ÏEuropese bluf en branie in de polder "final re b"'\K EG moet geen VS worden met een gemeenschappelijke president Uitkeringen Regio's Bultrugwalvis Druilerig Gas terug Drie lijsttrekkers op verkiezings tournee Zoeken PA| ZATERDAG 10 JUNI 1989 PAGINA 23 'w 1 El Ni EUROPESE VERKIEZINGEN TILBURG - Een ruime meerder heid van de Nederlandse kiezers (63 procent) vindt dat de Europese Gemeenschap niet mag uitgroeien tot een soort Verenigde Staten van Europa met één president aan het hoofd. Slechts 28,5 pet. juicht zo'n verregaande eenwording van Euro pa toe. Dit blijkt uit een enquête die onze krant heeft laten houden met het oog op de Europese verkie zingen van 15 juni. Bijna de helft van de Nederlandse kie zers (49 pet.) blijkt beducht te zijn voor een afnemende invloed van Nederland in het Europa van na 1992, het jaar waarin de grenzen tussen de ÉG-landen vervagen. Zesendertig procent keurt het daarentegen goed dat Nederland steeds meer macht aan de Europese Gemeen schap moet afstaan. Vrijwel eenzelfde aantal vindt dat een eventuele toekom stige Europese regering de bevoegdheid moet hebben besluiten te nemen tegen de zin van Nederland. Volgens 58 pro cent mogen Europese besluiten echter nooit dwingend aan de lidstaten worden opgelegd. Nederland moet derhalve een vetorecht houden. De enquête is uitgevoerd door het Til- burgse onderzoeksbureau M-4. In op dracht van een aantal kranten, waaron der ook deze, werden in totaal 800 vol wassen Nederlanders uit alle provincies ondervraagd over de Europese politiek. Opmerkelijk is dat veel mensen niet wis ten uit welke (twaalf) landen de Europe se Gemeenschap momenteel bestaat. Op de vraag of Noorwegen lid is antwoord de de helft bevestigend, terwijl dat on juist is. Bijna de helft (45 procent) meende ten onrechte dat ook Oostenrijk lid van de EG is. Verder wist circa een kwart van de ondervraagden niet dat Denemarken en Griekenland wél tot de EG behoren. Bitter weinig mensen konden spontaan de naam noemen van degene die Neder land in het dagelijks EG-bestuur (de Eu ropese Commissie) vertegenwoordigt. Slechts 17,6 procent gaf het juiste ant woord, namelijk de CDA'er Frans An- driessen, oud-minister van financiën en voormalig KVP-fractieleider. Ruim de helft van de ondervraagden moest elk antwoord schuldig blijven en 31 procent noemde een andere naam, zoals Dankert (opvallend vaak), Van den Broek, Braks, Luns of zelfs Lubbers. Andriessen bleek het meest bekend bij mensen boven de 40 jaar. Een van de vragen in de enquête betrof het verschil in hoogte tussen de sociale uitkeringen in Nederland en de rest van de EG. Men moest zijn mening geven over het gelijktrekken van alle sociale voorzieningen binnen de Gemeenschap, hetgeen een verlaging van de Nederland se uitkeringen tot gevolg zou hebben. Een ruime meerderheid (63 procent) wijst verlaging van onze uitkeringen van de hand. Bijna een derde van de onder vraagden (32,5 procent) heeft echter geen moeite met een lager uitkeringsni veau in Nederland. Het wegvallen van de grenscontroles binnen de Europese Gemeenschap zal volgens 41 procent van de kiezers een ongunstige invloed hebben op de Neder landse werkgelegenheid. Zesendertig pro cent verwacht echter juist een positief ef fect op de werkgelegenheid. Volgens 17 procent zullen de open grenzen geen en kele invloed hebben op de Nederlandse arbeidsmarkt. Er zullen wel personen en bedrijven vanuit andere EG-landen naar Nederland komen om zich hier te vesti gen, maar er zal ook een stroom in om gekeerde