats stond, legde het personeel van Iemco er een rouwkrans om heen. Met de sleutel waarover het bedrijf beschikt, werd de sluis demonstratief verwijderd. De dertig auto's passeerden vervolgens de verwijderde af sluiting om te laten merken dat ze het niet eens zijn met de plaatsing van de sluis. Eerder al hadden onbekenden de bor den verwijderd waarop staat aangegeven dat er tijdens de spitsuren een sluis staat op de Oranjelaan. De borden werden gistermiddag teruggevonden op een vuilnishoop. NOORDWIJK Er komt geen rechtsafstrook op de Beeklaan voor verkeer naar de Boekerslootlaan. Wethouder V. Salman kreeg gisteren onvoldoen de steun voor dit 50.000 gulden kostende plan. Sinds er op de kruising Beek- laan-Boekerslootlaan-Spoelho- ren verkeerslichten staan, vor men zich op drukke dagen re gelmatig files op de Beeklaan. De rechtsafstrook zou daar een oplossing voor kunnen zijn, zo meent Salman. G. Duijndam (Noordw.Bel.) vond het zonde van het geld. Naar zijn mening is er een veel simpeler oplos sing. Gewoon een bord aan brengen, dat rechtsafslaan ter plekke verboden is. Met het lanceren van dit idee bracht hij de raadscommissie even tot verbijstering. „Zoveel automo bilisten slaan bij de Boekers lootlaan niet rechtsaf en zij die toch de wijk in willen, rijden wel over de Herenweg en de Dr. Hadr. van Neslaan", was het argument van de verte genwoordiger van Noordwijks Belang. Voor J. Smit (VVD) was het de vraag of het op deze krui sing wel nodig is te wachten op bromfietsers en wielrijders. Smit achtte een grondig on derzoek noodzakelijk en zag wel iets in een studieopdracht voor de Technische Hoge school te Delft. J. Willms (CDA) droeg een ander oplos sing aan, te weten door de file vorming af te remmen door verlenging van de groentijden van de verkeerslichten. Bij het aanleggen van rechtsafstroken vreesde de verkeersspecialist De Noordwijkse politiek vindt 50.000 gulden voor een recht safstrook op de Beeklaan veel te veel. FOTO: HENK VAN DEN ENDE van het CDA, dat grote, ono verzichtelijke kruispunten ontstaan, die elders in de ge meente reeds voor problemen hadden gezorgd. Duindam zei het met Willms (CDA) eens te zijn om eerst eens te bekijken wat er met een verlenging van de groen- standen viel te bereiken. Om voor de rechtsafstrook circa 50.000 gulden neer te tellen, zag ook J. Smit (VVD) niet zit ten. NOORDWIJK De ge meente Noordwijk moet een chemokar aanschaf fen. Deze kar moet gere geld op verschillende lo- katies in Noordwijk wor den neergezet zodat Noordwijkers daar hun klein chemisch afval kun nen brengen. Op deze wij ze moet minder chemisch afval bij het gewone huis vuil terecht komen. Dat is een van de aanbevelin gen uit het rapport Klein Che misch Afval dat door een amb telijke werkgroep van de ge meente Noordwijk is samenge steld. In het rapport conclu deert de werkgroep dat op dit moment ongeveer een derde van het klein chemisch afval gescheiden van het gewone huisvuil wordt aangeboden. Dit wordt nu bij het gemeente lijk depot aan de Losplaatsweg gebracht of aangeboden tijdens de incidentele ophaalacties. Dit systeem moet, volgens de ambtelijke werkgroep, worden uitgebreid met een chemokar die op verschillende tijdstip pen op diverse lokaties staat. Deze wagen moet eigendom zijn van de gemeente Noord wijk en ook voor andere doel einden inzetbaar gemaakt worden zoals voor het ophalen van grof vuil. Voor een avond- of weekeindopenstelling van het gemeentelijk depot voelt de ambtelijke werkgroep wei nig. Hiervoor is te veel perso neel nodig. De werkgroep breekt ook een lans voor het aanbrengen van batterijkokers in de Noord wijkse glasbakken. Verder moet het gemeentelijke depot worden uitgebreid met een voorsorteerruimte. Nu wordt het chemisch afval gesorteerd in de magazijnruimte van het gebouwencomplex of in de open lucht. Hierbij ontbreken veiligheidsvoorzieningen, iets dat in strijd is met de voor schriften en slecht voor de ar beidsomstandigheden. De voorsorteerruimte kan ook ge bruikt worden voor tussentijd se opslag van chemisch afval dat wordt aangeboden als de beheerder van het depot niet aanwezig is. De ambtelijke werkgroep pleit verder voor een verplichting voor bedrijven om het klein chemisch afval gescheiden aan te bieden. Hiervoor kan de af- valstoffenverordening worden gebruikt. Op dit moment kun nen bedrijven het klein che misch afval vrijwillig afgeven bij het gemeentelijk depot. Bij