Atletiekverenigingen villen verloren errein goedmaken 'finale programmering doorslaggevend voor tennis van de toekomst I 1 £eidóc Gommit1 ^HORGEN START VAN DE COMPETITIE Aw'36 Bataven Holland Spartaan Competitie Kampioenen AGlL ZATERDAG 10 JUNI 1989 PAGINA 29 in Fko IDEN - Aan de vooravond van 1 eerste competitieronde staan de dlJK letiekverenigingen uit de Leidse gio op scherp. Na het trieste jaar 30 33188 waarin de helft van de regio- ams degradeerde is er in bijna J e gevallen een sterke wil om het •rloren terrein goed te maken. De jtaven heren tonen dat zondag )or eigen publiek op de baan in i Leidse Hout en zetten daarbij Mesik Han Kulker in. De kleinste rzorgiin de vier grote clubs uit de Leid- Vert regio vertoeft met de heren na- iedin9|elijk in de door velen als speel- jin bestempelde derde klasse, ter- Gratijjl de dames in de tweede klasse itief zijn. Na de degradaties van irig jaar acteert nog slechts Hol- nd met zowel het dames- als het trenteam op het eerste klasse ni- »au. De Spartaan is met beide jams in de tweede klasse actief, ijzerfwijl AAV '36 zich met de dames de eerste en met de heren in de 'pj^eede klasse ophoudt. P0!s 3n vrij 10 RÉji a"e vorig jaar gedegradeerde teams jerst optimisme over de kansen in deze nieuwe strijd over slechts twee competi tievoorronden (zondag 11 en 25 juni) en een finale (3 september). Slechts Jan van Leeuwen heeft voor zijn AA V-dames geen terugkeer op het hogere niveau in gedachten. Daar tegenover stelt de nes tor van de Bataven herenploeg, Theo Brusche, dat een terugkeer naar de twee de klasse zo snel mogelijk gerealiseerd moet zijn. Een verbeterde sfeer door nieuwe enthousiaste trainers moet een groot deel van die promotie voor elkaar krijgen. Spartaan-trainer Jan van Heek en AAV-er Jan van Leeuwen streven voor hun herenploegen een tweeledig doel na: eerst de finale en dan eventueel promoveren. Bij AAV heeft hoofdtrainer Jan van Leeuwen bij de heren (waar ten opzichte van vorig jaar geen 800 meter meer gelo pen hoeft te worden, geen steeple chase en geen hinkstapspringen meer is) een drietal jongelingen in de ploeg gehaald. Naast de bekende toppers als Ruud van Maurik en Paul Boere maken Wouter Herzberger, Bob Dongelmans en Serge Boons hun opwachting in het AAV '36 team dat in Vught een eerste stap naar de finaleronde wil zetten. De dames zullen een stevige kluif heb ben om aan het gestelde doel te voldoen door ziekte van de beide werpsters Eve lien Groen en Carla Hertogh. De als vanouds optimistische Van Leeuwen denkt evenwel voldoende compensatie gevonden te hebben om met een gerust hart af te reizen. Bij Bataven heeft de degradatie naar de derde klasse slechts de plaats gekost van de 400 meter hordenloper. Met de ploeg zoals die door de technische commissie van de roodhemden is samengesteld, moet de finaleronde haalbaar zijn. Het bekende euvel van de oudste atletiek- cl.ub uit Leiden (en een van de grootste oorzaken voor het degraderen vorig jaar) is dit jaar onder controle. „Alle opgestel de mensen hebben nadrukkelijk toege zegd aanwezig te zullen zijn, zodat we volop vertrouwen hebben in een goede en vooral complete ploeg", meldt Theo Brusche. Grote troeven in de Bataafse ploeg, die voor eigen publiek optreedt, zijn uiteraard Jan Jansen en Han Kul ker, maar ook Harry van der Velde en de nieuwe werper Ruud Kerkman moeten een forse zet richting tweede klasse geven. De dames van de Bataven gaan opnieuw een jaar tegemoet waarin alles mogelijk is. Mieke van Beelen en Marian Runcia- nu-Langezaal zullen dit jaar zeker in de eerste ronde gemist moeten worden door blijde gebeurtenissen, maar dit wordt opgevangen door een brede ploeg, die daarnaast veel actiever is dan de laatste jaren gebruikelijk was. Deze nieuwe acti viteit is te danken aan met name Runci- anu en de sinds kort als werptrainer ac tieve Friedhelm Dreckmeyer. Toppers kent de ploeg die in Eindhoven