richting zijn, zo redeneert deze laatste groep. Op de vraag of men verwacht dat in de toekomst meer mensen uit de betrekke lijk arme Zuideuropese landen (Spanje, Portugal, Griekenland en Italië) naar Nederland en andere welvarende EG- landen zullen verhuizen, antwoordde 52 procent 'ja' en 41 procent 'nee'. Van de ja-zeggers ziet een kwart de verwachte toeneming van de immigratie uit Zuid- Europa als „geen enkel probleem". De overigen uit die groep hebben het,er ech ter wel moeilijk mee. In vrijwel alle uitslagen valt op dat in woners van de drie zuidelijke provincies het meest 'Europees' denken. De zuider lingen hebben de minste bezwaren tegen één Europese president, maken zich de minste zorgen om een afnemende Ne derlandse invloed in Europa en lopen voorop in de groep die vindt dat een Eu ropese regering besluiten tegen de zin van Nederland mag nemen. De Limbur gers, Brabanders en Zeeuwen worden hierin op een enkele uitzondering na op de voet gevolgd door de ondervraagden uit Overijssel en Gelderland. De oosterlingen vallen uit de toon waar het gaat om de vrees voor een afnemen de invloed van Nederland: deze blijkt in het oosten het grootst te zijn. De mening dat de open grenzen een gunstig effect zullen hebben op de werkgelegenheid wordt het vaakst in de oostelijke provin cies gehoord en daarna in het noorden van Nederland. Verder leven in het oos ten verreweg de meeste bezwaren tegen het verlagen van de uitkeringen. In het noorden, westen en midden des lands heeft men daar het minst op tegen. Ten slotte blijken de inwoners van Gronin gen, Friesland en Drente overduidelijk het meest tolerant te staan tegenover de komst van meer Zuideuropeanen naar Nederland. DICK VAN RIETSCHOTEN rte ti lEEMSTEDE - Midden in Heem ede heeft Jean Penders er genoeg an. De Euro-lijsttrekker van het DA stapt uit de auto en vraagt in de eerste de beste voorbijgan- ^jjg j|r: „Meneer, heeft u soms de aardetram zien langskomen?". De enian neemt Penders van top tot ien op en antwoordt bedacht- cht 4am: „Volgens mij is de paarde- am al meer dan vijftig jaar gele- en afgeschaft!", acht die kénders rijdt dan al drie kwartier door acilijeemstede op zoek naar de paardetram, ie door.de plaatselijke afdeling van het DA is ingehuurd. De tram is 's och- kg^jnds uit Haarlem vertrokken en rijdt ,rt tcpor een regio waarin het CDA nou niet Cpaald sterk is. In Haarlem is de PvdA eruit de grootste partij in de gemeente- jad, in Heemstede is dat de VVD. Een ftardetram met daarop Penders, zijn ede-Europarlementariër Pam Cornelis- in, een jazzbandje en een handjevol re- lonale CDA-coryfeeén moet de stem fn de Haarlemse en Heemsteedse kie- trs trekken. oor de 50-jarige Jean Penders is het Jïchts één van de vele evenementen en 4aar hij tijdens de verkiezingscampagne pleiQin deelneemt. Hij komt in alle uithoe- pn van Nederland, niets is hem te dol. e ene dag laat hij zich interviewén in Jn kroeg in zijn geboortedorp Gemert, andere dag rijdt hij in paard en wa in door Maarssen. Dan bezoekt hij een htrum voor drugsverslaafden in Am- {erdam en reist hij spoorslags naar Hil- Drtgfrsum voor de opnames van het jCRV-programma 'Zo vader zo zoon' voor optredens in diverse radiopro- ram ma's n Engelengeduld iet hoort er allemaal bij, weet Penders. faarom zoekt hij met engelengeduld kar de paardetram. Met de plattegrond tap schoot stuurt Penders zijn chauf- yiur door Heemstede, waar het op deze egenachtige, doordeweekse dag stil is. [rots Iaat hij een brief zien van een man |it