Bob Dylan is jaren 90 kunnen komen Maly Theater uit Leningrad brengt glasnost ook op toneel Televisiecamera's hinderen bij Concertgebouworkest Russische hero'i in „Salammbo KUNST EeidócSoivumt MAANDAG 12 JUNI 1989 P, Oude kaarten in vier musea DEN HAAG Onder het motto Oude kaar ten en hun makers besteden vier Nederlandse musea in Amsterdam en Den Haag deze zo mer aandacht aan cartografie: het Amster dams Historisch Museum, het Haagse Museon, het Rijksprentenkabinet in het Rijksmuseum Amsterdam en het Nederlands Scheepvaart museum. Elk museum toont slechts een facet van cartografie, of richt zich op de makers. Het Museon toont een selectie van oude gete kende kaarten van Nederland uit de collectie Bodel Nijenhuis. Het Rijksprentenkabinet richt zich vooral op de decoratieve aspecten van de cartografie, het Amsterdams Historisch Museum op de kaarten en atlassendrukkerij in Amsterdam tot in de 19e eeuw en het Ne derlands Scheepvaartmuseum op de naviga- tiekaarten van de firma Van Keulen uit Am sterdam. De exposities lopen grofweg van eind juni tot eind augustus. Rus wint concours De Russische pi anist Aleksei Sul- tanov juicht en toont vol trots de beker die hij overhandigd kreeg na eerste te zijn geworden in het Van Cli- burn-pianocon- cours in Fort Worth, Texas. Het concours geldt als een van de meest presti gieuze ter wereld. FOTO: AP Nederland en Canada co-produceren video's DEN HAAG Nederland en Canada hebben een co-produktieverdrag op het terrein van film en videoprogramma's getekend. Het verdrag stelt de criteria vast voor co-produktieprojecten die in elk van de twee landen willen worden erkend als nationale produktie en als zo danig in aanmerking komen voor over heidssteun van de verdragspartners. Op deze wijze wordt volgens WVC een sa menwerkingsvorm gestimuleerd, die het financiële draagvlak van film- en vide- oprodukties kan versterken en het ver- speidingsgebied van een film- of videop- roduktie bij voorbaat kan vergroten. Ne derland is bezig met meerdere landen dergelijke overeenkomsten te sluiten. Catalaans theater La Gabia treedt op in Haagse Zomer DEN HAAG Op de Haagse Zomer, het jaarlijks weerkerend theaterfestival op het Plein in Den Haag, treedt op 24 en 25 juni iun de theatertent De Luxe de Spaanse theatergroep La Gabia op. Ze brengt de voorstelling Set I Mig. Het is de eerste keer dat de groep in Nederland optreedt. De groep staat in Spanje aan de top vari het vernieuwende theater. De voorstellingen, in het verleden onder meer van de hand van Buchner, Shakespeare en Muller, worden in het Catalaans gespeeld. Set I Mig is vooral een visueel spektakel. La Gabia maakte deze voorstelling op basis van improvisa ties, met als doel een groter publiek te bereiken. Set I Mig betekent zevenenhalf, een kaartspel dat is te vergelijken met eenentwintigen. Het stuk draait om de thema's vriendschap en liefde en jeugdherinneringen. De acteurs vergelijken Set I Mig graag met Amarcord van Fellini. Set I Mig be gint beide dagen om 20.30 uur. Antonius en Cleopatra van Shakespeare bij De Appel DEN HAAG Toneel- groep De Appel heeft voor het komende seizoen ze ker vijf voorstellingen op het repertoire. In de ver nieuwde ruimte van de grote zaal van het eigen theater beleeft half okto ber 's werelds grootste liefdestragedie „Antonius en Cleopatra" van Shake speare de eerste uitvoe ring. Artistiek leider Erik Vos ver taalde, bewerkt en regisseert dit stuk waarvoor tal van gas ten het tableau de la troupe komen versterken. De titelrol len zijn voor Eric Schneider en Geert de Jong. Het stuk wordt maar zelden uitgevoerd. Vos en de zijnen hebben er lang naar uitgekeken. Ze over wogen overwogen de uitvoe ring al jarenlang. Ze durven het nu pas aan, aldus