„Ze hebben rust nodig" „De humor is verdwenen" Nek-aan-nek race tussen CDA en PvdA EeidóeSouocwit Oud-minister dr. Lieftinck overleden KAMPER STUDENTE BRUUT VERMOORD ad^rs gaat bij iet-Kok naar Kamer dll koopt grolging af FAMILIE OVERLEVENDEN: Doodgewaande Haagse overleeft vliegramp ENLAND maandag 12 juni 1989 pagina 3 DEN HAAG Oud-minister van financien dr. P Lieftinck is eind vorige week in Den Haag op 86-jari- ge leeftijd overleden. De econoom en politicus Lief tinck speelde als minister van financiën een grote rol bij het financieel-economisch herstel van de Neder landse samenleving na de Tweede Wereldoorlog. Eén van zijn maatregelen was een drastisch doorgevoerde geldzuivering die een eind maakte aan de ontwrich ting van de staatsfinanciën. Alle bankbiljetten moes ten in 1945 worden ingeleverd tegen een tegoedschrij- ving op een geblokkeerde rekening. Ieder kreeg slechts den gulden nieuw geld: „het tientje van Lief tinck". Lieftinck, 30 september 1902 geboren in Mui den, studeerde rechten in Utrecht en economie aan de Columbia Universiteit in New York. Hij promoveerde in 1931 tot doctor in de economie te Utrecht en werkte van 1932 tot 1934 bij het ministerie van economische zaken. In 1934 werd hij hoogleraar aan de Economi sche Hogeschool te Rotterdam. Hij bleef dat tot 1945. In oktober 1940 werd Lieftinck door de Duitsers gegij zeld. Tot het voorjaar 1945 bleef hij in gevangenschap onder meer in Buchenwald. Terug in Nederland sloot Lieftinck zich aan bij de Nederlandse Volksbeweging en vervolgens bij de Partij van de Arbeid. Op 24 juni 1945 werd hij minister van financiën in het kabinet- Schermerhorn-Drees. Hij bleef dit tot 1 september 1952 in de achtereenvolgende kabinetten Beel, Drees- Van Schaik en Drees. Lieftinck was groot voorstander van overheidsinvoed op het economisch leven. Ken merkend voor zijn beleid was de Bankwet van 1948, waardoor alle aandelen van de Nederlandsche Bank in staatseigendom overgingen. Nog tijdens zijn minis terschap ondernam Lieftinck in opdracht van de We reldbank een reis naar het Midden-Oosten. Sindsdien bleef hij bij het werk van deze bank betrokken; eerst als Nederlands gedelegeerde in het bestuur en sinds 1956 als directeur. In hetzelfde jaar werd hij tevens bewindvoerder van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Zijn functie bij de Wereldbank legde hij in 1971 neer, die bij het IMF in 1976. KAMPEN De 19-jarige studente kunstacademie Caecilia Bot is zaterdagmorgen vermoord aangetrof fen in haar woning in Kampen. De jonge vrouw werd met samengebonden handen en voeten opge hangen aan een telefoonsnoer en in die toestand aangetroffen door haar vader en zuster. Het exacte tijdstip van de moord is niet bekend. Gisteren is sec tie verricht. De politie, die geen doodsoorzaak wil noemen, zegt het juiste tijdstip van de moord mo menteel nog slechts tot op twaalf uren nauwkeurig te kunnen schatten. Donderdagmiddag is de studente voor het laatst ge zien. Vooralsnog gaat de politie er niet van uit dat er verband bestaat tussen de moord op Caecilia en de verdwijning van haar 30-jarige mede-studente Ineke Keizer uit Dronten. Deze vrouw is op 23 mei spoor loos verdwenen. Chauffeur Zegwaard „betrapt" bij legen veegauto RIJSWIJK Een chauffeur van een vuilwagen van Zeg waard uit Delft is door de ma rechaussee aangehouden toen hij de inhoud van zijn veegau to leegde onder een viaduct bij Rijksweg A 4 (Rijswijk/Am sterdam) nabij vliegveld Ypen- burg. De 40-jarige Delftenaar is na verhoor weer vrijgelaten. Monsters van het geloosde vuil worden nog onderzocht. Woordvoerder F.J.M. Koele- veld van West-Nederland Mi lieu bv, zoals Zegwaard tegen woordig heet: „Als er op die wagen geen „Zegwaard" had gestaan - onze wagens worden allemaal overgespoten - was het misschien anders gelopen. Maar als nu een veegmachine van ons, in dit geval in op dracht van wegenbouwer NBM die daar bezig is