Spektakel om Engelse bom nadert hoogtepunt s Noord wijk ontvangt 191 naamgenoten Nationale Popfotodag Duinrell zeer rustig CeidaeSoutcwit EXPLOSIEVE SFEER IN LEIDSCHENDAM Draaiboek evacuatie De zegen van een zonnige zondag Veel belangstelling voor pastoor Mussert LEIDEN OMGEVING MAANDAG 12 JUNI 1989 PA( Brand bij Endegeest OEGSTGEEST De brandweer van Oegstgeest heeft vannacht enkele uren werk gehad aan een uitslaande brand in dagkliniek De Evenaar aan de Endegeesterstraatweg in Oegstgeest. De kliniek maakt onderdeel uit van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Een vleugel van het gebouw brandde geheel uit. De brandweer wist te voorkomen dat het vuur oversloeg naar het resterende gedeelte van De Evenaar. Wel onstond er rook- en water schade. De brand werd omstreeks vier uur gemeld. Omstreek zes uur kon de brandweer inrukken. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De kamers die verbrand zijn worden alleen overdag gebruikt. De patiënten zullen elders op het psychi atrisch ziekenhuis worden opgevangen. Hoe de brand is ontstaan is nog niet bekend. Vernielers betrapt LISSE Twee meisjes afkomstig uit Lisse en Lisser- broek zijn gister avond op heterdaad betrapt toen zij be zig waren met het vernielen van rui tenwissers. De twee hadden zich, voor dat ze gesnapt wer den, al vergrepen aan de wissers van enkele auto's die geparkeerd stonden op de Herenweg in Lisse. Han van Zaal wint knakenrace ZOETERWOUDE Han van Zaal heeft zaterdaga vond de vierde Zoeterwoudse knakenrace op zijn naam geschreven. In de laatste omloop van ruim 4 ki lometer in de Geerpolder sprong hij weg uit het pelo ton. In een schitterende sprint om de overige ereplaat sen snelde klassementsleider Kees de Goede naar de tweede plek, op enkele centimeters gevolgd door Den nis van den Berg, Leen Kuyt, Fred van der Meer en Johan de groot. Pas in de slotfase werd de rit spannend. Van Zaal gooi de de knuppel in het hoenderhok. Hoewel hij na afloop zei dat hij verwachtte dat hij weer teruggepakt zou worden, bleef hij weg. De andere rijders keken elkaar aan maar niemand ondernam als eerste actie. Door zijn zege steeg de renner van de Oranjelaan naar de derde plaats in het klassement. Leider is nog altijd Kees de Goede met 28 punten. In het Super Prestige Klasse ment gaat Kees de Goede aan de leiding met 27 pun ten. Motorrijder in ziekenhuis RIJNSBURG Een 37-jarige Katwijker is vrijdagavond laat met nekletsel en een ge broken pols opgeno men in het AZL in Leiden. De man reed met zijn motor op het terrein van de zandaf- graving bij het Val- kenburgse meer toen hij de macht over het stuur verloor. Omstan ders, die het ongeval zagen gebeuren, waar schuwden de ambu lance. Jubileum feestelijk gevierd ROELOFARENDSVEEN Ongeveer 450 kinderen waren zaterdag naar het DOSR parkeerterrein in Roelofarends- veen gekomen voor de viering van het 20- jarig bestaan van het Comité Vakantiespe- len. Met de hulp van circa 50 vrijwilligers werkten de kinderen een hele serie spele- tjes af. Wie aan alle spelletjes had meege daan, kon via een aantekening op haar op zijn deelnemerskaart een cadeautjke krij gen. Veel belangstelling was er voorts voor een poppenkastvoorstelling en een optreden van een goochelaar. Een demon stratie volksdansen werkte zo uitnodigend dat bijna alle kinderen en de aanwezige ouders meededen. Alphens echtpaar gewond bij botsing ALPHEN AAN DEN RIJN Een 55-jarige man uit Alphen werd za terdagmiddag na een aan rijding met een wervel- fractuur naar het Rij- noordziekenhuis in Al phen gebracht. Zijn 54-ja- rige vrouw werd met kneuzingen opgenomen. Het echtpaar werd op een voetgangersoversteek