Chinezen verraden elkaar in zenuwoorlog „Europa '92 betekent einde van EG'; Minderhedenbeleid faalt op vele punten Liever sterven dan leven zonder vrijheid" e): Vondst jasje en tas in moordzaak Fagel Rosenmöller wil haast met fusie Groen Links Rustige verkiezingen in Nieuw-Caledonië Adoptie dolfijnen succes BINNENLAND Evid&zQowiant MAANDAG 12 IUN1 1989 P. NKF Kabel in Waddinxveen bezet UTRECHT Het personeel van NKF Ka bel in Waddinxveen is vanmorgen spontaan overgegaan tot een bezetting van het bedrijf. De bezetting wordt vanavond beëindigd. Het personeel is verbolgen over een plan van de directie om de vestiging in Waddinxveen te sluiten en de activiteiten over te plaatsen naar Delfzijl. Naar verwachting verdwijnen er in de komende jaren in Waddinxveen 220 arbeidsplaatsen, waarbij gedwongen ontsla gen niet zijn uitgesloten. NKF wil zeker zijn van een sterke concurrentiepositie als vanaf 1992 de binnengrenzen van de Europese Ge meenschap verdwijnen. Volgens een woord voerder van het personeel maakt het bedrijf echter een behoorlijke winst en is overplaat sing naar Delfzijl niet nodig. SOVJET-OVERLOPER: Internationaal Departement vaart een nieuwe koers WASHINGTON Een overloper uit de Sovjetunie heeft tegenover Amerikaanse regeringsfunctionarissen enkele geheimen ontsluierd over het Internationale Depar tement van het Centrale Comité van de Sovjetunie. Dat departement speelt een belangrijke rol in het buitenlandse beleid van de Sovjetunie. Onder Michail Gor- batsjov vaart het Internationale Departe ment een nieuwe koers die erop is gericht afstand te nemen van marxistische partij en in het Westen en de banden te cultive ren met minder radicale elementen. Doden en gewonden bij aanslag op station in New Delhi NEW DELHI Bij de ontploffing van een krachtige bom in het belangrijkste station van de Indische hoofdstad New Delhi zijn vandaag zeker vijf mensen omgekomen en hebben talloze anderen verwondingen opgelopen. Op het moment van de bomontploffing bevonden zich rond duizend reizigers in het station. De politie in New Delhi tast nog in het duister over de daders van de aanslag. Vorige week deed zij een waar schuwing uitgaan voor aanslagen door militante Sikhs, die in de deelstaat Pun jab strijden voor een onafhankelijke na- WRR: WERKLOOSHEID STERK TOEGENOMEN (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In het vanmorgen gepre senteerde lijvige WRR-rapport wordt de vloer aangeveegd met het minderhedenbe leid van de afgelopen tien jaar. Dit heeft op vele punten gefaald, zo meent de raad. Ondanks de toelatingsbeperkingen is de immigratie van buitenlanders nauwelijks in omvang afgenomen. Tussen 1978 en 1988 is het aantal Nederlandse burgers van buitenlandse afkomst gestegen van 473.000 tot 756.00. Bovendien is de werkloosheid onder de buitenlanders in deze periode zeer sterk toegenomen. Momenteel is al ruim 40 pet. van de Turkse en Marok kaanse beroepsbevolking zonder werk. Onder Surinamers en Antillianen schom melt dit percentage rond de 25 pet. De belangrijkste oorzaak van deze hoge werkloosheid is een gebrek aan voldoende scholing. Het onderwijs is de afgelopen tien jaar niet in staat geweest dit te door breken. De WRR noemt deze gegevens „uiterst zorgwekkend". „Er dreigt een per spectief van kansloosheid, dat zich bij som mige groepen tot in volgende generaties kan voortzetten", aldus het rapport. Als er niet snel met krachtige maatregelen iets aan de huidige situatie wordt gedaan, moet de samenleving daarvoor volgens de WRR een hoge prijs betalen: er zal een „etnisch subproletariaat" ontstaan, de criminaliteit zal groeien en de overheid zal steeds meer geld moeten uittrekken