het ge zelschap. Behalve in Scheveningen is „Antonius en Cleoptra" in ja nuari ook te zien en te horen in Carré in Amsterdam en in de Rotterdamse Schouwburg. De eerste première is dan al eind september geweest in de Appelstudio met „Plaats van bestemming" van de onlangs overleden Oostenrijkse auteur Thomas Bernhard in de regie van Mark Timmer. Deze keu ze ligt niet voor de hand, ge zien de verbale bombardemen ten en het cynisme in dit stuk. Het gezelschap durfde zich er niet eerder aan te wagen. Deze voorstelling wordt ook elders in ons land gepresenteerd. Aram Ariaanse tekent voor „Noodlot" van Hans de Wolf naar de gelijknamige roman van Louis Couperus. Deze voorstelling is vanaf eind ja nuari in de Appelstudio te zien en te horen en ook elders in het land. De vierde nieuwe produktie die vaststaat is „Prins van Homburg" van Heinrich von Kleist. Het is de eerste keer dat dit stuk in ons land wordt opgevoerd. Hiervoor is als re gisseur Jaroslav Chundela aangetrokken die de laatste ja ren vooral in de Bondsrepu bliek Duitsland een reputatie heeft opgebouwd. DERTIGERS EN VEERTIGERS OVERHEERSEN STATENHAL Bob Dylan met in het voorprogram ma The New Bohemians. Statenhal, Den Haag, zaterdag. „Ik wil hem nog één keer zien, hij moet nog één keer Blowing in the wind zingen, en dan mogen de jaren negen tig beginnen", zei de vrouw uit de tram. Ze kwam uit nostal gie, om een tijdperk af te slui ten en ze was niet de enige. In de Statenhal overheersten de dertigers en veertigers. Ze lieten zich vriendelijk het voorprogramma presenteren en verlieten beleefd en zonder protest de zaal toen Bob Dylan na een nors knikje van „zo is het wel genoeg" van het podi um stapte. Direct daarop maakte de TL-verlichting het slot nog ontluisterender. Daarvoor had hij vijftien num mers gespeeld, redelijk ver deeld over de bijna drie decen nia die zijn carrière al duurt, maar met de nadruk op de tweede helft van zestiger ja ren: Like a rolling stone, All along the watchtower, I'll be your baby tonight, Highway 61 revisited. Muzikaal was het concert ma- tig. Dylan blijft met zijn ene been in de folk staan en met zijn andere in de rock roll. De rockband waarmee Dylan op zijn toernee speelt met G.E. Smith leadgitaar, Kenny Aronson bas en Christopher Parker drums was niet alleen minimaal in grootte, maar ook in nuance. Ze speelden vaak slordig, met een metalig geluid en de subtiliteit van een car navalskraker. De meeste indruk maakte Dy lan in de duetten met Smith op akoestische gitaar. Zijn zang kwam daarin het beste tot zijn recht. De onverwachte frasering en de accenten die de melodielijn ondermijnen geven aan zijn woorden nog steeds een fascinerende en dwingende lading. Maar Bob Dylan heeft een ge neratie helpen leren denken en blijft als legende een bijzon dere verschijning. De vele ver anderingen in zijn loopbaan interpreteert uitgever Wouter van Oorschot, die een bloemle zing van Dylans teksten wil maken, als de consequentie van zijn uitpraak 'Don't follow leaders' Dylan zou zijn opge drongen leiderschap niet wil len accepteren en zijn fans van zich af willen schudden. Ik kan me dat voorstellen, als je mensen oproept tot een kriti scher houding. Op het moment bijvoorbeeld dat Dylan voor het eerst mondharmonica speelt, juicht de zaal. En dat terwijl hij bepaald niet op aar de gekomen is om de uitvoe ringspraktijk van de bluesharp naar groter hoogten te tillen. Zijn wat korzelige optreden lijkt inderdaad te wijzen op een afstandelijke houding. Het programmaboekje bij de toernee heeft daarvan niets. Het bevat uitsluitend lovende artikelen uit kranten en tijd schriften, typerend genoeg van 1977 en eerder. Geen woord daarin over Dylans on verwachte en schijnbaar kort