actief zal zijn in Ellen Silverentand en de weer bij na op haar oude snelheid teruggekeerde Hellen Bank. Binnen de Holland gelederen is het ver trek van Esther Schouten naar Holland in Haarlem al bijna vergeten. „De da mes zijn minstens zo sterk als vorig jaar door de komst van Wendy Waterreus op kogel en discus en de groei van de nog steeds jonge ploeg", vindt technisch ver antwoordelijke Hans Verschuur. Absolu te toper blijft uiteraard Yvonne van Dorp, de koningin van het voorseizoen. Bij de heren ziet Verschuur met genoe gen dat het vertrek van Nico Kriatkov is opgevangen door onder andere de komst van Nanne le Grand, die na jaren de draad weer opgepakt heeft. De groei van de jeugd (Reinder Peek) en de betrouw baarheid van de ervaren rotten (Mare van Vliet) moeten garant staan voor prolongatie van de eerste klasse. Bij De Spartaan staan sfeer en clubge bondenheid al vanaf het begin in een hoog aanzien. Opvallend genoeg werd in deze club eind vorig jaar een commissie actief die met betrekking tot de competi- tieploegen daar nog iets meer aan ging doen. Die extra moeite moet er voor De Bataven kan voor de eerste competitieronde geen beroep meer doen op Marian Langezaal verwacht een baby) en Mieke van Beelen sinds kort moeder). FOTO.ANDRÉ VAN HAASTEREN zorgen dat de heren dit jaar in ieder ge val de finaleronde halen. Iets waar trai ner Jan van Heek eigenlijk niet aan twij felt. In de ploeg maakt Vincent van Stein zijn debuut op de 400 meter hor den, terwijl clubman Heino Stroet dit keer bij het speerwerpen actief zal zijn. Daarnaast zullen de gebroeders Van Noort op de werpnummers weer de ge bruikelijke punten veroveren. Door een buitenlands verblijf van Tom de Koning maakt Richard van der Horst met de polsstok zijn debuut in Eindhoven. Bij de dames is de komst van Ingrid van den Heuvel een forse aanwinst. Marga Kortekaas, zelf nog steeds actief in de ploeg, ziet tot haar genoegen dat haar clubrecords zowaar bedreigd worden. Nieuwelingen zijn Andrea van Velzen en Tessa Molenaar, die beide in Eindho ven een versterking zullen zijn voor de ploeg. GERT VELTHUIZEN ËIDEN - Bij de voetbalclubs is j al geruime tijd een geaccepteerd Jgeven. De tennisbond wordt •Jans geleid door mensen, die in It bedrijfsleven reeds in „dat vak" ten. De manager pf „directeur ortief' heeft in de sport zijn in- ede gedaan. De man of vrouw, |e de tenniszaken in de toekomst tat programmeren is geen utopie iut een onderzoek verricht door prof. aurap- Theo Beckers, hoogleraar in de vrije- er idswetenschappen aan de Katholieke m niversiteit Brabant, staat nagenoeg 1st, dat de tijd van het vrijwilligers- prk in de sport voorbij is. Naast grote iortbonden dienen ook kleinere vereni ngen rekening te houden met het gege- ;n te moeten gaan werken met een pro- $sionele leiding. Tennis behoort tot die prten, die in aantal beoefenaren conti- )i groeiende zijn. Parallel daaraan zal ij de Mgens de professor de behoefte aan een bor die taak berekend management 70-jntinu groter .worden. Met het hele jaar por tennis in competitie, maar vooral p icrnooien bepaalt een goede program- lering het tennis van de toekomst. ennismanager bekendste is ongetwijfeld de Ameri can van Italiaanse afkomst Nick Bolle en- Als speler en leraar zeker geen top- tr. maar als tennismanager een groot- 5® pid. Zo'n twintig jaar lang bekwaamde li zich op het sport en recreatieoord "The Colony" aan de Floridakust van t Golf van Mexico in het opzetten en t stand brengen van trainings- en toer- aar Jèoi-programma's. Vervolgens stichtte xe Grblletieri zijn eigen Tennis Academy, i/eleae dankzij een perfect management in ehotort tijdsbestek met toppers als Jimmy st hod Arias en Aaron Krickstein furore maak te. Ook bij de opkomst van André Agas si, Michael Chang en de nieuwe naam in het damestennis, Monica Seles, speelde en speelt tennismanager Bolletieri een belangrijke rol. Het fenomeen