om de scheve ver houdingen recht te trekken. De WRR vindt dat de overheid haar minderheden beleid voortaan moet baseren op het uit gangspunt dat zowel de aanwezig. immigranten in Nederland als oa gratiestroom naar Nederland toepol vende aard zijn. De kosten van kh< vere minderhedenbeleid dat een voorstaat zijn moeilijk te berekjiel raad gaat uit van „enkele hondeiDi joenen guldens per jaar". Momental* het rijk jaarlijks circa 800 miljoeru ten behoeve van de etnische minjn uit. Dit zou dus één a anderhal): moeten worden, nog afgezien var 1 tra geld dat het bedrijfsleven zate opbrengen. Volgens de raad vraajee leving van alle adviezen „een f E spanning van alle betrokkenen":eei heid, het bedrijfsleven, de vakbo minderheidsgroepen zelf en alle ne Nederlanders. (Van onze correspondent Ton Gerrits) PEKING Er rijden sinds dit weekeinde weer gewone bussen langs de gehele lengte van Chan- g'an-avenue, de slagader van Peking. En dat wil zeggen ook langs het Tia- namenplein. Bus 1, 4 en 10 bieden zo een sinistere attractie. Voor 10 cent kan men een blik werpen in het bolwerk van de solda ten die de stad beheersen. Ongeveer honderd meter voor het plein op de ave nue staat verkeerspolitie die behalve de bus en mi litaire voertuigen al het overige verkeer en voet gangers moet tegenhou den. In de bus, die onderbezet is naar Chinese begrippen, heeft nieuwsgierigheid de angst overwonnen. Men staart naar de prikkeldraadversperringen en de soldaten met het geweer in de aanslag. Dan strekt het plein zich uit. Ongeveer hon derd tanks staan in zes rijen van zestien opgesteld voor het monument van de revolutio naire martelaren dat er, ont daan van alle pamfletten en spandoeken, wit bovenuit to rent. Naast de tanks staan honderden legertrucks en ook voor de verboden stad, recht onder het portret van Mao, staan lichte pantserwagens op gesteld. Er is een constante ac tiviteit. Kolonnes rijden af en aan met bevoorrading en troe penverversing. Nerveus gelach barst los als twee legertrucks vlak voor de bus op elkaar botsen. Soldaten schreeuwen en gebaren de bus te stoppen. Als de trucks weg zijn, trekt de buschauffeur snel op. Alge mene opluchting staat op de gezichten van de passagiers te lezen als de controlepost van de verkeerspolitie bereikt is en de bus weer tussen het gewone verkeer belandt. Ook de propagandamachine van het leger is in volle gang. Luidsprekerwagens rijden rond en schetteren sissende woorden. Vrachtwagens met rode spandoeken die zeggen 'transport in dienst van het volk' vervoeren groenten en materialen naar markten en winkels. Via aanplakbiljetten worden burgers gewaar schuwd geen 'anti-revolutio naire activiteiten' meer te on dernemen, omdat dat 'streng zal worden gestraft'. Ernaast hangt een lijst met telefoon nummers van zes stadsdistric ten. Mensen die belastende in formatie hebben, kunnen bel len. De gevolgen zijn al goed merkbaar. In alle grote steden van China vinden massale ar restaties plaats. De zenuwoor log begint vorm te nemen in de stad. Iedereen die maar iets te maken heeft gehad met de demonstraties voelt zich onze ker. De officiële term 'anti-re volutionaire schooier' is ruim interpreteerbaar. De visie op de werkelijkheid van de regering is echter maar voor eeji uitleg vatbaar. De 'anti-revolutionaire chaos' (volgens de studenten was dit 'vaderlandslievende democra tische studentenbeweging') is overwonnen en we kunnen weer verder met het oude cre do van open-deurpolitiek en hervorming dat al vanaf '89 gold. Voor de Chinezen op straat is het echter nauwelijks mogelijk aan objectievere in formatie te komen. Alleen de radio biedt uitkomst. SHANGHAI „Welke weg kunnen we