plaats bij De Vest en de Van Boetselaerstraat in Alphen geschept door een 39-jarige automobilist uit Bleiswijk. LEIDSCHENDAM De Explosieven Opruimings dienst (EOD) is optimis tisch gestemd over de operatie „Broekbom", het onschadelijk maken mor genochtend van een vliegtuigbom - 500 pond - die volgens ooggetuigen sinds 18 maart 1945 in de Leidschendamse Broek- weg in de achtertuintjes ligt. „Als het heel snel gaat, kun nen we de klus in een half uur klaren", zegt kapitein M. Huybers, commandant uitvoe ring. Volgens de EOD-officier ligt de bom er „lekker" bij. „Maar we nemen bij de de montage natuurlijk wel de tijd". De man die straks uiteindelijk met zijn blote handen minu tieus het slagpijpje verwijdert is sergeant-majoor R. Hage naars. Morgenochtend rond half tien daalt hij in een de acht meter diepe put. Op een paar meter afstand wordt de expert geassisteerd dopr twee hulp-bommenruimers, een sergeant en korporaal van de EOD. In een aparte cabine, verderop in de Broekweg, geeft Huybers de nodige aan wijzingen. De kapitein staat tijdens de operatie voortdu rend in contact met het ze nuwcentrum in het politiebu reau van Leidschendam, de plek waar onder andere bur- In verband met de veiligheid van bewoners heeft burge meester W.F. de Vreeze op grond van artikel 220 van de ge meentenet voor morgen een speciale noodverordening afge kondigd. Dat betekent dat de politie de evacuatie regelt van ruim 350 bewoners uit sector A, een straal van 115 meter rondom de bom. Niemand mag in dit gebied achterblijven. De politie heeft opdracht de 206 panden in zone A te door zoeken. In sector B - 225 meter vanaf de bom in een schil rondom A-zone - wonen ongeveer 450 mensen. Zij mogen morgen vanaf acht uur tot nader order niet naar buiten. Be woners in de 115-meter-zone moeten vanaf acht uur met alle sleutels in hun pand aanwezig zijn voor de politiecontro le. Zodra iemand niet opendoet als de politie aanbelt, mag de deur worden opengebroken. Bewoners die weg moeten vóór acht uur hebben tot uiterlijk vanmiddag laat de tijd om hun sleutel van de woning in te leveren bij de politie. Bedlegeri ge bewoners worden door de GGD opgehaald. Ook de gasleidingen worden afgesloten. Vanaf half tien tot half één r;ijdt er geen treinverkeer tussen Leidschendam-Voorburg en Pijnacker, en tussen Leidschen dam-Voorburg en Voorweg. Op deze trajecten worden door de NS bussen ingezet. Naar verwachting wordt de evacuatie rond twaalf uur opgeheven. Zodra de Broekbom is ontman teld wordt dat aangekondigd met geluidswagens. gemeester W.F. de Vreeze de ontmanteling op de voet volgt. De zogeheten Broekbom is een vijfhonderdponder van Engelse makelij. Toen het projectiel donderdag 27 april werd gevonden waren in het staal de gegraveerde letters Mark I zichtbaar. Daarvan was na enkele minuten niet veel meer te zien omdat zuur stof bij de bom zorgde voor oxidatie. Bekend is wel dat de vliegtuigbom een lengte heeft van 104 centimeter en een doorsnede van bijna 30 centi meter. Huybers: „Een groot voordeel is, dat we te maken hebben met een ontsteker van mes sing en dat oxydeert niet. Amerikaanse en Duitse bom men zorgen meestal voor aan zienlijke problemen, daarvan zitten de ontstekers vaak to taal vastgeroest". Het eerste kritische moment doet zich morgen voor zodra sergeant-majoor Hagenaars morgen in de kuil een mecha nische kleefplaat aan de Mark I bevestigt. Met dat instru ment wordt op afstand het ontstekingsmechanische uit gedraaid. Als dit goed verlo pen is, stijgt de spanning ten top. Achter het onstekingsme- chanische blijft namelijk een pijpje achter en dat moet met een punttang handmatig wor