Groenekan. „Fantastisch dat de de- n vopocratie mensen als Penders heeft portgebracht", aldus de briefschrijver, pe een machtiging heeft meegestuurd, bdat Penders 15 juni op zich zelf kan jemmen. Plotseling klinken de swingen- oplf klanken van jazzmuziek door de stra- ïn en ja hoor, daar is de paardetram! Wet gejuich wordt Penders aan boord ehesen. -)Pl€ïnderweg doet de mini-karavaan de bi bliotheek aan en hij stopt enkele keren ien ]p pleinen, zodat Penders en Cornelis- pn CDA-krantjes kunnen uitdelen. Meneer, gaat u 15 juni stemmen?", ïetörobeert Penders, terwijl Cornelissen t in fee Fietsende dames achterna rent. itgeKch, hou maar op, ik ben een verstokte jVD-stemmer", zegt de man met een 'rede grijns. „Maar denkt u dat de VVD >kt dM blijft bestaan?", repliceert Penders ?42,M een nóg bredere grijns. Tja, dit hoort er allemaal bij", vertelt ken[enc*ers a's hij weer in de paardetram f -jft. Af en toe zwaait hij. Een enkeling pvaait terug, de meesten halen hun fchouders op. „Het is voor een politicus naai Park de Biesbosch. Het weer is gun stig voor een verblijf op het water, de zon laat zich geregeld zien, we zullen het wel drooghouden. De lijsttrekker van de Europese PvdA- lijst. Piet Dankert, en de andere Euro parlementariërs laten zich die dag bege leiden door 'lijstduwer' Wim Kok en een handjevol kamerleden. De PvdA-kara- vaan. die al weer enkele weken door het land trekt, doet nu eens geen winkelcen trum aan, maar laat zich voorlichten over het wel en wee van een van Neder lands mooiste natuurgebieden. Nu niet bepaald een manier om kiezers naar de stembus te krijgen. Maar dat blij kt'ook niet de bedoeling te zijn van de dag. Dankert: „Milieu is bij uitstek een Euro pese zaak. Op deze manier laten we zien dat we zeer met het milieu begaan zijn". De overige parlementariërs zien het meer als een schoolreisje. De voorzitter van het recreatieschap heet de aanwezigen welkom, „ook de Tweede-Kamerleden die hier in de buurt nog geen burgemeester zijn geworden". In een sober betoog zet hij uiteen hoe somber het gesteld is met de kwaliteit van bodem, water en lucht in het gebied. „Zonder te overdrijven kun je rustig stellen dat de Biesbosch verworden is tot de bezinkput van de Europese riolen". Het gezelschap gaat aan boord van de Zilvermeeuw I. Snel wordt duidelijk dat Kok niet echt een watersportliefhebber is. „Ik moet er toch niet aan denken om dagenlang op een boot te moeten zit ten", verzucht hij. „Een reisje langs de Rijn moet toch wel het ergste zijn wat een mens kan overkomen". De in na tuur en milieu gespecialiseerde Europar lementariër Hemmo Muntingh, is meer in zijn element. Met zijn meegenomen verrekijker spiedt hij het water af. „Zie je al een bultrugwalvis Hemmo?", vraagt een collega, verwijzend naar het boek dat Muntingh over deze bedreigde wal vissoort geschreven heeft. Er wordt aangemeerd bij een verlaten stukje Biesbosch. Het gras blijkt speciaal die dag voor de gasten te zijn gemaaid. Een enkeling is zo slim geweest zijn kap laarzen mee te nemen. Kok stroopt ge woon zijn broekspijpen op. De paden op de lanen in. Muntingh wijst iedereen die het maar horen wil op de aanwezige flo ra en fauna. „Kijk Wim. daar zit nu een rietgors". Hij overhandigt zijn verrekij ker. Kok ziet niets, de vogel is reeds ge vlogen. „Weet je zeker dat het geen kok meeuw was", merkt iemand melig op. Terug aan boord. Zilvermeeuw 1 komt bijna in aanvaring met de Zilvermeeuw 2. Een groep bejaarden op het andere schip ontdekt Wim Kok, begint enthou