kiezen zonder te ver of achteruit te gaan. Eén stap achteruit leidt ons weer in het sla ventijdperk. We roepen allemaal vrede. Maar vrede bestaat niet. De in ternationale oorlog is be gonnen". Een emotioneel geladen pam flet op het terrein van de Fu- dan-universiteit in Shanghai weerspiegelt de laatste tastbare bewijzen van de strijdlust van studenten. Op het universi teitsterrein staat ook een repli ca van het Amerikaanse vrij heidsbeeld en er liggen rouw kransen voor het standbeeld van Mao Tse Tung. Maar angst voor represailles weerhoudt de pro-democratische beweging in de grootste stad van China ervan om haar stem te verhef fen. De meeste studenten in Shanghai zijn half mei ver trokken. Een Amerikaanse le raar Engels zegt dat de studen ten vóór het bloedbad van 4 juni hebben besloten om de demonstraties te stoppen. Op het terrein van de Fudan-uni- versiteit zijn slechts tientallen studenten achtergebleven. Zij lezen de pamfletten, maar wei nigen durven daar commen taar op te geven. Het klinkt daarom des te dramatischer als een oudere vrouw haar drie kleinkinderen een van de pamfletten hardop laat lezen. De kinderen zeggen in een dreun: „Liever sterven dan le ven zonder vrijheid". Gistermiddag om vier uur liep een ultimatum af, dat de stu dentenbeweging in Shanghai twee dagen eerder had gepre senteerd aan het stadsbestuur. Zij eisten dat de vlag halfstok wordt gehangen, de regering de waarheid spreekt en een vertegenwoordiging accepteert van de studentenbeweging. Vorige week was de havenstad lamgelegd, nu zijn de barrica des verwijderd en rijden de bussen weer. Op de vraag of het stadsbestuur al heeft gere ageerd op het ultimatum, zei een groepje inwoners: „Daar weten wij niets van. Wij zijn allemaal voor de Communisti sche Partij", waarop hard hoongelach volgde. Later zeiden enkelen dat ze bang waren om te praten. Een man van middelbare leeftijd fluisterde: „We willen meer persoonlijke vrijheden. Maar die hebben we in China nooit gekend". Sinds vorige week zijn de 'verkeersbeschermers' in het straatbeeld opgedoken. Ze dragen witte petten en staan op alle straathoeken. Ook Shanghai leeft voort in de ban van de angst. JAN VAN DE MADE Lubbers: hj beleid tege| ghettovor HILVERSUM 1 Lubbers vindt dat hard beleid moetL om de problemeiP lossen waarin lar* werkloze allochton bevinden. Hij vii) een regeringsverais delijkheid om vo(v; groepen mensen „i te leveren". 1/ Lubbers zie gisteren d VAR A-televisie de tr£ volgen dat werkloze tone minderheden kunnen worden ver^, Nederlandse taal Aan de andere kaf°: dan ook de verplichtiz.( nen komen dat NedU1 bedrijven allochtone i ii heden in dienst nemj Lubbers vindt dat recht de noodklok luhi deze wijze kan het (b: niet doorgaan", aldué 1' nister-president. 'n' hem zitten er twee aan de zaak. De alia die hier gekomen zp welkom, en er worfy gezorgd dat het demc goed geregeld is m$>- recht en dergelijke. rest wachten we ma^i Dat is te passsief, aid bers, die meer activ pleitte. Dat houdt in Nederlandse overhe prestatie moet meent hij. Protest De VVD stuurde afgelopen weekeinde in Gouda twee koeien met een duidelijke boodschap af op een verkiezingsbijeenkomst van de PvdA, waar behalve partijvoorzitter Sint en landbouwspecialist Van der Vaart (uiterst rechts) ook Euro-parlementariër Dankert aanwezig was. Deze betichtte Ne derland onlangs van boterfraude. foto: anp ZEIST Bij het onderzoek naar de moord op restaurateur Gerard Fagel blijkt de politie vrijdag al een tas met gereed schap te hebben gevonden. De vondst werd gedaan op een paar honderd meter afstand van restaurant De Hoefslag in Bosch en Duin waar Fagel 's- ochtends om vijf uur in zijn