den weggehaald. Is ook dat gebeurt, dan halen de EOD, de buurt en de burgemeester opgelucht adem en is de bom klaar voor transport. Volgens kapitein Huybers wordt het projectiel daarna door de Ma rine op zee tot ontploffing ge bracht. Mislukt het karwei, dan treedt noodplan 2 in wer king: via zorgvuldig transport over Rijksweg A4 (Rijswijk/ Amsterdam) wordt de Broek bom naar het strand vervoerd om daar te ontploffen. „Maar we gaan er uiteraard vanuit dat de demontage lukt", zegt Huybers. Voor de EOD is dit een karwei waar de dienst vrijwel dagelijks mee te maken heeft. Elk jaar worden er wel een paar bom men of granaten onschadelijk gemaakt. Niet iedereen is overtuigd van de noodzaak van zo'n uitbun dige aanpak. Ook de oprui mingsdienst hoort soms op merkingen als: „Ik snap niet waarom er zoveel spektakel van wordt gemaakt". Voor kapitein Huybers is de zaak echter volkomen duidelijk: „Op grond van de praktijk zijn er voorschriften van het ministerie van defensie. Het is dus niet zo dat wij bedenken welke straten moeten worden afgesloten. Er is een draai boek: bij die bom horen die- en-die maatregelen". FOTO: HENK VAN DEN ENDE NOORDWIJK De Noordwijken, de Van Noordwijks, Noortwijckers en zelfs de Nortwicks uit Florida, North Carolina en Canada. In totaal 191 mensen met de familie naam Noordwijk hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging van de Stich ting Promotie Noordwijk (SPN) om naar de bad plaats te komen. Om elf uur zaterdagoch tend werden ze welkom geheten. De „Noordwijkdag" was aan vankelijk in 1991 gepland, ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de badplaats. Om dat het programma in dat jaar al overladen zal zijn met eve nementen en de Noordwijkers dan niet die aandacht zullen krijgen die de SPN bij het be denken van de „Noordwijk- festiviteiten" voor ogen had, werd de ontvangst van de schare naamgenoten al dit jaar gepland. In hotel Het Hof van Holland werden de Noord- wijk-gasten welkom geheten door burgemeester J. M. Hoff man. Het startschot van de dag werd vervolgens gelost door voetballer-Bas van Noortwijk. Op het programma stond ver der een historische rondwan deling door Noordwijk binnen en een bezoek aan de R. K. Je- roenskerk, waar een expositie te bewonderen viel van werk stukken van de bejaarden van bejaardencentrum St. Jeroen. Na de lunch werd het gezel schap „losgelaten" in 'hun' stad. In Hotel Oranje kregen de „Noordwijken" uitleg over de historie van de naam Noord wijk en zijn afleidingen. Hier bij werd teruggegaan tot het jaar 1691. Er werd een stam boom getoond van 4 meter lengte en er was een copie van eên in Oud Hollands geschre ven vonnis, waarbij een zekere Cornelis van Noortwijck was betrokken. Met een Noord- wijk-badge, een Noordwijk-le- peltje, een pakketje bloembol len, zelf aangeschafte Noord- wijk-T-shirts en Noordwijk-te- geltjes èn een leuke ervaring rijker, zochten de „Noordwij ken" 's avonds weer hun eigen woonplaats of Alice in Wonderland De nieuwe peuter speelzaal Wonder land aan Hazerwou- de-Rijndijk is afge lopen zaterdag feestelijk geopend. Samen, met peuter Alice, die vanaf he den vrijwel dagelijks in Wonderland is, knipte wethouder G. van der Lecq een groot laken door. Na het officiële ge deelte konden de kleuters zich verma ken in de speeltuin, waar clowns balon- nen uitdeelden. VIJFDE VLIETPOP: ONTSPANNEN EN GEZELLIG LEIDSCHENDAM Op timale omstandigheden hebben er gisteren voor gezorgd dat de organisato ren van het Vlietpop-fes- tival terug kunnen zien op een geslaagde vijfde ver sie van dit jaarlijkse Leid schendamse evenement. Lang voordat de eerste to- rien over het park „De