siast te zwaaien en ziet Dankert en kor nuiten over het hoofd. Kok vraagt zijn Europese partijgenoten ook even de hand op te steken, maar niemand her kent hen. Terug naar de wal en op naar Den Bosch waar al weer een verkiezings bijeenkomst moet worden bezocht. Dit maal in eigen kring. Kok en Dankert zijn zichtbaar blij weer vaste grond on der de voeten te hebben. PAUL KOOPMAN MARGA RIJERSE ROB SEBES Gijs de Vries voor het forum van aankomende journalisten. FOTO: 'T STICHT Vandaag met ware doodsverachting half uit het raam van zijn auto om te kunnen laten zien hoe de liberaal Gijs de Vries zich in zijn tweedehands Saab ver plaatst. Langzamer en langzamer gaat het, tot achteropkomende autoforensen geïrriteerd beginnen te toeteren. De Vries slaat er geen acht op. „Dit is de eerste ,keer dat Den Haag Vandaag se rieus aandacht aan Europa besteedt", constateert hij vergenoegd. De campagne was ook zo magertjes be gonnen. Blijkens opinieonderzoeken kende niemand, maar dan ook niemand, Gijs de Vries, kersverse liberale lijsttrek ker voor het Europarlement. Tot over maat van ramp deden de eerste verkie zingsbijeenkomsten van de VVD zijn naamsbekendheid weinig goed. De Vries kwam er, met al het interne geruzie in de kamerfractie en de donderende toe spraken van Smit-Kroes, nauwelijks aan te pas. Camera's en journalisten waren volop aanwezig, maar geen media-verte genwoordiger die zijn aandacht op Gijs richtte. Eerst nadat de partij eind mei in Middelburg de rijen sloot, kwam Europa weer hoger op de agenda. En Gijs meer in beeld. De oogst van deze dag liegt er dan ook niet om: Hollands Dagboek in NRC, een verhaal in Trouw, Den Haag Vandaag, een praatje voor de radio en een inter view met drie regionale journalisten in de mobiele campagnekeet van de VVD. De Vries: „Je moet komen uitleggen wat je doet in het parlement. Dat is belang rijk. Maar mijn naamsbekendheid laat me echt Siberisch. Ik zit niet in het Eu roparlement om op straat herkend te worden. Bekend of onbekend zijn in Ne derland maakt mijn functioneren in Brussel en Straatsburg geen fluit effectie ver". Even later stapt dezelfde 33-jarige De Vries monter door de winkelpromenade van Lelystad, VVD-button op het revers cn een stapel folders onder de oksel ge klemd. Het is druilerig weer en de voor namelijk jonge gezinnen die zich over straat spoeden zijn nauwelijks aan spreekbaar voor grote Europese onder werpen. Bovendien: wie is die slanke man met dat keurig gekamde haar? Ge duldig stelt Gijs zich daarom steeds weer voor. „Ik ben Gijs de Vries, lid van het Europarlement. Mijn gezicht staat op deze folder hier. Wilt u die eens rustig doornemen? Gaat u stemmen, 15 juni?". Eerder op de dag heeft De Vries zich kranig geweerd in het hol van de leeuw: het instituut voor de journalistiek te Utrecht. In een rokerige aula, met een continu ratelende kofneautomaat, mo gen studenten van deze opleiding de par lementariër twee uur lang kritisch onder vragen. Weinig VVD-stemmers in dit ge zelschap. Toch oordelen veel aspirant journalisten vrij positief over het optre den van De Vries. „Hij is wel erg erva ren hoor", merkt een student op. Een ander: „Erg helder. Staat vast in zijn schoenen. Maar hij overtuigt niet echt". Na afloop blijkt De Vries het een matte vertoning ta hebben gevonden. „Ik had verwacht dat het vuur me nader aan de schenen zou worden gelegd. Er werd te weinig doorgevraagd en gepord". Boven: Met de PvdA naar de Biesbosch, waar weinig kiezers gewonnen kunnen worden. FOTO: JOHAN VAN