is in Nederland nauwe lijks bekend. De nieuwe, meer professio- Een uitgekiend wedstrijd programma heeft van Kees-Jan Schuilenburg .een matchwinner gemaakt. In de competitie is de Leiderdorper nog ongeslagen. FOTO: HENK SNA TERSE nele leiding van de tennisbond heeft haar contract met „directeur sportier Stanley Franker met drie jaar verlengd. De voor een riant salaris werkende Franker heeft in ieder en in een enkel ge val de doorstroming van Hollands.talent op de internationale ranglijsten sterk ge stimuleerd. Het werken met een „tennis manager" ging wel ten koste van de de centralisatie, die de tennisbond via de oprichting van districtsbureaus oor spronkelijk voor ogen stond. District- stennisleraren fungeren niet of nauwe lijks meer als zakelijk leider en geven met de richtlijnen van de bondscoach in de hand het aantal met hen afgesproken lessen. Tenniscentra werken veelal met fulltime managers, op verenigingsniveau is een dergelijke constructie niet denk baar, maar in de toekomst feitelijk een „must". De competitie vormt voor de tennis clubs nog steeds de hoofdmoot van het aktiviteitenpakket. De programmering van de landelijke competitie wordt door de tennisbond geregeld, de commissies wedstrijdtennis van de diverse districten zijn min of meer goed voor de regionale wedstrijdenreeks. Het spelen van en in de competitie vergt steeds meer een pro fessionele benadering. Zeker voor de eer ste teams op de hoogste competitieni veaus, waar sponsoring een niet meer weg te denken verschijnsel is, zal de vrij- etijdsbestuurder zijn taak moeten over dragen aan de betaalde tennismanager. Een sprekend voorbeeld is het Leid- schendamse Leeuwenbergh uit de hoofd klasseafdeling van Dekker Warmond. Voorzitter Gerard Snijders benaderde John Schaap en stelde hem als „mana ger" een budget van ruim een ton in het vooruitzicht. Amsterdammer Schaap programmeerde een formatie, die niet alleen simpel de titel in de hoofdklasse behaalde, maar over twee jaar een reële greep naar de landstitel kan maken. Dekker zelf staat in schril contrast tot de professionele ploeg uit Leidschendam. Behalve aan dames van niveau ont breekt het de inmiddels gedegradeerde Warmonders ook aan enige vorm van de zo broodnodige begeleiding. De andere Leidse tennishoofdklasser. Unicum, handhaaft zich royaal. Het be schikbare sponsorbudget wordt over het eerste team en de opleiding van de jeugd verdeeld. Daarbij blikken de Leidenaars naar de toekomst. Enerzijds kan de Leidse regio blijven rekenen op tennis op hoofdklasseniveau, anderzijds be hoeft talent de regio niet te verlaten om elders „hoger" te spelen. Met hulp van buiten af kon de manager in zijn vrije tijd, Lodewijk Kallenberg, het Unicum team met Engelse Teresa Catlin en Au stralische Lisa O'Neill completeren. Bij Unicum ontbrak een goed jaarprogram ma, wat het wedstrijdritme stellig had bevorderd en tot een hechtere teamgeest had kunnen leiden. Met uiteindelijk een hoger rendement. Morgen stuit de Noor- landeréquipe op de waarschijnlijke kam pioen Popeye III, dat Noordwijkerhout- se Heieen van den Berg in de gelederen heeft. Popeye-manager Rob Spaan wor stelt overigens meer met het luxepro bleem van mogelijk drie teams in de ere divisiecompetitie van 1990, dan met de titel van de Amsterdamse formatie. De Leidenaars hebben nog geen oplossing voor het probleem, dat de op 18 juni ge plande inhaalwedstrijd tegen Warande niet in het programma van Lisa O'Neill werd opgenomen. Het kan de Ooster- houters wel eens niet verdiende extra punten in de strijd tegen de degradatie opleveren. Het Leiderdorpse de Munnik verzeilde afgelopen zondag in dezelfde problema tiek als hun Unicumcollega's. Verster king Jacco van Duyn is 18 juni al weer afgereisd, wat het Haagse Thor RW een onverdiend punt uit het afgebroken he- rendubbel oplevert. Een punt, wat pre cies genoeg kan zijn om even zwakke mededegradatiekandidaten