Zijde" werden uitgestort, wentelde het aanwezige publiek zich al behaaglijk in de warme zon. Niet dat er sprake was van tropi sche temperaturen, maar de omstandigheden nodig den vele van de ongeveer 15.000 bezoekers wel uit tot het onbloten van het bovenlijf. Nederland is het land van de popfestivals, dat is een waar heid als een koe. En dat het in ons land nog al eens slecht weer is, is al net zo'n gegeven. Zodra het dan ook met de weersgesteldheid goed zit, kan een festival al bijna niet meer stuk. Zoals gisteren bleek. Het programma vermeldde ei genlijk geen grote namen. Het meest bekend was waarschijn lijk Soulsister, de band van onze zuiderburen die nog niet zo lang geleden met de hit „The way to your heart" de hitparade bestormde. Twee Britse en één Amerikaanse band maakten de buitenlandse inbreng compleet. Maar als het nog niet duidelijk was, dan werd het gisteren weer eens aangetoond: festivalbands hoe ven niet persé van over de grens te komen. De Amster damse groep „Astral Bodies" bijvoorbeeld bracht een swin gende en aanstekelijke set ten gehore. Nog dichter bij huis vandaan en nog aanstekelijker waren „Herb Mews and the Mules". Zanger Herb bestreek niet alleen beide podia, maar stortte zich geestdriftig in het publiek. Mèh Een flink aantal van de aan wezigen bleek een speciaal plekje voor de Groningse pret- punkers van „De Boegies" in het hart te hebben. Van „Wij zijn zwijn'n" via hun alterna tieve hit „Mèh" tot en met de nieuwe classic „Spokje", bleef het ontwapenende viertal gaan. Voeg daarbij dan nog de zanger die de muziek lardeer de met authentieke Groningse krachttermen, en het beeld is compleet. Het kon dan ook bij na niet anders of de Neder landstalige pop van „The Sce ne" was een stapje terug, al had iedereen oog voor bassiste Emily die haar kunsten ver toonde terwijl ze acht maan den zwanger is. OUDE WETERING „Veertig jaar invulling ge ven aan de vele zinvolle taken van het priester schap, dat is de belang rijkste prestatie die u heeft geleverd". Dat zei vice-voorzitter Van der Boom van het kerkbe stuur van Oude Wetering gisteren tegen de jubile rende pastoor P. C. M. Mussert. Hij deed dat tij dens een druk bezochte receptie. Van der Boom maakte de ba lans op van het werkzame le ven van pastoor Mussert. Hij noemde de enorme goodwill die pastoor Mussert heeft ge kweekt. Hij deelde mee dat het kerkbestuur medewerking zal verlenen als Mussert ooit een kans aangrijpt om het rus tiger aan te kunnen doen. „Dat zijn we aan uw dertienja rige intensieve inspanningen voor onze parochie verplicht" zei hij. Van der Boom nam een voorschot op de steeds sterker wordende geruchten over een reorganisatie van het dekenaat Alkemade. De pastoor rea geerde met: „Wat de toekomst brenge moge, laten we aan de Heer over". Het veertigjarig priesterjubi leum van pastoor Mussert was aanleiding voor feest in de hele de parochiegemeenschap van Oude Wetering, s Morgens verzorgde het gemengd koor een schitterend gezongen mis. Het was de Sint Jacobus Mis geschreven door organist H. van Berkel. Later op de dag werd het feest voortgezet in restaurant „De Woelige Ba ren" aan het Braassemermeer. Daar kwamen ongeveer vijf honderd receptiegangers Mus sert feliciteren. Namens de pa rochianen bood de heer Van Brakel de pastoor 3500 gulden aan voor een reis naar Rome. Muziekvereniging Liefde voor Harmonie liet zich niet onbe tuigd. Onder de sprekers was ook gereformeerd predikant Van Zeyl namens het Eucu- menisch Beraad in Oude We tering. Hij feliciteerde Mussert voor betoonde moed en trouw. Hij karakteriseerde Mussert als „één brok bezieling". Burgemeester A.H. Meerburg waardeerde