Jerry, we houden van je" Haatrecht speelt voor de jongens £eicbe6oma*it Heerjansdam pakt zaterdagtitel INDRUKWEKKENDE ROUWDIENST VOOR OMGEKOMEN SURINAMERS Ook Bernabeu- stadion krijgt een schuifdak Kampioenschap „mooiste beloning" voor Beenhakker Heerenveen maf pas op de plaats n r&; SPORT MAANDAG 12 JUNI 1989 Pt Japan langs Indonesië TOKYO In een wedstrijd voor groep zes (Oostazi- atische zóne) van de voorronden van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal heeft Ja pan gisteren in Tokyo met 5-0 ge wonnen van Indo nesië. Bij de rust stonden de Japan ners reeds met 4-0 voor. Er waren 9000 toeschouwers. Voetballerlei LIVERPOOL De Engelse inter national Trevor Steven komt het komende seizoen uit voor Glasgow Rangers. De 25-jarige middenvel der tekende een contract voor drie jaar. Steven voegt zich bij Gary Stevens, Terry Butcher en Chris Woods, die ook Engels internatio nal zijn. Hij speelde voor Everton. MULHOUSE Blaz Sliskovic, de Joegoslavische middenvelder van het gedegradeerde RC Lens, speelt het volgende seizoen voor Mulhou se. De 30-jarige speler is de tweede grote aankoop van de Franse club, die onlangs naar de eerste divisie promoveerde. Eerder werd de Bel gische topscorer Edi Krncevic voor drie jaar gecontracteerd. NAPELS Voor Antonio Careca is het seizoen in Italië afgelopen. De Braziliaanse speler van Napoli kreeg zaterdag een ernstige koort saanval en moet ruim een maand absolute rust houden. Careca, die onlangs zijn contract in Napels tot 1993 verlengde, mist de resterende drie competitie-wedstrijden en de dubbele bekerfinale tegen Samp- doria. BRUGGE De Zambiaanse ster speler Bwalya Kalusha (25) speelt het komende seizoen in Italië voor Bari. Zijn huidige werkgever Cer- cle Brugge ontvangt van de naar de Serie A gepromoveerde club een vergoedingssom van een klei ne drie miljoen gulden. GENEVE Dominique Roche- teau is in dienst getreden van Eco- sport International, de organisatie die zich bezighoudt met zakenbe- hartiging van topsporters in Euro pa. Vice-president Jacques Kra nendonk, oud-directeur van de Stichting Arbeidszaken, is na am per twee maanden alweer vertrok ken bij het bemiddelingsbueau. De samenwerking met president De Roode liet veel te wensen over. BRUGGE Henk Houwaart jr., speelt de komende twee jaar voor de Belgische derde-klasser Francs Borins. De jonge Hagenaar Hou waart was het afgelopen seizoen door Club Brugge uitgeleend aan Beerschot. BUENOS AIRES De Argentijn se succestrainer Luis Cesar Menot- ti vertrekt bij River Plate uit eco nomische overwegingen. Hij wil een club in Europa zoeken. Hij be vestigde een aanbod van de Franse kampioen Olympique Marseille, dat ook Maradona wilde losweken van Napoli. Menotti was al eens werkzaam bij Barcelona en Atleti- co Madrid. BRUGGE Cercle Brugge heeft de 21-jarige Braziliaan Celco dos Santos gecontracteerd. Aanvaller Dos Santos, die in Suriname werd geboren, speelde dit seizoen enige keren in het C-elftal van Ajax. MECHELEN Oud-international Bennie Wijnstekers is door de sup porters van Racing Mechelen uit geroepen tot beste speler van het seizoen bij de Belgische eerste klasser. Wijnstekers kwam het elf tal overigens pas na tien competi tiewedstrijden versterken. HEERJANSDAM Heerjans dam heeft de titel in het zater dagvoetbal veroverd. De laat ste wedstrijd van de drie kam pioenen werd door Heerjans dam met 3-1 (1-1) van DOVO gewonnen. Heerjansdam speelt op 17 en 24 juni tegen de zon dagkampioen RCH om de Ne derlandse titel in het amateur