GURP Op de snelweg van Utrecht naar Lely stad levert Gijs de Vries zijn eigen bij drage aan het fileprobleem. De student uit Leiden die voor deze lange campag nedag chauffeert, neemt langzaam gas te rug. Links op de rijbaan hangt een came raman van de nieuwsrubriek Den Haag De campagnedag wordt traditiegetrouw afgesloten met een 'bredere' partijbijeen komst 's avonds, waar ook fractievoor zitter Voorhoeve, enkele kamerleden en senator David Luteijn aanwezig zijn. Straalzender van de NOB voor de deur, een zaal vol boze akkerbouwers. In de pauze wordt een videoclip vertoond waarin Europarlementariër Jessica Lari- ve een rijsttafel kookt en Gijs de Vries samen met zijn vrouw in de tuin van hun nieuwe huis in Scheveningen een boompje plant. Europa op huis-tuin-en- keukenniveau. Maar daar is het Gijs de Vries ook precies om te doen. „Europa moet geen ver-van-mijn-bed-show zijn", zegt hij 's nachts op weg naar huis. „Wat wij moeten doen is scoren op on derwerpen die ook mevrouw Jansen in Gouda aanspreken. Grote buitenlandse politieke onderwerpen doen het nu een maal slecht. De belangstelling gaat uit naar de lokale politiek en de portemon nee. Dicht bij huis blijven dus, óók in het Europarlement". De weg naar Drimmelen strekt zich uit in een breed polderlandschap. De taxi chauffeur is benieuwd wat iemand uit Den Haag in deze contreien te zoeken heeft. Als hij hoort dat de PvdA-verkie- zingscampagne door de Biesbosch voert, knikt hij instemmend: „Daar ga ik ook op stemmen". Op de Drimmelse dijk loopt een aantal prominente en minder- prominente PvdA'ers te zoeken naar het kantoor van het recreatieschap Natio- De Nederlandse lijsttrekkers voor de verkiezingen van het Europees Parlement kampen met een ernstig tekort aan naamsbekendheid. Piet Dankert (PvdA) komt er nog genadig vanaf omdat bij 13 procent van de kiezers een bfelletje gaat rinkelen bij het horen van zijn naam. Jean Penders (CDA) is bij slechts 3 procent van de bevolking bekend. De VVD'er Gijs de Vries haalt zelfs nog geen procent. Daarom gaan de lijsttrekkers in de Euro-campagne dag in dag uit de boer op en belanden zij in alle uithoeken van Nederland. Een dagje met Dankert in de Biesbosch, met Penders op de paardetram en met De Vries in een mistroostig winkelcentrum. Europese bluf en branie in de polder. Jean Penders in het spoor van de paardetram. FOTO: DE BOER altijd nuttig om je kiezers op te zoeken, je bent aanspreekbaar. Je hoort wat voor problemen er spelen". Penders wordt ■wat ongedurig en gaat half uit de tram hangen. Gelukig voor hem is het ge meentehuis in zicht. De burgemeester ontvangt zijn hoge gas ten met een kleine receptie. Gerouti neerd houdt Penders een geïmproviseer de speech. Dan is het tijd voor een pers conferentie, die voor welgeteld één jour nalist wordt gehouden. Als Penders Cor nelissen' heeft geïntroduceerd, conclu deert de verslaggever van de Heemsteed se Courant: „Ah, dan bent dus-meneer Penders". De Euro-lijsttrekker van het CDA barst niet in lachen uit. Serieus be antwoordt hij alle vragen. Als iedereen z'n drankje op heeft, is het tijd om naar Haarlem te gaan. Daar houdt Penders vanavond een toespraak. Hij weet bij voorbaat dat zijn woorden verloren zullen gaan in het geweld van de speeches van de landelijke CDA-ka- nonnen. Maar ook dat deert hem niet. Pas tegen middernacht zal hij thuis ko men in Leidschendam. Een korte nacht rust en de volgende klus, ergens in het land, wacht al weer.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 23