Grootste ramp in eschiedenis KNVB Wilander voorspelt: Tsjesnokov in finale ZGRT QeidócSowuvnt Romario niet geselecteerd Sport op tv VOETBALWERELD REAGEERT VERBIJSTERD EN GESCHOKT Verslagenheid bij Quick Boys Spanning terug in de Ronde vanltalië Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! PAGIl DONDERDAG 8 JUNI 1989 PAGINA 9 1. Rutjes nus-univer- 122.00 'van Rotter" 151.80 zijn docto- 42.80 {riptie over 'Sm hisin6 in de S3 30 ietailha.n- 143» Pe verdedi- 145.50 'an KV Me- 67.40 n mag zich 65 20 in de be- 2^00 economie 140.00 «n. RIO DE JANEIRO PSV-aan- valler Romario zal niet worden geselecteerd voor het Braziliaan se elftal, dat zich moet zien te kwalificeren voor de eindronde van het toernooi om de wereldti tel in Italië. De Braziliaanse voet balbond (CBF) heeft dat besluit genomen, nadat opnieuw een te lex uit Eindhoven is binnengeko men waarin Romario geen toe stemming wordt gegeven mee te doen aan het oefenduel tegen Portugal en het toernooi om de Copa America. PSV, dat momen teel in Mexico verblijft, is van mening dat Romario rust nodig Romario moet rusten, heeft. crt~m Deen Steffensen naar FC Twente HENGELO FC Twente heeft zijn eerste grote aankoop voor de komende jaren ge daan. Het contracteerde de 26- jarige Per Steffensen van de huidige lijstaanvoerder in de Deense competitie, Bröndby, voor de duur van twee seizoe nen. Coach Theo Vonk: „Hij is een uitstekende centrale mid denvelder. Een jongen van het type Kristen Nygaard, die se lectie af wil dwingen voor het Deense nationale team". Voorts werd bekend dat Pieter Huistra de optie heeft inge vuld die hem nog één seizoen aan FC Twente bindt. Hermans wint in Luxemburg LUXEMBURG Matthieu Her mans heeft giste ren de eerste etappe van de Ronde van Lu xemburg gewon nen. De Neder landse wielren ner in Spaanse dienst had aan de eindstreep een voorsprong van vier seconden op zijn landgenoot Michel Cornelis- se. Adrie van der Poel werd derde en de Belg Re- dant vierde. Weer doden in Tourist Trophy DOUGLAS De beruchte motorwedstrijden om de „Tou rist Trophy" op het eiland Man hebben gisteren opnieuw twee doden geëist. De Engelse motorrijders Phil Mellor (35), drie keer winnaar van de Trophy, en Steve Henshaw (35) kwamen in dezelfde race bij verschillende ongevallen om het leven. Tijdens de acht dagen durende rally zijn dit jaar nu vijf slachtoffers geval len. Sinds de invoering van de uitputtingsslag in 1907 hebben 151 motorrijders de dood ge vonden op het 60 kilometer lange circuit op Man. Ruim verlies basketballers ATHENE Het Ne- derlandse herenbasket balteam heeft gisteren de eerste wedstrijd bij het internationale toer nooi in de Griekse hoofdstad Athene met groot verschil verloren van het gastland. Na bij rust al tegen een ach terstand van zestien punten te hebben aan gekeken, liep het ver schil uiteindelijk op tot 23 punten: 82-59. Top scorer aan Nederland zijde was Vriend met elf punten. VANDAAG Nederland 3, 22.55 uur: Tennis: Ro land Garros. TV 5, 18.00 uur: Tennis. Duitsland 1, 23.05 uur: Tennis. Sky Channel, 19.00 uur: Auto- en motorsport. Sky Channel, 19.30 uur: Surfen. Sky Channel, 20.00 uur: Tennis. Sky Channel, 22.00 uur: Atletiek. Sky Channel, 23.00 uur: Autosport. MORGEN Nederland 3, 12.00 uur: Tennis (Ro land Garros) en wielrennen (Ronde van Italië). België Nederlands 2, 14.00 uur: Ten nis. TV 5, 16.10 uur: Tennis. Duitsland 2, 12.00 uur: Tennis. BBC 1, 00.30, 11.50 en 14.50 uur: Cricket. BBC 2, 15.20 uur: Cricket. 