voetbal. Heerjansdam behaal de voor 3300 toeschouwers zijn eerste zaterdagtitel door een indrukwekkend overwicht in de tweede helft. De ploeg, die in de eerste helft door een ei gen doelpunt van Van Buren met 0-1 achter kwam, werkte nog voor de rust de achter stand weg en haalde de winst binnen door twee treffers van De Visser. De spanning op het duel, de winnaar zou kam pioen zijn, bij een gelijkspel ging de titel naar Genemui- den, werd aanvankelijk door het meer ervaren DOvO het eerst bedwongen. De gelijkma ker van Van der Neut veran derde het spelbeeld volledig in het voordeel van de thuisclub, die tenslotte vrij spel kreeg doordat DOVO, dat ook moest winnen, alles op de aanval zet- Eindstand: Heerjansdam 4 2 1 1 5 12- 9 Genemuiden 4 2 0 2 4 13-12 DOVO 4 1 1 2 3 8-12 RT Sportprijs- DEN HAAG/fT sultaten vanA-*-- prijsvragen gelopen weelU H onder voorbf Lotto 23. 3-4-8{ J servegetal 34. ,n v( 534 965 Inleg j" Prijzen bed rag: len. Cijferspel 23. 2tet d Toto 23. 3-l-2-ffrfr 1-1. Deelnemer; T leg ƒ76.067,00. fln ƒ36.132,00 lg R he, c Westduitse Lotert 21-34. Reserveg(kon Spel '77: 1-1-6-0*" akk Belgische Lott Jee: Jokttnumrwf t i°j in c AMSTERDAM Woede werd rouw. De Surinaam se gemeenschap in Neder land, die vorige week na de ramp met de DC-8 bij het vliegveld Zanderij in Suriname de vliegtuig maatschappij SLM fel kri tiseerde, kwam gisteren in het RAI-complex in Am sterdam bijeen om de slachtoffers van de vlieg ramp te herdenken. Vóór de indrukwekkende rouwdienst, die werd bij gewoond door naar schat ting 8000 belangstellen den, riep organisator Mar cel la Rose van de Suri naamse stichting Kwakoe, de menigte op zich vooral waardig te gedragen en claims en eisen aan het adres van de SLM tot een later tijdstip te bewaren. Om drie uur zou de oecumeni sche rouwdienst beginnen, maar om half twee zat de snikhete Zuidhal van het RAI- complex al nagenoeg vol met nabestaanden, vrienden en be kenden van de slachtoffers. De toeloop was zo groot, dat de naastliggende Congreshal ook moest worden opengesteld om de mensen de gelegenheid te geven via een videoscherm de dienst te kunnen bijwonen. De belangstellenden, die later dan half drie bij de RAI aankwa men moesten buiten blijven. Er was op dat moment geen plaatsje meer vrij in beide hal len. Want ondanks de herden kingen die het afgelopen weekeinde eerder plaatsvon den in onder meer Lelystad, Doetinchem, Rotterdam en Den Haag was de rouwdienst in Amsterdam voor de uit het hele land aanwezige Surina- mers dé plaats waar de slacht offers eer moest worden bewe zen. De bijna tweeëneenhalf uur durende bijeenkomst werd rechtstreeks uitgezonden door radio en televisie, zowel in Ne derland als in Suriname, waar de tv-beelden overigens niet bijzonder goed zijn overgeko men. Verbondenheid Minister-president Lubbers sprak namens de Nederlandse bevolking en bracht een spe ciale boodschap van koningin Beatrix over, waarin zij haar gevoelens van medeleven met het Surinaamse volk toonde. Lubbers sprak over „de ver bondenheid in het verdriet, dat we niet alleen op deze dag moeten tonen, maar ook mor gen en overmorgen". Burgemeester Ed. van Thijn van de hoofdstad sprak over het verlies dat zijn stad heeft geleden door de vliegramp. „Amsterdam huilt. We hebben een aantal kleurrijke inwoners verloren. We zijn meegesleurd in een draaikolk van emoties, verbijstering, onbegrip, wan hoop en verdriet. Wat een af scheid had moeten zijn voor een paar weken, werd een de finitief afscheid. Woorden schieten te kort". De meeste