slaapkamer was doodgescho ten. Naar aanleiding van de vondst heeft de politie aan mensen in de buurt gevraagd, extra op te letten. Dat leverde gisteren een jasje op dat sterk overeenkomt met het jasje dat is beschreven door Fagels vriendin Peggy en door ie mand die 's ochtends vroeg in de buurt van het restaurant een man heeft zien lopen. Af gelopen weekeinde is Peggy verhoord door de politie. Zij lag met Fagel te slapen in de woning boven het restaurant, toen haar vriend door een man met een bivakmuts werd dood geschoten. Het verhoor heeft geen echt nieuwe gezichtspun ten opgeleverd. Wel is duide lijk geworden dat de dader, die binnenkwam via het dak van de serre en een open raam, in de slaapkamer is geweest en van zeer korte afstand heeft geschoten. De politie sluit nu uit dat er af persing of financiële moeilijk heden in het spel zijn. De moord gaat steeds meer lijken op een persoonlijke afreke ning. REGENBOOG-KANDIDAAT HERMAN VERBEEK: AMSTERDAM Alle be loofde voorzieningen zijn aanwezig: de poppenkast, het overdekte podium, de popgroep en de sanitaire voorzieningen. Ook de kraampjes met folderma teriaal zijn te vinden op de slotmanifestatie die de kleine linkse partijen in hun campagne voor de Europese verkiezingen hebben georganiseerd. Maar waar zijn de kiezers? Een half uur na het aan gekondigde tijdstip is, het zomerse weer ten spijt, nog maar een handje vol mensen neergestreken in het gras van het Amster damse Sarphatipark. Herman Verbeek (53), lijst trekker van het Nederlandse deel van de Regenboogfractie in Straatsburg, legt .voor de laatste keer in de campagne uit waarom er op 15 juni op de „Regenbogers" moet worden gestemd. Groen Links neemt de bijeenkomst te baat om zich aan het publiek te presente ren. Tegen de tijd dat Verbeek het woord moet voeren, wordt de toeloop van mensen groter. Voordat hij naar het Sarphati park kwam, heeft Verbeek eerst de Dam aangedaan, tijde lijk omgedoopt tot het Plein van de Hemelse Vrede, om een krans te leggen ter nage dachtenis aan de omgekomen Chinese studenten. „Onze kooplui-politici tonen zich wel bezorgd over de toestand in Ghina", steekt Verbeek on middellijk van wal „maar het belangrijkste voor hen is dat het Plein van de Hemelse Vrede hun markt is. De tanks in Peking zijn uitgerust met nachtkijkers van Nederlandse makelij". W apenindustrie Ook de NAVO en de Europese Gemeenschap kan Verbeek al leen maar in dit „economi sche" licht zien. „Veel NAVO- bonzen en zakenlieden zijn be ducht voor de perestrojka in het oostblok omdat daardoor de wapenindustrie ineen dreigt te storten". De EG is volgens Verbeek een econo misch machtsblok dat zich weinig of niets gelegen laat liggen aan de Derde Wereld. Bovendien houdt de EG on danks alle mooie woorden over het milieu de auto- en in dustriepolitiek in stand. „Als dat zo doorgaat barst de EG uit haar voegen van de groei". Verbeek heeft een hoog doel voor ogen: de omvorming van de Verenigde Naties tot een echt wereldparlement. Terzij de van het podium op een bankje in het park licht hij even later zijn woorden toe. „Een wereldparlement is écht democratisch. Niet gevormd op basis van financiële macht", legt hij uit, daarbij on der meer doelend op de NAVO. waar de hoogte van de contributie het gewicht van de stem bepaalt. „Een wereldpar- AMSTERDAM FNV-be- stuurder Paul Rosenmöller, die als onafhankelijk kandi daat-kamerlid de vierde plaats inneemt op de lijst van Groen Links (de combinatie van PPR. PSP, CPN. EVP en een aantal niet-partijgebonden personen) wil zo snel mogelijk een fusie van de deelnemende partijen. Hij zei dit gisteren in zijn eerste toespraak als aan komend politicus op de mani