stondige bekering, die weer veel volgelingen van hem ver vreemdde. De reden daarvoor is een van de vragen waarmee het publiek blijft zitten, zoals dat hoort rondöm een mythe. The answer is blowing in the wind. DICK VAN TEYLINGEN Archieffoto van een eerder optreden van Bob Dylan. De zanger stond zaterdag in de Statenhal. Van Velde Terwijl haar kind duidelijk belang stelling heeft voor andere za ken bekijkt deze bezoekster vol interesse de wer ken van Bram van Velde. Van het werk van Van Velde is momen teel een over zichtstentoon stelling gaande in het Bonnefanten- museum in r Maastricht. De expositie toont meer dan tachtig werken en duurt tot 3 september. FOTO: ANP Tibetaans Boeddhisme in „Goden en Goeroes ROTTERDAM In het Museum voor Volkenkun de in Rotterdam wordt van 16 juni tot 27 novem ber de groots opgezette tentoonstelling „Goden en Goeroes, Tibetaans Boeddhisme" gehouden. De Vereniging van Vrien den van Aziatische Kunst bracht hiertoe uit particu liere collecties unieke re ligieuze objecten bijeen die zijn aangevuld met voorwerpen uit openbare verzamelingen. De expositie geeft inzicht in de tamelijk ingewikkelde reli gieuze wereld van het Tibe taans Boeddhisme en de rol die deze godsdienst ook in het huidige Tibet speelt. Op de tentoonstelling is daartoe een Lamaïstisch Pantheon samen gesteld, een tempel waar de Tibetaanse Boeddhisten ook offers brengen. Onder meer ziet men er beel den van boeddha's, goden en historische personen, walmen de boterlampen en koperen kommen, doeken en drape rieën. De gebruiksvoorwerpen, schilderingen en sculpturen hebben ook een artistieke waarde. Het Tibetaans Boeddhisme is niet alleen een. zaak van mon niken en nonnen. In vrijwel elk huis en iedere nomaden- tent is een altaar te vinden waar aan boeddha's en plaatse lijke goden wordt geofferd. De leek en de ongeletterde mon nik belijden voortdurend hun geloof door formules op te zeg gen, wat ook wel met een ge- bedswiel gebeurt. Dan is er nog het levenswiel, waarmee de stadia van dier tot godheid worden gesymboli seerd. In het Boeddhisme kun nen gewone stervelingen na melijk naar een hoger niveau van leven komen door onder meer meditatie. Het geloof in de wedergeboorte bepaalt eveneens de opvolging van de Wereldlijk en geestelijk leider, wiens geest na zijn overlijden terugkeert in het lichaam van een kind. Ter gelegenheid van de ten toonstelling stelde Hugo Kreij- ger het boek „Godenbeelden uit Tibet, Lamaïstische kunst uit Nederlands particulier be zit" samen. Het is een uitgave van de Staatsdrukkerij (SDU) en Openbaar Kunstbezit. Zo'n overzicht in boekvorm was er nog niet. Het geeft ook de plaats aan van de Lamaïstische kunst. In vijf essays worden voorts verschillende aspecten van het Tibetaans Boeddhisme behandeld. Voor een uitga- agenda, ook voor mende dagen, ra^j* c men „UIT", de gra kelijkse bijlage vaeTS krant. [ENI I zat( haar ALPHEN AAN DEN RIJ, de ROCINEMA I (Van B<f aa' straat 6, tel. 0i720-20£|laan ked gun (al); 18.30, 21 De ook 13.30. EUROCINhet 1 Rain Man (al); 20.30. Lsl vagebond (al); wo. 14.0f ROCINEMA III: My ste) óó~l is an alien (al); 18.45. 2£rns ook 13.45. EUROCINjt zie The accused (16); 18.3Uder wo. ook 13.30. na i LEIDEN LUXOR (St^ de 19. tel. 071-121239): Nappn (al); 19.00. 21.15. wo. ofr*r LIDO en STUDIO (Stfaer 39, tel. 124130): Rain |enig 14.30, 18.45, 21.15. 