ndóe Sou/temt-s* [e kunt 'm wel blijven drinken. Leiden bolwerk van veiligheid STAD OMGEVING Conrector Rembrandt benoemd YYD draagt Van der Nat voor als wethouder tancafé. De milde koffie van Douwe Egberts. DINSDAG 13 JUNI jeld voor stenograaf van gemeenteraad Met het uitreiken neester C. Goekoop ■uden erespeld aan C.A. van Beurden Je de vergadering idse gemeenteraad en ongebruikelijk ingebruikelijke zat »t feit dat de steno- i jaar zwijgzaam te verkt, daarna zijn met een licht kri- rtoon kon toespre- Beurden, behalve op contractbasis in werkzaam voor de imer, betrad in het an 1954 voor het ïidse raadzaal. Dat nder de hoede van zijn voorganger Van der Vel de. Tien jaar later kreeg hij een eigen contract en begon hij op zijn beurt met het oplei den van jongere collega's. Hij viert dit jaar dus ook een zil veren jubileum. Burgemeester Goekoop herin nerde er gisteren aan dat Van Beurden vele raadsleden, wet houders en burgemeesters heeft zien komen en gaan. Een aantal van hen zag hij in zijn eigenlijke functie terug als lid van de Tweede Kamer, onder hen Kappeyne van de Copello, Portheine en Geertsema, allen overigens VVD-vertegenwoor- digers. Van Beurden maakte bovendien bewogen tijden mee, zoals na de Russische in val in Hongarije toen de CPN- fractie de toegang tot de raads commissies werd ontzegd. De stenograaf constateerde in zijn dankwoord dat hoogst zel den raadsleden correcties op de gemaakte verslagen wilden maken. „En dat terwijl het toch gaat om analytische ver slagen die dertig tot veertig procent korter zijn dan de ge sproken teksten". Van Beur den verklaarde in Leiden vele discussies op hoog niveau te hebben meegemaakt. „Maar ook debatten waarbij ik dacht, dat het in tweede termijn heel wat korter kon". Telefoons gestolen LEIDEN Bij een inbraak op de Schipholweg zijn gisteren 50 telefoontoestellen met een geza menlijke waarde van 7000 gulden gestolen. In een kantoorgebouw in aanbouw werden de toestellen van het type 'vox' uit een afgesloten kamer ont vreemd. De daders kwamen het vertrek binnen door de deur te forceren. Acht maanden voor importeur LEIDEN Een 39-jarige Leidenaar is, conform de eis, veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest wegens het invoe ren in Nederland van 120 kilogram hasjies vanuit Nigeria. Zijn 19-jarige neef werd veroordeeld tot acht maanden met aftrek, waarvan vier voor waardelijk. Beide mannen werden in Den Haag aangehouden bij het overladen van een zending van 2100 ananassen, waarin de hasjies was ver- Margriet en Pieter bezoeken Minerva LEIDEN Prinses Mar griet en Pieter van Vol lenhoven brengen vrijdag 7 juli een bezoek aan de Leidse studentenvereni ging Minerva. Het ko ninklijk paar bezoekt de vereniging ter gelegenheid van het 35-ste lustrum van Minerva. Met andere Mi- nerva-reünisten zullen zij in de Leidse Schouwburg de opvoering bijwonen van de musical „Guys en Dolls". Deze musical wordt uitgevoerd door een aantal studenten van de Leidse vereniging. Leidse universiteit hekelt optreden leger in China LEIDEN Het college van bestuur van de Rijksuniversiteit Leiden zegt ..met verbijstering en afschuw" kennis te hebben genomen van de gebeurtenissen in China: „met name van de wijze waarop het leger aldaar is ingezet". De universiteitsraad heeft deze verklaring gister avond tijdens een vergadering unaniem en van harte ondersteund. In een persbericht stelt hel college: „De Leidse universiteit heeft krachtens haar traditie oude en langdurige banden met Chinese universiteiten. Wij hebben universitai re samenwerking en uitwisseling op