79.00 705.00B ku EIST/NIJMEGEN 10000 Ie luchtramp op het Su- 55D0 inaamse vliegveld Zan- 5550 er^ betekende de groot- 54 20 le dreun die het Neder- 109 jndse voetbal ooit te 2 erwerken heeft gekre- 28^20 en. Spelers van dertien 1540 ook etaa^e clubs lieten het moo sven. Onder hen ook ^46.50 loetermeerder Andro 2530 mei, die vroeger uit- 151.80 ;wam bij de jeugd van 254qq 'C Den Haag en nu on- 6i!oo er contract stond bij 147.50 JAp 114.00 137.50 I250.00B inann 'e voetbalwereld was giste- gJoo »n met stomheid geslagen, 1550 eschokt, verbijsterd. Voor 290.00 et eerst in de geschiedenis 21.50 >erd besloten het complete oetbalprogramma te schrap- 5550 ten. De nacompetitie-wed- 64 00 trijden NEC-Heerenveen en 19.10 so Ahead Eagles-Excelsior mm 'erc*en amPer vier uur voor 3130 e gePlanc*e aanvangstijd af- 58 00 eblazen. Verder werd Jong 17150 'ranje (op aandrang van de 48.50 telers) teruggetrokken van 49.50 et toernooi in Toulon. De 00 (>elers verkozen voor de te- Ugreis de bus in plaats van iet vliegtuig. De vrouwenin- ïrland Nederland-Italië in leek en Donk werd wèl ge peeld, maar ontdaan van elk ffjpjppl karakter. I^seeretaris Jan Huijbregts |gg§am gisteren de beslissing ■■at tweede nacompetitie- onde gisteren niet verspeeld ,veJi nocht worden. „De doorslag gJ'jQ ;af dat maar liefst negen spe- 32j5 ers van Surinaamse afkomst 2950 n actie moesten komen", al- 27,65 lus Huijbregts. „Het was niet 15,60 rerantWoord. Zoiets ergs is ]'2Q 'ns nog nooit overkomen. 4g'oo Ule clubs respecteerden de o!oi leslissing ook, uiteraard". De 'ier deelnemende clubs heb- spelers in hun gelederen normaal gesproken ook het bewuste vliegtuig had- ■■jen gezeten. Desmond Ge- nert (NEC), Brian Wilster- <ian en Ulrich Wilson (bei- len Go Ahead), Steve en An- Ire Wasiman en Eroll Refos len Excelsior), Stanley Mc- KATWIJK Bij de voetbalvereniging Quick Boys heeft men met ontzetting kennis genomen van het feit dat trainer Nick Stienstra (34) gisteren bij de vlieg ramp in Suriname om het leven is ge komen. Stienstra, afkomstig van RCH, zou met ingang van het nieuwe seizoen de Katwijkse zaterdag eersteklasser gaan trainen. Quick Boys-voorzitter Guyt noemde het ver bijsterend. „Vrijdag was hij nog aanwezig bij de presentatie van de spelersgroep en vandaag staan wij opeens voor een voldongen feit. We hebben kennis genomen van het treurige be richt en de familie gecondoleerd. Het feit dat je dan een trainer verliest valt in het niet bij de wetenschap dat zijn vrouw en kind achter blijven", aldus Guyt. Hij noemde het niet juist om nu al een wissel op de toekomst te trek ken. „Het is er nu niet het moment naar om het emotionele aan het zakelijke element te koppelen. Wij zijn met stomheid geslagen". Nick Stienstra. FOTO: ANP Donald, Jerry de Jong en Winnie Haatrecht (allen Heerenveen), waren vooraf ook geselecteerd voor Kleur rijk Nederland. Door de deel name aan de nacompetitie moesten zij verstek laten gaan. Het programma van gisteren wordt aankomende zaterdag afgewerkt. Machteloos FC Wageningen verloor bij het vliegtuigongeluk zijn 25- jarige middenvelder Frits Goodings, die zijn vriendin en kind in Amersfoort had achtergelaten. Bij Vitësse be staat nog hoop dat Edu Nandlall de ramp overleeft. Met Radjin de Haan en Ray mond Emuel (beiden Telstar) en Sigi Lens (Fortuna Sit- tard) vormde Nandlall het groepje voetballers dat zwaar gewond uit de wrakstukken werd gehaald. Een andere Vitesse-speler, Roberto Straal, had oorspron kelijk ook mee zullen gaan, maar bleef thuis toen zijn vriendin bezwaar maakte. Bij FC Twente heerst grote ver slagenheid na na het overlij den van Andy Scharmin (21). Trainer Theo Vonk: „Het is een tragedie voor de familie Scharmin. Behalve Andy is ook mevrouw Scharmin om het leven gekomen. Vader Scharmin en zoon Patrick, jeugdspeler