aandacht in de RAI, waar gedurende de dienst steeds meer mensen hun emoties niet de baas kon den en door EHBO'ers buiten de hal moesten worden ge bracht, ging uit naar de omge komen voetballers van het zo genoemde kleurrijk elftal, die aan boord waren van het ver ongelukte vliegtuig. Veel voet ballers en andere sportlieden, onder wie Nelli Cooman wa ren dan ook naar Amsterdam gekomen om de rouwdienst bij te wonen. Ruud Gullit en Frank Rijkaard waren uit Mi laan overgevlogen om de rouwdienst bij te wonen. Vooral Frank Rijkaard toonde zich hevig geëmotioneerd over de ramp en kon derhalve geen woord uitbrengen. Gullit wil de nog wel wat kwijt. „Als je in Italië woont, dan dringt nieuws als dit maar langzaam tot je door. Ik begon het pas goed te beseffen toen ik in Ne derland kwam en de vrouw van Frank tegen me zei: je ziet De belangstelling voor de rouwdienst was over weldigend. De Amsterdamse RAI herbergde gisteren naar schatting 8000 'mensen, onder wie een groot aantal vertegen woordigers uit de Nederlandse sportwereld. FOTO: ANP die jongens nooit meer". Gullit eindigde zijn toespraak met een boodschap aan de omgeko men Jerry Haatrecht, die op het laatste moment was toege voegd aan de groep voetballers van het kleurrijk elftal en een vriend was van Gullit en Rijk aard. „Jerry, als je me nu kunt horen: we houden van je", wa ren de laatste emotionele woorden van Gullit. Droom is over Ook Marcel Liesdek, de aan voerder van het kleurrijk elf tal, die op het laatste moment had besloten de trip naar Suri name, waar drie voetbalwed strijden zouden worden ge speeld, af te zeggen, voerde het woord. „We hadden zo lang uitgezien naar deze trip", aldus Liesdek. „Het zou de kroon zijn geweest op het werk dat we voor het kleur rijk elftal hadden gedaan. Een droom is over". Namens de Koninklijke Ne derlandse Voetbal Bond sprak voorzitter Jo van Marie in Amsterdam. Van Marle ge waagde van het grote verlies voor de KNVB na het wegval len van zoveel leden. „Er is voor hen geen kans op revan che. Het waren zulke veelbelo vende spelers, die nog zoveel voor het Surinaamse aandeel in het Nederlandse voetbal zouden hebben betekend". Cabaretier Freek de Jonge, die veel spelers van het Kleurrijk team kende en regelmatig gast is in café de Draver in Am sterdam, waar het elftal is op gericht, droeg zijn woorden speciaal op aan de omgekomen reserve-doelman Lloyd Does burg van Ajax en de al eerder genoemde Jerry Haatrecht van Sloterplas. Over de laat ste: „Ik heb met hem gevoet bald en ik krijg nog geld van hem. Nu is hij de mist in". De rouwdienst, die werd ge leid door de hervormde domi nee Polanen, pastoor Ouds hoorn en vertegenwoordigers van de Hindoe- en Moslemge meenschappen in Nederand werd besloten met een lied van de Surinaamse actrice Gerda Havertong. „Ga in vrede en denk aan ons", zong zij bewogen. De menigte ver liet daarop langzaam het RAI- complex met in gedachten de woorden van dominee Pola nen: laat 7 juni een dag zijn om nooit te vergeten". DICK DIJKHUIZEN NIJMEGEN Een beklem mende sfeer, angstig eigenlijk. Op enkele dwazen na, hielden een kleine tienduizend men sen zaterdagavond om even voor half acht een minuut lang de lippen op elkaar, uit eerbied voor de 170 slachtof fers die afgelopen woensdag het leven lieten bij de vlieg ramp in Suriname. De nacom- petiewedstrijden NEC - Heer enveen en Go Ahead Eagles - Excelsior waren omlijnd met een zwarte rand van rouw. Be wondering was er in Nijmegen voor Winny Haatrecht, de li bero van Heerenveen. Haat