het gebied van onderwijs en onderzoek altijd zeer op prijs gesteld. Het college van bestuur hoopt dat hel land China spoedig weer tot zichzelve moge ko men en dat universitaire samenwerking en uit wisseling op de gebruikelijke voet alsdan kun nen worden voortgezet". Leiden moet minder vloeken LEIDEN De Bond tegen het Vloeken doet een klemmend beroep op de Leidse gemeente raad om een vloekverbod op te nemen in een Algemene Poli tie Verordening (APV). In een brief aan de raad stelt de bond dat. door een onlangs genomen besluit van Binnenlandse Za ken, het opnemen van vloek- verboden in plaatselijke APV's mate wordt misbruikt. Tot nu toe hebben alleen de Veluwse gemeenten Nunspeet en Put ten gebruik gemaakt van de mogelijkheid dergelijke verbo den uit te vaardigen. TIJDENS BEZOEK PRESIDENT BUSH LEIDEN Leiden wordt een bolwerk van veiligheid tijdens het be zoek van de Amerikaan se president George Bush op 17 juli. „Prioriteit nummer één bij de Ame rikanen is veiligheid", aldus burgemeester C. Goekoop vanochtend. Niet alleen neemt Bush zelf een groot gevolg mee van veiligheidsagen ten, maar ook de Leidse politie heeft al bijstand gevraagd van de corpsen uit de omgeving. Er worden diverse maatrege len genomen om de veilig heid van de president te ga randeren. Kort gezegd komt het erop neer dat de Leide naar zich maar beter niet in de buurt van de Pieterskerk k kan wagen tijdens het bezoek van de president. „Toch wil len we het bezoek van presi dent Bush ook publieksvrien delijk houden. De Leidenaars kunnen wel langs de route staan die de president volgt, maar aan enige afzettingen valt niet te ontkomen", aldus Goekoop. De route die Bush volgt om bij de Pieterskerk te komen, zal pas op het laatste moment bekend worden gemaakt. Ook de precieze tijd waarop Bush in Leiden arriveert. Dat het bezoek van de president zich voornamelijk tot de Pie terskerk zal beperken, bleek vanochtend. K&G zal 's mid dags bij aankomst van de president en zijn gevolg voor de kerk spelen. Daarna stroomt de kerk vol met zo'n achthonderd bezoekers. De helft hiervan bestaat uit persmensen. Hieronder zijn drie complete Amerikaanse televisieploegen vertegen woordigd. Bush wordt na een welkomstwoord van de Leid se burgemeester voorgesteld aan het voltallige kabinet en het Leidse College. Vervolgens is het woord aan Bush. De president zal een rede houden van een half uur. Daarna legt hij met Ko ningin Beatrix een krans bij de gedenksteen van de grondlegger van de ideëen van de Pilgrim-Fathers, Ro bertson. In de kooromgang van de kerk heeft het Pil grim-Fathers Documentation Centre een tentoonstelling opgebouwd. Een en ander gaat niet zonder muziek ge paard. Het Amsterdams Ka merorkest verzorgt met het Bachkoor Holland de muzi kale omlijsting. Na de recep tie vertrekt de president naar de Verenigde Staten. Goekoop: „Het bezoek van Bush was voor ons een com plete, maar wel een aangena me verrassing. Dit bezoek kan een mooie uitstraling voor Leiden hebben en moet pico bello verlopen". BAKKER NIEUWE FRACTIEVOORZITTER LEIDEN M. (Theo) van der Nat (38) is gisteravond door de VVD-fractie voorgedragen om de nieuwe Leidse wethouder voor economische aangelegen heden te worden. Zijn benoe ming wordt begin juli ver wacht. Van der Nat is nu nog fractievoorzitter. Hij volgt de huidige wethouder J Fase op die per 15 juni de functie van watergraaf bij het zuiverings schap West Overijssel aan vaardt. Als nieuwe fractie voorzitter heeft de VVD G. (Gerard) Bakker gekozen. De voordracht van Van der Nat komt niét als een verras sing. 