met de aanleg van een weg, grit veegt en de opdracht krijgt 'leg het daar maar e%en neer, want ik heb het nog nodig' en hij wordt op dat moment wegens illegaal lozen gepakt, dan zijn we toch echt op heksenjacht Men is daar bezig het asfalt te frezen, ruw te maken, en daarbij komt grit vrij dat op nieuw gebruikt wordt. Dat is heel gebruikelijk". De heer Muller van Fokker bevestigt dat het gaat om op- veegsel van beton, stof en zand dat in opdracht van de aanne mer wordt afgevoerd. MOPPENKONING MAX TAILLEUR 80 JAAR Max Tailleur: „Het is in ons land AMSTERDAM „Hebt u wel eens een zieke man geïnterviewd? Ik had van daag grftag leuk tegen u willen zijn, maar ik heb door de pijn de hele nacht niet kunnen slapen. Toch ben ik maar uit bed geko men en ik weet al een mooi opschrift voor uw artikel: „een lijdensweg met veel applaus". Max Tailleur, de koning van de joodse humor, zit wegge zakt in een ruime bureaustoel op het kantoor van zijn stich ting Geef Max de Zak in Am- sterdam-Buitenveldert. Van daag is de moppenverteller zelf noemt hij zich „aansmoe- zenier" tachtig jaar gewor den. Een paar dagen eerder is hij na enig aandringen bereid met ons te praten Hij spreekt langzaam en is somber ge stemd. Zijn reuma zit hem al zo lang dwars. Door de pijn kost elke beweging van het li chaam moeite. Een lijdensweg met veel ap plaus. Die titel wilde Tailleur ook meegeven aan de auto biografie, waaraan hij werkt. Maar of het boek er ooit zal komen, betwijfelt hij. „Ik weet niet of het af komt", zegt hij. „Men is toch niet geïnteres seerd. Wat valt er nou voor u te schrijven over een man die tachtig wordt. Of liever gezegd hoopt te worden, want of ik het haal weet ik niet". Waar Max Tailleur met zijn boekjes en de geinlijn nog steeds een lach op vele gezich ten weet te toveren met grap pen over Bram en Moos, is de humor, zo zegt hij, uit zijn ei gen leven verdwenen. De pijn is allesoverheersend. Zijn werk voor „Geef Max de Zak" het enige medicijn. Hij vervolgt: „Als u dit zou willen noteren. Na de oorlog heb ik geprobeerd de joodse humor weer nieuw leven in te blazen. Maar de christen-men sen lachten erom en de joden namen het me kwalijk, omdat het anti-semitisme zou aan kweken. Maar ik wilde ge woon dat de joodse humor en de joodse woorden bewaard zouden blijven. De joodse woorden nemen zo'n belang rijke plaats in de Nederlandse taal in. Kijk maar naar woorden als beisie een dub beltje en heitje een kwartje". Teleurgesteld Max Tailleur is teleurgesteld in de mensen. „Probeer naast alle slechte dingen van men sen, nog maar eens een goeie eigenschap te noemen", zegt hij. „Vriendschappen? Ik heb niet één goede vriend". Vooral in de politiek heeft hij nog maar weinig vertrouwen. Kamerleden vindt hij maar zakkenvullers, alhoewel er ook wel goede tussen zitten, zegt hij. Nee, van de Eerste en Tweede Kamer heeft hij geen hoge pet op. „Wij wijzen wel altijd naar andere landen hoe daar geregeerd moet worden, maar bij ons zelf is het een grote rotzooi. Stond er maar weer eens iemand op als De Gaulle. Maar gelukkig hebben we de koningin nog". Hij haalt uit zijn portefeuille een foto van koningin Beatrix en prins Claus. „Ik heb haar nog leren I een grote rotzooi". foto: dijkstra fietsen toen ik adjudant van prins Bernhard was. Wat een koningin En hij, hij is een van de sympatiekste mensen die ik ken". Ook op de talloze inzamelings acties in ons land heeft de moppentapper kritiek. „Er worden miljoenen guldens op gehaald. Maar waar blijft al dat geld? Hebt u enig idee hoe veel er over blijft? Ik ga u nu een vraag stellen. Hebt u ooit gezien dat zo'n organisatie verantwoording aflegde over hoeveel er was overgebleven? Natuurlijk, als er een tv-uit- zending is. moet het orkest be taald worden, de belichting enzovoort. Maar waarom geeft men dan de impressie dat alles naar het goede doel gaat?" Vals paspoort „Of ik gelovig ben? Ik zal je vertellen hoe ik