als Victoria en Festina voor te blijven. ACL de Mun nik heeft aan vijf winstpartijen in de uit wedstrijd tegen Maarssenbroeck I genoeg om het kampioenschap en de automati sche promotie tot een simpel feit te ma ken. Het uitgekiende jaarprogramma van Kees-Jan Schuilenburg en Bionda Zonderop leidde tot 100% matchwinst voor de Leiderdorper en één enkele, met de geblesseerde Marquérite Patiwael, verloren damesdubbel voor de Ripse. Ook Bert Bruin is nog ongeslagen en de nieuwe vaste kracht van het team, Christel Verwoert, toont aan dat zij niet voor niets de „leading lady" van de Munnik genoemd werd. Met een 7-1 overwinning op het bezoe kende Capelle aan den IJssel is team I van De Merenwijk te allen tijde kam pioen. De zege mag net zoveel punten kleiner uitvallen, als concurrent KSVV uit Schiedam aan het bezoekende Hel- mondsc Shaile verspeeld. De Leidenaars promoveren daarmee, net als de Mun nik, naar de overgangsklasse A. De titel van De Merenwijk is zeker niet gepro grammeerd geweest. Vooral de indivi duele kwaliteiten van Pascal Jongmans, Irma van Seeters, Nathalie van der Voort, Freek en Herman van der Capel- len en Hans Tönjann hebben tot dit re sultaat geleid. Bij Zee en Duin stond de titel van het begin af aan op het programma. Al- speler Jan-Willem Lugthart is niet alleen tennisleraar, maar fungeert voor zijn vereniging min of meer als manager. De volbloed Katwijker programmeerde een winnende formatie met Carola Geer- lings. Diana Padt en Léon Damen. Met een 6-2 overwinning in de thuiswedstrijd tegen Be Quick uit Gouda zijn de afge broken partijen uit eerdere wedstrijden niet' meer van belang voor het kampi oenschap van Zee en Duin. Maar wel voor de voorlaatste plaats voor OLTC II, dat bij en tegen Metselaars VI ten minste tot een gelijkspel moet komen, wil het team niet degraderen. PETER KLEIN Onder redactie van Peter van der Hulst Zonneschijn Een metershoog hek waar je tegenaan kijkt, druilerig weer en tot overmaat van ramp ook nog eens je club zien verliezen. Neen. het teven van een supporter gaat lang niet altijd over rozen. Eén troost; na die regenbui komt vast weer zonne schijn... Tennislogica? De spelers van de Munnik kunnen zich zo onderhand terecht de vraag stellen: wat moet je als team nog meer doen om het vertrouwen van ie bestuur te krijgen? Wat is er aan de hand? Ongeslagen en met een royale voorsprong sla je fier aan kop in de overgangsklasse B. Na slechts twee van de veertig partijen verloren te hebben, lijkt de titel en ae daarbij beho rende promotie een formaliteit. Een schouderklopje is daarom op zijn plaats, maar bij de Leiderdorpse vereniging den ken ze aaar toch anders over. Wie schetst de verbazing van de spelers als de Mun nik voor de laatste ontmoeting toch nog de A-speler Jacco van Duyn inhuurt voor een bedrag dat uit vier cijfers bestaat. Tennislogica? Uitgespeeld Het eind van het voetbalseizoen is daar. Een jaar waar met gemengde gevoelens op terug zal worden gezien. Daar waar de Bollenstreekverenigingen het over het algemeen goed deden (promotie VI'SB, Katwijk. FC Lisse). sloeg de stemming in Leiden naar mineur over (degradatie UVS en Lugdunum). Na de laatste even min succesvolle krachtsinspanning van Quick Boys, waarbij de betaalde beker strijd werd misgelopen, gaan de voetbal lers nu dan toch genieten van een welver diende vakantie. Zich lichamelijk en geestelijk opladen voor een nieuwe uitda ging. En hoe passend en tegelijkertijd ty perend is dan het plaatje,van die ene speler, die op zijn kousen het veld ver laat. Het hoofd gebogen, bal onder de arm en schoenen en scheenbeschermers in de hand. Het bijschrift 'tot het volgend seizoenontbreekt eigenlijk dan nog. Maar, niet alleen de voetballers houden het tijdelijk voor gezien, ook Wij van Hutspo(r)t zijn tot ae start van de nieuwe competitie (augustus/september) uitge speeld. Zonneschijn...

Leidse Courant | 1989 | | pagina 29