'Al sinds Fase eind maart haar vertrek aankondigde, cir culeerde zijn naam als kandi daat-wethouder. De voor dracht van Van der Nat heeft niettemin nog vrij lang op zich laten wachten. Volgens de kandidaat-wethouder nood zaak, omdat eerst alle formali teiten van de benoeming van Fase in Overijssel afgerond dienden te zijn. Van der Nat rest als de ge meenteraad hem inderdaad benoemt, een korte ambtspe riode. Volgend jaar zijn er nieuwe raadsverkiezingen en afgewacht moet worden of zijn partij dan opnieuw een wet houderszetel verwerft. Voor oppositiepartij CDA was dat kort na de aankondiging van het vertrek van Fase aanlei ding om te suggereren maar geen zesde wethouder meer te benoemen. Van der Nat kijkt niettemin welgemoed tegen zijn nieuwe taak aan: „Ik zal een korte in- werkperiode hebben, maar ook in een jaar kan er toch veel gebeuren". Hij verwacht in eerste instantie de lijn van zijn voorganger voort te zet ten: „Jos Fase is ook lid van de VVD. Maar het is natuurlijk FOTO'S: TEJO RINGERS M. van der Nat. nog niet te overzien hoe het zal uitpakken". In eerste instantie ziet Van der Nat het accent van zijn taak vooral liggen bij het werven van bedrijven. Het gaat daarbij om lichte industrie voor het gebied Roomburg en om de bezetting van nieuwe kantoor ruimte in de stad. De porte feuille van economische aan gelegenheden brengt met zich mee dat Van der Nat ook be noemd zal worden tot commis saris van de Energie en Wa tervoorziening Rijnland en dat hij zitting neemt in het bestuur van het kabelnet. Van der Nat: „We zullen op korte termijn een standpunt moeten inne men over het toelaten van zenders als TV10". Het gat binnen de acht leden tellende VVD-fractie zal door R. van Cruijsen worden opge vuld. Van Cruijsen, die be kendheid geniet als lid van de Leidse monumentencommis sie, stond indertijd achtste op de verkiezingslijst, maar werd door voorkeurstemmen gepas seerd door nummer negen A. Geertsema. Wethouder Fase zal overigens officieel afscheid nemen van de raad tijdens een buitenge wone vergadering die op don derdag 22 juni wordt gehou den. BIJZONDERE PROCEDURE OOK VOOR RECTORBENOEMING LEIDEN A.N. Mooij- Smit is gisteravond door de Leidse gemeenteraad benoemd tot conrector aan de openbare Rem- brandt-scholengemeen- schap. De nieuwe conrec tor is nu nog lerares aan de school. Haar benoe ming volgt na een voor dracht door een bijzonde re commissie. De bedoe ling is dat diezelfde com missie ook op korte ter mijn een kandidaat-rector voordraagt. Wethouder H. van Dongen van onder wijs hoopt dat ook die be noeming nog voor het ko mende schooljaar tot stand komt. Het was gisteren de tweede keer dat de gemeenteraad als bestuur van de openbare school instemde met de be noeming van een conrector voor het Rembrandt. Half maart ging het om A. Boland uit Tiel. Zij werd toen niet ge accepteerd door de staf van de school die haar niet capabel achtte. Na die vertrouwenscri sis werd voor een ongebruike lijke procedure gekozen om een conrector te kunnen be noemen. Een commissie met daarin twee vertegenwoordi gers van de medezeggen schapsraad van de school, twee ambtenaren van de gemeente en als neutrale voorzitter de interim-manager van de school kreeg de opdracht een kandidaat voor te dragen. Die procedure was een com promis tussen wethouder Van Dongen en de school, bedoeld om de eerdere vertrouwenscri sis op te lossen. De wethouder deed een concessie door zich niet rechtstreeks met de be noeming te bemoeien en an dersom bond de school zich aan het vrouwen-voorkeursbe- leid van de gemeente door te beloven een