mijn leven heb gered In '41 ben ik ge vlucht uit Nederland. Ik reisde met een vals paspoort, waarin stond dat ik Maurice Tailleur heette en dat ik rooms-katho- liek was. Toen ik op een sta tion in Frankrijk uit de trein stapte, werd ik aangehouden door een feldgendarme. „Was wünschen sie?", vroeg hij. Ik voel nog die hand op mijn schouder. Ik zei dat ik op va kantie ging. Mijn papieren kreeg ik gelukkig terug. Om dat de feldgendarme had ge hoord dat ik goed Frans sprak, wilde hij dat ik met hem het dorp in ging om cadeautjes voor zijn vrouw te kopen. Dat heb ik gedaan en toen we op het station terugkwamen, kwamen er twintig andere gendarmes aanstormen om de binnenkomende trein te con troleren. Iedereen moest zijn papieren laten zien, behalve ik. Ik stond immers al bij een gendarme. Dit verhaal heb ik 'op al mijn toernees over de hele wereld verteld. En afhan kelijk van het land waar ik was zei men steeds tegen mij: de Heer was met u of Boeddha heeft u toen beschermd. Ik ben er later over gaan naden ken, maar om nou te zeggen dat de Messias of Jezus mij heeft gered. Nou, nee". Tot Max Tailleurs grote spijt bestaat de joodse humor niet meer Ooit loofde hij met de AVRO 25.000 gulden uit om een geschikte opvolger te vin den, toen hij zelf door de reu ma het vak moest opgeven. Er kwamen wel mensen op dat aanbod af, maar niemand kon Max Tailleur ook maar bena deren. Joodse humor om schrijft hij als lachen om niet te huilen. „En ik heb in mijn leven heel wat gehuild", zegt hij. Toch wist de Amsterdamse humorist, die al zeker 40.000 moppen bedacht, lange tijd door te gaan. „Ook al had ik pijn als ik op het toneel stond, ik moest doorgaan, wilde ik niet weer vervallen in de ar moede die ik vroeger kende". En ook nu gaat hij door met zijn werk voor de stichting „Geef Max de Zak" waardoor hij jaarlijks talloze reuma-pa tiënten op vakantie kan sturen naar Salzburg om te kuren. „De goodwill die ik vroeger kreeg door de mensen een lach te bezorgen, krijg ik nu door de mensen te helpen. Dat is de beloning". CLARISSE BUMA iek ina «Jaag Minister- t _it Lubbers ver- op jiar de Tweede Ka- nej de PvdA de ver- )p pn van 8 septem- rst(it en oppositielei- ,ori|k bij een PvdA- wè'oalitie het pre- iap in de wacht itravoorman zei dit giste- in chter het Nieuws van ch lA-televisie. Lubbers mefder te kennen gege- post als bewindsman 'P bk niet uit te sluiten, c 'am daar later weer op bt (locht onverhoopt Kok •president worden, uit gezien onverhoopt, natuurlijk miin werk feede Kamer doen. Ik :wat dat dat te zijner tijd nieigevat als een acte van de lelijkheid, dat is geen ,„jjn onvriendelijkheid, -woon van realisme", eK^bers uitsluitsel. Kok he^n reactie er wat ture- it cti te worden. „Ik ben ietrbaasd als ik Lubbers iver hoor, de ene keer js, de andere keer is De PvdA-leider: „De ifzr zegt Lubbers even- erfl in zo'n kabinet te ja^e volgende keer gaat weer naar de Kamer v'egt hij, dan ga ik een r naar Europa, en dat (lijuhij bij een volgende jij leid ook weer tegen". DEN HAAG De ver kiezingen donderdag voor het Europees Parlement en 6 september voor de Tweede Kamer beloven een ongemeen spannende strijd tussen CDA en PvdA. Beide partijen heb ben volgens de laatste pei lingen exact dezelfde aan hang: 34 procent. In de Tweede Kamer levert dat 52 zetels op. Voor de PvdA is dat een stabilisatie, voor het CDA een verlies van twee. De VVD herstelt zich enigszins van de forse klappen van de laatste weken en zou uitkomen op 21 zetels (13,8 procent). Dat is zes minder dan in 1986. De huidige coalitie van CDA en VVD bereikt daardoor met 73 zetels geen meerderheid. Dit blijkt uit de jongste cijfers van bureau Inter/View in op dracht van Vara's Politieke Barometer. Het onderzoek wijst uit dat de forse winst voor de PvdA van de afgelo pen maanden langzamerhand afbrokkelt door een stijging van D66 en Groen Links. D66 kan volgens de enquête reke nen op een winst van twee ze tels en daardoor op elf uitko men (7,6 procent). De nieuwe combinatie Groen Links zit behoorlijk in de lift: klein links heeft nu drie kamerze tels, dat zouden met 5,6 pro cent er in september acht wor den. ^KDAM Shell heeft Mnkele tienduizenden verdere vervolging af- ituiwe8ens 21 illegale lo- rond het raffinaderij- in Pernis. Het ging ogen die geen kwade ïaai zich borgen en moei- ^nijdbaar zijn, aldus de imse officier van justi- Smid. Volgens Smid is nq ongebruikelijk dat er :mfledrijven en justitie een ig wordt getroffen als iaxte is van „ongelukjes". 