recht verloor bij het ongeluk zijn broer Jerry. Niemand verwachtte dat Haat recht zou spelen. Zaterdagoch tend deelde hij coach Immers mee toch te willen spelen. „Voor. de jongens", verwoord de aanvoerder Maarten de Jong later de motivatie van Haatrecht. Vooraf manifesteert Haatrecht zich net als altijd. Ogenschijn lijk vrolijk, een grapje makend met zijn maatje Stanley McDo nald en losjes toelevend naar de wedstrijd van die avond. De emoties ontladen zich pas wanneer voorafgaand aan de topper in De Goffert zestig tel len stilte in acht worden geno men. Haatrecht staat diep voorovergebogen om de rest zijn tranen niet te laten zien. Na de indrukwekkende stilte krijgt hij van in de buurt staande medespelers schouder klopjes uit blijk van medele ven. Haatrecht speelt daarna bijna vlekkeloos, geheel naar zijn aard. Door de vroege goal van Janssen is Heerenveen ge noodzaakt aan te vallen. Haat recht probeert zijn ploeg daar in zoveel mogelijk te steunen. Na afloop blijkt Haatrecht dui delijk aangeslagen. Huilend verlaat de 24-jarige Amster dammer het veld, beschermt door zijn collega's Stanley Mc Donald en John van den Wil denberg. Elftalleider Geert Stüve doet vervolgens in de catacomben een klemmend beroep op de journalisten geen vragen aan Haatrecht te stel len. Daaraan wordt gehoor ge geven. Haatrecht rijdt na te zijn verfrist meteen naar zijn woonplaats, samen met zijn fa milie. Zelf beslissen „Haatrecht heeft zelf helemaal mogen beslissen", antwoordde Immers op de vraag waarom hij een plaats in basis voor hem had ingeruimd. „Wij heb- din; ijs t t< iegi I1 11 Winny Haatr den) ontlaadt™ na afloop vble Heerenveen. jr t' bijgestaan links naar rei Ted Immers 1S r Stanley McD< a?! van den Vnd serc ben geen enkele dri uitgeoefend. Hij vrijdag op de trJ hebben toen afgesjpl we de nacht zoudê| ten. Dat gold ook T de Jong en Stanley! die ook veel vrienf ren. Zij trainden avond alweer. De J gemeenschap is zeeÊ zijn moeilijke dageif Haatrecht meldde I dagochtend dat hij* len". NEC zou vooraf ii chologisch voordt Heerenveen startJl Desmond Gemert M met de ramp te mali lent van NEC zoiig hebben uitgemaakj kleurrijke selectie, nacompetitieverplcl H| bleef hij in Nede 5 vrienden van Ge p men om het leven, mert gebless was NEC emotion rnet het drama „Wij hebben in the met de ramp te Heerenveen", zei en na afloop. „Ik niet we daardoor wonnen. We war£ beter, we hebben v|db< wonnen". ielu ARNHEM In de keten overdekte accommodaties, die architect en project ontwikkelaar Josef Wund zo snel mogelijk wil reali seren door heel Europa, is vooral het project in Ma drid in het oog springend. Op korte termijn zal na melijk de gigantische thuishaven van Real Ma drid, het Bernabeu-sta- dion uitgebreid en over dekt (met een schuivend plafond) worden. „Al deze herfst wordt met de aanleg begonnen", weet Wund. De toeschouwerscapa citeit zal dan een maximaal aantal van maar liefst 170.000 bereiken. Het huidige aantal zitplaatsen wordt van 95.000 uitgebreid naar 125.000, terwijl bij bijvoor beeld popconcerten ook het middenterrein volop ge bruikt kan worden. Parallel met Arnhem lopen projecten in Nice, Londen en Keulen. In Nice is het oude voetbalstadion al verkocht, wat de financiering verge makkelijkt. In Londen staat het vermaarde Wimbledon op de lijst, terwijl in Keulen nog een politiek steekspel gaande is. Wund: „Ik reken erop dat er de komende jaren een keten van zo'n elf, twaalf multi functionele stadions in Euro pa zullen staan. En na Ber- nabeu zal