Mussert onder meer om het feit dat deze de democratie in zijn parochie in ere houdt. Hij legde het accent op Musserts sociale funkties. „De gemeente heeft in de loop der jaren veel van de kerkzorg overgenomen, omdat nu een maal niet iedereen zich meer in de kerk thuisvoelt. Het priesterschap is echter veel rij ker dan dat wat de gemeente lijke sociale dienst kan bie den". Omdat pastoor Mussert alge meen bekend staat als een pro motor van de taal en cultuur van Italië, voerde de Italiaanse consul in Nederland, de heer Maggia, het woord. Hij prees Mussert om zijn goede ver standhouding met veel Italia nen. Padre Lino, een Italiaan se priester vriend, droeg in zangerig Italiaans een zelfge schreven gedicht voor. He heer Kortekaas van toneel vereniging Sint Theodulphus bood de patoor een boek aan vol gedichten, tekeningen, col lages en geode wensen van pa rochianen. Namens de Katho lieke Bond van Ouderen werd Mussert, in zijn hoedanigheid van geestelijk adviseur, ten slotte toegesproken door de heer Francis. CDA-bijeenkomst Het Christen Democratisch Appèl (CDA) houdt dinsdag een openbare bijeenkomst in de zaal van Open Hof, Rijn straat IS in Katwijk aan den Rijn. Aanvang 20.00 uur. De avond staat in het teken van de Europese verkiezingen. Oud-burgemeester van Kat wijk C. Bos spreekt over Eu ropa en wat dit in het dage lijks leven kan betekenen. Ten toonstelling Leerlingen van de Scholenge meenschap St. Paulus in Hil- legom exposeren tot en met woensdag foto 's, tekeningen, posters en werkstukken die ze gemaakt hebben tijdens een stageweek in het bedrijfs leven. De tentoonstelling is te bezichtigen tussen negen uur 's morgens en vijf uur 's mid- OP DE FOTO MET RENE SCHUMAN WASSENAAR De Na tionale Popfotodag op het Wassenaarse attractiepark Duinrell is gisteren „uiter mate rustig verlopen". Bij de politie is geen enkele i klacht binnengekomen over herrie van optreden de artiesten. Wel regende het gistermiddag van klachten op het Wasse naarse politiebureau van geluidsoverlast vanuit de wijk De Kieviet. Bij on derzoek bleek deze luid ruchtige muziek afkom-| stig van het gelijktijdig' plaatsvindend „Vlietpop festival" in Leidschen dam. Het muziekspektakel op Duin rell kon moeilijk tot klachten door omwonenden leiden. De directie er werkelijk alles aan had gedaan om geluidsoverlast buiten het attractiepark te voorkomen. In het zomerthea- ter traden de vele artiesten en bands „non-stop" op en was het daar geproduceerde volu me van de muziek dankzij een geluidsbegrenzer draaglijk en op honderd meter afstand al niet meer te horen. Rond het zomertheater „het VIP-gebeu- ren", waarbij de optredende artiesten op een geïmprovi seerd terras en voor de smach tende fans wat konden eten of drinken. De slag om de hand tekening werd begeleid met een luid roepen van de naam van het idool en het zwaaien met een boekje waarin de ster terstond zijn krabbeltje diende te zetten. Blijkens de honder den jongeren die soms gedul dig urenlang tegen de hekken van het VIP-gedeelte stonden gedrukt, moet voor sommigen het bezit van de handtekening belangrijker zijn dan het luis teren naar de muziek van Nêerlands talent. Op de foto Van alle artiesten werd René Schuman het meest belaagd door de grootste horde. Die aan hem rukte en plukte en „as het effe kan René" met hem op de foto wilde. Plat Haags bleek voertaal. Op de grasvelden rond het zomerthe ater stonden verder tientallen marktkraampjes opgesteld waar de diverse fanclubs de waren van hun „wereldar tiest" probeerden te slijten. Men kon zelfs gelijk lid wor den van de Elvis Presley Fan club* die in de stand twee tot op de millimeter