vrouw voor te dragen. De voordracht zou dan door Van Dongen als bindend worden beschouwd, zo lichtte zij gisteravond desgevraagd toe. Op dezelfde manier moet bin nenkort ook een vrouwelijke rector worden benoemd. Als dat lukt, komt er een einde aan een al lang slepende be stuurscrisis. Van Dongen toon de zich gisteren tevreden met het op deze manier bereikte resultaat. Ze gaat er niettemin vanuit dat zo'n benoemings procedure een uitzondering zal blijven. „Je wilt uiteindelijk toch ook enige greep op benoe mingen houden. Hier is voor gekozen om uit deze situatie te komen. Zo'n procedure kan geen gewoonte worden". Olielozing op Nieuwe Rijn Schipper Parmentier van Schuitjevaart zag het gisteren al helemaal zitten. Een prachtige warme zonnige dag, ideaal weer om veel rondvaarten te maken door de grachten van de Leidse binnenstad. Ook de mensen op het botenterras bij Annie's verjaardag dachten een leuke dag te hebben. Laat nu een geheimzinnige olielozing de boel bederven, 's Och tends begon het opeens in de binnenstad naar olie te stin ken. De oliekleuren op het water beloofden niet veel goeds. Het Hoogheemraadschap van Rijnland constateerde ook een vlekje. Het opruimen niet waard, aldus een woordvoerder. Dus dreef er tot laat in de middag door een onbekende oor zaak olie van de Nieuwe Rijn naar het Galgewater. Daar zul len de toeristen, bewoners en terrasgangers echt van heb ben genoten. FOTO: WIM VAN NOORT Bezwaren tegen nieuwbouw op Pieterskerkhof LEIDEN De vereniging Pieters- en Academiewijk probeert in een brief aan de gemeente alsnog be zwaar te maken tegen de nieuwbouw op hoek Mus- cadelsteeg en Pieterskerk hof. De vereniging doet dit in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. De vereniging is niet tegen de bouw op zich maar keert zich tegen het ontwerp van de voorgevel. Deze gevel, die ont worpen is door de architect Veldman, zou niet symme trisch. te opvallend en te druk zijn. Verder ontbreekt er een daklijst. Volgens de wijkvere- niging zou de gevel dus af breuk doen aan het gezicht van het Pieterskerkhof. Een ander bewaar van de wijkveremging is de manier waarop de inspraakprocedure van de bouw en de besluitvor ming van de welstandscom missie is verlopen. Hoewel de termijn van bezwaar maken reeds officieel voorbij is, denkt de vereniging dat er toch rede nen zijn om het bezwaarschrift ontvankelijk te verklaren. (ADVERTENTIE) Klachten over terrasboot LEIDEN Bewoners van de Oude Singel willen dat de ter rasboot bij jazzcafé The Duke aan die gracht snel wordt ver wijderd. Eerder was al bepaald dat die boot slechts tot 3 okto ber vorig jaar gebruikt mocht worden. In een brief aan 3 en W en de gemeenteraad schrij ven zij dat de boot ook na die datum in gebruik is gebleven. Bovendien wordt de boot ook na elf uur 's avonds gebruikt, terwiil dat volgens het besluit van de gemeente niet was toe gestaan. De briefschrijvers ty peren het drijvende terras als een voortdurende bron van overlast. Daarbij gaat het om lawaai en vuil op straat. De boot wordt omschreven als een „smerige schending van het beschermde stadsgezicht Oude Singel/Oude Vest. Deze chronometer, waar- mee u lot op 1/100 secon de nauwkeurig de sport prestaties van uw vrienden kunt meten, is tevens klok en wekker. Hij wordt van u bij het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eer ste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I fZn&A I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CcidócSouoant Stuur als dank de stopwatch naar Naam: Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11