'e to sunrise (al); Her alibi i stepmother is an alf 14.30, 19.00, 21.15. Dar liaisons (al); 19.00, 21fc di. 14.30. Lady en de vr (al); wo. 14.30. .TRIANQ straat 31, tel. 123875): t (al); 19.00. wo. ook 14 Weeks (16); 21.15. REI lemmerstraat 52, tel 125414): Meisjes die? voor klaar staan (16)1 19.00, 21.15. f KATWIJK CITY THu (Badstraat 30, tel. 01718 Twins (12); 19.00, 21.151 book (al); wo. 14.45. CITY TER II: Things chanl 19.00, 21.15. wo. VOORSCHOTEN tel. 01717-4354):Twins 15.45. Gorilla's in de ma. t/m wo. 20.15. w White mischief (al); 20. KINDERVOORSTELLINC Mijn vader woont in I 14.00. Jungle book; wo. WASSENAAR ASTR/ 01751-13269):Coctail (al KINDERVOORSTELLINC Frank en Frey; wo. 14.0 DEN HAAGASTA 1 (Spi 463500): My stepmoth alien (al); 14.00, 18.4! ASTA 2 The goodmoi 14.00, 18.45, 21.30. A Working girl (16); 14.C 21.30. BABYLON 1 (ni Haag Centraal tel. 4716f gerous liaisons (al); 19.15, 21.45. BABYL( maitre de musique (16| 19.00, 21.30. BABY Mississippi burning (12| 19.00, 21.30. CINEAC tenhof 20, tel. 630637): sunrise (al); 14.00, 18.4! CINEAC 2: Her al 14.00, 18.45, 21.30. 3: Twins (al); 18.45, 21| di. ook 14.00. METRO (Carnegielaan, tel. 4567C/iV rewell to the king (al), 18.45, 21.30. METROF The naked gun (al );F 18.45, 21.30. METROFchc The naked gun (al); I/s 18.45, 21.30. METRO!*/ The bear (al); 14.00,FJI 21.30. ODEON 1 (Herd* I 13, tel. 462400): The nakt,r/ (al); 13.45, 18.45, 21.30. f"' ON 2: A fish called Wa( 13.45, 18.45, 21.30. De pop (16); 13.45, 18.4 ODEON 4: Burning s« 13.45, 18.45, 21.30. ST fc (Kettingstraat 12b, tel. L-_ Kangaroo; 20.00. STL^ Another woman (a\)\hUi 22.00. STUDIO 3: La f nue; 19.30. Who's afraid n ginia Woolf; 21.45. Zaal moderns; 19.30. De 21.45. Zaal 3: di. wo. 21.45. ma. 19.30, 22.00Ver honor; ma. The dead; orn long long trailer; wo. err KINDERVOORSTELLING^ CINEAC 3: Lady t bond; wo. 14.00. 4 Holland Festival: Maly Dramati- scheski Teatr Leningrad: „Sterren aan de ochtendhemel" van Alexan der Galin. Regie: Lev Dodin. Neder landse vertaling: Gertruud Alleman, Hank Geerts, Anne Stoffel. Met o.a. Natalya Akimova, Tatjana Shestako- va, Vladimir Osipschuk. Rotterdam se Schouwburg, zaterdag 10 juni, herhalingen t/m dinsdag 13 juni. Twee dingen vallen op bij het bijwonen van „Sterren aan de ochtendhemel". Het Maly Theater uit Leningrad brengt glasnost op het toneel met een actuele en zelfs kritische voor stelling. Het publiek kan die ook tamelijk letterlijk volgen dank zij een simultaan-verta- ling, die via draadloze koptele foons het oor in dringt. Dat bijzondere effect levert twee voorstellingen op voor de prijs van één. Alexander Galins „Sterren aan de ochtendhemel" haalt juli 1980 terug. Tijdens de Olympische Spelen in Moskou is het straatbeeld gekuist, zoals dat ook in Mexico en Seoel ge beurde. De armen, alcoholisten en prostituees zijn tijdelijk weggestopt. Het stuk toont een vervallen barak, waar de laatsten ver blijven. De vrouwen vertegen woordigen diverse typetjes. Er is een alcoholiste, Anna (prachtige rol van Tatjana Shestakova), en een brutale, Lora. De prestigieuze Klara, opzichtster Valentina en haar zoon Nikolaj, diens vriendin netje Maria en de weggelopen gek Alexander completeren het gezelschap. Uit de twee be drijven blijkt duidelijk dat de Russische samenleving het slecht voorhad met deze vrou wen, die ondanks alles hun ge voel voor humor niet verlie- eur Lev Dodin bena drukt met tamelijk pathetisch acteren het verzet van de vrouwen. Ze kunnen zwaar aan de drank zijn, verkracht of in elkaar geslagen worden en toch zijn ze niet klein te krijgen. Of dit loflied op de vrouw een getrouw beeld geeft, is ondanks het realisme van het stuk moeilijk te vat ten. Wat wel of' niet gewaagd is, blijft ook een raadsel. Het Ne derlandse publiek weet nog weinig van de Russische cul tuur. Daar helpen enige naaktscènes, de onverbloemde bekentenissen van de persona ges dat ze echt hoeren zijn of de dronken ontboezemingen die richting publiek worden uitgesproken niet echt aan mee. Het Tsjechoviaanse karakter van „Sterren aan de ochtend hemel" wordt in letterlijke zin