bij FC Twente, blijven achter". Andy was een vaste kracht voor Jong Oranje en was daarmee vori ge week nog actief tegen Jong Finland. Hij besloot mee te gaan naar Suriname in plaats van met Jong Oran je af te reizen naar Toulon. Hij had zijn moeder tegelij kertijd een vakantie in Suri name aangeboden. Heracles-speler Ruud Dege- naar (25) reisde samen met zijn vriendin naar Suriname. Hij werd pas op het laatste moment aan de selectie van het Kleurrijk Nederlands elf tal toegevoegd. De voorstop per kreeg in verband met een enkelblessure het advies van de medische staf van He racles in Nederland te blij ven. Na overleg met de Al melose club besloot Degenaar toch naar Suriname af te rei zen. De eveneens bij de ramp omgekomen coach Nick Stienstra had verder ook Ste ve van Dorpel (Volendam), Lloyd Doesburg (reserve doelman van Ajax), Ruben Kogeldans (Willem II), Wen dell Fraser (RBC) en Haar lemmer Ortwin Linger, die maandag rondkwam met SVV, geselecteerd. Allen kwamen gisteren om het le ven. Lieveling PEC Zwolle verloor in Fred Patrick een publiekslieve ling. De 23-jarige Patrick werd twee jaar geleden door de toenmalige trainer Co Adriaanse (nu FC Den Haag) naar Zwolle gehaald. Daar voor voetbalde hij in Alk maar bij AZ. De Graafschap treurt over het verlies van Elfried Veldman. Zijn dood zet de overgang van trainer Pim Verbeek naar Feye- noord geheel in de schaduw. Feyenoord liet Regi Blinker en Paul Nortan (wiens vrouw zwanger is) niet gaan. Fred Blankenmeyer: „Van ons mochten ze wel met de trip mee, maar niet aan de wed strijden meedoen". Van Ajax mochten Roy, Menzo en Winter niet spelen. Menzo ging wel, zaterdag als toerist. FC Groningen-aanvaller Hennie Meijer mocht wel in Suriname spelen. Hij vloog een dag eerder dan de ande ren met de KLM. Door een toeval ontkwam ook Marcel Liesdek aan het tragische on geval. Nadat het vliegtuig al twee uur vertraging had op gelopen pakte Marcel Lies- dek zijn koffers op Schiphol en besloot naar huis terug te keren. Tweede dreun ongunstig gesternte opge richt. Het vliegtuigdrama bij Paramaribo is de tweede klap die het kleurrijk elftal in zijn nog jonge bestaan voor de kiezen heeft gekregen. Twee jaar geleden draaide een door de stichting georganiseerde toernee door Nederland van de Surinaamse club Robin Hood uit op een financieel echec. De wedstrijden die voor de komende dagen op het programma stonden, had den plaats in het kader van een door de Surinaamse voetbalbond betaald tegenbe zoek na de eerdere visite van Robin Hood. De stichting Kleurrijk Ne derlands Elftal is drie jaar geleden van de grond geko men. Het betrof een initiatief van de stichting Streetcor- nerwork in Amsterdam, waar straathoekwerker Son ny Hasnoe de belangrijkste „aanjager" van het project 'was. Hasnoe is nu voorzitter van het kleurrijk elftal. Hij reisde samen met FC Gro ningen-aanvaller Hennie Meyer de voetballers per KLM-toestel vooruit en werd gisteren geconfronteerd met de vliegramp. Lloyd Doesburg, reserve- Steven van Dorpel. Volen- doelman van Ajax. dam. 5£5ÖÓf Radjin de Haan, Telstar. WEDEROPSTANDING VAN MICHAEL CHANG 3 overwinning van de Rus Tsjesnokov, die hier opkomt naar iet, is de discussie over zijn inkomsten weer op gang geko- I PARIJS De vrije val van Mats Wilander op de wereldranglijst blijft door gaan. De Zweed, die vorig jaar enige tijd de eerste plaats op de wereldrang lijst innam, leed gisteren in de kwartfinales van de strijd op Roland Garros een ontluisterende neder laag tegen Andrei Tsjes nokov. De Rus, die al ge ruime tijd op financiële voet van oorlog leeft met zijn federatie, behaalde zijn grootste succes in