het Eurodrome in Arnhem waarschijnlijk de tweede in de rij worden". MADRID Voor de vier de achtereenvolgende keer heeft Real Madrid zich verzekerd van de Spaanse voetbaltitel. De winst tegen Espanol (3-0) voor 90.000 toeschouwers in het Bernabeau-stadion was voldoende. Het bete kende het derde kampi oenschap bij de „Konink lijke" voor de Nederland se trainer Leo Beenhak ker, die over enkele we ken zijn rentree maakt bij Ajax. De oefenmeester was meer dan ooit in zijn Spaanse tijd geëmotioneerd. Onmiddellijk na het eindsignaal vertrok hij naar de kleedkamer, om het succes in afzondering te vie ren. De spelers verlosten hem van zijn eenzame opsluiting en droegen hem in triomf het veld over. „De mooiste belo ning", aldus Beenhakker. „De voetballers hebben nog steeds respect voor mij". Met nog twee wedstrijden te spelen heeft Real een voor sprong van vier punten op Barcelona, dat zaterdag de an dere ploeg uit de hoofdstad, Atletico, had verslagen. Dat is voldoende. In het geval beide ploegen gelijk eindigen, telt het onderlinge resultaat. In Madrid won Real dit seizoen het duel met de aartsrivaal (3- 2), de wedstrijd in Nou Camp eindigde later onbeslist (0-0). Don Leo had kort na de wed strijd nog slechts oog voor zijn volgende doel, de Spaanse be ker. Daarin wacht binnenkort de tweede wedstrijd in de hal ve finale tegen Atletico Ma drid. De eerste won Real reeds met 2-0. „Vandaag ben ik blij, maar morgen denk ik weer aan de volgende wedstrijd", zei de Papendrechter. Hij was niet de enige die binnenkort afscheid neemt. Ook Camacho, Reals record-international, stopt. Hij mocht, als blijk van waardering, de laatste drie mi nuten van de kampioenswed strijd actief meemaken. Vol gend jaar is hij jeugdtrainer bij Real. Barcelona had zaterdag, zon der de Engelsman Lineker en de Braziliaan Aloisio, zijn laat ste kansen zonder overtuiging verdedigd. De ploeg won met 3-0 van Atletico Madrid voor „slechts" 40.000 toeschouwers. Het elftal van Cruijff toonde in zijn spel duidelijk dat berust werd in de titel van Real Ma drid. De zege viel met 3-0 ruim uit, maar dat kwam om dat Barcelona in een vervelen de wedstrijd vrijwel iedere doelrijpe kans pakte en Atleti co de mooiste mogelijkheden voorbij liet gaan. Roberto (39), Beguiristain (54) en Salinas (63) scoorden. Allgöwer Arie Haans Stuttgart heeft op de voorlaatste speeldag van de Bundesliga zijn kans op deel neming aan het UEFA-beker- toernooi door Allgöwer gegre pen. De verdediger maakte een kwartier voor tijd de win nende treffer tegen Borussia Mönchen-Gladbach. Door die overwinning kwam Stuttgart één punt boven Gladbach op de vijfde plaats. Voor Borussia hang het „Europese leven" af van de bekerfinale. Wint Wer- der Bremen in Berlijn van Dortmund, dan is ook Mön- chen-Gladbachs zekere zesde plaats op de ranglijst goed voor het derde Europese bekertoer nooi. In een bewogen wedstrijd te gen Atalanta heeft Internazio- nale het puntenrecord in de hoogste afdeling van het Itali aanse voetbal verbeterd. De kampioen kwam dank zij de overwinning van 4-2 op een totaal van 56 punten. De oude topscore stond op naam van Juventus, dat in 1960 met 55 punten de titel veroverde. In- ter heeft bovendien nog twee duels te goed. De winst op Atalanta, de ver rassende debutant in de serie A, kwam niet zonder slag of stoot tot stand. Slechts 19 van de 22 spelers haalden het ein de. Matthaus (Inter), Fortuna- to en Nicolini (beiden Atalan ta) werden uit' het veld ge stuurd. Inter kreeg ook nog eens te maken met een