verduidelijkt door de simul- taan-vertaling. Het is bij mijn weten een unicum. In Rotter dam wordt het gedaan door twee spreeksters, die elkaar afwisselen. Zij vertalen dwars door de teksten op het toneel heen, zodat het publiek het ene oor voor het podium eh het andere voor de koptele foon open zet. Vreemd is dan mannenstem men door een neutrale vrou wenstem vertaald te horen. Nog merkwaardiger is dat sommige liedjes, waaronder het Brechtiaanse „Brand, brand mijn ster" wèl en ande re niet vertaald zijn. Tijdens de première bleven regelmatig stukken Nederlands uit. Dat leidt nogal af, want zo mis ie weer wat. Storend is het als de vertalers zich verspreken: „een man kan een kind baren via de keizersschede". In Rotterdam kan het publiek twee voorstellingen op een avond zonder pauze meema ken. Die van het Maly Theater is een curieuze confrontatie met een modern en actueel Russisch stuk. De noodzakelij ke vertaling vormt een onlos makelijk experiment, dat van avond en. morgenavond onge twijfeld uit de try-out fase is. PETER SNEL Maria (Natalya Akimova) en Nikolaj (Sergej Kozyrev, in de voor stelling vervangen door Igor Jwanov) FOTO: VALERY PLOTNIKOV Holland Festival: RAI-concert. Hei Koninklijk Concertgebouworkest o.l.v. Riccardo Chaiily en het Koor van De Nederlandse Opera m.m.v. solisten in een programma met ope rafragmenten van Donizetti en Belli ni, RAI-gebouw Amsterdam, vrijdag. Zo'n 4000 mensen waren afge lopen vrijdagavond in de Zuidhal van de Amsterdamse RAI bijeengekomen om naar Italiaanse operafragmenten te gaan luisteren. De KRO zond het gedeelte voor de pauze, ge wijd aan Donizetti, recht streeks uit op radio en televi sie. Het Bellini programma van na de pauze is opgenomen voor latere uitzending. Namens de televisieregisseur Joop Stokkermans werd het publiek verzocht flink te ap- plaudiseren en vooral aan het eind van de directe uitzending een overdonderende ovatie te geven. De kijkers thuis zouden toch niet de indruk mogen krijgen dat het publiek niet te vreden is. De opdringerigheid van Stokkermans manifesteer de zich ook tijdens het concert. Hij liet een cameraman op het podium van hot naar her ren nen met de camera onder zijn arm, twee andere camera's zwiepten onophoudelijk boven het publiek in het rond. Door deze toestanden leek het alsof men hier te maken had met een (weliswaar zeer experi mentele) enscenering van de operafragmenten. Hinderlijk, niet alleen voor het publiek maar ook zeer afleidend voor de orkestleden. Zij konden, ondanks de inspanningen van de met passie dirigerende Chaiily, hun draai niet vinden. Er werd vaak erg slordig ge speeld. De drie solisten die hun mede werking verleenden aan dit concert zijn nog geen wereld beroemde operasterren, maar ook weer niet totaal onbekend. Bariton Paolo Coni bijvoor beeld heeft opgetreden in de belangrijkste operahuizen en meegewerkt aan diverse plaat opnames. Met grote trefzeker heid maar een beetje afstande lijk zong hij de aria „Bella, si come un angelo" uit Donizet ti's komische opera Don Pas- quale. Coni had deze aria, waarin de schoonheid en deugdzaamheid van een jonge bruid beschreven worden, wel wat lieflijker en expressiever mogen voordragen. Met de sopraan Lucia Aliberti is iets bijzonders aan de hand. Zij lijkt qua uiterlijk namelijk een beetje op Maria Callas. Als ze gaat zingen denk je even dat je hier inderdaad te maken hebt met een tweede Callas omdat haar ietwat nasale stemgeluid lijkt op dat van Callas. Maar al gauw blijkt dat zij veel introverter zingt dan Callas en niet die vlijmscher pe, bijna brutale expressie in haar stem heeft. Bovendien heeft Aliberti in het lage regis ter een gebrek aan volume. Toch was de door haar gezon gen aria „Casta diva" uit