een Grand Slam-toernooi door in drie sets te winnen. Eerder op de middag beleefde het Parijse tennispubliek de wederopstanding van Michael Chang. De zoon van Taiwane se ouders leek na de winst op Ivan Lendl, maandag, aan het einde van zijn krachten te zijn. Maar de dag rust die hem was gegund, bleek voldoende voor de 17-jarige Amerikaan om te herstellen. Tegen de in Frank rijk wonende Haïtiaan Ronald Agenor haalde hij het peil van de heroische strijd tegen de nummer één van de wereld niet, maar wat restte was vol doende om de laatste vier te bereiken. De winst van Andrei Tsjesno kov op Mats Wilander was niet helemaal een verrassing. De wetenschap dat de Zweed weliswaar beter, maar nog steeds niet in topvorm was ge koppeld aan het goede spel van de Sovjet, deden de book makers de kansen voor Tsjes nokov al hoger inschatten. Maar dat het zo eenvoudig zou gaan had niemand verwacht Vooral Tsjesnokov niet. ,.Het was een grote verrassing voor mij", stelde de goed gehu meurde Rus na het duel. „Het was de combinatie van goed concentreren, een hoop geduld en het nodig geluk". In de eerste twee sets was Tsjesnokov, die dit jaar al de toernooien van München en Nice won, veel sterker dan Wilander. In de tweede reeks was het verschil zelfs zo groot dat hij geen game verloor. „Dat was eigenlijk in mijn na deel. Ik houd ik er niet van een set met 6-0 te winnen. Concentreren wordt er moei lijker door en Mats begon be ter te spelen". De Zweed kreeg ook kansen genoeg een set te winnen. Op 5-2 en 5-3 was hij nog maar een punt verwijderd van de setwinst. Maar op die belangrijke momenten speelde Tsjesnokov zoals het een top per beaamd: hij sloeg winners. Volgens Wilander ligt voor Tsjesnokov nu de weg vrij naar de finale. „Hij speelde hier zo goed, geen enkele slag van mij leek hem te deren, dat ik weinig problemen voorzie". De winst van Tsjesnokov bracht ook de discussie weer op gang wat hij met het ver diende geld, dit keer al zo'n 73.000 dollar, gaat doen. Tot enige tijd was het gebruikelijk dat de Russische bond het geld inde. Sinds kort is daar, door Zvereva en Tsjesnokov, een rebellie tegen ontstaan. „Ik denk echter niet dat ik weer al het geld hou. Hoogstens 72.000 dollar". In de halve finales ontmoet Tsjesnokov morgen de lieve ling van het Parijse publiek. Michael Chang kan na zijn op zienbarende winst op Ivan Lendl, toen hij in de beslissen de set met kramp kampte, niets meer fout doen. Zelfs niet tegen Ronald Agenor. En dat terwijl de speler uit Haïti sinds zijn verhuizing naa Frankrijk toch min of mee als een landsman wordt ge zien. De toeschouwers, er za ten weer 16.000 liefhebbers naast het centre court op Ro land Garros, kregen geen her haling van het treffen van maandag. Chang bleek wel re delijk hersteld van de ver moeienissen, maar op voor krachten was hij zeker nog niet. Chang, die met zeventien jaar de jongste speler is die ooit de halve finales in Parijs bereik te, had er wel de hulp van de weergoden voor nodig. Nadat de eerste twee sets waren ge deeld, stuurde een regenbui de twee spelers in de derde weer de kleedkamers in. De pauze bleek vooral de jonge Ameri kaan goed te doen. Terwijl Agenor zich liet behandelen aan een buigspier, liet Chang zich nog wat tips in fluisteren. Hij realiseerde zich ook wat er tot dan fout was gegaan. Hij maakte daarna minder fouten. Spectaculair was het spel nog steeds niet, dat kon ook nau welijks met twee half fitte spe lers op het veld. Chang speel de ook het spel psychisch weer sterk. Hij herhaalde zijn truc van het duel tegen Lendl door op gelegenheden bij de tweede opslag van zijn opponent vlak achter de service-lijn