23?val betrof het overtre- 22lie zich in 1987 en 1988 23 voorgedaan. Het ging 2* singen tijdens het bela- 231 schepen en lozingen 22 lozingspunten. Stof- hierdoor in de Eerste 17 pede Petroleumhaven - kwamen waren onder 2^ iiverse olieprodukten, 24 cadmium, benzeen en soneel EIM kt voor ;re cao 27 RMEER Een groot 23 a het personeel van het 3Q lisch Instituut voor het 25 - en Kleinbedrijf (EIM) 27 lermeer is vandaag in 17 1 gegaan. Volgens een 20 perster van de Diens- ,0 I FNV doen ruim 60 140 werknemers aan de ?3 (mee. De staking zou de ,g g duren. ïi 'bestuur van het onder- •1 Btituut niet tegemoet ij in de cao-eisen, staat er n (lag opnieuw een sta- !9 i het programma, aldus i9 nstenbond. Donderdag so fcrt het bestuur over het Flict' - fcnemers willen dat het Ie arbeidsvoorwaarden 7 |n de PBO-sector (bij- 5 lid produkt- en bedrijf- 6 in). Daar gaan per 1 ja- 7 p89 de lonen met 1 pro- 2 nhoog en zou de VUT- tot 1992 omlaag moeten t naar 60,5 jaar. Het Istuur zegt dat wegens ^gingen niet te kunnen laatste gesprek, vrijdag, tussen di- akbonden leverde larop kondigde de verscherping DEN HAAG De 20-jari- ge Ria Slijngard uit Den Haag, die eerder officieel als een van slachtoffers van de noodlottige SLM- vlucht was opgegeven, blijkt de vliegramp toch te hebben overleefd. De vrouw zat in het vliegtuig vlakbij een nooduitgang en werd tijdens de crash uit het toestel geslingerd. Waarschijnlijk is haar val door een boom gebroken, want uit eindelijk lijkt ze niet veel meer dan wat schrammen en een hersenschudding te heb ben opgelopen. Al voordat de hulpverleners ter plaatse wa ren, hebben militairen van de nabij gelegen legerplaats haar naar het ziekenhuis gebracht, waar lange tijd onzekerheid heeft bestaan over haar identi teit omdat ze in shocktoestand verkeerde en zich niet reali seerde wat er was gebeurd of waar ze zich bevond. Commu nicatie was verder moeilijk omdat ze doof is. Door nog on bekende oorzaak is haar naam na enige tijd toegevoegd aan de officiële dodenlijst, en kreeg haar familie bericht van haar overlijden. Aan alle onduidelijkheid kwam een einde doordat in de nacht van donderdag op vrij dag een verpleegster in het ziekenhuis de vrouw herken de. Hierna kon het eerdere overlijdensbericht herroepen worden en haar familie alsnog in kennis gesteld worden van het goede nieuws. Dat wordt vooralsnog overschaduwd door het trieste feit dat de moeder van Ria, die naast haar in het toestel zat, nog niet is gevon den Ook is zij niet onder de slachtoffers die tot dusver geï dentificeerd zijn. Ze was, voor het eerst in vierentwintig jaar, op weg naar familie in Surina me. Enige honderden mensen hebben zaterdagavond in het Haagse Amicitia-complex aan het Westeinde de slachtoffers van de vliegramp herdacht. Tijdens de twee uur durende rouwdienst voerden verscheidene voorgangers het woord. Onder de aanwe zigen waren de Surinaamse ambassadeur Ramkisor en de Haag se wethouders Heemskerk en Duivesteijn. Laatstgenoemde voer de het woord in zijn hoedanigheid van loco-burgemeester van Den Haag. Alle sprekers spraken hun verbijstering uit over het noodlot dat zo genadeloos had toegeslagen en dat Suriname in rouw had gedompeld. Ambassadeur Ramkisor zei dat „een grote zielsverscheurende rampspoed" de Surinaamse gemeenschap had getroffen. „Maar hier in dit land, ver van