festatie van Groen Links en de Regenboogfractie in Am sterdam. „Groen Links moet geen gele genheidscoalitie blijven", zei Rosenmöller. „De nu gevorm de combinatie moet de eerste stap zijn op weg naar verdere eenheid, naar één partij met de naam Groen Links. Die partij moet er op zo kort moge lijke termijn komen". Volgens Rosenmöller heeft de totstand koming van Groen Links „veel kiezers weer perspectief aan de politieke horizon gebo den". Hij doelde vooral op uit keringsgerechtigden, mensen met een minimumloon en le den van milieubewegingen. De nieuwe fractie zal volgens hem op vele gebieden politieke ac tie voeren. „Het wordt weer leuk aan het Binnenhof, want we gaan het anders en beter doen", aldus Rosenmöller. lement moet tot stand komen op basis van een stemmen- meerderheid". Met het oog op een dergelijke volksvertegenwoordiging voert hij geen propaganda voor de EG en al helemaal niet voor „Europa '92", zoals het wegvallen van de binnen grenzen in dat jaar kortheids halve wordt genoemd. „In '92 zullen de bedrijven in Europa een strijd van allen tegen allen voeren. Nu doen alle Europese landen nog alsof ze met elkaar samenwerken, maar Europa '92 betekent het begin van het einde van de EG". I houdt nog enige hoojL het misschien meemf lid van het „enige, echl13' parlement" te wordef?j zen. Een Europarlemf West- èn „Oost-Europlir den, op weg naar he 2 geerde wereldparlemefa j Verdubbeling Voorlopig houdt hij ha c op een verdubbeling L aantal zetels van de ^ef Regenboogfractie van 40. De opkomst van |oc aanse en Franse Groé Verdi" en „Les Verts'| vooral bijdragen aan e^e linkse, groene fractie.[oc moment heeft de Ned( p groene afvaardiging ti tels. In de opiniep!- blijft dat zo of verlies!^ weging zelfs een zetelde Andrée van Es (PSj Brouwer (CPN) en Ir kers (PPR) houden eel pleidooi voor een si Groen Links bij de kal kiezingen van 6 sefl^ Volgens Ina Brouwei partij bij de verkiezinj 1986 uit de Tweede verdween, is een Groe| se politiek noodzakelijk i alle andere gevestigde het plotseling overal o( zijn. „Ik weet niet waa' litici van CDA, VVD, P D66 nog aan publieke irJ deelnemen. Zij zijn heio: met elkaar eens dattij\ vaak afvraag: haddengn beter één spreker kun^ ELSBETH I SUSKE ENWISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL NOUMEA In het Franse gebiedsdeel Nieuw-Caledonië in de Stille Oceaan zijn gisteren verkiezingen gehouden voor de drie regionale parlementen die op 14 juli worden ingesteld. Het sepa ratistische FLNKS (Kanaaks Socialistisch Nationaal Bevrijdings front) kreeg de meederheid van de stemmen in twee deelparle- menten, maar de RCPR-partij, die wil dat Nieuw-Caledonië bij Frankrijk blijft, behaalde 27 van de 54 in totaal beschikbare ze tels. Ondanks de oproep van de radicale melanesische groepe ring FULK om niet te gaan stemmen bleven de verwachte relle tjes uit. In 1998 zullen de Nieuwcaledoniërs in een referendum beslissen of zij bij Frankrijk willen blijven of onafhankelijk wil len worden. (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp OTTAWA Een adoptie-programma voor dolfijnen om een unieke en bedreigde school witte dolfijnen te beschermen in het Canadese St. Lawrence River is een overweldigend en onver wacht succes. „Het is zo populair, iedereen wil een dolfijn", zegt Pierre Beland, wetenschappelijk directeur van het St. Lawrence Institute of Ecotoxicology (vervuiling van het leefmilieu). Het instituut zette een systeem op waarin men voor 4200 dollar (on geveer 9240 guldep) pleegouder kan worden van één van de dol fijnen. Tot nu toe zijn zo'n 40 dolfijnen geadopteerd. Reuzen- tocht

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4