te gaan staan. Agenor trapte er net als Lendl in. Slechts op het einde leek het nog fout te gaan. Bij 6-5 in de vierde set kreeg Chang twee mogelijkheden de wedstrijd te beslissen. Zijn tril lende arm deed hem falen. Pas in de tie-break viel de beslis sing, ook omdat bij Agenor de spanningen hun tol begonnen te eisen. MONTE GENEROSO Het wordt toch nog span nend in de Ronde van Ita lië. In de klimtijdrit op de Monte Generoso werd gis teren de zwakke plek van rose-truidrager Laurent Fignon blootgelegd. De Amerikaan Andy Hamp- sten. de Italiaan Flavio Giup- poni, de Zwitser Urs Zimmer- mann, de Ier Stephen Roche en zelfs in een verre verte Erik Breukink hebben nog kans op de eindzege. Laurent Fignon is sinds giste ren allerminst gerust op een goede afloop van de Giro. De Parijzenaar met het modieuze staartje in zijn haar leverde in de klimtrijdrit van Mendrisio naar de top van de Monte Ge neroso een flink aantal secon den in ten opzichte van zijn belangrijkste concurrenten. Fignon verdedigt zijn rose trui de komende dagen met de hete adem van Flavio Giuppo- ni (op 1.16) en Andrew Hamp- sten (op 1,21) in zijn nek. De Fransman, die na zijn Tourzeges in '83 en '84 einde lijk weer een grote ronde op zijn naam kan schrijven, ein digde de tijdrit als zeventien de, op een achterstand van 1.45 minuut op winnaar Luis Herrera. Hij was dan ook al lerminst te spreken over zijn prestatie, die werd geleverd onder barre weersomstandig heden. De laatste 20 renners moesten hun tocht afleggen in de voortdurend neergutsende regen. Regen „Ik heb slecht gereden", zocht Fignon niet naar excuses. „De regen bezorgde me harde spie ren en ik kon geen moment in mijn ritme komen. Nu mijn voorsprong is geslonken, ver wacht ik nog wel een gecom bineerde aanval in de twee bergritten door de Apenijnen. Voor die etappes heb ik dan ook meer vrees dan voor de afsluitende tijdrit naar Floren ce". Erik Breukink verkleinde zijn achterstand op Fignon met 46 seconden. De Neder lander. die bij de eerste tijd waarneming nog het snelst was, finishte in de vijfde tijd. Hij moest alleen Herrera, Iva- nov, Hampsten en Roche voor laten. Daarmee maakte de Post-renner in ieder geval dui delijk zijn inzinking teboven te zijn. En hij steeg weer een plaats in het algemeen klasse ment: van de achtste naar de zevende. Naast de nederlaag van Fig non en het naderbij sluipen van Hampsten was er in de tijdrit, die op Zwitsers grond gebied werd afgewerkt, een opvallende rol weggelegd voor de Russen. Onder de eerste tien schaarden zich Ivan Iva- nov (tweede) en Vladimir Pul- nikov (zevende). De 29-jarige Ivanov, die weliswaar niet werd gehinderd door de regen, voerde lange tijd het klasse ment aan. Uiteindelijk werd hij alleen nog gepasseerd door Herrera. De Russen bewijzen na de Ronde van Spanje ook in de Giro snelle leerlingen te zijn. Na een aarzelende start hebben de Oosteuropeanen het professionele koersen behoor lijk in de smiezen en heeft Ivanov, tot op heden de meest opvallende van het perestroj ka-gezelschap, in Spanje al ge demonstreerd te weten hoe er combine moet worden gere den. Zijn steun aan winnaar Delgado leidde tot een rel toen een Colombiaanse televisie ploeg de overhandiging van een enveloppe (met inhoud?) registreerde. Het enige waarin de Russen zich van hun colle ga's onderscheiden is de belo ning. Zij incasseren zo'n 2300 gulden per maand en moeten van de premies nog eens 45 procent afstaan aan het Russi sche Sportbureau. Peanuts tus sen de vele dik betaalden in het peloton. HENK STOUWDAM Luis Herrera ging als snelste over de streep.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9