Belli ni's Norma het hoogtepunt van de avond. De superhoge coloraturen waren adembene mend. De tenor Giuseppe Sab- batini viel op door zijn prach tige, heldentenor-achtige stem. Helaas maakte hij af en toe storende fouten. Bijzonder goede prestaties le verde het Koor van de Neder landse Opera dat, ondanks de abominabele akoestiek, opti maal verstaanbaar was. Waar om men de slotscène van de tweede acte van Norma had geprogrammeerd is een raad sel. Als er geen bas ter be schikking is kun je geen stuk uitvoeren voor sopraan, tenor, bas en koor. Chaiily deed het gewoon wel en stoorde zich niet aan de muzikale lacunes die door het weglaten van de baspartij ontstonden. ARTHUR VAN DER DRIFT Holland Festival: Vara operamatinee op de zaterdagmiddag met „Sa- lammbo" van Moessorgski, met het Radio Filharmonisch Orkest, het Groot Omroepkoor het St. Bavo Jongenskoor en zangsolisten, het geheel onder leiding van Zoltan Pesko. Amsterdam, Concertgebouw, vanavond vanaf 8 uur op Hilversum 4. dse elv. Ook een windmachijjj het onweer en teven)e/3 en orgel zijn noodzakfvaj Radio Filharmonisch^, reageerde alert en gbns neerd op de aanwijzirïnv dirigent Zoltan Peskoeer niet alleen de golvei hoogst mogelijke ge wildheid op te voer^ ook vloeiende zacht ikit dende romantische ere harmonisch de zaal iiag den. Omdat Russisch pr, slechts weinigen is fe konden de zangers )er' emoties slechts globaalfie gevolgd. 'er Toch waren zij het in jy j plaats die de luisterasbn. voor de mens anno lijk overladen werk aarzeling heen moest##'1 Dat lukte beide bassen^ Beganyi o.a. als hogP en vooral Sergei Kop^ Matho zonder meer. V® laatste met zijn ruige fjjr lijk nobele stem kon dlJec emoties geloofwaardig gen en was qua voluri vt het orkest opgewasFr£ dramatische maar ijjn onderkoelde sopraan Mineva was in deze lr0J zichten zijn mindere, j^r Het Groot Omroepkofss< Jongenskoor van de ing stonden links achtende, kest. Zij zongen de gfi sascènes die tot het be_ de wat Moesorgski injff^ componeerde naar maar haalden in de tr?e derde acte noch qua i£ noch qua volume emotionele spanning!, orkest daar oproept. (V zou een extra koor ter J zijde hiertoe gunstigjL bijgedragen. Het waren, als reetff vooral de dramatise! van Koptchak die te£ positieve doorslag gf het publiek tot een L applaus brachten. ERIKU De Varamatinee op de zater dagmiddag en het Holland Festival brachten zaterdag middag gezamenlijk, vanuit het Amsterdamse Concertge bouw een concertante uitvoe ring van Moessorgski's opera „Salammbo". De opname wordt vanavond via Hilver sum 4 uitgezonden. De radioluisteraars zullen dan niet met hetzelfde ongemak worden opgezadeld als de con certbezoekers die drie kwar tier moesten wachten op de hydraulische lift, die met éen van beide vleugels op weg naar het podium was blijven steken. Dit nieuwe liftsysteem staakte deze middag helaas niet voor het eerst. Wel is. het de vraag of in de huiskamer via versterker en loudspeakers de geweldige dynamische con trasten en vooral de knallende fortissimi die Moessorgski en Pesko gebruiken om de tragi sche heroïek van dit verhaal naar de gelijknamige roman van Flaubert, extra kracht bij te zetten, voldoende aankun nen. Moessorgski voltooide al leen zijn „Boris Godoenov" en liet vier andere muziekdra ma's onaf. Zoltan Pesko vulde de ontbrekenden orchestratie aan en voltooide de opera in de stijl van de componist. Sinds 1980 is dit werk als ope ra en vooral concertant enige malen uitgevoerd. De hande ling rond de maangodin in Carthago en haar Punische en andere belagers, vol geweld, wraak, onbeantwoorde liefde en heroïsch sterven, vraagt om een groot orkest met een zeer uitgebreide slagwerksector.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6