nauwkeurig nagemaakte pakken van Elvis vertoonde. Aan het eind van de popfotodag bleef de eige naar van het bos Duinrell zit ten met „de schillen en de do zen" in de vorm van een gi gantische stapel in het bos weggegooide pamfletjes, be kertjes en ander afval. Zoals na ieder zomerweekend. Pa prika -rijst i kip en spekto)*1 komkommerss^Ci - vla met aardbeienpuresnkn in v Paprika 's houden na 's hun smaak als we lor h te lang meewarmps 1- kunnen het best btyem worden gemaakt. Dt Jor. jes paprika zijn dafuir, wat knapperig eiïet 1 kleur is dan nog mo'.id 1 De benodigdheden3/3 twee personen zijoÊer droogkokende rijstF-ïi water, 1 bouillonta,een lepels olie, 1 plak o spek van 50 g, 175 g. let, ui of sjalot, kn^r* 1 rode en 1 groene p} zout, peper; 200 g tomaten, stukji kommer, zout, pepe\ pel azijn, peterselie;^ 0,5 liter melk, 25 g cff^t 30 g suiker (0,5 litte vla), 100 g aardbeieP0} terdsuiker naar smj> Kook de rijst op z enige uren tevoren dat hij koud kan Was de korrels tot erl water af komt en laa, een zeef uitlekken. Bi benodigde hoeveelhel ter aan de kook bouillontablet erin, si al roerende de rijst blijf roeren tot de l weer kookt. Sluit de laat de rijst twintig zacht koken; schuif ken op gas na tien een sudderplaatje oi pan. Stor.t de gare een ruime schaal hem afkoelen. Bak in een ruime paafius blokjes geknipte of geh vc spek lichtbruin en volgens al omscheppel in dobbelstenen vei kipfilet in een paar mee (gaar). Schep dan alle vlees pan en bak in het bak, me kleingesneden ui of| de lichtbruin. Voeg knoflook en reepjes toe en bak de groent't gelmatig omscheppenSrlei minuten. Voeg vlees toe en laat de massa de matig vuur onder af\ omscheppen go worden. Doe er zout en peper bij. Maak een fris slaat ontvelde partjes torn, schilde en in reepjesl den komkommer, za per, azijn en fijngekm terselie. Zet de helft van de Meng een papje van suiker en weinig melk. Schenk al r. wat hete melk bij hi en doe het mengsell pan. Laat de vla -| voortdurend roeren minuut koken en van het vuur de rest] melk aan toe. Leg eei fijngeprakte en met suiker gemengde a, op de afgekoeldë vla. APOTHEKEN De avo nachtdiensten van de apotf de regio Leiden worden wa men door de apotheken weekenddienst hebben. ONGEVALLENDIENST HUIZEN LEIDEN 0no dienst elke dag Academis kenhuis behalve van dinsda u. tot woensdag 13.00 u, nessenhuis polikliniekei 155543, afdeling S.C.U. tel en van vrijdag 13.00 u. tot 13.00 u. (Elisabeth-ziekenhi iOllei De Geneeskundige Diens hot( is verhuisd van de Rooder straat in Leiden naar di teinkade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERM^- Ml GEBOREN KIND Hulpv bij ongewenste zwangersct-®' moeder en kind. Bel l?°n 896309; 071-897762; 033J (dit laatste nu bereikbaar). VRIJWILLIGERS CENTR^ 9va Langegracht 246a, Leide 149064. Dagelijks .bereiktt 9.00-17.00 u. voor inform] t 'jJ vrijwilligerswerk en cursus een persoonlijk gesprek. 0UjS MEIDENTELEFOON - T Wll 141616, bereikbaar 18.30-20.00, donderdag 22.00. WERKENDE JONGEREN - informatieuur Elke c avond van 17.00 tot 20.001 kantoor Koppenhinksteeg y0U(j den. Tel. 071-121139. iOd hmi •g. Ric *g. Ai ïnne l MAGISCH FIGUUR Boom In elk vakje dient een letto den ingevuld, waardoor zo zontaal als verticaal wooi navolgende betekenis v Gulik navoigenoe dbksivcii» kunnen worden. De tussen geplaatste getallen geven 6^ van verticale invulling aan 2 (6) huisdier; Ls; 4 <4) rui9: «ander 6 (2) burcht; 8 (1) kaart van het kaart*^ 9 (3) bepaald aantal; Lj 10 (5) heerschappij: k VL 11 (7) deel van het oor. iel u :6eze6 0lW"*pnerdi -uafjeg 8 t|9eise>| 9 :BIJW tanda SNlSSfca

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8