snelle achterstand. Matthöus (straf schop), Serena (2, waaronder 1 strafschop) en Brehme maak ten de doelpunten voor de kampioenen. AC Milan bleef derde. De win naar van de Europese beker voor landskampioen versloeg Pisa met 2-0. Beide treffers kwamen op naam van Marco van Basten, die zijn totaal daarmee op 15 bracht. Milan miste Gullit en Rijkaard. Pisa, de ploeg van Mario Been, is door het verlies officieus gede gradeerd. Landskampioen Olympique Marseille heeft zaterdagavond in Parijs ook de Franse voet balbeker veroverd. In de eind strijd won de laatste liefde van Bernard Tapie met 4-3 van Jean-Pierre Papin (links) van Olympique Marseille was de held van de Franse bekerfinale. Tegen Monaco scoorde hij drie maal. FOTO: AP gaf en dat tot uitdrukking bracht met doelpunten van Marcel Dib (2) en Manuel Amoros (strafschop) werd Marseille geen moment in ver legenheid gebracht. Papin ver oorloofde het zich zelfs van elf meter te falen, nadat de West duitser Klaus Allofs voor de vierde OM-treffer had ge zorgd. De held van de 72e bekerfina le, een van de spektaculairste van de laatste jaren, was aan voerder Jean-Pierre Papin, die drie keer scoorde. Hoewel Mo naco in het met 60.000 toe schouwers gevulde Prinsen- park-stadion uitstekend partij EXCELSIOR KAN OP VAKANTIE NIJMEGEN Voetbal- trots Heerenveen, na de zege van 4-0 op Go Ahead de uitgesproken favoriet voor de winst in nacompe- titie, ging in de tweede ronde met 2-1 onderuit bij NEC. In Deventer eindig de de wedstrijd tussen de beide verliezers van de eerste ronde. Go Ahead Eagles en Excelsior, in een overwinning van 3-1 voor de thuisclub. Go Ahead doet dus weer vol op mee in de strijd om promotie, maar na twee achtereenvolgende neder lagen is de rol van Excel sior uitgespeeld. Ondanks de tweede winst in het extraatje, had NEC-coach Leen Looyen een wrange smaak in de mond. Hij wees erop, dat zijn ploeg een grote deuk had kunnen schieten in het Friese doelsaldo van vier. Dat werd slechts gereduceerd tot drie, volgens Looyen mede door een foute beslissing van scheidsrechter Blankenstein, vijf minuten voor tijd. „Pay- mans maakte een supersliding, zo uit het boek van Wiel Coer- ver", vond Looyen. Dat vond de speler zelf ook. Toen Blan kenstein het toch waagde te fluiten, wilde hij zijn ongetwij feld witte billen aan de 14.000 toeschouwers laten zien. Van Wanrooy voorkwam groter leed, Bijl nam de vrije trap, Pot kopte op de paal en verde diger Groen schoof binnen: 2- 1. Voor Excelsior-trainer Joop Stand naconr' NEC Heerenveen Go Ahead Excelsior 2ief1 van Daele kwam d/an ling niet als een vefhc ex-Feyenoorder, diitb perkte middelen ee^ zoen speelde, wist |er^ ploeg ontbrak a< Toch deed Exceslif ging de nacompetiti0 s te houden. Ondankfirg voorsprong dank zirei punt van Warry v& lukte dat niet. Go ^a, krachtdadiger, waa niet verder kwam' verzorgd voetbal zjb J ging. Is NEC - Heerenveen 2-1P** sen 1-0, 40 Radstaat 2-deei 1 Scheidsrechter: Blanfen schouwers: 14 000. Geleü Wijnhoven (NEC), McFn n). v^.. de Jong (Pot), Bi jitó Dijk, De Jonge en Var/^h berg. tig: Go Ahead Eagles - Extlrii 1) 7. Warry van Wattuu leboer 1-1, 29. Lodew Van den Brink 3-1. £rfn Van Vliet, toeschouwende] kaart: Michel van WÜ b sior). jov, Go Ahead Eagles: Bosje Hofstede, Woudsma er kamp, Decheiver en V <tr boer, Baadilla (Van Lodeweges brt Excelsior: Van Ooye?"^ Pronk. Steve Wasimaniud dre Wasiman (Van Brtke tijn (Buijs), Van Goozf, van Wattum; Michel Latuheru. üxt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14