huis, voelen wij hoe sterk wij èén grote hechte familie zijn. Wij zullen de kracht van de Almachtige nodig hebben dit te doorstaan", foto: jeroen de jong TRACER" PHILISHAVE HS 350 A 2 Verende - 90 Super 15 - scheerhoofden Ingebouwde oplaadumt, automatische aanpassing tussen 110/240 Volt Quick Charge Uitklapbare tondeuze 34 W1NKHS IN ZUID-HOWUIlH (ADVERTENTIE) AMSTERDAM Op Schiphol zijn gisteren de eerste drie gewonden van de vliegramp met de DC-8 van de Surinaamse lucht vaartmaatschappij terug gekomen. Terwijl pers en belangstellenden op grote afstand moesten blijven, werden de drie in ambu lances vervoerd naar het academisch ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Daar zul len ook de volgende vier gewonden, die vandaag worden verwacht, worden behandeld. De algehele toestand van de drie gewonden - S. Lens, J. Netteb en M. Hayatmoha- med - is goed. Dat was de eer ste indruk van prof. H.J. Haarman, hoogleraar trauma tologie aan de VU, die het drietal behandelt. De gewon den die vandaag verwacht worden, zijn er aanzienlijk slechter aan toe, aldus Haar man. Hij baseert zich daarbij op informatie uit Paramaribo. De ANWB-alarmcentrale be sloot gisteren geen tweede me disch team naar Paramaribo te sturen, omdat vervoer van de overige gewonden nog niet mogelijk is. Twee van de over levenden liggen nog aan bea demingsapparatuur. Shock Een van de overlevenden, die namen van de geïdentificeerde stoffelijke overschotten wer den het afgelopen weekeinde nog niet vrijgegeven, omdat niet alle processen verbaal wa rén opgemaakt. Vermoedelijk zullen vandaag de namen be kend worden gemaakt. Het rampenidentificatieteam ver wacht donderdag alle slachtof fers geïdentificeerd te hebben. Benefietduels Ruud Gullit heeft aan verte genwoordigers van de KNVB voorgesteld jaarlijks een bene fietwedstrijd te organiseren tussen het Nederlands elftal en het opnieuw samen te stellen Kleurrijk elftal. De opbrengst van deze wedstrijden is be stemd voor de nabestaanden van de vliegramp-slachtoffers. Ook de internationals Frank Rijkaard, Gerald Vanenburg en Aron Winter hebben hun medewerking toegezegd aan deze benefietduels. Bij het SLM-kantoor van Am sterdam was het gisteren nog steeds enorm druk. Honderden familieleden probeerden een plaatsje te bemachtigen voor de tweede speciale vlucht die vandaag naar Suriname ver trekt. Een vlucht die wordt uitgevoerd met een DC-10 van Martinair. Deze maatschappij zal voor. de SLM tot 1 novem ber de geregelde lijndienst on derhouden tussen Paramaribo en Amsterdam. Een en ander behoeft echter nog de goed keuring van de Surinaamse minister van economische za ken. Voetballer Sigi Lens die een lastige heupfractuur heeft, arriveerde gisteren op Schiphol met een KLM-vlucht uit Paramaribo. foto: anp ter bescherming van zijn pri vacy niet bij naam genoemd wil worden, vertelde gisteren aan een begeleider wat hij heeft meegemaakt tijdens het ongeluk. Hij herinnert zich nog dat hij boomtoppen heeft gezien en dat het vliegtuig daarna enkele keren over de kop is gegaan. Net als alle an deren die de ramp hebben overleefd werd hij uit het toe stel geslingerd. Hij kon door de shock waarin hij terecht was gekomen en omdat het toestel vervolgens in brand vloog niets meer uitrichten voor degenen die nog in het toestel zaten. Van een afstand hoorde hij hen schreeuwen en huilen. De families van de terugge keerde gewonden waren zicht baar opgelucht en blij dat er een eind gekomen was aan alle onzekerheid waarin zij de dagen daarvoor hebben verkeerd. Aan de pers werd gevraagd terughoudendheid te betrachten. „Ze hebben rust nodig. Gun ze dat alstublieft", zei een familielid. De eerste 20 doden van de ramp zullen vandaag naar Ne derland worden overgebracht. Van de ruim 170 doden zijn er inmiddels 90 geïdentificeerd door het Rampen Identificatie Team van de Rijkspolitie. De

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3