grotere hoeveelheden moeten ze een vergoeding betalen. Het gevolg is dat bedrijven het chemisch afval dan vaak weer terugnemen. De ambtelijke werkgroep vermoedt dat het dan alsnog bij het gewone huisvuil terecht komt. Als de bedrijven verplicht worden klein chemisch afval geschei den te houden, moet deze ver plichting worden gecontro leerd door de milieuambte naar. Het rapport Klein Chemisch Afval wordt vanavond bespro ken in de commissie voor openbare werken. KATWIJK Er komt mogelijk een mini-rotonde op de plaats van het kruis punt Biltlaan/Rijnsoever in Katwijk. De gemeente Katwijk wil hiermee de snelheid van het verkeer op de Biltlaan verminde ren. Verkeer op de rotonde krijgt voorrang. Aanleiding voor deze wijziging zijn klachten van omwonen den van de Biltlaan over de grote drukte op deze ontslui- tingsweg. Dit is een gevolg van de opheffing van de Zwarteweg. iets waar bij de aanleg van de Biltlaan reke ning mee was gehouden. De omwonenden wijzen in een brief op de geluidsoverlast die ze van het vele verkeer op de Biltlaan ondervinden en op de hoge snelheid van het autover keer. De gemeente Katwijk meenl^ dat de geluidsoverlast binnen acceptabele grenzen blijft. Wel wil de gemeente iets doen aan de hoge snelheid waarmee over de Biltlaan wordt gere den. Een mogelijke oplossing is de aanleg van een mini- rotonde. Daarnaast kan de ge meente ook het kruispunt aan passen door een extra linksaf- strook richting Rijnsoever- West. Het oversteken en oprij den van de Biltlaan moet dan in fases kunnen plaatsvinden. NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwij- kerhout wil geen extra bijdrage geven voor de bouw van een strandpost van de Reddingsbrigade bij de Langevelderslag. In een ambtelijk advies blijkt dat men er van uit gaat dat zo'n post onder ver antwoordelijkheid valt van de gemeente Noord wijk. Veel badgasten zijn toeristen van- de campings en die beta len toeristenbelasting, aan Noordwijk. Daarom moet de gemeente Noordwijk de voor zieningen op het stand op peil houden. Commissie-secretaris M. C. van den Hil van de ge meente Noordwijkerhout zei gisteravond in de commissie welzijn dat Noordwijk subsidie krijgt voor het beheer van het strand maar dat geld niet wil gebruiken voor de veraf gele gen Langevelderslag. Vandaar dat de Noordwijkse Reddings brigade nu sponsors zoekt en in dat verband werd Noord wijkerhout gevraagd om een bijdrage voor de bouw van een nieuwe strandpost. De commissieleden vonden het schandalig dat Noordwijk de oude strandpost zo ver waarloosd heeft dat die nu verdwenen is. Een nieuwe post kost 35.000 gulden. Nu heeft de reddingbrigade een jaarlijkse bijdrage van Noord wijkerhout van 2.000 gulden. Omdat dit geld steeds niet is opgevraagd ligt er nu 8.000 gulden gereed voor de brigade en dat geld kan men krijgen, maar meer ook niet. Alleen PvdA en D66 vonden dat Noord wijkerhouters niet het slachtoffer mogen worden van de Noordwijkse nalatigheid Zij vonden dat de gemeente maar eens met Noordwijk om de tafêl moest gaan zitten om er voor te zorgen dat die standpost er komt. desnoods met een extra bijdrage van de kant van Noordwijkerhout. Maar CDA en VVD voelden daar niets voor. VOORHOUT De Voorhout- se toneelvereniging Cultuur Verheft werkt mee aan een onderwijs-project van de Utrechtse kunstacademie. Daarvoor worden in Voorhout en andere plaatsen in de Bol lenstreek video-opnamen ge maakt. Studenten van de Utrechtse kunstacademie, af deling audio-visuele media, maken videofilms van ge sprekken tussen hulpverleners en patiënten. De videofilms worden als onderwijsmateriaal gebruikt door de hoger be roepsopleiding verpleegkunde in Leiden. De Utrechtse stu denten schrijven het scenario voor gesprekken tussen hulp verleners en patiënten Zij ma ken draaiboeken en hebben de leiding bij de'opnamen en re petities „Voor de leden van Cultuur Verheft is dit een unieke ervaring om mee te werken aan dit project", zegt voorzitter Chris Tetteroo. „Op het toneel moet normaal ge sproken alles in een keer goed gaan. Bij deze opnamen wor den scènes soms tien keer op nieuw gespeeld. Tussen de snoeren, microfoons, camera's en lichten spelen is heel iets anders dan op de planken staan in het parochiehuis" In totaal zijn er drie groepen aan 't werk. Een aantal opnameda- gen zijn al achter de rug. In de komende maand volgen nog meer opnamen in Voorhout.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15